20 De Schoolstrijd in Frankrijk. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 43. 3)e £sicbelve ©ow/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 'dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voer Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent. Zaterdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. De Fransche Bisschoppen hebben het zeer terecht noodig geoordeeld zich te .verzetten tegen het onderwijs, zooals dat op de Fransche openbare scholen wordt 'gegeven. Waar bemoeit zich het Fransche epis copaat zich toch mee, hoorde men in de yrijdenkers-pers vragen. Het antwoord op deze veelvuldig ge stelde vraag is zeer eenvoudig, zegt een Fransch Katholiek blad, de „Réponse"; 'de Bisschoppen bemoeien zich met wat hun aangaat. En dar. zegt de „Réponse'', dat naar haai meening de Katholieke bladen aan het feit, dat de lijst der op school verbo den boeken, welke door de Bisschop pen is gepubliceerd, niet de eerste i s, niet voldoende aandacht hebben ge schonken. Want er bestond reeds een andere lijst van op de school verboden boeken, die qitging van de regeering. ja, het ministerie zelf heeft zich op geworpen als een congregatie van den Index, en heeft het gebruik van een be duidend aantal boeken op de Fransche scholen verboden. En vergelijk nu de lijst van de regee ring met die der Bisschoppen. De twee lijsten zijn de volgende: Verboden door de Bisschoppen. Calvet. Historie de France. Guiot et Mane. His- toire de France. Rogie et Despiques. Histoire de France. Rogie et Dispiques. Petites lectures sur l'histoire de ia civili sation frangaise. Aulard. Eléments d'instruction civique. Bayet. (Albert). Le mons de morale. Payot. (Jules). Cours de morale. Poyot. (Jules.) La morale k l'école. Primaire. Manuel d'éducation morale, civique et sociale. Primaire. -- .vanuel de lectin cl J .siques. Verboden door de Regeering. Courval (abbé). His toire de France a l'usage de la jeunesse. Dubois (abbé). - Histoire contemporaine l'u sage de la jeunesse. F. T. D. - Histoire de France. Gagnol (abbé) -Cours d'histoire. Histoire contemporaine. Hillaire (R. P.) - La reli gion démonrree oules fondements de la foi catliolique devant la raison et la science. Lov'.quet. (R. P.). - Cours d histoire a l'usage de la jeunesse. Mm Jchal. (E.). - France et Europe de 1848 k 1339. Mei in. - Histoire de France depuis lesori- gines jusqu'en 1898. Orsay. (V.) -Livret d'in struction morale et civique. Valentin (Théophile) - Les Fleurs de l'his toire. Vandepitte (abbé) - His toire de France. Vandepitte (abbé) - Pe tite Histoire de l'E- glise. Anonyme. - L'A. B. C. du ménage, par Mme X. Anonyme. - Les lettres cbrétiennes en France au XlXe siècle. Anonyme. - Objections, solutions des que stions sociales. Anonyme. - La première Histoiréde France par demandes et par ré- ponses, par un pro- fesseur d'histoire. Anonyme. - Lecons d' agriculture élémen taire et d'économie domestique, a l'usage des jeunes filles des écoles primaires ru- rales, par la Société départementale d'a- griculture et d'indus- tric d'llle-et-Vilaine. Anonyme. - Histoire contemporaine de 1789 k 1895 (éditeur, R. Prud'homme, a Saint-Brieuc). Al dadelijk springt in het oog, dat de regeeringslijst de langste isde Bisschop pen hebben 14 werken veroordeeld, de iRegeering verbood 18 boeken. Bovendien is de regeeringslijst maar bijgehouden tot 1907. Niet onwaarschijnlijk is het, dat sinds dien de lijst is uitgebreid. Hoe komt het nu, dat de veroordee- jing der 14 werken door het Episcopaat ,;onze tegenpartij zooveel reden tot stofop- jagen geeft, terwijl het regeeringsverbod bijna onopgemerkt is gebleven? Dat komt ten eerste, omdat de Katho lieken niet genoeg de gewoonte hebben fce schreeuwen, als men hen slaat; en Sre£vplgens4 omd^t on,ze tegenstappers pr voor gezorgd hebben niet in een maal en plechtig de boeken te verbieden, die ze wilden uitsluiten. Langzamerhand, één voor één, gedu rende een tijdsverloop van tien jaar, heb ben zij verschillende boeken verboden en zullen zij er nog kunnen verbieden, zon der dat luid protest daartegen zal wor den gehoord. Misschien zal men tegenwerpen: Het gaat hier niet om het aantal der verbo den boeken, het vraagstuk ligt hooger, het is een kwestie van beginselen. Juist! Maar dan heeft de j,,Réponse" een tweede opmerking: en wel, dat de Bis schoppen de boeken veroordeeld hebben juist uit kracht der beginselen, die zij voorstaan, terwijl het Gouvernement die werken slechts heeft kunnen verbieden door in tegenspraak te komen met de eigen beginselen. Inderdaad: de Kerk heeft een Leer; neem ze aan of niet, dat doet voor 't oogenblik niet ter zake; zeker is dat zij over God, over den mensch, over de we reld, over onze bestemming, een vasf ge loof heeft. Een ander feit is, dat er boeken be staan, waarin het geloof der Kerk wordt verminkt en heftig aangevallen. Conclusie: de bedienaren der Kerk heb ben het recht omdat het hun plicht is deze boeken aan hun geloovigen te signaleeren en hun het gebruik ervan te ontzeggen. Met de regeering staat het heel anders. Want haar beginsel is de onzijdig heid, de neutraliteit. Nu is het zonder twijfel duidelijk, dat deze neutraliteit zich niet tot alles kan uitstrekken. Wanneer b.v. een boek over de zede- leer zou leeren, dat de moraal een her senschim is, dat de mensch als hoogste wet slechts te gehoorzamen heeft aan zijn luimen, dat diefstal slechts verboden is in de nabijheid der politie, dan is de plicht der regeering aangewezenzij moet tusschenbeiden komen en het boek ver bieden. Maar in de regeeringslijst bevinden zich 'volstrekt geen boeken van zoodanige strekking. Hun verbod had slechts als eenige oor zaak, dat de auteurs over verschillende feiten van de Fransche geschiedenis en bijzonder in zake de revolutie, niet de zelfde meening verkondigen als de minis ter van Onderwijs en de raad, die hem bijstaat. Deze regeering, neutraal in zake van onderwijs, heeft eeii eigen geschie denis, een eigen a ardrijkskunde een eigen moraal, en al wie 't daar mee niet eens is, is verdacht. De Bisschoppen kunnen, daar zij een leer hebben, een boek met hun leer vergelijken, zien, of het aan die leer vij andig is en in dat geval veroordeelen. De Regeering, d ie zich neutraal noemt, en die dus geen leer heeft, kan noch vergelijken, noch oordeelen, noch verbieden. En nu komt nog het grootste onrecht, de schreeuwendste onrechtvaardigheid: want de index van den .Staaf is gel dend voor allen, ook voor hen, die een andere opvatting dan de Staat zijn toegedaande index van de Bisschop pen betreft slechts degenen, die geloo- ven als zij. En als er dan „onverdraagzaamheid" bestaat, aan welke zijde moet die dan gezocht Natuurlijk aan den kant van het „bloc". België. Aanslag op een priester. In de gemeente Fayt, bij Manage, in Henegouwen, heeft, naar het „Hbl. van Antw." meldt, Woensdagnamiddag een ergerlijk feit plaats gehad. Een slechte kerel, een dronkaard, die reeds meermalen veroordeeld werd, heeft een moordaanslag gepleegd op den Eerw. heer Valère Duray, Pastoor |der parochie. De Clève, zoo is de naam van den plichtige, was voor vijf maanden veroor deeld voor verheling van gestolen goed. Hij drong bij den pastoor aan, opdat deze zou pogen, zijne straf te doen op heffen, zooals hij reeds vroeger had ge daan, wat de priester ditmaal weigerde. ^^^agiianyd^ag sprakjrij deri pas toor andermaal op straat aan en vroeg of hij voor hem een genadevraag wilde teekenen. De priester weigerde ander maal en ging henen in de richting van Manage, waar hij in het weezenhuis dienst te verrichten had. De Clève volgde hem tot nabij de woning van zijn schoonbroeder, ging naarbinnen en voorzag zich van eenen hamer, met welken hij den priester af wachtte. Toen deze nu uit het weezenhuis te rugkeerde, sprong de deugniet vooruit en bracht den pastoor twee hamerslager op het hoofd toe. De pastoor viel voorover ten gronde en toen sloeg De Clève hem nogmaals twee maal met den hamer in den nek. Daarop liep de moordenaar weg en, sprong nabij zijne woning in eenen put. waar de politie hem uithaalde. Hij had een wonde aan het voorhoofd, vermoedelijk door den sprong veroor zaakt. De toestand van den priester is zeer ernstig. De moordpoging heeft in heel de streek een pijnlijken indruk gemaakt. Prof. Beijsens. Wij vernemen, dat professor J. Th. Beijsens van het groot-Seminarie te War mond, benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht in de philosophic en de ethica. Kamerverkiezing Gulpen. De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Gulpen heeft met algemeene stemmen opnieuw gecandideerd de heer Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Verhooging van de invoerrechtenwet. Bij de Tweede Kamer is thans inge komen het voorstel der Regeering om het invoerrecht, dat volgens van kracht zijnde wettelijke bepalingen wordt ge heven, met ingang van 1 Januari 1910 te verhoogen met 30 pCt. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten stellen voor, de volgende subsidiën toe te kennenf 550 aan de gemeente Vlaardingen, ten behoeve van de burgeravondschool, ten einde daar aan een cursus in scheepsbouwkunde te verbindenf 6000 aan de ambachts school tn Rotterdam, te verhoogen tot f 6225, bij de invoering van een cursus in de graphische vakken. Voorts aan de gemeenten Goedereede en Stellendam ter tegemoetkoming in de kosten harer huishouding over 1909, subsidiën toe te kennen tot gelijke bedragen als door het Rijk worden verleend, doch tot geen hoogere sommen dan f 500 voor Goe dereede en f 400 voor Stellendam. Naar aanleiding van een aanvrage van het gemeentebestuur van Dordrecht om een provinciaal subsidie van f lOOQvoor een aldaar op te richten avondschool voor handwerklieden, die zich zal aan sluiten aan de burgeravondschool, zeg gen Ged. Staten, dat zij, rekening hou dend met de laatste beslissingen, door Prov. Staten genomen, zich van een gun stig praeadvies meenen te moeten ont- onthouden. Meenen Prov. Staten echter dat op de aanvrage een gunstige be schikking genomen moet worden, dan zou het subsidie op f 600 moeten wor den bepaald. Nu blijkens een schrijven van den Min. van Waterstaat naasting van den spoor weg Gouda-Schoonhoven niet vóór het einde van dit jaar zal kunnen plaats vin den, stellen Ged. Staten <voor, in het dit jaar genomen besluit waarbij de Mij. tot Expl. van Tramwegen vrijge steld werd van teruggave van het rente- looze voorschot van f 170.000 en aan het Rijk een subsidie van f 157.500 werd uitgekeerd het jaartal „1909" te veranderen in „1910". Het St. Elisabeths Ziekenhuis te Leiden. Reeds lang was overwogen om het be staande St. Elisabeths-Ziekenhuis te Lei den om te bouwen en te vergrooten, ten einde een aan meer moderne eischen vol doend gesticht op te richten. Nadat de be schikking over de benoodigde terreinen was verkregen, werden door den heer W. F. J. H. Bouman, architect te Breda, de plannen ontworpen en vond in Oct. IML Elpts .vsgi; deji bouw van het eerste gedeelte, welke stond onder leiding van den heer Bou man en den Leidschen architect den heer L. van der Laan. Thans is dit eerste deel gereed geko men en gisteren werden genoodigden in de gelegenheid gesteld het te bezichti gen. Ruim 400 dames en heeren van hier en elders hebben hiervan gebruik ge maakt. Behalve de reeds in ons vorig nummer medegedeelde namen kan hier nog vermeld worden, dat onder de be zoekers waren Mevr. de Ridder, echtge- genoote van onzen burgemeester, die zelf door ongesteldheid verhinderd was te ko men, van de wethouders de heeren Kar stens en Korevaar, de directrice van het Academisch Ziekenhuis en het Diacones- senhuis en nog vele andieren. In den vorm van kostbare bloemstuk ken, telegrammen en kaartjes mochten be stuur en architecten vele gelukwenschen voor het uitnemend slagen van hun werk ontvangen. Een deel van het succes is te danken aan den raadsman, die zich zoovele moei ten heeft getroost om dit ziekenhuis te maken tot het eerste van Leidendr. de Bruine Groeneveldt. Door verscheidene buitenlandsche reizen en vele studiën heeft hij de architecten van de meest uitge breide voorlichting gediend en het mo dernste, wat op medisch gebied te vin den is, werd op zijn initialief in de inrich ting toegepast. 'tls dan ook geen gemakkelijke taak een beschrijving van den bouw te geven. Het geheele gebouw is in Waalsteen opgetrokken, afgezet door profielsteen. De gevel in Gothischen stijl, vertoont een keurig beeld van de H. Elisabeth, terwijl op den puntgevel met blauwe letters op gouden grond in glasmozaïck den naam vermeld staat: St. Elisabeths Ziekenhuis. De hoofdingang wordt bereikt door een overdekte inrit voor rijtuigen. Terzijde zijn aparte toegangen gemaakt voor de keuken en de polikliniek. Een grootschen monumentalen indruk krijgt men bij het binnentreden van de vestibules en het heerlijk gezicht in den koepeltuin, waar gisteren keurig gearran geerd tusschen groen en bloemen, het beeld der H. Elisabeth, den bezoekers tegemoet keek. Spreekkamertje, portierskamer, garde robe, fietsenbergplaats voor heeren doc toren bevinden zich in de ruime hal, waar twee groote marmeren trappen naar bo ven leiden. In den wintertuin, met glas en koepel, heeft men zoowel overdag als 's avonds afwisselende kleurschakeeringen door het glas in loody dat een mooi lichteffect be werkt. Het nu voltooide gedeelte van het zie kenhuis is hoofdzakelijk een doctors-af- deeling. Men vindt er twee operatie-, 2 sterilisatie-, 2 voorbereidings-, 1 narco se-, een verband-, een instrumenten-, en een bad- en toiletkamer voor doctoren. De polikliniek heeft, zooals gezegd, eene aparte toegang. Behalve eene ruime on- derzoekkamer is in deze afdeeling aan gebracht een wacht- en kleedkamer. Met de polikliniek staat in verbinding het la boratorium, hoofdzakelijk voor urine-on- derzoek. Van de bovenste verdieping zijn door het geheele gebouw drie betegelde kokers aangebracht, welke in drie vergaarbakken in de kelders eindigen, dienende om het zand, het gebruikte ondergoed en het be bloede goed naar beneden te transpor teeren. De vele leidingen van gas, electriciteit, warm- en koud water enz. zijn in kokers naar boven gelegd, welke aldus zijn in gericht, dat bij eventueele herstellingen, een werkman zeer gemakkelijk in de ko-, ker kan komen om reparatiewerk te doen. Op elke verdieping is een aparte ge legenheid met steralisatiekast voor onder zoek der faecaliën, toiletgelegenheden en en andere confortabele zaken zijn in over vloedige maatregelen aanwezig. Een groote tuin omgeeft het geheel Door een doelmatige beschutting zijn de patiënten voor wie de doctoren tegen woordig veel jmeer dan vroeger in de bui tenlucht genezing zoeken, beveiligd te gen wind, terwijl zij van de zon zoo ruim mogelijk kunnen profiteeren. Op de eer ste en tweede verdieping zijn groote ter rassen aangelegd, die een vergezicht ge ven over Leiden en zijn omstreken. De electrische lift, voerende van den kelder tot aan h et bovenste terras, wordt in beweging gebracht door een electro- wtiwmVln B Kj 2ji is pa arsige omvang, dat een patiënt te bed daarin, vervoerd kan worden, terwijl natuurlijk de grootst mogelijke maatregelen ter be veiliging zijn getroffen. Alle ramen zijn zonder betimmering^ De muren hebben allemaal gestukeerde of geglazuurde hoeken, alle plinten zijn hol en alles is met steen afgewerkt. Dient het eerste tot stofwering, de geheele in richting beoogt zoo min mogelijk brand gevaar op te leveren. De verwarming van het gebouw ge schiedt door lagedruk-stoomverwarmingj welke op drie plaatsen door tegenstroom- toestellen op waterverwarming wordt ge maakt. In den kelder zijn vier vuurmonden waar de stoom gestookt wordt, welke in het apparaat voor stoomverdeeling het water tot de gewenschte warmtegraad verhit. Van hieruit leidt een ontzagelijk* buizennet door het geheele gebouw, een buizennet zoo groot, dat het als 't ware een gebouw op zich zelf vormt, zooals de machinist ons zeide. De spanning wordt aangewezen door contact-manometers, mocht ze te laag worden, dan waarschuwt een bel den ma chinist in diens woning aan de Middel ste gracht, hetgeen eveneens geschiedt als de pompen mochten weigeren dienst te doen. Een circuleer-inrichting tapt de ver bruikte stoom weer af en wordt het daar van komende water opnieuw gebruikt, De vier vuurmonden zijn onderscheiden in twee voor zomer en twee voor winter- verwarining, correspondeerend op twee soortgelijk onderscheiden toestellen met automatische regulateurs van den warmte graad en waarnemers van den waterstand in de keuken. Een lange rails zorgt voor den aanvoer van cokes; in den kolenkelder is een cirkelrails voor eht gemak van 't perso neel aangebracht. In de complete machi nekamer kunnen herstellingen van allerlei aard worden aangericht. Prismaglazen zorgen voor de lichtverdeeling in de gan gen, waardoor de anders donkere plaatsen een goede lichttoevoer hebben. Vermelden we ten slotte dat bij noodige reparaties de buizen van de centrale ver warming in een uur kunnen leegloopen en in een zelfden tijd weer gevuid wor den. Als machinist-bankwerker is aangesteld de heer J. C. Pieterse. De ziekenkamers voldoen aan de hoog ste eischen, welke men daaraan kan stel len Ge.riefelijk en gezellig ingericht, hy giënisch en luchtig, alles even modern, getuigend van den zin van deo ontwerpers. Er is b.v. een kamer in di recte verbinding met een badkamer voor zieken, die veel baden moeten gebruiken sommige met ruimer terassenvan enkele zijn weer andere eigenaardigheden te noe men, alle om zooyeel mogelijk tegemoet te komen aan de genezingsmethoden voor diverse ziekten. Alles is gedaann om' het lijden van den evenmensch te ver zachten en zijn smarten zoo dragelijk mo gelijk te maken. Voor kinderen zijn twee zalen inge richt; een groote en een kleine. In deze afdeeling vindt men tevens observatie-ka mers en een flink terras. Op de eerste verdieping liggen de ope ratie-zalen. Beide zijn streng van elkander gescheiden met e'igen voorbereidings- en electriciteitslokalen. De groote antiseptische operatiekamer heeft dubbele muren, vloer en zoldering, waartusschen verwarmingstoestellen zijn aangebracht, zoodat in de zaal een gelijk matige temperatuur heerscht. Tusschen 't dubbele glazen plafond zijn 25 sterke elec trische gloeilampen aangebracht, die een prachtig verdeeld licht, 't daglicht nabijko mend, in de kamer verspreiden. Voor de septische operatiezaal wordt electrisch zoeklicht gebezigd, dat buiten de operatiekamer is opgesteld ien een lichtbundel werpt op wentelende en ver stelbare spiegels. Deze spiegels reflectee- ren het licht, deels direct, deels door mid del van andere spiegels op de operatie-ta fel. Tot dusverre bestond een dusdanigel operatiekamer nog niet iji ons land; slechts in het buitenland was deze verlich ting bekend Op deze verdieping is ook de kamer voor het Röntgen-apparaat en een kamer tje ter ontwikkeling van de foto's; voorts een lectuurkamer met ruim terras,- welke' echter voorloopig als ziekenkamer ge bruikt zal worden. De tweede verdieping is hoofdzakelijk yoor ^tiënten jngericht, Hief feevindefl

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1