Goud- Zilversmid. Uit Stad en Omgeving. H. M. PIERROT, Maarsmanssteeg 14. De Sint Nicolaas-Etalages in ons magazijn zijn wederom gereed. Beleefd noodigen wij een ieder tot een bezoek uit. Firma J. P. DR1ESSEN. Botermarkt 2. schappij een tekori heeft van tal van rail- lioenen en dat de directeur-generaal in ge breke blijft zijn goedkeuring te hechten aan de dientengevolge door de commissie van beheer voor het fonds aangebrachte wijzigingen van de reglementen. Ge vraagd werd, wat de Minister in deze denkt te doen. Naar de meening van eenige leden zijn de loonen niet hoog genoeg meer wegens de stijging der prijzen van de eerste le vensbehoeften. Groepsvertegenw oordigi ng. Wil deze instelling beter tot haar recht komen, dan dienen de spoorwegbestu- ren meer aandacht te schenken aan de adviezen of wenschen, die van groeps- vertegenwoordigingen uitgaan. Voortdu rend wordt uit vele groepen geklaagd, dat hun werk niet wordt gewaardeerd. Zelfs zijn er groepsvertegenwoordigers, die zich er over beklagen, dat hun niet de tijd en de gelegenheid gegeven wordt om hun taak naar behooren te vervul len. Gaarne zou men vernemen, of het ver slag der commissie van enquête voor het tramwegpersoneel spoedig kan worden tegemoet gezien. Dienst. Opnieuw werd er over geklaagd, dat ten gevolge van de con currentie den spoorwegmaatschappijen vaak goede aansluitingen van de trei nen der eene maatschappij op die van de andere worden gemist. Men verzocht, dat de Minister hierop bij de behande ling der dienstregelingen zou letten. Tarieven. Eenige leden drongen aan op uitbreiding van de gelegenheid i tot het verkrijgen van bijzondere vacan- 1 tiekaarten. Anderen achtten het wenschelijk een heid te brengen in de soorten van ver- voerbewijzen en in de voorwaarden van vervoer van reizigers bij de groote spoor wegmaatschappijen. Gaarne zou men ver nemen, hoe het thans staat met de plan nen der maatschappijen ten aanzien van deze zaak. Den H a a gV o o r b u r g. Gaar ne zou men vernemen, hoe de Minister denkt over het verleenen der door de gemeente 's-Gravenhage gevraagde con cessie tot het maken eener tramverbin- ding met Voorburg. Personeel der posterijen en telegrafie. Andermaal werd aan gedrongen op betere belooning van de klerken, assistenten, bestellers, rijkstele fonisten, hulptelegrafisten en lijnwachters der telegrafieop het geven van een billijke vergoeding voor nachtverblijf aan de conducteurs der brievenmalen en op het mederekenen van de dienstjaren als postbode doorgebracht voor de bezoldi ging van henr die tot een andere betrek king worden benoemd. Ook werd geklaagd over de nadeelen, die brievengaarders ondervinden, wanneer een hulpkantoor door een postkantoor vervangen wordt. Aangezien naar de meening van eenige leden het telegrafeeren op gehoor moei lijk is te leeren voor ouderen, werd ver zocht, dat men deze kennis enkel van jongere beambten zou vergen. Post- en telegraafdienst. Bij de groote postkantoren is naar de mee ning van sommige leden niet genoeg personeel. Het publiek kan daardoor niet snel genoeg worden geholpen. Gaarne zou men vernemen, of invoering een chèque- en giro-dienst thans spoedig is te verwachten. Nu het inleggen van nachttreinen tot vervoer van de post zoo goede resultaten geeft, werd door sommigen opnieuw op uitbreiding van het vervoer des nachts, vooral naar de uiteinden des lands in het noorden en het zuiden aangedrongen, ook voor het vervoer van personen en goederen. Enkele leden wenschten de tweede bestelling op Zondag, waar die bestaat, zooals bijvoorbeeld te Rotterdam, ver vallen te zien. Anderen konden zich niet vereenigen met verdere beperking van den postdienst. Telefonie. Ten vorige jaren is medegedeeld, dat de commissie voor de telefoon-concessies met haar arbeid niet gereed kon komen bij gebrek aan medewerking van de zijde van conces sionarissen. Verscheidene leden drongen er op aan, dat deze aangelegenheid tot een goed einde zou worden gebracht. Het geheele telefoonwezen lijdt onder onder den bestaanden toestand. Verscheidene leden klaagden over de bediening der intercommunale telefoon verbindingen. Gevraagd werd hoe het staat met de quaestie der telefoonverbinding tusschen Amsterdam en Parijs. Rijkspostspaarbank. De vraag werd gedaan, hoe het staat met de in uitzicht gestelde herziening der wet op ide postspaarbank. Gaarne zou men ingelicht worden ten jaanzien van de onlangs door een der ambtenaren van de Bank gepleegde frau de. Gevraagd werd, of het waar is, dat naar de meening van den Raad van Toezicht de Staat niet verantwoordelijk is, indien een ambtenaar een inlage aanneemt, maar niet inschrijft. Door enkele leden werd aangedron gen op het openen van rekeningen-courant met boerenleenbanken en dergelijke in richtingen. Land- en Tuinbouw. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 264) bevat een staat van besmettelijkeL veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand October 1909. Daar aan ontleenen wij de volgende opgave mond- en klauwzeer bij de herkauwende sdieren en de varkens kwam niet voor; schurft bij de eenhoevige dieren en de chapen 360, rotkreupel der schapen 59, vlekziekte bij varkens 78, en miltvuur bij alle vee 44. Bloembollenhandel. De uitvoer van bloembollen gedurende de maanden Juli, Augustus en Septem ber 1909 is belangrijk vooruitgegaan bij deze maanden in hei jaar 1908, namelijk 13,535,007 K.G. tegen 11,253,700 K.G., terwijl de invoer beliep 568,400 K.G., tegen 355,700 in genoemde maanden van 1908. De grootste uitvoer geschiedde naar Groot-Britannië en Ierland, namelijk 4,348,900 K.G.dan volgen Duitschland en Oostenrijk met 3,636,000 K.G., Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika met 2,901,400 K.G., Denemarken en Scandi navië met 1,551,700 K.G., Frankrijk, Bel gië, Italië, Spanje, Portugal, Turkije, Griekenland met 606,000 K. G., Rusland met 466,500 K.G, en overige landen met 25,200, waarvan Java en Ned. Oost- Indische bezittingen met 16,200 K.G. De grootste invoer, namelijk 239,900 K.G. kwam uit Frankrijk. Sport. Rolschaatsen sport. Dat het zich voortbewegen op straat op rolschaatsen er langzamerhand „in" komt, zij het dan ook zeer langzaam, blijkt uit hetgeen aan de N. R. Ct. wordt ge schreven uit Amsterdam In en om de hoofdstad wordt de rol- schaatsensport meer en meer populair. Terwijl ik een paar maanden geleden op den Heiligenweg drie beginners op bar- sche wijze door een politie-agent zag aan houden, die hen sommeerde onverwijld tot de nuchtere werkelijkheid in casu hun schoenzolen terug te keeren, kan men nu iederen morgen een en misschien meer heeren, met snelle slagen naar hun kantoor zien rollen. Men bindt op bij de Leidsche poort (de brug tusschen Stad houderskade en Leidsche plein) en rijdt )langs één onafgebroken asfalt- en hout- blokjesbaan (Leidschestraat, Konings plein, Heiligenweg, Kalverstraat) naar den Dam. Ook in besloten kring wordt er aan rolschaatsenrijden gedaan. Te Hilversum zag ik Zondag, hoe een gezelschap dames, heeren en kinderen hiervoor een tennis baan gebruikte. De meesten waren nog beginners, maar tot welk een graad van volkomenheid ook dit soort schaatsenrij den dit loopen op wagentjes kon ko men, bewees een jong meisje, dat in rus tige houding, de handen op den rug, met elegante kwart-cirkels over 't cement reed. Hier ter stede is nu een Amsterdam- sche Rolschaatsenclub opgericht en spoe- .dig zullen we wd meer hooren van deze gezonde lichaamsbeweging, welke mij voor ons land met zijn vinnige winterkou de maar korte ijsperiode, al bijzonder ge schikt lijkt. Het straatverkeer zal er zich wel naar schikken en anders biedt ons uit gestrekte Vondelpark met'Zijn bij droog en vorstig weer spiegelgladde en harde macadam wegen ruimte in overvloed voor de liefhebbers. Ook in Haarlem heeft men in de laatste dagen rolschaatsenliefhebbers zich op straat kunnen zien voortgaan. Zij zwierden heel lustig aan een ijsstok, tot groot vermaak van het publiek, dat bijzonder pleizier scheen te hebben in deze sport. GemeentelijkeArbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 4 timmerlieden, 1 aank. timmerman, 2 metselaars, 2 opperlieden, 4 schilders, 1 meubelmaker, 1 wagenmaker, 1 behan ger, 1 grof-bankwerker, 1 stoker-bank werker, 1 bankwerker, 1 Rijwielhersteller, 1 bakkersknecht, 1 bakkersknecht-nood hulp, 1 bakkersleerling, 1 koekbakker noodhulp, 1 vleeschhouwersknecht, 2 huisknechten, 1 motorschipper, 1 schip persknecht, 1 koetsier (tuinman), 2 grond werkers, 4 magazijnknechten, 1 vormer (aardewerk), 2 loopjongens, 7 loopknech ten, 2 oppassers, 1 ziekenverpleger, l incasseerder, 8 arbeiders (dekenfabriek), 1 concierge, 2 fabrieksjongens, 6 losse werklieden, 3 werksters, 1 waschvrouw, 1 noodhulp-dienstbode. Gevraagd. 1 meubelmaker (mahoniewerker), 1 1 kleermaker, 1 banketbakkersleering, 1 glas in lood-zetter, 1 schoenmaker, TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 November 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.1 Valentia. Laagste 746.1 Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 Novemberafnemende westelijke tot zuid westelijke windmeest zwaarbewolkt, waarschijnlijk later weer regenzachter. LEIDEN, 11 November. „Het Amsterdamsch Vokaal Sextet" zal" op haar tournée door ons land ook idea aandoen, en wel Maandag 15 November a.s. 's avonds 8 uur in de concertzaal van „Zomerzorg" een 12-tal zangstukken ten gehoore brengen. In eenige Krefeldsche bladen vinden we gunstige beoordeelingen over den zang van het sextet, in 't bijzonder worden de vrouwenstemmen geprezen. De „Cref. Bürgerztg." zegt o. a.: „Ge roemd moeten worden de absolute rein heid van toon en het juiste in den samenzang, welke niet had kunnen worden overtroffen". Door J. van Hoeken, houthande laar alhier is vergunning verzocht tot het oprichten van eene inrichting voor houtbewerking, gedreven door een elec tromotor van 14 en een van 1 p.k., in het perceel aan de Mare, kad. sectie L, no. 407 Dit verzoek is met bijlagen op de ge meente-secretarie ter visie gelegd, terwijl op Woensdag 24 November, 's morgens elf uur, ten Raadhuize gelegenheid zal bestaan bezwaren er tegen in te brengen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de wijzigingen in de gemeentelijke ver ordening op den invoer, het vervoer, den doorvoer, de keuring van vee en vleesch en is hiervan afkondiging ge schied door B. en W. Op verzoek van den Officier van Justitie te 's Gravenhage is door de politie gearresteerd V. de P. alhier, die nog een maand hechtenisstraf moest ondergaan. Gistermorgen werd bij de politie te dezer stede aangifte gedaan door een bewoner van de v. d. Werfstraat, zekeren H. alhier, dat te zijnen nadeele een be drag van f 800 was ontvreemd, alsmede verschillende gouden en zilveren voor werpen. Bij onderzoek bleek, dat een gouden horloge en eenige andere stukken in de Bank van Leening waren beleend. De verdenking viel op een der familie leden. Hangende het onderzoek trok evenwel de aanklager zijn klacht in, zoodat door de politie verder geen werk van deze zaak wordt gemaakt. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland is de heer P. Moer man, van Hilligersberg, candidaat in de godgeleerdheid aan de Universiteit te Leiden, na afgelegd examen toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. HILLEGOM. Ten nadeele van den arbeider R. aan de Beeklaan zijn vier kippen gestolen. L1SSE. In den loop dezer winter zal door den heer H. Marseille voor eigen rekening gebouwd worden 5 flinke ar beiderswoningen, terwijl het metselwerk hiervoor is opgedragen aan den heer van Hemert, mede alhier woonachtig. En dat er gebrek aan goede woningen is blijkt wel hieruit dat zich voor deze woningen wel 20 liefhebbers hebben opgegeven. Wederom zal het noorden van ons dorp verfraaid worden door het afbreken van het oude tuinmarishuis gelegen naast het buitentje van den heer Muller tegen over de firma Guldemond Zn. Hier voor wordt in de plaats gebouwd een nieuw winkelhuis met bovenwoning, een en ander wordt gebouwd door en voor rekening van den heer Alb. van der Zaal, aannemer alhier. NOORDWIJK. Op Dinsdag 16 Novem ber, 's avonds 7 uur, zal in het hotel „Huis ter Duin" op uitnoodiging van B. en W. dezer gemeente eene bijeen komst plaats hebben van belanghebben den bij en belangstellenden in het ver krijgen van electrrciteit tot verlichting of drijfkracht in deze gemeente. Door de Directie der Leidsche lichtfabrieken zullen alle gewenschte inlichtingen worden ver strekt. De nachtwaker J. C. van der Spek te Noordwijk-Binnen heeft tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag als zoodanig aange vraagd. Schoolinwijding te Warmond. De plechtigheden namen dezen morgen aanvang met een solemneele Hoogmis, gecelebreerd door onzen Deken, den HEerw. heer N. J. Smeulders, en geassis teerd door den Zeereerw. Zeergel. Heer L. Oudejans; le^raar van het Seminarie Hageveld en onzen oud-kapelaan den weleerw. heer B. Lasance, kapelaan te Overveen. Vóór de H. Mis werd het „Veni Crea tor" gezongen, wat reeds tot de wijdings- Liturgie behoort. Het zangkoor voerde een muziek-mis uit van Ign. Mitteren. Tegenwoordig waren o. a. de President van het Groot Seminarie, de Hoogeerw. Hooggel. Heer H. J. M. Taskin, de Wei- Edel Achtb. He;r Burgemeester Schöl- vinck, de ZeerEerw. Zeergel. Heeren Rettgs en Beysens, professoren van het Seminarie, de Zeereerw. heeren Pastoors J. J. Vernieuwe, G. H. L. Gadet en van Halen, de Zeereerw. Zeergel. Heeren H. Karskens en Hohmulle, leeraren aan het Seminarie Hageveld, de heer G. L. v. d. Meer, lid der Prov. Staten, de architect de heer L. v. d. Laan, aannemer en opzich ter. Verder .was de gèheele kerk gevuld met belangstellende parochianen, waar onder natuurlijk Kerk- en Armbestuur, commissie van de Bloembollenakker, enz. Na de H. Mis begaven de kinderen zich in hun beste kleedjes gestoken onder begeleiding der Eerwaarde zusters naar de nieuwe school, waar binnen het hek de priesters werden afgewacht. De Hoog- Eerw. Deken celebreerde ook deze plech tigheid en zegende onder het „Pax huic domui" en „Asperges", eerst den gehee- len voorgevelda,arna trok de ge es te- Ingezoncien Mededeellngen. 30 Cent per regel. De collectie is met zorg samen gesteld, de prijzen zonder concurentie. F. A. DAMEN Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. 03) LEIDEN. <538 lijkheid de school binnen, waar een lo kaal was ingericht voor de kerkelijke- plechtigheden, waarbij werd 'geassis teerd door den ZeerEerw. Zeergel. heer H. Karskens en den weleerw. heer La sance. Behalve degenen, die wij bij de H. Mis reeds opmerkten, waren bij de wij ding nog tegenwoordig de Zeereenv. Zeergel. Heeren J. D. J. Aengenent en J. Kastelein. De Burgemeester was tot zijn spijt verhinderd. Tot de genoodigde aanwezigen be hoorden verder het Kerk- en Armbe stuur, de wethouders, commfssie v. d. Schoolakker, bestuur der vereeniging St. Cecilia en zes zangers van ons parochi aal zangkoor. De wijding geschiedde het geheele gebouw door, terwijl in de ver schillende lokalen de schooljeugd was opgesteld. De f eest-uitvoering. Jot deze bijeenkomst, dezen middag I1/2 uur, hadden de parochianen vrijen toegang. Van deze invitatie is gretig ge bruik gemaakt. Aan de hoofddeur waren ceremoniemeesters geposteerd, die gees telijkheid en notabelen naar hun gereser veerde plaatsen geleidden. Dezelfde geestelijken, commissies enz., van 's morgens waren ook hier tegen woordig. Ook de EdelAchtb. heer Burge meester Schölvinck en diens echtgenoote. De uitvoering geschiedde in de groote bovenzaal, waar aan weerszijden een mooie bloemversiering was aangebracht bij de beelden van den HL Nicolaas, pa troon van deze school, en de H. Matthias, den parochiepatroon. Eerst trad op <de afdeeling Harmonie met 1. Inwijdingsmarsch, 2. Feest-ouver- ture en 3. Ouverture Renata. Alle drie deze nummers zijn eigen compositie van den, directeur, den heer J. Vink uit Lei den het eerste speciaal vervaardigd voor dit feest. De heer Vink, die voor zijn marschen bekroond is, heeft door dit stuk weder zijn uitstekende capaciteiten ge toond. Ook de muzikanten hebben weer hun best gedaan. Na dezen waardigen inzet der feestelijk heid, nam de H. E. heer Deken het woord. De toespraak van Z. Eerw. kwam on geveer op het volgende neer: „De plaats waar wij vergaderd zijn, is een bewijs van onze geloofsovertuiging. De tot stand koming van dit schoolge- gebouw is geweest een daad van een ge loof, dat offervaardig is; want de bouw van deze school steunt nu en in de toe komst op de offervaardigheid der paro chianen en wij mogen met vertrouwen die toekomst tegemoet zien, vooral ook, omdat wij den zegen van God hebben afgesmeekt, dezen morgen bij de plech tige inwijding; dan toch zendt de Kerk haar gebeden ten hemel voor dit gebouw, voor de onderwijskrachten en voor de kinderen, die in den loop der jaren hier hun onderwijs zullen ontvangen." Daarna richtte Z. Eerw. een woord van dank aan het Kerkbestuur, dat het plan tot den bouw heeft genomen en uitgevoerd; aan het Armbestuur, dat ook, zoover dit mo gelijk was, onzen bouw financieel steun de; verder betuigde hij zijn dank aan de comm. van den School-bloembollen-ak- ker, den architect, opzichter en aannemer dank ook aan de parochianen voor hun ne belangstelling, vooral aan het gemeen; tel ijk bestuur en Zeer Eerw. heeren gees telijken, die dit feest met hunne tegen woordigheid opluisterden. Een bijzonder dankwoord werd gewijd aan Bestuur en werkende leden van SL Cecilia, die voor al veel hebben bijgedragen om het fees telijk karakter van dezen dag te verhoo- £en- Nadat een der jonge scholieren in wei nig, maar goed gekozen woorden uit naam der jeugd, dank had gebracht aan het schoolbestuur, kwam de beurt aan de zangafdeeling, onder directie van den heer Corn. A. Bonten, uit Leicfen, wel ke een door hem gemaakte compositie uitvoerde namelijk Feestcantate metwoor,-. den van Iatros. Woorden zoowel als mU-' ziek zijn blij, opgewekt en jubelend; Hef duet van het bekende tweetal jongeda-,. mes N. H. en A. P.j was, zooals altijd mooi en zuiver. No. 2, Koor uit Haydn's Schöpfungi, „Vollenrlet is das grosse Werk" is eerf machtig stuk muziek en werd goed ge zongen. In het „Heilig is de Heer" (no. 3) van Von Neukomm, werd het eerbiedige karakter van dit lied, goed vertolkt, even als het blij-dankende „Te Deum" van denzelfden componist; dit laatste werd niet zooals de vorige keer, instrumen taal begeleid, maar met piano accom- pagement van Mej. M. Batenburg te Lei den, die zich op verdienstelijke wijze' van haar taak heeft gekweten zoowel in dit Te Deum, als in de vorige nummers. Nu volgde het kinderprogramma. Kindergezang heeft altijd zijn eigen aardige aantrekkelijkheid. Dat onbevan gen, ongekunstelde zingen doet een ieder goed. Eerst hoorden we „God zeeg'ne U" van Van 't Kruis. Daarna „Komt knapen, komt meisjes", muziek van W. Smits. De woorden vervaardigd door Iatros, zijn bijzonder mooi, want de echt kinder- lijk-naieve toon is meesterlijk getroffen.' Tot slot werd door alle aanwezigen het „Wien' Neerland's Bloed" aangehe ven. Een elk trok welvoldaan en in een blijde feeststemming huiswaarts. Den dames- en freeren-executanten van! St. Cecilia wacht dezen avond een ge zellig onder-onsje in Lokaal De Zon. Gisterenavond heeft de „Harmonie van Warmond" een concert gegeven. Het programma bestond uit 7 nummers, waarvan er drie voor de eerste maal werden uitgevoerd, nl. „Heil Europa", marsch van Von Blon, „Une fête a Tri anon" (gavotte caracteristique 1776), ge- arangeerd door den directeur den heer Noordanus, en „Prinses Juliana", marsch v. Erp. Deze marsch wordt zeer hoog geprezen en werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd, zoodat de directeur besloot na afloop van het programma deze marsch nogmaals ten gehoore te brengen. De heer Noordanns trad dezen avond voor het eerst als directeur op; wij leerden dezen heer reeds elders kennen en zijn talenten hoogachten. Na de pauze werd een blijspel gegeven, getiteld „de Mislukte Erfenis," waarin Gijs van Schapenburg en Kobus uit muntten. Vervolgens een kluchtspel „Wed strijd in de Congo." In dit stukje was vooral de tolk zeer goed in zijn rol. De reeks voordrachten, die verder op het repertoire vermeld stonden hebben het publiek goed geamuseerd. De zaal was flink bezet. Uitloting. LOTEN STAD ANTWERPEN 2Yi pet. fr. 100 van 1887. Trekking 10 Nov. Betaalbaar 1 Juli 1910. 161 174 1959 3227 3569 4363 4558 6158 7037 7970 8134 10628 10706 11040 12098 14845 15186 15610 16257 17181 17465 18517 19844 21310 21334 22324 22991 23603 26260 27223 28171 29635 29836 32228 32360 33361 33843 34446 34763 35996 39056 39174 40101 41200 43167 45447 48137 50046 50134 53045 54843 54941 55439 55735 56225 57220 61624 62462 63162 64895 72717 66752 66906 67836 68864 72458 72963 Serie 17465 no. 18 fr. 10,000; serie 3227 no. 14 fr. 1000; serie 34763 no, 7 fr. 500serie 26260 no. 2 en serie 72717 no. 25, elk fr. 250. De volgende elk fr. 150. Serie 3227 no. 23, serie 14845 no. 4, serie 15186 no. 9, serie 15610 no. 11, serie 15610 no. 24, serie 17465 no. 3, serie 17465 no 6, serie 18517 no. 22, serie 22324 no. 1, serie 22991 no. 9, serie 35996 no. 2, serie 39056 no. 2, serie 39056 no. 22, serie 43167 no. 10, serie 50134 no. 15, serie 56125 no. 12, serie 66906 no. 2, serie 66906 no. 10, serie 72458 no. 23, serie 72963no. 14. De overige nos. in bovenstaande seriën ver vat, elk met fr. 110. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 11 November* Geopend 10 uur 20 min. Indische Begrooting 1910. Algemeene Beschouwingen. De Min. van Koloniën dankt voor het vertrouwen door de heeren De Vis ser, v. d. Velde en Bogaardt in heem ge steld en verklaart ook te waardeeren de critiek van den heer Bos. Den heer Troel stra verzoekt de minister wel te beden ken, dat de bewegingen welke bij het hou* den van redevoeringen gemaakt worden niet altijd verband houden met den in houd. De rede van den heer Troelstra acht de Minister overdreven. Die rede leverde proefondervindelijk het bewijs hoe groot het verlies is, dat de sociaal-de mo,erotische fractie geleden heeft. Aan ge-»

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2