BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving, .oefend zijn: spierkracht, lenigheid en behendigheid trad duidelijk aan 't licht. Als extra-nummer kregen we het optreden van twee kampioenen, nl. de heeren Braisser uit Bremen en Van Diepen uit Noord-Holland, die tien minuten met elkaar worstelden, 't Publiek heeft kunnen zien, hoever de leden van de club 't willen brengen, en hoever zij 't reeds gebracht hebben, ledereen, die gisteren avond van de partij was, zal met ons instemmen, dat 't eerste optreden der Noordwijksche worstelaars heel gunstig is geweest. Zij hebben bepaald succes gehad. Tusschen de verschillende nummers gaf de humorist, C. J. Helman van Leiden, leuke nummers ten beste. De zaal schudde weer als van ouds van 't lachen. De heer Van der Voort heeft de goede gedachte gehad, 't voorscherm van zijn tooneel opnieuw te laten beschilderen, 't Ziet er nu weer fleurig en als nieuw uit. Voldaan zijn we huiswaarts gegaan en we kunnen niet beter doen,, dan den wensch uiten, dat 't ledental van ,;01ym- pia" moge toenemen en dat we nog eens weer zoo'n avond krijgen. NOORD WIJKERHOUT. Gisteravond ten 7 ure vergaderde in de zaal van den heer Brama de vereeniging tot bevordering der bloembollencultuur alhier. De vergadering was tamelijk druk bezocht. Na een inleidend woord van den voor zitter werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, Bij de gehouden ballotage werden de heeren J, Jansen, J. Langeveld J. v. d. Slot en J. C. Smit als nieuwe leden toegelaten. In verband met een schrijven, betref fende de beschikbaarstelling van eene medaille voor de in het a.s. voorjaar te houden bloembollententoonstelling, zeide de voorzitter dat reeds in eene vorige ver gadering besloten was geene medaille beschikbaar te stellen, weshalve hij advi seerde dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. Als punt 2 werd aan de orde gesteld de behandeling van den beschrijvings brief Na no. 1, 2 en 3 te hebben behandeld kwam men tot de stemming van 2 leden van het hoofdbestuur. Na gehouden stem ming bleek, dat voor de vacature E. H. Kr u ij ff Lzn. de heer G. Vlasveld te Sassen- heim en voor de vacature G. v. d. Veld, de heer N. C. van der Zalm alhier werd aanbevolen. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering, die den 13en December a. s. te Haarlem plaats heeft, werd gekozen de heer L. M. van Noort, tot zijn plaatsvervanger de heer N. C. v. d. Zalm. Bij punt 6 van den beschrijvins- brief gekomen, vroeg de voorzitter of de leden er hunne goedkeuring aangaven in dien de zooeven benoemde afgevaardigde adviseerde tot beschikbaarstelling derf 500 üoor <ie Algemeene Vergadering, ten be hoeve van de inzending der Vereeniging op de Internationale Tuinbouwtentoon stelling. Na eenige op en aanmerkingen, werd hiertoe besloten. Bij de gebruikelijke verloting waren de heeren H. van Graven, B. Turenhout, J. Warmerdam, K. v. d. Werf, K. Bouw meester, J. v. d. Slot, N. C. v. d. Zalm en E. Oostdam prijswinners. Niemand meer iets te vragen hebbende, sloot de voorzitter de vergadering. Voor de bereden korpsen hebben zich alhier 2 lotelingen aangemeld, nl. G. Caspers en C. van Soeren, beiden lichting 1910. De tuindersbond zal den 2en Dec. In de zaal van den heer Heemskerk eene vergadering houden. Militie. Belanghebbenden worden er bij deze aan herinnerd, dat in Januari a.s. een onderzoek zal plaats hebben tot verkrijging van een bewijs van voorge oefendheid. Zij, die hieraan willen deel nemen, moeten zich voor 10 December a.s. ter secretarie aanmelden. Met de werkzaamheden der volks telling alhier zijn belast de heeren E. Franken, B. G. Steekers en H. Oostveen, terwijl den heer A. B. Vermeulen de hoofdleiding is opgedragen. Wijk A, benevens de Hoogeveensche Duinweg, is voor rekening van E. Fran ken Wijk B en C voor B. G. Steekers; Wijk D en E voor rekening van H. Oostveen. NIEUWKOOP. De broodjager J. v. d. W. ontdekte gisteren een otter aan de kant eener sloot tusschen de ruigtlanden. ;Hij schoot en raakte het dier aan een poot waarop het in het ruigtland vluchtte. De arbeiders H. P. en J. K. die in de nabijheid werkten, werden opmerkzaam door het gevallen schot en ritselen in het ruigt. Zij zagen het dier, achtervolgden het en sloegen - het met een flinke stok dood. 't Was een pracht-exemplaar van het mannelijk geslacht, dat ruim 20 halve kilo's weegt en waarvoor al f 14.ge boden is. Een aardig buttenkansje in dezen tijd van het jaar. SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 2121,02s en terug betaald f 1284,91. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het rummer 396. Het St. Nicolaasfeest voor de kin deren der leden van de onderafdeeling „Land- en Tuinbouwknechts" van den Ned. R. K. Volksbond zal plaats hebben Zondag 5 December n. m. 6 uur in de zaal van den heer Woudenberg. 'k •^root-Rusthof" is Dinsdag met 4 geweren geschoten 19 hazen, 6 konijnen en 3 houtsnippen. SASSENHEIM. Mep -TCruyff, onder wijzeres aan de School met den Bijbel alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Hillegom. WARMOND. Voor de a.s. Volkstelling alhier, is de telling verdeeld, als volgt: De Heer Beyer (tevens belast met de leiding) Oosteinde vanaf no. 7 tot en met 56 en dorp varaf no. 57 tot en met 192. De Heer Spaargaren, vanaf Westeinde no. 193 tot en met 255 en Dorp 256 tot en met 387 en de Heer Moor, Oosteinde vanaf no. 1 tot en met 6, Dorp vanaf 388 tot en met 451 en Lageland vanaf 452 tot en met 488. Het gaat hier vooruit, wat postwegen betreft. Vanaf gisteren, 1 December, gaat er ook een post richting Leiden des namiddags ten half twee. Voorheen bestond er van 's morgens 'half negen tot half zes 's avonds geen postgelegenheid in die richting, 'n Mooie verbetering dus. DejaarlijkscheKunst beschouwingvan Aquarellen en Etsen van de Koninklijke Maatschappij „Arti et Amicitiae", in de zaal „de Zon", is dit jaar gesteld op 12 tot 19 December. Zaterdag namiddag ten 2 uur zal St. Nicolaas te paard gezeten, omringd van zijn dienaren, en gevolgd door zijn vracht rijtuigen, zijn plechtigen intocht alhier houden. Met kwistige hand zal de kinder vriend zijn gaven strooien. Naar wij vernemen zal zijne Hoogwaardigheid ook een bezoek brengen ten raadhuize. Bij ongunstig weder zal de jeugd op bovengemeld uur in de zaal van „de Zon" vergaderd zijn. St. Nicolaas zal zich in zijn galakoets daarheen begeven en audiëntie verleenen aan de Warmond- sche jeugd. Het uurwerk in de nieuwe Parochiale School is deze week geplaatst. Het is geleverd door de Nederl. fabriek van torenuurwerken der firma Eysbouts te Asten. De Bloembollencultuur afdeeling Warmond zal op Maandag 6 December ten half 8 ure in „de Zon" vergaderen. Punten van behandeling zijn: 1. Be schrijvingsbrief, 2. Verkiezing van afge vaardigden. 3. Verkiezing Bestuur. 4. Bespreking bloembollendek. 5. Verkiezing Secretaris Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. F. A. DAMEN Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (,3) FIRMA j. P. DRIESSEN, GOUD- en ZILVtRSMID. (717) - - - Botermarkt 2 LEIDEN. STATEN-GENERAAL. i weede Kamer. Vergadering van Woensdagmiddag. (Vervolg). Aan de orde is de Justiüebegrooting. De heer Van Veen hoopte dat de wetsontwerpen betreffende üe admini stratieve rechtspraak niet op de lange baan zullen geschoven worden. De heer Van Lynden vanSand en- fa urg wenschte ter hand neming van de regeling der rechtspositie der gemeente ambtenaren die de Minister slechts aarze lend schijnt te willen betrekken in de re geling dér rechtspositie der ambtenaren in 't algemeen. De gemeenteambtenaren verkeeren toch in een onhoudbaren toe stand van r echtsonzekerheid. De heer Roessingh bepleitte af schaffing van den eedsdwang. Deze laat ste bestaat in Suriname ook niet. Het wordt tijd dat wij ons op dezelfde hoogte plaatsen als onze Koloniën. De heer E1 h o r s t betoogde de nood zakelijkheid van het straffen der ouders, die kinderen verwaarloozen, en zag gaar ne meer bevoegdheden toegekend aan le den van den voogdijraad. De heer Brum meikamp acht het niet voldoende de uitwassen van het N.- Malthusianisme te bestrijden, maar acht het noodig, dat de regeering zich prin cipieel stelle tegenover die leer, die anti- el ericaal is, gelijk in Frankrijk bleek. De heer R e g o u t constateert, dat van alle zijden ingenomenheid betuigd is met des ministers beleid. De Staatscommis sie tot herziening van 'net wetboek van strafvordering worde niet eenzijdig uit voorstanders van één stelsel samenge steld. De Minister make opsluiting voor gewoonte-dronkaards in asylen mogelijk, ook tegen hun wil. Voorts wees spreker er ojd, dat op dit oogenblik elk parket bedelaars en lnnd- loopers weigert te vervolgen; de Minis ter make aan dien toestand een einde. Tegenover den heer Duiys merkt spr. op, dat hij ten opzichte van de doodstraf staat op hetzelfde standpunt als prof. van Hamel; hij acht invoering thans niet ge- wenscht, doch erkent het recht van den Staat om tot invoering over te gaan. Spr. verdedigt op overtuigende wijze hetgeen door eten heer Duys tegen de Katholie ken was ingebracht De heer JanniiiK wenscht een ein de gemaakt te zien aan den toestand dat een gedetineerde alle rechten zijn ont zegd zoolang de instructie niet gesloten is. Spreker wiiue een speciaal artikel in ons Straiw etöce.v waaroij een verdachte, alvorens zijn preventieve hechtenis ver lengd wordt, het recht verkrijgt in raad kamer te worden gehoord. De heer Treu D betoogde, zonder op hei 'ogenblik op her N.-Malthusianisme- vraagiiiik diep in te gaan, dat het Mal thusianisme' niet is te beschouwen als een oorzaak, doch* a!s een gevolg in het bevolkingsvraagstuk, terwijl hij overtuigd is dat geen enkele strafbepaling daarin verandering zal brengen. .-preker ondersteunt het verzoek van .•ai-notarissen om in verband met ht opmaken van hunne conduite-staten genoord te mogen worden. De heer Van Sas se van Ysselt acht, om beter te kunnen optreden tegen ouders die hunne kinderen verwaarloo zen, noodig, dat nier alleen het opzettelijk verlaten der kinderen strafbaar wordt ge steld waar dat opzettelijk zoo moeilijk te bewijzen is maar óók het z.g. cul- poos verlaten, d. w. z. als het verlaten van het kind het klaarblijkelijke gevolg is van de schuld der ouders. Voorts begaf spreker zich in een be toog dat de herziening van het burgerlijk procesrecht, zooals de heer Drucker dat wenscht, te radikaal is. Spreker bepleitte vervolgens het be houd van den verplichten justitieels» eed, en' den decisoiren eed. Vrijstelling van den eed echter wenscht hij voor hen die gemoedsbezwaren hebben tegen het af leggen van den eed. De voorgenomen herziening van het militaire strafrecht juichte spreker toe, aangezien deze rechtspleging in den te gen woordigen vorm een overblijfsel van de Spaansche overheersching een schande voor 't land is. Spreker weersprak ten slotte dat de cri minaliteit in Noord-Brabant en Limburg grooter zou zijn dan elders. "be heer Limburg stelde vooral de dringende noodzakelijkheid in het licht van herziening van het preventieve hech- tenisste'sel. Spi eker vroeg naar 's Ministers plan nen ter zake vereenvoudiging der straf zaken bij het Kantongerecht. Een te zeer ingrijpende herziening van de kinderwetten zou spr. nog niet wen- schen, alvorens van haar werking in de practijk meer bekend is dan thans. Daar om i s het evenwel toe te juichen, dat de Minister thans ten aanzien van cn :e!e ge ringere bezwaren een herziening voor nemens is. Ook spreker drong aan op bespoediging van dc indiening der rege ling van ons zeerecht. De heer Schaper wees er op, dat eenige bepalii- i van het arbeidscon tract illusoir worsen gemaakt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 December 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 Horta. Laagste 734.1 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 3 December: meest matige tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkte lucht, regenbuien, zelfde tem- ieratuur. Onderwijs. Hoofden voor de klas. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft bij meerderheid van stemmen een voor stel aangenomen om bij wijze van proef- maatregel aan de openbare lagere scholen, die niet meer dan 7 klassen tellen, het hoofd te doen bijstaan door een onder wijzer of, indien het een school voor meisjes geldt, een onderwijzeres minder dan de school klassen telt, indien B. en W. de omstandigheden daartoe gunstig achten en aan de hoofden, ten aanzien van wie B. en W. bovenstaanden maat regel hebben toegepast, een toelage uit te keeren, berekend naar. 1150 per jaar. Ter toelichting hadden B en W. niet geaarzeld te verklaren, dat zij een school mef 6 of 7 klassen zeer wel bestuurbaar achten, terwijl het hoofd zelf uok een klasse heeft. Natuurlijk krijgt hij dan meer te doen; alles, wat niet noodzakelijk onder den schooltijd behoeft te gebeuren, moet buiten de schooluren gedaan worden. In buiten gewone omstandigheden moet spoedig tijdelijke hulp kunnen worden gerequi- reerd. Dit laatste levert weinig bezwaar bij overvloed van tijdelijk personeel. Dat het geven van een klas aan het schoolhoofd uiterst bezwarend is in scholen met 12 a 14 klassen, die, gelijk meestal in Amsterdam, gehuisvest zijn in vrijwel geheel van elkander gesepareerde lokalen, zal, volgens B. en W., weinig tegenspraak ontmoeten. De vraag is feitelijk alleen, waar de grens ligt. B. en W. willen zich thans tot de enkele scholen bepalen. Bezwaar zouden zij er echter tegen maken, om dwingend in dezen op te tre den, althans voorshands. De ervaring zal eerst uitspraak moeten doen. Doch de proef zouden B. en W. gaarne genomen zien, door te beginnen met die hoofden die er geen bezwaar tegen hebben en door het rijksschooltoezicht en B. en W. er geschikt voor worden geoordeeld. Bij de debatten over deze quaestie ver klaarde wclliouder de Vries nog, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt bij het slagen dezer proef, den maatregel op alle kleine scholen in te voeren. (Vervolg.) Italië. Een tweede Zola is in Italië opge staan. De uitgever van het gemeene schotblaadjc, „de Azino," sign ore Guide Podrecca trok in de laatste maanden geheel Italië rond, en hield in de ste den een met grove lem ens doorweven rede over de „genezingen van Lour des." De rhetorische rede eindigde ge woonlijk met een helsche peroratie tegen het bedrog der Katholieke Kerk, met een satanische lasterdithvrambe tegen alles, wat den katholiek heilig en ver- eerenswaardig is. De Franciscaan p. Gemelli, doctor in de medicijnen, mediseh-assïstent in de microscopische anatomie, die juist door wonderen van Lourdes tot het katholicis me bekeerd is, reisde hem na, en hield overal ,waar Podrecca opgetreden was, ook een rede waarin hij de werkelijk heid van het wonder en de genezingen van Lourdes bepleitte en bewees. Zoo ook in Rome 31 Oct. j.I. Hij vorderde Podrecca op tot een openlijk dispuut in een van de schouwburgen van Rome. Op eenmaal leest p. Gemelli in de krant, dat Podrecca zijn voorslag aangenomen heeft, en zich reeds drie vertegenwoor digers van Rome gekozen heeft, den af gevaardigde Bessalati, prof. Rossi-Doria en prof. Sergi. P. Gemelli krijgt hier van geen ofi'icieele mededeeling. Nu had voor een week ongeveer de Avanti" een artikel waarin dit socia listisch volksblad den geleerden Fran ciscaan lafheid en bangheid verwijt, om dat hij zelf op zijn voorslag niet durft in gaan. Onmiddellijk antwoordt p. Gemelli in de „Unione" van Milaan, en kiest zich ook 3 plaatsvervangers ,om in Rome de zaak voor te bereiden. Prof. Fideli, den afgevaardigde dr. Liry>inotti en den advocaat Pericoli, president van de Gio- ventu Cattolica Italiana. Deze heeren willen zich terstond met de plaatsvervangers van Prodecca in ver binding stellen, om den dag en plaats te bepalen. Maar ziet, wat gebeurd is. Als de heeren' bij den afgevaardigde Bissolati komen, verklaart deze, dat hij onmiddellijk Podrecca geschreven had niet als plaatsvervanger te willen optre den. Prof. Rossi-Doria verklaarde, dat hij met groote verbazing zijn naam in de krant gelezen had, maar nooit Podrec ca zelf eenige mededeeling of instructie over deze zaak ontvangen had. En prof. Sèrgi verzekert ook op zijn beurt, dat hij alleen uit het dagblad wist, dat hij plaatsvervanger van Podrecca zou wezen, van dezen echter nooit een officieele me dedeeling ontvangen had, ja, dat Podrec ca zelfs zijn naam gepubliceerd had, zon der hem op eenige wijze noch vóór noch ira dien tijd over deze quaestie te on dervragen. Dit deelen de vertegenwoordigers van p. Gemilli mede in een openlijken brief in de „Corriere d'Italia" van 29 Novem ber. Kommentaar is overbodig. We zien weer eens duidelijk de bru taliteit van de vijanden van onzen gods dienst, de beschaamdheid van de leugen en de "laster, maar dat de waarheid altijd zegeviert. China. De uitvaart der Keizerin-moeder van China. Men schrijft uit Shanghai, d.d. 9 No vember aan de „N. C.": Vandaag begint de begrafenis van wijlen H. M. de keizerin-moeder van China en wordt zij uit de verboden stad te Peking gedragen op weg naar haar laatste rust plaats, het Oostersche mausoleum. Nog geen 12 maanden zijn verloopen sedert de wereld verbaasd werd door het on geveer gelijktijdig overlijden van de meer dan bijzondere vrouw, die China ge durende een halve eeuw geregeerd had, en van den niet bijzonderen Keizer, haar neef. In haar laatste levensjaren scheen de Keizerin-weduwe meer voor Westersche begrippen over te hebben; haar doel daarbij was echter slechts de streken van den vreemdeling te leeren kennen om hem zelf daarmede te bevechten. Mogelijk zou zij tot de overtuiging ge komen zijn, dat het in internationale onder handelingen beter is wederkeerig toe gevendheid te betoorien dan steeds het tot stand komen van overeenkomsten te belemmeren. Laten wij ten minste hopen, dat dit eventueel het resultaat zal zijn. Een ding is zeker, dat door den dood der Keizerin-weduwe dit proces verdaagd is en dat bovenal men thans, nu men de gevolgen van haar heengaan voelt, ziet met welk een ijzeren hand zij ge regeerd heeft. De geringe verwachtingen, welke men van het regentschap van prins Tsjoen gekoesterd heeft, zijn hpH*»s uit gekomen. Provinciale onafhan». kheid werd aangemoedigd door de tastbare afwe zigheid van elxe controle te Peking; 's lands financiën zijn uitgeput door het instellen van onnoodige departementen teneinde baantjeszoekers onder dak te brengen, zoodat het gouvernement bijna zonder middelen is om de noodige re- geeringsuitgaven te betalenin plaats van de samenwerking tusschen Mand- sjoes en Chineezen, waardoor de re geering der Keizerin-weduwe zich deed kennen, krijgt de Mandsjoe-partfj weder om het groote overwicht, zooals al spoedig bleek bij de afzetling van joean bji Kaï. Het is merkwaardig, dat de twee voornaamste dienaren van de Keizerin- weduwe Chineezen waren. Hiermee wordt niet bedoeld, dat zij minder Mandsioe- gezind was dan de rest harer familie, doch alleen, dat zij den rassenhaat wist te beheerschen, waar zij mannen als Li Hoeng Tsjang en Joean Sji Kai noodig had om het Rijk in stand te houden en deze karaktertrek is misschien de grootste verdienste van haar leven. LEIDEN, 2 December. Maskerade 1910. Wij waren heden in de gelegenheid gesteld, te bezichtigen een tentoonstel ling van costuumteekeningen, stoffen ca attributen van den Historischen optocht ter viering van het komend lustrum en die voorstelt ,,de Blijde Incomste van 'Zijnet Iioocheit Frederick Hendrik Erfstathou- der van Hoïïandt, Seelandt, Utrecht enz, enz. Prince van Oranien, Grave van Nassau enz. enz. enz., binnen Amsterdam int Geselschap van Haare Majesteit Hen- li ette Maria van Bourbon, Coninginne van Engelandt, Scotlandt, Vranckrijck en- de Ierlandt, .net hunne hooghe Ge volghen, den twee en twintichsten van Blocimaant, in den Jaare sestienhondert twee en veertigh", zooals het in de uit- noodigLg heet. De stoet zal geopend worden door trompetters gevolgd door een muziek korps te voet. Daarna volgt een eerewacht van aan zienlijke jongelingen uit Amsterdam in de sierlijke losse kleeding van dien tijd in luchtig bruine tinten gehoudenop hen volgt de vroedschap, 4 burgemees ters en schouten, het deftige oud-Am sterdam, in donker stemmiger gewaad, meer passend bij den ernst hunner waar digheid. Voorafgegaan door trompetters komt vervolgens in den stoet de Friesche stad houder Willem Frederik, omgeven door zijn gevolg van Friesche edelen in schit terend rijke gewaden. Een muziekkorps te paard onderbreekt dan de rij'die weer vervolgd wordt door een vendel van Amsterdamsche jongelin gen. "Dan volgt de Engelsche Heraut van Wapenen in schitterend geborduurde he- rautenkleeding aankondigend de komst van de Koningin van Engeland vooraf gegaan van den Engelschen gezant Bos- well en omringd door een uitgelezen scha re Engelsche edelen, allen op 't rijkst uitgedost. In een der karossen in haar ge volg bevindt zich Elisabeth Stuart, ko ningin van Bohemen. Achter hen annonceert een Heraut, die het wapen van Frederik Hendrik op den mantel geborduurd draagt, dezes komst. Deze hoofdpersoon in schitterend ge- damasceerd stalen harnas, heeft in zijn onmiddellijke nabijheid zijn secretaris den geleerde Huijgens en wordt gevolgde door 2 Portugeesche prinsen met gevolg,- kolonels der Infanterie en de drie ge zanten van Frankrijk, Portugal en Zwe den. Hierop volgen zij die de oorzaak van de komst van de Koningin van Enge land waren, Prins Willem met zijn jonge bruid Maria Stuart, on - 7^;! door zingen de kinderen en g jeugdige edelen, de vrienden .as. Na de Schotsche komt vervolgens de vierde iio ..^opn, Wil lem, graaf van Nassau-Siegen, enz. en edelen, onder aanvoering van Luitenant- Generaal Daniel de St. André, terwijl een muziekkorps te voet deu stoet sluit. De kostuums der hoofdpersonen die de firma Helsloot te Amsterdam vervaar digt, worden volgens kostbare oude sta len, welwillend door een Parijsche fir ma, die speciaal werk maakt van restau- reeren van óude kasteeien, afgestaan, ex- presselijk voor de maskerade geweven,- terwijl de stoffen voor de andere kos tuums zooveel mogelijk in dien trant zijn gekozen. De wapenen zijn gecopieerd vol gens modellen uit het Musée d'Artillerie te Parijs en verder naar oude schilderijen. De kant, waarvan men ons slechts de teekening kon toonen, wordt vervaar digd aan de kantschool in Den Haag, terwijl de stoffen door Hollandsche fir- ma's, o. a. de firma Pander alhier, ge leverd worden. Gisteren herdacht de heer F. Uit- tenbroek, hoofd der Christelijke School aan de Pieterskerkgracht, dat hij 40 jaar geleden tot hoofd eener school werd benoemd; eerst te Aalten, vervolgens te Waddingsveen en nu 30 jaar geleden te Leiden. Van verschillende zijden mocht de ge achte jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. Mej. Z. van Loo, alhier, is geslaagd voor het examen boekhouden, handels- rekenen en handelsrecht, afgenomen van wege de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam. Gisteravond halftwaalf zag een voorbijganger rook komen uit de in aan bouw zijnde perceelen van den heer W. aan de Schelpenkade. De politie werd telefonisch in kennis gesteld. Bij onder zoek bleek, dat twee zakken ongebluschte kalk, waarschijnlijk dokr lekage of regen, tot ontbinding waren overgegaan en. brandgevaar veroorzaakten, te meer daar zij in de nabijheid stonden van eenige bossen stucadoorsriet. De zakken werden uit het perceelg verwijderd.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2