BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 55. Bureau OUDE SINGEL, S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent. Zaterdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Men zij op zijn hoede! J [Wie hebben aan de ouders een waar schuwing te richten. Er Zijn zgn. neutrale bladen, die de kinderen hunner lezers in de gelegenheid Stellen prijsvragen op te lossen. De prijs voor de goede oplossing b'e- Staat gewoonlijk in een boek. Nu is het lang niet onverschillig,- ja ;/,t is van het allerhoogst belang, dat de (ouders toezien welk soort boeken hun kinderen lezen. De „neutrale" pers kan verre van neu- iEtraal, integendeel zeer partijdig zijn bij "het geven van prijsboeken. Zoo kregen wij dezer dagen een' boek je in handen, door een neutraal dagblad '.-(aan een ongeveer 10-jarig Katholiek meis- !je als prijs uitgereikt. Dat boekje was verre van onschul dig. Het bevatte een verhaal y,uit den (Spaanschen tijd," waarin de voorstelling Wordt gegeven, dat de priesters erger lijke gastronomen zijn en bloeddorstige i kettervervplgers, en waarin tevens de in- 1 quisitie in een totaal valsch licht wordt gesteld. Een enkele passage, waarin de schrij ver een R. K. geestelijke laat spreken drukken we af: „Ja, ik begrijp het niet, zeide de geestelijke. Wanneer ik soms met vrouwe Westerhout den maaltijd ge bruik, dan verwonder ik mij', hoe weinig zij eet; bijna niets anders dan brood, en tochscriptum est non solo pane vivet homo, hetgeen zeggen wil: de Schrift zegt: de Imensch zal bij brood alleen niet le ven, maar hij moet er eieren, worst, ham, boter, kaas en De kok opende de mond wijd) van verwondering." En zulke dingen laat men aan kin deren lezen W-e zullen er verder niet veel van zeg gen, maar het is onze plicht dé ouders te waarschuwen tegen een blad, dat hun ne kinderen anti-Katholieke boeken in de handen stopt. Het is het Leidsch Dagblad Sint Nicolaas. Hoe verheugen wij ons reeds bij de ge dachte aan de vreugde onzer kinderen op Sint-Nioolaasdag Heerlijk, zoo te kunnen genieten van het geluk onzer kleinen. Maar denken we dan ook, dat er ou ders zijn die zulk geluk hunnen kinderen niet kunnen brengen. En toch, een kinderhand is zoo spoe dig gevuld. Ziet om u, in uwe omgeving, en gij Zult wellicht ouders vinden, die gij zoo gelukkig kunt maken, door te zorgen, dat zij hunne kinderen iets kunnen geven op het feest van den liefdadigen Heilige. En kent gij persoonlijk zulke ouders Vliet, denkt dan aan onze scholen, waar men den kinderen zoo gaarne een feest dag bereidt. Laat in deze dagen de liefde tot het arme kind luide spreken. Gij doet er zoo'n mooi werk van naas tenliefde mede, en uw geluk zal des te grooter zijn, als ge weet, dat ook andere ouders zich verlustigen kunnen in het geluk hunner kinderen, die hun niet min der lief zijn, dan aan u de uwe! N. K. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land stellen aan Provinciale Staten voor: lo. aan het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur ten behoeve van een in het voor jaar van 1910 te Haarlem te houden bloembollententoonstelling een subsi die toe te kennen van i/4 van het tekort overblijvend na de aanwending van het door belanghebbenden en de vereeni ging bijeengebrachte kapitaal van ten minste f 20.000, tot een maximum van f 2500, onder verplichting, een verslag Irnet rekening en verantwoording over Jfce leggenj 2o. aan de, ^.eieeniging „Proeftuin voor Zwijndrecht en omstre ken,"t e beginnen met 1910, tot Wed'er- opzeggens toe een jaarlijksch subsidie van f 500 toe te kennen3e het jbij- zonder reglement van den polder Els- geest te wijzigen 4o. het bijzonder re glement voor den Oud- en NieuwWate- ringsveldschen polder, waaronder begre pen is de, droogmaking, te wijzigen. Het Kamerlid Middelberg. De heer G. A. A. Middel berg. vertrekt, volgens de „Z. A. P.", op het einde van dit jaar op kort bezoek naar Zuid- Afrika. Een opzienbarende arrestatie. Op last van den officier van justitie te Groningen is gistereii gearresteerd H. J. Dieters, tot voor kort lid van Gedep. Sta ten. Hij wordt verdacht van verduistering en oplichting op groote schaal. Naar uit Groningen aan het „Hbl." wordt medegedeeld, is de arrestatie van den heer H. Dieters Jr. geschied op vermoeden van verduistering en oplich ting gepleegd als gedelegeerd commis saris van de N. V. Neerlands Grondbezit. De..gearresteerde was lid van Ged. Sta ten en moet als lid van de Provinciale Staten voor Winschoten aftreden in 1913 maar hij nam 22 October als zoodanig zijn ontslag, nadat hij tien dagen te voren door de Groningsche rechtbank was'fail liet verklaard. Hoe groot de omvang van dit faillissement 1 s staat nog niet vast de curator, mr. H. Schrap, heeft de lijst van crediteuren en debiteuren nog niet kunnen indienen, men spreekt echter van een bedrag van f 700.000. Dit moet echter vaststaan, dat de aan houding door den officier van justitie is gelast naar aanleiding van gepleegde ver duisteringen vóór dat het faillissemet was uitgesproken. Het bedrag der gepleegde verduisteringen moet enkele tonnen be dragen; het juiste bedrag kan ook hier van niet worden opgegeven, omdat dit pas uit de instructie, die heden begint, zal kunnen blijken Onzen berichtgever werd medegedeeld dat door den verdachte, die groot-grond bezitter en landontginner was, ettelijke landerijen, voor veel hooger bedrag dan de werkelijke waarde, ill schijnkoop van de hand werden gedaan en daarna weder op dezelfde wijze werden teruggenomen en voor een veel te hoog bedrag aan de vennootschap weder verkocht. De arrestatie heeft te Bussum plaats gehad door eenige Groningsche inspec teurs. Met den trein van 5.12 is de gear resteerde gistermiddag te Groningen aan gebracht en per celwagen naar het huis van bewaring getransporteerd. De verdachte, die onvermogend was en als conducteur dienst heeft gedaan op de tram Zuidbroek-Terapel, heeft, na den ommekeer in zijn fortuin, ongelukkig gespeculeerd. Vleeschkeuring. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te be palen, dat de met de keuring belaste ambtenaren hunne goedkeuring met be trekking tot het voor uitvoer haar Groot- Brittanië en Ierland bestemd vleesch zul len onthouden, wanneer dit afkomstig is van kalveren, welke, van kop, huid en en buikingewanden ontdaan, minder we gen dan 21.5 K.G. Blinden-Instituut „St. Henricus" Te Grave. Voor eenigen tijd werd in de Neder- landsche Pers eene circulaire geplaatst, om hulp en steun te verzoeken voor bo vengenoemd Blinden-Instituut en wel ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier inrichting. Doordrongen van het vele goede daar aan de arme blinde medemen- schen gedaan, doch tevens bekend met den finantieelen nood van het Insti tuut, waardoor het den Bestuurders daar van bezwaarlij'k is het heerlijke werk ten nutte der blinden te bestendigen en steeds meer tot volmaaktheid te brengen, vormden zich ondergeteekenden tot eene Commissie, ten doel hebbende het inza melen van gelden door het geheele Rijk. Als eerste bestemming der ingekomen gelden zouden in aanmerking komen ver betering en verzachting van het lot der verpleegden door het aanschaffen van hulpmiddelen, die voor hun opleiding en onderricht dienstig zijn, of die hun toch reeds zoo treurig bestaan kunnen veraangenamen, en tot welke aanschaf fing de kas van het Instituut ten eenen- ttiaïe PjO^o^ieikeud, jsj terwijl e,enst op de tweede plaats zou kunnen worden gedacht aan aflossing van de bestaande schuldenlast. De Commissie dankbaar voor de reeds ingekomen giften, voelt zich echter ge noopt, andermaal de hulp in te roepen van de Vaderlandsche Pers, die zoo wel willend haar eersten oproep plaatste. De reeds ingekomen giften zijn in gee- nen deele toereikend om zelfs het eerste deel van het doel; waarnaar de Commis sie streeft--,te kunnen bereiken. Hoeveel immers is er noodig voor de opvoeding en het onderwijs van arme blinden en wat kan er al niet worden gedaan om hun lot te verzachten. De Commissie vermeent voorts nog op het volgende de aandacht te moeten vestigen. Bedoeld is door de Commis sie eene gift iti-ééns, dus geenszins eene jaarlijksche bijdrage. Niet dat deze on- noodig zijn zouDaarvoor bestaat te Grave een Fonds, beheerd door een Be stuur daartoe aangewezen door Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch. Met dit Fonds gesteund door Zélateurs en Zélatricen door het geheele Rijk verspreidwordt zoowel aan het Instituut voor jongens als aan dat voor meisjes jaarlijks een bedrag tot onderhoud der arme blinden uitgekeerd. Deze jaarlijksche uitkeering is beslist noodzakelijk tot het voortbestaan der Instituten en niet genoeg kan dan ook de Commissie dit Fonds aan de mild dadigheid van het Nederlandsche pu bliek aanbevelen. Mogelijk is echter dat men beide zake heeft verward! Wat de Commissie beoogt is om spe ciaal aan het Instituut „St. Henricus", ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan, als dank voor de "vele goede zorgen en opofferingen door de Eerw. Fraters van O. L. V. Moeder van Barmhartigheid gedurende dat tijdvak bewezen, de ge legenheid te geven nog meer dan voor heen in het belang der blinden te kunnen doen, en het blinden-onderwijs tot steeds hoogeren bloei te kunnen opvoeren. Moge door dezen tweeden oproep dit doel worden bereikt! Gij die het licht uwer oogen niet mist, denkt U in den toestand uwer arme natuurgenooten, die verstoken van het genot, het geluk, dat het zien U ver schaft, in voortdurende duisternis hun leven moeten slijten en nimmer de groot heid en schoonheid der natuur kunnen aanschouwenDenkt U in dien toestand in, en de Commissie houdt zich over tuigd, dat Gij Uwe gave, hoe klein ook onverwijld aan haar zult doen toekomen Ook gij, Zélateurs en Zélatricen van gemeld Fonds, kunt de Commissie zoo veel te hulp komen. Zamelt ook gij afgescheiden van uwen jaarlijkschen ar beid voor de Commissie gelden in en zendt die extra-gave voor ditmaal aan dien Penningmeester der Commissie, den heer J. Lamers te Grave. De Redactie dezer Courant zal even eens gaarne giften tot bovenstaand doel in ontvangst nemen en in hare kolommen vermelden. De Comtnissie G. H. L. FRIESEN, Wethouder, Voorzitter. Dr. H. J. L. R. SCHOEPP, Apothe ker, Secretaris. J. LAMERS, Bouwkundige, Pennin- meester. P. v. d. WIELEN, Directeur Blin den-Instituut. IGN. G. MULLER, Gemeenteraads lid. A. J. M. KANTERS, Arts. J. S. S. P, v. OPPENRAAIJ, Not. Notaris. Th. A. JANSSEN-SNIJDERS, In dustrieel. J. D. P. J. v. DIEREN, Uitgever. De accijns verhooging. Onze Haagsche correspondent meldt ons: De spoedige aanneming zonder debat en zonder hoofdelijke stemming van het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, door de Eerste Ka mer, heeft in parlementaire kringen vrij veel verrassing gebaard. Naar ik verneem, hebben de vrijzinnige leden dier Kamer eerst het voornemen ge had het ontwerp niet te aanvaarden, maar in een bijeenkomst zijn ze daarop terug gekomen. Het zou trouwens toch niets gekaft ligbljen. i.1," Mr. C. van Tienhoven. Naar uit Den Haag wordt gemeld, moet bij mr. G. van Tienhoven, commis saris der Koningin in Noord-Holland het voornemen bestaan, binnenkort voor'zijn functie te bedanken. Als zijn eventuee- len opvolger wordt geijoemd Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, burge meester van Haarlem. Accijns op het gedistilleerd. Met het oog op de nu door de beide Kamers aangenomen verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f 63 tot f 90, per hectoliter, welke verhooging op 1 Januari a.s. in werking treedt,( mag er nog even aan herinnerd worden, dat die accijns niet alleen moet worden betaald voor gedistilleerd, dat na dien datum wordt ingevoerd, maar tevens ook ten eerstevoor alle voorraden ge distilleerd boven de 25 liter, die de le veranciers op 1 Januari a.s. bezitten; en ten tweede: voor het gedistilleerd, dat vóór 1 Januari a.s. is verzonden, doch eerst daarna wordt ingeslagen. Wie dus op 1 Januari a.s. minder dan, precies 25 liter gedistilleerd in voor raad heeft, behoeft niet te betalenwie meer dan 25 liter bezit, betaalt den ver hoogden accijns bij. Hij, die op 1 Janu ari meer dan 25 liter bezit, moet daar van uiterlijk 3 Januari kennis geven ten kantore van den ontvanger en moet bin nen twee maanden het hoogere accijnsbe drag bijbetalen. Ook hij die na 1 Janu ari gedistilleerd inslaat, dat vóór dien datum was verzonden, moet daarvan di- recht kennis geven en binnen 2 maanden bijbetalen. Men ontlioude dit goed, want wie niet uit eigen beweging aangifte doet, of wie verkeerd aangeeft, krijgt-een cadeau, in den vorm van een boete van ten hoogste f 400. En dat is minder wet tig! Omdat men echter niet altijd pre cies den aanwezigen voorraad zal kunnen bepalen, heeft de minister van Financiën deze leveranders een speling gëlaten van 5 pCt.d.w.z. de aanwezige voorraad mag 5 pCt. hooger zijn dan de aange geven voorraad, zonder dat dit als over treding zal worden beschouwd. Wij her inneren er ten slotte aan, dat overal waar hier van gedistilleerd sprake is, bedoeld wordt drank van 50 pCt. sterkte. LEIDEN, 4 December. Maatschappij van Nederl.-Letter- kunde. Voorgezeten door Prof. Dr. C. H. Th. Bussemaker had Vrijdagavond in een der lokalen van het Nutsgebouw de maand vergadering plaats van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Als spr. trad op Prof. Dr. P. J. Blok, met het onder werp „Eenige gegevens over Willem den Zwijger en het Wilhelmuslied". Spreker deelde mede dat hij zijne nieu we gegevens had geput uit twee brieven: de eerstdaags verschijnende Kroniek van den Groninger landbouwer Abel Eppens (Uitg. Hist. Genootschap door Brugmans en Feith) en de nagelaten aanteekenin- gen van Fruin (Manuscr. Mij. Letterk.) Wat den naam „de Zwijger" aangaat vond hij bij Eppens (I, blz. 578) het be richt, dat Alva, sprekende over de gebeur tenissen van 1567, gezegd zou hebben „men solden zich huyden vor den swigen- den Willem". Dit bericht, in verband met wat Fruins' uitgegeven aanteekeningen (Verspr. Geschr. dl. VIII, blz. 404 vgg.) opleveren, bewijst dat omstreeks 1600 er eene overlevering bestond beurtelings op naam van Alva, Granvelle en Titelman omtrent het karakter van Prins Willem, overeenkomende met wat de tegenwoordig dikwijls gegeven bij naam „de Zwijger" zeggen wil. Spr. meende in dezen zin de uitspraak van Fruin uit 1864 te moeten wijzigen, ook op grond wat deze later over dit on derwerp aanteekende. Mét Fruin kwam spr. nog eens ten krachtigste op tegen het toenemend ge bruik ven dezen bijnaam, die het werke lijk karakter van den Prins miskent. Het is in diens tijd nooit een werkelij ke bijnaam' geworden. Over het Wilhelmus bracht hij uit Ep pens (blz. 579) het bericht, dat het in 1582 „uifch alle munden ende handen weder verswonden ende ondergegaan'' was wegens de daarin ver. '.e onderda- BfsMsfA m u<lm m* üisEAa- gen" waarvan men sedert de afzwering van 1581 niet meer wilde weten. Die aanwijzing scheen te herinnen aan 's- prin, sen veelszins afgekeurde staatkunde van verzoening der partijen verder vestigde spr., mede uit Fruin's aanteekeningen puttend, de aandacht op een pamflet van 21 Sept. 1568 van de hand van 's Prinsen veldprediker Saravia (pamflet Meuleman no. 190), waarin zeer duide lijk dezelfde geest heerscht als in het Wilhelmus, zelfs nu en dan dezelfde woor denkeus valt op te merken. Spr. wees nog eens op de waarschijnlijkheid van het auteurschap van Marnix en Coorn- hert maar achtte ook de aanwijzingen! omtrent Savaria nog te zwak voor een' beslissende uitspraak ten voordeele van dezen, van wiens auteurschap tijdens zijn lang leven of daarna nooit gerept is. Spr. voor zich hield het voorloopig met Fruin's laatste uitspraak, dat het ge dicht van een onbekende is geweest uit 's prinsen omgeving in den winter 1568/9, dadelijk na het mislukken van zijn eersten veldtocht, toen hij „oor-i lof" toeriep aan zijn „arme schapen" in het verdrukte Nederland. Met woorden van dank door den Voor zitter aan den spr. voor zijne belang rijke voordracht werd de vergadering ge sloten. Maatschappij van Landbouw. Gisteravond hield in hotel „Rijnland"- de afdeeling Leiden en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landb. eene geanimeerde vergadering. Na opening door den Voorzitter, den heer J. W. Nieuwenhuizen Segaar, wer den de notulen gelezen van de vorige vergadering en onveranderd goedgekeurd* Naar aanleiding van de ingekomen stukken, werd i n den breede van gedach ten gewisseld over dezen winter te hou den lezingen vanwege de afd. op land bouwkundig gebied. Besloten werd spre kers uit te noodigen, die de werking van de Rijksseruminrichting te Rotter dam en het Veevoeder zullen behandelen; een lezing over kunstmeststoffen achtte de vergadering voorloopig nog niet ge- wenscht Bij punt 2 „De Landbouw-Onderlinge" werden door mr. Fokker verschillende inlichtingen gegeven omtrent deze nuttige instelling, gepaard met een krachtige aan beveling er aan deel te nemen. Spr. deed vooral uitkomen, dat door de provinciale en landelijke verzekering en herverzeke ring de premie daalt en de particulieren veel goedkooper werken dan de Staat,- die later toch de verplichte ongevallenver zekering voor het landbouwbedrijf zal in voeren. In verband hiermede werd nog ter sprake gebracht het plaatselijk verze keringsfonds te Leiderdorp. Getracht zal worden in het belang der aangeslotenen zelf deze tot aansluiting aan de Centrale te bewegen, welke- ongetwijfeld bij de vaststelling der tarieven rekening met de omstandigheden zal willen houden. Ook over het volgende punt „Zoetwa- tervisscherij" werd door verscheidene le den het woord gevoerd over het stichten eener afdeeling. De contributie hiervoor bedraagt fl per jaar; men ontvangt het weekblad der Maatschappij, in het voor jaar pootvisch, terwijl behalve andere voordeden aan het lidmaatschap verbon den, door samenwerking veel tegen de stroopers gedaan kan worden, vooral nu de nieuwe Visscherijwet op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Meende de heer Dorsten daarom dat tot dien datum ge wacht moest worden met de oprichting dezer onderafdeeling, de heeren v. Oos terhout en Fokker wezen er op, dat wil de wet behoorlijk tot haar recht komen de particulieren moeten medewerken en men ons dus gereed moet vinden. Waar het financieel 't zelfde blijft, oordeelde men beter zoo mogelijk thans tot constitu eering eener onderafdeeling over te gaan. Buitengewoon veel wordt er gestroopt in de omstreken van Leiden en op de rechterlijke macht ware invloed uit te oefenen om de stroopers zwaarder te straffen dan thans geschiedt. Ongetwij feld zal de kantonrechter naar deze klach ten luisteren, hetgeen met een voorbeeld uit Zutfen geillustreerd werd. De verdien sten van de nieuwe wet werden daarbij helder in het licht gesteld. Van Rijnland en Leiden hoopte men in deze pogingen ook steun te ontvangen. Voorts zou het op den weg der afdee ling leggen zelve wateren te pachten ora daarin visch te pooten. Ep y,o(doend ^ntal aanwezigen gaveg

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1