De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, Ie Jaargang. No. 48. Bureau OUDE! SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent. Vrijdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Wijk bij Duurstede. Een enkel woord over het Kamer- fcfistrict Wijk bij Duurstede, waarin, ten gevolge van het overlijden van Mr. N. '|dje Ridder, een Tweede Kamer-verkie zing moket plaats hebben. In dit Kamerdistrict zijn de Katholie ken het sterkst. Stemmen zijn opgegaan, om dit dis trict in d|e Kamer door een Katholiek te doen vertegenwoordigen. Men wil onzerzijds komen tot een ac toord,. Wij betwijfelen, d'at het zoover komen zal. Wat het voor de R. K. Kiesvereeni- g'ing in Wijk zoo lastig maakt een eigen candidaat te proclameeren, zal wel zijn 'het zwaarwegende feit, dat in dit 'district het anti-papisme welig tiert Dr. Bronsveld telt er zeer vele poli tieke vrienden, die er niet toe te bren gen zijn een Katholiek te stemmen. Daarom zal men onzerzijds zeer voor zichtig moeten zijn, meenen wij wil !men voor de liberalen niet de kans ope nen dezen Rechtschen zetel te herove ren. Men kan in Wijk bij Duurstede een leerzame les putten uit 1891, toen de vrijzinnigen met de hulp der Bronsveldia- nen de overwinning behaalden op den IRoomschen .candidaat. V Eere wien eere toekomt. In het laatste nummer van het Tijd schrift voor Geneeskunde het officieele orgaan der Maatschappijl tot Bevorde ring van Geneeskunde lees ik tot mijn genoegen het volgende i,Het dagblad „De Leidsche Cou rant" bericht, dat het niet wenscht mee te doen aan de verrijking der kwakzalvers, en daarom alle kwak zalversadvertenties uit zijn kolommen zal weren. De red. is zich wel bewust dat het niet altijd zoo gemakkelijk is te bepalen, wat kwakzalversmidde len zijnmaar van een aantal dier middelen staat het wel vast, dat het kwakzalversmiddelen zijn en bij twij fel kan men het advies van een des kundige inroepen. Dit is zeker we der een stap in de goede richting en i,De Leidsche Courant" verdient hul de voor haar besluit." De laatste zin bevat een welverdiende hulde aan Uw Redactie wegens het geno- hien besluit. Dit moge voor Uwe Redactie een vol doening zijn en in zekere mate een ver goeding voor het gemis van financiëele voordeelen, die de kwakzalversadverten ties opleveren, want kwakzalversmiddelen worden in den regel druk en met veel omhaal geadverteerd. Dat niettegenstaande dit, toch dergelij ke advertenties in uwe kolommen ge weerd worden pleit krachtig voor uw stre ven om zij 't ook ten koste van finan- cieele offers uw lezers goed in te lichten niet alleen in het redactioneele ge deelte, doch ook, voor zooveel in uw ver- FEUILLETON. 47)' De priester, die de angsten van het jon ge hart hoorde, versterkte haar. Hij had meer dan eens tranen in de oogen, terwijl het kind hem ondervoeg over haar eeu- ,wige verwachtingen. Hij ondervroeg haar Over den godsdienst, waarvan zij haar geliefde studie gemaakt had. Toen stond hij op en voegde er plechtig bij: Ik zal niet alleen terug komen.... Ik zal den Eeuwigen Vriend meebren gen! Marie-Angelina vouwde de handen en Keek id en priester verheugd aan. Miss Emil)- trad binnen zoodra het kind rich alleen bevond. Spoedigzeer spoedig, zeide het kind met een heilige onschuld, overal ,witte gewaden, overal bloemen, in deze ikamer moest een rustaltaar geplaatst wor den. Weet gij dan niet welken Gast ik yerwacht? Met de hulp der dienaren was er weinig ,tljd noodig om zich naar de wensch'en Van Marie-Angelina te schikken. Toen ver langde zij dat men haai; een kleed van wjt ftnogen is, in uw advertentiekolommen. Moge dit streven door uwe lezers ge waardeerd wordenhet zal hen behoeden voor schade aan lijf en beurs. MEDICUS. Engeland. Een Katholiekendag in voorbereiding Dezer dagen heeft mgr. Bourne op een algemeene vergadering van de Catholic Truth society enkele rrrededeelingen ge daan, waaruit in Katholieke kringen vrij algemeen de gevolgtrekking wordt ge maakt, dat de kerkelijke autoriteiten zich druk bezig houden met de voorbereiding- voor een algemeenen Katholiekendag in Engeland. De aartsbisschop stelde o.m. voor, of het niet aanbevelenswaardig zou wezen, dat door verschillende Katholieke genoot- jschappen en vereenigingen mannen naar Duitschland zouden gezonden worden om daar bij de leiders van de Katholiekenda gen de manier van werken en de tactiek- bij de voorbereiding dier Katholiekenda gen gevolgd te bestudeeren. Er schijnen dus inderdaad ernstige plannen te bestaan om ook in Engeland een dergelijke nuttige wapenschouw van den Katholieken legertros te organisee- ren. Italië. Engelsche matrozen bij den Paus. Naar de „Times" uit Rome verneemt, is tot het Vaticaan een verzoek gericht om een affdeefing Britsche matrozen van het vlaggeschip „Duncan", dat Maandag te Rome komt, gelegenheid te geven, onder begeleiding van de officieren de Vaticaansche musea, galerijen en tuinen te bezichtigen en hun een audiëntie bij den Paus toe te staan. De H. Vader heeft welwillend dat ver zoek ingewilligd. De matrozen zullen op het Vaticaan ontvangen en rondgeleid worsen door mgr. John Prior, een der hoogste Engelsche prelaten,- die ze ook aan den Paus zal voorstellen. Den gehee- len dag zullen de „blue-jackets" op het Vaticaan blijven, en eerst laat in den avond aan boord van de „Duncan" te- rugkeeren. Turkije. De lamp van den profeet. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat in Mohammedaansche kringen groote ontsteltenis is gewekt, door den diefstal van een der meest kostbare relikwieën van den profeet Mohammed uit het kloos ter der Derwisjen te Eskijebir. De reli kwie was e\en lamp van Arabisch maak sel, uit de tiende eeuw, versierd niet dia manten en andere kostbare steenen, die geschat wordt op een waarde van 100.000 pond sterling. De lamp is klaarblijkelijk gestolen, naar men vermoedt dfoor de secte der Waha- bite Muzelmannen. cachemire zou aandoen en zij stond op on danks de smeekingen van Coelio. Deze wachtte ook biddend den terug keer van den priester af. O, Coelio! mijn dierbare Coelio! indien gij wildetzeide Marie-Ange lina. Wat dan? vroeg de jongeling. Dan zouden wij samen het Brood der Sterken nuttigen, en de laatste her innering, die gij van mij zoudt bewaren, zou de grootste vreugde zijn, die een mensch kan gevoelen. Dierbare kleine heilige! zeide hij, indien gij sterft zal ik spoedig met u ver- eenigd zijn.... De priester kwam spoedig terug. Met nederige aandoening bracht Coelio den w'ensch van Marie-Angelina over, en ter wijl de laatste bad, legde Coelio zijn ziels toestand bloot. Het ongelukkige kind toonde hem een even zuivere ziel als die van zijn gezellin. - Toen de grijsaard de absolutie gegeyen had, richtte Marie-Angelina zich op en zeide tot miss Emily: Waarschuw nu mijn voogd en open de deuren. Maloeuvre *kwain terzelfder tijd met dokter Mongerau. Heb maar geen zorg meer over mij,- dokter, zeide het meisje, ik ga naar hemelspil en Geneesheer., Koninklijke besluiten. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaat singen, overplaatsingen, enz., gelast met 1 December a.s., kapt.-luit. ter zeer A. v. d. Driessen Mareeuw, thans comman dant van Hr. Ms. Dolfijn, eervol van dit bevel ontheven en op non-activiteit gesteldkapt.-luit. ter zee W. Cornelis, geplaatst in de directie der marine te Amsterdam luitenant ter zee le Iel. K. F. Sluijs, geplaatst in de directie te Wil lemsoord idem le kl. J. De Lange, ge plaatst aan b i Hr. Ms. Schorpioen; di. 2e kl. J. C. van Schreven, idj. id. 2e kl. C. R. F. Tollenaar, id.; id., le kl. C. J. J. Beijnen, geplaatst aan boord Hr. Ms. Koningin Emmaid. 2e kl. A. M. Kan, id.id. 2e kl. j. v. Hen- jel, geplaatst aan boord wachtschip te Willemsoord adelborst le kl. bij de Ko ninklijke Marine Res. E. Vernes, ge plaatst aan boord Hr. Ms. van Speyck off. v. gez. le kl. J. D. Brijange plaatst te Utrecht; id. le kl. S. Ruitin- ga, geplaatst bij de afd. mariniers te Amsterdam id. 2e kl. R. L. H. J. Rijf- kogel, geplaatst bij het marinehospitaal te Willemsoordid. 2e kl. J. Versteeg geplaatst aan boord Hr. Ms. Zeehond; le luit. de rmariniers C. R. v. Blijen- burgh, geplaatst aan boord Hr. Ms. Atjeh. Voorts zij de kapt.-h>rt. ter zee E. W. Pfeiffer, gerepatrieer.. it West-Ind. de luit. ter zee le kl. li. |H. O. v. Hecking Colenbrander en de off.-machi- nist der 2e kl. D. Bedeaux, beiden gere patrieerd uit Oost-Indië, op non-activi teit gesteld. Hofbericht. Z. K. H. Prins Hendrik heeft als gast van graaf1 Bentinck van Middachten deel genomen aan eene drijfjacht in de Ha- vikkerwaard. Met 9 geweren werden 124 hazen, 16 patrijzen en 4 konijnen ge - schoten. De Prins, die op het kasteel Middach ten overnachtte, nam den volgenden dag deel aan een drijfjacht op het landgoed Middachten. Gisteren is de Prins met genoodigden ter jacht onder Staverden en Elspeet ge weest. De heeren dejeuneerden in een al daar geplaatste tent en dineerden ten pa- leize LEIDEN, 26 November. A rbeiderswetgeving-. Gisteravond werd in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond de eerste cursusvergadering gehouden van wege het Plaatselijk Comité der Kath. Soc. Actie. Onder de vele aanwezigen behoor den ook verscheidene dames. Nadat de voorzitter, de heer P. J. Per- quin, de vergadering met den Christe- lijken groet had geopend, werd direct het woord gegeven aan den heer A. H. J. Engels, ambtenaar van het Centraal Bureau, die zou spreken over Arbeids wetgeving. Dit onderwerp meende spreker, is in den tegenwoordigen rijd bijzonder aan de orde. Deze wetgeving toch is veel omvattend, grijpt diep in het maatschap pelijk leven en is zeer ingewikkeld. Spr. stelt zich ten doel de noodzakelijkheid der arbeidswetgeving aan te toonen, om dat lang niet allen hiervan overtuigd zijn. Allereerst niet alle politieke par tijen sommige hebben principieele be zwaren (als de oud-liberalen), andere zijn op opportuniteits-gronden tegen te nemén sociale maatregelen, als bijv. de heer Ds. de V/sser's houding bij de motie over den tienurendag. Als socialistische beginselen bij so ciale maatregelen ten grondslag liggen, moeten Katholieken er tegen zijn. In de duurte van sociale wetten of de beper kingen die zij opleggen, vinden weer anderen motieven, waardoor zij tegen ar beidswetgeving zijn. Spreker toont uitvoerig aan, dat ar beidswetgeving noodzakelijk is, dat zij nog lang niet haar hoogtepunt heeft be reikt en dat er nog vele sociale wet ten moeten komen om den toestand te verbeteren. Ten betooge van het eerste wijst spr. op het oude gildenwezen, dat vrijwil lig de arbeidsverdeeling regelde. Vele eischen van heden zijn niet nieuw, men vond ze reeds bij de gilden, als bijv. medezeggingschap bij de regeling van het bedrijf en andere zaken, die het le ven van den arbeider zoo nauw raken. Ook de besmettingstheorie is niet nieuw; Mr. Aalberse heeft onlangs op een oude oorkonde ontdekt, dat in de 15e eeuw Leidsche wolwevers een werk plaats „vuil" hadden verklaard. Men ziet dus thans herhaling van hetgeen vroe ger voorviel, echter op andere wijze. De moderne grootindustrie heeft aan de oude vertrouwelijke verhouding in de middeleeuwen tusschen patroon en werk man een einde gemaakt en inplaats van de oude staathuishoudkunde, gebaseerd op godsdienstige en zedelijke begin selen, de Rede gesteld en vrijheid heerscht voor allen. De vele ontdekkin gen op technisch gebied, niet te danken aan de moderne geestesrichting op staat huishoudkundig gebied, die de industrie handel en nijverheid geweldig ontplooien en de toepassing der stoommachine bracht als 't ware een groote omwente ling te weeg. Men kreeg een wereld handel, wereldindustrie en wereldver keer. Uitbuiting van volwassen arbeiders, vrouwen en kinderen ,die door de ma chines hetzelfde werk als de mannen konden doen, was het gevolg van deze vlucht der industrie, te meer daar met godsdienstige en zedelijke overwegingen geen rekening werd gehouden. Zoo ook kreeg men lage loonen, overmatige ar beidsduur, on-hygiënische toestanden, zooals de geschiedenis geen tweede voorbeeld kent. Door de veelgeprezen vrijheid is niet Zich vervolgens tot de dienaren rich tend, zeide zij Bidt voor mij, indien gij mij hebt bemind.... ik vraag vergiffenis voor de lasten, die ik u zou hebben kunnen ver oorzaakt.... ,Toen stak zij haar voogd haar bevende hand toe. Cyrillus, zeide ze met angst, ik be veel u Cyrillus aan. Miss Emily nam een witte doek en leg de die in de handen van haar leerling en van Coelio. Ecce Agnus Dei, zeide de priester. Marie-Angelina en haar vriend hoor den niets meer. De aarde verdween en de hemel opende zich voor "hen, en enge len brachten hen voorden troon van het Lam zonder Vlek. Marie-Angelina viel bezwijmd in de armen van miss Emily, die geleidelijk den lichten last voelde zwaarder worden. De priester bad nog toen miss Emily Marie-Angelina! o, mijn God, Ma rie-Angelina. Dood? vroeg Coelio. Verrezen! antwoordde de priester. XXIII. RONDOM EEN GRAF. De morgen was prachtig,- geen wolkje was aan den hemel. De dooden, op dezen eenvoudigen doo [denakker yereenigdj zijn giet gescheiden als op de groote kerkhoven van Parijs. Zij vormen een christelijke familie onder het oog van den God van vrede, recht vaardigheid en liefde, die hen ontving bij het scheiden uit dit leven. Op dien dag heerschte op het kerkhof meer beweging dan anders. Vader Lenfu- mé heeft juist een graf gegraven, en "heeft zich de beproeving opgelegd van 's mor gens af niet te drinken om zijne waar digheid bij de plechtigheid te bewaren. Hij had gehoord dat het eene begrafe nis eerste klas was. Tegen tien uur hoorde Lenfumé het gezang der priesters. Hij bleef met zijn helpers bij het graf staan. Geheel de geestelijkheid van Asnières vergezelde den lijkstoet. Maloeuvre had gewild dat de begrafe nis met groote plechtigheid zou plaats hebben. Achter den lijkwagen kwamen Cyrillus en haar voogd. Onmiddellijk achter hen volgden Coelio, abbé de Civry aalmoezenier van het Lycéum Lavergne, dien Maloeuvre vertoornd aanzag, toen hij hem herkende, dan miss Emily, die snikkend haar gelaat in haar zakdoek verborg, Maloeuvre had mijnheer Lang- lois, rector van het Lycéum verzocht, Cyrillus in kennis te stellen met den dood van Marie-Angelina. Tevens vroeg hij hem zich er zooveel mogelijk tegen t§ y€i^ejten4 daj Cyrillgs bij dg begrafe- gekomen, wat de liberalen verwachten, dat heel de samenleving ervan zou jpro- fiteerenook de arbeidersde algemee ne wélvaart liet op zich wachten. In onzen tijd staan 'de meeste arbeiders aan den rand der armoede. Ofschoon Vele arbeiders zelf hun maatschappelijke po sitie verslechten door misbruik van ster ken drank, zijn de door spreker gewraak te misstanden er ook oorzaak van. Door de groote ellende in de diverse landen, hebben de liberalen tegen hun beginselen in, arbeidswetten tot stand gebracht, omdat alleen door krachtig op treden van den Staat sociale misstanden zijn te verbeteren. Het particulier initia tief is in de practijk onvoldoende ge bleken, zelfs in de toepassing der so ciale wetten is van het particulier initia tief niet veel te verwachten, gelijk spr. met voorbeelden uit Ongevallenwet en Arbeidscontract aantoonde. Ingrijpen van den Staat is ook daar om noodig, omdat door voortgezette toe passing der scheikunde en de industrie velerlei gevaren voor de arbeiders ont staan. Zoo is bijv. het omgaan met gif tige kleurverbindingen in de textielin dustrie zeer nadeelig voor den betrok ken werkman. Er bestaan ook groote wanverhoudin gen wat betreft de verzorging van de oude invaliede en zieke arbeiders. Hoe ontzettend moeilijk de arbeids wetgeving is, illustreert spr. door eene uitvoerige explicatie van art. 4 der ar beidswet, waarvoor om in toepassing te worden gebracht, twee koninklijke be sluiten van veertig artikelen elk noodig worden. De sociale wetgeving is in haar we zen voor ons zeer belangrijk, omdat zij beheerscht een deel van ons leven, als Katholieken ,die sociaal denken en voe len. Daarom hoopt spr. de belangstel ling voor de sociale wetgeving te hebben gewekt en tot studie daarvan te heb ben aangespoord, opdat allen worden goed,e en welonderlegde staatsburgers. (Applaus.) Met een dankwoord van den voorzit- zitter en een aanbeveling voor een abon nement op het maandschrift der K. S. A. sloot de voorzitter met den Christelijken groet deze vergadering. Ter aanvulling van ons verslag van de begrafenis Mt N. de Ridder, kunnen wij nog meedeelen dat van de ambtgenoo- ten van den overledene, behalve de reeds genoemden, ook tegenwoordig waren de h.h. A. A. v. Gils, lid der Prov. Staten en burgemeester van Zoeterwoude en Jhr, Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden,' burgemeester van Haarlem, het bestuur der 3 Oct-vereeniging, waarvan Mr. de Ridder eere-voorzitter was, was en corps aanwezig. Te dezer stede is een boekbinderspa- troonsvereeniging opgericht, welke zich bij den Nederlandschen Bond van Boek binderspatroons heeft aangesloten. Voor zitter daarvan is de heer A. Pilanen. De kapitein N. J. C. de Vries van het 4e reg. infanterie, wordt den 27en nis tegenwoordig zou zijn. Als argument voerde hij evenals gewoonlijk aan, dat het voor zijn gezondheid niet goed was. Maar Cyrillus toonde een or7/erwachten moed en kalmte van geest. Ik zal bij de begrafenis van mijn zuster tegenwoordig zijn, indien gij het mij niet veroorloven wilt, zal ik abbé Civry vragen of hij mij wil vergezellen.; Mijnheer Langlois beproefde nog eeni- opmerkingen te maken maar het baatte niets. Cyrillus ging naar den aalmoezenier.; Waarschuw mijnheer Lavergne, zei de hij, want het zou hem spijten, als hij 'Marie-Angelina niet naar haar laatste rust plaats zou vergezellen. Cyrillus verliet denzelfden avond met abbé de Civry Parijs. Maloeuvre scheen niet erg op zijn komst gesteld te zijn en hij wilde hem eerst den toegang tot de rouwkamer ont zeggen, maar de tegenwoordigheid van Iden aalmoezenier veranderde zijn be schikkingen en hij strekte zijn armen uit naar zijn pupil. Mijn kind! mijn arm kind. Cyrillus keek hem recht in zijn ge zicht en ging verder. Marie-Angelina lag gehuld in een wit kleed. Het bed was bestrooid met bloe men, tW.o.fdt .vyvplgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1