WINTERPROVISIE. DIRKSE, Mare 45. Wollen Dekens pr Steeds de Nouveauté's in 1000 6ÖÖ ""sss» JOO«^*l5Oar&IOO«^60"&-l5 Drielingen voor f2.== w C. Th. BREEBAART, C. Th. BREEBAART. B. H. J. POLS Beddenmagazijn. Ei „De Stad Maastricht" Gemeenteraad van Lisse. Bij de bespreking over de gasfabriek, jnaar aanleiding van de benoeming van leden der Oascommissie, vroeg de beer Lef eb er bij wie de verantwoording berust: bij B. en .W., of bij de gascom- tnissie. De Voorzitter aniwoordde, dat B. en W. de verantwoordelijkheid dragen. De gascommissie dient tot het geven van advies. De heer L e f e b e r wenscht aangaan de de gasfabriek nadere inlichtingen. De gascommissie is zeer slecht van den toestand der gasfabriek op de hoog te. Op een bepaald oogenblik dacht men dat er kapitaal voldoende voor uit breiding, terwijl er niet eens geld in kas was om het personeel uit te be talen. Ook met de boekhouding zijn de leden niet voldoende bekend. Spr. wil een eenvoudig duidelijk overzicht. De Voorzitter zegt, dat dit overzicht over 1909 dezer dagen in zijn bezit is gekomen. De heer Van Zanten zegt, van de leden der gascommissie geen accountants-werk vereischt kan worden. Zij moeten een eenvoudigen, gemakkelijk controleerbare staat voor zich hebben. De Voor zitter meent, dat het beste zal zijn dat de gascommissie aan den 'directeur alle gewenschte inlichtingen zal vragen en deze aan den ^aad over te leggen. Eene rekening der gasfabriek als door den heer Lefeber kan niet van af haar bestaan door den directeur wor- 'den gegeven. Daarna worden de discussies over dit punt gesloten. Benoemd worden de stembureaux voor 'de verkiezing van een lid van den ge meenteraad overeenkomstig de voor dracht van B. en W. Het kohier schoolgeld 3e kwartaal werd vastgesteld op f 151,50, terwijl een af- en overschrijving dienst 1909 ten be drage van f 397,61 mede zonder dis cussie wordt vastgesteld. De Voorzitter biedt vervolgens aan de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1910. Zij is geraamd in ontvang en uitgaaf op f46.303,03 met een post onvoorzien ad f 1231,78 ver schillende posten moesten bij kennis aan voldoende gegevens, op fictieve gege vens worden begroot. Ter fine van onderzoek wordt de be grooting gesteld in handen eener Com missie, bestaande uit de heeren Pijn- acker, Lefeber, Veldhuyzen van Zanten en Tromp. De reclames hoofd, omslag worden verwezen naar de dcabetreifemie com missie. Bij de rondvraag brengt de heer Veldh uyzen van Zanten de plan nen voor een electrische tram ter sprake. \Vat is B. en W. dienaangaande bekend De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. er totaal niets- van weten. De heer Veldhuyzen van Zan ten zegt vernomen te hebben, dat er plannen bestaan alleen op de trajecten Oegstgeest—Leiden en Heemstede Haarlem electrische beweegkracht in te voeren. o u-: zou hiermede uitgeschakeld worden. Spr. stelt voor eene commissie te benoemen bestaande uit twee leden van den gemeenteraad en de gemeenteraden van Hillegom, Sas- senheim, Oegstgeest, Heemstede en Ben- nebroek uitnoodigen eveneens twee le den uit hun midden aan te wijzen, die zitting in deze commissie zullen hebben teneinde zich in verbinding te stellen met alle autoriteiten en voorts alle mid delen aan te wenden om te trachten de electrische tram ineens voor de ge'neele bloembollenstreek te verkrijgen. Deze commissie zal zich assumeeren één lid uit elke in de betrokken gemeenten ge vestigde afdeelingen voor Bloembollen cultuur. De heer van der Meer vraagt of het niet beter zou zijn eerst bij de Noord-Zuid-Holl. Electr. Tramweg Mij. te informeeren wat haar plannen zijn. Zij heeft in het voorjaar pas een leening van 7 millioen gesloten. De Voorzitter meent, dat dit de eerste stap kan zijn der in te stellen commissie. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer v a n d er M e ij vraagt, wat den Voorzitter bekend is van de coöpe ratieve waterleiding waarover een ano nieme circulaire is verspreid. De Voorzitter meent, dat dit ding nooit voor verwezenlijking vatbaar zal blijken, 't Is groote gekheid. De heer Van Zanten vraagt of ge tracht is een pomp bij de tol te slaan en wanneer de lantaarn komt bij den Loosterweg. De Voorzitter antwoordt, dat het eerste binnenkort zal geschieden en de opdracht tot het plaatsen der lantaarn reeds gedaan. Daarna gaat te circa 4 uur de Raad in Comité-generaal. Gemeenteraad van Nieuwveen. Voorz. de heer Baud, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergaderi- ring, waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen en onveran derd vastgesteld. lo. De Voorz. doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten van Noord- Holland, d.d. 10 Sept. 1909 betreffende goedkeuring der schoolregeling met de Gemeente Mijdrecht; b. Missive d.d. 23 Sept. 1909, alsv. met de gemeente Uithoorn c. Missive d.d. 17 Sept. 1909, betreffen de verleende machtiging tot het bevelen van af- en overschrijving op de posten der begrooting van uitgaven. Voor kennisgeving aangenomen. Een reclame Hoofd. Omslag van A. J. Vink wordt gerenvoyeerd naar de Re clame-Commissie om prae-advies. De rekening over het dienstjaar 190S is teruggekomen met eenige opmerkingen van administratieven aard. 2e. Afloop huur van de aschwerf. Het prae-advies van B. en W. luidt: verhuring aan v. d. Breggen voor den tijd van 3 jaren a f 5 per jaar. Aldus besloten. 3e. Verhuring van grond nabij de asch- schuur aan de Maatschappij tot detail verkoop van petroleum „De Automaat". B. en \V. stellen voor een perceel, ge legen aan de zijde van de aschwerf der Gemeente ter groote van 5 vierk. M. voor den prijs van f5 per jaar aan de Maat schappij te verhuren onder voorwaarde dat de huur ten minste 5 maanden voor afloop van deen huurtijd zal worden op gezegd en ingeval de assurantie-premie voor de aschschuur der Gemeente tenge volge van de plaatsing van een kluis ver hoogd wordt, deze kosten ten laste komen van die Maatschappij. De heer Van Leeuwen heeft be zwaar tegen de oprichting van de kluis op de voorgestelde plaats. V/ie zal bij mogelijke ontploffing de schade betalen? De Voorz. denkt dat de Maatschappij die kosten wel zal vergoeden. De heer Van Leeuwen zag de kluis liever op de door de Maatschappij aange vraagde plaats verrijzen. De heer Habermehl veronderstelt dat er wel voorzorgsmaatregelen zullen worden genomen ter voorkoming van ont ploffing. De Voorz. geeft den heer Van Leeu wen opheldering en brengt vervolgens hel voorstel van B. en W. in stemming, het welk met 6 tegen 1 stem wordt aange nomen. Tegen stemde de heer Van Leeu wen. 4o. Benoeming personeel voor de her halingsschool. Wordt voorgelezen een schrijven van het hoofd der openbare school, waaruit blijkt, dat zich 4 leerljngen voor het her- halingsonderwijs hebben aangemeld. Op voorstel van B. en W. wordt de heer Roeland aangesteld tot onderwijzer aan de herhalingsschool. 5o. Aanvraag grond voor een urinoir. De Voorz. stelt voor aan de Kerk voogdij der Hervormde Gemeente van Nieuwveen, 1 vierk. Meter grond af te staan, gelegen achter de kerk nabij het kerkhof, tot plaatsing van een waterplaats huurprijs f 1 per jaar. Aangenomen. 6o. Behandeling der Begroóting van in komsten en uitgaven voor 1910. De Voorz. verzoekt den secretaris voorlezing der Begrooting, weike aanlei ding gaf tot verschillende opmerkingen. Gekomen bij den post „Besmettelijke ziekten" doet de Voorz. mededeeling van een schrijven van de Gezondheidscommis sie, gezeteld te Alphen, Houdende verzoek over te gaan tot stichting van een barak, en wel voor de gemeenten Nicuvwccn en Zevenhoven gezamenlijk. De Voorz merkt hierbij op dat; naar hij vermeent, het stichten van een barak alleen voor gemeenten boven 1600 zielen verplichtend is gesteld, mede dat heden morgen in de Raadsvergadering van Ze venhoven afwijzend op dat verzoek was beschikt, tengevolge waarvan de gemeente Nieuwveen alleen de kosten zou moeten dragen. De lieer V an Be t.» in e i :i vraagt of daaraan nog groote kosten zijn verbenden. De Voorz. antwoordt, dat de uitga van wel hoog kunnen loopen. De heer K i e b e r t is van meening, hoe wel aan geen ingezetenen de verplichting tot opneming in de barak kan worden opgelegd, er toch geen gebruik van ge maakt zou worden. De Voorz. adviseert aan het verzoek van genoemde commissie geen gevolg te geven. Aldus besloten. De begroo'ing wordt vervolgens zonder eene opmerking voorgelezen t^t aan de post „Volksfeesten." De Voorz. deelt mede, dat in de ver gadering van 2 Juni 1909 besloten is, op voorstel van den heer Kiebert de behan deling van een adres van den Kerkeraau der Ger. Gemeente van Nieuwveén, be treffende afschaffing der kermis op Zon dag, verdaagd is, tot aan de vergadering in October, bij de behandeling der be grooting. De Voorz. geeft nu naar aanleiding van dit voorstel het woord aan den heer Kiebert. Deze wenscht de kermis te hon den zooals zij is. De heer Van Bemmelen kan zich met het gevoelen van den heer Kiebert niet vereenigen. Spreker zegt, dat het de bedoeling niet is de geheele kermis af te schaffen, zooals sommigen meenen maar alleen den Zondag te doen vervallen. Verschillende leden steunen evenwel het voorstel van den heer Kiebert. Het adres wordt na eenige bespreking voorgelezen. De voorzitter vraagt nu of een der heeren het woord verlangt. Hier van wordt door vele leden gebruik ge maakt, naar aanleiding waarvan zich een ampele discussie ontspon. De heer K o n s t is voor afschaffing der kermis op Zondag en zou vervolgens elk jaar een Julianafeest, een feest voor de jeugd, terugwenschen, met subsidie uii de Gemeentekas. Spreker verklaart dat een fatsoenlijk mensch zich schaamt des Zondags de kermis te bezoeken. De heer Van Bemmelen zegt dat vele ingezetenen den Zondag van de ker mis gearna afgeschaft zagen en betreurt het dat aan zoo'n verzoek nog niet vol daan is. De heer Habermehl vindt dat men niet moet afgaan op een los praatje. Wan neer ingezetenen werkelijk veel last van de kermis hebben, waarom richten zij zich dan niet tot den Raad met het verzoek om geheele afschaffing? Spreker meent vdat de neringdoenden er veel belang bi; hebben. Enkele leden kunnen zich mei deze opvatting wel vereenigen. Weder anderen verklaren dat de kermis vaak aanleiding geeft tot dronkenschap, onzedelijkheid, enz. Bij den Voorz. rijst de vraag, waarom dan alleen afschaffing van den Zondag van de kermis verzocht is? Hij vindt dat half werk. De kermis zal bijgevolg op de ove rige dagen eveneens aanleiding geven tot veel kwaads. Het feit blijft dus bestaan. Ook de heer Kiebert is van meening dat deze gedeeltelijke afs/iaffing weinig te beduiden heeft. Wordt hiertoe evenwel besiotev, ..i'dar sommigen, des Zuud.igs dronken in de kerk komen. De lieer Van Bemmelen zegt, dat de godsdienstoefening, die gewoonlijk op Zondagavond wordt gehouden, tijdens de kermis verzet moet worden en des namid dags d uur gehouden moet wojden. De lieer Habermehl vindt dit zoo'n groot bezwaar niet. De Voorz. zegt dat de godsdienst oefeningen in de Katholieke kerk op den Zondag van de kermis wel door kunnen gaan. De Geref. kerk staat evenwel in de Kerkstraat alwaar de kermis gehouden wordt. Dit bezwaar kende men dus reeds bij de stichting. De heer Konst verwijst naar omlig gende plaatsen, waar de kermis reeds jaren is afgeschaft en men haar niet terug- wenscht. De heer Van Bemmelen heeft ver volgens ook zeer veel last van bedelaars bij die gelegenheid. De Voorz. antwoordt hierop, dat dit door de week toch ook het geval is. De discussies worden hierop gesloten.: De Voorz. stelt de gelegenheid open ten einde een voorstel te doen. Het voorstel, hetwelk mij het verst strekkende dunkt, zal ik het eerst in stem ming brengen. Het voorstel-Konst luidt: Afschahing van den Zondag van de ker mis en elk jaar een Julianafeest met eert subsidie van f 120 a f 150 uit de gemeente kas. De heer Kiebert stelt voor, de kermis niet te veranderen. De heer Van Leeuwen stelt voor de kermis slechts 4 dagen te houden, en wel op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Hierna volgt nog een bespreking, waar na het voorstel-Konst in stemming wordt gebracht Het wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. in stemming komt het voorstel-Kiebert Aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Bem melen, Konst en Van Leeuwen. De begrooting van inkomsten en uitga ven wofdt, nadat zij in haar geheel is voor gelezen, goedgekeurd. Bij de rondvraag verlangt de heer Van Bemmelen nog het woord. Volgens de woning-verordening moet elke woning op 1 Jan. 1910 voorzien zijn van een privaat en een regenbak. Deze privaten mogen geen anderen uitloop heb ben dan in een waterdichten vergaarbak,- en de zoogenaamde wekkers mogen niet meer in verband staan met slooten en wa teringen. Spreker heeft hiertegen bezwaar. Hij wenschte privaten, die in de polder slootjes uitloopen uit te sluiten. De Voorz. belooft dat deze zaak in de vergadering van B. en W. ter tafel ge bracht zal worden. De heer Habermehl klaagt over den slechten toestand van de Muggelaan. De Voorzitter antwoordt, dat de eigenaars aangezegd zullen worden. De vergadering ging hierop uiteen. AD VERTEN TIEN. In lossing prima kwaliteit F*aai*sjpetten, Eigenheimers en Bravo's alsook mooie per fi.L.., alle zeer geschikt voor Wfülter» provisie. (474) Monsters te bekomen bij Telef. Interc. 419. mare SS, LB1DGN. Blousestoffen, Lakens, Fluweel, Onderrokken in Moiré en Laken, Shawls en avonddoeken, enz. (520) Aanbevelend, fiemeenteliik Dinsdag 9 November 1909, des v. m. te 11 uren, ten overstaan van notaris Kerstens te Leiden, in het Kofiehuis„hetBlesse Paard" te Stompwijk, afslag van het huis c. a. aldaar, gelegen a/d Meer- laan, Wijk C Nr. 106, groot 3 A. 40 c.A.in bod gebracht op f 2600. Verhoogingen worden aange nomen tot en met Maandag 8 November a.s. van 103 uren en onmiddellijk voor den afslag, tegen genot van 1/s derverhoog- som. (52") in alle soorten, grootten en prijzen. 473 HOOIGRACHT 2. re n—r— Adverteert in De Leidsche Courant R. K. Propagandaclub „DE JONGE GARDE". Voor de Leden van voornoemde vereeniging zijn toegangskaarten met programma verkrijgbaar k 25 ets. voor den Wintercursus (6 lezingen) van het plaatselijk Comité der K. S. A. bij den len Secretaris(Musschenbroekstraat7) (518) HET BESTUUR. Werkloozenfonds, LEIDEN. De Secretaris deelt mede, dat hij voorbaan voor belangstellenden te sprei en is, eiken Zaterdag avond van 7—9 uur te zijnen kantore Breestraat 163. (517) Mr. J. DRAAYER. Leiden, 1 November 1909. Kleine Advertentiën. Van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, a contant. H.H. Bakkers! Plaatsing gezocht, liefst voor ter stond, voor een burgerjongen, 18 jaar oud, flink kunnende werken, om zich geheel in het vak te bekwamen. Loon geen vereischte. Brieven fr. nr. 494 Bureau v. d. Blad. MAGAZIJN Haarlemmerstraat 130 LEIDEN. Gloeilichtkousjes van 10, 1272, 15, 17V2> 20 en 25 cents per vstuk. Bij 12 stuks 21/s cents per stuk minder. Liiliput Kousjes f 0.10 Sterk licht Kousjes - 0.20 Kousjes voor hangend licht - 0.20 Krist. Gloeilichtglazen per dozijn - 0 60 Gaatjes-glazen per dozijn - I. Sterk licht glazen per dozijn - 2.10 Stiften per dozijn - 0.10 Verder alle soorten Kapjes en Bolletjes voor staand en har. end Gloeilicht en als Réclame: Gas brander, Afsluitdop, Kousje, Stift, Ballon en Kaprand, dus compleet Gloeilichtstel, alles te zamen voor één Gulden. (519) Beleefd aanbevelend, J. V. d. STOK. W. v. Benten, KOEIEN- en PAARDENSCHEERDER, beveelt zich beleefd aan. (509) Adres: Rijpwetering. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Nederlandsche ONGEVALLEH-Verzekering-Maatschappij „FATUM" te 's-Gravenhage, Buitenhof 5. ÈÜS§SS! .,-1

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 4