Gemengd Nieuws. vergoeding te geven per lesuur, leed voorloopig schipbreuk, nadat de voorzit ter der vergadering meedeelde, dat van de zijde van B. en W. pogingen werden aangewend om den cursus te doen ver anderen in een Handelscursus. Gepoogd zal worden alsdan van het Rijk en de Pro vincie subsidie te verkrijgen. De heer Spaargaren deelt mee te gelegener tijd zijn voorstel andermaal in te dienen. In verband met de aangebrachte ver hoogingen van diverse jaarwedden wordt hierna besloten, te beginnen met 1910 in plaats van f14000, f14.500 hoofdelijken omslag te heffen. Hierna komen ter tafel twee adressen van de heeren C. Koudijs en W. Meer, te Aalsmeer, houdende verzoek: le. om concessie voor de levering van electrisch licht in de gemeente voor den tijd van 29 achtereenvolgende jaren; 2e. waarbij .wordt aangeboden bij inwilliging van het verzoek, de straatverlichting in de kom der gemeente te mogen leveren voor f500 per jaar. Besloten wordt B. en W. te machtigen met de concessionarissen de voorwaarden vast te stellen, terwijl het aanbod om voor f500 de straatverlichting te leveren, wordt aangenomen. Concessionarissen hebben zich inmiddels bereid verklaard op de voorwaarden van den raad in te gaan en stellen zich voor binnen twee maanden stroom te leveren. Vervolgens komt in behandeling het rapport van de Commissie belast met't taxceren van gronden opgenomen in hei uitbreidingsplan der gemeente. De Raad vereenlgt zich met de schatting. Eene commissie van drie leden, bestaande uit de heeren P. Ravestein, M. Baarse en j. Eveleens, wordt benoemd om met de eigenaren over aankoop van de gronden te onderhandelen. In zake de procedure hangende tus schen de gemeente en de wed. K. Buis te Aalsmeer, betreffende het eigendoms recht van een perceel rietland, ontstaat eene vrij heftige discussie tusschen deD heer Veer en B. en W. De heer Veer stelt voor eene dading aan te gaan, ter wijl 6. en W. zich voor procedeeren ver klaren, indien het aanbod niet door de wed. Buis wordt gedaan. Het eind van de besprekingen is, dat de meerderheid van den raad besluit aan de wed. Buis de voorv/oarden te vragen waarop zij met de G::~ 3 eene dading wil treffen. :OM. Toen de werkman Pe ters eergisteravond van zijn werk huis waarts keerde, werd hij aan den over weg bij Veenenburg door een passee- renden sneltrein aangereden. Zijn arm werd zeer ernstig gewond. Hoewel aan- vanke.ijk bij kennis, constateerde de in middels ontboden geneesheer, dat le vensgevaar niet buitengesloten was. Hij is reeds voorzien van de H. Sacramen ten der Stervenden. ZOETERWOUDE. Gedurende de maand October j. 1. zijn alhier aan het telegraaf kantoor 32 telegrammen ontvangen en 22 verzonden terwijl er 63 gesprekken werden gevoerd. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cent per regel. HERMAN K A. DAMEN k ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers, ntoor Burgsteeg LEIDEN. 03) Rechtszaken. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Pief stallen te Noord w ijker hout en te Noordwijk. Voor het gerechtshof te 's Gravenha- ge stond terecht een bekend recidivist C. H., rijwielhersteller te Voorscho len, door "He Haagsche rechtbank ver- oordeeldt ot drie jaar gevangenisstraf wegens diefstal van een rijwiel in den pacht van 15 op 16 Mei van dit jaar, onder N o o r d w ij k e r h o u t, uit het bollenhuis van J. Warmerdam; 2e. van een rijwiel in den nacht van 26 op 27 Mei onder N o o r d w ij k e r h o u t uit 't bollenhuis van N. Mooyman3e. van een paar schoenen en een fleschje odeur in het begin van Juli uit een villa onder Noordwijk aan Zee. Bek!., die in eersten aanleg bekend had de feiten te hebben gepleegd, kwam thans op die bekentenis terug, opge vende dat hij vroeger bekend had on der pressie van zijn kostbaas Wasse naar. te Voorschoten, die de dief stallen zou hebben gepleegd. De president, mr. Sterck, achtte deze herroeping niet zeer aannemelijk, o. a. omdat bekl. in eersten aanleg reeds aan Wassenaar de schuld had gegeven van een deel der aan hem, beklaagde, ten laste gelegde diefstallen, hetgeen bekl. niet zou hebben gedaan, indien het in derdaad zijn doel was geweest Wasse naar buiten de gevangenis te houden. Bovendien merkte de raadsheer-rappor teur, jhr. mr. von Weiier, op, dat het fleschje odeur in beklaagdes zak was gevonden. Békl. beweerde thans, dit te hebben gekocht van Wassenaar. Adv.-gen. mr. Hangest baron d'Yvoy, achtte de herroeping der bekentenis eveneens onaannemelijk en requireerde bevestiging. Bekl. hield een uitvoerige verdedi gingsrede, blijkbaar door hem uit hei hoofd geleerd, waarin hij o.a. beweer de, dat hij destijds „in proces lag we gens echtscheiding" en dat Wassenaar hem daarin zeer kon benadeelen, hetgeen de reden was waarom hij de schuld van de diefstallen op zich had genomen. De toegevoegde verdediger, mr. A. S. Oppenheimer, advocaat te 's-Gravenhage, verklaarde overtuigd te zijn dat het von nis niet kon worden gehandhaafd. Die overtuiging berustte op twee gronden een juridischen en psychischen. Van eenig spoor, dat deze beklaagde de feiten ge pleegd heeft is geen sprake. Wel heeft be klaagde in eersten aanleg bekend, maar hij heeft die bekentenis thans op aanne melijke gronden herroepen, in eene uit voerige memorie, tot het hof gericht. En wat den psychischen kant dezer aan gelegenheid betreft, ongeveer een of twee jaren geleden is deze beklaagde door de rechtbank te 's-Gravenhage tot gevange nisstraf veroordeeld, maar door het Hof ontoerekenbaar verklaard. PI. vroeg dus vrijspraak subs, een onderzoek door des kundigen naar bekl.'s toerekenbaarheid. Mocht het hof die toerekenbaarheid aan nemen, dan hoopt pleiter dat het hof hem geen zware straf zal opleggen, aangezien beklaagde vroeger in een cel krankzinnig is geworden, doch een lichte straf in ge meenschap met andere krankzinnigen door te brengen. Rumoerige studenten. Voor de Utrechtsche Rechtbank is behandeld de zaak tegen de twee Utrechtsche studenten, die het Christe lijk gymnasium binnendrongen en den rector beleedigden. Tegen den student V. R. v. K., eischte het O. M. f 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis. De an dere beklaagde, de student B. was niet verschenen. De behandeling van die zaak werd uitgesteld. Fiets verduisterd. De Haariemsche Rechtbank eischte te gen den tuindersknecht Teunïs de J. van Alkemade, die bij den rijwielhande laar A. van Heeringen te Leiden een fiets huurde en het karretje voor f 17.50 verkocht, met liet oog op zijn ongunstige reputatie, 2 maanden gevangenisstraf. Een loterij-quaestie. Voor de Rotterdamsche Rechtbank diende een belangrijke appèlzaak. In den afgeloopen zomer prijkte voor het raam van het winkelpand Weste Wagenstraat 76, toebehoorende aan de Naamlooze Vennootschap „Handels- en Winkelexploitatie Mij. voorheen M. Gie seler", directeur de heer M. Gieseler, een groote flesch met koffieboonen en daarnevens een groot reclamebiljet, waarin werd aangekondigd, dat dege nen onder de verbruikers der aldaar ver kochte koffie jdie het dichtst bij het aantal in die flesch aanwezige koffie boonen raadden, eenige prijzen konden winnen. In al de winkels der Maatschap pij waren dergelijke flesschen, met een middellijn van 20 c.M. aanwezig, waar in telkens zes pond van dezelfde soort koffie werd gestort, welke soort ook in de winkels voor de klanten verkrijg baar werd gesteld. De Maatschappij had geen verlof aan gevraagd voor het houden van een lo terij, en een vervolging wegens het overtreden van de loterijwet was het gevolg. De zaak diende voor het kantonge recht 26 Juni 1.1. Het O. M. achtte de overtreding aanwezig en eischte f 500 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. Bij vonnis van den Kantonrechter van 23 Juli 1.1. werd echter beklaagde ont slagen van rechtsvervolging. Van dit vonnis was het O. M. in hooger be roep gekomen, en zoo diende de zaak opnieuw, thans voor de Rechtbank. Als getuigen werden gehoord de heer J. C. Vis, leverancier van de bewuste koffieboonen aan de firma Gieseler, die verklaarde, dat én de koffieboonen in de flesschen én de voor de klanten ver krijgbare in de winkels, van dezelfde soort waren; en de heer P. Versteeg reiziger, die verklaarde, dat de koffie boonen in kwestie van goede kwaliteit waren, zoodat ze bijna allen even groot en even zwaar waren. Als getuige a décharge waren gedag vaard twee personen, die een prijs ge wonnen hadden en die een beschrijving kwamen geven van de wijze, waarop zij het aantal in de flesch aanwezige boo- nen hadden berekend. Het O. M., waargenomen door mr. J. Bake, achtte het ten laste gelegde bewezende door de Maatschappij in gerichte wedstrijd valt onder de ter men der loterijwet. Daar echter het ge pleegde feit niet zóó ernstig is, meende de officier niet zulk een zware "straf te moeten eischen, en vroeg beklaagde veroordeeling tot een geldboete van 100 gulden subsidiair 30 dagen hechtenis. Mr. M. M. van Valkenburg voor ge daagde optredend trachtte aan de hand van de verschillende artikelen der lote rijwet aan te toonen, dat men hier niet had te doen met een hasardspel, daar de kans op winst niet van het toeval af hangt. Immers men kan op den uitslag een overwegenden invloed uitoefenen, door zooals de deskundige de heer Vis, heeft aangegeven, eenige malen een zes tal ponden koffieboonen te koopen en dan die te teilen. Die methode is dan ook, zij het eenigszins gewijzigd, door de beide geti-igen-prijswinners toege past. Het blijkt daaruit, dat men wel degelijk een overwegenden invloed op den uitslag kan uitoe'vt en, dat deze niet van het toeval afhangt. Pleiter komt dan ook ,tot de conclusie, dat zijn cliënt van rechtsvervolging dient te worden ontslagen. Na re- en dupliek bepaalt de Recht bank de uitspraak op Donderdag IS November. Auto-botsing. In den loop van dezen zomer had een ernstige botsing plaats op den Leid- s c h e n straatweg, tusschen een auto van de familie Warneke te 's-Gravenhage en de automobiel van mr. Mosselmans, wiens voertuig bij het voorbijrijden, in een bocht, met het rechterachterwiel het linkervoorwiel van de auto der familie W. pakte, tengevolge waarvan laatstgenoem de auto tegen een boom geslingerd werd en de zeven inzittende personen in groot gevaar kwamen te verkeeren, terwijl de automobiel zwaar beschadigd werd. De auto van mr. M. vloog eerst door een greppel en daarna nog wel 15 meters ver het struikgewas in. Deze zaak diende gisteren voor het Haagsch Kantongerecht. Bij de eigenlijke behandeling der zaak zelve bleek uit de verklaringen van alle getuigen a charge, dat de beklaagde, mr. Mosselmans, in zóó woeste vaart reed, dat een ongeluk onvermijdelijk was dooi de vaart waarmede de auto tot zelfs dicht bij de bocht reed. Het O. M., het zonder twijfel achten de, dat door de woeste vaart, waarmede beklaagde reed en diens braniezucht om den vóór hem rijdenden auto voorbij te tuffen, het onheil veroorzaakt was, vorder de f 300 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. Thorbecke bestreed deze vordering en wees met nadruk op het slippen als voornaamste oorzaak van het onheil, an ders achtte pl. het niet wel mogelijk, dat de auto van mr. M. die 750 K.G. weegt den auto van de familie W. die 1800 K.G. woog, een zoo geweldigen schok heeft kunnen toebrengen. Een mishandeld Hillegommer. De schipperskn. Arie D., van Nieuw- Vennep heeft in den avond van 3 Septem ber zekeren Johannes de B. te Hille- g o m flink afgerost. Uit de behandeling der za^k voor de Haariemsche rechtbank blijkt, dat de twee mannen in een herberg hebben gezeten, en dat De B. den schippersknecht flink heeft gesard. Dat is de aanleiding ge weest tot de mishandeling van den man. De B. was zoo dronken, dat hij volgens D. niet meer fatsoenlijk op zijn beenen kon staan. De omstandigheden in aanmerking' ge nomen, meent de subst.-officier van ju stitie geen gevangenisstraf te moeten vra gen. De eisch luidt f 15 boete subs. 15-dagen hechtenis. Kindêrverlamming. In het „Hdbl." lezen wij omtrent deze den laatsten tijd zoo veelvuldig voor komende kinderziekte o.a. de volgende interessante bijzonderheden. „De kinderverlamming is als ziekte reeds lang bekend; ze werd in 1840 voor het eerst beschreven. Men nam ze- vooral bij kleine kinderen van een half tot drie jaar waar, maar ook bij oudere kinderen kwam zij voor. Als oorzaak gold het kouvatten, en menig maal scheen ook een val of eever wonding tot haar uitbreken aanleiding gegeven te hebben. De heele zaak bleef echter duister, omdat de nauwkeurige onderscheiding met andere gelijksoortige ziekten nog niet goed mogelijk was, en in het bijzonder kon het verband met een val niet altijd zeker worden vastgesteld. In de lateren tijd kwam men meer en meer tot de overtuiging, dat besmet ting in de verspreiding een rol moest spelen. De ontwikkeling der ziekte en haar heele verloop wezen duidelijk in die richting, en het vermoeden won in kracht, toen zelfs van epidemiën werd melding gemaakt. Ook in ons land, reeds enkele jaren geleden, in 1906, werden kleine epidemieën waargenomen in Raal- te en Winterswijk en deed dr. Schel- tema, thans hoogleeraar te Groningen, in de Paediatrische Vereeniging mede- deeling van zijn ervaring, betreffende een vier-en-twintig gevallen in het Noor den van het land. Maar nu komen de gevallen, nadat de ziekte aan de ooste lijke grens, bij Zutphen, haar intrede in ons land had gedaan, in veel groo- ter aantal en ook in veel grooter ver spreiding voor. Wij hooren in den laat sten tijd er weer telkens van, uit alle hoeken van het land, en het schijnt dat de zaak nu niet zoo spoedig uit zal wezen. Het voornaamste verschijnsel van de ziekte wordt reeds aangewezen door haar naam en bestaat in een verlam ming van een of meer ledematen. Meest al wordt slechts één been getroffen, minder dikwijls één arm. Verlamming van beide beenen komt mede veel voor. Maar dit typische verschijnsel vertoont zich pas op het eind van de ziekte. In den aanvang is er niets, dat haar waren aard doet kennen. Soms zijn de kinderen hard ziek, maar enkele malen verloopt de ziekte zoo langzaam en on gemerkt, dat uit de verlamming 'eigen lijk pas blijkt, dat zij ziek zijn geweest. Doodelijk is de ziekte maar zelden, maar een volkomen genezing komt even min veel voor, het meest nog naar het schijnt, bij een epidemische verspreiding. In de groote meerderheid der gevallen bl'jft een grootere of een kleinere ver lamming bestaan. Ten opzichte Vein het wezen der ziek te zijn wij steeds >in groote duisternis. Waar zij in het lichaam zetelt is wel bekend, maar wij kennen haar ontstaan nog niet. Een ziektekiem is nog niet gevonden. En toch wijst alles op, dat die er moet zijn en de besmettelijkheid der ziekte wordt dan ook algemeen aan genomen. Maar niemand is er nog in geslaagd, de schuldige bacterie te ont dekken. Omtrent de wijze, waarop de veron derstelde, maar nog niet gekende, mi crobe het lichaam zou binnendringen, ook nog lang niet tot -klaarheid geko men. Men heeft al vermoedens bekend gemaakt ten opzichte van het darmka naal en de luchtwegen en ook gemeend, dat het niet direct van de mondholte uit het inwendige van het lichaam kon bereiken. In ieder geval moeten wij wel aannemen, dat het zenuwstelsel langs een der genoemde wegen, en dan ver der door het bloed of de lymphevaten, geïnfecteerd wordt, en in verband daar mede dienen wij dan ook onze maatrege len te nemen. Isoleering van de zieken, met zorgvuldige, vermijding van ieder contact met gezondenafzonderlijk ge bruik van servies en zak- en handdoe ken enz. en al dergelijke, ook bij andere ziekten getroffen maatregelen, zullen steeds geboden zijn. En verder zal men zich allerwege moeten inspannen, om, door zorgvuldige waarneming der ge vallen, de ziekte nauwkeuriger te lee- ren kennen. Dit is ook de conclusie, waartoe de inspecteurs van de Volks gezondheid, dr. van der Hagen te 's- Hertogenbosch, tlie in het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne" over de geval len'te Zutphen berichtte, gekomen is. Er is hier voor de geneeskundigen, maar vooral voor het Staatstoezicht, een nieuw arbeidsveld geopend, dat in ieder geval veel werk, maar dan misschien ook goede vruchten belooft. Donderdag had tè Goede- reede de 31-jarige landbouwer L. W. H. V. zich met een geweer naar den tuin begeven tot het verdrijven van schade lijk gevogelte. Toen hij lang uitbleef, ging men zoeken en vond den man dood in den tuin ten gevolge van een nood lottig schot. Gistermorgen had een an der- half jarig kind te Zwijndrecht het onge luk een klein balletje in te slikken. On gelukkig bleef het in de keel vastzit ten, en, ofschoon men zich met de klei ne onmiddellijk naar den geneesheer be gaf, bleek liet, toen men daar aankwam, reeds gestikt. („D. Dt.") De Rijkspolitie te Goudanam gisteren een man in hechtenis, naar wien ze reeds lang had gezocht en die nog enkele weken gevangenisstraf tegoed had. De man werd ontdekt... onder den vloer, alwaar hij, uit vrees voor in hechtenisneming, verblijf hield. Een los- se plank in den vloer verschafte toegang. De te Zutfen gevestigde Tiendcommissie kreeg een brief terug mte de mededeeling van de postadmi nistratie op den omslag dat „de geadres seerde in 1600 overlenden was. TeDorst(N. B.) isdevrouwvan den landbouwer J. P. in aanraking geko men met de drijfstang van eene in werking zijnde dorschmachine. De stang greep in haar kleederen vast en drie malen werd zij rondgeslingerd, voordat de machine kon stilgezet worden. Zeer ernstig aan het bovenlichaam ge wond, werd zij opgenomen. Men vreest voor haar leven. Aan een der grootste hotels te Heerenveen kwam eene vrouw uit het dorp Nieuwebrug om den reiziger van een der grootste firma's in manufacturen te Leeuwarden te spreken. De man was er niet geweest en men kende hem niet. Uit het verhaal der vrouw bleek al spoe dig, dat zij door een oplichter was be drogen. De reiziger had haar zeer góedkoope stoffen aangebodenzij had voor f 24 ge kocht, welke zij terstond betaalde. De wel bespraakte bezoeker had toen ook nog verteld, dat hij eene mooie bestelling in het nabijgelegen Stobbegat gekregen had; hij moest het gekochte nog daarheen bren gen; maar had eigenlijk weinig tijd. Hij noemde den naam dier familie, de vrouw kende haar wel. De reiziger verzocht haar toen te willen zorgen dat het gekochte bij de familie besteld werd; zij had daarte gen geen bezwaar en betaalde meteen maar alles vooruit, want de familie was zeer solide. Toen zij echter bij de familie kwam, wist deze van niets. En bovendien bleek, dat de „goedkoope" stof eigenlijk „duur koop" is. (N. V. D. D.) Veinzer ij. Men schrijft uit Heerlen aan de „L. K.": Ach, achen 't waar toch zoo'ne gooie manein richtig schöapmen kont mit ein ker euver 'm varenIn ein weik tieds: krank, geopereerd, dood en begraven't Is al te erg!" en ze snikte, 't tenger vrouwtje, haar eenig zoontje tegen zich aandrukkend. De heete tranen rolden over de bleeke wangen, en werden opgevangen in de punt van d'r smoezelige boezelaar. De winkelierster geraakte, naar mate der aanzwellende treurigheid van het verhaag onder den indruk, haar oogen werden vochtig, vervolgens glijdt de rug van haar hand over "de tranende oogen. 't Ongelukkige weewtje is nu ver ;ge- noeg; ze vraagt.... en de winkelierster geeft van haar waren Onverwachts doet het zoontje zich hooren, en naar buiten wijzende, zegt hij „Kijk, moe, daar gaat vader!" Moeder antwoordt met 'n oorvijg, waarop het ongedresseerde kind naar buiten loopt en vader roept. Bedrogen winkelierster woedend, 't Vrouwtje lachend uitdagend naar buiten. Ze neemt het dierbare „lijk" onder den arm en vroolijk kuiert het bekende bede laarstrio door de Akerstraat naar Kerkrade. De man grinnikt: 'n goeie dag, hè, vrouw? Te Wouw b ij Rozendaal is gisteren het tweejarig kindje van den spoorwegwachter L. v. d. VI., dat een petroleumlampje omver had getrokken, waardoor de kleertjes in brand geraakten, aan de gevolgen overleden. Bij het lossen van balkenuit het stoomschip „Prima" liggende in de Waalhaven te Rotterdam kreeg de boot werker A. J. M., een balk tegen het hoofd. Daardoor- sloeg hij over boord en kwam terecht op een op zijde van het i schip liggenden lichter. Zwaar gekneusd en in bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond is door de po litie te Watergraafsmeer aangehouden de bewaker van Oud Roosenb.urgh, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid zink, door hem ont vreemd uit gebouwen, staande op Oud- Roosenburgh. De dader had het zink reeds verkocht voor f 12.50 aan twee Amsterdainsche opkoopers. 'Ee n handige D u i tscher heef t kans gezien de fiets te gebruiken voor melkcontrolemachine en op zijn vinding reeds Rijkspatent genomen. Hij vervaar digde bytorometers,, die gemakkelijk aan de spaken van het achterwiel kunnen worden bevestigd. Na drie minuten flink draaien aan de pedalen, kan men het vetgehalte op de gebruikelijke wijze van den bytorometer afleze. '1 Wordt dus oppassen voor de melkknoeiers. Een jongeling uit Loosduinen reed met een vriend op een tandem. Te Scheveningen brak de voorvork, waardoor beiden tegen den weg gesmakt werden. De eerste was en bleef tot gistermiddag bewusteloos, de tanden .v.iten alle los en het bloed stroomde uit een mond. Per ziekenauto werd hij naar Vet Zieken huis in den Haag gebracht. De vriend kon na verbonden te s'ji naar Loos duinen temgkeeren, maar is tóch ernstig gewond. De n a u w e 1 ij k s 1 8-j r g e boe-' renknecht W. N., te Midwolde 'Oldambt), heeft Dinsdag op aandringen -v-ii eenige arbeiders, in den tijd van een'ge minu ten een flesch jenever, van 1 n L. in houd, leeggedronken. Tenge^ige daar van heett de jongeman van 9 uur tot 's nachts 12 )n Bewusteloos toestand doorgebracht. De g-»'eesheer achtte den toestand zeer zorgwekkend, maar door inspuitingen en massage is N. in het leven behouden. Dinsdagavond is te Londen weer een goudsmid bestolen. De dief smeet met een steen de winkel-uit in en haalde door de opening een diamanten tiara, ter waarde van een f8500. en nog eenige kostbaarheden weg. De winkelier wilde dadelijk de straat op vliegen, maar de knop van de deur was met een touw aan het hek vastgemaakt. Toen hij ein delijk de deur had opengerukt, was de dief verdwenen. In het Hillmann's hotel te Bremen heeft de president van het Pa- rijsche generaal-agentschap der Nord- deutsche Lloyd, Pawlowski, zich van het leven beroofd. De aanleiding moet worden gezocht in het feit, dat hij door boven zijn stand te leven, diep in de schulden is geraakt. Het totaal bedrag zijner schulden wordt geraamd op een half millioen frans. Boven dien had hij het vermogen van zijn stief dochter er geheel doorgebracht. De Norddeutsche Lloyd lijdt bij de zaak geen verlies. Weliswaar wijst de kas van het Parijsche filiaal een tekort aan, maar de maatschappij is tegen dergelijke ver liezen verzekerd, Pawlowski had boven dien wel den titel van generaal-agent, maar was niet gevolmachtigd, rechtsgeldig voor de maatschappij te teekenen. Te Seattle, in den Amerikaan- schen staat Washington, leefden twee buren, Stewart en Bestman, sedert lang in onmin met elkaar. De twist ging over het bezit van een stuk land, en menig] proces was er al over gevoerd. De haat tusschen de 2 gezinnen was groot en leid de telkens tot vechtpartijen, waaraan ook het jonge geslacht deelnam. Dins dag lokte de achtjarige zoon van Ste wart het vijfjarige zoontje van Best man bij zich aan huis en schoot het in de keuken dood. Er was verder nie mand in huis en de jonge moordenaar ging met makkers spelen en stofte op zijn daad. Toen Bestman, de vader van het vermoorde kind, hoorde wat er ge beurd waSj begaf hij zich naar het huis van Stewart. Hij trof dezen, bezig het lijkje uit huis te dragen. Dadelijk vielen! de twee mannen op elkaar aan en eert verwoed gevecht volgde. De politie kwam tusschenbeide en de jeugdige moordenaar >verd opgesloten.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 6