Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws, is, want vermindering der thans bestaan de wederzijde sympathie ware te bejam meren. Ook de heer de Kanter trachtte den Minister te overtuigen van het nut van subsidieering van Nederl. scholen in den vreemde. De heer v. Idsinga sprak zijn ver trouwen uit in dezen Minister en beval arbitrage aan in het geschil over het vestigingsverdrag met Duitschland. In zake het Noordzeetractaat sprak hij in gelijken geest als de heer Patipi. De heer v. Vuur en bestreed reeds bij voorbaat de aanstelling van een pers- ambtenaar aan het Departement als zui pende hiermede het doel niet bereikt .worden. Mórgen is de Min. aan het woord. Vergadering van Vrijdag 26 Nóvember. VERBETERING. (De mededeeling gisteren door den heer Troelstra gedaan omtrent een ge sprek tusschen Dr. Kuyper en Mr. Ti- deman te Bloemehdaal, moet aldus ver staan worden dat het Dr. Kuyper zelf was die zich tegenover mr. Tideman heeft luitgelaten over Mejuffrouw West- meijer op een wijze, die ieder fatsoen lijk man den omgang met haar moest doen vermijden. In het verslag van gisteren stond' abu sievelijk dat Mr. Tideman zich in dien zin tegenover dr. Kuyper had uitgelaten.) De replieken bij het algemeen begroo- tingsdebat werden hedenochtend voort gezet door den heer T y d e m a n, die volhield dat de sociaal-democraten van eenzijdig standpunt de arbeidersbelangen behartigennader het financieel beleid van het kabinet besprekend bestreed hij uit de lange rede van minister Heems kerk als eenige conclusie deze trek, dat het standpunt der regeering thans is: wij houden ons aan de coalitie, een andere partijgroepeering als politieke basis wil len wij niet, daar dit een gevaar ople vert en het Kabinet juist dit gevaar wil keeren. De heer Van Doorn erkende de juistheid van het protest van Minister Heemskerk tegen spréker's bewering dat de vat van Minister van Rappard reeds lang te voren beraamd was. Inderdaad had Minister Heemskerk dit reeds uit drukkelijk tegengesproken. Maar spr. ont kende, ten aanzien van andere verwijten tot hem gerrcht, dat hij Minister Heems kerk had beschuldigd van te spelen met de christelijke beginselen. Spreker had alleen gezegd dat in de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwin gen gespeeld werd met het woord „Christelijke rechtsbeginselen.' De heer L o h m a n ving zijn repliek iaan met er op te wijzen, dat de linker zijde de decoratie-zaak tot zulke grpote proporfiën opblaast met politieke- en Verkiezjngsdoeleinden en daarom ook de geheele rechterzijde aansprakelijk stelt in deze quaestie. Maar spreker wenschte er toch' ook op te wijzen dat tot het gesmade ministerie Kuyper toch ook een andere minister van de rechterzijde krachtig de eventueele decoratie van E. A. Lehmann (de broeder) voorkomen heeft. Uitvoerig verdedigde spreker de be ginselen van het Christendom tegen de critiek der linkerzijde, waarbij spreker nadrukkelijk deed uitkomen dat de rech terzijde de Openbaring niet tot grondslag, doch tot richtsnoer neemt. Spreker tracht te met citaten uit soc.-dem. geschriften aan te toonen dat de S.-D. slechts haat kweekt en het volk vergiftigt en be derft. En als de tegenstanders iets on dernemen, dat strekken kan tot verbroe dering van het volk, wordt er beweerd, dat dit gedaan wordt in het belang van het behoud van het. kapitalistisch stelsel. Spreker critiseerde sterk de houding van de Regeering tegenover het eeds- vraagstuk. De verplichte eed in straf zaken dwingt den getuige tot een schijn- handeling en dwingt hem vaak God te bespotten. Het Kabinet is aan zijn Chris telijk beginsel verplicht aan dien wan toestand een einde te maken en hij hoopte, dat de Minister van Justitie onder wiens ressort het eedsvraagstuk behoort, zal willen medewerken in sprekers rich ting. Spreker bestempelde daarna het aan nemen door de Regeering van een vrij kaart der spoorwegmaatschappijen als het aannemen van een fooi! De heer Troelstra interrumpeert hef tig en protesteert tegen dat woord. Waar de heer Lohman steeds den sociaal demo craten verwijt het gezag neer te halen, vraagt spr. of de heer Lohman door zulke onverdiende woorden het gezag soms hooghoudt. Voorts verdedigt hij nog steeds bij interruptie de Regeering die g.een fooi aannam doch slechts in 's lands belang acht dat de Ministers vrij kunnen reizen Minister Heemskerk gaf tijdens deze interruptie teekenen van instemming. De heer Lohman besprak ten slotte de Kuyper-zaak opnieuw. Het verband tusschen het decoreeren van Lehman en het aannemen van geld voor verkiezingsdoeleinden, blijft spre ker niet aannemen en blijft hij dr. Kuy- peris verklaring daaromtrent gelooven aanwijzingen mogen volgens een goe den rechtsregel .wel gebruikt worden om de schuld van een beklaagde die niet vasstaat vast te stellen. Tot het instellen van een parlementai re enquête zal het volgens spreker niet kunnen komen, waar er hier sprake is van eat oqd,-Minister4 Tegenover een oud- Minister zou een enquête slechts gevolg kunnen hebben indien er een misdrijf ware gepleegd, doch de feiten wijzen daar niet op. Als er dus een voorstel tot het houden van een enquête moet ge daan worden, van spreker is dat niet te verwachten, ook omdat hij de stellige overtuiging heeft dat het hier niet een onderzoek naar een strafbaar feit geldt. Het ligt op den weg van Dr. Kuyper zelf alle nadere inlichtingen te geven. Wil hij dal niet in de Kamer doen, dan kan zulks buiten de Kamer geschieden voor eene commissie als anderszins. Maar spreker herhaalt overigens dat corruptie niet bewezen is en gelooft dat het geld met welke bedoeling het gegeven is is spreker niet bekend in ieder geval niet door dr. Kuyper aan vaard is met de hem toegeschreven be doelingen. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaat- examen in de rechten de heer C, M. Brooshooft (den Haag), tot candidaat in de godgeleerdheid 2e ged. de heer A. Priester (Drumpt bij Tiel). Laatstgenoemde verkreeg het praedicaat cum laude. Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Duitsche verkeers- politiek en Nederlandsche belangen" werd heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heer Reindert Kielstra, geb. en wonende te 's Gravenhage. De geneeskundige Staats-commissie be vorderde heden: Tot arts de heer A. J. Korteweg (Leiden). Tot semi-arts den heer C. F. van Her waarden (Rijswijk bij Delft). GRONINGEN. Geslaagd doet. ex. 2e ged. rechtswetenschap de heer J. T. Huizinga; het le natuurk. ex. de heer S. v. d. Veen. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap, op stellingen, de heer P. M. Arts, geboren te Tilburg. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen mej. Anne Bolle, geboren te Middelburg. Land- en Tuinbouw. Uitvoer van bloembollen. In het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" geeft de heer G. Kruijff een overzicht van den uitvoer Van "bloembol- len gedurende de laatste jaren. Daaruit blijkt, dat b.v. in 1897 de totale uitvoer bedroeg 4.453.946 K.G. en in 1909 13.535.700 K.Q. De bollen uit de bloem bollenstreek worden over geheel de aarde betrokken, doch steeds bleven aan het hoofd staan Pruisen (waaronder begie- pen den geheelen doorvoer naar Oosten rijk en voor een klein gedeelte naar Rus land) met 838.542 in 1897 en 3.243.600 in 1909; Groot-Britannië en Ierland met 1.849.780 K.G. in 1907 4.848.990 K.G. in 1909; Zweden met 158.787 K.G. in 1897 en 927.000 K.G. in 1909; België en Frankrijk met 295.882 K.ó. in 1897 en 594.500 in 1909; Vereenigde Staten en Engelsch Amerika met 699.300 K.G. in 1897 en 2.901.400 K.G. in 1909. In 't geheel werden naar de verschillen de landen van Europa uitgevoerd in 1897 3.750.900 K.,G., in 1909 10.609.100; naar NoordrAmerika hierboven aangegeven; naar de verschillende andere landen in 1897 833 K.G., in 1909 25.200 K.G. Uit deze cijfers blijkt, dat de uitvoer naar Noord-Amerika in deze 12 jaren verdriedubbeld is. LEIDEN, 26 November. Gisteravond omstreeks 8 uur is een auto, waarvan de eigenaar te Naald wijk woont, in botsing gekomen met de paardentram, hoek Kort Rapenburg en Breestraat. De bestuurder van het motor rijtuig, die wilde uitwijken voor een kar, scheen het bellen van de aankomende tram niet gehoord te hebben. De auto en de tram werden bescha digd van de tram werd een spatbord verbogenhet glas van een lantaarn der auto werd ingedruktpersoonlijke onge lukken kwamen niet voor. AALSMEER. De heer S. Roosjen, alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen wiskunde, lager onderwijs. KATWIJK AAN ZEE. Gisteren kwa men van de haringvisscherij te IJmui- den binnen de logger KW 150 „De acht Gebroeders" met 19 last en de bomschuit NW 31 „Twee Gebroeders" met 15 last haring. De logger KW 150 keerde tusschentijds uit zee terug om een zieken matroos te landen. Op advies van den dokter van één der politiekrui- sers, wiens hulp was ingeroepen, zeilde de logger zoo spoedig mogelijk naar binnen. Nog liepen binnen te IJmuiden de KW 142 „Cornelia Clasina" met 22 last en de bomschuit KW 79 Katwijk aan Zee VI met 11 last haring. Gisteren spoelde alhier een massa nieuw hout aan het strand, zijnde d^len, battings en mijnstutten. De deelen zijn van verschillende lengte en breedte, 2i/2 duim dik gemerkt R. O. S.van de mijn- stutten zijn eenige van een roode ster voorzien, doch op de meeste is geen merk zichtbaar. TER AAR. Woensdag 24 Nov. hield „De Ter Arische Augurken veiling" eene ledenvergadering in ,,'t Wapen van Ter Aar" te Langeraar. De voorzitter, de heer van Eijk, heette alle aanwezigen welkom en verklaarde de vergadering geopend. De secretaris las de presentie lijst, waarbij bleek, dat ondanks het on gunstige weder 57 leden tegenwoordig zijn. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De Kassier-boekhouder las zijne voorloopige rekening over het loopende dienstjaar. Deze rekening geeft tot heden in ont vangsten een totaal' van f 38870, in uit gaven f 36880, terwijl nog betalingen zijn te doen tot een bedrag van f 850 zoodat bij het sluiten van het boekjaar op een batig saldo van f 1140 kan ge rekend worden. De secretaris trad daarna voor de ver gadering op om een verslag uit te bren gen over den afgeloopen zomer. Hij herdacht met weemoed het droevig over lijden van L. Sassen en G. v. Harten, die «in den loop dezes jaars aan hunne gezinnen en aan onze Vereeniging door den dood zijn ontrukt ,en sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat zij reeds in gegaan zijn in de eeuwigen rust. Hij deelde mee, dat weder 15 tuinders zijn toegetreden tot de vereeniging, zoodat deze thans 110 leden telt. Jhr. de Mu- ralt, burgemeester onzer gemeente, heeft welwillend het eerevoorzitterschap van „de Ter Aarsche Augurkenveiling" aan vaard. G. R. Lommerse en J. Verlaan waren als eereleden ingeschreven. In de samenstelling van Het bestuur is geen verandering gekomen. Dezen zomer zijn 40 veilingen gehouden van 24 Juli tot 29 September. Er werden aangevoerd 6600 halve H.L. augurken, die te zamen opbrachten ruim f 34000. Met het oog op het batigs lot der rekening zal aan de leden 3 van de geheven 6 procenten worden terug betaald, waarna nog een klein bedrag in kas blijft. Daar dit jaar voor f 470 nieuwe manden en zakken zijn aangekocht, waarvan het grootste gedeelte geheel ongebruikt is gebleven, berekend de secretaris, dat de kosten van het bedrijf slechts li/3 procent bedragen, zal. Een woord van lof meent spr. niet te mogen onthouden aan het bestuur, dat opnieuw zulke tastbare bewijzen van zuinigheid en beleid heeft gegeven ter wijl het toch niet die zuinigheid toe past, die de wijsheid.bedriegt. Immers, wat in het belang der zaak noodig en wenschelijk is, wordt nimmer nagelaten, ook al vraagt dat financieele offers. Punt 5 der agenda brengt aan de orde de keuze van drie leden der Eind-com missie. Daar niemand der aanwezigen in dezen voorstellen heeft te doen, worden op voorstel van het Bestuur bij acclama tie als zoodanig herbenoemd de heeren A. v. d. Jagt, S. A. van Zwieten en w. de Tot het, doen van eenige mededeelin- gen treedt daarna naméns het Bestuur op de heer J. A. van Tol, die begint mét te zeggen dat er na den toespraak van den secretaris niet veel belangrijks mee te deelen valt. Hij verzoekt den leden, zoo dra mogelijk, liefst dezen avond nog en in elk geval vóór Nieuwjaar, bij den voorzitter speenpotjes te bestellen, die evenals vorige jaren door het Bestuur zullen worden aangekocht. De roerende en onroerende goederen der vereeniging, die tot nu toe nog niet tegen brandschade waren verzekerd, zullen thans worden ge assureerd bij de „Onderlinge Verzeke ring tegen Brandschde" te Ter Aar. Het veilingsterrein., dat tengevolge der ver graving van het Aarkanaal gedeeltelijk verlegd en geheel nieuw ingericht moet worden, zal overeenkomstig de wenschen der kooplieden en in ons welbegrepen eigenbelang althans gedeeltelijk overdekt worden. Dank aan de goede zorgen van het Bestuur en de schadeloosstelling van Gedeputeerde Staten zal het opnieuw in richten van het terrein kunnen geschie den buiten bezwaar van de kas der Ver eeniging. Door elf tuinders is tengevolge van de besprekingen in onze vorige vergaderingen een begin gemaakt met den aanleg van bakken etc. voor de teelt van groene komkommers. Bij wijze van proef worden 4000 ramen gelegd, wat de ondernemers noodzaakt tot eene uitgave van minstens f 10.000. Spreker vleit zich met de hoop, dat deze onderneming succes zal hebben en hij ziet er eene toekomst in voor de tuinderij van Ter Aar, waarom hij met vuur deze cultuur aanbeveelt aan de belangstelling van alle leden onzer Ver eeniging. Spr. constateert eindelijk met genoegen, dat de vergaderingen van „de Ter-Aarsche Augurkenveiling" zich steeds door eene geheel bijzondere gezelligheid kenmerken, dat de eensgezindheid op onze vergade ringen teekenend is. In deze eensgezind heid en in het vertrouwen, dat de leden stellen in het Bestuur, ligt dan ook onze groote kracht. Daaraan is toe te schrijven de voortdurende groei en de buitenge wone bloei van „de Ter-Aarsche Augurken veiling." De Voorzitter herinnert vervolgens de leden onzer Vereeniging eraan, dat na de wijziging van het reglement van het Werk krachtenfonds van den Tuindersbond, alle tuinders, ook al zijn zij geen lid van T. B., lid van het Werkkrachtenfonds kun nen worden. Hij wijst op de groote voor deden, aan dit lidmaatschap verbonden, en wekt allen tot deelneming op. Bij de rondvraag verlangt niemand nog het woord, waarom de Voorzitter de vergadering sluit, na de leden voor hunne trouwe opkomst gedankt te hebben. ZOETERWOUDE. In den avond van Woensdag 1,1. ve>gade> ueu ten hyize van C. Angenent op hef dorp alhier de le den van de Onderlinge .Ongevallenverze kering. De Voorzitter den Héér M. Karent opende de vergadering met- een wel komstgroet. De Voorzitter noodigde den Heer C. Slootweg, secretaris uit tot voorlezing der notulen van dé voorgaande vergade ring deze werden onveranderd en zon der eenige bemerking goedgekeurd. De dank van den Voorzitter werd hem daar voor gebracht. Vervolgens kwam aan de beurt de ver kiezing van den Raad van Toezicht, dit punt zou in de vorige vergadering be handeld geworden, doch was aangehou den tot heden. Volgens de Agenda moet die Raad bestaan uit een Voorzitter, buiten het bedrijf staande, 2 werkgevers en 2 werk nemers. Tot Voorzitter van dien Raad werd bij acclamatie verkozen den Heer A. A. v. Gils, terwijl de Heeren C. Lagerberg en G. Belt, werkgevers, werden gekozen resp. met 34 en 32 stemmen. Vervol gens werden nog een aantal stemmen uitgebracht op de navolgende Heeren werkgevers, A. Straathof 23, H. de Boer 22 en P. Rijnsburger 10. Door den Voorzitter werd een 6 tal Candidaten werknemers gesteld, hiervan werden gekozen P. Berg met 35 en P. Visser met 32 stemmen. Tot het opmaken eener acte werd ge kozen de Heer mr. Kerstens, Notaris te Leiden. Tot slot werd er nog al discussie ge voerd -hoofdzakelijk ging het over de vrouwelijke werkkrachten, werkvrouwen en dienstboden, boven den leeftijd van 15 jaren, over het al of niet opnemen in de verzekering. Ten slotte werd beslo ten het vrouwelijk dienstpersoneel en werkvrouwen te doen verzekeren. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter, onder dankbetuiging aan de leden voor hunne tegenwoordigheid en belangstelling gesloten. Ten huize van J. V. Wijk H. 60 is de besmettelijke ziekten Roodvonk heerschende onder de kinderen. Door de Ged. Staten dezer provin cie is bij besluit van 9 Nov. j.I. goed gekeurd de keur of polderverordening van den Barre- en Ouden Groenendijk- schepoldérdeze is gedurende 30 da gen ten huize van den Secretaris der Polders ter inzage voor belanghubben- de nedergelegd. Binnen genoemA vak st»*+ ocroep open Dij H. M. de Kóningin. Op 15 Dec. a.s. zal er over dijken en kade in de Geer- en Kleinen Blan- kaartpolder Schouw gevoerd ^worden on der deze gemeente en onder de gemeen te Stompwijk. Landarbeiders. De in 1906 ingestelde Staats-commis sie voor den Landbouw heeft hare rap porten en voorstellen betreffende den oe- conomischen toestand de landarbeiders uitgegevén. Zij concludeert van tot de volgende maatregelen: verbetering van den physischen toe stand der plattelands bevolking door tegen gaan van bodemverontreiniging en ver strekking van meer geneeskundige hulp. verbetering van de Woningwet; alge meene en vakontwikkeling dei landar beiders door meer practisch landbouw onderwijs verstrekking van grond aan landarbeiders, des noods door de ge meentebesturen bescherming van den landarbeid zonder maximalen arbeids dag met vrijlating van vrouwen- en kinderbeid in eigen bedrijf en loon- arbeidsverbod van kinderen beneden 12 jaren landarbeidersverzekering door land- bouwongevallenverzekeringvrijwillige ziekteverzekeringinvaliditeits- en ouder- domsverzekering. D e 60-j arige arbeider H a a 1- böom verliet Woensdagavond om 7 uur de zandsteenfabriek te Rhenen. Bij de remise wilde hij de rails oversteken, doch werd door de tram van Arnhem gegrepen. De beide beenen werden hem afgereden, tengevolge waarvan de man spoedig overleed. Hij laat een vrouw met 6 kinderen na. De machinist had aan het ongeluk geen schuld. Van Vlieland wordt gemeld: Voor het vinden van het nog vermiste lijk van den kapitein van het gezonken stoomschip „Wilma" is een premie van 500 mark uitgeloofd. Bij den vermelden brand te Sao Paulo (in den Braziliaanschen staat van dien naam) is het grootste waren huis van de stad: de winkels van de Duitsche firma Heydenreich, vernield. De bedrijver van dén aanslag was, gelijk men weet, een anarchist; de directie ontving reeds sinds maanden dreigbrieven van Italiaansche anarchisten. De schade bedraagt f 1,200,000; er zijn vijf dooden. Bij Barmen is Dinsdagavond aan twee schobl jongens, die op een prik slede de helling van den Ronsdorfschen weg afkwamen ,een ongeluk overkomen. Zij botsten tegen een wagen op. De eene jongen was zoo zwaar gewond, dat hij bij het vervoer naar het ziekenhuis bezweek, de andere kreeg een hersen schudding en ernstige inwendige kwets uren. Qok hij is kort c(a,anita. bezweken. Op een der sneltreinen va,nf de Mobile Ohio Spoorweg kreeg een stoker, een neger, een aanval van waan zin. De man had juist kolen op hei vuur geworpen, legde zijn schop neder en viel op den machinist aan, roepende, dat hij hem zou roosteren. De machinist,- verrast kon zich niet dadelijk afdoend verweren. In de worsteling, terwijl de trein in volle vaart voortsnelde, raakte hij tweemaal onder, den laatsten keer sleurde de krankzinnige hem reeds naar den vuurhaard, toen de aangevallene door een uiterste krachtsinspanning erin slaagde, den stoker meester te worden. Hij slingerde hem van de locomotief en bracht vervolgens den trein tot staan. De stoker werd op den weg gevonden met gebroken nek. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) PARiJS. Diefstal van 1.200.000 francs. De rechter van instructie heeft gisteren het eerste verhoor afgenomen van drie individuen die beschuldigd zijn den 5en Januari 1909 uit een postwagen der P.- L.-M. een pak met 1.200.000 frs. aan papieren te hebben gestolen. Een der gearresteerden, een remisier ter Beurze, een zekere Nis de neef van een oudMninister van België. SIDNEY. De stakingstoestand in Au stralië verergert. De voorzitter van de federatie der mijnwerkers heeft aan zijn mannen gezegd: „Honger is een middel van overmacht; wanneer ge levensmid delen ziet, kunt ge ze nemen." Het Hospitaal van Sidney heeft geen kolen meer. SAN FRANCISCO. Volgens berichten van passagiers op de schepen, komende van Nicaragua, heeft president Zelaya veertig inwoners van Corinto laten fusil- leeren, die blijk gegeven hadden van de vreugde bij gelegenheid van de over winning der opstandelingen. BERLIJN. De impressario van den vioolvirtuoos Burmester gleed gisteravond uit, terwijl hij de viool van den meester, een Stradivarius van meer dan 50.000 gulden waarde, droeg. De viool werd geheel verpletterd. TOKIO, 25 Nov. In de kolenmijn On- wra in de Japansche provincie Fukuola heeft een ontploffing plaats gehad. Naar tot dusver bekend is, zijn 15 personen daarbij omgekomen en zijn er «og 228 ingesloten Marktberichten. LEIDEN, 2o November. Veenia.ijer markt waren aangevoerd:2Veulens f 105 alzo. Paarden f af 13 Stieren f 80 a f 230 201 Kalf- en Melkkoeien f174 a f 270321 Vare koeien f108 a f240; 197 Vette Oasen en Koeien f178 a f275, per kg. 60 a 70 c.161 Graskal veren f 30 a 7538 Kalveren (vette) f 70 a f 125, per kg. 95 a 105 c.27 Kalveren (magere) f5 a f 12; 1511 Schapen (vette) f9 a f 16, per kg. 44 k 52 c.201 Schapen (weide) f8 a f 11 281 Varkens (magere) f 16 a f 40, per kg. 00 a 00 c.440 Varkens (Biggen) f 3.50 a f 11 per K.G. 44 k 46 c. 7 Bokken of geiten f4 a f8. Ter markt aangevoerd: 893 Runderen, 65 Kalveren, 1712 Schapen. Kaas. Aangevoerd 52 partijen. Besteed werd voorGoüdsche kaas van f 30 tot f 35Leidschc kaas de 150 kg. van f63 tot f81. Aan de Stadswaag gewogen58 Partijen, 2005 stuks kaas, wegende 13129 kg. LEEUWARDEN, 26 November. Veemarkt. Ter markt waren aangevoerd: 76 stieren f60 a 275; 28 ossen f 180 a 190; 228 vette koeien, f 160 a 270; 28 c. a 35 c. per half kilo; 747 melk- en kalfkoefen f 145 a 250; 62 pinken f 50 a 70; 104 vette kalveren f 25 a 50; 38 c. a 44 c. per half kilo; 402 graskalveren f 45 a 65 45 nuchtere kalveren f 6 a 12; 403 vette schapen f 22 a 24; 118 weide schapen f 12 a 16; 2531 lammeren f 18 a 23; 212 vette varkens f70 a 80; 22 c. a 25 c. per half kilo; 97 magere varkens f 40 a 70; 805 vette biggen f 25 a 35, voor Londen 21 c. a 24 c. per half kilo; 372 kleine biggen f 4 a 8; 62 paarden f 150 a 250. Handel in Rundvee door kleiner aanvoer gunstiger; vet vee duur en gewild; landkalve- ren behoorlijk vraag voor Italië; wolvee voor gunstige handel te veel aangevoerd; varkens voor export gewild; naast de Befgen de Itali anen en commissiehandélaars ter markt. 26 Nov. Pluimvee. 1200 slachtkippen30c. a 75 c.; jonge hanen c. a c.; 300 piep kuikens 95 c. a 150 c. 26 November. Boerenboter f Aanvoer 1/4, en 6/8 vaten. Fabrieksboter f 55.50 a f 57.50. Aanvoer 28/3 en en 33/6 vaten. Noteering van de commissie f 56.50. Noteering van de vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland f 56.00. Nagelkaas: Fabrieks f 24.00 a 43. Boeren f 50. Aanvoer 24,800 K.G. Handel vlug. MEPPEL, 25 November. Aan de markt van heden was de aanvoer van boter 1200kilo, lste soort per Y\ vat f 27.50 k 2e soort f 26.50 k 3e soort f 25.50 k stukken van 1Y kilo f 2.05 k 2.30. EDAM, 25 November. Ter botermarkt waren aangevoerd 121 partijen. Hoogste prijs 78 c. per 5 H.Gr. Kipeieren f 7.50 k 8.— per 100 stuks. EDAM, 25 November. Op de heden alhier ge houden groote najaarsmarkt zijn aangevoerd 1007 lammeren, Hoogste prijs i 20 per stuk, Handel vlug, GOUDA.25Nov. Kaas, le qual. f 33.— k35.— 2e qual. f 31.— k 32.50, zwaardere f 34.— k 35.—' Boter. Aangevoerd 1187 stukkeu van H hg-» handel vrijwel; prijs der goe- f 1.50 k 1.55r wei- f 1.35 1.45. Vette varkens met goeden aanvoer, handel zeer goed 25 k 27 c. per Y kilo. Biggen voor Enge land met goeden aanvoer, handel vlug, 22 24 c. per y% kilo. Magere biggen met goeden-aanvoer, handel vrijwel, f 1.10 1.55 per week. Lammeren met goeden aanvoer, handel flauw, f 13 k 17, Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vrijwel f 8 a 11. Graskatveren met goeden aan voer, handel zeer flauw, f 35 &65. Fokkalveren f 8 k 14. SCHIEDAM, 25 November. Noteering van de Bcurseoinmissie. Moutwijn f 10^ per Ned. vat, zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn willig. Spoeling per ketel f2,—. Graan-Spiritus f 16^i aMelasse-Spiritus 14H a 15,—, ruwe Spiritus t k UTRECHT, 26 November. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 71 wagens met 14,555 kilo kaas. De prijzen beliepen voor le quaL 132,50a f34 - 2e quaL f 3Q>- a f 3^-, per» kilo. Handel vlug.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 3