BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 6 November. Frankrijk. De ondergang van een volk. De liberale Fransche economist Paul Leroy Beaulieu maakt zich bezorgd over de ongunstige cijfers betreffende ge boorte en sterfte in Frankrijk in het jeerste halfjaar van 1909. Er zijn in dat eerste halfjaar ruim 128.000 Franschen meer overleden 'dan (geboren. Sedert 1390 Js dit nu al het zevende Ijaar, dat het bedrag van de stertfe dat der geboorte overtreft. In de eerste jaren na '90 was die johgunstige verhouding toe te schrijven jaan de sterfte tengevolge van de influ enza. In den laatsten tijd neemt echter de sterfte aanmerkelijk af, en komt de on gunstige 'verhouding geheel voor re kening van de voortdurende verminde ring der geboorten. Dit verschijnsel, waarvan wij de oor zaak niet nader behoeven aan te duiden, jvil de heer Leroy Beaulieu o.a. bestrij den met het geven van premiën voor igroote gezinnen. Waarom, vraagt hij, zou de Staat de geboorte van Franschen niet aanmoedi gden, waar hij voor allerlei andere doel einden premiën toekent? Dat de schrijver hierbij niet aarzelt te verwijzen naar het geld, dat besteed jvordt ter vermenigvuldiging van.... het [paardenras, wijst erop, hoe plat mate rieel hij deze zaak beschouwt, en hoe zeer elk hooger motief laan zijn pleidooi ontbreekt. Op die wijze redt men Frankrijk niet. Met stoffelijke middelen vermag men geen zedelijk kwaad uit te roeien, en het bevolkingsvraagstuk is in de eerste plaats een kwestie van moreelen aard. Dat men huisvaders met groote ge zinnen in finantieelt;n zin, bij belasting heffing bijv., iegemoet komt niets ra- .tioneeler dan dat. Maar daarmede wordt het vraagstuk [niet opgelost, dat zich steeds dreigen der in Frankrijk openbaart. Er moet verandering komen in de ze den, verbetering in de levensbeschou wing, wil het sombere verschijnsel, dat de natie met ondergang bedreigt, af doende worden tegengegaan. Alleen de christelijke leer, zoo hardnekkig in Frankrijk vervolgd kan hier heil en uitkomst brengen. Centr. Mtusilarad. De tsaar naar St. Petersburg. Naar aan de „Times" uit St. Petersburg Jvvordt gemeld heeft de tsaar opdracht gegeven het Winterpaleis voor het ver blijf. van de keizerlijke familie in orde te brengen. Wanneer de go^dn keer, die zich in den gezondheidstoestand van de tsaritsa heeft voorgedaan, voortduurt, dan zal het kei zerlijk echtpaar binnen twee weken naar de hoofdstad vertrekken. In ieder geval moet de tsaar het verlangen te kennen ge geven hebben om het Kerstfeest te St. Petersburg te vieren. Sedert de feesten van Poltava zou de tsaar er naar streven, nog altijd volgens den man van de „Times" tenminste, om in nauwe connectie te komen met zijn on derdanen. De spontane huldebetuiging van het volk zouden hem toen ten zeerste verblijd hebben en zijn daaropvolgende bezoek aan Sebastopol zou hem volkomen overtuigd hebben, dat afzondering geheel onnoodig en stootend is. Zijn verblijf in het Winterpaleis zou nu een teeken zijn van zijn veranderde gezindheid en zou te vens de beste tegenspraak wezen van de aanhoudende geruchten, die er loopen om trent nieuwe reactionnaire planneen te gen de Doema beraamd. FEUILLETON. 31) Na .de eerste proef ondergingen zij een tweede. De ongelukkige, dien het God behaagde te beproeven, verheugt zich dik- ivvijis in de gedachte, dat hij eindelijk de kalmte in het gebed zal terug vinden,- imaar dan begint voor hem de bekoring tvan den geest. De stem, die Eva verleidde in het Pa risijs, fluistert hem allerlei twijfel in. In de kleinste bijzonderheden schetste hij den strijd en kwellingen, die de deugd jondergaat. ilet slot van zijn redevoering was een smeekgebed tot den verlosser. Hij zwoer [Hem bij al zijn smarten medelijden te heb ben met de bekoorde menschen, en hen te hulp te komen, om hun kruis te helpen dragen, gelijk Simon van Cyrene het zijne hielp dragen. 1 oen zijn rede geëindigd was, had zijn hand nauwelijks de kracht zich op te hef fen om het volk te zegenen, hij bleef een .oogenblik staan tegen den pilaar die den kansel ondersteunde, toen ging hij wan kelend de trappen af. Veel bewijzen van zijn veranderde ge zindheid en van grootere toenadering tot zijn onderdanen heeft de tsaar anders nog niet getoond. .Tot dusver leeft hij nog en reist hij nog tusschen scheidsmu ren van gewapende soldaten. Italië. Allerzielen te Messina. De meest treffende en smartelijke too- neelen hebben zich Maandag en Dinsdag j.l. afgespeeld in Messina. De overlevende bevolking, geheel in 't zwart gekleed, ging in massa naar het kerkhof, waar sedert zeven maanden zoovele aan de ingestorte aarde en de ruïnen ontworstelde lijken waren heengebracht. Maar helaas! Velen zijn er onder de puinhoopen gebleven. Toch hebben ook zij de eerbewijzingen van bloedverwanten en vrienden ont vangen. Na het bezoek aan den Campo Santo, keerden de inwoners naar de stad terug en organiseerden ommetochten langs de meest geteisterde straten. Vele andere personen waren uit Palermo, Catanie en het vasteland gekomen en allen hadden kransen en bloemen medegebracht. Die hebben zij nedergelegd op de plek waar ieder veronderstelde dat de dooden zich bevonden die hij beweende. Zoodoende waren er straten waar op de in puin liggende huizen pyramiden van bloemen zich stapelden. Kolossale zwarte drape rieën hingen langs de straten. Processies gingen langzaam voorbij, doodenzangen zingend onder het snikken der knielende vrouwen. Afrika. Te Rome in het Vatikaan volgt men met eenige onrust de berichten uit Abes- sinië. Men vreest, dat de dood van Me- nelik een tijdperk van binner.landsche anarchie ten gevolge kan hebben, waar bij de abessinische geestelijkheid haar haat zal kunnen luchten tegen de Ka tholieke missionarissen en de Europee- sche inwoners. De berichten den laat sten tijd door dezen gezonden, schijnen althans niet zeer geruststellend. Koninklijke besluiten. Benoemd zijn tot griffier bij het kan tongerecht te Eist: mr. F. J. M. I. ba ron van Hövell tot Westerflier, advo caat en procureur te Arnhemte Appin- gedammr. G. Felix, advocaat en pro cureur te Heerenveente Haarlem mermeer mr. D. J. Kuipers, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Breda. Benoemd tot griffier bij het Ge rechtshof te Arnhem, mr. J. F. Ingen- housz, thans substituut-griffier bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch en ar- rondissements schoolopziener aldaar. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem ter standplaats Haarlem A. van der Poest Clement, candidaat-notaris te Baarn. A Aan den gewezen tijdelijk ge- pensionneerden 2e luitenant der Infan terie E. R. Boumeester, is ter zake van lichaamsgebreken, gerekend van 8 Sept. bij vernieuwing een tijdelijk pensioen voor den tijd van vijf jaren verleend ad f 550 's jaars. Met ingang van 1 Nov. is le. aan den heer D. Duursma te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als expert bij de scheepvaartinspectie en 2e. benoemd tot expert bij de scheepvaart inspectie de heer A. Kruk, expert te Amsterdam. Benoemd zijn tot substituut-griffier bij de Rechtbank te 's Bosch mr. E. J. M. Sassen, thans plaatverv. griffier bij den Raad v. Beroep (Ongevallenverz.) te Breda te A'dam mr. J. A. E. Bevers, thans griffier van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Groningen mr. W. M. G. Jolles, thans kantonrech- ter-plaatsvervanger te Amsterdam mr. D. M. Paré, advocaat en procureur te. Am sterdam, en mr. dr. H. H. Boas, thans adj.-cominies bij het Dep. van Landb., Toen hij het koor voorbij ging om zich naar de sacristie te begeven, legde een blinde priester eerst zijn handen op zijn pij. Pas op, zeide hij, pas op Pater Amselmus stond even stil en scheen niet verrast, dat de blinde priester had gegist,- wat er omging in zijn ziel: hij mompelde echter: Bid voor mij. Een oogenblik later viel hij bijna in be zwijming tusschen de armen van twee diakens en men bracht hem naar zijn klooster. Den volgenden dag begaf hij zich weder naar de kapel. Verscheiden personen wachtten reeds om den biechtstoel. Onder hen die het vu rigst de troost en de kracht van het H. Sacrament van boetvaardigheid verlang den bevond zich ook Juliana. Zij had den vorigen avond in de rede van den monnik slechts een zwakke echo gehoord van haar eigen smarten; zij bleef voör den biechtstoel geknield, haar gelaat, in haar hand verborgen, zich onderhou dend met God die weldra tot haar zou spreken door den mond van zijn dienaar. Sedert den vorigen avond had Juliana veel geleden. Voordat Ephraïm aan Juliana zijn ge heim openbaarde,- had het jonge meisje altijd vriendschap voor hem gevoeld. Zij Avisj; d,at zijn gezelschap aan haar grootva- Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage te Rotterdam: mr. dr. G. W, van Viers- sen Trip, thans redacteur der „Nieuvve Rotterdamsche Courant, te Rotterdam; en te 's-Gravenhage mr. J. van Kuijk. Benoemd zijn in de provincie Noord- Holland tot heemraad van den polder Westzaan E. Ch. C. Dekker te Zaandam, tot dijkgraaf van het ambacht van West- Friesland genaamd De Vier Noorder Kog gen J Winkel te Medemblik; en tot heemraad van het ambacht vanwege de Medemblikkerkpgge, C. Stapel Pz., te Twisk, en vanwfege de Hoogwouderkogge S. Zijp Jz., te Abbekerk; tot heemraad van het waterschap De Dertig Gemeen schappelijke Polders op Texel, J. Keij- ser Sz.,- te Texel; tot heemraad van het waterschap De Beemste'r ,- F. Olij, te Beemster. De Staatsloterij. De Amsterdamsche briefschrijver der Prov. Gron. Crt. klaagt over de mis bruiken, die zich bij de Staatsloterij voor doen. Collecteurs en debitanten van 'de loten dezer staatsinstelling, zegt hij, voeren hun bedrijf zonder eenige con trole. Van de loten die zij voor den verkoop in handen krijgen, leveren zij slechts een klein gedeelte af aan het groote publiek, een ander deel verschaf fen ze, vermoedelijk niet zonder pre mie aan trouwe klanten en begunstig den, de rest houden ze in eigen handen. Daarmede spelen ze zelf in de eerste vier klassen der loterij. Valt er een prijs op dan is dat meegenomen, worden dè loten niet uitgeloot, dan brengen ze de ze, tegen dat de vijfde klasse gaat trek ken, aan den man, maken er den vollen verkoopprijs van en blijven dus, hoe men de zaak bekijkt, steeds aan de winnende hand. al hebben ze geen kans op de 30-, de 50- of de 100-duizend gulden. „Die ergerlijke toestanden hebben ten gevolge, dat het een toer is voor een gewoon mensch om een lot of een deel van een lot in de Staatsloterij, te be machtigen, en dit heeft tengevolge, dat we thans voor de kantoren der collec teurs ,enz. liefhebbers van loten zien verschijn^p uren vóór dat het kantoor opengaat. Achttien uren vóór dat het groote kantoor der firma Cretier en Kramp op den Dam zou opengaan, stond reeds een file kooplustigen voor de deur en de politie moest er bij te pas komen om onderlinge standjes onder de wachtenden te voorkomen. En of al die menschen, die uren gewacht hebben, nog een lot hebben kunnen bemachtigen, hangt enkel af van de wijze, waarop deze collecteurs der Staatsloterij hun taak op vatten. Doen ze dat op de wijze die ik hierboven aangaf, dan zal menigeen vergeefs gewacht hebben..." Bedrog met „staats-pensioen". Men herinnert zich de politieke be hendigheden, die zich de Unie-liberalen in den laatsten zomer permitteerden. Allerwegen beloofden zij staats-pen- sioen. De sociaal-democraten riepen dan ook terecht uitnu komt Mr. Borgesius in. ons schuitje Maar het was „volksbedrog". Mr. Treub schreef toornig over het bedrijf der „politieke slimmelingen". Evenwel ,het spel mislukte. De kiezers lieten zich niet misleiden. En nu krijgen Mr. Borgesius c .s. eens een flinke afstraffing in het Voor- loopig Verslag, waar wij lezen: „'Som mige leden beschouwden het als een belangrijk moment, dat de pogingen der Liberale Unie, om de verkiezingen te haren gunste te doen uitvallen door aan bevelingen van liet stelsel van Staats- pensionneering mislukt zijn". En nog krasser klinkt het straks „Men had met ingenomenheid gezien, dat de mingegoede kiezers zich door deze voorstellingen niet hebben laten verleiden". Natuurlijk zal Mr. Borgesius straks in de Kamer bij de groote debatten wel komen verklaren: „Ik weet van den Prins geen kwaad." der aangenaam was, zij schatte zijn ken nis hoog. Nooit had zij daarbij aan de toe komst gedacht. Toen Ephraïm haar hand vroeg, gevoel de zij hoe dierbaar Ephraïm haar was; zij gevoelde een wond in haar hart...,. Zonder twijfel behield zij de kracht om zich staande te houden, maar de mond bewaarde het geheim van haar zwakheid, niemand zag het gelaat van deze maagd blozen, maar als christin moest zij erkennen, dat zij op dit uur leed als de zwakste der vrouwen. Zij liet echter niets van haar strijd blij ken. Toen zij naar de kerk ging om de kalmte te vinden, die haar ontbrak, drong het woord van Pater Amselmus diep tot haar hart door; zij verliet de kerk, vast besloten tot den strijd maar bevreesd voor de overwinning. Zij sliep niet. Met den dageraad stond zij op en ging weder kerkwaarts. Had zij zich bedrogen? Had zij niet eene bekoring van hoogmoed gehad? En toen de deur van den biechtstoel zich opende, beving haar een groote angst. Mijn vader! zeide zij met tranen, red mij, ik ben bevreesd Pater Amselmus, die den vorigen avond zelf zoo geschokt scheen, vond plotseling tegenover deze ziel allen moed terug, die hem zelf ontbrak. De monnik vernederde den mensch door de geheime kracht yan Maar dan loopt hij kans, dat men het hem nog wat hartiger zegt. (Rott). De Anti-Revolutionaire partij en het Kabinet. In het Voorloopig Verslag over het eerste Hoofdstuk der Staatsbegrooting wordt twijfel geopperd, zegt de Stand aard, of het Kabinet wel op den steun van de Anti-Rev. Kamerclub zou kunnen rekenen. Het blad komt daartegen óp en zegt o.m. Geheel accoord met ons Program, is de verplichte verzekering, de Tariefs- verhooging en de zorg voor het Bij zonder Onderwijs thans 'in de Ope ningsrede opgenomen, terwijl de komen de Grondwetsherziening kans biedt, dat men ons ook in het kiesrecht in het gevlij komt. De oppositie kan dan ook veilig van het fantaseeren van haar luchtkasteelen afzien. Zelfs van. zekere spanning tus schen de Anti-rev. partij en het Kabinet is geen sprake meer. Van heeler harte zal de Anti-rev. Kamerclub het Kabinet steunen, al weet ze, dat ze te doen heeft met een Kabinet, dat leven moet van de samenwerking van drie partijen. Natuurlijk zal onze Club ook pleiten voor wat ons meer in 't bijzonder ter harte gaat. Maar we weten, dat we slechts één van de drie zijn, en zullen ons daarom wel wachten, onze eïschen hooger te stellen, dan strookt met pnze positie. Beschaving niet gewaardeerd. Aan het slot van een beoordeeling van een opvoering door de Hagespelers zegt de critikus van „Het Volk" „Een speciale aantrekkelijkheid van het gezelschap is, dat men er echte dames en heeren op het tooneel ziet, met echte ,niet aangeleerde of nage bootste „manieren". Maar daarvoor voe len onze lezers misschien minder..." Prachtige ideeën. Voor beschaafde „manieren" voelen de Volks-lezers mis schien minder. Voelen zij 'dan meer voor vlegelachtigheden? (L. enV.) Prinses Juliana. H. M. de Koningin vertoeft dage lijks met Prinses Juliana in het Ko ninklijk Park op mooie beschutte plek jes, en voor het vervoer daarheen wordt meermalen gebruik gemaakt van een gesloten kinderwagen. Naar men verneemt, rust de Prinses des nachts in haar eigen kamer, met de verpleegster, terwijl hare hofdame in haar kamer in de nabijheid slaapt. Des morgens 8 uur, zeer geregeld, wordt de Prinses naar de Koningin ge bracht: eene der verpleegsters gaat vooruit, en de andere draagt de Prin ses op een kussen, terwijl de hofdame volgt. LEIDEN, 6 November. Overplaatsing. De heer P. A. Hibma, sedert 1 October 1905 hoofd der openbare school 3e klasse no. 1 (Binnenvestgracht) heeft zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek om, in verband met de ont- slagvrage van den heer W. Cramer over geplaatst te worden aan het hoofd der Jongensschool 2e klasse. In hun praeadvies zeggen B. en W., dat de heer Hibma alleszins berekend mag worden geacht voor de betrekking van hoofd der jongensschool 2e klasse. En dat hij daartoe ook de geschiktheid bezit, dur ven B. en W., gelet op de wijze waarop hij thans gedurende 4 jaren de Plantsoen- school heeft bestuurd, met gerustheid ver klaren. De heer Hibma heeft, zich in die jaren doen kennen als een ernstig, degelijk hoofd, vol lust en ijver voor de taak hem opgedragen en vol toewijding voor de belangen der leerlingen, die aan zijn zor gen zijn toevertrouwd. Mitsdien geven B. en W. den raad in overweging te besluiten het bij art. 29 7e een goddelijk sacrament. Onuitsprekelijk wonder, zonder ophouden herhaald, won der, ontsnapt aan het menschelijk oog om slechts bewonderd te worden door de engelen. Juliana sloeg op haar borst. Ik heb gezondigd door hoogmoed, zeide zij. Toen vertelde zij, wat den vo rigen avond was voorgevallen, haar zoo duur gekochte overwinning, vervolgens de zwakheid, die haar overvallen had. Lijd, zeide hij haar, met mannelijke energie. Verre van mij over deze beproe ving te bedroeven, verheug ik mij er over. De Heer wil wéten hoezeer gij Hem be mint. Wordt hij dan niet beleedigd door onze tranen? Deze tranen verheerlijken Hem. Het zou toch veel volmaakter zijn met vreugde te gehoorzamen. Gelooft gij, dat de Heer zich belee- digt gevoelde over de vaderlijke smart van Abraham?.... Vrees niets,- mijne doch ter, gij hebt gedaan, wat uw plicht was.... Ga in vrede, en bewaar dezen vrede, dien men zelfs in tranen smaakt.... Juliana hoorde met stille aandacht de woorden van Pater Amselmus aan, toen zij de kapel verliet, verdween de monnik in de diepte der kerk. Na aan beproefde zielen de goddelijke kalmte te helden teruggegeven, ging Pa- lid der wet op het Lager Onderwijs be doelde overleg met den districts-schoolop- ziener te openen, ten einde tot de over plaatsing van den heer Hibma van de school 3e klasse no. 1 naar de jongens school 2e klasse te geraken. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor aan den heer W. Cramer op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1910 op de meest eervolle wijze ont slag te verleenen uit zijne betrekking van hoofd der openbare Jongensschool 2e kl. Eveneens wordt voorgesteld aan mej, C. P. Gesink in verband met haar aan staand huwelijk op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school 3e klasse no.: 1 (Binnenvestgracht) met ingang van 1 Februari 1910. Nog wordt geadviseerd op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan J. F. van Hes als onderwijzer aan de openbare la gere school 3e klasse no. 6 (Paul Krüger- straat) met ingang van 1 Januari 1910. Aankoop van grond. Commissarissen der stedelijke fabrieken van gas en electriciteit hebben aan B. en W. medegedeeld, dat weldra tot den bouw van een nieuw kantoor zal moeten worden overgegaan, omdat de bestaande kantoren reeds lang te klein zijn en ook het thans in gebruik zijnde magazijn moet worden gesloopt, zoodat binnenkort tot uitbreiding van de electrische centrale wordt overgegaan. Behalve een nieuw kantoor zal dus spoedig een nieuw maga zijn noodig zijn. Het terrein hiervoor is aanwezig. Teneinde evenwel de nieuwe gebouwen een behoorlijken toegang te kunnen verschaffen is het wenschelijk tot aankoop over te gaan van twee perceel tjes aan de Langegracht Sectie B no.'s 538 en 539, resp. voor f 2500 en f 2000. Daarom stellen zij den raad voor daartoe over te gaan en met inbegrip van de kosten van overdracht f4682.50 ter hun ner beschikking te stellen. Een ander voorstel tot aankoop van grond betreft de school in de Brandewijn- steeg. Aan een harer zijden is deze slechts door eenige kleine huisjes aan de Lange Vrouwekerksteeg afgescheiden. De ge legenheid biedt zich aan een 4tal dezer huisjes te koopen. B. en \V. meenen, dat het ook met het oog op een eventueel noodige uitbreiding van de school in de toekomst van het grootste belang is, dat de gemeente over de aangrenzende perceelen kan beschik ken, en dat te meer, wanneer, zooals hier, die perceeltjes tusschen de school en den openbaren weg liggen. Ofschoon de gevraagde koopprijs ad f600 niet laag is, is hij toch niet van dien aard om van den aankoop terug te hou den en stellen zij mitsdien den raad voor tot aankoop te besluiten en een bedrag ad f 2496 ter hunner dispositie te stellen. De korporaal J. H. Roridags, ge detacheerd bij het Militair Hospitaal al hier, wordt met ingang van 11 Nov. a.s. tot sergt.-ziekenopzichter benoemd bij het nieuw op te richten Mil. Hospit te Harderwijk en blijft voorloopig te Leiden werkzaam. Aan het bij het 4e Reg. Inf. alhier gehouden examen voor Sergt.-Majoor- instructeur hebbén 13 onderofficieren deelgenomen, 6 candidaten werden af gewezen. Voldaan hebben de sergean ten J. A. van Gijs, C. M. Langeslag, H. W. Marks, W. Meilof, W. A. Beuk- man, M. H. M. Bakker en li. de Roos. Bij referendum is beslist, dat dit jaar een algemeene vergadering van den Bond van Ncd. Onderwijzers zal worden ge houden, en wel te Leiden op 28 en 29 Dec. a.s. AALSMEER. In de vergadering van den gemeenteraad werd de Gemeentebe- greoting voor 1910 behandeld. Enkele jaarwedden van ambtenaren in dienst der gemeente werden verhoogd. Besloten werd de benoodigde schoolbehoeften van de O. L. scholen in het vervolg openbaar te doen aanbesteden. Een voorstel van den heer Spaargaren Dz. om den onderwijzers aan den cur sus m. u. 1. o. in plaats van 90 cent f 1 ter Anselmus naar zijn cel terug. Hij had nauwelijks den drempel over schreden of de uitdrukking van zijn gelaat veranderde spoedig. Zijn kamer was kaal, gelijk die van de meeste kloosterlingen. Op een tafel van wit hout bevonden zich boeken en ontel bare papieren. Een krib van verweert} hout waarin een stroozak en een versleten deken lag, stond naast zijn bidstoel. Een kruisbeeld hing aan den muur. En toch sprak deze cel minder van stille overpein zing dan van strijd. Hij wierp een blik naar den Zaligmaker aan het schandhout ge kluisterd, toen liep hij naar zijn krib t schudde de stroozak op en nam een boek,- dat hij bevend op tafel legde. Het boek was getiteld: Martin Luther. Pater Anselmus nam een blaadje pa pier om aanieekeningen te maken bij zijn lectuur, opende de lade van zijn klein tafeltje en een heldere klank van zilver deed zich hooren. De monnik nam eerst de pen, waarvan hij zich gewoonlijk bediende, en stak toeq zijn hand in de lade en haalde een klein voorwerp te voorschijn, dat hij neerlegde of liever dat hij op tafel liet vallen met een soort sclirik. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5