f 29 BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. 1e Jaargang No. 50. S)e£cio6ohaQowvcvnt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2x/t cent. Maandag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Pers. Hulptroepen. De klacht, zoo jpas van sociaal-demo- fcratische zijde geuit, dat wel veel kiezers jop de sociaal-democratische candidaten I's tem men, maar dat de echte socialistische geest onder de massa ten eenenmale ont breekt, toont, dat men bij deze partij i 'scherp te onderscheiden heeft tusschen haar eigenlijke leger en de hulptroepen die ze bij de stembus weet te bewegen, haar candiaten te steunen. Haar stamleger zijn de leden der so- [daal-democratische partij, die op verre jtna de 10.000 nog niet halen. Joch ver- ;!eenigden zich op haar candidaten in Juni 83.000 stemmen. Ruim J0.000 man hulp troepen boden haar derhalve hun steun bij de stembus. Dit verschijnsel is nu zeer verklaarbaar Haar tactiek toch is,- in den breedst mo gelijken kring ontevredenheid met de ijbestaande positie te verwekken. Voor- j jal onder het groote korps van lagere amb tenaren verkondigt ze steeds de leer, dat hun tractement veel te laag is, en hooger moeten worden opgevoerd. En wie ver staat dan niet, dat duizenden van deze '[ambtenaren, die het uiteraard niet te 'ibreed hebben, wakker worden op het vooruitzicht, dat straks hun salaris met een 10 pCt. staat verhoogd te worden,- mits ze de 3ociaal-democraten maar in de gelegenheid stellen voor hun belangen te pleiten. Ook wie tevreden was, wordt vanzelf ontevreden, zoo men hem gedu rig voorspiegelt, dat naar recht zijn sala ris aanzienlijk hooger moest zijn. Van daar het corps hulptroepen, die haar bij de stembus steunt. Wie er eerst f 100 bij kreeg, is na een tweetal jaren geheel in dit hooger salaris ingeleefd en vraagt nogmaals naar meer. Het is een begeeren dat nooit tot stilstand komt. Maar al sterkt dit haar kiezersmassa, daarom zijn deze ontevredengemaakten, die naar hooger salaris dingen, nog vol strekt geen Sociaal-Democraten, Ze ge ven niets om welke theorie ook. Oecono- mische beschouwingen zijn hun vreemd. Zeloten vindt men niet onder hen. Het is bij hen uitsluitend een geldkwesti'e. Die geldkwestie interesseert man en vrouw. Daar is een ieder wakker voor. [Maar Marx laat hen koud. (Std.) Frankrijk. Kinderexploitatie. Eenige dagen geleden plaatste de „Ma- tin" een artikel teneinde den aanfiacht der politie te vestigen op de kinder-exploi- tatie, welke, nu de winter zijn intrede doet, op schandelijke wijze toeneemt In verband met het afnemende geboortecij fer verklaarde de heer Bertillon: ieder half jaar verliest Frankrijk een stad van 2800 zielen. Waarom dan, vraagt de „Matin", niet te doen wat de hand vindt te doen, en in de allereerste plaats beter te zorgen voor de redding en verzorging der kin deren, om zich tenminste van deze levens te verzekeren De openlijke of verborgen bedelarij,- onder den dekmantel van een klein han- FEUILLETON. 49) (Slot) {j. Terwijl de dronkaard zich aan den' ijflrank te goed deed, vroeg Pampy, die l-fcijn koelbloedigheid bewaarde Hoeveel rdcent gij om het graf te Verzorgen Vijftien franc per jaar. Ziedaar, zeide Pampy, de som op t|tafel leggend. Ik heb de kleine niet zien interven, ik heb dit aardig bleek gezicht $hiet gezien,- voor dat gij het daar neer gelegd hadt. Dat begrijp ik, zeide Lenfuné, men [heeft u te laat gewaarschuwd. Kunt gij gJeld gebruiken? Natuurlijk. Ik wil u wat g'even. Lenfuné hield zijn hand op. Maar gij moet het eerst verdienen, ljoe da^ yrpeg dg dppdgra,yera deltje, neemt schrikbarende verhoudingen aan; vooral het aantal vrouwen, die de voorbijgangers aanhouden, is zeer groot. En deze vrouwen hebben altijd een kind bij zich, een half verkleumd wicht, dat zich nauwelijks staande kan houden en ge slagen en getrokken wordt, om door tra nen hét medelijden op te wekken. Moe ders behandelen zoo hun kinderen niet. Deze bedelende „moeders" huren hun broodwinning; in de wijken, waar de el lende heerscht, is er aanbod genoeg. Maar ook elders vinden zij hun prooi. In de eigenaardige Parijsche wereld zijn er moeders, die smorgens vroeg uit gaan, en slechts thuis komen om van toi let te veranderen. De kleine wordt over gelaten aan de zorgen der dienstbode, die maar al te vaak hiervan gebruik maakt om,- door het kind te verhuren, zich de handen vrij te maken en nog een voor deeltje te verdienen bovendien. Na aldus de diep treurige toestanden geschetst te hebben, welke iedere bemo- ner van de groote stad helaas maar al te goed kent, dringt de „Matin" er op aan, dat de politie in deze krachtiger zal op treden. Het blad zou willen zien, dat der gelijke vrouwen gevolgd werden naar hun woning, dat er een onderzoek werd inge steld, en de kinderen aan instellingen van liefdadigheid werden gegeven, de ouders uit de ouderlijke macht ontzet en de be- drijfsters van deze kinder-exploitatie zeer zwaar gestraft werden. Kerkdieven. Een uiterst brutale diefstal heeft plaatsgehad in de kerk Saint-Vincent te Rouaan in het midden der stad gelegen. Vrijdagmorgen 6 uur merkte de koster dat een der deuren geforceerd was. In de kerk was geen spoor van diefstal, maar in de sacristie waren vijf doeken uit de 17e eeuw en één uit de 16e ver dwenen, evenals een misgewaad en een priesterkleed, die zich in een lade be vonden. De gezamelijke waarde der ge stolen voorwerpen is zeer belangrijk. Een aanslag op den Franschen Minister van oorlog. Zondagnamiddag loste te Parijs ene persoon, die volgens de eerste, omtrent hem ingewonnen inlichtingen niet goed bij het hoofd schijnt te zijn, twee revolver schoten op generaal Verand, die op weg was naar het hotel ^Continental", om aan een feestmaaltijd van den Franschen bond van Gymnastiekverenigingen deel te ne men en dien hij voor den minister van oor log hield. De generaal werd licht aan het voorhoofd en vrij ernstig in den nek ge wond, naar het militaire hospitaal ge bracht,- waar de geneesheeren verklaar den, dat zijn toestand geen zorg hoefde te wekken. De pleger van den moordaanslag, En- delst genaamd en oud-militair, zëide be ambte bij de legeradministratie te Bousa- da (in Algiers) te zijn geweest en aldaar door offiqeren gepleegde fraudes ontdekt te hebben. Wijl de officieren bevreesd waren, dat hij de ontdekte verduisteringen en vervalschingen openbaar zou maken, besloten ze hem uit den weg te ruimen. Hij zeide voorts, dat hij, twee maanden geleden e en brief aan den minister van Binnenlandsche Zaken had geschreven, om dien van de zaak op de hoogte te Ik verlang de kleine jongejuffrouw te zienmaak den grond open, licht den deksel van de doodkist op en laat mij de schoone doode zien, en ik ga weg... Dat kan ik niet doen, zeide Len- suné. Ik heb veel geld. Van gewetensplicht trok de doodgra ver zich niet veel aan, maar hij begreep toch dat hij daardoor zijn betrekking zou kunnen verliezen. Pampy spiegelde hem echter alles zoo mooi voor: Lenfuné was meester op zijn kerkhof. Niemand kon hem bespieden. Ten laatste gaf de doodgraver toe. Ik betaal vier honderd francs, zeide Pampy. Lenfuné was als betooverd, zooveel had hij nog niet bezeten. En dan nog twee flesschen jenever om moed in te spreken. Die kunt ge ook krijgen. Betaalt ge vooruit? Ik betaal na afloop.... ik kom te mid dernacht. Goed, zeide Lenfuné, ik verwacht u er dan. Pa,mpy ygrjiet hej bjus van den doom stellen, maar dat hij geen antwoord had ontvangen. Toen had hij besloten, zich op den minister van oorlog, generaal Brun te wreken. Mgr. Amette, de aartsbisschop van Parijs heeft aan de pastoors van zijn diocees een schrijven gericht, waarin Z. D. H. aanspoort tot Zondagsrust en Zondagsviering» en de geloovigen vraagt zich ee.iige kleini* opofferingen te troos ten, opdat de bakkersnachtarbeid zou kunnen worden afgeschaft. In de Kamervergadering van Donder dag heeft de afgevaardigde Gauthier ge sproken over de ontvolking van Frank rijk, die hij een onbetwistbaar feit acht. In 1872, zoo deelde de afgevaardigde mede, bedroeg het aantal geboorten 960,000, in 1901 846,900, in 1905 807,000, In het afgeloopen jaar waren er 37,100 meer geboorten dan sterfge vallen, terwijl dit cijfer voor Engeland 400,000, voor Oostenrijk 528,000, voor Italië 587,000 en voor Duitschland 862,000 bedroeg. Als de tweede helft eenzelfde uitkomst geeft, dan zal Frank rijk alleen in dat jaar een stuk bevol king verloren hebben ongeveer gelijk aan die van een stad als Versailles. En als het kwaad een vijf en twintig of vijf tig jaar duurt, dan heeft Frankrijk geen werklieden, geen landbouwers, geen ko- olnisten, geen soldaten en geen belas tingplichtigen meer. Het kamerlid Gaut hier zoekt een der hoofdoorzaken van dezen toestand in het feit, dat de gods- dienstig-moreele denkbeelden hoe lan ger zoo minder aanhangers vinden eö meent het bewijs voor zijn opvatting hier in te vinden, dat in de geloovige depar tementen het geboortecijfer het hoogst Oostenrijk. De vergiftigingszaak. Men schijnt thans den waren schuldige te hebben ontdekt in de zaak van de door pillen vergiftigde officieren te Weenen en in de provincie. Het zou een officier zijn, die wraak heeft genomen omdat hij in zijn loopbaan minder succes heeft gehad dan zijn kameraden. Het schrift van den verdachte komt geheel overeen met dat op de enveloppes, waarin zich de circulaires en het vergift bevonden. Volgens de ^Neue Freie Presse" is de verdachte opgesloten in de militaire ge vangenis en zijn er nieuwe overweldigen de bewijzen tegen hem. Zijn naam zal ech ter worden verzwegen, daar hij nog niet volledig bekend heeft. Vereeniéde Staten. Een Tesla-telefoon. De Amerikaansche bladen maken veel gerucht van een nieuwe uitvinding op het gebied van de draadlooze telefonie en telegrafie, welke alles zal moeten overtref fen, wat op dusverre nog op dat gebied is vertoond. Met dat nieuwe systeem waaraan de naam van Tesla verbonden is zal de overwinning der uitvinders, be haald op afstand en tijd, volkomen zijn. Er zal geen sprake meer zijn van het op wekken van electrische trillingen in den aether; maar op eenvoudige wijze zal worden gebruik gemaakt van het gelei graver en ging naar Germaine Parasol. Hij vond haar opgewekt. Haar man had oude meubelen opge kocht, ze herstelde deze nu in het ka mertje van Rosalie, die juist was uitge gaan om té verkoopen. Gij begrijpt, mijnheer Pampy, hoe Rosalie zal staan te kijken als zij haar kamertje in zulk een toestand £al te rugvinden. Zij verdient nu reeds genoeg voor haar levensonderhoud. Haar man zet bijna geen voet meer in huis en laat haar den last der kinderen..... Maar zij houdt goeden moed. Maar ik wilde u eens spreken. De zwarte ging met Germaine naar een ander vertrek en hield zich een kwar tier met haar op. Toen hij zijn gesprek geëindigd had, scheen Germaine tegelijk ontsteld en opgewekt. Reken op mij,- zeide de vrouw van Parasol, ik zal op u, wachten, alles zal gereed zijn, Pampy verliet liet huis en ging naar zijn woning. Hij bleef er tot het uur sloeg om naar het café-conecrf te gaan, waar hij het geld verdiende, waarmede hjj ashasalLwigie dend vermogen van de aarde zelf. Tesla moet hebben verklaard, dat hij er vast van overtuigd is, dat de dag waarop men voor luttel gelds de wereld zal kunnen orntelegrafeeren nu is aangebroken. Ja, Tesla hoopt het zoover te kunnen bren gen, dat men voor een bagatel thuis in de telefoon opera's zal kunnen hooren uit voeren in Parijs, Melbourne, Weenen New-York of waar ook. Er wordt over de nieuwe vinding wel al veel gepraat en geschreven in de V. S.j maar het fijne weet men er nog niet van. En Tesla zelf vertelt er wel wat van, maar uit den aard der zaak niet te veel. Te New-York is een vroo- lijke staking uitgebroken. Honderd-en vijftig blousenfabrieken hebben het be drijf moeten stopzetten, daar ruim 20.000 naaisters4 den arbeid hebben neergelegd. Tot dusverre is de staking heel gezellig verloopen: de naaistertjes, meest meis- kens van 17 tot 20 jaar trekken in haar beste japonnetjes gekleed, met vliegende vaandels en muziek door de straten van het East-End, en hebben de sympathie der bevolking beslist aan haarzijde. Waar schijnlijk hebben de fabrikanten reeds nu toegegeven, en-de geëischte loonsver- hooging toegestaan,daar zij, zooals zij zelf erkennen, het onmogelijk zonder de 40.000 vrouwenhandjes kunnen stellen. Japan, De Mikado van Japan moet nog altijd zeer onder den indruk van de vermoor ding van prins Ito zijn. Hij heeft dezen nog na zijn dood den titel van „Moens- joeng" (d. i.groote vaderlander en held der deugd) toegekend, terwijl hij aan Ito's nagelatenen 120.000 gulden heeft doen toekomen. Wat Ito's moordenaar betreft, wiens naam als An-oeng-tsjil wordt opgegeven, die behoort tot een groep van jonge Ko- reanen, die verscheidene jaren geleden te Wladiwostok een anti-Japansche ver- eeniging onder den naam van Tong oe Heu (vereeniging van gelijkgezinden) op gericht hebben. An-oeng-tsjil is, nadat de Russische politie hem aan de Japanners had uitgeleverd, in PortArthur gevangen gezet, waar hij zijn vonnis afwacht. Invoering nieuwe spoorwegtarieven. Onlangs wist Reizen en Trekken", het orgaan van de Ned. Reisvereeniging, mede te deelen, dat de nieuwe tarieven voor personenvervoer op de Nederland- sche spoorwegen met Mei nog wel niet in toepassing zullen worden gebracht, en dat er kans op is, dat de vacantiekaarten In 1910 ook weer zullen worden uitge geven. Naar aanleiding hiervan hebben wij ge poogd informaties in te winnen, waarin wij zijn geslaagd, zoodat wij in staat zijn ïnede te deelen, dat hoogstwaarschijn lijk de algemeene vacantiekaarten den vol genden zomer weer zullen worden inge voerd. Met de bijzondere vacantiekaarten zal dit niet meer geschieden. Aangezien zooals verleden week ge meld werd de goedkeuring der Regee ring op de tarieven is verkregen, kan, zon- vier honderd francs had aangeboden aan den doodgraver van Asnières om het ge laat van Marie-Angelina te zien. In e en zenuwachtigen opgewonden toestand ging hij er heen. Een oogenblik stond hij op het punt den directeur te zeggen dat het hem onmogelijk was dien avond te zingen, maar hij vatte weer moed. Toen de tijd van zijn optreden gekomen was, stapte hij op het tooneel en zong met volle stem. Het publiek appludisseerde, riep den zanger terug, wierp hem een krans toe, maar Pampy,- ontsnappend aan een ova tie,- holde als een dwaas de trap af, liep door den gang, sprong in een rijtuig, die hij op dat uur besteld had en riep: Naar Asnières. Het rijtuig reed weg en Pampy wierp zich in een hoek van het rijtuig. Toen Pampy in de verte de muren van het kerkhof zag, stapte hij uit, beval den koet sier te wachten en liep snel naar het huls van den doodgraver. Een minuut later plaatste Pampy een fjesch Jenever op (afel^ schonk een gla? der bijzondere tegenslagen de invoe ring der nieuwe reizigerstarieven op 1. Juni 1910 worden tegemoet gezien. Dat dit niet eerder kan geschieden,' moet worden toegeschreven aan de vele toebereidselen welke moeten worden ge maakt. Er moeten honderdduizenden, millioe- nen nieuwe plaatskaarten worden ge drukt, met welke werkzaamheden men thans met alle kracht bezig is. (Opr. Hrl. Ct.)_ Prov. Staten van Zuid-Holland. Door Ged. Staten is aa* de vergade ring van Prov. Staten aangeboden een ontwerp-besluit tot vaststelling van een gewijzigd reglement ter bevordering van de veefokkerij in de provincie Zuid- Holland, in hoofdzaak strekkende om tusschen de bepalingen van het Rijks- en Provinciale Reglement de noodige overeenstemming te brengen. Een afwijzende beschikking wordt door Ged. Staten voorgesteld op het verzoek van het Genootschap van Heil gymnastiek en Massage in Nederland om een provinciale subsidie voor een te 's-Gravenhage op te richten vakschool voor heilgymnastiek en massage. Wijzigingen zijn voorgesteld van de bijzondere reglementen voor verschil lende polders, o. m. voor de Uteendsche droogmakerij (gemeente Ter Aar) om de jaarwedden van den secretaris en penningmeester te verhoogen. Bij een voorstel tot goedkeuring van de gestichtsbegrooting voor 1910 van het krankzinnigengesticht „Oud Rosen- burg" wordt tevens voorgesteld aan de stichting ter leen te verstrekken een be drag van f 20500 tegen eene rente van 4 pCt. 'sjaars, onder voorbehoud de af lossing te regelen bij gelegenheid van den verkoop van het stadsgesticht welke som voor dadelijk noodige verbouwing is aan te wenden. Voor de eerste maal bepaalt de be grooting zich alleen tot het gesticht „Oud Rosenburg". Met de ontruiming van het Stadsgesticht is een aanvang gemaakt, en de sluiting daarvan kan vóór 1 Januari a. s. tegemoet worden gezien bij over plaatsing van een voldoend aantal Rotter- damsche patiënten naar het gesticht „Maas oord Tengevolge eener nadere overeenkomst tusschen het Rijk en de Westlandsche Stoomtramweg-Maatschappij is door Ged. Staten een wijziging ontworpen der over- eenkomst tusschen de Provincie en die Maatschappij. De wijze van betaling van het renteloos voorschot wordt daarbij zoo geregeld, dat niets gepraejudiceerd wordt op den gang van het werk. Dit voor schot wordt berekend op f 1.225.000. Binnen kort zal door Ged. Staten inge volge art. 131 der Gemeentewet aan het oordeel van den Raad en een commissie uit de ingeschreven der gemeente 's Gra- venzande worden voorgelegd een door Ged. St. opgemaakt ontwerp van wet, tot vormig van een zelfstandige gemeente Hoek van Holland. Door de tegenstrijdige belangen tus schen het eigenlijke dorp's Gravenzande en den Hoek van Holland heeft zich de behoefte aan een afzonderlijke gemeente Hoek van Holland in den tusschen tijd in hoe langer hoe sterker mate doen ge- voor Lensuné in en zeide hem met tril lende stem: Kom, er is haast bij De doodgraver nam een spade en gaf een ander aan Pampy. De neger greep het werktuig en de twee mannen liepen zwijgend voort. Eindelijk kwamen zij aan het graf. Pampy nam dadelijk de spade en zette zich met ,allen ijver aan den arbeid. Gij moet helpen, zeide Pampy, er is haast bij. Toen de spade op de kist stiet, liet Pampy een vreugdekreet ontsnappen Het was een moeilijk werk om de kist op te trekken en uit het graf te krijgen. Eindelijk gelukte het. Nu moest men de deksel nog openen.; Pampy zag er geen kans toe en liet het werk aan Lenfuné over. Deze opende de kist en toen was het verlangen van Pampy vervuld: hij had het schoone en zwakke gelaat van Marie- Angelina gezien. Hij betaalde het geld aan den dood graver ern zocht zijn rijtuig op, dat hem, paar Parijs bracht

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1