BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, Jaargang. No. 36. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27» cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. De zaak-Steinheil. Ruim half vier was gisteren het ge tuigenverhoor geëindigd. De president kondigde aan, dat hij de vraag van (hoofddaderschap zal stellen ingevolge |de akte van beschuldiging en de vraag .van medeplichtigheid als gevolg der de batten. Tegen vieren staat onder gespannen i (stilte de advocaat-generaal Trouart Riol- Ie op. In het half schemerend namid daglicht, tegen den donkerenachter grond is de scherpe kop en forsche ge stalte in den rooden toga met breeden zwarten zoom en witte bef als een som- ber dreigende verschijning. Hij begint langzaam,- gedeeltelijk lezend, wordt daar- jia scherper,- heftiger, bijtend en aan vallend. In schrille kleuren schildert hij het leven van mevr. Steinheil. De advocaat-generaal wil niet vplhou- den, dat beklaagde haar moeder heeft twill en dooden en laat de beschuldiging van moedermoord varen* Hij wil niet verder gaan dan zijn geweten hem toe- laat, maar hij is overtuigd dat zij haar imari gedood heeft. Hij geeft de volgende constructie van de misdaad. De moor denaars, zijnde beklaagde met een of jmeer medeplichtigen wilden mevrouw IJapy niet dooden, maar ook vastbinden. |Ze waren hiermee bezig toen Steinheil gerucht hoorde en aankwamhij werd gedood. Mevr. Japy stierf, hetzij door schrik hetzij door het binden en de iwattenprop, hetzij door de medeplichti gen. Heden zal de adv.-generaal de gron den dezer voorstelling uiteenzetten. De strijd tegen het Katholiek onderwijs Bij de opening der colleges van de Ka tholieke faculteit in Lyon, hield kardinaal aartsbisschop Couillié een rede, waarin hij o.a. zeide, dat het gevaar voor Kerk ;en Godsdienst zeer dreigend was. Het [werk: van-het Katholieke hooger onderwijs zal men echter niet kunnen vernielen ,- [wanneer de geloovigen hun plicht kennen ;en vervullen. Het rapport van het Fransche depar tement der crimineele justitie over 1907 heeft dezer dagen het licht gezien. Het bevat nieuwe documenten, waaruit blijkt jde uitwerking van den alcohol op het Voortbrengen van den misdaad. Voor eerst zijn van 1825 misdrijven begaan te gen personen en naar de hoven van Assi sen in 1907 verwezen, 263 of 14 pet. on der den ëchtstreekschen invloed van den alcohol geschied. Die verhouding is al grootmaar als men onder de vóór de correctioneele rechtbank be handelde delicten de .4343 feiten van rebellie, in hetzelfde jaar voorgekomen •neemt, dan vindt men 34 pCt. gevallen ruim een derde dus, waarin ambtena ren of agenten blootstonden aan belee- idiging, door misbruik van sterken drank veroorzaakt. In de steden Amiens en Caen, waar het verbruik van alcohol FEUILLETON. 36) ~r~ juist deed het rollen van een rijtuig zich hooren. Zidor had een goeden inval, hij [riep den koetsier aan. Kameraad, zeide hij, gij wilt ons zeker wel een lantaarn van uw rijtuig lee- inen, om het arme beest te redden? Welzeker, .ik ben een liefhebber van dieren, en de „Vereeniging van Dieren- [bescherming" heeft mij twee medailles [uitgereikt. Ziehier de lantaarn. Met een flinken ruk trok Parasol het fmes er uit,- en stopte zijn zakdoek in de wonde. Toen deze eerste zorg genomen was/ 'ging hij weder naar den koetsier. Nu moeten wij het arme beest ver voeren. Stapt allen maar in en neemt den hond ook maar mee. Zidor en Parasol legden het arme dier in het rijtuig. Parasol en zijn gezin volg den ook in het rijtuig. Zidor bleef echter Staan. Kom,- zeide de koetsier tot hem, Stap ook in. Neen, zeide hij, dien dronkaard kan ik nief verlaten, anders, loopt hij nog in aanzienlijk is, stijgt de verhouding tot resp. 59 en 40 pCt., en te Parijs is zij mede niet minder dan 47.5. Eenzelfde ervaring werd voorts voor slagen en"ver wondingen verkregen. Van den anderen kant waren van de 191.108 in 1907 door de correctioneele gerechtshoven gevonnisten 38.272 (14 pCt.) alcoholici of dronkaards. In dit getal figureerden 2176 vrou wen ,van welke 721 sinds lang zich aan drankzucht hadden overgegeven. Gewoonten van onmatigheid in het gebruik van sterken drank komen het meest voor onder ongehuwde of echte lijk gescheiden personen en weduw naars. Bij hen is de verhouding 32 pCt. in plaats van 14. Ook de invloed van de dichtheid der bevolking doet zich inzonderheid in za ke alcoholisme gevoelen. Volgens de laatste volkstelling bedroeg de stedelijke bevolking van Frankrijk 19.894.525, die van het platteland 23.004.755 zielen. Op de 100.000 stedelingen nu vindt men 84 alcoholici of dronkaards en slechts 51 op een gelijk getal op het platteland. Gaat men verder na, in welke klassen der bevolking vooral dronkaards of al coholici, zich aan delicten schuldig ma kende, gevonden worden, dan staat het vast, dat het alcoholsime, in zijn tot misdrijven leidende gevolgen, vooral de arme klassen treft, en met name de meest onterfden. (Tijd.) In de gemeente Saint-Geneviève kort bij Pont Mousson heeft een onderwijzer een verzoek ontvangen van de vaders van eenige gezinnen, die wenschen de boeken, welke hun kinderen worden gegeven op de school, eerst te mogen goedkeuren. Zij voegen er aan toe, dat zij niet willen dat hun kinderen leeren uit boeken, die hen kunnen kwetsen in hun geloof. Het hoofd der school waarschuwde de onder- wijs-autoriteiten en een vergadering had plaats, waarbij de inspecteur van het on derwijs erop wees, dat de wet den ouders niet de bevoegdheid toekent te oordeelen over de boeken, waaruit de kinderen in de school leeren. De onderwijzers kunnen dus doorgaan met de boeken, die de ou ders afkeuren. De ouders, wier verzoek werd afgewezen, zijn het nog niet er over eens, welke houding zij zullen aannemen. Deze houding kan gemakkelijk bepaald worden: wanneer de boeken, door hun kinderen gebruikt, voor het geloovig ge moed dier kinderen kwetsend zijn (en dit zal toch wel, ondanks keurings-weigering vrij gemakkelijk te achterhalen en van be voegde zijde zijn uit te maken), dienen, de ouders huil kinderen thuis te houden. K. S. Sparaie. De minister-president heeft het noodig geacht de steeds optimistischer wordende stemming in het land betreffende een a.s. vrede, een weinig te doen bekoelen. Hij heeft verklaard, dat de openbare meening zich niet al te zeer moet laten meesleepen door 'n overdreven optimisme Zeker, wij zijn goed op weg om tot vrede te geraken, maar de militaire ope- de Seine. Hij woont met ons in hetzelfde huis. Hij heeft een vrouw en vijf kinderen en ofschoon zij dikwijls door hem ge slagen wordt, houdt zij toch nog van haar echtgenoot. Maar het gaat toch niet aan den weg te voet af te leggen. Kom help den dronkaard op1 den bok en ga bij uwe vrien den in het rijtuig. Het rijtuig rolde spoedig Parijs bin nen en reed naar de rue Saint-Antoine. Welk nummer? vroeg de koetsier. Houd eerst even stil voor een apo theek. Eenige minuten later trad Parasol bij mijnheer Patural binnen, en vertelde wat er gebeurd was en vroeg wat hij te doen had. Een jonge ihan stelde belang in het geval. Ik ben student in de medicijnen, ik zal het beest verzorgen,- ga naar huis, ik kom aanstonds. Louis Parasol,- no. 180, vijfde éta ge, linkerdeur. Goed, verwacht mij. .Voorzichtig werd het beest uit het rij tuig gehaald en naar boven gebracht. Juist was Germaine bezig het beest op een zachte matras te leggen, toen Lionel Au- bertin binnenkwam. Mij onderzocht de w,onde en ga,f de yer- raties rondom Melilla zijn nog niet ten einde en ook wacht het vraagstuk van Penon en Alhucemas nog een oplossing. En wanneer dit alles geschikt is en tot een goed einde gebracht, dan moeten we nog tot overeenstemming zien te komen met den sultan, om ook in de toekomst moei lijkheden te voorkomen." Duit^ctüand. De kapitein von Köpenick heeft te Berlijn navolgers gevonden, die zijner waardig zijn. Drie jongelieden van even 20 jaar, aan wier hoofd de mislukte tandmeestersleerling Lüdtcke stond, zijn op een goeden dag na afloop van de terechtzittingen het gebouw van het eer ste Berlijnsche Landgericht binnenge drongen. Uit een raadkamer stalen zij baretten en toga's van rechters, dosten zich daarmee uit en bezochten in die vermomming, zonder iemands argwaan te wekken, verschillende vertrekken van het gerechtsgebouw, waaruit zij de schoonmaaksters verjoegen. In een ka mer braken zij een kast open en stalen een pak formulieren voor de inning van gerechtelijke kosten. Met behulp van de boeken, die zij vonden, werden die for mulieren ingevuld, van den stempel van het Landgericht, dat bij de hand lag, voorzien en met de aldus vervalschte stukken verlieten zij het gebouw weer. Als men weet, dat er bij het eerste Landgericht 350 rechters, 40 ambtena ren van het O. M. ,84 handelsrechters en ruim 800 advocaten werkzaam zijn, behoeft het niet te verwonderen, dat de als rechters verkleede boeven zoo brutaal hebben kunnen optreden. Zich uitgevende voor hulpdeurwaarders begonnen zij nu bij de menschen, die kos ten aan 'het gerecht verschuldigd waren, om het geld rond te gaan, zoowel te Ber lijn als te Schöneberg, Charlottenburg Weissensee en in andere voorsteden. Kon iemana nfet dadelijk betalèn, dan zeide degeen, die zich aanmeldde, dat „zijn co* Iega de deurwaarder" den volgenden dag zou komen. Gewoonlijk hadden de men schen dan intusschen voor het geld ge zorgd. Men rekent, dat de gauwdieven in het geheel tusschen de 2000 en 3000 mk. hebben los gekregen. Nu zij zo(o gemakkelijk hun eersten slag hadden geslagen, maakten zij zich gereed om een nog grootere operatie bij het rijks gerecht te Leipzig te ondernemen. Die moest tusschen de 6000 en 8000 mark opbrengen. Maar voor het zoover kwam, een hunner was al in Leipzig geweest, om eens in het rechtsgebouw rond te kij ken, werd het bedrog ontdekt. De drie jongelingen zijn reeds allen gepakt en op gesloten. Lüdtcke, de hoofdman van de bende, was van plan geweest, om, wanneer hij ook te Leipzig zijn slag geslagen had, tijdelijk in Berlijn te verdwijnen, en dan voor nieuwe oplichterijen naar de Riviera te gaan. Ferrer-vlugschrift. De oplaag (groot 70.000 ex.) zekering, dat geen levensorgaan was ge troffen en verliet de familie, zeggende: Ik kom eiken dag terug tot het dier geheel genezen is. Germaine begon de kinderen te ont- kleeden en de oudste kinderen verricht ten hun avondgebed. In deze eenvoudige woning getuigde alles van orde, arbeid en geluk. Men be greep dat de arbeid welvaart bracht en dat de godsdienst de eendracht bewaarde. Juist had Germaine haar muts afgezet, toen zich eensklaps kreten lieten hooren in de naburige kamer; men begreep dat het weder een der verschrikkelijke too- neelen was, gelijk er zoo dikwijls in dit huis voorvielen. Mijn God! zeide Germaine met schrik,- het is Amadou. Parasol liep naar de deur, maar voor dat hij ze opende, greep zijn vrouw hem bij den arm. Ga er niet in,- zeide zij. Hij is dron ken i En als Amadou zijn vrouw; ver moordt t—Laten wij samen gaan,- zeide zij. Zij gingen binnen. iTerwijl in de kamer de grootste wan orde heerschte,- sloeg en trapte Amadou zijn vrouw, die op den grond uitgestrekt lag. Zij huilde terwijl zij gen klein kind Jeggtiigtsi bjel^ van het Vlugschrift over de Ferrer-zaak, is, zooals het vorige bericht meldde uit verkocht. Het Centraal Bureau zal bij verdere bestellingen voor een tweede editie zor gen, die met de nieuwste gegevens zal worden aangevuld. Koninklijke besluiten. Aan mr. J. A. G. baron De Vos van, Steenwijk, lid van het College van Re genten over het Huis van Bewaring te Harderwijk, is als zoodanig eervol ont slag verleend. Met ingang van 15 Nov. is benoemd tot burgemeester der gemeente IJssel- muiden, Grafhorst en Wilsum H. Vis- scher. De eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in zilver is toegekend aan W. Schimmer, geaffecteerde aan de handbrandspuit no. 10 van de Rotter- damsche vrijwillige brandweer te Rot terdam. Aan den militie-tweede luit. M. E. H. Wolff van het 5e reg. Infanterie, is ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De benoeming van mr. J. A. Eige- man, tot auditeur-militair in het 5de militaire arrondissement (standplaats Leeuwarden is op zijn verzoek inge trokken, en benoemd tot auditeur-mili tair in het 5e militair arrondissement mr. O. J. Cluysenaer, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kan tongerechten in het arrondissement Win schoten. Aan den ontvanger der invoerrech ten en accijnzen en van den Waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken J. Keiser te Utrecht, is met in gang van 1 Januari 1910, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, onder dank betuiging voor de diensten door hem gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewezen. Aan den officier van admanistratie der 2e kl. A. G. v. d. Land, is met 1 Dec. a.s. eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Betrekkelijk onverwacht overleed te 's Gravenhage de gep. generaalmajoor A. L. W. Seyffardt, oud-Minister van Oorlog. De overledene, die een groot gedeelte van zijn officiersdiensttijd bij den gene- ralen staf geplaatst was en leeraar was bij de Hoogere Krijgsschool, werd in den rang van kolonel Minister van Oorlog in het liberale Kabinet-van Tienhoven. In woord en geschrift betoonde hij zich steeds een warm voorstander van het volksleger en na zijn aftreden als Minister van Oorlog wijdde hij zich aan de be vordering van de volksweerbaarheid als secretaris van de door hem gestichte ver eeniging. Gedurende vele jaren was hij secre taris van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, alwaar hij menige voordracht hield over vesting- oorlog en volksweerbaarheid. De begrafenis van den oud-minister Ellendige, zeide hij. Gij wilt mij geen geld geven. Staat het mij niet vrij te drin ken Jan, Jan, genade! heb medelijden, herhaalde de ongelukkige. Geef mij drie franc en ik houd op met slaan Sla mij maar dood, zeide Rosalie, ik heb ze niet. Ja, ik zal er een eind aan maken, zeide Amadou. En met den hak van zijn schoen gaf hij haar zulk een trap tegen de borst, dat zij dien verschrikkelijken kreet liet hooren, dien Parasol en zijn vrouw ge hoord hadden. De jonge werkman wierp zich op den dronkaard, en zijn beide armen grijpend, zeide hij Laat los,- ongelukkige, laat los. Waarom? Waarom! zeide Ama dou,- wat hebt gij met mijn zaken noo dig.... ik ben niet op nieuwsgierigheid ge steld. Hij beproefde zich los te rukken, maar Parasol hield hem stevig vast. Germaine tilde .ondertusschen Rosalie op.: - .Hebt gij pijn? vroeg zij haar. 6= Veel, antwoordde de ongelukkige. Luister, zeide Germaine, gij kunt hier niet blijven, kom vannacht inet de kinderen bij ons. Seyffardt is bepaald op a.s. Zaterdag te elf uur van het sterfhuis naar Oud-Eik enduinen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten verklaard: a. den Tweeden en Eersten Dwarsweg en den Numans-polderschen dijk in de gemeente Numansdorp; b. den Numanspolderschen dijk en den Lugtenburgschen dijk in de gemeente Strijen. Ook aan onvermogenden, die door een rechterlijk college buiten 's Graven hage zijn veroordeeld, zal voortaan bij aanvrage om revisie rechtsgeleerde hulp kunnen worden verleend, dank zij de welwillende medewerking van het Par ket bij den Hoogen Raad, hetwelk zal zorgen dat langs ambtelijken weg de stukken van het geding naar 's Graven hage worden overgebracht, alwaar deze ter inzage van den toegevoegden raads man ten parkette van den Hoogen Raad zullen worden gedeponeerd. LEIDEN, 12 November. Onder leiding van den reserve kapitein-kwartiermeester A. N. van Baak van het 28e Landweerdistrict zijn heden aangevangen de lessen in het voeren der militaire administratie, waaraan wordt deelgenomen door reserve-luitenants van de Landweer, wonende te Leiden en omstreken. Deze lessen worden in het gebouw Gravenstein gehouden Dins dags en Donderdagsavonds van 7 tot 9 uur. Bij de onlangs bij het 4e Regiment Infanterie alhier gehouden wedstrijd in het wielrijden, uitgeschreven voor de militaire wielrijders van dat korps, is de eerste prijs behaald door den mili cien-wielrijder J. de Jongh, alhier. Aan den wedstrijd, die bestond uit het af leggen van een afstand van 22 K.M., waarbij 3 gesloten hekken moesten wor den overgeklommen, namen 13 wiel rijders deel, Mej. 1. A. Thomèse, benoemd tot leerares aan de H. B. S. voor Meisjes alhier, is bij koninklijk besluit eervol ontslag verleend uit hare betrekking van leerares aan de Rijks Hoogere Burger school te Sappermeer. Voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek slaagde gister te Haarlem, mej. M. A. Boon, alhier. De heer C. J. Leenderts, leeraar in aardrijkskunde en schoonschrijven aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier, heeft om gezondheidsredenen eer vol ontslag gevraagd. ALKEMADE. Bij Provinciaal Blad no. 98 is het aandeel van deze gemeente in de lichting der Nationale Militie 1910 bepaald op 12 manschappen, en wel 8, voor volledige en 4 voor korte oefening.' Germaine nam hen mede naar haar woning, terwijl Parasol Amadou bleef vasthouden. Ik wil niet dat ze weg gaat, zeide hij, ik heb het recht om haar te slaan dat staat in de wet. Weet ge wat wel in de wet staat# hernam Parasol, dat ik je in de gevange nis kon laten brengen. Maar wat gaat het haar aan, als il^ haar sla? Wat mij dat aangaat? Dat kunt gij niet begrijpen. Zeg het dan. De liefde beveelt mij allen te hulp te komen, die lijden, en gij maakt een hel van het leven van uwe vrouw. Waarom geeft zij dan geen geld? Om te drinken, is het niet? Ja, om te drinken.... geef het mij en ik zal Rosalie niet meer slaan. Parasol pakte Amadou op,- wierp hem op een matras,- verliet kalm de kamer,' sloot de deur en luisterde eenigen tijd met het oor tegen het slot en toen hij het snorken van den dronkaard hoorde# zeide hij: Zoo, n,u hebben we rust tot morgen* (Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1