Uit Stad en Omgeving. Onze Jnchwet. Het „Dagbl. v. N.-Brabant" schrijft: Jachtv heerlijk jachtrecht, konijnen- nenplaag sinds tien jaar schrijven wij erover. Sinds 1903 bestaat er een commissie tot het voorbereiden van een nieuwe Jachtwet. De jagerscommissie is zij genoemd, wijl ze haast enkel uit jagers bestaat. Minister Talma heeft nu aan de Kamer doen weten, dat die commissie haast gereed is met haren arbeid. Wie vraagt nu den minister hoe vele jaren het geleden is, dat deze commissie een minister hetzelfde heeft laten ver tellen aan de Kamer? Dat deze bijna gereed was met haar taak? De post op St. Nicolaas. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de kan toren op Zondag 5 Dec. a.s. voor de aa ling van postpakketten gesleten zullen zullen zijn. De postdienst zal in het algemeen worden uitgevoerd als op Zondagen. De bestelling der pakketten zal worden geregeld in overeenstem ming met de behoeften van den dienst, doch. behoudens noodige uitzonderin gen, zal een bestelling in de avonduren vei r:eden moeten worden. Indische Begrooting. Gisteren is de Tweede Kamer gereed gekomen met de behandeling van de Indische begrooting, welke zonder hoof delijke stemming werd goedgekeurd. Met overgroote meerderheid werd een amendement aangenomen van den Ain- sterdamschen afgevaardigde de Vlugt, strekkend om het nieuwe koloniaal eta blissement te Amsterdam te vestigen en niet te Utrecht, zooals door den Minis ter was voorgesteld. Jos. Beltjens, de componist van veel zeer verdienstelijke R.-K. kerkmuziek en mannenkoren, is in den ouderdom van 89 jaar te Roermond overleden. LEGER EN VLCOT. Blijkens Staatsblad no. 337, zal de lichting der militie van liet jaar 1910 bedragen 17500 man, waarvan 12300 ter volledige oefening (achtmaanders) en 5200 man tot korte oefening (vier- maa.nders) zullen worden ingelijfd. Van de achtmaanders moeten 400 man voor de zeemilitie worden aangewezen. LEIDEN, 18 November. Itaiiaansche Taal- en Letterkunde. Zooals reeds gemeld is in een vorig nummer, aanvaardde de heer P. J. C. Ed Dcuwes Dekker, ieeraar aan de H. B. S. te Gouda, zijn colleges in de itaiiaansche taal- en letterkunde aan de Leidsche uni versiteit Woensdagnamiddag met eene openbare les. Ondc-r de niet zeer talrijke belangstellenden bevonden zich vele hoogleeraren vooral van de litterarische faculteit. Spr. begon zijne rede met de mededee- ling dat hij eene niet geheel geleerde verhandeling zou houden, maar meer eene korte uiteenzetting van de wijze waarop hij zich voorstelde zijn onderwijs in te de ei en. Dit za! bestaan in een drietal cursussen. lo. eene elementaire leergang, waarin de Itaiiaansche taal zou worden gedo ceerd 2o. behandeling van Syntaxis en taal eigen; 3o. beroemde Itaiiaansche schrijvers voortbrengselen uit de le periode der Itaiiaansche letterkunde tot op heden. De laatste leergang zal uitsluitend in de Itaiiaansche taal gehouden worden. Bij de behandeling der vraag hoe wij de geschiedenis van dezen tak van letter kunde in deze laatste les zouden samen vatten, wees spr. er op, dat uiteraard geen volledig overzicht kon worden ge geven, waar wij ons zouden moeten be palen tot eenige tijdperken, aanvangende mei Paus Gregorius de Vile. Naar aanduiding der verschillende tijd vakken werden we verplaatst in het Ko ninklijk Paleis te Florence bij de beroem de schilderij van Christopho Aloiri, voor stellende „Judith met het hoofd van Ho- lofernes", welke schilderij Dante in de 11e canto in zijn Comoedia Divina een zij ner schoonste inspiraties leverde en ook later Alfred de Musset stof verschafte tot heerlijke strophen. In verband hier mede werden wetenschappelijke, staat kundige en maatschappelijke zeden en ge woonten geschetst. Rome en Venetië gaven spreker daar na aanleiding te spreken over bloei en op komst dier steden, de eerste als zetel van den godsdienst, de tweede als behoedster van den koophandel, waarin zij als opper machtig gebiedster geen mededingster naast izch duldde. Daarna behandelde spr. nog de volks poëzie in Italië, vooral sedert de middel eeuwen, als het volk zelf, volgens spr., erotisch of ironisch. Hij leidde ons o.a. daarbij rond in het Rome ran den tegenwoordigen tijd in een der oude wijken in kroegen en krot ten en stelde daarbij voor personen van minderen maatschappelijken stand, zelfs ontslagen tuchthuisboeven, maar begaafd met eigenaardige artistieke karaktertrek ken en die met iemand weten te spreken Op fraaie, vaak duidelijke wijze. §pr. eindigde met de opmerking dat hij hier komt om te oud :.- wijzen een vak niet door de wet op het Li. O. voorgeschreven, maar welks beoefening niettemin zal aan- toonen het voortreffelijke in de kennis van het Italiaansch voor de ontwikkeling van het Nederl. Hooger Onderwijs. Afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers. Onderstaand adres met memorie van toelichting is door den Bond van Nederl. Onderwijzers, afdeeling Leiden verzonden aan Burgemeester en Wethouders: Namens het bestuur van de afdeeling Leiden van dc „Bond van Ned. Onderwij zers" hebben ondergeteekenden de eer U beleefd te verzoeken maatregelen te treffen, dai de kosten van het geneeskun dig onderzoek van sollicitanten die voor plaatsing op een voordracht voor onder wijzeres) in aanmerking komen, gedra gen worden door de Gemeente en niet zooals tot nu toe het geval was door de sollicitant. Bij Beschikking van den Minister van Oorlog is aan den milicien der lich ting 1903 F. Heintz uit Leiden vergun ning verleend om zich tot 1 Januari 1911 te Noord-Amerika op te houden, mei vrijstelling van het jaarlijksch on derzoek en van herhalingsoefeningen. Woensdagavond te 8 ure werd in het kantoor van den heer Eduard IJdo daartoe welwillend afgestaan, aan 4 oud militairen en 6 weduwen van ge\vezen militairen die vóór de wet van 1877 zijn gepensionneerd en een karig pen sioen genieten, het half jaarlijksch onder stand uitbetaald, door het bestuur van de afdeeling Leiden der Kon. Vereeni- ging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche le ger. Aan ieder hunner werd f 50.uit betaald. Met Staatscourant no. 270 zijn ver zonden de statuten van de algerneene Nederlandsche Pharmaceutische Siuden- tenvereeniging, alhier. Op 10 December a.s. zullen al hier de practische examens voor apo theker ee.i aanvang nemen. Aanmeldin gen moeten geschieden schriftelijk voor 1 December aan den voorzitter der exa men-commissie, prof. dr. L. van Itallie, alhier. Voor nadere inlichtingen wordt ver wezen naar Staatscourant no. 270. Naar uit Haarlem gemeldt wordt, is Dinsdagavond aldaar een Leidenaar in de beruchte Ossenhoofdsteeg van een bedrag van f 160 beroofd. Zij werden hem afhandig gemaakt door de dames van slecht allooi, die ook onlangs een Katwijksch boertje hadden afgezet. Twee harer zijn door de politie gevangen ge zet. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot ier aarde besteld van wijlen den heer J. Clavan. De overledene was ruim 47 jaar als winkelbediende in be trekking bij de firma G. P. Timp. Be halve de patroon was ook het geheele personeel tegenwoordig, waaronder ver schillenden, die 30 a 35 jaar in betrek king zijn der firma. The International Visits Associa tion te Oxford, welke vereeniging ten doel heeft de gewoonten en instellingen van verschillende landen ter plaatse te bestudeeren, zal 'i volgend jaar van 9 tot 19 Augustus een bezoek aan onze stad brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren werd in het Gymnasium van het St. Willi- brordus-ColIege het patroonsfeest gevierd van den ZeerEerw. heer Directeur. Met een plechtige Hoogmis werd het feest begonnen. Door het zangkoor werd een Mis van Perosi uitgevoerd. Te hal? twaalf werd receptie gehouden in de groote concertzaal, waar door een der oudste leerlingen namens allen het woord werd gevoerd en den Eerw. Direc teur werd dank gezegd voor de wijze waarop Z.Eerw. zijn moeilijke taak ver vult. Van zijnen kant aanvaardde de direc teur deze dankbetuigingen meer voor zijn ambtsbroeders, de eerw. professoren, dan voor zich zelf en wel vooral de beloften van aanhankelijkheid en volgzaamheid hem toegezegd. Het behoeft geen betoog, dat bij het feestdiner een gulle en hartelijke toon heecschte zooals wij immer in het Kat- wijksche Gymnasium gewoon zijn. De receptie, het diner en de soirée werden op zeer verdienstelijke wijze op geluisterd door de Harmonie van het Gymnasium onder de directie van den steeds onvermoeiden en nimmer oud wor dende directeur, de eerw. Pater de Son- naville. Tot slot van den feestdag werd niet groot succes.opgevoerd het blijspel „De hoed van Italiaansch stroo" en in de pauzen muntten vooral uit de muzikale voordrachten op violoncel en viool door de muziekleeraren van het Gymnasium, de heeren Alph. Jansen en J. Bohle. KATWIJK AAN ZEE. Van de haring- visscherij zijn te IJniuiden binnengeko men de bomschuit K. W. 48 „De Hoop" met 20 kantjes pekelharingen verlies van de halve vleet, en de logger K. W. 161 „Noordzee" met 13 last en verlies vanteen deel der netten. Te Vlaardingen kwam binnen de bom K. W. 76 met 11 stiii. LISSE. Naar men ons van betrouw bare zijde meedeelt zal door de anti-rev. kiesvereeniging als candidaat voor den gemeenteraad (vac. v. d. Zaal) worden gesteld de iieer W. van Aalst en door de chri;Mii$t. kiesverenigingen de heer G. Mabus. NOORDW1JK. In het „Hof van Holland" hield gisterenavond de Oranjevereniging een algerneene ledenvergadering, die niet erg best bezocht was; dat kan men te Noordwijk helaas dikwijls constateeren op vergaderingen. De Eere-Voorzitter, Jhr. W. C. van Panhuijs was mede aanwezig. De Voor zitter, de Heer A. Dorsman, sprak er bij de o.cening zijn spijt over uit, dat zoo weinigen aan den oproep gehoor hadden gegeven. De Secretaris, de Heer E. de Groot, las daarop de notulen, die werden vast gesteld. De vergadering dechargeerde onder dankzegging voor 't nauwkeurig beheer der Penningmeester, den Heer H. B. J. Haanappel, en wel overeenkomstig advies van de Gommïssie van Controle, die de rekening en verantwoording had nagezien en kloppend bevonden. Uit het jaarverslag, gelezen door den Secretaris, hoorden we, dat de vereeniging 409 leden telt, zeker een tamelijk getal voor een corporatie, die nog geen vol jaar bestaat, maar óók een getal, dat voor Noordwijk met 2 vermenigvuldigd dient te worden. De inkomsten bedroegen f 424,59, de uitgaven: f 169,71, het batig saldo dus: f 254,88, terwijl een bedrag van plm. f 90 nog ingevorderd moet worden. De secre taris ging in zijn jaarverslag meer uit voerig na, dat de Oranjevereenining in haar kortstondig bestaan meer pech dan succes geeft gehadhet gebruiken van de Ned. Herv. Kerk voor 't houden van een concert van gewijde muziek en liederen op 31 Augustus, werd haar geweigerd; haar verzoek van den Raad om inkrimping der kermis werd gev/ezen van de hand; de zeer bescheiden feestviering van Ko- ninginne-Verjaardag werd zoo goed als onmogelijk gemaakt door 'i bar ongun stige weder. Daarna werden er voorloopige bespre kingen gevoerd over het wanneer en 't h o e van feestviering in 't jaar 1910. Hoewel sommigen van meening waren, dat de eerste verjaardag van Prinses Ju liana op 31 April 1910 de meest geschikte dag zou zijn, omdat dan alle Noordwijkers in de gelegenheid zijn, van 't feest deel te nemen (vooral de Heer J. v. d. Werf toonde zich een warm voorstander van dezen dag) waren anderen de meening toegedaan, dat 't ontstemming zou wek ken, den 31 Augustus onopgemerkt te laten voorbijgaan. De Voorzitter vatte dit samen door le zeggen: „Men kan 't eene doen en 't andere niet nalaten." Bij bespreking van 'i hoe eener even- tueele feestviering, bleek men algemeen veel te gevoelen voor eene ringHjderij,- waarbij de deelnemers zich te steken zouden hebben in een onzer provinciale kleederdrachten. Na deze voorloopige besprekingen werd de vergadering gesloten. ROELOFARENDSVLEN. Dinsdag avond werd in het café „De vier Heems kinderen", alhier het 30-jarig bestaan van het R. K. Leesgezelschap „Nut en Genoegen" gevierd in een prachtig ver sierde zaal. Dê voorzitter, dc heer L. v. d. Klugt, opende te ruim acht ure de feestavond en wenschie de aanwezigen een genoeg lijken avond toe. Daarna verleende hij het woord aan den voorzitter van het feestcomité, die daarop ongeveer de vol gende feestrede hield: Feestgenooten, Dames en Heeren. 't Is nu 30 jaar geleden, dat eenige heeren te Roelofarer.dsveen het initiatief namen tot oprichting van een R. K. Lees gezelschap. Niemand van die heeren, die allen ons door 'den dood zijn ontnomen, of om de een of andere reden de ver eeniging hebben verlaten, vermoedde toen, dat deze vereeniging 30 jaren en langer zou blijven bestaan. Het doel on zer vereeniging ligt duidelijk uitgedrukt iii haar naam R. K. Leesgezelschap „Nut en Genoegen". Indien ik het woord „Nut" uitspreek denk ik aan het groote nut, dat onze vereoniging in Roelofarensveen heeft ge sticht. Nut verschafte de vereeniging ons in den leestijd, des winters, wanneer wij in gezeiligen huiselijken kring de ons door de vereeniging verstrekte boe ken lazen. Ons verstand werd daardoor gescherpt, wij deden daardoor meer menschenkeimis op en leerden de hin derpalen in het menschelijk leven ken nen. Ziedaar dan, Dames en Heeren", de beteekenis ,öie het woord „Nut" voor ons had. Evenzoo ging het met het woord „Ge noegen". Telken jare vierden wij feest op onze potverteringen. Telkens werden ons ge zellige avonden bereid, waarbij altijd een voorbeeldige feestvreugde hccrschte. Maar, dames en heeren, wij zouden aan onzen plicht te kort doen, indien wij de jubilarissen van dezen avond, den heer en mej. N. Vohvater ongemerkt voorbijgingen. ja, geachte jubilarissen, het is mij een groote eer heden de tolk van alle leder, van het R. K. Leesgezelschap te zijn, om U geluk ite wenschen. dat gij thans den dag herdenkt, waarop gij 25 jaar geleden werd aangenomen als lid van onze vereeniging. Mij is opgedragen, geachte jubilaris, om U op dezen gedenkwaardigen dag een blijvend aandenken aan te bieden na mens alle leden van het R. K. Lees gezelschap „Nut en Genoegen". Aan^ vaard dit geschenk een brilledoos met ingelegd edel metaal, als blijk van oris ail er vriendschap. De Voorzitter van het feestcomité ein digde hierbij zijn rede en overhandigde den ontroerden jubilaris het aandenken. Een zestal liederen werden toen aan geheven, waaronder één op den jubilaris, en diens echtgenoote toepasselijk, die beiden zeer getroffen waren door de hun bewezen eer. Tot laat in den nacht bleef men bij een en er heerschte zooals gewoonlijk een voorbeeldige feestvreugde. De feestcommissie betreurde het dat een lid, dat eveneens gehuldigd moest worden, afwezig was. Staande de bijeenkomst dankte de voorzitter de feestcommissie voor dc uit muntende voorbereiding van den feest avond. RIJPWETER1NG. Een uitnood geslachte koe van den veehouder G. v. d. P. alhier is door den Gemeente Keurmeester P. du Pau afgekeurd, als ongeschikt voor gebruik. Het rund is, na met petroleum te zijn overgoten, in den grond gestopt. SASSENHEIM. Woensdagmiddag werd ons dorp bezocht door het studenlen- wandel-gezelschap„Ashaverus"uitLeiden. De leden van dit gezelschap gebruik ten een lunch in „Het Bruine Paard", waarna zij een optocht met muziek door het dorp hielden en veel opschudding teweeg brachten in ons rustig Sassenheim. VOORHOUT. Het aandeel van dezen gemeente in de te leveren manschappen voor de lichting der Nationale Militie van van 1910, bedraagt 6. WASSENAAR. Gisteren avond werd ïin het patronaatsgebouw het tweede jaar feest van het bestaan van het patronaat gevierd. Nadat de muziek voor de aanwe zigen een welkomstlied had gespeeld nam de weleerw. heer Vijverberg, direc teur van het patronaat het woord, om verslag uit te brengen over de werkzaam heden in de afgeloopen jaren. Zijn Eerw. begon te zeggen, dat hij deze taak met genoegen volbracht. Het patronaat wordt bezocht door 26 jongens, die trouwe be - zoekers genoemd mogen worden, 't Is waar, altijd heeft hij geen plezier. Er valt ook wel eens wat te klagen, maar het ver driet dat de jongens hem soms aandoen, zal hij volgaarne dragen, oindat hij de overtuiging heeft, dat ze hier opgeleid worden tot maatschappelijke deugd. In de toekomst hoopt hij steeds genoegen van de jongens te beleven. Het onderwijs, dat 's Zondags gegeven wordt omvat op de eerste plaats de godsdienstleer, terwijl ook het overige niet vergeten wordt. Ge legenheid tot spelen is er steeds geweest. In den laatsten tijd zijn ook gymnastiek- toestellen geplaatst en hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Vooral wordt de spaar zaamheid der jongens aangewakkerd. Een- belooning is toegekend aan een zestal jongens, die het meest geregeld sparen, niet aan hen die het meest sparen. Op hun spaarboekjes staat thans een bedrag van 3- gulden. Zijn Eerwaarde hoopt door deze middelen de jongens op te lei den tot spaarzame huisvaders. Hij houdt .zich overtuigd, dat deze deugd veel maat schappelijk kwaad voorkomt. Dat de jon gens hun tijd zeer nuttig besteden bleek uit hetgeen dezen avond op het tooneel werd opgevoerd. Hei drama „Marteldood van den gelukzaligen Joannes Gabriël Perboyre" werd op uitstekende wijze ver tolkt. Sommige momenten waren zelfs aangrijpend. Dit stuk werd afgewisseld door levende beelden. Deze waren zeer fraai, vooral de voorstellingen uit het le ven van onzen Zaligmaker. De verklaringen van de verschillende voorstellingen werden gegeven door mej. F. Konijnenberg. De verschillende ver zen werden door haar op duidelijke, tref fende wijze gezegd. Met het blijspel „Het testament van den Kapitein", hadden de patronaatsjon gens veel succes, evenals met dé verschil lende kleinere voordrachten. Een viertal leden van het zangkoor voerden het zang spel op „De vroolijke plakkers". Ook dit werd luide toegejuicht. Vermelden we ten slotte dat de muziek van hef patronaat onder directie van den heer W. F. Schinck te Leiden, een flink programma uitvoer de. Het zal de aanwezigen zeker zijn op gevallen dat het fanfarekorps is veranderd in een harmonie. Mej. M. M. Diemer, alhier, is gis teren te 'sGravenhage geslargd voor het examen Fransch, Middelbaar Onderwijs. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. 03) FIRMA J. P. DRIESSEN, GOUD- en ZILVERSMID. (717) - Botermarkt 2 LEIDEN. Kerknieuws. De Hoogeerwaarde Heer Dr. H. A. Horning, die kort na zijn aftreden als Deken van Alkmaar en Pastoor der St. LaurentivParochie aldaar, zeer ern stig ongesteld werd, is thans dermate herstek!, dat hij voor de eerste inaal we der de H. Mis heeft mogen opdragen in dc Kapel va i het St. Elisabeih-Ge- sticht te Alkmaar. Onderwijs. Sedert eenigen tijd had een der leera ren in de Nederl. taal aan de hoogere burgerschool te Amersfoort de vereen voudigde spelling ingevoerd. De direc teur achtte dit onwenschelijk, maar de betrokken Ieeraar weaischte zijn inzicht niet prijs te geven e|n ging door met „vereenvoudigen". Totdat in een der plaatselijke bladen een der ouders zich beklaagde over de „anarchie" op taal gebied op de H. B. S. Burgeme/ester en Wethouders hebben nu ingegrepen en het gebruik van de vereenvoudigde schrijftaal verboden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vervolg van Woensdag 17 November. Daarna verdedigde de heer T e r 1 a a n een amendemant, om te bepalen dat, wan neer de landweer wordt opgeroepen voor hét handhaven der openbare orde, twee weken later aan de Staten-Generaal een wetsontwerp zal worden aangeboden waarin het onder de wapenen blijven zal worden bepaald. (Het ontwerp bepaaLt voor dezen termijn 6 weken.) Nadat de Min. v. Binnenl. Zaken het bestreden had als onnoodig, trok de voorsteller het amendement in. De heer Terin an drong nog aan op milde toepassing van de. bepaling dat de landweerplichtige zich niet langer dan een jaar buitenslands kan ophouden. De M i n. v. Oorlog zeide dat met de zen wensch rekening zal worden gehou den. Het wetsontwerp werd na eenig verder debat zonder hoofdelijke stemming aan genomen, nadat üe heer Teriaan aanteeke- ning verzocht had dat de S. D.-fractie tegen het ontwerp is. AV ON DV ERG ADERING. Woensdag 17 November 1909. Bij de voortzetting der behandeling! van de Indische Begrooting bepleitten de heeren Helsdingen in het belang dei- Arbeiders en E1 s h o r s t in dat van de Twentsche industrie, behoud van liet koloniaal Etablissement te Amsterdam. De heer Bog aardt wenschte dit ook, omdat het de richting uitmoet door den heer Hubrecht aangegeven, n.l. aan schaffing en keuring der goederen in In- dië De heer v. Karnebeek hield een pleidooi ten gunste van Utrecht, het centrum dér spoorwegen en veiliger gelegen in tijd van oorlog. Utrecht deed een aanbod, Amsterdam niet. De hoofd stad is bovendien veel duurder. De heer v. Hoogstraten meende dat het plaatselijk belang voor het alge meen belang moest wijken. Overigens sloot hij zich aan bij de argumentatie van den heer v. Karnebeek ten gunste van Utrecht. De Min. van Koloniën consta teerde dat behoud van een Koloniaal Etablissement noodzakelijk was en dat in confesso was, dat het bestaande ge bouw absoluut ongeschikt is. De plaats van vestiging is voor den Minister van ondergeschikt belang. Toen onderhan delingen met Amsterdam ten noorden van het IJ waren afgesprongen en daar geen geschikte of te dure terreinen aan wezig waren, is een voorloopig koop contract gepasseerd over den aankoop van een terrein van de vroegere suiker fabriek te Ufrechh Zoo stond de zaak bij 's Ministers optreden en hij had geen aanleiding toen weder in onderhande ling te treden met Amsterdam. Na de verschijning van het Voorloopig Verslag heeft de Minister zich nader tot Amster dam gewend, zonder dat van onderhan delingen sprake kon wezen. Aan de Wes- terdokzijde was een geschikt terrein aan wezig, maar het Gemeentebestuur mecii.- de, dat het den Gemeenteraad niet in de zaak kon betrekken, omdat de Min. van onderhandelingen niet wilde weten. Hoe 't zij, als de Kamer anders wilde, dan de Regeering, zou de Minister zich daarbij neerleggen. De heer de Vlugt stelde daarop een amendement voor tot toevoeging aan de omschrijving van den begrootingspost van de woorden „alsmede aankoop van grond tot stichting van een Koloniaal Etablissement te Amsterdam". Het amendement werd aangenor men met 49 tegen 9 stemmen. Bij de afdeeling spoorwegen pleitte de heer Middelberg voor bevoordeeling van de Nederlandsche industrie bij aan schaffing van spoorwegmateriaal, terwijl hij het aanvragen van prijsopgaven aan fabrieken als voordeeliger prees boven publieke aanbesteding. De M i n. verklaarde, dat thans reeds bij voorkeur de levering wordt gegund aan Nederlanders. De hoofdstukken uitgaven in Nederland Middelen in Indic en Middelen in Neder land, worden zonder stemming goedge keurd. Aan de orde was daarna het wetsont werp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Ned.-Ind. Spoorwegmaatschappij tot aankoop van den spoorweg Bata via—Buitenzorg. De heer Bos bestreed het ontwerp, dat ons op 5 millioen te veel komt te staan. De geschiedenis dezer zaak be wees z. i. het uadecirge van uitgifte van concessies. Als dfe spoorwegto.estan.dei*

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2