Uit Stad en Omgeving, BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. spaarbankboekjes toenam met f 6.142.683 d.i. f 330.318 meer voordeelig dan in 1907) terwijl het nominaal saldo, ingeschreven op Staatsschuldboekjes, met f 5.159.550 vermeerderde. In het verslagjaar hebben enkele brie vengaarders zich in den spaarbankldienst schuldig gemaakt aan strafwaardige han delingen, welke onder de aandacht der justitie zijn gebracht en tot hun veroordee ling hebben geleid. Een som van f 17.896 moest reeds als verlies voor de Bank worden afgeschre ven. Ter bestrijding van het kwaad wer den nieuwe maatregelen genomen. Anti-papisme. De bekende Engelsche publicist Wil liam Stead, houdt tegenwoordig spiritis tische séances, waarin door middel van zijn overleden zuster Julia en een medium, beroemde overleden personen hun inzich ten over... de hedendaagsche politiek hee- ten te openbaren. O. a. werd op die wijze door de Daily Chronicle Gladstone geïnterviewd. Ook de geest van kardinaal Manning werd zoogenaamd „opgeroepen". De Londensche correspondent der N. R. Ct. steekt en zeker niet ten onrechte den draak met deze interviews. Maar diezelfde correspondent acht het dan tevens gepast een pijltje af te schieten op.... de Katholieken en verzekert dat Stead's spiritische ontboezemingen „ont leend schijnen aan mededeelingen uit Lourdes, of uit eenig ander bedevaarts oord, waar z'ulke wonderen heeten ie ge schieden". Een verwarring van denkbeelden, als waarvan deze hatelijke zinsnede getuigt, kan slechts bij een schrijver voorkomen, die van Lourdes niets weet en geen flauw begrip heeft van hetgeen in Katholieke bedevaartsoorden pleegt te geschieden. De correspondent der N. R. Ct. heeft een goede gelegenheid laten voorbijgaan, om over de Katholieken en hun devotie te zwijgen. Tfyans kwam slechts zijn onkunde aan het woord. Of moeten wij bij deze ganschelijk ver keerde verwijzing naar Lourdes en andere bedevaartsoorden louter denken aan een uiting van bot anti-papisme? (Centr.) Prinses Juliana. Uit Apeldoorn meldt men, dat verle den Zaterdag Prins Hendrik bij zijne te rugkomst uit Duitschland voor Prinses Juliana op dien dag juist een half jaar oud een prachtig geschenk had mee gebracht alsook een van zijne Moeder, Groothertogin Maria. Door de firma Guy de Coral Co. te Amsterdam zullen tegen St. Nicolaas 2 nieuwe foto's in den handel gebracht wor den. De eene vertoont de Koninklijke Moeder met het aanvallige kindje in de armen, een prachtige voorstelling van moederlijk geluk. De andere plaat ver toont het Prinsesje vooroverliggende op een kleedje, terwijl het met heldere oog jes vroolijk en lachend opkijkt. Nu kan ieder zich overtuigen hoe flink en gezond het mooie Prinsesje is, T extielarbeiders. In de te Hengelo (Ov.) gehouden hoofdbestuursvergadering van den „Utrechtschen Diocesanen Textielarbei- dersbond" is besloten a. Een begin te maken met de voorbe reidende werkzaamheden voor de invoe ring van een klassencontributie b. met kracht te blijven doorwerken ter verkrijging van een R. K. Nationalen Tex- tielarbeidersbond; c. voor de propaganda krachtig te wer ken in de afdeelingen door huisbezoek, vergaderingen, enz., en in de afdeelingen aan de orde te stellen het aanstellen van een bezoldigden propagandist; d. voor dit jaar af te zien van het voor nemen een driedaagsche cursus te hou den, wijl in het bisdom Roermond zulk een cursus zal worden gehouden en de sprekers daarvoor dus bezet zijn. .Rijkspostspaarbank. De directeur der RJ:.;,postspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjesuitgegeven in de maand November 1908, en waarop de ren te over het afgeloopen jaar nog niet wer3 bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kan toren der posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doe| aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. LEIDEN, 3 November. De milicien-korporaal-verlofganger C. P. Vlieland, uit deze gemeente, behoo rende tot het 4e Reg. Infanterie, heeft bij beschikking van den Minister van Oorlog vergunning bekomen tot verblijf in Britsch-Indië, tot 1 Januari 1911. De sergt.-majoor-administrateur W,; F. H. Guijken van het 4e Reg. Inf. alhier wordt met ingang van 5 November a.s. gedetacheerd bij het 3e Bat. van dat korps te Gouda, ten einde den dienst van adj.- onderofficier te verrichten, ter vervanging van den aldaar overleden adj.-onderoffi cier v. d. Wateren. De minister van oorlog heeft bepaald dat bij wijze van proef in de maanden November tot en met Februari a.s. in on derscheidene garnizoensplaatsen, waaron der ook Leiden, een cursus zal worden gehouden in de militaire administratie voor reserveofficieren van de Landweer, Deze cursus heeft plaats wekelijks van half acht tot negen uur n.m. in een der militair? gebouwen, onder leiding van een officier-kwartiermeester. Van het tournée Susan Metcalfe Louis Schnitzler hier te lande is de datum voor het concert te dezer stede voorloopig vastgesteld op 18 November. De heer N. Abspoel, alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het acte-examen van de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. BODEGRAVEN. Tot onderwijzeres aan de Da Costaschool alhier is benoemd mej. van der Endt van Katwijk. GOUDA. Bij de door B. en W. van Rot terdam gehouden aanbesteding voor het maken van den onderbouw der inrichting voor vuilverbranderij enz. aan de Zuid westzijde der Maashaven aldaar, was laag ste inschrijver de heer H. J. Nederhorst,- te Gouda, voor f 94.743. HAZERSWOUDE. Mej. W. F. v. d. Have, alhier, staat als nummer 1 op de voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres te Watergang, gemeente Landsmeer. HILLEGOM. Aan;:. .1 postkantoor al hier werd gedurende de maand October bij de Rijkspostspaarbank ingelegd de som van f 9829,91, terugbetaald f 10891.25 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2556. KATWIJK AAN ZEE. Op de aanbeve ling voor een scheikundige bij den ge meentelijken keuringsdienst voor eet- en drinkwaren komt als tweede voorgedrage- gene voor de heer J. Rodenburg, alhier. NOORDWIJK. De heeren A. Balke nende en J. de Groot Jr. zijn benoemd tot bestuursleden van den Vinkeveldpolder. WARMOND. Gedurende de maand Oc tober zijn in deze gemeente 103 telegram men besteld. Door het Rijk is van den veehouder M. v. Nieuwkoop een rund overgenomen lijdende aan clinische tuberculose. Donderdag a.s. hoopt de burgemees ter van zijn verlof terug te keeren en' zijne functiën weder te aanvaarden. WASSENAAR. Verkooping van gisteren Een huis aan de schoolstraat. Kooper J. v. Spronssen, f 1325. Drie huizen aan de Schoolstraat met alle perceelen bouw grond. Kooper S. van der Stoel, f 5675. Men vermoedt dat de Ned. Herv. Kerk eigenaresse zal worden. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 3 November. Frankrijk. Het bevolkingsvraagstuk. Naar aanleiding van de treurige resulta nten van het eerste semester van 1909, be treffende de afneming der bevolking, wel ke het „Journal Officiel" dezer dagen openbaar maakte, schrijft de hr. d'Estour- nelles de Constant in den „Matin", dat men zich toch werkelijk niet zoo behoeft te verwonderen over dezen achteruitgang van het Fransche ras, wanneer men be denkt,- hoe weinig gedaan wordt voor de bestrijding van het alcoholisme, dat ter .wille van de schatkist zelfs geëxploiteerd .wordt, terwijl de frissche geest van de jeugd veel te vroeg bedorven wordt door onzedelijke lectuur,- welke maar al te ge makkelijk verkrijgbaar wordt gesteld. Veel te weinig wordt in de Fransche ge zinnen rekening gehouden met het kind, Welks welzijn, geestelijk en lichamelijk, toch Vóór alles behoorden te gaan. Het be zit ervan wordt als een last beschouwd, een „père de familie" belachelijk gemaakt. |Hoe eer hoe liever draagt men de zorg over aan bewaar- en later kostscholen, welke de knapen en meisjes verlaten om in dienst of in het huwelijk te treden. Het gezin is een belasting-object, de celibatair wordt toegejuicht en gaat vrij uit. Dit is de wijze, schrijft dé senator, Waarop wij het oude adagium toepassen: maxima debetur pueris reverentia. Het bevolkingsvraagstuk beteekent niets vergeleken bij de totaal veronachtzaamde moreele opvoeding van het kind in Frank rijk. Natuurlijk,- besluit hij, juich ik van gan- scher harte de maatregelen toe welke ge nomen werden om de sterfte tegen te gaan en de gezondheid van het kind te be schermen en te verzekeren. Maar laat de staat vóór alles besluiten, het drankmis bruik en de pornographie niet te bevor deren. Dat reeds zal krachtig meehelpen Frankrijk's kinderen gezond te maken in afwachting van de vermeerdering van hun aantal. Italië, De mooie collectie kerksieraden van de St. Pieter, die, zooals bekend is,, de grootste en kostbaarste is op dit ge bied, is gisteren in tegenwoordigheid van Kardinaal Rampolla voor het pu bliek ter bezichtiging gesteld in twee nieuwe zalen. In de eerste zaal bevinden zich de gouden en zilveren kunstvoorwerpen, terwijl in de tweede de prachtige mis gewaden in glazen kasten zijn tentoon-, gesteld. Aldaar kon men o.a. een dalmatica (priesterlijk overkleed) uit het Karolin gische tijdvak bewonderen, een heerlijk mooi kunstwerk van zijdestikkerij. In de zelfde zaal zijn de prachtig verguld- bronzen candelabres van Pietro Polla- juolo, die vroeger het graf van Paus Sixtus IV te Rovere versierden. De eereplaats, in de geheel vrijstaan de middenkast, neemt de altaarversiering van Benvenuto Cellini in, die steeds •op het feest van den H. Petrus op het pauselijk altaar troont. Het zijn zes lichtdragers, een kruisbeeld en de figu ren der beide apostelvorsten Petrus en Paulus. In hetzelfde vak bevindt zich de rijk met brillanten versierde kelk, die kardinaal Henry Benedict York (de kleinzoon van den Engelschen koning Jacob II, en de laatste der Stuarts) aan de St. Pieterskerk schonk; verderop nog een kelk van massief platina, benevens de diamanten kroon, die de Katholieke wereld het beeld der H. Maagd schonk, bij gelegenheid van den vijftigsten ver jaardag van de afkondiging van het dog ma der onbevlekte ontvangenis. Naast eenige goedbewaard gebleven misgewa den van Paus Benedictus XIV valt een prachtig ornaat van Pius IX bijzonder FEUILLETON. 28) Ephraïm bleef een cogenblik zwijgen, zijne lippen trilden, en hij durfde niet spreken en toch was het hem onmoge lijk het geheim te verzwijgen. Verlangt gij de hand van Juliana? Zeide de grijsaard. Ja, zeide de jongeling met trillende stem. Gij zult het haar zelf moeten vra- gen. Staat gij mij toe met haar te spre ken Wel zeker! Juliana zal binnen een uurt huis zijn zij is naar de Madeleine gegaan om te luisteren naar een preek van pater Anselmus, wilt gij op haar wachten? 1 Neen, antwoordde de jonge man, ik zal tot morgen wachten. Eei:-.ogenblik daarna nam Ephraïm afscheid van mijn- heer Gensenne en ging naar lutis. Zijn nart klopte, maar hij was vol goeden moed, XIII DE GELOFTE VAN JULIANA. Na een onrustigen nacht ging Ephraïm tiaar mijnheer Gensenne. Juist kwam Juliana uit de Mis. Zij zag er bijzonder opgewekt uit op. Ook ee.i iij.tgeaiikt brokaa.gewaad van Chineesche zijde, in China bewerkt, wekt veel bewondering. In den achtergrond der eerste zaal bevindt zich het door kardinaal Ram- polia geschonken verstelbaar altaar van verguld metaal op rooden grond, welk altaar bij buitengewone gelegenheden in de kerk gebruikt wordt. De tentoonstelling zal dagelijks ge opend zijn. Bovendien is het uitzicht gesteld op de ter bezichtigingstelling van de verdere kunstschatten van de St. Pieter, alsmede de grafische ver zamelingen en meerdere merkwaardig heden en kunstschatten,-die het Vaticaan herbergt. Rusland. Voor eenigen tijd werd door een Rus sisch telegraaf-agentschap aan de geheele wereld medegedeeld, dat te Warschau een aanslag gepleegd was op den generaal der gendarmerie Uthof; de generaal zelf bleef ongedeerd, doch veertien voorbij- gers werden meer of minder zwaar ge - wond. In alle berichten en rapporten werd toen gesproken van een bom-aanslag. De politie trad zeer kras op, nam een aantal personen gevangen, en het scheelde wei nig, of de man die voor den dader werd gehouden, was voor den rechter gebracht en opgehangen. Uthof werd bij wijze van schadeloosstelling voor dezen aanslag door den Tsaar tot luitenant-generaal be vorderd. Thans kan het officieele militaire orgaan in Rusland, de „Roeski Invalid", mede- deelen, dat er in het geheel geen aanslag op Uthof heeft plaats gehad. Dat wist de generaal heel goed, van het eerste oogen- blik af; maar toch deed hij geen enkelen stap om de politie in te lichten, en aan de arrestaties een einde te maken. Dat 5s echtTRussisch.... Wat was er^ian gebeurd? Door een on handigheid van den chauffeur ontploïte de benzine van 'de auto, waarmede de ge neraal' door de straten van Warschau reed. Bij de eerste ontploffing sprongen de ge neraal en de chauffeur uit de autode laat ste vergat in de haast om het voertuig te laten stilstaan, of de afvoerbuis van 'de benzine af te sluiten. De auto reeci te gen een huis aan, en de geheele benzine voorraad ontplofte. Dientengevolge werd een huis ernstig beschadigd, werden veer tien personen gekwetst. De zonderlinge houding van den gene raal, die eenvoudig toeliet dat verschillen de personen gearresteerd werden, is al leen toe te schrijven aan het feit, dat bij het bekend worden van de ware oor zaak der gebeurtenis, de generaal ver plicht zou zijn schadevergoeding te beta len aan de personen, die bij het ongeluk gewond werden of schade hadden gele den. Om die noodzakelijkheid te voorko men, liet Uthof de meening ingang vin den, dat een aanslag op hem had plaats gehad. De onthullingen van het militaire or gaan, dat de bewijzen kan aanvoeren voor zijn verhaal, zijn zeer onaangenaam voor de politie in Warschau, maar zeer com- promitteerend voor generaal Uthof! Doch dat is iets, waarvan men zich in Rusland niet veel aantrekt, naar 't schijnt. (H.) Griekenland. Het blijkt, dat het oproer en de muite rijen bij de Grieksche marine bedwongen zijn. De jongste berichten bevestigen dat de muiterij bij de marine bedwongen is. Alle opstandelingen hebben zich overgegeven of zijn gevlucht. Het marine-station op Sa- lamis is slechts enkele uren in het bezit der muiters geweest. De torpedoboot Ve los is naar het marine-station terugge keerd. Het bericht, dat Typaldos op die torpedoboot naar Italië gevlucht was, blijkt onjuist te zijn geweest. Men denkt thans, dat Typaldos met eenige andere officieren bij Eleusis geland is. Volgens anderen zou hij met vier officieren op den Parnassus gevlucht zijn. De pers veroordeelt scherp het gedrag der officieren, die aan de muiterij mede plichtig zijn. Zij eischt de voorbeeldige be straffing der schuldigen. Toen zij Ephraïm op zulk een vroeg morgenuur zag, was zij een weinig ver rast. Zij ging hem voor in het salon. Gij schijnt goed geluimd te zijn, van morgen, juffrouw, zeide Ephraïm. Dat is ook zoo, antwoordde het jon ge meisje; bij het verlaten der kerk heb ik een kind ontmoet, waarvan ik u dikwijls gesproken heb en waarin mijnheer Lu- cien Lavergne veel belang stelt. Marie-An gelina.... Sedert twee maanden heb ik haar niet gezien.... Mijnheer Maloeuvre scheidt dit kind van alles af: niet alleen verbiedt hij haar hier te komen maar zij moet met miss Emily eiken Zondag naar een andere kerk, opdat zij mij maar niet zal zien.... Van morgen hebben wij elkan der toevallig ontmoet in de Madeleine Ik heb haar geetroost en ook haar leera- res moed ingesproken, want zij was zoo verontwaardigd over het gedrag van Ma loeuvre, dat ze er over dacht het kind te verlaten.... Wat zou er van Marie-An- gelina worden, indien ze den steun van miss Emily niet meer had.... Maar wilt gij naar de werkkamer van mijn grootva der gaan? Ik wenschte u te spreken,- jonge juf frouw. Mij? herhaalde Juliana verwonderd. Ja, jongejuffrouw, en ik heb de toe stemming van uw grootvader. Juliana werd bleek. Zij gaf Ephraïm 'n teeken om te gaan zitten, richtte Jxaar Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Griekenland zegt de „Times": Het vooruitzicht is zeer ongelukkig, te meer, daar de Kretenser quaestie in de naaste toekomst aanleiding geven kan tot zeer ernstige moeilijkheden. De sympa thieën die Griekenland vroeger genoot, werden door de jongste gebeurtenissen belangrijk verminderd, en juist waar de Grieksche zaak de warmste aanhangers heeft, is de ontzetting over de onnoodige en pijnlijke vernedering van den koning het groots^ De vrees* in Konstantinöpel heerschen- dc, dat honger invloeden zullen worden aangewend, om de Kretenser kwestie op te lossen in een voor Griekenland gun stige» zin, is ongegrond. Het blad zegt verder: „Een conflict tusschen Turkije en Griekenland kan, als er zorg wordt ge dragen voor het locaiiseeren, slechts op een wijze eindigen. Maar anderen zou den daarin een gelegenheid kunnen zien, om hun militaire krachten eens te beproeven, en de toestand in Mace donië is nog niet zoo,- dat het onmo gelijk zou wezen, een voorwendsel te vinden voor een inmenging." Wel is de toestand naar de „Times" meent, door de toenadering tusschen Rus land en Italië verbeterd, maar een nieuwe ongunstige ontwikkeling der toestanden in het Oosten van Europa, brengt steeds eigenaardige gevaren met zich. De „Daily Teleggraph" verlangt, dat de regeering den Grieken duidelijk zal maken, daf niets hen kan redden, zoo zij om Kreta den vrede van Europa lichtzin nig in gevaar brengen. Korea. De „Star" publiceert een telegram uit Kobe meldende dat 300 Koreanen een spoorwegstation bij Seoul hebben aange vallen. Men weet niet wat er van het Ja- pansche personeel is geworden. De Rijkspostspaarbank in 1908. Aan het verslag van de Rijkspostspaar bank over 1909 is het volgende ontleend: Einde 1908 waren voor den dienst ge opend 1463 kantoren; in omloop waren 1.401.670 boekjes, welk getal in verge lijk met 't vorig jaar een vermeerdering aantoont van 64.234 stuks. Het bedrag der inlagen over 't geheele Rijk en per 1000 zielen klom van f 263 in 1881 (le jaar) tot f12.370 in 1908. Het geheele bedrag der inlagen was f72.100.766. Er is f 69.694.836 terugbetaald. Aan rente uitgekeerd en bijgeschreven f 3.736.754; het gezamenlijk te goed der inleggers be droeg einde 1901 f 151.638.334. Op 31 Dec. 1908 waren in omloop 9509 staalschuldboekjes, aanwijzende een no minaal kapitaat vaii-f 6.640.700. Op uit. Febr. 1908 werd een bedrag van f 14.584 en uit. Aug. 1908 een bedrag van f60.441 aan halfjaarlijksclie rente aan het spaar bank-tegoed der inleggers toegevoegd. De Bank ontving f 1.128.395 meer aan rente, dan door haar werd uitbetaald. Het verslag vestigt er weder de aan dacht op, dat sedert het in werking treden der instelling de som, inge legd gedurende de maand Januari, die, gemiddeld gedurende de overige maan den steeds belangrijk heeft overtroffen, In 1998 was dat gemiddelde in Januari f 6.906.442 en in de overige maanden f 5.926.756. Het aantal werklieden, te wier name spaarbankboekjes worden uitgegeven, neemt toe, evenals dat der vereenigingen welke haar kasgelden bij de Rijkspost spaarbank deponeerener traden 966 nieuwe vereenigingen als inlegsters toe. Het gemiddelde saldo-tegoed der boek jes beloopt over 1908: f 10S.18i/2, tegen f 108.831/2 over 1907. In 1908 werden 11.092 spaarbankboek- vengaarders zich in den spaarbankdienst het aantal inlagen was aanmerkelijk min der, n.l. 21.907. Ten slotte meent het verslag de uitkom sten over 190S als gunstig te mogen aan merken, wijl het totaal saldo-tegoed op oogen op een Christusbeeld en wachtte af. Gij begrijpt misschien niet, waar over ik u wensch te spreken.... Gisteren heb ik uw grootvader mijn hart bloot ge legd: ik heb hem gevraagd zijn schoon zoon te mogen worden en hij heeft mij naar u verwezen. Juliana werd steeds bleeker. r— Ik weet wel, hernam Ephraïm, welke moeilijkheden ik te overwinnen zal heb ben. Maar het schijnt mij toe dat alles in orde zal komen, als gij mij maar een woord van hoop geeft. Ik kan niet trouwen, zeide zij met zachte stem. Ik zal nooit trouwen. Hoop er maar niet op. Ik wil u de reden van mijn weigering niet verbergen.... Ik wijs u als iedere huwelijkscandidaat af, ik heb belofte gedaan om God alleen te dienen. Uw grootvader kent toch deze roe- kelooze belofte niet? Neen, antwoordde Juliana, en ik ver wacht dat gij over dit punt zwijgt Om u mijn weigering duidelijk te ma ken moet ik u een droevig familiegeheim ontsluieren. Als kind kende ik de liefde van mijn vader en de liefkoozingen van mijn moe der... Maar die liefde en liefkoozingen zijn de eenige herinneringen uit dit tijd stip mijns levens. Tevens herinner ik mij de vreeeselijke huiselijke tooneelcn. Eerst gebruikte mijn moeder nog veel geduld, maar d£ yrede, dig genmaal gestoord was, kw&m nooit meer terug. Ik was toen nog een kind: mijne gezondheid leed onder al die twisten, dat ik noodzakelijk het ouderlijk huis moest verlaten. Mijn groot vader nam mij op. Hij besteedde al zijn krachten aan mijn opvoeding en ik werd in alles onderwezen. In het begin sprak ik dikwijls over mijn vader en mijn moeder, die ik niet meer zagdan antwoordde hij mij altijd met verlegenheid. Toen ik grooter werd, begreep ik dat dit onderwerp hem niet aangenaam was en ik roerde het niet meer aan maar inwendig leed ik veel. Op vijftienjarigen leeftijd vroeg ik hem verlof over ernstige zaken te spreken. Dit woord deed hem lachen en hem vervol gens recht in zijn gezicht aanziend, vroeg ik hem: Waar bevinden zich mijn vader en mijn moeder? Hij scheen verrast. Ik heb deze vraag al lang verwacht, zeide hij mijmisschien is het beter er aanstonds op te antwoorden. Ja, dat is beter, zeide ik, sedert ik mijn ouders verlaten heb, ben ik altijd bedroefd geweest. Ben ik niet altijd goed voor u jge- weest, Juliana? Gij hebt aan mij gedaan, wat gij kondt en ik ben u oneindigen dank ver schuldigd, maar mijn moeder heeft mij ook bemind, en ik wil wetep, waarom zij mij piet meer bemint. Het gelaat van mijn grootvader werd ernstig, toen, Ephraïm heb ik een droe vige geschiedenis vernomen. Mijn moe der huwde zeer jong den graaf van Iles- Chretiennes, een oud leengoed in Bruil- hors deze verbintenis vleide de hoog moed van mijn moeder. Het oppervlak kig schoone trok het jonge meisje aan. Mijn grootvader, die de verkeerde eigen schappen van mijnheer des Iles-Chrétien- nes doorzag, verzette zich er tegen, maar zonder resultaat. De grijsaard hac maar al te goed gezien. Zijn verre rei zen 'trokken hem van het familieleven af en mijne moeder moest spoedig be- leedigingen van hem aanhooren. Eers klaagde zij er met zachtheid over maai toen zij haar geduld begon te verhe zen, hadden er dikwijls twistgesprekl.er plaats. In het eerst kwam de verdeeld heid tot kalmte bij mijn wiegik ver zoende als het ware de beide eentge» nooten, die nog niet opgehouden had den elkander te beminnen maar spoe.ij voldeed mijne kinderlijke bemiddelinj niet meer: de teederheid, die zij voo. mij bewaarden werd een nieuwe broi van twist. Ieder beweerde mij meer ti beminnen en eischte van mij dat ik aai de een de voorkeur gaf boven den an der. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5