Uit Stad en Omgeving, LEIDEN, 25 November. Voordracht Leo Meert. Voor de burgerafdeeling van het Al gemeen Ned. Verbond hield gisteravond in de receptiezaal van de Stadsgehoor zaal de heer Leo Meert, voorzitter van het Vlaamsch Handelsverbond te Sint Nicolaas eene voordracht over De a.s. tentoonstelling te Brussel en het Ne- derlandsche volk, ook in verband met de nieuwe rcihting in de Vlaamsche bewe ging- De vergadering werd geleid door prof. E. Heeres, voorzitter der afdeeling, die eer: korte openingstoespraak hield. De heer Meert daarna het woord ver krijgende, vond in het feit, dat het vol gend jaar zeker ook Hollanders de ten toonstelling zullen bezoeken, een aan leiding om over de Vlaamsche beweging te spreken. In den breede schetste hij de geschie denis van den Vlaamschen taalstrijd en daarbij gevraagde de hr. Meert van de ver drukking der Vlamingen, vooral van Fransche zijde, die slechts onderbroken werd door het tijdperk van 1 5 jaar, dat 'België en Nederland één staat vormden. Die Hollandsche tijd was de wieg van het herwordend Vlaanderen. Eerst in 1873 werd aan de Vlamingen een brokje recht gegeven in den vorm van de eer ste taalwet. Drie en veertig jaar moes ten zij aldus wachten op de toekenning van een recht, dat hun volgens de grond wet van 1830 toekwam. De redenaar scnetstë dan de Vlaam sche beweging, die het volk groot wil maken door en met zijn moedertaal, als „hoofdvoertuig" van het onderwijs ge bruikt wordt. Zoo krijgen de Vlamingen in hun hoofd van jongs af twee geluiden voor één voorwerp. De huidige Vlaming kan niet denken in een taalen geen van beide talen, die hij kent, leert hij volle dig. Wij bestrijden, zeide spreker, het Fransch, om al het kwaad dat het aan onzen stam berokkend heeft. De heer Meert vond in zijn rede nog gelegenheid op te merken ai moge Vlaanderen, vooral wat betreft de groo- te steden, uitwendig verfranscht zijn, 't volk toch inwendig Vlaamsch gebleven is, ondanks de tegenwerking der ver schillende takken van rijksbeheer. Bijenteelt. Gisterenavond sprak in den foyer van de Stadszaal voor een niet talrijk opge komen auditorium, de heer L. van Giers- bergen, 1 eeraar te Wageningen over Bijenteelt op verzoek van de afdeeling Noord- en Zuid-Holland van de Veree- niging ter bevordering van de bijenteelt in Nederland. Spreker geeft een historisch overzicht van de ontwikkeling der bijenteelt, die van zeer ouden datum is, daar men vroe ger de suiker niet kennende, honing als verzDetingsmiddel gebruikte, terwijl de was voor verlichting diende. D?or den 30-jarigen oorlog werd aan de bijenteelt veel afbreuk gedaan dit is een werk van vrede bij uitnemendheid. Door kunsthoning ging de bijenteelt voorgoed weg, terwijl de ontwikkeling der industrie alle producten der bij als 't ware overbodig maakte. Toch speelt de bij een veel grooter rel dan ons honing en was te verschaf fen. De bij dient hoofdzakelijk om bij de z.g. insectenbloemen het stuifmeel rond te brengen,, van stamper op stam per, om op bloemen van andere soort de kruisbevruchting te bewerken. Dit is haar hoofdrol. Spr. haalde diverse voor beelden van bestuiving aan, waarbij de bij een onmisbare functie verrichtte. De bij verricht nuttigen arbeid voor land en tuinbouw't zou echter dwaas zijn de bij alleen het vruchtaandragend in sect te noemen, er zijn er meerdere zoo als de hommel. Wilde bijen kunnen dit .werk niet verrichten. Door de achteruitgang in het midden der vorige eeuw, der bijenteelt, zijn er geen bijenkorven in ons land genoeg daarvan ondervonden bijv. de boekweit velden nadeel, waarvan de verbouwing achteruit ging. In 1898 heeft de Regeering de koe bij de horens gepakt en de zinkende bij enteelt opgeheven. Een nadeel is de hoo- ge belasting op de honig, waardoor de invoer van kunsthoning slechts licht be last, wordt bevorderd. Spreker deelt vervolgens een en ander aangaande het leven der bijen mede. Eerst hielden zij in boomstammen ver- Blijf, vervolgens ontstond de wandbijen- teelt en spoedig daarop ontstonden de strooien korven, ook thans nog in ge bruik. Na de verschillende bijensoorten aan de hand van eenige teekeningen te hebben toegelicht, besprak spreker uit voerig de werkzaamheid der bijen, die zich in den letterlijken zin dood werken. De zeer interessante bijzonderheden, welke spr. op eene aangename en bevat telijke wijze mededeelde, werden door de aanwezigen met belangstelling ge volgd. De inrichting der korven, de taak der koningin ,het doorbrengen van den winter, dé groote regelmaat bij de die ren, het zwermen en het kwartier zoe ken der bijen werden achtereenvolgens door spreker behandeld. Aan het slot van zijn voordracht be val spreker het houden van bijen aan, alsmede het gebruiken van natuurhoning. De secretaris der afdeeling, de heer J. M. van Es, te Rijswijk, dankte de spreker voor zijne imeressante voor dracht, waarna de vergadering werd ge sloten. r— In Minerva werd de jaarvergade ring gehouden van de studenten-veree- niging „Njord", waarin het verslag over 't afgeloopen jaar werd uitgebracht en goedgekeurd. Het vermeldt dai dit jaar wel niet het hoofdnummer der Varsity door Njord werd gewonnen, doch dat in het afge loopen jaar Njord's geplukte lauweren toch niet weinige zijn geweest, Vooral de jonge ploegen zijn het die een kra- nig figuur hebben gemaakt. Na de verschillende bestuurszaken te hebben vermeld, komt het materiaal in bespreking. Gewezen wordt op de be langrijke uitbreiding der loods en de vele nieuw aangeschafte booten. Het verslag vermeldt dan de viering van het 35-jarig bestaan der veree'niging met de voorjaarswedstrijden aan het Warmonderhek. Vervolgens worden vermeld, de wed strijden aan de Zweth, vanwaar Njord gelukkig den eenigen keer in 't geheele jaar, zonder prijs naar huis ging. Bij de Hollandia wedstrijden werd de jonge vier gewonnen, terwijl de jonge acht de premie wegdroeg. Dan vermeldt het verslag nog de uitzending van de Jonge Vier naar de wedstrijd te Gent door de vereeniging Minerva, waar deze ploeg zich door een vergissing den 2en prijs zag ontgaan. Bij de ewdstrijden der Koninkl. won we derom de Jonge Vier de eerste prijs ter wijl de Jonge Acht zich nogmaals met de premie tevreden moest stellen. Ten slotte vermeldt het verslag nog de jubileumwedstrijden van de mAstel, waar eindelijk de Jonge Acht voor haar volharding beloond werd en den eer sten prijs na een zeer spannende wed strijd tegen Nereus mocht verwerven. Ook de Groenenwedstrijden en de Na jaarswedstrijden worden met een enkel woord vermeld. De rekening en verantwoording van Njord sluit met een batig saldo van f 853. Terwijl de inkomsten f 4334 be droegen. stond er een uitgave van f 3481 tegenover. De begrooting voor 19091910 is ge raamd op f 4065 in uitgaaf en inkom sten. Bij vonnis van den Krijgsraad in het Militair Arrondissement is de mili cien J. H. P. van het 4e Reg. Infanterie veroordeeld tot een geldboete yan een gulden of een dag hechtenis, wegens het met een rijwiel rijden over eert weg zonder licht na zonsondergang. ALFEN AAN DEN RIJN. Nadat des morgens eene plechtige H. Mis was ge celebreerd, hadden onze koristen op den. feestdag der H. Caecilia des avonds een vriendschapelijke bijeenkomst in de zaal der St. Josephsvereeniging. Door de aanwezigheid van den Zeer- eerw. Deken en kapelaans werd dit ge- noegelijk samenzijn niet weinig ver hoogd. Toen allen aan een goed voor ziene tafel waren gezeten, werd het woo rd gevoerd door den Zeereerw. De ken, die zijn innigen dank bracht aan het Bestuur en de leden, voor alles wat in het afgeloopen jaar gedaan was tot eer van God en luister van "den godsdienst en Zijneerw. hoopte dat allen zoo zou den voortgaan met de talenten hen ge geven. Ook wijdde spreker een Woord van dank aan de nagedachtenis van den heer F. A. Nijpels, die meer dan 25 ja ren den dirigeerstaf had gevoerd en wenschte zijn opvolger den heer A. J. Markx geluk met zijne benoeming tot directeur en verklaarde in te stemmen met de keuze van de koristen. De heer A. J. Markx dankte den Zeer eerw. Deken voor zijn schoone woorden en hoopte dat alle leden van Jiet zang koor met hem eendrachtig zouden mede werken. Daarna werd besproken de op richting eener Liedertafel, om bij gele genheid van uitvoeringen het program op te luisteren, wat gretig bijval oogstte en zonder bezwaar tot stand kwam. Het verdere gedeelte van den avond werd aangenaam gepasseerd met het ge ven van eenige muzieknummers. BODEGRAVEN: Men schrijft ons: Dinsdagavond gaf onze vereeniging „Zang en Tooneel" haar eerste jaarlijk- sche uitvoering. Uitgevoerd werd 1. De Oom uit Oost- Indië, blijspel met zang in 3 bedrijven. 2e. De Antipoden, ensemble-scène. 3e. De gedropen Student, klucht voor 3 per sonen. 4e. De mislukte Serenade, klucht voor 2 personen. 5e. De opening van het Testament, groote komische ensemble scène. Kon spel en zang ons bij vorige uitvoeringen niet voldoen, thans waren we zeer voldaan en was het jammer dat er niet nog meer leden getuigen waren van de vorderingen, die de vereeniging dit jaar gemaakt heeft, want er is gc^d gespeeld, en waren de hoofdrollen voor al, in het eerste stuk, in uitstekende han den en werden zeer goed vertolkt. En dat het ook bij het publiek in den smaak viel, getuige de aandacht waarmede het spel gevolgd werd en het aanhoudend gelach en applaus. Blijft men zoo voort gaan, dan zal ongetwijfeld de vereeni ging in groei en bloei toenemen. KATWIJK AAN ZEE. Van de haring- visscherij kwam te IJmuiden binnen de bomschuit K.W. 132 „Maria" met 15 last. Te Vlaardingen is binnengekomen de K.W. 12 met 15 last. Schipper H. Guijt van de bom schuit K.W. 132 „Maria', welke gisteren te IJmuiden binnenkwam, rapporteert, dat de vleet van zijn schip werd gekapt toen hij visschende was. Een veertigtal netten gingen zoodoende verloren. Als de daders van dezen diefstal worden door schipper Guyt verdacht eenige Belgische visscher- lieden, die met hunne vaartuigen in de nabijheid lagen. Helaas konden de num mers van deze visscherssphuiten niet worden opgenomen. LEIDSCHENDAM. Gisternacht is er ingebroken a;.n boord van de motorboot Johau, liggende in de Nieuwehaven te Rotterdam. Uit een kast in het vooronder zijn ten nadeele van den te Leidschendam wonenden schipper J. van L., ontvreemd vijf bankbiljetten van f 10. NOORDWIJK. In de groote zaal van café „Het Fortuin" van den heer C. Gor dijn, gaf de reciteerclub „Utile Dulci" onderafd. van het St. Jeroensgilde, gister avond een goed geslaagde uitvoering voor een stampvolle zaal. Vooral dat laatste zal de St. Jeroensbibliotheck en de St. Liduïna-Vereenigïng wel met vreugde ver vuld hebben'i Was toch ten bate van deze beide corporaties, dat de uitvoe ring gegeven werd. De heer C. J. L. v. d. Meer, die aan 't einde van den avond een woord van dank richtte tot de spe lers en niet 't minst tot den leider, den WelEerw. heer kaeplaan Niehuis, werd luide toegejuicht, wèl een bewijs, dat hij de dankwoorden uit ieders hart gegrepen had. De tooneel-décors en vooral de gri me van den heer Van der Heijden, too- neelkapper te Noordwijk, waren zeer goed verzorgd't eerstgenoemde had er weer op gewonnen. De avond werd inge zet door een duet: „Straatslijpers", dat algemeene vroolijkheid in de zaal bracht. Daarop gaf men een leuk blijspel„Wie ben ik?", waarin het bekende thema „één dag koning" was verwerkt tot een mooie klucht. De hoofdrol: schoenmaker Pioen, de man, die gedurende zijn dronkemans- slaap tot baron wordt gemaakt, speelde heel goed, terwijl de rol van huisknecht niet beter gecreëerd kon worden. 't Slotstuk, een spektakelstuk van stu denten en boeren, deed de vroolijkheid ten top stijgen. Iedereen was voldaan. Velen zullen wel verlangen spoedig weer zoo'n avond te genieten. Een practisch idéé was het nog, dat de club haar voorscherm productief heeft ge maakt door dit als advertentie-ruimte te verhuren. Eén der advertenties luidde: „Leest de Leidsche Courant." Ook onze kapper Van der Heijden had er een an nonce op, maar de beste reclame voor dezen grimeur maakten de spelers zelf, doordat zij er „goed uitzagen." 't Was ongetwijfeld een mooie avond, die bij allen in den smaak is gevallen. NOORDWIJK AAN ZEE. Alhier is een zeer groote hoeveelheid hout aange spoeld boomstammen, met de schors er nog omheen, palen van allerlei lengte en dikte, rondhout, baddings, enz. Waar schijnlijk is dit alles afkomstig van over boord geslagen deklast van een o'f an der schip, dat het in den storm te be nauwd heeft gekregen. In „de Zuid", waar de gemeente Noordwijk zich niet zoo ver uitstrekt, als in „de Noord", waar onze gemeente aan die van Zandr voort paalt, waren gisterenmiddag vrij wel alle kleinere stukken door karren opgehaald en vanwege de strandvonde rij opgeborgenheden denkt men het noordelijk strand op te gaan. Bij „Huis ter Duin" zagen wij een zijwand van een scheepshut liggeneen gevaarte van ongeveer 4 Meter lang en 2 Meter hoog, vervaardigd van dikke deelen en met ijzer beslagen. Dat alles wijst op ruw weer op zee. OEGSTGEEST. De milicien J. Christiaanse der lichting 1906 uit deze gemeente is opgeroepen om zijn herhalingsoefeningen op 29 No vember a. s. te Leiden te vol brengen bij het 4e Reg. Infante rie. Tijdens het heerschen van cholera was deze milicien te Rotterdam, zijn op komst werd daarom uitgesteld. REEUWIJK. Sedert een 50-tal jaren worden hier in het najaar veel kieviten, die dan in grooten getale over de Sluip- wijksche plassen trekken, gevangen met slagnetten op de eilandjes in die plassen. Thans is deze vangst weer in vollen gang. Het gelukt de politie niet, ze geheel tegen te gaan. ROELOFARENDSVEEN._ Dinsdag avond half acht gaf het Fanfarekorps „Liefde voor Harmonie" alhier haar ge wone jaarlijksche uitvoering in de boven zaal van het café Wagenaar. De muziek stukken werden vlug en goed uitgevoerd. Naar het krachtig applaus te oordeelen, waren de toehoorders dan ook zeer voldaan. Na de pauze werden door de werkende leden eenige"kluchtspelen opgevoerd en voordrachten gehouden, o. a.„Een dag in het café De Gouden Ster, te Knor- renburg" en „Apollo", welke nummers veel bijval vonden. E)e zaal was zeer goed bezet. SASSENHEIM. Tot tellers alhier zijn benoemd de heeren O. van Eek, C. W. Stem en C. Posthumus. STOMPWIJK. Na bijna 28 jaar als onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school werkzaam te zijn ge weest, is wegens het gering aantal schoolgaande meisjes aan Mej. de Wed. C. J. Kneijber met ingang van 31 Dec. a.s. eervol ontslag.ve:l'.'e,"I, inet toeken- ging v^b qensjoep tep. Jaste, dejr meen te van honderd gulden 's jaars, in gaande 1 Januari 1910. VOORSCHOTEN. Door eenige be woners van den Rijndijk is aan onzen gemeenteraad het verzoek gericht, om het voetpad aan den Rijndijk in een beteren toestand te brengen. Door het daarin leggen van gaspijpen is dat voet pad in een allertreurigsten toestand ge komen. Wel is het particulier eigendom, maar daar het leggen van gaspijpen is geschied ten behoeve der gemeente-gas leiding, mag verwacht worden, dat de gemeente het voetpad weer in goeden staat zal brengen. VOORHOUT. De afdeeling Voorhout van de Algcmeene Vereeniging voor Bloembollencultuur vergadert a.s Don derdag 2 December 's avonds te half acht in het Café Boerhaave te Voorhout. De agenda luidt: lo. Opening, 2o. Notulen der vorige vergadering, 3o. Verkiezing afgevaardig den, 4o. Candidaatstelling Hoofdbestuur, 5o. Bespreking betreffende de Tuinbouw- Onderlinge; inleiding door den heer W. van der Laan, 6o. Behandeling beschrij vingsbrief, 7o. Mededeelingen door den heer W. van der Laan betreffende de broeiproeven van hyacinthen, 8o. Rond vraag en sluiting. WOIJBRUGGE. De drie runderen van den landbouwer A. T. te Ofwegen, die bij het koppelonderzoek bleken tuber culeus te zijn, zijn door 't rijk overgeno men respectievelijk voor f 100, f 150 en f 150 en twee soortgelijken runderen de landbouwer Chr. P. alhier voor f160 en f 130. Alle deze runderen zijn per s.s. „Bus" naar Rotterdam vervoerd. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. Q3) FIRMA J. P. DRIESSEN, GOUD- en ZILVF.RSMID. (717) Botermarkt 2 LEIDEN. Onderwijs. x Rijksbijdrage art. 48 lager-onderwijswet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten medege deeld, dat, indien aan eene openbare la gere school met een bevolking op 15 Januari van meer dan 199 werkelijk schoolgaande kinderen een vacature ont staat van onderwijzer met verplichte hoofdakte, die vacature, ingevolge het be paalde in het 4e lid van art. 48 der la ger onderwijswet, op straffe van verlies der rijksbijdrage, binnen vier maanden behoort te worden vervuld, ongeacht het aantal overige aan de school verbonden onderwijzers, die niet in het bezit zijn van de hoofdakte of den gevorderden leeftijd niet bezitten. Hieruit volgt, schrijft de Minister voorts, dat indien van laatstbe doelde onderwijzers een grooter aantal aanwezig i s, dan art. 24 der lager onder wijswet eischt, de boventallige onderwij zer met verplichte hoofdakte ten aanzien van de berekening der rijksbijdrage dient beschouwd te blijven als onverplichte on derwijzer en mitsdien niet in aanmerking kan komen voor een rijksbijdrage, welke gelijk staat met de wettelijke minimum- jaarwedde. Te Hünfeld, in het district Kassei heeft het gemeentebestuur de schooloverheid gemachtigd, om aan de gemeente toebe- hoorende woeste en braak liggende gron den door scholieren te laten bewerken en beplanten. Op vrije middagen ziet men nu de jongens met grooten ijver aan het werk. Zij hebben al ettelijke honderden jonge boomen onder lèiding van man nen van het vak geplant. Land- en Tuinbouw. Bloembollen. Aan den Langendijk (N.-H.) breidt de Bloementeelt zich in de laatste jaren allengs uit. Vooral dit jaar zijn een aan tal akkers met bloembollen bezet. Er is zelfs een afdeeling opgericht van de „Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur", welke reeds omstreeks 40 leden telt. .De vele ziekten in de kool zijn mede een aanleiding tot deze uitbreiding van de bloembollenteelt. Men hoopt name lijk dat door wisselbouw de koolziekten langzamerhand zullen verminderen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 November 1909, medegedeeld dooi het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.8 St.Mathieu Laagste 753.3 Neufahrwasser Verwachting tot den avond van 26 November: zwakke tot matige noord westelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zachter. STATEN-QENERAAL. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1910. Hoofdstuk IV. Justitie. Memorie van Antwoord. Beleid van den Minister. De Minister zegt overtuigd te zijn, dat een zeer groot deel van zijn ruim arbeids veld ligt binnen een gebied waarop sa menwerking van alle partijen mogelijk en gewenscht kan heeten. En dat ook bij een onderwerp, wellicht niet geheel binnen dat neutraal gebied gelegen (bestrijding van zedeloosheid), samenwerking niet is uitgesloten, blijkfuit de sympathie die dit onderwerp aan beide zijden der Kamer heeft ondervonden. Werkplan. Ten aanzien van de re geling van de administratieve rechtspraak merkt de Minister op, dat het in zijn bedoeling ligt de spoedige afdoening van dit omvangrijke onderwerp zooveel moge lijk te bevorderen. Dat de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp-wet- boek van administratieve rechtsvordering de Commissie van Voorbereiding reeds binnen enkele maanden bereiken zal, kan echter niet als zeker worden toegezegd. Er moet namelijk nog een ontwerp eener invoeringswet worden ingediend, en zoo - lang eenige vragen, die ten aanzien van dit ontwerp rijzen, niet zijn opgelost, zal' de Memorie van Antwoord betreffende de ontworpen administratieve rechtspraak zijn- Departement niet kunnen verlaten. Krankzinnige misdadigers. De Minister deelt voorts mede, dat een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der bepalingen betreffende het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van overtreders, lijdende aan gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing hunner geestvermogens, met een daarmede ver band houdend ontwerp tot aanvulling der wet tot vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen binnen enkele dagen zijn departement zal verlaten. Kinderwetten. Omtrent den in houd van het aanstaande ontwerp tot her ziening van het strafrechtelijk deel der Kinderwetten verklaart de Minister het volgende: Naast opheffing van bezwaren van zuiver processueelen aard, zal o.a. bijzondere aandacht worden geschonken aan vraagpunten, betrekkelijk: a. de be straffing van minderjarigen, die reeds den zestienjarigen leeftijd hebben bereikt, b) de berisping als strafmaatregel, c) de toe passing der geldboete als straf voor strafrechtelijk minderjarigen, d) de rege ling van samenloop van tuchtschoolstraf en het stellen ter beschikking der Regee ring, e) de algemeene verlegging van de leeftdijsgrens van 18 jaar. Herzieningvan onder deel en v, h. Burgerlijk Wetboek. De Mi nister vertrouwt, dat een wetsontwerp houdende herziening van de bepalingen betreffende schadevergoeding door on rechtmatige daad thans spoedig het De partement zal kunnen verlaten. Dat dit niet reeds heeft kunnen plaats hebben, is te wijten aan de veelheid der andere andere onderwerpen van wetgevenden aard, die de onmiddellijke aandacht van den Minister vorderden. Wetboek v. Strafvordering. De Minister heeft de Dok door hem er kende wenschelijkhéid van herziening van het Wetboek van Strafvordering niet uit het oog verloren. Na ernstige overweging is hij tot de overtuiging gekomen, dat de voorberei ding van die herziening aan 'een Staats commissie behoort te worden toever trouwd, aan welke tot taak ware te stel len achtereenvolgens de verschillende onderwerpen, die samen de te behande len stof vormen, in evenzoovele voor stellen af te werken en deze, naarmate zij gereed zijn, aan de Kroon in te die nen. Regeling van de naa mT. ve n- nootschappen. De indiening van 't wetsontwerp, houdende de nieuwe re-, geling der naamlooze vennootschappen is vertraagd tengevolge van de bijzon-,] dere hoeveelheid wetgevend werk van nog dringender aard, dat de werkkracht van den Minister bijna voortdurend in!' beslag genomen heeft. Desniettemin heeft hij de tijd kunnen vinden voor dé bestudeering van dit omvangrijk en ge wichtig wetsvoorstel, zoomede van dë daaromtrent "uitgebrachte adviezen. Het ontwerp zal dan ook binnen weinige we-; ken de Kamer kunnen bereiken. Bewijs van gezondheid bij 't aangaan van een h uw e 1 ijle. Het denkbeeld eener wettelijke regeling1,; waarbij voor het aangaan van een hu-: wel ijk waarborgen van gezondheid dooi^ partijen moeten worden afgegeven, zoow dat zonder zoodanige waarborgen het huwelij"k niet kan worden voltrokken^ verdient naar de meening van den Minis- ter geen aanbeveling. Zoodanig verbod zou aan de burgers een ongeoorloofden dwang opleggen en tot bedenkelijke ver houdingen op zedelijk gebied aanleiding geven. Papendrechts che zaak voor't gerechthof te 's-Boscb. De Mi-* nister aarzelt niet te verklaren, dat ooK bij hem na lezing der dagbladverslagen! inzake de behandeling der Papendrecht- sche zaak voor het gerechtshof te 's Her-., togenbosch aanvankelijk twijfel was ge-1 rezen, of de houding van den advocaat generaal tegenover de getuigen wel irt; allen deele den toets van de kritiek kort doorstaan. De Minister heeft niet nage^ latep, zij het dan ook ten overvloede*

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2