BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 17 November. Frankrijk. De Parijsche pers houdt zich met na betrachtingen bezig over het proces Steinheil. De algemeene indruk is die van een groote teleurstelling, dat de jus titie er niet in is kunnen slagen het mys terie te onthullen en de werkelijke da ders te ontdekken. En tevens wordt daar- 'bij op de rechters zoowel als op de wijze van instructie een scherpe critiek uitge oefend. De president der rechtbannk, zoowel als de advocaat-generaal Trouard moeten menige veer laten, omdat zij blijkbaar geen ander doel hebben gehad dan de onschuldigverklaring der bekl. !üit te lokken. De meeste bladen drin gen dan ook aan op een gansch andere rechtsprocedure. De Temps geeft bovendien de Fran- sche journalistiek nog een niet onver diende reprimande over de Sherlock- Holmes-rol, die zij in deze affaire heeft (gespeeld, een rol waarbij het echter niet op de ontdekking der waarheid, als wel op het verkrijgen van een sensationeele copie was te doen. Zwitserland. Te Bern is groot opzien gewekt door knoeierijen, die bif de Internationale Ei- senbahnbank ontdekt zijn. Aan de be stuurders van de instelling wordt ten laste gelegd, dat zij een geflatteerde ba lans en een misleidend jaarverslag heb ben opgemaakt. Ettelijke bankiers met klinkende namen in de financieele we reld zijn in hechtenis genomen, als Huegli, voorzitter van den Grooten Reed van het kanton Bern en voorzitter van Gewerbegericht, een van de oprichters van de bankSpiess, vroeger directeur van de ZentralbankSpöndlin, vroeger lid van den raad van beheer van de Zen tralbank te Zurichen mevrouw Wuest de bezitster van een vermogen van mil- lioenen, dat haar man door., zijn finan cieele operaties heeft gewonnen en op haren naam laten zetten. Ook die man is gevat. Edgar von Pourtales, die bin nenkort met Spiess een nieuwe zaak zou openen, zou ook in hechtenis genomen zijn, indien hij niet ernstig ongesteld ware geweest. In het geheel zijn al acht financiers in hechtenis genomen of ernstig in de zaak betrokken. Maar men verwacht nog nieuwe inhechtenisnemingen. Rusland. De Correspondance Russe wijst weer op de ongelukkige toestanden in de Rus sische gevangenissen en de afkeurens waardige praktijken der politie. Her haaldelijk komt het nog voor, dat mar telingen worden toegepast om verdachte personen tot bekentenissen te brengen Aan een gevangene, dien men vergeefs door dorst tot bekentenis had getracht te brengen, werd straffeloosheid toe gezegd in geval hij zijn medeplichtigen noemde. De man deed het, maar werd niettemin opgehangen. De zoogenaamde medeplichtigen werden vervolgens voor het gerecht gedaagd, doch ze werden tallen door de jury vrijgesproken. Turkije. De overstroomingen in Klein-Azië. Door Reuter is reeds een en ander ge seind over de zware overstroomingen in Klein-Azië, met name in de buurt van Ada na en Trebizonde. Bij Adana is de rivier Seihoen buiten haar oevers getreden. .Volgens berichten van den wali heeft een groot deel van de stad gedurende 24 uur onder water gestaan. Hier en daar stond het water twee meter hoog. In den nacht van Zondag op Maandag, is de dijk in de buurt van het station' doorgebroken. Een groot aantal huizen zijn ingestort en de schade is zeer aan- FEUILLETON. 40) Het zou misschien wel aardig zijn,- zeide de directeur,- maar ik schrik er een Jweinig voor terug. Kom, zeide Lauternier, luister, hoe ik het zou aanleggen: op het oogenblik waarop de toejuichingen Minora terug roepen, laat ik Pampy door de coulissen links verschijnen, en terwijl wij nu Minora onder een of ander voorwendsel terug houden, zal Pampy zijn negerdans en zijn gezang beginnen. Zijt gij nooit in een theater opge treden? vroeg de directeur, zich tot Pam py richtend. Ik heb wel gesprongen en gedanst op Martinique. Het idee was oorspronkelijk en had kans van slagende directeur verliet zijn kamertje, en ging op het tooneel, gevolgd door Pampy en Lauternier. Op dit oogenblik eindigde de neger „van Batignolles 'zijn laatste couplet. Nu is het uw beurt, zeide Lauter- jiier, tot Pampy heb geen vrees. D§ toeschouwers applaudisseerden en zienlijk. Volgens een ruwe schatting van den wali beloopt de schade in de stad alleen een bedrag van honderdduizend Turksche ponden. In de vlakte, die zich bij Adana uit strekt, is de oogst geheel vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Met roeibootjes heeft men zoo veel mogelijk menschen uit de onderge- loopen huizen trachten te redden. Daar de telegrafische gemeenschap verbroken is, heeft men geen berichten uit het bin nenland van het vilajet. De wali heeft een uitgebreiden reddingsdienst geor ganiseerd en heeft om middelen geseind. Volgens de jongste berichten begint het water te zakken, maar alle gevaar is nog niet geweken. Te Trebizonde zijn eveneens tal van huizen ingestort. Het aantal gevonden lijken bedraagt daar, gelijk gemeld, 16. West-Indië De berichten van Jamaica vallen mee. Menschenlevens schijnen er weinig bij de overstroomingen verloren te zijn ge gaan. Aan de vruchtenplantages is aan merkelijke schade toegebracht, maar niet zoo of de geregelde verscheping van fruit zou eerstdaags hervat worden. Engelsch-Indië. De aanslag op lord Minto. De staatssecretaris van Indië ontving een telegram van lord Minto, waarin de ze de reeds vermelde bijzonderheden om trent den aanslag op hem gepleegd te Ahmedabad, een stadje op ongeveer 300 mijlen afstand van Bombay gevestigd. Er werden twee bommen geworpeneen van deze werd door een der dragonders van het escorte met zijn sabel tegen den grond geslagen, de andere trof een in- landsch officier, die een parasol boven lady Minto hield. De bommen vielen op den zandigen grondslechts een ontplofte er toen een voorbijganger haar wilde op rapen en verbrijzelde dezen de hand. Zoo althans meldden de telegrammen in de Engelsche bladen. Een telegram aan de „Lok. Anz." echter maakt het geval nog iets erger. De berichtgever van het Duit- sche blad n.l. vertelt, dat na den bom aanslag nog twee werpspiesen naar het rijtuig van den onderkoning werden ge worpen. En volgens diens verhaal zouden deze speren door de beide bovengenoem de officieren zijn afgeweerd. Welke le zing nu de juiste is, kan natuurlijk nog niet worden uitgemaakt, doch het zal ze ker het verstandigst zijn, maar aan de Engelsche lezing te blijven vasthouden. Trouwens de zaak is dan al ernstig ge noeg. Opmerkelijk is het, dat lord Minto nog slechts eenige dagen geleden in een toespraak tot den Maharadja van Jaipur met blijdschap constateerde, dat de toe stand zeer verbeterd scheen. De atmos feer, zoo zeide hij, is veel helderder en frisscher geworden. De onderkoning kan zoo spreken, daar hij op zijn in het laatst van October begonnen rondreis slechts blijken van waardeering had ondervonden en betuigingen van loyauteit had verno men. De aanslag heeft in Engeland diepen indruk gemaakt Groot is de blijdschap, dat lord en lady'Min to beiden ongedeerd zijn gebleven. Enkele Engelsche bladen willen nu wel liefst in dezen aanslag de daad zien van een enkelen afgedoolde, maar waarschijnlijker is het toch, dat hij een gevolg is van de voortdurende en ge organiseerde agitatie tegen de Britsche heerschappij, en zich dus aansluit bij de reeks van aanslagen tegen Britsche amb tenaren in de laatste jaren gepleegd. Engelsche bladen, ook die welke nu juist niet het bestaan van een complot willen toegeven, schijnen het wel eens te zijn, dat met grootere gestrengheid tegen de Indische agitators moet worden opge treden. Valsch gerucht. „De Standaard" schrijft: Van wel ingelichte zijde meldt men ons Minora moest weer terugkomen, toen de directeur de hand op zijn schouder legde. Gij verzwakt, mijn waarde, toon een beetje meer energie, ik betaal n duur. Maar, mijnheer de directeur, gij ziet toch welk een succes. De bravo's worden betaald,- mijn vriend. Op hetzelfde oogenblik verscheen Pam py. Hij was in het zwart gekleed en had zijn citer bij zich. Eerst bleef de menigte besluiteloos. Men meende eerst Mimosa weer voor zich te zien, maar de eerste toeschouwers had den spoedig het verschil van gelaat er kend. Toen hij het eerste couplet gezongen had, klonken de bravo's door de zaal en toen het laatste refrein gezongen was, dreunde de zaal onder het applaus van het publiek. Pampy maakte een buiging en ver - dween. De directeur wachtte reeds op hem. Ik neem u aan,- zeide hij. Wanneer? vroeg Pampy. .-—Nu reeds. De directeur ontbood hem in zijn ka mer en sloot een contract van twee jaren met zijn nieuwen zanger voor vijf en twin tig francs. Pampy teekende, stak het contract in z.'Jh za,k4 §11 haalde zijn portemonnaje te Er doet een gerucht door de Pers de ronde, alsof onder het Kabinet-Kuyper stukken, betrekking hebbend op de zaak- Van Heeckeren van Keil, uit het archief van Buitenlandsche Zaken zouden zijn licht, en in het geheim archief der Ko ningin weggeborgen. Dit gerucht is ten eenenmale valsch. De stukken waarop men blijkbaar doelt, hadden betrekking op een geheel andere aangelegenheid, die hoegenaamd niets met de zaak Van Heeckeren van Keil uitstaande had. Mevrouw Steinheil in den Haag. Een gerucht heeft de ronde gedaan, schrijft de „Nieuwe Courant", dat me vrouw Steinheil te 's Gravenhage Zon dagavond aan een der hotels zou zijn afgestapt en Maandag naar Amsterdam zou zijn vertrokken. Uit een ingesteld onderzoek is ons intusschen gebleken dat dit gerucht kan worden beschouwd als uit de lucht gegrepen. Gistermiddag omstreeks één uur waren de sloopers C. Hekking, F. Brus en J. Brus bezig met het doorza gen van een spant op het dak van een der gebouwen van de door den heer C. Oosterwijk uit de Herlaerstraat no. 10 gesloopt wordende wasch- en strijk- Lnrichting aan de Baan no. 123, te Rot terdam. Plotseling week de geheele, eenige meters hooge achtergevel en stortte met een zwaren slag ineen. Het gevolg was, dat de kap ook instortte en de drie zich' daarop bevindende sloopers medesleep- te. J. Brus kwam met den schrik vrij, F. Brus werd licht aan het achterhoofd verwond en kon zijn werkzaamheden ver volgen, terwijl C. Hekking ,die gedeel telijk onder de vallende spanten en bin ten terecht kwam, het rechterbeen op één en het linkerbeen op twee plaatsen brakbovendien is hij inwendig aan de borst gekneusd. Hij is naar het zieken huis gebracht. Ook daarheen is vervoerd de 65-jari- ge slooper G. Nout. Deze man bevond zich, toen het ongeluk gebeurde, op het open terrein achter den ingestorten muur, waar hij bezig was met het ver sjouwen van hout. Hij werd onder de brokstukken van den muur bedolven en is zwaar inwendig gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. (N.R.C.) Uit de eerst thans verschenen officiëele opgave van de gestolen voor werpen uit den juwelierswinkel der fir ma Schreuder en Baksteen aan de Binnen rotte te Rotterdam blijkt, dat 1571 nom- mers of ruim 2700 voorwerpen van waar de, als gouden horloges, manchet- en frontknoopen, horlogekettingen, colliers, armbanden, belletjes enz., zijn ontvreemd. Zooals Reuterreeds seinde, is de mailboot „La Seyne" van de Messa- gieries Maritimes, varende tusschen Bata via en Singapore, door de Engelsche stoomboot „Onda" aangevaren en binneo twee minuten gezonken. De aanvaring had plaats in de Riouw archipel, ten zui den van Singapore. De Engelsche boot kwam met een zwaar beschadigde boeg te Singapore binnen en moest dadelijk gedokt worden. Volgens de laatste berichten zijn negen van de zestien Europeesche passagiers verdronken, zestien inlandsche en 38 man van de equipage. Gered zijn de tweede stuurman, twee officieren en drie ma chinisten. Nadere bijzonderheden ontbreken, ook is het nog onbekend, of er iets van de In dische Mail behouden is. Uit Vlissingen wordt gemeld dat op de Noordzee het Russische stoom schip j,General Radetzky gezonken is. De opvarenden werden door het Noor- sche stoomschip „Haakon" gered. Van het bij Vlieland gestran de stoomschip j,WiIma" wordt nog ge meld: Het schip is bij laag water niet zicht baar. Schip en lading zijn verloren. Onder de equipage bevond zich ook voorschijn, die geheel ledig was. De directeur legde er drie Louis in. Ik ben tevreden, zeide Pampy. 's Avonds huurde hij een kamer voor veertien dagen en legde zich toen zeer bewogen ter ruste, maar niet minder ge rustgesteld over zijn materieel bestaan. Het was den armen neger niet meer mogelijk om Cyrillus op het college te zien. Hij zocht en ontdekte de woning van Lavergne. Pampy vertelde,- dat hij was weggejaagd. Kom, kom! zeide Lavergne. De be ker van Joseph en den korenzak van Ben jamin, die men ook verborgen had, be schuldigde hen zelf. Wees gerust, mijn brave neger, ik beschuldig u niet. Men heeft u weggejaagd omdat men u vreest. Ween niet, gij zult Cyrillus zien, gelijk ik hem zie bij den aalmoezenier van het college. Welke kunnen toch de plannen van Maloeuvre zijn, dat hij de familie van Pont-Joubert zoo verdeelt en haar scheidt van al hare oude dienaars. Pampy vertelde zijn succes in het AI- casar. Het is voor u een groote inspanning, zeide Lavergne. Ik heb geld noodig, mijnheer, om de jonge juffrouw te vinden en te be schermen. Eens ging de neger door de rue Armey en zag dat alles gesloten was* een Belgische loods. Een lijk is aange spoeld van een naar gissing 16-jarig jon geling. Ook is aangespoeld een reddingboei, half rood, half wit, met in zwarte letters James J. Dickson Gothenburg. Zaterdagavond is het der po litie te Leeuwarden gelukt een tweetal beruchte sujetten in te rekenen. Sedert geruimen tijd trok het de aandacht dat twee gegageerde kolonialen, Dirk Bethle hem en Frans Buwalda met een paar vrouwen goeden sier maakten, tochtjes deden per automobiel,- tweede kl. spoor reisden enz. Geruimen tijd spoorde de po litie tevergeefs na op welke wijze het viertal in staat was zich dergelijke weelde te veroorloven. Eindelijk bleek een wel gesteld landbouwer het slachtoffer te zijn. De politie vernam namelijk, dat den man steeds geld werd afgeperst. Dirk en Frans kwamen herhaaldelijk,- onder voorgeven marechaussees te zijn, bij den landbou wer en wisten hem, door te dreigen een door den landbouwer bedreven feit bij de politie bekend te maken, achtereenvol gens een bedrag af te persen dat in de duizenden liep. De man was radeloos en ontving de politie als een redder. Natuur lijk werden dadelijk toen de noodige maat regelen genomen. Zaterdagavond, toen een drietal agen ten zich in de woning van den landbou wer verdekt had opgesteld, kwamen de deugnieten andermaal om geld. Dat ze dit niet kregen, maar integendeel weldra ge boeid naar het politiebureau werden ge bracht, is te begrijpen, al bleken ze goed bewapend en al boden ze krachtigen te genstand. De twee vrouwen werden daar op eveneens in bewaring gebracht. De politie nam in haar woning eenige honder den guldens in beslag. TeOoltgensplaatheerscht on der de jongere kinderen in ernstige mate de gevreesde slijmhoest. Reeds zijn eeni ge gevallen met doodelijken afloop voor gekomen Eergisternacht brandde er te Waddingsveen een schuur met vee af. Een dertigtal koeien en twee paarden kwa men in de vlammen om. De eigenaar, M. Sch., was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij een landbouwer te Berg huizen bij Oldenzaal, had een zeer ern stig ongeluk plaats. Terwijl de man in een brandende lantaarn petroleum wilde bijvoegen, sloeg eensklaps de vlam naar binnen. Er ontstond een ontploffing,- ter wijl de kleeren van het 6-jarig jongentje dat bij zijn vader stond, in brand geraak ten. Met groote moeite wist men de bran dende kleertjes van 't ventje te blusschen doch niet dan nadat het vreeselijke brand wonden aan gezicht, armen en boven lichaam had bekomen. Bij het blus- schingswerk kreeg ook de vader hevige brandwonden aan de handen. Vader en zoontje moesten beide onder geneeskun dige behandeling. Dok een begin van brand aan het huis kon nog tijdig worden gebluscht. (Zw. Ct.) Door de justitie is een onder zoek gelast naar aanleiding van de bij het ontgroenen te Delft voorgevallen balda digheden, waardoor aan eenige groenen lichamelijk letsel is toegebracht. Verschil lende studenten zijn opgeroepen om voor den rechter van instructie te verschijnen. Aan boord van de sleepboot „Johanna" liggende aan de Nassaukade te Rotterdam, is gistermorgen een defect aan de machine ontstaan, waardoor groo te wolken stoom-ontsnapten, die de ma chinekamer vulde. De machinist, de sto ker en de dekknecht sliepen in de kajuit daarnaast en zij konden daar niet uit, daar de eenige deur uitkwam in de ma chinekamer en het luik aan het dek ge sloten was. Toen heeft de dekknecht P .de Bruijn zich opgeofferd voor de twee anderen. Hij ging, ondanks den heeten stoom, door de machinekamer heen, naar het dek om het luik te openen, waardoor de machinist en de stoker veilig buiten konden komen. De arme man bekwam ernstige brand- Hij durfde niet informeeren bij de bu ren, omdat hij vreesde dat de dienaren de geschiedenis van het horloge hadden verteld, maar hij ging naar den leeraar en deelde hem mede, dat het huis was verlaten. Ik zal het wel te weten komen, waar de familie zich is gaan vestigen, dacht Lavergne. Maar de jonge man zag zich in zijn verwachting bedrogen: in drie huurkoet sen waren Maloeuvre, miss Emily, Coelio en Marie Angelina vertrokkenmen had eenige koffers meegenomende koetsiers hadden hen naar het station Saint-Lazare gebracht. Aan Cyrillus had Maloeuvre be richt, dat hij naar buiten ging en veer tien dagen waren voorbij eer de jongeling bericht ontving van zijn zuster. Lavergne had niets vernomen en Pampy was overgelukkig, toen hij door Morse op den boulevard herkend werd. Pampy vertelde dit alles aan Parasol, nadat deze hem medegedeeld had, hoe hij den hond gevonden had. Na de menschen zijn de beesten alles wat de kinderen liefhebben, zeide Pampy,- wat zijt ge goed geweest, voegde de zwarte er bij, om het arme beest zoo goed te verzorgen. Mijnheer, vroeg Prunelle, het doch tertje van Parasol,- neemt gij Morse me de? wonden. Hij werd in het naburige vef\- bandlokaal door dr. v, Dantzig verbon- j den en daarna naar zijn woning géj-f bracht. l Zondagavond omstreeks vij^ uur is een 74-jarige vrouw te Maarsse- veen in de Vecht geraakt en verdronken, In het ziekenhuis te Rotter* dam zijn gisternacht overleden de expe-! dietiewerkers A. R.,- die Zaterdagnamid- dag in de loods van de firma Wambersi* en Zoon door den omstortenden stapel- van 500 balen koffie met zeven ander*** werklieden getroffen werd, en G. N., die 'y Maandag bij het sloopen der voormalige Bad- en Waschinrichting aan de Baad; door het instorten van een muur ernstig getroffen werd. Inde Oude Houthaven te Am* sterdam heeft gistermorgen omstreeks uur een ontzettend ongeluk plaats gehad* Een 14-tal graan werkers begaven zich met een vlot naar hun werk op het stoom schip „Isle of Lewis", uit Taganrog met een lading gerst hierheen gekomen. Juist kwam een sleepboot met vijf vaartuigen van de Zaanstreek de haven in. De sche pen, die er lagen, noopten den kapitein der sleepboot om langzaam en voorzich-, tig te varen. Door dat langzame varen echter schijnt het achterste vaartuig van den sleep, een ledige dekschuit, te veet speling gekregen te hebben en dit ge voegd bij den sterken wind, maakte dat de schuit afdreef in de richting van d* graanboot, zonder dat de man, die op de dekschuit aan het roer stond, er iets aan doen kon. De vlet met de graanwerkers bevond zich juist tusschen de dekschuit en een tjalk, die langszij van het stoomschip' lag. Uit vrees voor een aanvaring gingen twee mannen in de vlet overeind staan dat was hun ongeluk! Want het vol gende oogenblik raakte een van de twee de 37-jarige graanwerker F. H., met zijn hoofd bekneld tusschen de dekschuit en de tjalk. De ongelukkige was terstond een lijk. De andere man, de 53-jarige N.; R., die eveneens opgestaan was, werd zwaar gewond aan hoofd en linkerschou der. Hij werd per automobielziekenwagen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De overige graanwerkers, die waren blijven zitten, bleven ongedeerd en ook de vlet werd niet beschadigd, doordat er ter hoogte van de wateroppervlakte nog genoeg ruimte tusschen beide schui ten was overgebleven. „H.'i Den politieagente. Bonne, te Enschede, is Zaterdagavond, toen hij C._ O., die onlangs zonder eenige aanleiding den manufacturier B. aldaar, met messte ken verwondde, waarvoor hij tot 6 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld,- wilde arresteeren wegens dronkenschap,- door diens makker H. een messteek ia den linkerarm toegebracht, terwijl hem tevens een trekpees van een der vingers werd doorgesneden. Beiden werden gear resteerd en in voorloopige hechtenis ge steld. In het dorpje Huls, even over de grens, bij Venloo, zijn drie jachtopzie ners aangevallen door drie stroopers, die door hen op heeterdaad betrapt waren. De jachtopziener Ellman werd doodge schoten en de jachtopziener Fernberg le vensgevaarlijk gewond. De daders, die op de vlucht wareq gegaan, werden door middel van een po litiehond te Meurs opgespoord en aange houden. Het zijn drie mijnarbeiders. Uit Schoterland wordt aan het „N. v. d. D." gemeld, dat het de zer dagen aan een ander blad ontleen de bericht, als zou een verpleegde in het ziekenhuis te Sneek bekend heb ben de dader te zijn van den 18 jaar, geleden gepleegden moord op een boe renvrouw te Oudeschoot (bedoeld wordt Nieuweschoot), waarvoor haar men reeds elf jaar gevangen/sstraf heeft on- ondergaan, een verzinsel blijkt te zijn. De bedoelde man is nooit in de gevan genis geweest. Van rechterlijke dwaling is dus geen sprake. Hij behoort mij niet toe, maar ik' mag zeker wel eens naar hem komen kij ken? Wel zeker, al zoudt ge alle dagen willen komen, zeide Parasol. Het gelaat van Pampy straalde van vreugde. Laten wij Zondag eens naar Asnières gaan en Morse medenemen. Dat is goed, mijnheer Pampyik heet Pampy, Welnu, mijnheer Pampywij zul len samen de wandeling maken. Toen de zwarte iedereen de hand had gedrukt, verliet hij de goede menschen met een verlicht hart. Den volgenden dag ging hij naar La vergne. Mijn arme Pampy, zeide deze. Ma loeuvre heeft een doel voor oogen en om dat doel te bereiken moet alles uit den weg geruimd worden. Gij kunt beproeven Maloeuvre te vinden, dat is uw recht, maar wees voorzichtig, als hij bemerkt dat hij bespied wordt, dan zal hij mis schien openbaar maken wat in het huis van Pont-Joubert is voorgevallen. Hij bracht ook nog een bezoek aafl Cyrillus. Deze zag er bleek uit en had groot* kringen om zijn oogen. (Wordt yeryolgd),

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5