BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 57. ®e £eicbekc ©ow/taiit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Liederen van Kapelaan Adr. P. HAMERS. Ten dienste der uitwendige Godsver ering heeft de Kerk het Schoonste en voortreffelijkste, wat de schepping aan biedt, uitgekozen. Voor haar gewijde va sten is geen metaal te edel en te kost baar! Voor hare altaren is geen marmer ite kostelijk; geen stoffen zijn te fijn voor de gewaden harer priesters en le vieten! Heerlijk van lijn en vorm verrij zen hare temepls. De meest beroemde kunstenaars noodigt zij uit, hun beste 'krachten te gebruiken, om door hun ge- jnie God te verheerlijken, de geloovigen jte stichten en op te voeren naar den' Oorsprong van alles, wat grootsch en verheven is. Ook de zangkunst werd gevraagd het beste" te offeren en zij gaf de Grego- riaansche gezangen het eerst, als het schoonste en edelsteWant bij al haar eenvoud zijn deze melodiën zoeter, rij ker, machtiger, dan welke liederen der :jwereld. Niemand durft dit te bestrij den. Zelfs degenen, die als niet-katjho- lieken geen waar begrip en zuiver gevoel kunnen bezitten, waar het de katholieke kunstwerken betreft, verklaren, na Tiet bijwonen van een goedgeslaagde uitvoe- voering van Greg, gezangen, dat zij al len roem wegdragen Daarmede is evenwel voor katholieke^ Kunstenaars geenszins aen weg afge zet, om ook hun voortbrengselen op ker- 'kel. musikaal gebied in Gods heiligdom te gaan offeren. De eisch is echter zóó hoog gesteld, dat alléén zij worden toe- jgelaten, die aankomen met het „beste". Alles wat minderwaardig is, vindt in Gods Kerk geen toegang. Het volkslied is in de Kerk zeer goed op zijn plaats als zijnde geschikt (wat betreft de taal en vooral den vorm van het lied), om door jde gewone geloovigen te worden ge zongen maar vooral, wat voor een gods dienstig lied hoofdzaak is, als een „ge bed" te worden begrepen en gevoeld. „Bidden" toch is een eerbiedig spre ken met God, waardoor wijde gevoelens jen begeerten van ons hart uitdrukken! Het volkslied (ruim genomen) in de kerk moet zijn een gezongen gebed, het welk uitdrukt, wat het volk gevoelt en Vraagt, wat het volk behoeft. Voor Kapelaan Hamers' liederen mo gen wij gerust wijd uit de deuren onzer Godshuizen openen. Aan alle vereischten van een volkslied in bovengenoemden zin Voldoen deze gezangen in hooge mate! Kiest uit, welken bundel gij verlangt, alle gezangen zullen yoldoen, stichten (en behagen. Ofschoon er zonder twijfel in vele iandere kerkliederen-verzamelingen schoo- ;jie gezangen te vinden zijn (o. a. i'jin de zangboekjes van den Z.Eerw. H. lEpping: „Gulden Wierookvat", „Cante- ttnus" enz.) zijn de liederen van Kap. Hamers waardige gezangen voor de kerk; alszoodanig worden zij dan ook alom met warmte aanbevolen en reeds juitgevoerd op vele plaatsen. Men maakt moeilijkheid tegen enkele dezer liederen lover het praedicaat, „geschreven ïn (den volkstoo n," als zouden zij voor Volkszang minder of in 't geheel niet geschikt zijn. Dusdanige beweringen ko- jmen gewoonlijk alvorens men een po ging heeft aangewend, om ze als volks zang te beproevenEen man van muzi- jkaal gezag beweert het volgende„Zij treffen den toon, die het volk ver staat en medegevoelt, omdat hij komt opgeweld uit onopgesmukte godsvrucht wen echte zielsontroering." Deze verkla ring heeft waarde! De begeleidingen van Hamers' liede renbundels zijn in zéér goeden stijl ge schreven, al naar 't karakter in majeur |en mineur-toongeslacht. De verschillen de tempo's zijn nauwkeurig aangege ven. „Misschien", aldus v. Schaik, „zijn 1de begeleidingen het beste van zijn twerk." Een schoon lied lin den taal en den trant van het volk behaagd altijd, en wel tooozeer, dat het al de gevreesde hinder palen ,uit den weg ruimt, zoo het (na Voorbereiding) onder goede leiding aan geleerd en uitgevoero wordt. Tot die gewenschte „goede leiding" rek ene men vooral het accompagnement! Een groote volksmassa begeleiden heeft vele eigen aardige moeilijkheden, vereischt oefe ning en vaardigheid. Wanneer de organist niets meer ver richt dan een voldoend aantal registers klaar maken en correct de begeleidin gen afspeelt, dan doet hij t e weinig! Op hem rust de taak na te gaan, waar het volk waarschijnlijk tempo of mis schien zelfs de zuiverheid van toon ^ai verliezen. Is hij vaardig, dan kan h/j dit voorkomen Meer dergelijke opmerkin gen over de uitvoering van volksgezan gen zouden kunnen gemaakt worden, maar behooren in een tijdschrift voor muziek. Het voegt ons, Kap. Hamers dankbaar te zijn voor de kostelijke liederen, waar mede hij het Nederlandsche kafch. volk heeft verrijkt! Moge deze heerlijke ge zangen (zoowel in "de kerk als tehuis) zéér vele beoefenaars vinden „Welzalig de man, die er veel heeft ontfetoken' van liefde voor den luister van 't huis des Heeren." In eeuwige gedachtenis zal hij blijven voortlevenDit geldt ook het gezang. De liederen van Kap. Ha mers bezitten in waarheid het vermo gen het hart des volks fae ontrukken aan de aardsche beslommeringen, om het op te voeren naar hoogere gewesten, waar alles van onzegbare blijheid juicht en jubelt, Jehova ter eere. Het zijn zoo vele verzuchtingen opwellend uit een biddend priesterhart. Zij verdienen niet minder aanbeveling voor het huisgezin. Bij godsdienstige mensc'nen vindt men toch veelal in hun ne muziek-verzameling niet veel meer dan enkele potpourri-gezangen en over gevoelige solo's, waarin rfe aarcïscne lief de bezongen wordt. De liederen van kapelaan Hamers zullen deze prullen bij nadere kennismaking verdringen. In deze bundels heeft men keur en keus. Althans wat de notatie betreft zijn zij over 't algemeen voor een ieder uitvoer baar. De begeleidingen zijn eenvoudig en bieden een kostelijken steun, daar zij ere zangstem op aangename wijze aragen. De uitgever W. Bergmans heeft ge zorgd voor een nette kleeding en een flinken, helderen notendruk. Ze zijn te verkrijgen in afzonderlijke serie's. Men heeft in korten tijd reeds het 14de dui zendtal bereikt. Dat zegt veel. Enkele gezangen zullen welliclut geen ombe kenden zijndoch de meesten zijn oor spronkelijk van den toondichter. Of deze gezangen in cijferschrift be staan, of zullen verschijnen, is schrij ver niet bekend. Schaft ze aan, de prijs behoeft u niet af te schrikken. Doch neemt vooral de begeleidingen er bij. Deze toch dragen alles bij tot een goede uitvoering en verhoogen de schoonheid der liederen. W. J. P. Nootdorp, 1 Dec. 1909. Spanje. Koning Alfons ernstig ziek? De Parijsche „Gil Bias" blijft volhouden, ondanks alle officieele tegenspraak, dat de Spaansche monarch ernstig ziek zou zijn. Poliepen in den neus en verettering in het oor maakten een operatie nood zakelijk. Professor Moure uit Bordeaux zou geconsulteerd zijn en had den toe stand a.s ernstig gekenschetst; echter wilde hij een operatie alleen in zijn kliniek uitvoeren, en kon den tijd, die voor de genezing noodig zou zijn, evenmin be palen. De Madridsche geneeskundige autoriteiten waren het volkomen met den Franschen professor eens. In het koninklijk paleis te Madrid heerschte een zeer onrustige geest, want men waagde het niet langer de waarheid te verbloemen, zoodat een regentschap reeds in zicht kwam. De Carlisten en Re publikeinen waren echter op alle gebeur lijkheden voorbereid Alle bisschoppen van Spanje met den kardinaal primaat aan het hoofd hebben zich tot de regeering gewend met een protest tegen het weder openen 'der Ferrerscholen te Barcelona en elders in het rijk, die door Maura gesloten waren geworden. De bisschoppen wijzen er de regeering op, dat de heropening dezer scholen in strijd is met het concordaat waarin bepmld is, dat het onderwijs d,cd pp, de openbare scholen gegeven zal worden, overeenkomstig zal wezen met den katholieken godsdienst en zij vragen daarom eerbiediging van de wet, die niet toestaat, dat zulke scholen geduld wor den. Oostenrijk. Het is eindelijk geiukt de Oostenrijksche Kamer aan derr arbeid ie krijgen en is een aanvang gemaakt met de behandeling van de voorloopige begrooting. Genoege- lijke uren beleeft daarbij de regeering echter niet. In de jongste zitting ging de sociaal-democraat Dascynski de regeering ernstig te lijf. Hij verklaarde o. a., dat het aan den minister-president te wijten is, dat de Kamer niet kan werken; hij had, zoo zeide spreker, het parlement uitgeschakeld om ongestoord concessies aan Hongarije te kunnen doen. Natuurlijk moesten ook de burgerlijke partijen een veer laten; het nationaal chauvinisme dier partijen had ook het zijne bijgedra gen tot de parlementaire ellende. Verder wees Dascynski erop, hoe slecht Oostenrijk voor zijn landverhuizers zorgt. Het was een vernedering, zoo zeide hij, in het buitenland te moeten verklaren, dat men Oostenrijksch onder daan is zoodat men zich in Duitschland zelfs niet heeft ontzien, speciale maat regelen voor Oostenrijksche landver huizers in 't leven te roepen. En dit dit zou men tegenover de onderdanen van geen enkel land durven wagen. Na Dascynski nam Steinwerder het woord om scherpe kritiek te oefenen op het beheer der financiën. Daarna werd de zitting verdaagd tot Donderdag^ Wat wijsheid zouden zij hebben l Degenen, die in onze dagen aan de Hei lige Schrift vasthouden, weten, dat de mensch door God geschapen is naar Gods beeld en gelijkenis. De mensch is dus van God afkomstig. Maar vele hoogwijze, zeer geleerde mannen vonden dat verkeerd. Die wisten het beter. Niet bij God moest de oorsprong der menschen gezocht worden, maar in de apen wereld. Sinds jaren zocht men dan ook naar beentjes van den aapmensch,- om zoo den werkelijken overgang van aap tot mensch te kunnen bewijzen. Prof. Bolk, de Amsterdamsche hoog leeraar, vertelde ook nog twee jaar gele den, dat wij, hoogst vereerend, onze voor ouders hadden te zoeken, niet onder de apen der oude wereld, doch onder de Amerikaanse he apen. Bekend is ook, dat Prof. Albrecht van Hamburg in 1885 zoo ver ging, dat hij 's menschen afstamming van den aap bestreed. Deze hooggeleerde betoogde, dat de oogen van de tegenwoordige apen veel beter s'tonden dan de oogen der menschen. De apen waren 'de menschen al v o o r ui t in ontwikkelingsgang. Bij de menschen was stilstand gekomen. „Wij zijn nog apen", riep deze wijze Hamburger uit! Wij zijn achterlijke apen"! Thans heeft een Nederlandsch profes sor weer wat nieuws verkondigd,n.l. Prof. Hub recht. Deze heeft het over het „spraakver mogen" en schrijft dan diepzinnig: Ï5De waan van 'den dag is,- dat zekere thans uit gestorven soorten van anthropoïde apen gaandeweg dit vermogen erlangd hebben. Maar het bewijs daarvoor is nog niet ge leverd. Mijne opvatting, maar ook voor haar kan ik geen bewijzen aanvoeren, is deze, dat het spraakvermogen veel ou der is dan algemeen worïlt aangenomen en dat onder de Primaten naast de op klimmende lijn die naar den mensch voert, talrijke andere loopen,- die veeleer van degeneratieve beteekenis gewees't zijn en waarvan die der anfhropomorphe apen de ons naast verwante is.' Deze hooggeleerde, derhalve e en uiterst verstandige man, gelooft er dus niet veel van, dat de mensch van de apen zou afstammen. Veeleer komen de apen uit een soort menschachtige dieren voort Maar professor erkent* dat hij he t n i ef zeker weet! Ach,- ach, wat een geleerdheid! Jiifcbia De Prins te Vogelenzang. Zaterdag had jhr. L. Boreel de eer Z. K. H. Prins Hendrik op zijn be zitting Het Huis Vogelenzang te ont vangen, om op de wildrijke duin- en boschgronden ter jacht te gaan. Om halelf kwam de vorstelijke gast per auto op Winterrust nabij het Oranjewater aan, terwijl in den namiddag op het huis Vogelenzang het tweede ontbijt werd gebruikt. De buit van het jachtgezel schap bestond na 'den afloop uit 90 fa zanten, 4 hazen, 6 houtsnippen en 118 konijnen, dus uit 218 stuks wild, waar van Prins Hendrik 123 dieren had ge schoten ,een bewijs dat Z. K. H. vaardig het jachtgeweer hanteert. Om kwart voor vieren kwam de auto weder voor, om den hoogen gast huiswaarts te voeren. LEGER EN VLOOT. Het maakt bij den Minister een punt van overweging uit om in de soldaten- cantines in de kazernes geen sterken drank meer verkrijgbaar te doen stellen. Hieromtrent is het gevoelen gevraagd van de korpscommandanten. LEIDEN, 7 December. Bij beschikking van den Minister van oorlog is de vrijwillige verbintenis als adspirant-officier van gezondheid voor het O.-I. leger van den militieplichtigen stu dent in de geneeskunde, M. J. de Jongh, alhier,- bekrachtigd. Prof. dr. K. Martin, hoogleeraar in de geologie alhier, en zijn echtgenoo- te mevr. O. Martinleken, zullen in den a.s. zomer e en wetenschappelijke studiereis ondernemen naar onzen Oost- indischen archipel. Door den Minister van Oorlog is toegewezen de levering van runderen ten behoeve van de militaire slachterij te Utrecht, gedurende het eerste half jaar 1910 ,aan G. W. Zandvoort, alhier, te gen den prijs van f 0.62 per kilogram vleesch en vet. ALPHEN AAN DEN RIJN. Was voor heen de Stationstraat het middelpunt van den bouwondernemer, om de een al mooier, en sierlijker dan de ander en in alle mogelijke en onmogelijke stijl huizen te bouwen, thans kan dat ook gezegd worden van onze Dorpstraat. Zoo pas heeft men de Stationstraat verlaten of het oog wordt getroffen door het in mooien en sierlijken stijl opgetrokken ge bouw van den heer J. Vlasman, tegen over het in aanbouw zijnde St. Joseph- Gesticht. De Brugstraat, een der drukste ver keerswegen, met zijn groote en mooie winkels, is weder een schoon gebouw rijker, wat in sierlijkheid en stijl kan wedijveren met de beste. De sinds jaren bestaande Horlogerie van den Heer Jonker gouw is omgezet in een in nieuwen stijl gebouwd winkelhuis van vier verdiepin gen hoog en opgetrokken in roode ver- blend-steen en gepolijst hardsteen. Beide gebouwen geven ons den indruk, dat hier een bekwaam en met den tijd meegaand architect aan 't werk is ge weest, nl. den heer A. Rozestraten alhier, die met de uitvoerders alle eer toekomt. AARLANDERVEEN. Een treurig on geluk heeft op St. Nicolaasmorgen het gezin van den landbouwer K. in het Zuid einde alhier getroffen. In de zoogenaamde kelderkamer be vindt zich een waterput, die door een steen is afgesloten. Uit dien put was wa ter gehaald, doch men had vergeten er den steen direct weer op te leggen. Eeni- ge oogenblikken later miste men het drie jarig dochtertje, 'n Vreeselijk vermoeden, dat helaas! waarheid was geworden kwam bij de huisgenooten op. De arme kleine lag in den waterput. Na veel moeite werd ze er uit gehaald, maar 'de levens geesten waren reeds geweken. Voorwaar, een treurige SL Nicolaas morgen KATWIJK. Volgens loopende geruch ten, aldus meldt het „Vad.", zullen hier eerstdaags "drie politiebeambten, waar onder een inspecteur van politie, hun ontslag nemen. Gedurende het badsei zoen kreeg een hooggeplaatst Duitsch politie-ambtenaar een geschil met een hotelhouder, welke twist zoo .hosg liep, djat de hjO tdlip^er de (usschenkoiiist in riep van de politie. Het optreden van; deze ambtenaren tegen den hooggeplaat- sten Duitscher, die zich daarover be klaagd heeft, schijnt van dien aard te; zijn, dat het nemen van ontslag d er. drie betrokken ambtenaren van hooger- hand zeer wenschelijk wordt geacht. Voor de noodige repara tie is van de haringvangst alhier ge-* arriveerd de logger Neeltje en Elisabeth', Katwijk 98, van de reederij Tom. KATWIJK AAN ZEE. Te Vlieland zijn gisteren aangespoeld breels, gemerkt KW. 73, vermoedelijk afkomstig van een bomschuit. De bomschuit KW. III. liep te IJmuiden binnen met verlies van een bezaansmast. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer E. j. V. M. Hoogeveen alhier, slaagde te 's Gravenhage voor het examen Delf- stofkunde, Aard- Plant- en Dierkunde, (K. IV.) LISSE. In tegenwoordigheid van het bestuur en eenige genoodigden, waar onder de Eerw. Geestelijken dezer ge meente werd gisteravond in het gesticht voor voogdijkinderen alhier, het St. Vin- centiushuis het St. Nicolaasfeest gevierd. Te omstreeks 41/2 uur arriveerde St Nicolaas, vergezeld van zijn zwarten knecht Pieter, per rijtuig aan het gesticht en trad weldra een der zalen, waar in middels alle kinderen te samen waren gekomen binnen. St. Nicolaas sprak de kinderen toe en deelde met behulp van Pieter de cadeaux uit. Een der verpleegden dankte, mede na mens de overigen, den H. Man voor zijn bezoek aan het gesticht en voor de ont vangen geschenken, waarna Hij na de kinderen nogmaals te hebben aange maand goed op te passen, vertrok. Door de kinderen, welke op allerlei lekkernijen werden onthaald, werden ge durende den geheelen avond verschillen- liederen gezongen. Nadat St. Nioolaas vertrokken was, verscheen de Heer B. van Leeuwen uit Leiden, die verschillende voordrachten ten beste gaf zooals o.a. De Noordpool- vaarder, Variatie op het Wien Neer- landsch Bloed, Zijn eerste Dichtstuk, Kees de Koster e.a. Hij slaagde er uitnemend in den lachlust der kinderen op te wekken. Het was een heerlijk schouwspel de verge noegde gezichten dezer kinderen te zien, die alle overgelukkig waren. Zij die met hunne gaven het bestuur van het St. Vincentiushuis in staat stel den dit feest te organiseeren, kunnen dan ook de voldoening smaken, voor dezen avond eens het zonlicht te hebben' doen schijnen i^ de harten, van deze hunne ongelukkige natuurgenooten, hier liefdelijk opgenomen, doch voor het grootste deel verstooten door hunne na tuurlijke verzorgers. De kinderen der beide R. K. Scholen hebben gisteren hun jaarlijksch bezoek van St. Nicolaas en zijn knecht gehad, waarbij aan ieder geschenken volgens zijn stand werden uitgereikt: de minder gegoeden kleedingstukken en de meer gegoeden luxe geschenken en verder de gebruikelijke chocolade. NOORD WIJ KERHOUT. Gisteravond werden de kleinen van het gesticht „de Voorzienigheid" onthaald op een aardig teestje. St. Nicolaas zou in eigen persoon het gesticht bezoeken. Des avonds half acht verscheen de goede Sint in vol ornaat met zijn zwarten knecht, gevolgd door belangstellenden en genoodigden. Na eerst de kleinen te hebben aangemaand vlijtig en braaf te blijven, werd door den Sint aan alle kinderen een cadeautje ge geven. Ook werden onder hen koekjes uitgedeeld. Toen ook de zwarte knecht een flinke zak met kruidnoten voor den dag haalde en deze uitstrooide kende de vroolijkheld der kinderen geen grenzen meer. Hoogst vergenoegd namen zij af scheid van Sf. Nicolaas en zijn knecht waarna de kleinen nog werden onthaald op chocolademelk en krentebrood. Tegen a.s. Woensdagavond 7 uur is eene vergadering uitgeschreven door enkele ingezeten waartoe alle gemeente naren worden opgeroepen, teneinde tot het oprichten eener ijsclub tegeraken. De ver gadering wordt gehouden in het lokaal van den heer L. van Hensbergen. Daar het aantal deelnemers aan het voorbereidend militair onderricht voort-

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1