De Kinderwetten. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 31. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, J 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bi] de laatste wijziging is nog bepaald, dat indien de voogdij over een niet erkend natuurlijk kind aan eene vereeniging of aan een particulier door den rechter is .toevertrouwd, deze voogdij niet meer, •leven als voorheen, verloren gaat door het 1 enkel feit der erkenning, doch, dat degene die erkent, die voogdij aan den rechter zal moeten vragen, welke alsdan na ver hoor van den voogd en den toezienden Voogd zal moeten beslissen of het belang Van het kind zich er niet tegen verzet. De praktijk had aangetoond, dat men friaar al te dikwijls het kind eerst dan er kende als het op een leeftijd gekomen iwas dat het voor exploitatie vatbaar werd. In het oorspronkelijk ontwerp stond al leen, dat de tusschenkomst des rechters imoest worden ingeroepen, wanneer eene Vereeniging voogd is, was de voogdij aan een particulier opgedragen, dan ging die, door het enkele feit der erkenning van rechtswege verloren. Dit werd gewijzigd bij een amendement Van Mr, Limburg, doch naast dezen laat ste danken wij deze wijziging voorzeker jaan den grooten kampioen voor Kinderbe scherming den Heer Snoeck Hencke- jiian s, welke in woord en geschrift over- jtuigend het onbillijke van deze bepaling heeft aangetoond. Alvorens van het civielrechterlijk ge deelte af te stappen wenschen wij nog een pogenblik stil te staan bij de z. g. correc tion paternelle, d. i. de plaatsing van min derjarigen in de tuchtscholen door den burgerlijken rechter. Indien hij die de ouderlijke macht of Voogdij over een kind uitoefent, gewich tige redenen van misnoegen heeft over het gedrag van zijn kind of pupil, kan hij aan den burgerlijken rechter diens plaatsing in een tuchtschool verzoeken. Deze plaat sing geschiedt ten zijnen koste of ten koste van het kind. Zijn beide onvermo gend dan komen de kosten ten laste van den staat. Bij die wijziging is ook be paald, dat deze plaatsing voor niet langer dan zes maanden mag plaats hebben, in dien het kind ten tijde der beschikking .den veertienjarigen leeftijd nog niet be reikt heeft en voor niet langer dan één jaar indien het kind ten tijde der beschik king dien leeftijd bereikt heeft. Het kind en sedert de laatste wijziging, jook de betrokken voogdijraad worden op het verzoek gehoord. Deze wijziging had plaats omdat van dit instituut misbruik werd gemaakt. Uit een noot aan de memorie van toe lichting van deze novelle toegevoegd j blijkt, dat van 1 Dec. 1905 tot 1 Septem ber 1907 door den burgerlijken rechter !64 minderjarigen in de tuchtscholen wer den geplaatst, naar den bevolen tijdsduur hunner opname, verdeeld als volg' voor minder dan één jaar 26. voor één jaar 18. voor één jaar en 6 maan I voor twee jaren 7. voor drie jaren 5. voor vier jaren 3. ,voor vijf jaren 2. Voor zes jaren 1. voor zeven jaren 1. r Pp schriftelijk verzoek van liet bestuur |eener vereeniging welke zich belast met 'de verpleging van voogdijkinderen, kun- inen deze kinderen, indien zij door hun gedrag van een verdorven of weerbarstig Jcaraktèr doen blijken, door den minister yan justitie op 's rijks kosten in .een Rijksopvoedingsgesticht worden geplaatst. Nog zij hier vermeld, dat volgens de laatste wetswijziging aan elk Kantonge recht een openbaar register moet worden gehouden behelzende alle benoemingen Van voogden en toeziende voogden, ont zettingen en ontheffingen .uit de ouder lijke macht, voogdij en toeziende voogdij, benevens bevestigingen in de voogdij, be treffende minderjarigen in het kanton ge domicilieerd. Dit register is' voor een ieder koste loos ter inzage. Omtrent de berechting en bestraffing Van minderjarigen willen wij alleen ver snelden, dat die berechting van minder jarigen beneden den achttienjarigen leef tijd steeds met gesloten deuren geschiedt. Heeft de minderjarige een overtreding begaan, dan kan hij veroordeeld worden a. tot eene berisping. b. tot geldboete. c. tot plaatsing in een tuchtschool. JHeeft de minderjarige een misdrijf be gaan of een overtreding bij recidive, dan kan hij door de rechtbank ter beschikking aan de regeering worden gesteld. Hij heet dan regeeringskind. Deze minderja rige wordt alsdan tot zijne meerderjarig heid in een Rijksopvpedingsgesticht ge plaatst of toevertrouwd aan de zorg van een daartoe toegelaten vereeniging. Gedragen deze minderjarigen zich goed dan kan de Minister van Justitie ze voor waardelijk ontslaan en onder toezicht stel len. Gedraagt de minderjarige zich daarna slecht,' dan wordt dit ontslag herroepen. Uit de Pers. Minister De Waal Malefijt en de zending. Ook „de Tijd" bespreekt den passus over de zending uit het Regeeringsant- woord op het V. V. der Indische be grooting. Wij zouden het hoogst voorbarig, daarbij te een en male onjuist en on rechtvaardig achten, schrijft het blad, uit deze woorden te beslui ten, dat de heer De Waal Malefijt de beginselen, welke hij als Kamer lid steeds moedig heeft verdedigd, als Minister geheel of ten deele heeft verzaakt; of wel dat deze Woorden de politieke meening uit drukken van het geheele tegenwoor dige Kabinet. Wij willen de mondelinge be handeling der Begrooting afwach ten, waarin deze woorden zeker zul len worden togelicht, en, naar wij vertrouwen, gerectificeerd. Met dit al is het waar, dat zij zooals zij daar staan de be ginselverklaring bevatten, niet van een christelijk, maar van een libe raal Minister. Dit kan niet bedoeld zijn. De heer De Waal Malefijt is nog zeer jong Minister en daardoor mis schien geneigd nog te veel over te laten aan en te vertrouwen op zijn ambtenaren. De geciteerde pas sus moet het werk zijn van een liberaal denkend en voelend ambte naar die, toen hij dien neerschreef, niet recht wakker was, althans aan de jongste Kabinetswijziging niet gedacht heeft. En de Minister zal, vóór de Memorie de wereld inging, de fout van zijn ondergeschikte niet bespeurd hebben. Nog eens: wij vertrouwen vast, dat het mondeling debat alles zal tereciit brengen. Jammer alleen, dat de meening van hen, die gelooven, dat de heer De Waal Malefijt nog veel te lee- ren heeft, vóór Ij.ij als een in alle deelen betrouwbaar Minister kan worden aangemerkt, door het ge beurde opnieuw voedsel heeft ver kregen. België. De parlementaire berichtgever van ;t Handelsblad van Antwerpen schreef Don derdag over „den politieleen toestand" in België „Alea jacta estDitmaal is de teer ling definitief geworpenDe ontredde ring in de rechterzij is zoo volledig, als zij maar zijn kan. De redevoering van M. Schollaert, in de openbare zitting, draagt in haar zeiven de veroordeeling der regeeringshandelingen van het ka- binetshoofd. Na, gedurende al de jubel feesten verklaard te hebben, tot 20 maal toe en overal, dat hij enkel wilde re- geeren door, voor en met de rechterzij, heeft hij zijne redevoering geëindigd door „tnet erkentelijkheid" de onbaat zuchtige hulp te aanvaarden, die de oppositie hem aanbiedt." Rusland. De Mariavieten, een schismatieve sec- te, in Rusland, die erg in de pas staat bij de Russische regeering hebben bij de inwijding van hun kerk in Niesulkowo e.eiï i^thpliek dpJfi in dg nabjjheui over val i en. Talrijke gekwetsten vielen, waar bij vele kinderenook de katholieke geestelijke kwam in het gedrang doch kon gelukkig gered worden. De Russi sche politie ziet bij zulke bedrijven ge moedelijk toe. Als het echter Katholie ken betreft zouden talrijke verbanningen naar Siberië het gevolg zijn geweest. Amerika. De revolutie in Nicaragua. De „Sun" verneemt, dat de revolutio nairen i.i Nicaragua gister de troepen van president Zelaya hebben aangeval len. Het gevecht was heftig en had bij Lajas plaats. Aan beide zijden zijn eeni- ge honderden dooden gevallen. Door dit gevecht hebben de opstandelingen zich den weg naar de hoofdstad vrijgemaakt. (Warolklko. Uit zekere bron verneemt men, dat de Kabylen in hun laatste gevecht te gen de Spanjaarden zoo zware verliezen leden dat zij den Franschen commandant in Lalla Marvia verzochten personeel van den geneeskundigen dienst té zen den. Generaal Lianthey wees het ver zoek van de hand. Uit Oran wordt gemeld dat tenge volge der voortdurende hevige regens in het Spaansche Rifleger, talrijke ge vallen van Typhus en moeraskoorts zich voordoen. Uit de verschillende le gerplaatsen werden dagelijks 220 zie ken naar de hospitalen gebracht. Het Kamerlid voor Sneek. De heer Colijn is uit Indië aangeko men en heeft zich te 's-Gravenhage geves tigd in hetzelfde huis, dat de heer Iden- burg juist verliet. R. K. Centrale Leesbibliotheek. Met steeds stijgend succes biedt de Amsterdamsche R. K. Centrale Lees bibliotheek, Heerengracht 415, haar boeken aan meer ontwikkelde Dames en Heeren van geheel Nederland aan. Luidens achterstaande advertentie leent deze breed opgezette R. K. uitspannings en ontwikkelings Bibliotheek nu reeds 1800 boeken per maand uit. Dit is (na 4 jaar bestaan 1een verbazend- wekkend cijfer; dat de abonné (e) 's in 4 jaar met 800 toenamen is eveneens een krachtige aanbeveling. Men kan zich persoonlijk en collectief abonneeren luidens het „Prospectus", ook Bibliotheken op kleinere plaatsen kunnen van deze Centrale profiteerenMen klage dus niet meer, dat de meer ontwikkelden nergens hun gading kunnen vinden Dames en Heeren van meer ontwikkeling zijn nu niet meer gerechtigd te zeggen: ik moet mijn boeken wel bij „het Nut" of den „neutralen" boekhandelaar halen. Voor lager prijs dan waar ook, biedt nu Heerengracht 415 Amsterdam, prachtige boeken aan door geheel Nederland zoowel ontwikkelings als uitspannings- lectuur. Men verzuime nu niet prospectus, cataloog aan te vragen, de winter komt aan en men moet dankbaar zijn voor de aangeboden prachtige gelegenheid! LEIDEN, 6 November. Rijks Museum van Natuurlijke Historie. Dr. F. A. Intink, directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, alhier heeft zijn jaarverslag het licht doen zien, loopende over het tijdvak 1 September 1908 tot 1 September 1909. Bij de vermelding van de vervanging van den conservator dr. H. W. v. d. Wee- Ie, naar Ned. Oost-Indië vertrokken, door dr. J. H. Vernhout, spreekt de directeur den wensch uit, dat de nieuwe titularis vele jaren aan "net museum moge werk zaam blijven; immers die voortdurende wisseling van personeel voornamelijk tengevolge van de ontmoedigende onder vinding, dat er na lange jaren trouwen dienst, geen financieele verbetering in het verschiet is werkt uit den aard der zaak hoogst noodlottig óp den goeden gang yp zaken in b§l Museum, en voor al niet minder noodlottig op de collecties zelf. Met uitsluiting van directeur, conserva toren en administrateur werden alle amb tenaren verblijd met verhooging van trak tement. Ook de directeur verheugt zich over deze regeeringsbeslissing, vooral wanneer zij zal blijken te zijn een eer ste stap op den weg, leidende naar de zoo noodzakelijke verbetering der trak tementen van bovengenoemde hoogere ambtenaren. De conservator, dr. Th. W. van Lidth de Jeude, herdacht den len Juli j.l. het feit, dat hij 25 jaar aan het Museum is werkzaam geweest; de directeur 1 maand te voren. Beiden hadden zich, door den gedenkdag buiten de stad door te bren gen, aan alle event, huldebetoog onttrok ken. Gedurende die 25 jaren was de di recteur tevens conservator van 'de afdee- ling zoogdieren. Voor de juiste vervul ling van beide betrekkingen, hoopt hij dat zij spoedig gescheiden mogen wor den. In den nieuwen bouw zijn de 4 groote magazijnen onder dak gekomen; weldra zal er met stoken kunnen worden aan gevangen. Het dienstgebouw is ook reeds eenige meters uit den grond opgetrokken, en begint derhalve indruk op den toe schouwer te maken. Aldoor hebben de voorwerpen in het oude gebouw te lijden van stof, vocht en schimmel. Zoolang de verzameling niet verplaatst is, zal deze toestand blijven en verergeren. De in de benedengalerij staande Gnoe- groep had zóó herhaaldelijk met schim mel te kampen, dat de directeur besloot de heele groep naar de bovengalerij over te plaatsen, wat werkelijk blijkt een groote verbetering te zijn. De eieren en nestencollectie, jaren ge leden naar een drogen zolder gebracht, daar zij in de benedengalerij een zekeren ondergang door vocht tegemoet ging, is door dr. van Oort onder handen genomen en zal in daartoe speciaal vervaardigde doozen, een afdoende bergplaats vinden. In alle afdeelingen wordt zooveel doen lijk het studieinaterieel in kisten en doo zen geconserveerd tegen invloed van licht en vocht. Terwijl „verliezen" van beteekenis niet te boeken waren, zijn de „aanwinsten" aanzienlijk geweest, zooals kan blijken uit een geheele reeks van opgaven. Speciale vermelding verdient de prachtige collectie eieren aan het Museum geschonken door de gebroeders Penard te Paramaribo. De ze collectie telt ongeveer 15.000 eieren, alle uit Zuid-Amerika, voor een groot deel vertegenwoordigende de eieren van de meeste Surinaamsche vogels, met opgaaf van vindplaats en aantal eieren in ieder legsel; alles behoorlijk gedetermineerd. Een groot aantal dier eieren wordt be schreven in het bekende werk der hee ren Penard, getiteld „de vogels van Guy ana", waarvan het eerste deel bereids gepubliceerd werd, terwijl het tweede deel ter perse is. De heer P. Buitendijk heeft evenals vorige jaren het Museum wederom ver rijkt met vele honderden zeedieren die hij met voorbeeldigen en belangeloozen ijver verzamelt op zijn tochten naar Oost- Indië; hij bewijst hiermede aan het Mu seum niet te overschatten diensten. Dr. E. D. van Oort is voortgegaan met het bijeenbrengen van een collectie in- landsche vogels in huiden, ter vervanging en completeering van het in het Museum aanwezige materiaal, dat door ouderdom, veel meer nog door het in opgezetteo toestand blootgesteld zijn aan licht, vocht en stof, veel van zijn wetenschappelijke waarde heeft verloren. Het Museum werd gedurende 1908—09 bezocht door 5521 personen. Wij vernemen dat de Sint-Vincen- tius-Vereeniging alhier, in het voorjaar van 1910 wederom een Loterij zal or- ganiseeren, waaraan een tentoonstelling voorafgaat, en verschillende vermakelijk heden zullen zijn verbonden. De Loterij-commissie is reeds saamge- steld en de Koninklijke goedkeuring aan gevraagd. Waar, vóór drie jaren door tal van ingezetenen kunst- en practische voor werpen werden geschonken en vele Da mes zich niet onbetuigd lieten door kunstnaaldwerken en andere zaken voor de Loterij te vervaardigen, vertrouwt de Commissie, nu zij andermaal een be joeg hoopt {e djp.en op'die medewer king, ook nu gaarne aan haar verzoek zal worden voldaan. Te meer wordt dit vertrouwen ver sterkt, waar zij overtuigd is, dat vele; deze gelegenheid zullen benutten, om! de zware taak van de 'St. Vincentius- Vereeniging te helpen verlichten en haar. in staat te s'tellen, de vele gezinnen die door haar worden bezocht, te kunnen blijven steunen. Daaraan zullen voorzeker ook zij me dewerken, die door het nemen van lo ten, het hunne willen bijdragen om hét batig %aldo zoo groot mogelijk te doen zijn. Wij hopen nadere bijzonderheden spoedig te melden, Naar wij vernemen zijn aan de. R. K. Paroch. Jongensschool voor M. U. L. O. aan het Rapenburg twee nieuwe onderwijzers benoemd en wel de hee ren B. Smeets te Amsterdam en A. Pe perzak te Arnhem, zoodat er binnen kort buiten het hoofd nog 6 onderwij zers aan verbonden zullen zijn. Het aantal leerlingen is nu reeds ge stegen tot 139. Vanaf begin Januari zal 't nu ook mogelijk zijn aan alle klassen gymnastiek-onderwijs te geven. Er blijkt dus dat het Bestuur zoodra mogelijk wil voldoen aan de belofte uit het prospectus om n.l. voor elke klasse afzonderlijke onderwijzers aan te stel len en om zoodoende de school in staat te stellen de concurrentie met niet- Roomsche Scholen voor M. U. L. O. gerust te kunnen aanvaarden. Er mag daarom ook met reden worden ver wacht, dat er hoe langer hoe minder ouders zullen zijn, die hun kinderen on der een of ander voorwendsel naar niet- Roomsche scholen zenden en, die aldus den besten zedelijken en finantiëcien steun aan eigen richting onthouden. BOSKOOP. Aan het postkantoor al hier werd gedurende de maand Octo ber bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f9078,53, terugbetaald f 5095,80. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 1731. HILLEGOM. Betreffende het spoor wegongeval aan de vroegere halte Vee- nenburg (vermeld in ons tweede blad) geeft de „Tel." een eenigszins andere lezing. Terwijl ter plaatse een goederentrein stilstond, kwam een zekere Peters met een handkar aangereden en kon door dien goederentrein niet zien, dat een; sneltrein van de andere richting in aan tocht was. Nauwelijks was de kar dan ook voorbij den stilstaanden trein of de sneltrein greep de kar en verbrijzelde die tot splinters. Peters zelf bleef ver steld staan en heeft van den trein geen letsel ontvangen, doch blijkbaar hebben gedeelten van de vernielde kar hem zoo danig getroffen, dat hij ernstig aan een zijner armen is verwond, z^odat o- brenging naar het academica .s te Leiden dringend noodig was, waar hij dan ook bewusteloos aankwam. De heer A. de Nijs, alhier slaagde te Haarlem voor het examen vrije- en or deoefeningen der gymnastiek. KUDELSTAART. Jot hoofd der te openen R. K. school alhier, is benoemd de heer Jac. Schaper, thans onderwijzer aan de R. K. school te Oudewater. LISSE. Bij de gisteren gehouden eer ste drijfjacht op het landgoed „Was sergeest" zijn door vier schutters ge schoten 109 Fazanten 4 Hazen en 2 Eenden, tezamen dus 115 stuks. Het bestuur van den afd. Lisse van den Ned. R. K. Volksbond heeft tegen Maandag 8 Nov. 's avonds te 7 ure een vergadering uitgeschreven. Onder de punten van behandeling ko men voor: Heropening van 't Bonds- gebouw. Installeeren nieuwe leden. Halfjaarlijksch verslag Penningmeester. Feestrede door den Eerw. Adviseur. Rondvraag en Sluiting. NOORDWIJK AAN ZEE. Men deelt ons mee, dat de directie van „Maatschap pij Huis ter Duin" voornemens is, elec- trisch licht te installeeren in al haar ge bouwen. Zoo doet ook deze .uiting van vooruitgang haar intrede op onze bad plaats. Mooi zou het zijn, als het plannetje* dat verleden jaar besproken is,- werke lijkheid kon worden: een kabel van de Leidsche Centrale naar Nqordwjjk aatf' Zee,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1