BUITENLAND. leden en der donateurs uit te noodigen op het a.s. St. Hicolaasfeest te geven door deze onderafdeeling. Indien de kas zulks toelaat, zullen aan de kinderen van 26 jaar ook eene versnapering thuis gezonden worden. Wanneer het St. Nicolaasfeest zal plaats hebben, wordt dit in de Volks banier vermeld. Nu de lange winteravond waren aan gebroken en dus velen den tijd hebben, hoopte, de voorzitter, dat velen hun best zullen doen om de uitgeschreven prijs vraag „Hoe kweekt men het best tul pen?'' te beantwoorden, opdat de deel name zoo groot mogelijk zoude zijn. De heer Weijers gaf nog eenige inlich tingen, omtrent het inzenden van bloe men op de a.s. tentoonstelling. Hierna werd de vergadering gesloten. ZOETERMEER-ZEGWAART. Zater dag werd alhier de cursus geopend in het landbouw-boekhouden voor volwas senen. De heer Bos, burgemeester van genoemde gemeenten, wees in zijn ope ningsrede op den grooten steun, dien de landbouw van de regeering tegenwoordig mocht ondervinden, terwijl hij in 't kort herdacht het ijverig streven van den heer Lovink. Daarna gaf hij het woord aan den heer Fleuren, hoofd der school te Stomp- wijk, die de lessen zal geven, en als hoofd van den landbouvvcursus te Zegwaart voor velen alhier geen onbekende meer is. Na een woord van dank gebracht te hebben aan het gemeentebestuur, dat een verwarmd en verlicht lokaal gratis be schikbaar stelt, en een woord van hulde aan de ijverige commissie van toezicht op den landbouwcursus met haar ijver vollen secretaris, den heer W. Noordam opent hij de lessen met een vraag: „heeft een cursus in landbouw-boekhouden re- cT bestaan? Om deze vraag te be au.. w»rden, stelt hij een drietal andere vragen le. Levert het mesten van varkens voor deel op? De eene boer beweert, 'tis een schadepost, de tweede zegt er fioeït wel geen geld bij, maar er blijft ook niets van over, terwijl een derde volhoudt, dat het een schadepost is. Waar drie verschil lende personen zoo verschillend over een zelfde zaak denken, maakt spreker de gevolgtrekking, dat geen van allen het be slist zeker weet. 2e. Welke koe betaalt het best haar voer? Dat Blaar een goede plomp melk geeft en Witkop niet veel onderdoet, ja, dat beweert men te weten, maar hoeveel melk en boter ieder stuks hoornvee geeit, dat weet men niet. 3e. Wat kost het huishouden van een landman. Misschien is er niet één boer in de heele gemeente, die deze vraag juist weet- te beantwoorden en zulks met cij fers te staven. Deze vragen, die nog met tal van anderen zouden te vermeerderen zijn, lieten geen twijfel jineer; 't wordt hoog tijd dat de landman met eenvoudig boekhouden begint en opgewekt togen de deelnemers aan den cursus aan den ar beid. Ingezonden Mededeeiingen. 30 cent per regel. FIRMA J. P. DR1ESSEN, GOUD- en ZILVERSMID. (717) - - - Botermarkt 2 LEIDEN. F. A. DAMEN Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgstee# LEIDEN. (13) Rechtzaken. Kantongerecht te Leiden. Uitspraken van hedenmorgen. De kantonrechter heeft vrijgespro ken Adrian^ van Veen, te Leiden en Pieter Frederik Meijer te Leiden, die te recht stonden wegens verkoop van ster ken drank in het klein zonder vergunning Veroordeeld werden Elbert M. B. K., 22 j., te Leiden, wegens burengerucht tot f3 of 3d.; Jan G. de H., 33 j., te Leiden, wegens het als logementhouder niet bijhouden van de register tot f3 of 2 d.Jacs. A. S., 28 j., te 's-Gravenhagc. wegens het loopen op verboden grond, tot tweemaal f5 of tweemaal 3 d.Hen drik H., 42 j., en Hermanus Z., 16 j., bei den te Noordwijkerhout, dito, tot f3 of 3 d. ieder; Petrus v. d. A., 40 j., en Pe trus W., 32 j., beiden tc Hillegom, dito, tot f3 of 2d. ieder; Wilh. v. d. Z., 31 jM en Jac. A. S., 28 j., beiden te Den Haag, dito, tot tweemaal f 5 of tweemaal 3d.; Petrus K., 46 j., te Noordwijkerhout wegens jagen zonder vergunning tot tweemaal f3 of tweemaal 2 d.Jac. S., £5 j.j te Delft, wegens het varen met een schip zonder naam, tot f3 of 2d.; .Willem W., 36 j., te Arnhem, wegens het uitstallen van goederen op den openbaren weg zonder vergunning tot f3 of 2 d. Wegens varen in Rijnlands boezemwa ter zonder vergunning Klaas M., 39 j., te Aalsmeer, tot f 3 of 2 d.Willem A. J. de K., 35 j., ,ie Velzen tot f4 of 4 d.Willem L. M., 27 j., te Rotterdam, tot viermaal f5 of viermaal 5 d.Leen- dert v. B., 39 j., te Halfweg, tot viermaal f5 of viermaal 5 d.Ferdinand S., 40 j., te Amsterdam tot zevenmaal f5 of zeven maal 5 of; Gerrit D., 32 j., ie Warmond, tot f4 of 3d.; wegens visschen zonder vergunning en zonder acte: Samuel T., 26 j., te Zoeterwoude, tot tweemaal f 1 of tweemaal 1 d.Petrus de R., 28 j., en Corns. J. van R., beiden te Leiden, tot tweemaal f4 of tweemaal 2 d.Willem K., 52 j., te Leiden, tot zesmaal f3 of zesmaal 2 d.wegens visschen zonder vergunning Nicolaas G., 41 j., te Leiden tot f3 of 2 d.Wilhelm J. K., 34 j., te 's-Graven- hage, tot f4 of 2d.; Petrus P. de J., 36 j., te Leiden, tot tweemaal f4 of twee maal 2 d.Hendrikus S., te Leiden, tot f10 of 4 d.Cornelis v. d. D., 46 j., en Pieter v. d. B. Pzn., te Noordwijkerhout, wegens jagen zonder acte met kunstlicht, tot f 14 of 7 d; Otto Louis. O., 31 j., te Leiden, wegens het verkoopen van sterken drank in h et klein, zonder vergun ning tot f2 of 1 d.Pieter Jac. M., 60 j., te Leiden, wegens overtreding tot f3 of 2 d.; Anton S., 12 j., te Leiden, wegens schoolverzuim, tot f3 of 2 d.E. Sch. v. d. D., 37 j., te 's-Gravenhage, wegens het rijden met een auto zonder het nummer behoorlijk verlicht te hebben, tot f 1 of 1 d.Fred. C. Th. S., 20 j., te Voorburg, wegens het rijden met een auto zonder nummerbewijs tot f3 of 1 d.Johan B., 21 j., te Noordwijkerhout, wegens het rij den met een rijwiel zonder licht tot f 1 of ld.; Gerrit P., 21 j., te Leiden, we gens het gebruiken van een hondenkar zonder als gebruiker te zijn ingeschreven tot f 3 of 3 d. Voorts werden veroordeeld een groot aantal personen wegens dronkenschap en het rijden zonder licht. Voor heden stonden op de rol 55 za ken voor openbare behandeling, en 11 kinderzaken. Het eerste kwam aan de orde de zaak van F. v. M., de vorige week uitgesteld, die terecht stond wegens het vervoeren van twee doode lammeren, zonder daar van aangifte te hebben gedaan aan het openbare slachthuis te Leiden. Na ver hoor van den eigenaar der schapen eischte de ambtenaar f6 of 4 d. W. B., 20 j., koopman te Leiden, heeft op 28 October op de Haarlemmer straat te Leiden met een mat naar het hoofd eener vrouw geworpen, waardoor lichamelijk letsel kon ontstaan. Bekl. zei met zijn broer te hebben ge stoeid en niet met de mat te hebben ge worpen. De ambtenaar eischte f5 of 3d. B. v. B., 65 jaar, courantenbezorger te Leiden, heeft op 23 October, 's avonds half negen, twee elfjarige jongens couran ten laten ombrengen. Bekl. wist niet, dat het ombrengen van couranten door de wet verboden was en zeide ter verontschuldiging „Ik heb zeer onvoorzichtig gehandeld." Eisch 2 geldboeten van f 4 of 2 dagen hechtenis voor elke boete. H. J. R., 34 melkhandelaar te Lei den, heeft/s morgens 7 uur zijn 7-jarig zoontje arbeid laten verrichten, bestaande in het dragen van twee emmers melk en het bezorgen bij klanten. Bekl. deed zulks uit gewoonte; 't was geen zware vracht en bekl. beschouwde het als een boodschap. De ambtenaar noemde het een treurig feit, dat ouders zoo vroeg hun kinderen werk laten verrichten, in plaats van hen in bed te laten rusten of schoolarbeid te laten doen. Spr. juichte het toe, dat de po litie in den laatsten tijd scherp toeziet op den arbeid voor dag en dauw van jeug dige kinderen en hoopt dat de ouders zouden begrijpen, dat dit vroege werken niet in het belang is van de kinderen, die dan soms op school zitten te suffen. Spr. hoopte, dat de kantonrechter een flinke boete zou opleggen ter waarschu wing van anderen, en eischte f 10 of 5 d. Tegen J. P., 28 j., vellenplooter te Lei den, die zijn kind te oorzake van werk loosheid de school heeft doen verzuimen, werd f 2 of 2 d. geëischt. In de zaak van H. C. te Noordwij kerhout, die op verboden grond had geloopen, werd na het hooien van den 70-jarigen ingenieur O. S., aldaar, vrij spraak geëischt. 't Bleek, dat niet hij doch zijn broer zich aan de overtreding had schuldig gemaakt. Tegen P. G. V., 32 j., winkelbediende te Leiden, werd wegens het rijden met een handwagen op de Vischbrug f 1 of 1 d. geëischt. Bekl. zeide hè' niet moed willig te hebben gedaan. Wegens het rijden op het klinkerpad van de Rijn- en Schiekade, werd tegen J. W. A. v. R., 27 jaar, zonder beroep te Leiden, f 1 of 1 d. geëischt. Bekl. zeide dat de weg wegens de modder niet te berijden was geweest. F. A. M. S., 48 j., koopman te Lei den heeft in den avond van 22 October door Sassenheim gereden met een vierwielig motorrijtuig zonder dat num mer of letter verlicht waren. Eisch f 4 of 2 dagen. J. H., 31 j., visscher te Zoeterwou de heeft in den avond van 21 October in de Waddingsvliet aldaar gevisc'nt met een fuik, zonder daartoe vergunning te hebben. Bekl. ontkende; hij had geen fuik te water gelaten, doch alleen twee stokken met een want te water gelaten onder het gat van de brug. De zaak wordt een week uitgesteld om den veldwachter te hooren. W. v. d. P., 68 j., winkelier te Kat wijk, heeft in zijn kruidenierswinkel margarine voorhanden gehouden, zonder op de buitendeur of op zijne winkelra men het .wo.ord „ma.i garine" te hebbeen aangebracht. Eisch f 5 of 2d. Bekl. zeide het voorschrift niet te kennen. Dan had je maar eene verordening moeten aanschaffen, meende den kan tonrechter. Dan zouden wij het zelfs beter we ten dan de rechter zelf, antwoordde de bekl., die toen nog een heel betoog hield, waaraan de rechter een einde maakte, door te zeggen, dat hij'over 'een week uitspraak zou doen. P. M., 19 j., slager te Leiden, heeft op 17 October in de Haarlemmerstraat aldaar een dogcar, waarvoor een paard gespannen was, geheel los en onbeheerd laten staan. Bekl. beweerde, dat hij een 12-jarige jongen er had bijgezet om op zijn paard te letten, deze was weggeloopen. Ter staving hiervan had hij drie getuigen a décharge medegebracht. Dat gelooven wij best, zeide de kan tonrechter, maar jij als bestuurder had een meer betrouwbaar persoon moeten opstellen. Uit het proces-verbaal bleek voorts nog, dat bekl. min of meer beschonken was geweest. De zaak werd 8 dagen uitgesteld. O. J. D., 20 j., student te L e i d e nw heeft in den nadit van 3 November op den openbaren weg aan het Rapenburg zoo hard geschreeuwd, dat de nacht rust er door verstoord werd. Bekl. zeide wel geroepen te hebben doch niet zoo, dat het hinderlijk was. De kantonrechter vertrouwde dit niet erg en.de ambtenaar al evenmin, althans hij eischte f 3 of 2 dagen. W .de K., 19 j., en M. B. V., 17 j. beiden studenten te Leiden, stonden wegens hetzelfde feit terecht. De eer ste bekendede tweede, die over een week den 18-jarigen leeftijd bereikt en zoodoende juist boven de kinderwetten viel, beweerde niet geschreeuwd te heb ben, doch alleen als toeschouwer aan wezig te zijn geweest. Ook deze zaak wordt uitgesteld tot het hooren van den agent van politie, die het verbaal opmaakte. In de overige zaken is de uitspraak be paald op heden over een week. De Zeister moordzaak. Van V., bekend uit de Zeister moordzaak en door het ge rechtshof te Amsterdam tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, werd, hoewel toerekenbaar geacht, voorloopig opgeno men in het krankzinnigengesticht te Me- demblik. Zaterdag is hij echter, naar de „N. R. Ct." mededeelt, onder sterk gelei de van een veldVvachtersescorte naar Leeuwarden overgebracht. Hij schijnt dus thans voldoende genezen te zijn, om de eerste jaren in cellulaire opsluiting door te brengen. Hij'zag er bleek en mager uit, met gefronste wenkbrauwen en staarde onrustig om zich heen. Frankrijk. Merkwaardig is het getuigenis, dat Loisy in de „Revue Historique" aflegt omtrent den tegenwoordigen stand van het mödernismé. De apostaat verklaart, dat de bewering als zouden er in Frank rijk 1500 modernisten zijn, erg overdre ven is. Op de wetenschap zoo zegt hij, kan men geen godsdienst stichten. Sinds Tyrell gestorven, vervolgt hij, is er geen priester meer in de Kerk, die tegelijk modernist en Katholiek wil zijn. Loisy meende te moeten constateeren dat het modernisme deerlijk aan het af takelen (en pleine déroute) is en dat zijn totale vernietiging niet moeilijk moet ge- geaclit worden. Dus: weer een ketterij, waarover de onfeilbare en onvergankelijke Kerk van Christus in zeer korten tijd zegeviert eene ketterij, welke alle andere om vatte en de pretentie deed gelden zich aan te passen en te voldoen aan de moderne mentaliteit. (Tijd.) Italië. De rede van den Paus. Alle berichten uit Rome spreken van den grooten indruk, dien de rede van den Paus Donderdag voor de Fransche pelgrims gehouden, heeft gemaakt. De Paus sprak de rede uit met een bewogen stem en vooral de passage, die over het handhaven der vrijheid van de Kerk in Frankrijk handelde, werd met een trilling van ontroering, maar ook op een toon van stellige energie gezegd. De Paus had zelf de rede in hetltali- aansch opgesteld en las haar vertaald in het Fransch voor. „Het woord van den Paus zal, zooals de „Croix" zegt, het Katholieke Frank rijk doordringen en overal een helderen en klaren weerklank wekken. Het zal overal de eenheid bevorderen tusschen de bisschoppen en priesters en familie vaders voor de verdediging van de rechten van het Christelijk geweten op de school." In de Sted. Werkinr. zijn opgenomen. DATUM. DAGEN. Vol. pers. Kin- To taal. 14 Nov Zondag 57 11 68 15 Maandag 72 11 88 16 Dinsdag 81 14 95 17 Woensdag 82 18 100 18 Donderdag 82 18 100 19 Vrijdag 81 15 96 20 Zaterdag 78 18 97 STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 19 November. (Vervolg). De heer Lohman bespreekt de Kuy- per-zaak. Spr.'s bedenking is niét, dat hij iemand, die zich tot hem heeft ge wend, om een ridderorde, niet de deur heeft gewezen. Een Minister zou dan wel dagwerk hebben of een specialen portier voor dat werk moeten aanstellen. (Vroo- lijkheid). Spr. is het echter niet met dr. K. eens, dat het betamelijk zou zijn van een minister, van ieder persoon voor partijoogmerken geld aan te nemen. Daarom keurt spr. ook het samenvallen van beide betrekkingen, van Minister en leider (voorzitter) van de partij af. Op den duur moet dan de Minister onder doen en schade lijden In deze zaak nu berust de beschuldi- diging wel op vermoedens, niet op be wijzen maar 't is de vraag of die ver moedens zoodanig met elkaar in verband gebracht kunnen worden, dat zij met feiten gelijkgesteld kunnen worden. En nu de decoratie zelf. Spr. vindt het verleenen daarvan geheel in orde, wat hij toelicht aan de wijze waarop het geschiedde. Het aannemen van geld daarvoor is verklaarbaar, omdat het in die dagen meer geschiedde. En nu legt spreker zich gaarne neer bij de verkla ring daarvan door Dr. K. gegeven en voegt er bij, dat het zeer wel mogelijk is, dat Dr. K. toen nog niet gevoeld heeft op welk gevaarlijk terrein hij zich begaf door het aannemen van geld voor dat doel. De schuld van beklaagde ten opzichte van het eigenlijke feit, waarom het hier gaat, acht spr. dus niet bewe zen. Spr. gaat nog een stap verder. Na de plechtige verklaring van dr. K. op zijn eer en consciëntie, hebben wij niet het recht aan zijn eerlijkheid te twij felen. Het is ondenkbaar dat Dr. K. gisteren een verklaring heeft afgelegd die niet in alle opzichten overeenstem men zou met de waarheid. Daarom ge looft spreker dat het aan dr. K. ten laste gelegde feit niet bewezen is en dat het ook niet door hem is begaan. Tegenover de sprekers die er zich op beroepen hebben dat de „Christelijke rechtsbeginselen geen inhoud, geen hou vast hebben, betoogt spreker dat alle hervormingen en verbeteringen, waarop de me.nschheid zich thans kan beroemen te danken is aan den strijd die indertijd door de Christelijke Kerk voor heilige beginselen is aangegaan. Die strijd duurt nog altijd voort en die beginselen moe ten nog altijd hooggehouden worden. Daarvan hangt de toekomst der mensch- heid af. Natuurlijk is ieder het niet eens over die beginselen er is altijd verschil yan gevoelen geweest en dit zal altijd wel zoo blijven. Juist omdat die be ginselen zoo hoog en zoo diep zijn, kun nen wij de portée van die beginselen niet altijd begrijpen en zijn het over die strekking vaak oneens. Maar dit onder scheidt ons van de sociaal-democraten die de wereld met haat en verdachtma king willen hervormen, dat wij haar wil len winnen en beter maken door liefde. Zie maar met welk een verdachtmaking de sociaal-democraten tegen de werkge vers vervuld zijnhoe in die kringen zelfs vorstenmoord verdedigd wordt; dat komt in spr.'s kringen niet voor, omdat spr. en zijn geestverwanten zich niet plaatsen op het beperkte stand punt van belangstelling voor slechts één klasse. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 November 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.2 Thorshavn. Laagste 745.8 Nice. Verwachting tot den avond van 23 November: meest matige noordelijke tot noord-oostelijke wind, zwaarbewolkte lucht, waarschijnlijk sneeuwbuien, kouder. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 10 timmerlieden, 1 aankomend timmer man, 3 metselaars, 2 opperlieden, 2schii- ders, 1 wagenmaker, 1 behanger, 1 stoker, 1 grof-bankwerker, 1 rijwielhersteller, 1 letterzetter, 1 bakkersleerling, 1 vleesch- houwersknecht, 1 kruideniersbediende, 2 huisknechten, 2 schippersknechten, 1 koet sier, 1 koetsier (tuinman), 1 grondwerker, 4 magazijnknechten, 1 vormer (aardewerk), 2 loopjongens, 10 loopknechten, 2 op passers, 1 ziekenverpleger, 1 incasseerder, 8 arbeiders (dekenfabriek), 1 concierge, 1 fabrieksjongen, 6 losse werklieden, 5 werksters, 1 noodhulp-dienstbode. Gevraagd. 1 jongste kantoorbediende, 13 jaar, 1 kleermaker. Afloop Verkoopingen. Gehouden verkooping in het Notaris huis aan den Burg te Leiden, op Vrijdag 19 November 1909, ten overstaan van Mr. J. A. F. Cochergb, notaris te Leiden. Pore. 1—£s De 'bouwmanswpniiig en vercere getijni.u E6, bouwterrein en weiland te Leiden, samen groot ongeveer; 2-51-10 hectaren. Samen in bod op f 19864 Kooper de heer J. N. Botermans q.q. vooi; f21164. Perc. 5 en 11. Twee perceelen Weiland., samen groot ongeveer 5-58-7.5 hektaren,- in bod f16200. Kooper de heer A. Dorrepaal. Perc. 6. Twee perceelen* .Weiland samen groot ongeveer 1-78-15 hektaren, in bod op f5400. Kooper de heer J. J. de Cler p. s., en q.q. Perc/ 9 en 10. Eenige perceelen Weiland, sa men groot ongeveer .4-75-75 hektaren in bod f12300. Kooper de heer J. J. L.olkes dc Beer p. s. en q. q. Perc. 7 en 8. Twee perceelen Weiland, samen groot ongeveer 3-91 hectaren, in bod f11400. Kooper de heer J. Voorsluijs voor f11425 Perc. 12 en 13. Twee perceelen Weiland onder Zoeterwoude, samen groot 2-16-20** hectaren, in bod f8600. Kooper de heer' H. Hogewoning p. s. en q. q. Perc 14. Een perceel weiland aldaar, groot 78-50 aren, in bod f2660. Kooper de heer A Menken. Gehouden verkooping in het Notaris huis aan den Burg te Leiden, op Zater dag 20 November 1909, ten overstaan van Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Lei den. Perc. 1 en 2. Twee huizen en erven met afzonderlijke bovenwoningen te Lei den aan de Poelgeeststraat, nrs. 4 en 4a en 6 en 6a, samen in bod f 4450. Koo per de heer B. J. Huurman Dz. q.q. Perc. 3 en 4. Twee huizen en erven te Leiden aan de Voorste Zandstraat, no. 5 en 7,- samen in bod f2300. Kooper de heer J. Splinter Gz. .q.q voor f2410, en perc, 5, Huis en erf te Leiden, aan de Bouwe- lomvesteeg, no. 21, in bod f500. Kooper de heer J. de Jong q.q. J. J. ter Laag, notaris te Leiden, perc. I. Het winkelhuis en erf met bovenwo- ning, gelegen te Leiden, aan de Hoog- landsche Kerkchoorsteeg, no. 13 en 13a. in bod f4300. Kooper de heer G. Hil- lenaar, voor f4410. Perc. 2. Het winkel huis 'en erf te Leiden aan de Moriaan- steeg no. 8. In bod f1940. Kooper de heer K. Holsteijn. Perc. 3. Het pakhuis met bovenwoning te Leiden aan de West- hovenstraat, no. 1 en la. In bod f1100. Kooper de heer P. Peereboom q.q. voor f 1160. Perc. 4 Het huis en erf te Lei den aan de Korte Oranjegracht no. 10 In bod f1700. Kooper de heer J. W. P. Luth q.q. voor f1810 en perc. 5 en 6.De villa „Anna" met tuin en bouwterreinen,- gelegen te Oegstgeest, letter A no. 127,- samen groot 5 aren 72 centiaren. Samen in bod f7000. Kooper de 'heer J. Po- lanen q.q. voor f7500. Buitengewone Vergadering Yan den Gemeenteraad van Leiden. Hedenmiddag 4 uur kwam de Ge ring bijeen. De vergadering werd voorgezeten we gens verhindering door ziekte van den oudsten wethouder, den heer J. A. van Hamel, door den heer Mr. L. Kersten, De Voorzitter opent de vergade ring. Mededeeling wordt gedaan van een missive van mevr. de wed. de Ridder van Peterson Ramring, houden mededee ling van het overlijden van haar echtge noot, mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden. Naar aanleiding hiervan houdt de Voorz. de volgende toespraak: Mijne Heeren. Het Dagelijksch Be stuur heeft U'uitgenoodigd om heden' in buitengewone zitting, te samen te komen, ten einde U mededeeling te doenj van den brief van Mevr. de Wed. Dej Ridder-v. Petersom Ramring, zooeven door den Secretaris voorgelezen. Hadden wij ons gevleid, dat onze hooggeachte voorzitter, na zijne laatste! langdurige ziekte, in ons midden weder, gekeerd, langzaam zijn oude krachten' zou herwinnen en zijn degelijke leiding, van de begrootings-discussiën, waaraan' hij zelf nog met opgewektheid deelnam! gaf er aanleiding toe helaas het heeft niet zoo mogen zijn. God had het anr. ders beschikt. Een hevige ziekte overviel hem in den; nacht van Woensdag op Donderdag en( aan dien aanval kon zijn lichaam, daf nog niet volledig hersteld was, van dé? laatste ziekte, geen voldoenden weer^ stand bieden, zoodat Zaterdagavond, ge< heel onverwacht, zijn levensdraad werd afgesneden. Dit plotseling heengaan heeft niet ak léén de diepbedroefde weduwe en zoon, doch ons allen, ik ben er van overtuigd)-' hevig geschokt. Mr. de Ridder toch wad een nobele figuur, e en man van vor*' men, en van buitengewone werkkracht, die aan een groote onpartijdigheid van' leiding onzer vergaderingen eene angst? vallige zorg voor het behoud van den goé den toon bij de discussies paarde. Gedurende den betrekkelijk korten tijdo dat hij het ambt van burgemeester hiei£ bekleedde op 19 Maart 1903 werd hij; geïnstalleerd was het steeds het stre* ven van onzen diepbetreurden voorzittef. om de stad zijner inwoning,- die hij lief had gekregen, zooveel mogelijk vooruit té brengen. Wat goed en nuttig was en tot deijh bloei van Leiden kon strekken had!:,) steeds zijn warme steun, getuige zijrë krachtdadige medewerking o.a. tot dé verbreeding van de Paardensteeg, thans; Princessekadede oprichting van dé electrische Centrale; de herschepping^ van het complex onhygiënische woninge^ aan de Geerestraat in? een gezonde volk^ wijk; de oplichting vaneen 8#i

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2