3 BUITENLAND. Een verschrikkelijk ledikant. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 54. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Vrijdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ons Portret van H. M. de Koningin en Prinsesje. Wij hadden niet gedacht dat deze pre ïnie zoo zeer in den smaak onzer abon- ïié's zou vallen. Vele dankbetuigingen en aanvragen om nog meerdere exemplaren hereiken ons. De dankbetuigingen wor den als aanmoediging gaarne aanvaard. Even gaarne zouden wij meerdere gratis exemplaren verzenden, doch, tot onzen spijt, zijn wij daartoe niet in staat. Tocb willen wij onzen abonné's ter wille zijn en hun tegen betaling van 5 cent deze premie ter beschikking stellen. Deze exemplaren moeten aan ons bu reau of bij de agenten worden afgehaald. Franco per post, ongevouwen, verzon den, tusschen carton, wordt de prijs 10 cent, mits h et bedrag bij de aanvrage is gevoegd. Daar de oplaag beperkt is, bestelle men spoedig. DE DIRECTIE. België. Koning Leopold heeft 3 naaml. ven nootschappen opgericht, een in Duitsch- land,. een in Frankrijk, en een in België, waaraan hij al zijn bezittingen en zijn vermogen overdoet. In de Fransche repu bliek heeft hij goederen liggen aan de Riviera, in Duitschland in Nieder-Buchl- bach. De Belgische vennootschap beschikt over een kapitaal van 12.400.009 fr. De aandeelen zijn niet op naam en kunnen dus gemakkelijk verhandeld worden. Als oprichters der vennootschappen treden op de vroegere medewerkers van den vorst in het bestuur van den Congo- Vrijstaat, de heeren Goffinet, Janssens, thans directeur der Brusselsche tram wegmaatschappij, en de reeder Bunge. Frankrijk. Thans zijn de politieagenten te Parijs ontevreden. Hun dienst bevalt hun niet Zij vinden dat zij bij de jongste dienst regeling te veel arbeidstijden hebben ge kregen. Zij zijn ook aan het vergaderen gegaan maar houden voorloopig hun be sluiten geheim. Intusschen hebben zij doen weten, dat- elk stadsdistrict twee vertegenwoordigers heeft gekozen, al de ze vertegenwoordigers zullen te zamen de gemeenschappelijke eischen opstellen, en dan zal een nieuwe algemeene verga dering plaats hebben. Wanneer dan de regeering de eischen niet inwilligt heeft men kans op een politiestaking. Oostenrijk. Spionnage-geschiedenis. Te Weenen is een geruchtmakende spi- onnage-affaire ontdekt. De gewezen le lukenant der Uhlanen von Dembowski moe onder verdenking, in dienst van Italië en Rusland spionnendienst te heb ben gedaan, voor het Landesgericht te- FEUILLETON. 2) Als ik bij mijn verstand was geweest, zou i k hem zeker een wonderlijk soort van veteraan gevonden hebben. Hij had bloederige oogen, een slordigen knevel en een gebroken neus. Zijn stem verried een kroeglooper van de ergste soort en - hij had de vuilste handen, die ik zelfs in Frankrijk ooit had gezien. Die klei ne bijzonderheden stuitten mij echter niet tegen de borst. In mijne dolle opge wondenheid was ik bereid mij te verbroe deren niet ieder, die mij in het spelen aanmoedigde. Ik nam het snuifje, dat de j.Veteraan" mij aanbood, klopte hem op den nug en deed er een eed op, dat hij de eerlijkste kerel van de wereld was, het roemrijkste overblijfsel van de groo- de armée, die ik ooit had ontmoet. „Ga door!" riep mijn militair, van ver rukking m zijn handen klappende. „Ga door, en win! Laat de bank springen. iMille tonneres! Mijn dappere En- gelsche kameraad, laat de bank sprin gen F.n fk ging door. Zóólang, totdat de trouwer eindelijk fejde; ^jjecren, de recht staan. Deze von Dembowski stond ai heel slecht aangeschreven. Wegens het indienen van een bedriegelijke reisreke- ning bij de militaire administratie was hij tot gewoon soldaat gedegradeerd. La ter beging hij opnieuw een paar gemeene streken en werd uit het leger wegge jaagd. Nu werd hij een bon-vivant, en bracht een groot deel van zijn vrijen tijd door aan de speeltafel. Hij dronk champagne dien hij niet betaalde, en bij het spel won hij, want hij was een valsche speler. Achteraf is echter gebleken, dat hij zijn vroolijk leventje begonnen was voor het geld, hetwelk Frankrijk en Rusland hem voor belangrijke inlichtingen betaal den. Maar er kwam nog meer aan 't licht. Toen Hans Ritter von Dembowski nog de hem bijzonder goed staande officiers uniform droeg, had hij het hart ver overd van de gade van een hoofdofficier van den staf, die intusschen luitenant veldmaarschalk is geworden. De bemin nelijke echtgenoote van de militaire ex cellentie zond haar vriend brieven met mededeelingen van militairen aard, die zij heel gemakkelijk van haar heer ge maal machtig kon worden. Het aanstaande proces, waarbij het familieleven van een voornaam officier voor de onbescheiden blikken van het op sensatie beluste Weener publiek ten tooneele gevoerd wordt, wekt thans reeds groote belangstelling. Amerika. Dreigende Oorlog tusschen de V. S. en Nicaragua. De zaakgelastigden der regeering van Nicaragua hebben hun paspoort ontvan gen. De Amerilcaanschc Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken Knox, be schuldigt in een brief, toegevoegd aan de paspoorten der Nicaraguaansche zaakge lastigden, president Zelaya er van, dat hij een verstoorder van den nationaleu en internationalen vrede en een tyran is, wiens bestuur den naam van een behoor lijke regeering te schande maakt. Knox erkent het goed recht der revolutionnai- ren, maar geeft beiden partijen te ver staan, dat zij verantwoordelijk gesteld worden voor daden, die de Amerikaan- sche belangen schaden. Men gelooft, dat deze brief ook de inzichten van president Taft weergeeft. De Minister van Marine, Meyer, zond dringende bevelen, dat de kruiser „Al bany", en de kanonneerboot „Yorktown" zich onmiddellijk naar Corinto (Nicara gua) zullen begeven. Zevenhonderd mariniers zijn gistermid dag vertrokken naar Colon aan boord van de „Prairie", met twee stukken artillerie, 800.000 patronen, tenten en andere uit rusting. De vice-admiraal Kimball ge leidde. Men vermoedt dat hij 't bevel zal voeren over de zeemacht, die tegen Ni caragua zal ageeren, wanneer uiterste maatregelen noodig mochten blijken te zijn. Ook verwacht men dat de kruiser „Buffalo" 5 December naar Colombo zal bank is voor vannacht gesloten." Al de banknoten, al het goud van de bank, lag nu op een hoop voor mij; ik kon het geheele vlottende kapitaal van de bank in mijn zak steken! „Bind het geld in uw zakdoek, mijn waarde lieer," vermaande de soldaat toen ik met mijn handen in het goud be gon te grijpen. „Knoop het er in, zoo als wij ons rantsoen plachten te doen in la Grande armée; uw winst is te zwaar, zelfs voor de stevigste broekzak ken! Ja! zoo is het goed! schuif het er maar in, banknoten en al! Cré- dié, wat een geluk! Wacht! daar ligt nog een Napoléon op den grond! Ah, sa- cré petit polisson de Napoléon, heb ik je eindelijk? Zie zoo, mijn heer, met uw verlof, nu twee flinke knoo- pen, dan is het geld geborgen. Voel eens voel eens! Gelukkig man, zoo hard en rond als een kanonskogel. A h b a hhad den ze te Austerlitz maar met zulke ko gels op ons geschotenEn wat zal ik nu anders doen, ,a ls een dappere van de groote armée,dan mijn Engelschen vriend te verzoeken een flesch champagne met mij te drinken en een schuimenden beker te ledigen op de godin Fortuna!" „Uitstekend, mijn brave! Gastvrije ou de grenadier! Champagne, wel zeker! Hoera, een toast op een oud soldaat! Moeial ÜLQeiaJ! Nog een toast op de vertrekken, nadat zij mariniers aan "boord zal hebben opgenomen, 3ie op weg zijn naar het zuiden. De werkstaking van de wisselwachters heeft nadeeligen invloed op eiken tak van bedrijf in het noordwesten der Vereenig de Staten. Het getal werkloozen wordt reeds op twintigduizend geschat. Trein ladingen aan bederf onderhevige goe deren worden op zijsporen gezet. De kopermijnen en de ijzergieterijen van Montana ondervinden groot nadeelde laatste wijl geen erts wordt aangevoerd. De spoorwegen voeren vandaag sta kingbrekers van Chicago en andere plaat sen aan. Australië. Volgens een telegram uit Sydney heeft de regeering van het Australische gemee- nebest in de Wetgevende Vergadering te kennen gegeven, dat zij van plan was dadelijk in de werkstaking aan de kolen mijnen in te grijpen. Ten einde den open baren diienst in volle werking te hou den zou zij alle noodige steenkool nemen uit de mijnen, die nog werken. Komen patroons en arbeiders, niet over enkele dagen tot een vergelijk, dan zullen de strafbepalingen van de wet op arbeids geschillen worden toegepast, en er zou den stappen gedaan worden tot instel ling van een commissie om de Ioonen vast te stellen. Het oude beursterrein te Amsterdam. Het oude beursterrein te Amsterdam, dat lange jaren braak heeft gelegen, zal eindelijk eene bestemming krijgen. De gemeenteraad heeft n.l. een aanbod aan vaard van de directie van .het modema- gezijn „De Bijenkorf' die voor het terrein van 2800 vierk. M. f825.000 ge boden heeft. Het ligt in de bedoeling van de di rectie van de „Bijenkorf" om het ter rein geheel te bebouwen. De plannen voor het nieuwe modemagazijn zijn nog niet vastgesteld, doch wel staat reeds vast dat het gebouw vijf verdiepingen hoog zal worden, en drie hoofdgevels zal krijgen, een aan de zijde van den Dam, een aan den kant van het Damrak en een aan de zijde der nieuwe Beurs. De bouwkosten zullen ongeveer een mil- lioen bedragen en de plannen worden ontworpen door den architect J. A. van Straaten jr. De Kuyper-zaak. De sociaal democratische Kamerfrac tie besloot, dat Troelstra een voorstel zal indienen tot instelling van een par lementaire enquête. De Haagsche hoefijzer correspondent van het „Handelsblad" verneemt dat de reden van het voorstel ligt in de overweging dat een eereraad geen voldoende waar borgen biedt voor grondigheid van onder zoek o.a. omdat zulk een raad geen ge- Fortuin! Hoera! Hoera! Hoera!" „Bravo! Daar ga je, beminnelijke, be leefde Engelschman, die het levendige Fransche bloed in zijn aderen heeft! Nog een glas A h b a hDe flesch is leeg. Dat komt er niet op aanV i v e 1 e V i n Nu bestel ik een flesch, met een half pond bonbons er bij!" „Neen, neen, mijn brave!" riep ik. „Dat nooit, oude grenadier! Uw flesch zal de laatste zijnd e z e is van mij. Kijk maar eens aan! Leve het Fransche le ger! De groote Napoléon! Het tegen woordig gezelschap! De croupier, zijn vrouw en dochters als hij ze heeft! Op de dames in het algemeen! Op de heele wereld!" Toen de tweede flesch champagne le dig was, had ik een gevoel alsof ik vloei baar vuur had gedronken; mijn hersens schenen in vlam te staan. Nooit had ik die uitwerking van overmatig gebruik-van wijn gehad; de prikkelende drank had misschien die uitwerking omdat ik reeds zoo opgewonden was eer ik nog had ge dronken. Was mijn maag in de war? Of was de Champagne buitengewoon sterk? „Ex-dappere van het Fransche leger," riep ik, in dolle opgewondenheid. „Ik sta in brand! En gij? Gij hebt mij inbrand gestoken! Hoort ge, held van Auster litz? Laat ons nog een flesch Champag ne diiuketi. qui dat.vuuc ie Jdussehenl" tuigen onder eede kan hooren (met strafrechtelijke sanctie) en geen stukken van het departement kan opvragen De „Telegraaf" herinnert, dat een en quête-voorstel volgens het reglement van orde, in de afdeelingen der Kamer moet worden onderzocht; dat een voorloopig verslag en een memorie van antwoord er o ver moeten verschijnen en dat het daarna in openbare behandeling komt De lintjes-zaak is dus vooreerst nog niet van de baan. Dat het voorstel ten slotte zal worden aangenomen, is na tuurlijk z.eer onwaarschijnlijk. Er gaan geruchten, dat ook leden der linkerzijde er tegen zijn. Koninklijke besluiten. Aan A. van der Poest-Clement is met ingang van 1 Jan. 1910 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoogvliet en Poortugaal. Met ingang van 1 Jan. 1910 is benoemd tot agent der Rijksverzeke ringsbank R. Lukkien, thans hoofdcom mies bij genoemde instelling. Met ingang van 11 Dec. is benoemd noemd tot burgemeester der gemeente Gulpen M. L. E. Hupperetz. Met ing. van 1 Dec. is benoemd tot amanuensis-concierge aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, W. J. Kesteloo, aldaar. De Oost-Indische ambtenaar met ver lof mr. H. W. Andrée Wiltens, laatste lijk lid van den Raad van Justitie te Batavia is op zijn verzoek, gerekend van tot en met 1 Sept. eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Aan mr. A. Slob, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, is toestem ming verleend om tot 1 November 1910 te Heemstede te blijven wonen. Catadomben in Nederland. Onze landgenoot de heer Jan Diepen uit Tilburg vertelt Romanus in „De Tijd" maakt thans in gezelschap van pater L. Hagen ijverig studie van de Romein- sche catacomben die hij in 't klein wil la ten nabootsen op zijn familiegoed bij Val kenburg, waar de bestaande mergelgroe ven zich uitstekend tot deze onderneming leenen, Van de pauselijke commissie, welke het toezicht over de catacomben houdt, geniet de heer Diepen niet an ders dan de grootste tegemoetkoming, terwijl Mgr. Wil pert en professor Ma- rucchi hem met raad en daad ter zijde staan. Wij mogen dus verwachten, dat jia deze ernstige voorbereiding en deskun dige inlichting het sympathieke streven der familie Diepen onder elk opzicht zal slagen. Voor de technische uitvoering, die aan dr. Cuypers zal worden toe vertrouwd, staat diens groote naam borg. Indien zij werkelijk slaagt, zal deze na bootsing der Romeinsche Catacomben te Valkenburg niet weinig bijdragen tot vermeerdering der kennis van het primi tieve Christendom. Met deze vermeerdering van kennis gaat dan natuurlijk hand aan hand de De oude soldaat schudde met zijn hoofd, keek mij zoolang met zijn rollen de uitpuilende oogen aan, dat ik begon te vreezen, dat zij uit hun kassen zouden rollen; hij bracht zijn vuilen wijsvinger aan zijn gebroken neus en riep op plech- tigen toon: „Koffie!" waarop hij on middellijk naar een binnenkamer liep. Dat woord van den ouden veteraan scheen e en tooverachtige uitwerking op het geheele gezelschap uit te oefenen. Als volgens afspraak stonden allen tege lijk op om heen te gaan. Zij hadden waar schijnlijk eenig voordeel van mijn dron kenschap willen trekken; doch ziende dat mijn nieuwe vriend mij beletten wilde smoordronken te worden, hadden zij die hoop opgegeven. Of het daarom was, of om een andere reden, weet ik niet; doch zij gingen heen. Toen de oude sol daat terugkwam, en tegenover mij aan de tafel kwam zitten, hadden wij het ver trek voor ons beiden. Ik zag den croupier door een glazen deur, in zijn eentje zijn avondeten gebruiken. Alles was dood stil. Ook mijn ex-dappere was totaal ver anderd. Hij zette een deftig gezicht, en toen hij mij weder aansprak, deed hij het zonder vloeken, zonder woest geba renspel en zonder hartstochtelijke uitroe pingen. Luj^te miiu waarde heei;". zdde hij verhooging van devotie jegens de eer biedwaardige geloofsleer en liturgie der( Katholieke Kerk, wier doopakte met on wraakbaar getuigenis van woord en beeld in de Catacomben geschrevenj staat. Tarief van Invoerrechten. Op een vraag van den heer Patijn, heeft de voorzitter van de Tweede Ka mer gisteren mede gedeeld, dat de Re geering, met het oog op de verander de omstandigheden, zeer ernstig over weegt of h et ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten met 30 pCt. niet zal worden ingetrokken. Een definitieve beslissing, daarom trent zal zoo spoedig mogelijk worden genomen. Wijk-bij-Duurstede. De Haagsche correspondent van de „Maasbode" meldt: „Naar blijkt, zal in de Kamercandi- datuur Wijk-bij-Duurstede, indien deze wordt overgelaten aan de katholieken, gesteld worden de heer jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Weerde- steyn, lid van de Staten der Provincie U trecht. Mocht door de Christel ijk-historische kiezers in dit district het advies ge-j vraagd worden van het hoofdbestuur der Christelijk-Historische Unie, dan zal dit vermoedelijk luiden ten gunste van de katholieken ook in toonaangevende anti revolutionaire kringen is op dit oogen- blik een strooming merkbaar ten gun ste van toewijzing van den zetel aan de katholieken." Directeur-generaal van Landbouw. Naar aanleiding van een bericht van het „Vad.," dat voor de vervulling van de vacature-Lovink in de eerste plaats in aanmerking zou komen de heer G. E. H. Tutein Nolthenius, rentmeester van het Kroondomein Het Loo, meldt onze correspondent te Apeldoorn Den heer Tutein Nolthenius is zelf niets bekend van een eventueele benoe ming tot opvolger van den heer Lovink. „N. C." Verhooging van gedistilleerd accijns. De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming de ver hooging van drankaccijns aangenomen. Het lag, zooals gisteren gemeld werd, aanvankelijk in de bedoeling dit ontwerp eerst heden te behandelen. De Prins in de Hoofdstad. De Prins der Nederlanden kwam gis termorgen te Amsterdam te 10.22 van Het Loo aan teneinde als voorzitter van den Nationalen Bond voor Reddingwe zen en Eerste hulp bij Ongelukken een vergadering van het dagelijksch bestuur te leiden, Z. K. H. reed, vergezeld van zijn adjudant, jlir. Van Suchtelen van den Haere, dadelijk in den gereedstaan- den auto van den heer dr. C. B. Tila- nus, ondervoorzitter, naar diens woning, Heerengracht 460, waar de vergadering gehouden werd. op geheimzinniger., vertrouwelijk en toon* „luister naar den raad van een oud soldaat. Ik ben bij de kasteleinsvrouw geweest (eene lieve vrouw, die heerlijk koken kan,) om haar de noodzakelijkheid in te prenten van ons een buitengewoon sterke kop koffie te geven. Gij moet die koffie drinken, om die aardige opgewon denheid te doen bedaren, eer gij naar huis gaat; dat moet gij doen, mijn waar de beste vriend! Met al dat geld bij u, zijt gij heilig verplicht uw zinnen bij el kander te houden. Verscheidene heeren,- die hier vanavond geweest zijn, weten dat gij een ontzaglijke som gelds ge wonnen hebt; zij zijn anders geen kwade kerels, maar zij zijn menschelijk en heb ben hun kleine gebreken! Behoef ik wel meer te zeggen? Ha, ik zie het al: gij begrijpt mij! Weet gij wat? Laat een rijtuig halen, zoodra gij u weer wel voelt; haal de raampjes van de portieren op gij er in zijt, en zeg aan den koetsier dat hij de drukst bezochte en best verlich te straten moet rijden. Doe dat, dan zijt gij veilig en uw geld ook. Doe dat, en morgen zult gij een oud soldaat danken voor een eerlijken goeden raad." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1