BONT, Ingezonden Stukken. ADVERTENTIE IV. „POSTHOF", - Leiden. „ELECTRA". Parapluies en Wandelstokken Nieuwe Rijn 31. P. A. SAR0NI. St. Nicoïaas=Cadeaux. Magazijn „De Stad Maastricht" J. v. d. STOK. voor een nieuw stuk éngageeren, maar ontving eergisteren een brief, waarin zijn ex-koriste hem hartelijk bedankte, maar tot haar spijt moest melden, dat ze al elders „verzegd" was: zij was den dag te voren prinses Nasir Ali khan gewor den. Dat de bruine prins er warmpjes in zit, moge hieruit blijken, dat hij zijn vrouwtje 11a de huwelijksplechtigheid een brillanten sieraad cadeau gaf, dat 20.000 pond sterling gekost had. Prins Nasir is pas 26 jaar en woont al acht jaar in Engeland. B ij een sneeuwstorm in de Oostzee zijn bij Windau 18 barken ver gaan 37 visschers verdronken. In Luik zou iemand door radi- umstralen vermoord zijn geworden. Het verhaal luidt als volgt: Een hoogbejaard vrijgezel vond men op zekeren dag in zijn kamer dood, en bij de doodschouw bleek dat de man op de huid van het hoofd hevige schroei plekken had, die bij nader onderzoek bleken veroorzaakt door een boven hem wonend student, die in den laatsten tijd proeven met radium had genomen. De student had daarvan geen nadeel on dervonden, maar de bewoner onder hem in die mate dat hij er langzaam, maar zeker door gedood was. Van de 78 mijnwerkers, die in de verbrande mijn te Cherry nog in het leven werden gevonden, zijn voorloopig niet meer dan twintig aan hun gezin nen terug gegeven. De overige verkeer den in een toestand, die hun overbren ging uit de mijn niet toeliet. Zij worden in een veilige mijngang verpleegd. Enke len zijn inmiddels tengevolge van de doorgestane ontberingen bezweken. De andere mijnwerkers ,die volgens het zeggen van een der geredden nog in leven zouden wezen, zijn nog niet gevonden. Zaterdag heeft men nog hoo- ren kloppen. Toen met spoed, in de rich ting van het geluid werd voortgewerkt, stieten de redders op 'n ingestorte gang waarin zij weggeworpen kleedingstukken en gereedschappen aantroffen. Daaruit wordt afgeleid dat de werklieden in de ze, thans ingestorte gang nog gelegen heid hebben gehad te vluchten. Sedert Zaterdag werd echter geen kloppen meer gehoord. Het opruimingswerk wordt met den meesten ijver voortgezet. Slachtoffer. De „Figaro" vertelt van Martha, de dochter van mevrouw Steinheil: Alle dagen was het meisje haar moeder gaan opzoeken in de gevangenis. Alle dagen schreide ze in haar moeders armen en de moeder smeekte haar dochter geen couranten te lezen en niet te luisteren naar praatjes. En ze bezwoer haar on schuld, haar reinheid. Het meisje ge loofde haar moeder en vertrouwde dat er rechtvaardigheid geschieden zou. Ma'ar naarmate de verschrikkelijke dagen der openbare zitting naderden, begon de waarheid ook tot bij het jonge meisje door te dringeu en toen ze eindelijk wist, toen ze begreep wat het leven ge weest was van haar moeder, die ze zoo had liefgehad, tegen wie ze zoo had op gezien, toen was haar verdriet wel vlijmend en ze kon niet meer naar de gevangenis gaan. Van toen af gingen voor de gevangene de dagen voorbij zonder dat ze iets van haar kind merkte; -en het kind was gevlucht naar een oude bloedverwante, ergens ver weg in het oosten, bij Belfort. Als ze haar veroor- deelen zij het meisje, zal ik haar gaan troostenals ze vrijgesproken wordt, wil ik haar nooit weer zien. Op de Via Appia te Rome is Woensdag, volgens een mededeeling van daar aan het „Berl. Tagebl.", de auto mobiel van den grondeigenaar Montari in botsing gekomen met die van de beide Amerikaansche millionairs Locko- port uit New-York en Weber uit Kali- fornië. Beide auto's werden totaal ver brijzeld, de Amerikanen en hun chauffeur zwaar gekwetst, terwijl de heer Montari ongedeerd bleef. Een boerin echter kwam onder een der automobielen en werd doodelijk ge kwetst. Het Huis ten Bosch. Volgens den Haagschen briefschrijver van de „Nijm. Ct." is de mogelijkheid niet bui tengesloten, dat het Huis ten Bosch weer spoedig in zijne bestemming van vorstelijk verblijf zal worden hersteld. Waar noodig, is men bezig, het paleis aan een restauratie te onderwerpenen wijl ook de stallen daaronder zijn be grepen, wordt aangenomen, dat bij de Koninklijke familie het voornemen be staat, het Huis ten Bosch in de naaste toekomst weer te gaan bewonen. Te Duizel (N.-B.) is het 3-jarig zoontje van den landbouwer P. Van der Ven in een stalketel met heete specie gevallen. De kleine beliep vreeselijke brandwonden en is spoedig aan de ge volgen overleden. Voor een der kantongerech ten te Rotterdam is aanhangig gemaakt een zaak, waarbij het geschil loopt over een bedrag van twee-en-zestig-en-een- halve-cent. De kosten van dagvaarding zijn f7.20. De behandeling werd 14 da gen aangehouden, wat weer fl.50 aan griffiekosten is. Wie pleit om een koe, geeft er een op toe. Bij Crasisa, 22 K.M. van F i u- me, werd een totaal verscheurde ballon gevonden. Het bleek te zijn het hulsel van den vermisten ballon Kolmar die te Berlijn Maandag opsteeg. De lijken van dokter Brenkman en ingenieur Hugo Francke zijn in den ballon gevonden. De ongeluksmijn te Cherry in Illinois is wederom dichtgemetseld, om dat de brand zich opnieuw onrustbarend uitbreidde. De mijn zal nu eenige weken gesloten blijven, zoodat de kans op meer reddingen beslist is verkeken. Worstelaar, wielrenner, beul. Er ligt climax in het achtereenvol gens uitoefenen van deze beroepen. Otto Meyer, een bekend Duitsch worstelaar en wielrenner iemand die dus reeds aan ruwheid gewend was geraakt heeft een aanstelling als beul gekregen. Toevallig is de man, dien hij 't eerst terecht meest stellen, zekere Brauer, een vroegere kameraad van hem op de wie lerbaan. Braaier is n.l. wegens moord op een koopman te Keulen ter dood veroordeeld. Donderdagavond kwam een vrouw te St. Pierre-en-Val half waan zinnig een kruidenierswinkel binnenloo- pen, en schreeuwde„Kom gauw, ik heb mijn kinderen vermoord". Verschillende personen volgden de ongelukkige naar hare woning; daar vond men in den re genbak de lijkjes van drie kinderen, een van drie jaar, een ander van 18 maanden den en een derde van 6 maanden. „Ik heb ze d'r in geworpen", schreeuwde de vrouw en viel in bezwij- min. Bij het onderzoek, dat later volgde verklaarde de ongelukkige: „Ik herin ner me niet meer wat er gebeurd is. Hoe heb ik toch mijn kinderen in den regenbak kunnen werpen Men had mij er in moeten gooien". Daarna is de moordenares, die naar men meent in een vlaag van waanzin dit afschuwelijke misdrijf pleegde, in de gevangenis opgesloten. In den „Courrier de Rus s ie" komt een artikel over de luchtvaart in 1910 voor, waarin onder andere gezegd wordt, dat de vliegmachines binnen kort zóó talrijk en zoo geperfectionneerd zul len zijn, dat zij eiken oorlog zullen on mogelijk maken. Ziedaar dan de kwestie der ontwapening opgelost en de Vre desconferentie van 1913 zoo goed als onnoodig geworden. De werkzaamheid der kra- ters van de Piek van Teneriffe is weder toegenomen. De lavastroom die, 250 me ter breed en 10 Meter diep, in de richting van Santiago vloeit, gaat nu sneller, hij is niet te stuiten en hij zal zich waarschijn lijk vroeger dan verwacht werd, over de vlakte aldaar uitstorten. De stroom die in de richting van Tau- gue vloeide is blijven staan. In den om trek van Carachico worden hevige on- deraardsche knallen gehoord, die doen vreezen dat de uitbarsting nog erger zal worden. Te Guia zijn eenige aard schokken gevoeld. Vele gezinnen zijn door de verwoe sting van den lavastroom van hun on derkomen beroofd. In het buitenverblijf van den Amerikaanschen minister Knox, te Val ley Ferge, is een geheimzinnige inbraak gepleegd, die aan de praktijken van Ar- sène Lupin herinnert. Minister Knox, die deze villa voorna melijk kocht omdat zijn grootvader, gene raal Knox, daar in den Vrijheidsoorlog zijn hoofdkwartier had gevestigd, had zich daar sinds weken teruggetrokken om eenige internationale vraagstukken in alle kalmte te bestudeeren. Hij bleef echter voortdurend in verkeer met het ministerie van buitenlan'dsche zaken te x Washington en hij ontving dagelijks te legrammen en allerlei documenten. Nu is het gebleken, dat een inbreker in de studeerkamer van den minister alle laden opengebroken en yfcfe gewichtige stukken en papieren gestolen heeft. Al- Ierl.eï voorwerpen van waarde heeft hij onaangeroerd gelaten en hij heeft uit geen ander vertrek iets ontvreemd. Men gelooft dat een elegant gekleed vreemdeling, die den vorigen dag door geheime politieagenten, dje de villa be waakten, een oogenblik werd aangehou den, de documentdie fis geweest. De man beweerde verdwaald te zijn en hij wist zich zoodanig voor te doen, dat de agen ten hem zonder eenige argwaan lieten loopen. De exprcsstT ei n na ar N e w - York passeerde het station Spokane (in den Staat Washington) en liep met volle vaart op een goederentrein, die van de andere zijde kwam. De express derailleer de en zes personenwagens vlogen in een minimum van tijd in brand. Door het bliksemsnel afkoppelen der overig-© wa gens, konden een honderdtal passagiers op het uiterste oogenblik nog gered wor den. Van de passagiers in de eerste zes wagens werden er echter drie op slag gedood en ruim vijftig ernstig gewond. Bij het aanmaken der kachel geraakten de kleeren van de dienstbode van luit. S. te Breda in brand. In deer- niswekkenden toestand werd het meisje naar het Gasthuis overgebracht. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (13) FIRMA j. P. DRIESSEN, GOUD- en ZILVERSMID. (717) Botermarkt 2 LEIDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). 1 Esperanto en Katholicisme. „Eene algémeene d. i. Katholieke taal voor de Katholieke Kerk, kan er iets natuurlijker en nuttiger wezen vraagt PastoorEgbers in zijn voorwoord tot „Cu la Kredo estas en bataio kon- trau la Sciencp En hij voegt er bij: „Ik geloof van niet. De voornaamste filantrophische, theologische, letterkun dige e. a. werken zouden geschreven of vertaald kunnen worden in een taal, die in een paar dagen is aan te leeren. Hoe dat goede Katholieken dan ook niet slechts onverschillig voor eene wereld taal, maar zeLfs tegenstanders daarvan kunnen zijn, js mij een raadsel. Ik vlei mij niet met de gedachte, allen door één boekje te kunnen bekeeren, maar wij zullen toch onze propaganda voort zetten, tot wij tenminste diegenen ge wonnen hebben, die zijn „bonae volun tatis". Aan degenen nu die van goeden wil zijn, zoude ik den raad willen geven, eens kennis te maken met de pasver- schenen brochure „Wereld-taal", door W. Lutkie Lz., uitgegeven door G. Mos mans, 's Bosch (prijs 10 cent), eene le zing, gehouden bij de oprichting van den Katholieken Esperantistenbond. Ter geruststelling van de tegenstan ders eener wereldtaal wordt in de eer ste plaats gewezen, op wat de voorstan ders niet willen, n.l. dat het de be doeling niet is en ook nooit zijn kan, de nationale idiomen te verdringen. Een volk, dat zijn taal vergeet en haar on trouw wordt, verloochent zijn verleden en pleegt zelfmoord. Voor 't overige kan de inhoud o. i. aldus beknopt worden samengevat: a. de geschiedenis van liet Volapük, en waarom dit noodzakelijk fiasco moest maken b. welke zijn de eischen, die aan eene wereldtaal mogen gesteld worden, en kan met betrekking tot deze gegevens Esperanto den toets der critiek door staan c. het Ido, of het streven van eenige hervormers om Esperanto te vereenvou digen en te verbeteren. Geconstateerd mag worden, dat de schrijver zijn onderwerp volkomen be- heerscht en dat de stijl helder en over tuigend is. Daar de vooroordeelen tegen d e we reldtaal (Esperanto) meer en meer ver dwijnen, de belangstelling en nieuwsgie righeid omtrent de Esperanto-beweging immer grooter wordt (reeds verscheen de 4e uitgave van den „Esperanto-sleu- tel" de vorige oplage van 25.000 exem plaren werd in een paar maanden uit verkocht) en de beweging voortdurend sterker wordt, zal deze brochure zijn weg wel vincten en meen ik mij van ver dere aanbeveling te mogen onthouden. Voor het aanschaffen van leer- en leesboeken verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentiën var S. j. Bofnert en P. H. Massa. R. Agenda's. Nederl. R. K. Volksbond. Zöndag 12 uur bidstond R. K. Begraaf plaats. 45 Spaarkas. 5!/2f>V2 uur Bi bliotheek. Maandag 9 uur, vergadering voor de leden der afd. winterprovisie. Dinsdag zangrepetitie. Donderdag 9 uur, Verg. bestuur der afdeeling. Vrijdag repetitie Harmonie. Zaterdag 910 uuf Spaarkas en So ciale bibliotheek. Zondag half een verplichte vergadering der afdeeling, bij verzuim 10 ct. boete. Wegens belangrijke agenda flinke op komst verzocht. Zie agenda „Volksba nier." St. Joseph-Gezellen-Vereeniging;. Zondag van half 1 tot half 3 en 's avonds 5—7 uur voor de leerlingen en 8—10 uur verplichtend voor de gezellen. Maandag de zaal open. Woensdag tooneel-repetitie. Donderdag Harmonie en de zaal voor de Gezellen open. Teekenschool als gewoon. Zaterdag Bibliotheek en Spaarkas. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. Zon dag-avond tot 10 uur gezellige bijeen komst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Dinsdag, van 1112 uur vóórmiddags, worden inlichtingen verschaft voor be trekkingen. Dinsdagavond van half 810 uur cur sus voor kostuumnaaien. Woensdagavond van 810 uur gezel lige bijeenkomst voor dienstbodenvan 8 tot half 10 uur knipcursus. Donderdag, van 8 tot half 10 uur, knip cursus en cursus voor kostuumnaaien. Zondag 28 November 8 ure, Slechts een voorstelling door den Heer SHERBAKOFF, on zijn Gezelschap. (855) Origineel Zigeuners, Serviers en Bulgaren. jV Entree 2S Cents Met medewerking van Erailie Caroshoff, Chanteuse légère, mile Angelie Dombar, Monsieur Carashoff, bariton Neweskie en meerdere in nationaal Kostuum. C. H. G. van den Bergh, GEVESTIGD 1875 (27) TH. 586. Kantoor Breestraat 165. Effecten, Coupons, Wissels, Assurantiën, Geen beter en mooier cadeau voor tiet a. s, 8T. NICOLA AS-FEEST dan een waarvan VELE SOORTEN VOORRADIG zijn. Lage Prijzen. Groote Reuze. (861) Aanbevelend, D. v. AMERONGEN, Haarlemmerstraat 145. Sigarenmagazijn F*. J. Hoogewoerd No 8. A DE NIJS Telefoon 335. Vraagt de 2 Cents Sigaar (Eigendomsmerk). (Smakelijk en geurig). (847) S. J. BOMERT. Vischmarkt 18. LEIDEN. Voor de Winteravonden ontvangen: DAM- SCHAAK- DOMINO- TRICTRACSPELEN met bijbehooren. KAARTSPELEN, F1CHESD00ZEN, FICHES, DOBBEL- STEENEN, DOMINOBORDEN, ENZ. Voor St. Nicolaas-Cadeaux in ruime en nieuwe keuze voorhanden, waarbij die van japanschen vorm met 12 banen. ®®HT" Lage prijzen zonder korting. Nieuwe Rijn 1. Hoogstraat 3 en 4. Voor luxe en huislijk gebruik, in zeer groote verscheidenheid. Kunstbloemen 'en Planten, Bloempotten in koper en majolica, nikkelen en koperen Thee- en Koffieserviezen, Boulloirs, Theebladen met Tegels, Wandversieringen, Schoorsteengarnituren, Hanglampen, Ganglantaarns en alle mogelijke artikelen voor luxe en huislijk gebruik. Verzuim s. v. p. vooral niet een bezoek te brengen aan onze zoo guns-tig bekende en reeds 30 jaren bestaande Magazijnen. Zeer beleef aanbevelend, J. J. POLL1V1ANN, 834) Nieuwe Rijn I. Hooistraat 3 en 4. Zie s. v. s>l. tie ttwvc.76iitle ven Maandag. HAARLEMMERSTRAAT 130, LEIDEN, TEL INT. 314. Heelt voorhanden eene groote sorteering van de NIEUWSTE ARTIKELEN voor huishoudelijk gebruik, die zeker wel als de beste voor een Geschenk kunnen aangemerkt worden. Verder worden de volgende artikelen niet meer voorhanden gehouden en zullen deze aanstaande week voor Inkoops prijs en minder worden opgeruimd. 6 Vogelkooien. 23 Papiermanden. 15 Gegoten Ijzeren Para- 20 Gascomforen. pluie-Staanders. 9} 11 Koperen Gas-Suspension. 23 Bamboe Parapluie- ffé 50 Kachelplaten waaronder Staanders. \Ss "iet nikkelen rand. 17 Bamboe Portemanteaux. f~ en 87 Vulemmers. 11 Eiken Portemanteaux. A 33 Open en gedekte Turf- 5 Eiken Theetafels. f. M bakken. 17 Bamboe Theetafels. M 40 Koperen Bloempotten. 43 Rieten Zitstoelen. M VV 13 Kolenbakken fijn ge- 14 Houten Bloempotten met éSk lakt met binnenbak. koper gemonteerd. pM W Eiken Bloempottafels. 40 Verschillende Bloem- i 11 Paar Vazen en Kannen staanders of zoogenaam- ZS niet brons gemonteerd, de Milieux. Alle Artikelen zijn nieuw en van dit Najaar. Tevens zijn van de bekende Luxe doozen met drie stukken fijne Zeep nog ongeveer duizend voorhanden, tegen den prijs van f0.25 per doos. (°41) On «de eerste toonbank In den winkel zal er tevens eene partij KLEINE ARTJKELEN den geëtaleerd, d?e ook voor zeer lagen prijs worden opgeroalnid. Beleefd aanbevelend,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 6