1 Uit Stad en Omgeving. ADVERTENTIEN. Bericht van Inzet. L. J. Castefein, A. D. Vonk, Mare 60, Leiden. Tel. lot. 503. A.D.Vonk, Mare 60, Leiden. Tel. int. 503. Handel in Granen, Lijnkoeken, Fourage, geperst Hooi en Stroo. 4 Het jubiieum van den Paus. Ontelbare telegrammen van souverei- nen, staatshoofden, autoriteiten, bisschop pen, vereenigingen, enz., zijn gisteren op het Vatikaan binnengekomen, welke ge- lukwenschen en blijken van toewijding in hielden. Gistermorgen heeft kardinaal Merry del Val met kardinaal Gaspurri en de prela ten die in het Vatikaan wonen den Paus hun eerbiedige wenschen aangeboden. Zondag zal een plechtig Te Deum in den Sint Pieter gezongen worden. Frankrijk. Er is veel mysterieus in de derde re publiek. De Steinheilkwestie, de Dreyfus- zaak en de dood van Felix Faure. Meer dan 10 jaar is 't geleden dat Faure op zijn bed in het Elisée dood werd gevonden, naar de artsen voorgaven gestorven aan hersenverbloeding. Waarom zou ook de president van Frankrijk niet aan hersen verbloeding sterven, zoo menigeen sterft er aan. De vroegere leerlooier Felix Faure was een man zoo recht naar den zin der iBourgeoisie dat men hem gaarne vergeeft 'tegen de afwikkeling der Affaire te zijn geweest. Toch is bij de behandeling der Steinheilzaak onopgelost gebleven welke rol de beklaagde bij den dood van den President gespeeld heeft. Zij toch was bij zijn dood tegenwoordig, en is later weg geslopen. Men heeft beweerd, dat me vrouw Steinheil hem den giftbeker heeft gegeven, omdat h ij tegen de revisie der Dre3'fuszaak is geweest. Wat er van waar zij, te verwonderen blijft het, dat men niet getracht heeft ook daarover een licht te doen opgaan. Nu zal de wereld wel nooit iets daarvan vernemen. Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy, schrijft een brief in de „Univers", waar in hij de Fransche Katholieken op het hart drukt zich te vereenigen en waar van het slot luidt: „Ik smeek de Katholieken, de eer lijke lieden en de Franschen die hun land liefhebben, en als het moet smeek ik het op beide knieën, om toch einde lijk de handen in elkaar te slaan, en zich ie vereenigen. - Ik zeg tot allen met een toon, waarin ik mijn heele ziel zou willen leggen„Hebt medelijden met Frankrijk". Academienieuws. LEIDEN. In het klein-auditorium van het Universiteitsgebouw opende heden- nam ddag de heer Ed. Douwes Dekker, van Gouda, met eene openbare les zijne Colleges over de Italiaansche taal- en letterkunde. Met gunstigen uitslag afgelegd het candidaats-examen in de Nederlandsche letteren de heer F. W. van Wijk (Leiden). GRONINGEN. Candidaats-examen Rechten: de heer H. P. Tjeenk Willink. UTRECHT. Bij den rector-magnificus der Rijks-Universiteit zijn tot op heden voor de-eerste maal ingeschreven 232 studenten, verdeeld over de verschillende faculteiten als volgt: theologie 29, rechts geleerdheid 34, geneeskunde 104, wis- en natuurkunde 34, letteren en wijsbe geerte 31, totaal 232. AMSTERDAM. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaatsexamen in de Nederlandsche letteren door mej. j. L. A. Terpstra. DELFT. Aan de Technische Hooge- school studeeren thans 1079 studenten, onder wie 213 voor de eerste maal in geschreven.- De voorzitter van de afdeeling der weg- en waterbouwkunde van de Tech nische Hoogeschool, maakt in de „Stct." bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen^ai^iet^ngenieurs^e^ cïviel-ingenieur, dat zal worden afge nomen in Januari 1910, zich hiervoor schriftelijk hebben aan te melden bij den secretaris der afdeeling, G. H. de Vries Broekman, vóór 1 Decemher 1909. For- mulen voor de aanmelding zijn verkrijg baar in den technischen boekhandel van J. Waltman Jr. te Delft. (Herplaatsing wegens misstelling in de „Stct."). STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 17 Nov. Na aanneming zonder debat of stem ming van een aantal kleine wetsontwer pen, kwam in behandeling het wetsont werp tot wijziging der Landweerwc De heer Ter Laan was vóór het wetsontwerp omdat, nu de Regeering de volle beschikking krijgt over de Landweer in de toekomst kan worden overgegaan tot afschaffing van het blijvend gedeel te. En voorts was hij er voor, omdat het ontwerp kan leiden tot afschaffing van een der herhalingsoefeningen en van de inspectie. De heer Eland juichte het ontwerp toe voornamelijk omdat de Landweer nu hoofdzakelijk zal dienen tot dekking van een mobilisatie, wat haar eigenlijke re den van bestaan is. De heer Duymaar v. Twist be riep zich op een uitlating van generaal Sabron dat er geen verband bestaat tus- schen de Landweer en het blijvend ge deelte. Voorts vroeg hij, of de bepalin gen omtrent het inleveren van wapenen door de Landweermanschappen niet her ziening behoeven, waar zich een geval heeft voorgedaan dat een landweerman geweigerd heeft de wapens in te leveren. De Min. van Oo r 1 6g dankende voor de instemming die dit ontwerp afkomstig van Minister Sabron ge vonden heeft, noemde liet ontwerp op verschillend gebied een juiste verbete ring, vooral omdat thans de Regeering de volle vrijheid krijgt om de Landweer te bezigen voor de doeleinden door haar noodig geacht. De Minister zette tegenover den heer Ter Laan uiteen dat opkomst van de Viermaanders bij de depottroepen bil lijk is. Verdere inkrimping der herha lingsoefeningen is niet te verwachten. Opkomst tweemaal zes dagen in de 7 jaar achtte de Minister waarlijk niet te zwaar. Faciliteiten zullen gaarne zoo veel mogelijk verleend worden, maar ver der kan de Minister niet gaan. Of inkrim ping van het blijvend gedeelte in de naaste toekomst het gevolg van het ont werp zal zijn, kan de Minister op het oogenblik niet zoo zeggen. De troepen zijn op dit oogenblik nog niet voldoen de geëncadreerd. Ook .de inspectie kan niet gemist, maar ook hier kunnen faci liteiten verleend worden. De Minister zal nauwgezet overwegen of, wat de schadevergoedingen betreft, het'maxi mum zal kunnen worden uitgekeerd. De Minister kondigde een wetsont werp aan ten aanzien van aanwijzing van landweerdetachementen voor eventueele mobilisatie. Ten slotte deelde de Minister mede dat zich tot op dit oogenblik slechts één geval van weigering van wapensinle vering heeft voorgedaan. De voorschrif ten te dier zake worden met tact toege past. Bij repliek verklaarde de heer Ter Laan zich door minister's antwoord te leurgesteld, waarop de Minis ter aan voerde dat indien overeenkomstig een spoedig bij de Kamer in te dienen mili tiewetsherziening de diensttijd van 7 op 5 jaren wordt gebracht, met één her halingsoefening zal kunnen worden vol staan. Bij de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp verdedigde de heer Ter Laan een amendement strekkende om één herhalingsoefening te doen verval len. De heer Thomson bestreed het amendement, omdat hij voorstander is van oefeningen in groote verbanden. Spreker vroeg voorts welke compensatie de Minis ter denkt te* stellen tegenover zijn zoo even aangekondigd voornemeij om den al- gemeenen dienst te bekorten. Immers, als de dienst bekort wordt, vermindert de legersterkte, en dient deze dus verhoogd te worden. Maar om de financieele offers die dat zal eischen te compenseeren zal de dienst in de kazerne ingekrompen moe ten worden. Maar in dat geval zal «ook het aantal herhalingsoefeningen niet kun nen worden ingekrompen. Ook de heeren Eland, Duymaer v a n T w i s t en de M i n i s t e r, benevens de heer v. Karn eb eek (namens de corn missie van rapporteurs) bestreden het amendement, dat verworpen werd met 62 tegen 6 stemmen. Vóór de socialisten en de heeren Oosterbaan en de Klerk. LEIDEN, 17 November. Van de oplichterijen der troep Zi geuners, waarvan reeds uit de omstreken menige gevallen zijn medegedeeld, is ook de heer L. Chemische wasscherij aan de Hoogewoerd, de dupe geworden. Dezer dagen meldden enkelen hunner zich bij den heer L. voor werk aan en werd hun opgedragen eenige reparaties te verrichten aan een grooten koperen ketel, welke in het bedrijf gebruikt wordt, Toen zij met hun arbeid gereed waren, vroegen zij betaling van 100 francs bewerende een geheel nieuwen bodem te hebbenaangebracht. De heer L. was hierdoor zeer ontstemd en weigerde de gevraagde som te vol doen, omdat hij geen opdracht tot dit werk had gegeven. Na lang bieden en loven stelden de zigeuners zich met 30 fres. tevreden en vertrokken. Bij het meer nauwkeurig nazien van verrichten arbeid bleek evenwel, dat de oude bodem wat was opgepoetst en de heer L. aldus de dupe was geworden van brutale oplichters. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. Intusschen zij men gewaarschuwd. Tijdens de godsdienstoefeningen in de Hartebrugskerk kreeg gisteravond het 19-jarig meisje A. M., wonende aan de Volmolengracht alhier, een toeval. Door eenige kerkgangers werd zij uit het ge bouw verwijderd en binnengebracht in den winkel van den heer Willenborg aan de Mare. Op verzoek van den geneesheer, dr. W., assistent aan het Ziekenhuis alhier, is zij vandaar per politiebrancard naar haar woning vervoerd. De dienstplichtige bij de Landweer Gerardus Renirie, behoorende tot de land- v/eerlichting van 1905 en tot de 4de com pagnie van het 28ste bataljon Landweer- infanterie, wordt verzocht ten spoedigste zijn tegenwoordige woonplaats op te ge ven of zich onverwijld te vervoegen op het Militiebureau ten stadhuize (kamer No. 9) alhier. Tegen den elfjarigen deugniet J. v. S., alhier, die zich reeds meermalen aan oneerlijkheid schuldig maakte, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het wegnemen van een kistje rumboonen, toebehoorende aan den grossier K. aan den Apothekersdijk. Hedenmiddag, circa één uur, is op het Rapenburg hoek Langebrug, bij het gebouw van den R. K. Volksbond, een auto in botsing gekomen met een rijtuig van den stalhouder Dieben, alhier. Het paard kwam te vallen en werd waarschijn-.- lijk inwendig zwaar gekneusd, althans het dier kon het rijtuig niet meer trekken en viel bij het brengen naar den stal, eenige malen op den grond. Rijtuig en auto wer den beschadigd. Volgens verklaringen van omstanders is de schuld niet aan den bestuurder van de auto. De chauffeur heeft voldoende gewaarschuwd, maar de koetsier heeft niet genoeg oplettendheid betoond bij het omrijden van den hoek. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteravond werd de politie ge telefoneerd over een gerucht van brand aan den Heerensingel. Uit een door een rechercheur te fiets ingesteld onde zoek bleek evenwel, dat eenige jongens daar ter plaatse van krullen een vuurtje had den gestookt, waarvan de vlammen wel een meter hoog opsloegen. De brandweer behoefde niet uit te rukken. Hedenmorgen kon bij het afrijden van de Korenbeursbrug de vervoerder van een handwagen zijn kar niet meer houden en kwam deze terecht tegen den Galanteriewinkel van den heer van Leeu wen aan den Nieuwen Rijn. Een groote Spiegelruit werd ingedrukt, waardoor eenige materieele schade is ontstaan. Eenzelfde ongeluk overkwam den aard appelenhandelaar K:, aan de Vrouwesteeg. Zijn, handwagen, welke geladen voor zijn winkel stond, werd aangereden door de paardenkar der firma L. E. Nieuwenhui- zen, alhier. De ruit werd verbrijzeld. VOORSCHOTEN. Gisteravond besloot de Jonge Garde In hare vergadering tot verspreiding in alle Katholieke gezinnen van deze parochie van het vlugschrift over de Ferrerzaak, uitgegeven door het bureau der K. S. A. te Leiden. Van harte juichen wij deze daad van degelijke, katholieke propaganda toe en hopen, dat deze eene daad nog door meerdere van die soort moge gevolgd worden. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, is voornemens in het begin van December a.s. het woonhuis aan den Langen Vijverberg te 's-Gravenhage, te betrekken. Eucharistisch Congres. Naar aanleiding van het 21e Inter nationale Eucharistisch Congres, zooals bekend het volgend jaar te Montreal in Amerika zal worden gehouden, heeft Mgr. Burcïiesi, Aartsbisschop van Mont real een herderlijk schrijven uitgevaar digd, waarin hij de geloovigen van zijn diocees tot algemeene deelneming uit- noodigt. Wij komen hierop morgen terug. 's GRAVENHAGE. De begrafenis stoet van baron Mackay zal morgen om streeks kwart vóór negen met de gala rijtuigen waarin de vertegenwoordigers der Koninklijke familie gezeten zijn, het sterfhuis aan den Wassenaarschen weg verlaten om langs Koninginnegracht en Prinsessegracht het Staatsspoorstation te bereiken. In de gereserveerde le klassewacht kamer worden de genoodigden en be langstellenden verwacht, die zich daar aan weerszijden zullen opstellen. De kist wordt langs hen heen naar het perron gedragen en daar in een tot rouwkamer ingerichten waggon geplaatst. Als dat geschied is, zal de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal ,barou Schimmelpenninck van der Oye in de wachtkamer spreken. Daarna vertrekt de trein te 9.48 naar Nijmegen. Uit Mühlhausen wordt geseind, dat een 23-jarige arbeider V. twee ge huwde arbeidsters van de sigarenfabriek der firma Metzger in Grötzingen heeft doodgeschoten, omdat zij aan zijn eisch om te staken, geen gevolg wilde geven. Daarna heeft de moordenaar zich in zijn huis opgehangen. Uit Essen wordt geseind, dat bij den bouw van een bron in de Belling- hauserstrasse aldaar eene ontploffing plaats had, waarbij een arbeider licht, een andere zwaar gewond werd, welke laatste eenige uren daarna stierf. NEW-YORK. President Taft heeft be sloten, dat de schandalen van den suiker trust streng moeten worden onderzocht. Men ziet sensatie-wekkende onthullingen tegemoet indien het Congres een onder zoek beveelt CON ST A N TI NOP EL. Men meldt, dat de moeder van de vierde vrouw van den ex-sultan beroofd is van hare juweel en', die een waarde hadden van 500.000 Turksche ponden. Een officier moet de dief zijn. Te Kleef heeft men in de rok ken van een als armoedig bekend staan de weduwe, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen 27.000 Mark inge naaid gevonden. In haar gebrekkige wo ning vond men nog 1500 mark aan con tanten. Marktbericiiten. AMSTERDAM. 17 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 171 vette kalveren le kw. 100 c., 2e kw. 90 c., 3e kw. 80 c. per kilo, 26 nuchtere kalveren f 11 a 18 per stuk, 535 vette varkens Hollandsche le kw. 50 a 52 c., 2e en 3e kw. 48 a 49 c., Overz. en Geld. le kw. 50 a 52 c., 2e en 3e kw. 47 a 49 c. per kilo. PURMEREND, löNovember. Heden waren aan gevoerd 102 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 30.50, stapels commissie f 3 stapel middelbare f 30.50. SNEEK, 16 November. Marktboter, 1ste keur f 57.— a Aanvoer 4/4 en /8 vn. Bij de Vereeniging: le keur f 57.a 2e keur f a f 3e keur f 4e keur f a 5e keur f laatste keur f Fabrieksboter. Aanvoer 8/3 en 24/6 vn. Prijs f 59.— a Noteering van de commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland: Boter eerste soort f 59.—. Kaas. Nieuwe nagel- f a oude f aanvoer kilo. SCHIEDAM, 16 November. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 10j*4 per Ned. vat, zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn vast. Spoeling per ketel f2, Graan-Spïritus f17 a 17K Melasse-Spiritus \A% a 1534, ruwe Spiritus f.8,a WASSENAAR. Veiling van löNovember 1909. Kropsla per 100 f 0.40. Kroten per 100 bos f 1. a f 1.20. Andijvie f 0.80 a 1.—. Aardappelen per kin f 1.— a f 1.45. Savoy e kool per 100 f 1.50 a f 2.Roode kool per 100 f 1.—a f 2.50. Groene kool per 100 f 0.50 a f 1.25. Boerenkool per 100 f 0.80 a f 1.25. Witte kool per 100 f 1.50 a f 2.Eieren per 100 f 9.a f9.60. Konijnen per stuk f 0.55. PURMEREND, 16 November. De aanvoeren en prijzen waren heden als volgt .*750 runderen vet vee 52 a 70 c. per kg., 4 paarden, 126 vette kalveren 75 a 95 c. per kg., 201 nuchtere f 10 a 26 per stuk, 419 vette varkens 48 a 52 c. per kg., 41 magere dito f 16 a 27, 285 biggen f 6 a 10 per stuk, 4192 schapen en lammeren. Handel matig. MEPPEL, 16 Nov. Aan de botermijn was de aanvoer heden 2325 kilo, hoogste prijs fl,46, laagste prijs fl;41, middenprijs f 1,43 per kg. GORÏNCHEM, 16 November. Op de St. Maar ten s-beestenmarkt waren aangevoerd 4933 run deren, met vluggen handel. De prijzen waren als volgt; zware kalfkoeien f 220 tot 270, kalf- vaarzen f 140 a 200, gnste vaarzen f 80 a 130, melkkoeien f 160 a 220, 2}^-jarige ossen f 160 a 220, l^-jarige ossen f 60 a 110, pinken f 80 a 120, graskalveren f 40 a 80, nuchtere kalveren f 6 a 14. GORÏNCHEM, 15 Nov. Ter St.-Maartens- Paardenmarkt aangevoerd 2234 stuks. Luxe f 400 a 800, Werk f 150 a 400, 2^-jarigen f 200 a 400, Vy%-jarigen f 100 a 350, Veulens f 80 a 200, Hitten f 50 a 200. De handel in alle soorten was levendig. Vele handelaren waren aanwezig. ZATERDAG, 20 November 1909, te zeven uur, in bet Notaris buis aan den Burcht te Leiden, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, afslag, van eenige huizen te Leiden, in bod gebracht als: 1. Het huis met afz. boven woning, Poelgeeststraat 6 en 0a op f 2225,— 2. Het Huis met Erf' als voren 4 en 4a op f 222.5.— 3. Het Huis, Voorste Zand straat 5, op f 1105.— Terstond verhoogd met f 50. 4. Het Huis, als voren op1145 5. Het Huis, Bouwelouwesteeg 21, opf 500.- Ten Kantore van voornoemden Notaris worden tot en met Zater dag e.k., van 10—2 uur, ver- hoggingen aangenomen, tegen genot van 1/5 der verhoogsom. Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit LEIDEN. OPENBARE Aanbesteding. Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici teit zullen op ZATERDAG 20 NOVEMBER 1909 ten 3uurn.m. ten kantore dier inrichtingen aan besteden Het uitdiepenvan de Mareslngelgracht en liet wegvoeren van de uitgediepte specie. Inlichtingen worden op iederen werkdag tusschen 10 uur v.m. en 12 uur 's middags tot den dag der aanbesteding verstrekt ten kantore der Fabrieken van Gas en Electriciteit, waar bestek en teekening tegen 1,— per stel verkrijgbaar zijn. (652.) Tientjes en T wintigj es van „LOTISICO" klassi kaal en doorgefourneerd ver krijgbaar bij den Collecteur van „Lotisico" J. CASTELEIN, Oude Rijn 178 en de Heeren: W. L. VAN VELZEN, Vrouwesteeg 12, J. G. WIJNBEEK, Haarlemmer straat 91. (711) F*. S. Voor de nummers uit deze Collecte die in de binnenklassen uit loten zijn steeds, en terstond, nieuwe nummers verkrijgbaar. Brood- en Beschuitbakker, Lage Rijndijk 9. Het beste adres voor zwaar brood als zuiver Roggebrood, echt Zeeuwsch tarwebrood, rogge en tarwe tezaam vermengd, alles uit sluitend eerste kwaliteit. (135 Beleefd aanbevelend. Voor St. Nicolaas-Cadeaux is bovenstaand adres ruim voorzien. De Etalage is gereed. Ruime keuze in Holl. Aquarellen, Gravures, Etsen. Ruime keuze in Fantasie- en andere platen. ZIE DE ETALAGE. LAGE PRIJZEN. Luxe Postdoozen groote voorraad. Ruime keuze in Jongens- en Meisjes Prentenboeken, Kinder spelen. Groote collectie 30 ct. spelen. Portret-, Poëzie-, Verjaardagen-, Briefkaarten- en Ansichts- kaartenalbums. Luxe-Kantoorartikelen. 712 Adverteert in De Leidsche Courant. Prima door stoom gedroogde Pulp, enz. MONSTERS en PRIJSOPGAAF worden gaarne verstrekt door De Wed. J. SCHUUR, (634) Zoeterwoude. Telef. Interc. No. 1. ESectrische Lijstenfabrlek, A. D. VONK, Mare 60, Telef. Int. 503, - Het beste en soliedste adres.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 3