3)c SeicUcfie (Son^omt De Kinderwetten. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. !e Jaargang. No. 34. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Woensdag November 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wij vestigen er de aandacht op, dat AL onze Abonné's dus niet slechtsdeweek Abonné's VER ZEKERD zijn tegen de ruime bedragen, elders in dit Biad vermeld. VI (slot). Ten slotte wenschen wij nog te ver melden, dat vereenigingen, welke zich bereid verklaard hebben de daartoe ge stelde regeeringsvoorwaarden te aan vaarden, ten behoeve van kinderen waarvan de ouders of voogden uit de ouderlijke macht of de voogdij zijn ont zet of de ouders uit de ouderlijke macht zijn ontheven en over die kinderen tot voogdesse zijn benoemd, alsmede ten behoeve van onwettige kinderen, welke te voren door den officier van Justitie laan den voogdijraad zijn toevertrouwd geweest en waarover zij de voogdij uitoefenden, alsmede ten behoeve van regeeringskinderen in het genot van rijkssubsidie kunnen worden gesteld. Deze subsidie varieert in den regel tusschen de 35 en 50 cent per kind en per dag, doch kan als uitzondering om bijzondere redenen stijgen tot 75 ct. per dag. De voogdijkinderen mogen door de vereenigingen verpleegd worden in ge zinnen en z.g.n. aangeschakelde gestich ten, dat zijn, zooals wij reeds zagen, ge stichten welke door den Min. van Justi tie daartoe zijn goedgekeurd. Deze gestichten mogen ook aan an deren, als de vereeniging-voogdesse, toe- behooren. De regeeringskinderen mogen wor den verpleegd in gezinnen en eigen aan eengeschakelde gestichten. Aaneengeschakelde gestichten in den pmirek van Leiden zijn b.v. Het Vin- centiushuis te Lisse, „Voordorp" te Lei derdorp en „Nieuw Voordorp" te Voor schoten. Het toezicht op de gezinnen en ge stichten wordt uitgeoefend door de voogdijraden, het algemeen college van toezichtbijstand en advies, de officieren van Justitie, benevens de ambtenaren daartoe door den minister van Justitie aangewezen. De ambtenaar welke daar toe hoofdzakelijk door den minister is aangewezen draagt den titel van Inspec teur van het Rijks tucht- en Opvoe- voedingswezen. Hiermede hebben wij de Kinderwetten geschetst en wel zooals zij na het in wer kingtreden der jongste wijzigingen zullen luiden, wij achten hiermede te kunnen vol staan en eindigen met dezelfde woorden Waarmede Mr. J. Limburg zijn inlei ding op een commentaar der Kinderwet ten besluit: „Het zal voor een groot deel van 'de rechtspraak afhangen, of de werking van de wet een zegenrijke zal zijn. Maar in iet van de rechtspraak alleen. De wet doet een beroep op de krachten van een -ieder, die voor de misdeelde, ver waarloosde en misdadige jeugd gevoelt. 'Moge zij niet aan doovemansooren klop pen." K. V Oecfierf. Uit een ariikel in ons nummer van gister heeft men kunnen lezen, hoe het 'gunstelingen-systeem en nepotisme in Frankrijk een vruchtbaren bodem vindt; hoe men daar om de baantjes moet aan kloppen bij de goedbetaalde afgevaar digden, die zelf het land beschouwen als een suikertaart, waarvan zooveel moge lijk te smullen, zaak is. Nog een en ander ten bewijze daar voor. f heer Edgar Combes, zooïi van flen ex-ininister-p/esident-kerkverv^Iger van dien naam (dezelfde heer Edgar, die zich, toen hij ziek was niet in een 1 e e- k e nziekenhuis, maar doorkloos terzusters liet verplegen) deed inoer- tijd den Karthuizers het voorstel, dat hij er voor zorgen zou, dat hun kloos terorde ongemoeid zou worden gelaten, indien de orde hem het bagatel van een millioen franken zou'betalen. Dat millioen is den waarciigen zoon van den apostaat Combes niet in den zak gevloeidbijgevolg heeft de heer Ed gar Combes niet kunnen 'tegenhouden, dat de vreedzame Karthuizers als staats gevaarlijke individuen uit Frankrijk ver dreven werden. Omkooperij is in Frankrijk inheemsch geworden. En wanneer iemand het tot een hoog baantje brengt, dan regent het neefjes, kennissen,.... schuldeischers, enz., die zich „in de gunst" komen aanbevelen, en wier gelukkig lot het ten slotte is, dat ze zeer zelden worden afgewezen van de smulpartij aan de „suikertaart." En dat al dit fraais niet gezien is door een „clericalen" bril, bewijst de Nieuwe Rotterdamsche Courant"wel ker Parijsche correspondent reeds in de maand Juli van 1907 het bestaand be derf kenschetste als volgt: „Het is gewoonte geworden aldus bedoelde briefschrijver dat wanneer een Kamerlid of senator het tot minister brengt, zijn geheele famiiie, zijne kiezers, zijn schuld eischers zich op hem werpen om ervan te halen, wat ervan te halen is. De zoons, schoonzoons, neven, zwagers van den nieuwen minister, zoons van de allerinvloedrijkste kie zers of de meest kwellende schuld eischers worden dadelijk onderge- bracht in het kabinet van den minis ter zelf, als „chef van het particu lier secretariaat", onder-chef, twee de onder-chef, adjunct-chef, en on der dergelijke titels meer. Daar er meer liefhebbers dan uit te denken titels zijn, wordt de rest onderge bracht als „attaché au cabinet du mi- nistre". Het aantal attaché's is on beperkt... De ministers zijn vaak in eens tot hoofd van een departement gebombardeerd, waar ze weinig of niets van afweten. De geheele bende om hen heen is evenmin van iets op de hoogte...." Inderdaad een fraaie toestand Frankrijk. De dezer dagen overleden anti-clericale senator Piot, die de vorige week ver zoend met de Kerk stierf, heeft eenigen tijd voor zijn dood de volgende schrifte lijke verklaring afgelegd „Staande voor de eeuwigheid ver klaar ik, dat ik nooit behoord heb tot de -vrijmetselarij en ik betreur de wetten tegen den godsdienst, die ik, meegesleept, gestemd heb. „Ik vraag God daarvoor uit het diepst van mijn hart vergiffenis." Amerika. Een telegram uit Bluefields in Nicara gua meldt, een nieuwe overwinning van de opstandelingen. Generaal Estrada, hun leider, heeft bericht ontvangen dat ge neraal Diaz bij Guatuaco in de provin cie Gontales verleden week Donderdag en Vrijdag aan zeshonderd man regee- ringstroepen een beslissenden nederlaag toebracht. De regeeringstroepen verloren honderd gesneuvelden en gewonden; de verliezen der opstandelingen waren ge ring. M^amkko. Uit Melilla komt d.d. gisteren bericht dat de krijgsverrichtingen als geëindigd beschouwd worden. De afgezanten van Moelai Hafid heb ben de Beni Sikar opnieuw vermaand, zich naar de wenschen van de Spanjaar den te gedragen. Tweede Kamer. In de Kamer is gisteren een debat ge voerd over de al- of niet-toelating als Ka merlid van Jhr. mr. Ch. Ruys de .Beeren- brouck, ,:l f De meerderheid der commissie stelt voor, den heer Ruys toe te laten, de min derheid wil den minister van binnenland- sche zaken verzoeken, alsnog een onder zoek in te stellen naar de in de adressen beweerde knoeierijen. De heer Van Veen brengt rapport uit van een nieuw ingekomen adres, waar in tegen de voorgestelde meerderheids conclusie wordt opgekomen. De heer Jannink zal stemmen tegen de conclusie der meerderheid. Het staat vast, dat een artikel van de Kieswet is overtreden. Stembiljetten, die volgens de kieswet ongeldig zijn, zijn in Gulpen voor geldige aangezien; die mag de Kamer niet geldig verklaren. De heer Van Veen verdedigt de meer derheidsconclusie. De heer Jannink heeft totaal de argumenten der meerderheid ge negeerd en er niets van gezegd. Het standpunt der commissie wordt ook ge deeld door Kalbfleisch, waarop spreker zich beroept. Diens commentaar op de kieswet zegt uitdrukkelijk, dat een afwij king als deze niet tot vernietiging behoeft te leiden, .wanneer geen invloed op de stemming is geoefend. De heer Troelstra verdedigt de conclusie der minderheid. De vraag is, welk standpunt de Kamer heeft in te ne men tegenover reclames als de nu ingeko men adressen. Spr. is van oordeel, dat de Kamer zich op wat ruimer dan streng juridisch standpunt moet stellen. De heer jannink houdt echter streng de hand aan de bepalingen der Kieswet en dan moet hij natuurlijk komen tot vernietiging der stembiljetten. Spr. is verlangend om te weten, dl ook van rechts zich een stem zal doen hooren, die aandringt op eer biediging van het geschreven recht. De heer Troelstra zegt van oordeel te zijn, dat bij de verkiezing van den heer Ruys grove ongerechtigheden zijn ge schied, dat geestelijke en wereldlijke au toriteiten de waardigheid der verkiezing hebben aangerand. Hij grondt dit oor deel op mededeelingen in verschillende dezer dagen verschenen brochures. Een groot aantal nimmer tegengesproken fei ten worden daarin medegedeeld. De bur gemeester v. Klimmen heeft persoonlijk de kiezers bezocht om hun te raden op -Ruys te stemmen. Zulke mededeelingen in de brochures zijn nimmer weerlegd. De heer Jannink stelt een amende ment voor op de conclusie der meerder heid, bedoelende, den heer Ruyseh niet als Kamerlid toe te laten. De heeren Limburg en R o o d h u ij- zen achtten de verkiezing ook onwettig. De heer De Savornin Lohman zegt, dat de vraag is: toelating of niet- toelating; het onderzoek staat op den ach tergrond. Eerst den heer Ruys niet toe laten en dan nog eens onderzoeken, dat zou dwaasheid zijn. ,We hebben hier te vragen: wat was de wensch van de kie zers? Het zou verkeerd zijn hun een nieu we verkiezing op te leggen ter wille van een formaliteit. De groote meerderheid der kiezers koos den heer Ruys. Nu komt de vraag: moeten de biljetten ongeldig worden verklaard, omdat ze in den tekst niet geheel juist waren? Spreker meent van niet. Deed men het wel, dan zou men juist de deur openzetten voor misbrui ken. Er voeren nog eenige heeren 't woord. Het amendement-jannink strekkende om den heer Ruys niet toe te laten, wordt met 39, tegen 36 stemmen aan genomen Vóór stemde de linkerzijde en van rechts de heèren van Asch van Wijck, Van Lennep, De Visser, Oosterbaan, v. Lijnden, Loeff, Kooien, Van Vuuren', Arts en Van Nispen. Tegen stemde de rechterzijde, behalve genoemde 10 heeren en van links de heer De Beaufort. De heer Ruys is dus niet als Kamer lid toegelaten. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 10 uur. Burgemeester van Leeuwen. Omtrent de redenen,- welke mr. W. F. Van Leeuwen bewogen hebben, ontslag te vragen als burgemeester van Amsterdam,- meldt de &,TeI." nog het volgende: Geruimen tijd was hij reeds ontevreden over den gang van zaken in onze gemeen te. De financieele nood, welke steeds meer nijpende werd, de voortdurende ver laging van het peil van den raad en de moeilijkheid om uit dezen raad zaakkun- dige JKgha^ers dit M- les maakte het naar zijn overtuiging on mogelijk om iets van belang tot stand te brengen. De Regeering bleef echter steeds in gebreke om, overeenkomstig zijn wensch een betere financieele regeling tusschen rijk en gemeente tot stand te brengen en de Gemeentewet zoodanig te wijzigen, dat ook personen, die geen lid van den Raad waren, tot wethouder konden be noemd worden, terwijl het peil van den Raad voortdurend zakte. Om deze drie redenen was de burge meester reeds een paar jaar geleden voor nemens een eventueele herbenoeming niet te aanvaarden. Hij liet zich toenmaals nog bewegen op dit voornemen terug te komen, maar gaf daarbij te kennen, dat hij zich niet voor de volle zes jaar ver bond. Sedert echter heeft de regeering nog niets gedaan, wat gelijkt op een ernstige poging, om iets te verrichten in de rich ting van hetgeen door den burgemeester verlangd wordt. Integendeel, het. wets ontwerp in zake de gemeente-financiën geeft geenszins wat Amsterdam noodig heeft en aan een wijziging varr de Ge meentewet in den door hem bedoelden zin wordt nog niet gedacht. De verandering van de constellatie van den Raad door de jongste gemeenteraads verkiezingen, gaf den doorslag. Te voor zien was, dat er nu nog veel meer ge praat zou worden over de eenzijdige be langen van bepaalde categorieën der be volking; het zou, naar zijne meening, het kw 'ad zeer veel verergeren. Een botsing zou niet kunnen uitblijven en daarom vond hij het beter, maar dadelijk heen te gaan. Kapitein Christoffel. Bij Koninklijk Besluit van 28 Decem ber 1908 is aan den kapitein der infan terie H. Christoffel van het Indische le ger de eeresabel toegekend. Dit Konink lijk eereblijk zal Zaterdag 13 dezer ten 12 uur 's middags, met het gebruikelijk ceremonieel aan den kapitein worden uit gereikt, door den generaal-majoor S. I. van Nooten, bevelhebber in de le mili taire af deeling, op het exercitieplein ach ter de kazerne Oranje-Nassau (infanterie- gedeelte.) Onderscheidingen. De Duitsche Keizer heeft de orde van den Rooden Adelaar eerste klasse ver leend aan vice-admiraal J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh en de Kroonorde eerste klasse aan luitenant- generaal G. C. E. van Daalen. Koninklijke besluiten. Aan den heer H. J. Lovink is eervol ontslag verleend als lid der Centrale Com missie tot inrichting van afdeeiingen van Nederland en zijne koloniën en tot be hartiging van de belangen der inzenders in die afdeeiingen op de Algemeene en Internationale Tentoonstelling, welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden. Het Nederlandsch eskader in Japan. Uit Tokio werd d.d. 21 October j. 1. aan „Reuter" geschreven: Nederlandsche oorlogsschepen zijn sedert 15 jaar niet in een derJapansche havens binnengevallen, waarom het be zoek van de pantserschepen „De Ruyter", „Koningin Regentes" en „Maarten Har- pertsz. Tromp" een feit van groot belang werd geacht en aan de Japansche autori teiten gelegenheid schonk, om blijk te geven van haar goede gezindheid ten aanzien van het Nederlandsche volk. De kapitein ter zee G. F. Tydeman, die het bevel voert over het eskader, be nevens zijn officieren waren de gasten van den admiraal der Japansche marine, graaf Okoema, van den minister van Buitenlandsche Zaken en andere voor name Japanners en natuurlijk ook van den Nederlandschen gezant, Van Royen, in het gezantschapsgebouw, terwijl deze bovendien ter hunner eere een feest op veel grootere schaal aanrichte in het voor naamste hotel te Tokio, dat door alle leden van het corps diplomatique en de Japansche marine-autoriteiten benevens tal van offi cieren werd bijgewoond. Kiezersstatistiek. In de serie Bijdragen tot de Statistiek van Nederland is verschenen de Kiezers statistiek over 1909. Wegens de kiezerslijsten van 1909 wa ren in ons land S43.550 kiezers voor de T.weede Kamer, 839.921 kiezers voor de Provinciale Staten en 760.300 kiezers vooc de gemeenteraden, terwijl 29.821 kiezers hun kiesrecht in 1909 verloren doordat zij hun belasting niet tijdig hadden be taald. Het aantal mannen van 25 jaar en ou der is volgens de verschillende volkstel- telling gemiddeld 47 pCt. der geheele mannelijke bevolking. Van dit aantal zijn in 1909 62.06, 61.79 en 55.94 pet. kiezers onderscheidenlijk voor de Tweede Kamer,- de Provinciale Staten en de gemeente raden. Van de 843,550 kiezers voor de Tweede Kamer waren 72,253 aangifte-kiezers en 771,297 ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Voorts zijn de kiezers in de volgende groepen onderscheiden: belas tingkiezers 750.449; huurkiezers 25,711; loon- en pensioenkiezers 53,415; spaarkie- zers 8,575 en examenkiezers 5,400, in totaal 93.101 kiezers krachtens art. 1 b'. Het geheele aantal kiezers voor de Ka mer is van 1908 op 1909 met 31,925 of 3.93 pet. toegenomen. Deze stijging wordt veroorzaakt door de vermeerdering van de ambtshalve op de kiezerslijsten gebrachten met 24,754 en van 7171 aan gifte-kiezers. De verkiezing te Gulpen. In de gister gehouden Kamerzitting is besloten de heer Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gulpen, als zoodanig niet toe' te laten, omdat stembil jetten gebezigd zijn volgens een verou derd model. Het Bestuur van den Provincialen Bond van R K. Kiesvereenigingen in Zuid- Holland, brengt den aangesloten Kies vereenigingen ter kennis, dat de eerst volgende Vergadering van den Bond zal worden gehouden in December en her innert, dat voorstellen enz. uiterlijk vier weken te voren dienen te worden inge zonden aan den secretaris. LEIDEN, 10 November. Leidsche IJsclub. Gisteravond werd de jaariijksclie al gemeene vergadering der Leidsche ijs- club gehouden in de bovenzaal van den „Vergulden Turk". De secretaris en pen ningmeester gaven er hun jaarverslag f waaruit wij vernamen, dat in het vorige seizoen gedurende 12 dagen, waarvan 5 ook 's avonds van de baan is kunnen gebruik gemaakt worden. Dit laatste vooral veraangenaamd door den aanleg eener electrische verlichting, die echter slechts door een rentelooze ieening kon tot stand gebracht worden. Deze iee ning echter en nog eene andere weg cijferende kon de penningmeester wijzen op een-kassaldo van f 121. Met eenige waardeerende woorden werd nog melding gemaakt van den heer Holleman, die der vereeniging als com missaris ontviel. Bij de verkiezing van nieuwe bestuurs leden ter voorziening in de vaca'tures Holleman, Dros en Stam, waarvoor on derscheidenlijk waren gecandideerd de heeren Tierens, en Goekoop, Dros en Visser van IJzendoorn, Stam en de Kos ter, werden gekozen de heeren Dros en Stam, die deze herbenoeming aanvaard den en de heer Tierens die daarvan door den secretaris zal in kennis gesteld wor- 'den. Hierna kwam aan de orde herziening van het huishoudelijk reglement waarin het dagelijksch bestuur als volgt wijzi gingen had aangebracht, die zonder stemming werden goedgekeurd. Daar de penningmeester de geheele administratie voert, is het beter in art 1 en overeenkomstige te lezen penning meester den secretaris en deze ook met het bijTiouden van het naamregister te belasten. Den donateurs, die vroeger op hun kaart met kind of dame toegang hadden, zal nu, daar dit met het regle ment strijdt, een dameskaart worden ver schaft. Het voldoen der contributie op de ijs baan zal niet meer geoorloofd zijn. Zij die in gebreke blijven vóór 15 November hun contributie te voldoen, vervallen in* een boete van f 2.50, krijgen een schrif telijke aanm.aning en .worden 14 dage#

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1