Uit Stad en Omgeving. voelen. De nieuwe gemeente zal zich reeds dadelijk bij den aanvang van haar bestaan gesteld zien voor zware financiëele lasten. Daarom stellen Ged. Stalen voor, om in geval bij de wet een nieuwe gemeente Hoek van Holland zal zijn in het leven geroepen, aan het bestuur dier nieuwe gemeente een bedrag in eens van f 33.200 onder nader door de Staten vast te stel len voorwaarden uit te keeren. mits door het Rijd een subsidie van minstens f 49.800 aan dat gemeentebestuur worde verleend. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder wordt Zaterdag 4 December van het Loo per Staatsspoortrein die 4 u. 25 m. te 's Gravenhage aankomt, alhier terug verwacht ten einde gedurende den winter Haar gewoon verblijf in de residentie te houden. Koninklijke besluiten. Aan jhr. L. C. H. van Sasse van Isselt is met ingang van 1 Dec. eervol ontslag verleend als griffier bij het Kantongerecht te Boxmeer. Aan J. M. de Graaf is met ingang van 6 Dec. eervol ontslag verleend als notaris te Aardenburg en aan S. Haagsma met ingang van 1 Jan. 1910 als notaris te Sneek. Met ingang van 1 Dec. is aan mr. G. Felix eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen, Steenwijk en Meppel. Benoemd zijn met ingang van 19 Dec. tot Burgemeester der gemeente Andel, J. H. Ouwerkerk met ingang van 3 Dec., tot burgemeester der gemeeute Heerde, Th. van Tricht en tot burge meester der gemeente Vlaardingen-Am- bacht, H. de Bordes, secretaris dier ge meente met ingang van 5 Dec., tot burgemeester der gemeenten Hoogblok- land, Hoornaar en Noordeloos, C. B. Wisboom, secretaris der beide eerstge- melde gemeenten; met ingang van 15 Dec. tot burgemeester der gemeente Mon ster, J. W. J. baron Taets van Ameron- gen; met ingang van 29 December, tot burgemeester der gemeente Nieuwerkerk a. d. IJsel J. van der Meulen, secretaris dier gemeentemet ingang van 11 Dec. tot burgemeester der gemeente Berkhout D. Slagter Fzn.met ingang van 15 Dec. tot burgemeester der gemeente 's Heeren- hoek, J. G. P. Timens, secretaris dier gemeentemet ingang van 28 Dec. tot burgemeester der gemeente 's Heer Arends- kerke jhr. U. E. Lewe van Nyenstein met ingang van 21 Dec. tot burge meester der gemeente Workum, F. M. Ten Berge. Met ingang van 1 Dec. is aan G. Rijperraan c. i., eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, en be noemd tot voorzitter van dien Raad E. D. Kits van Heyningen thans lid. Met ingang van 16 Dec. benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Veghel J. H. E. VanWaegeningh, thans in gelijke betrekking te Geertruiden- berg. Bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indtë is benoemd en aangesteld tot offi cier van gezondheid der 2e kl. de arts B. Van Tricht. LEIDEN, 29 November. Gemeenteraad. De Gemeenteraad houdt eene verga dering op Donderdag 2 Dec. 1909, des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: le. Verzoek van J. F. van Hes, om eer vol ontslag als onderwijzer aan de school 3e klasse, no. 6. 2e. Verzoek van P. Kooreman, om goedkeuring van een plan van stratenaan leg op het terrein van de voormalige bui tenplaats „Groenhoven", aan den .Witten Singel. 3e. Verzoek van J. J. van Hoeken, om .vergunning tot het oprichten van een hou ten gebouwtje op het terrein aan den iMaredijk, kad. bekend Sectie L no. 407. 4e. Voorstel a. tot aanvaarding van de rechten der gemeente Haarlem op het perceel, kad. bekend gemeente Noordwijkerhout, sec tie B. no. 1091 b. tot afstand van de sub a. bedoelde rechten aan Mevr. de douairière van Lyn- den geb. van Pallandt. 5e. Voorstel tot verhooging van volgn. .111 der begrooting, dienst 1909, „Kos ten ter voorkoming en bestrijding van epi demische ziekten". 6e. Voorstel tot openbajen verkoop van iop de Stadstimmerwerf en de Hulpwerf iaanwezige, buiten gebruik gestelde mate rialen, enz. 7e. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. 8e. Verzoek van G. Splinter om vergun ning tot het dempen van een gedeelte sloot langs den Maresirigel, gelegen vóór de Buitcnlaan, en om een bijdrage in de kosten dier demping. 9e. Voorstel om het hoofd der school 3e klasse no. 1 te stellen aan het hoofd der 'Jongensschool 2e klasse. 10e. Voorstel: atot intrekking van het besluit van 11 'Juni 1908, inzake de overname van eenige straten b. tot kostelooze overname in eigen- jdpffi pn opderhoyd bij de gemeente yap eenige straten gelegen aan en nabij den Maresingel. 11e. Voorstel tot het geven van namen aan straten. 12e. Verzoek van de N.-Z. Holl. Tram wegmaatschappij ter bekoming in eigen dom van een strook grond aan de zuid zijde van de Groenesteeg te Oegstgeest. 13e. Verzoek van P. de Boer ter be koming in eigendom van een gedeelte berm en een gedeelte sloot van het per ceel kad. bekend gemeente Oegstgeest Sectie D no. 303. 14e. Voorstel tot wijziging van de ver ordening van 19 December 1907, hou dende voorwaarden van opneming en ver pleging van lijders in het sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest" te Oegstgeest. 15e. Verordening, houdende aanvulling van de verordening van 12 Maart 1908 (Gem.bl. no. 11), bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onder wijs te Leiden den omvang van het on derwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te verleen en en de bezoldiging van het onderwijzend per soneel. 16e. Verzoek van de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Gemeentewerk lieden, om herziening van het reglement voor de werklieden in dienst der ge- Leiden en van de verordening regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren. 17e. Verzoeken van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van H:t Vreemdelingenverkeer te Leiden en Om streken om maatregelen te treffen tot liet vrijmaken van den overgang over de spoorbaan aan den Rijnsburgerweg. Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging Afdeeling Leiden. Voor deze vereeniging sprak Zaterdag avond Dr. W. van Everdingen, Secretaris der boekencommissie vpn het A. N. V. over de Geestelijke belangen van Zuid- Af rika. Spr. acht het een groot voorrecht voor de Afd. Leiden te mogen optreden, om de belangstelling steeds voor Z.-A. ge toond, ten bewijze waarvoor Spr. eenige woorden van Prof. R. Fruin citeert en om hetgeen de Afd. reeds voor Z.-A. gedaan heeft. Hij herinnert aan Dr. Her man Koster die in Z.-A. viel en aan den Leidsche onderwijzer Staffleu die van de Afd. steeds grooten steun mocht ontvangen. Tot zijn onderwerp overgaande zeide Spr. hoe toen hij in 1902 na de groo- te ramp, de vrede, in de omgeving van pres. Kruger was en vernam hoe den boeren alle lectuur ontnomen was zelfs hun bijbeltjes hadden sommigen nite meer, de idee bij hem opkwam Z.-A. van geestelijk voedsel te voorzien. Hij sprak hierover met zijne collega's en zoodoende brachten ze een collectie, boeken bijeen, doch daar alles niet door hen alleen kon gedaan worden werd IS Oct. '02, de boekencommissie gevormd. De oproep tot allen had tot resultaat dat in weinige maanden 400 boeken bij eengebracht waren, zoodat in April 1903 de eerste kisten naar Z.-A. zouden ge zonden worden. Spr. vermeldt vervolgens de moeilijk heden waarmee de Commissie te kam pen had. Ze kende geen adressen op enkele na, en vooral ze waren geen za- kenmenschen die verstand hadde van ex peditie en annexe zaken. Door kundige voorlichting echter waren ze spoedig op den goeden weg en hebben ze het nu zoo ver gebracht dat ze door middel van een vernuftig uitgedacht kaartsy steem er voor kunnen zorgen dat alle kisten op de plaats van bestemming ko men of ten minste niet verloren gaan. Nu zijn er vele vaste agenten en beschikt de commissie over de noodige adressen en zorgt niet alleen voor Z.-A. doch voor de geheele wereld (zeemanshuizen en Ned. Kolonies). Het werk werd grootelijks gewaar deerd, doch ai spoedig bleek dat zelfs bij kostelooze boekverschaffing de men- schen geen geld hadden om de boeken te ontvangen. De verzending tot de grensplaatsen kost de commissie onge veer f 6 terwijl de inklaring en verzen ding naar het binnenland nog 30, 40 a 50 gulden kost, hetgeen ten laste van den ontvanger komt. Zoodoenderrioesten dikwijls de Afdeelingen in de bres sprin gen, hetgeen vooral de afd. Leiden, Spr. memoreerde het met dankbaarheid, gaar ne deed. De commissie toch kon het van de f 400 waarmede ze eerst werkte, niet doen. Hoewel Engeland honderdduizen den guldens te koste legde aan rondrei zende boekerijen, gingen de boeren die kostelooze voorbij om de Nederlandsche, waarvoor ze kosten moesten maken en dikwijls 30 mijlen vermoesten reizen, te zoeken. En aldoor grooter werd het afzetgebied zoodat nu 400 centra be diend worden. Spr. vertelt verder van het boekenhuis en van de medewerkers, jonge lui uit de 4e en 5e klasse der H.B.S. Hoe het werk nu geregeld, alles naar rubrieken inge deeld is. Over de expeditie door het Leidsche veem, waardoor men met geen enkele zending last heeft jjehad. Om echter geregeld te kunnen blijven zenden is de hulp van alle Nederlanders ook die in den vreemde noodig. Vraagt men wat te gebruiken is, dan antwoordt Spr. „zoowat alles." Echter niet zooals wel eens gezonden werden, prospectus sen, catalogi en dictionnaires waar bla den uit zijn. Het meest gevraagd worden jongens en meisjesboeken, tijdschriften i en studieboeken over aardrijkskunde, ge- sqh/edgpis, wis- e/n scheikunde. Geen pip- 1 dern werk, daarnaar wordt niet ge vraagd. Daar de toevoer niet geregeld kan blijven is de commissie genoodzaakt te koopen, dit nu heeft het voordeel dat men dan beter aan aanvrage kan voldoen. Want somstijds is het voorgekomen dat de zending niet voldeed. In dat geval zijn de boeren practisch wat ze niet ge- schkit achten, werpen ze in het vuur. In den beginne kwam er veel verzet van de kant der boekverkoopers. Er werd geklaagd dat de boekhandel doodgedrukt werd. Daartegenover stdlde spr. het: „Al lezende komt dê leeslust" dat inte gendeel de boekhandel zou b'evoordee- len. En dit is waarheid gebleken, vooral toen de commissie het werk „Het boek in 1908", na het buiienlandsche deel ge licht te hebben in nadruk met aantee- keiiingen in het licht gaf. Om de twee jaar zal een dergelijk werk. uitgegeven worden. Na een korte pauze waarin de aanwezi gen gelegenheid werd gegeven het ten toongestelde materiaal der commissie te bezichtigen gaf spr. nog eenige cijfers. Tot nu toe zijn 727 kisten verzonden waarvan 606 naar Z. Afrika. Uit de 626 antwoordbrieven bleek dat nog niet 1 pCt. teleurgesteld was terwijl 91 pCt. zeer tevreden was. Ter illustratie leest Spr. eenige typi sche staaltjes van tevredenheidsbetui ging voor. De boekhandel heeft nu ook zijn voor deel gezien zoodat op een aanvrage van spr. 45 uitgevers 1111 prachtige romans zonden die in Z.-A. circujeeren en gere censeerd worden. Ook werd later op aanvrage der on derwijzers een collectie van 1344 school boeken gezonden met het resultaat dat er reeds Holl. boeken op de officieele schoolboekenüjst zijn geplaatst. Vervolgens zeide spreker hoe hij en Afrikaanders van naam over de toekomst dachten „Niet wankelmoedig mogen we worden, de toekomsi is ons," en hij ein digde zijn luid toegejuichte voordracht met de eerste strophe van het Oranje Vrijstaatsche Volkslied. Prof. Blok, voorzitter van het A. N. V. zegde Spr. in hartelijke bewoordingen dank voor zijn interessante lezing. De Spoorwegovergang aan den Rijns burgerweg. In de raadsvergadering van 22 Octo ber 1908 werd een voorstel inzake den bouw van een verhoogde brug voor voetgangers over de Spoorbaan aan den Rijnsburgerweg wegens den vrij alge- meenen tegenstand door B. en W. terug genomen. Naar aanleiding van het toen in handen van B. en W. gesteld adres der Vereeniging tot bevordering van Vreem delingenverkeer om een langs hellen de vlakken toegankelijke brug over "de spoorbaan te leggen, hebben B. en W. zich andermaal tot de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij gewend, of zij bereid zou zijn, aangenomen dat het plan voor uitvoering vatbaar bleek, ook hierin de helft van de kosten bij te dra gen, waartoe zij zich bij den bouw van de trapjesbrug tot een maximum van f3100 had bereid, verklaard. Het ant woord der Maatschappij luidde ontken nend een brug met hellcndg vlakken zou door de gro) e ruimte, die zij van den openbaren weg zou innemen, derma te hinderlijk zijn voor tram- en spoorver keer, dat de Maatschappij ernstig be zwaar maakte iegen eene dergelijke op lossing. Hiermede zouden B. en W. hun onder zoek als beëindigd kunnen beschouwen, ware het niet, dat Vreemdelingenverkeer ten derde male met het verzoek kwam om een aan de eiscben van het ver keer beantwoordende doorgang, liefst een tunnel te maken. In stede dus van het onderzoek te be ëindigen, gaf dit derde verzoek B. e.i W. aanleiding den .Directeur van. Gemeen tewerken op te dragen de quaestie van den overweg thans in haar vollen om vang aan een onderzoek te onderwerpen, opdat de Raad met volle kennis van zaken zou kunnen oordeelen over alle manieren, waarop het verkeer te land aar den overlast van den overgang over den. spoorweg zou kunnen oatkomen. Behalve de trapjesbrug werden dooi den Directeur van Gemeentewerken nog 3 plannen ontworpenc-en voor een overgang, langs hellende toegangen, en een voor een tunnel, langs trappen te bereiken. Bij alle drie deze plannen is echter slechts rekening gehouden met het ver keer voor voetgangers. Indien ook voer tuigen van den overgang of de tunnel moesten gebruik maken, zouden de kos ten zoo aanzienlijk worden, dat aan uit voering in het geheel niet meer te den ken viel. De kosten van een brug langs hellen de vlakken, die 235 M. lang en in 2i/» minuut te passeeren zou zijn, zou f33.300 kosten een tunnel langs hellen de vlakken toegankelijk, zou minstens eene uitgave van f 29.000 vorderen, ter wijl bovendien een pompinrichting tot het verwijderen van het regenwater voortdurend bediening zou eischcneen tunnel met trapoen vordert f23.500, af gescheiden nog van de kosten, die bij het maken van een tunnel het tijdelijk omliggen van de Spoorbaan veroorzaken. Reeds om de kosten alleen komt de uit voering van geen deze drie werken aan B. en Wi .aanneemlijk voor. Eene uit gave van f3100 zou de gemeente zich I mogen veroorloven om voor het over- groote deel der voetgangers den overlast I ypp dep p.yergang der spoorbon .weg te nemen, maar eene van meer dan f 30.000 is naar de opvatting van Bt eh W. onverantwoordelijk. B. en W. sluiten zich dan ook geheel aan bij de conclusie van de Commissie van Fabricage, die meent dat de eenige wijze om aan de bezwaren tegen den bestaanden overweg tegemoet te komen, een trapjesbrug is en daarom kunnen zij den Raad, naar aanleiding' van de beide thans in behandeling zijnde ver zoeken van Vreemdelingenverkeer niet anders raden dan óf wel den bestaan- den toestand onveranderd te laten pf wel ons alsnog te machtigen tot het aan gaan eener overeenkomst met de Holl. Spoorweg Mij., waardoor een brug met trappen tot stand komt. Electrische tramwegplannen. Het bestuur van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij heeft in verband met de langs de Groenesteeg te Oegstgeest voorgenomen verlegging en verdubbeling van het spoor van de voor electrisch bedrijf geschikt te ma ken stoomtramwegen Leiden-Katwijk en Noordwijk verzocht in eigendom te mo gen bekomen een ongeveer 5 M. breede strook grond der aan de Zuidzijde van de Groenesteeg gelegen perceelen ter oppervlakte van 900 M2. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat bij B. en W. geen bezwaar. De prijs ad f 1 per M2 door de Maatschap pij geboden, achten B. en W. met de commissie van fabricage te laag en stel len zij voor dien te bepalen op f 1.50 per M2. Gister herdacht mr. J. A. F. Coe- bergh, notaris alhier, den dag, waarop hij voor 40 jaren als zoodanig werd benoemd. Van verschillende zijden ont ving mr. Coebergh blijken van belang stelling. Van zijn collega's werd hem door notaris Kaiser met een hartelijke toespraak een aquarel van Rip aange boden. Aan den reserve-sergeant W. H. A. A. van Berssenbrugge van het 4e Regiment Infanterie is bij beschikking van den Mini ster van Oorlog, vergund zijn werkelijken dienst van 8 maanden bij het reservekader met 75 dagen te 'verlengen om bij het Regiment Grenadiers en Jagers te worden opgeleid tot vaandrig. De adspirant reserve-officier van Ge zondheid H. E. A. Fermin van het 4e Regiment Infanterie, medisch student alhier is, met verbreking van zijne vrijwillige verbintenis als zoodaning, toegelaten, bij beschikking van den Min. v. O., tot eeue verbintenis als adspirant-officier van Ge zondheid yoor het leger in Oost-Indië. De voor gisteren aangekondigde wedstrijd. Ajax—Sparta ging niet door wegens onbespeelbaarheid van het terrein. HAZERSWOUDE. Als een bijzonder heid kan zeker worden medegedeeld dat de landbouwer C. J. Moerkerk die deze zomer in het hooiland een zilveren hor loge kwijt raakte, het dezer dagen in den stal tusschen de koeien geheel onbescha digd terugvond. Zaterdagavond j.l. vergaderden in het koffiehuis van den heer A. v. Wijk eenige jongelieden tot oprichting eener harmonie; nadat het voorloopig bestuur gekozen was uit de 12 personen, die zich als werkend lid opgaven werd de vergadering gesloten. NIEUWEWETERiNG. Blijkens bekend making van den Voorzitter van den droog- gemaakten Veender- en Lijkenpolder, zal de sluis alhier wegens herstelling op Woensdag 2 en Donderdag 3 December a.s. afgesloten zijn. OEGSTGEEST. De milicien J. Chris- tiaanse, lichting 1906, die was opgeroepen om 29 Novemeer a.s. voor herhalings oefeningen onder de wapenen te komen heeft thans bij beschikking van den Mini ster van Oorlog vergunning bekomen zijn herhalings-oefeningen in 1910, tegelijk met de miliciens der lichting 1909, onder de wapenen te komen. OUDEWETERING. Aan den veerman S. J. de Jong alhier is bij Koninklijk besluit van 9 November j.l. no. 41 voor den tijd van 3 jaren ingaande TNovember j.l. concessie verleend tot heffen van veergeld aan het pont- en schujtenveer over de ringvaart van de Haarlemmer meerpolder, onder de voorschriften en overeenkomstig het tarief van het Konin klijk besluit van 27 November 1908. no. 47. STOMPWiJK. Vrijdag werd de jaar vergadering gehouden der IJsclub „Nut en Vermaak" alhier. Na opening door den Voorzitter, welke de leden namens het bestuur hartelijk welkom heette, las de secretaris notulen en verslag. Daarna volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, wiens boek sloot met een batig saldo van f 162,23 voorwaar een mooi begin. Vervolgens kregen we le hooien het verslag van den afgevaar digde der Z.-H. Bond, de heer Abel, hetgeen een welverdiend applaus ont ving. Toen volgde verkiezing ter voor ziening in de vacature der 3 aftredende leden, de heeren J. Abel, J. Starrenburg, en L. H. de Bruin Wz., die met groote meerderheid van stemmen herkozen wer den. Vervolgens kwam aan de orde be spreking van het werkplan en de rond vraag, waarbij niet veel te zeggen viel, daar een der leden de opmerking deed, dat zij het volle vertrouwen in het be stuur stelden en dit er wel weder voor zorgen zou. Hierna werd een prettigen wedstrijd in kruisjassen gehouden, waar in de heeren C. van der Zijden Cz. en Jt Starrenburg elk f 3.50 als eerste prijzen, de heeren A. van der Zijden Cz. en J. de Bruin elk f 2,50 en C. Juffermans en C. de Haas elk f 2.— en S. Belt Sz. en F. van Leeuwen .Wz. elk f 1.50 wonnen. Bij het uitrijken der prijzen, deed zich een aardig incident voor, namelijk de klok sloeg juist 12 uur, en daar de Voor zitter de heer P. Huisman juist toen zijn 41ste verjaardag vierde gaf dit aanlei ding tot een hartelijke felicitatie van vele leden, en een „lang zal hij leven" werd hem toegezongen. Na de prijsuitreiking werd de verga dering door den Voorzitter gesloten met een woord van dank voor de goede op komst, en voor het gezellig samenzijn, en aansporing de vereeniging zooveel mogelijk in eigen kring te steunen. VOORSCHOTEN. A.s. Dinsdag 30 November, des avonds 7 uur, vergadert de Raad dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. ingekomen stukkert; 2. Gratificatie volontairs; 3. Af- en over schrijving; 4. Suppletoir kohier honden belasting; 5. Voorstel inzake de water leiding. Naar wij vernemen, is door het Bestuur der Vereeniging „Kinderzorg" een adres gericht tot den Raad dezer gemeente, waarin aangedrongen wordt op de totstandkoming eener waterleiding. De uitgestelde uitvoering der dilet tantenclub alhier, zal plaats hebben op 9 en 11 December a.s. De jaarlijksche feestavond van de Burgersociteit „De Eendracht" zal ge houden worden op Dinsdag 7 Dec. e.k. Zaterdagavond hield de R.K. Spaar bank hare gewone maandelijksche zitting. Ontvangen werd f 1375,83 en terugbetaald f 1350,68. Het laatst afgegeven boekje draagt het nummer 243. WOUBRUGGE. Welk een groot bedrag het rijk uitgeeft voor tuberculeuse koeien, kan wel blijken uit hetgeen deze afgeloopen week van hier is verzonden. Het bedrag beliep f 1506, zegge een duizend vijf honderd en zes gulden. Een voordeel voor onze veehouders van groot belang, vroeger ging het grootste deel van dit besmette vee naar den knorst. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (i3) FIRMA J. P. DRIESSEN, GOUD- en ZILVERSMID. (717) - - - Botermarkt 2 - - - LEIDEN. De Electrische tram in Leiden. B. en W. hebben den Raad de con cept-voorwaarden doen toekomen, waar onder de gemeente Leiden aan de Noord- Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij vergunning verleent tot het hebben en exploiteeren van eene tramverbinding met bovengrondsche electrische beweegkracht over den Hoogen Rijndijk, vanaf de plaats, waar het toekomstig provinciaal kanaal den straatweg zal kruisen, de Plantage, Hoogewoerd, Rijnstraat, Levendaal, Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Princes- sekade, Steenstraat en Stationsweg, met aansluiting: ten oosten aan den even tueel aan te leggen electrischen tramweg in de richting .Bodegraven en ten Noord-Westen aan de eventueel aan te leggen electrische tramwegen naar Kat wijk, Noordwijk en Haarlem. In een uitvoerig praeadvies geven B. en W. een overzicht van de voorafgegane onderhandelingen en besprekingen. Den 19den November 1907 werd een schrijven van den Raad van Administra tie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij ontvangen, waarbij dit col lege de medewerking van B. en W. van Leiden inriep voor de verwezenlijking van bij hem bestaande plannen om verbetering te brengen in de verkeersmiddelen tus- schen de gemeenten Leiden, K a t w ij k,- Noordwijk en Haarlem, waartoe in de eerste plaats de bestaande stoomtram wegen moesten worden vervormd voor electrische tractie. Trouwens, niet alleen deze verkeerswe gen lieten te wenschen over, nog veel gebrekkiger waren de verbindingen, van.' Leiden met de gemeenten, aan den Rijn gelegen, oostelijk van de stad. Nu het elek trisch trambedrijf in de laatste jaren zoq uitnemende resultaten opleverde, waren dan ook te dien opzichte bestaande plan nen eveneens op het aanwenden van electrische tractie gericht. Om nu echter van hare onderneming een behoorlijk geheel te maken, had de maatschappij de hulp van Leiden noo dig. De ervaring toch had haar geleerd^ dat het moderne vervoermiddel eerst dan aan de eisc'nen van het publiek voldoet,- wanneer zonder overstappen kan worden doorgereden naar het midden van de stad en zoozeer zelfs was de maatschappij daarvan overtuigd, dat zij zich als volgt kon uitlaten: „Onze onderneming kan dus eigenlijk op succes hopen, wanneet wij de wagens,- komende van de richting. Bodegraven door uwe gemeente voe- ren naar een eindpunt in het westen vap' Leid enep de wagens yap dg richting

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2