BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Uit stad en omgeving, Ie Jaargang. No. 27. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/, cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Duitschland. Doodenvereering. In een brief aan de „Maasbode" uit Düsseldorf geschreven, vonden we de volgende beschrijving van de viering van Allerzielen De stad bereidt zich voor op de beide groote dagen der doodenAllerheiligen en Allerzielen. Op Allerzielen wordt handel en industrie stop gezet; de politie verbiedt dien dag ieder geruischmakend werk; de winkels moeten gesloten zijn als op Zondagen. 'Voor de bloemenmagazijnen alleen is een uitzondering gemaakt. Óp de twee dagen worden de schouwburgen gesloten mag geen vroolijke muziek worden ge maakt^ geen bals worden gegeven. Rouwdraperieën hangen in de maga zijnen, die anders het electrische licht mondaine toiletten en feestmeubileeringen beschijnen laten. De kerken hangen vol zwart. In de huizen wordt crêpe gewon den om bloemen en kransen wordt meer dan ooit over de lieve dooden ge sproken. Straks rijden de extra-trams en de Tijtuigen de tienduizenden naar de kerk hoven, de tienduizenden uit de stad en de duizenden uit den vreemde, allen be laden met bloemen en groen, bloemen, bloemen. Het kerkhof raakt voller dan ooit de Königsallee was. En overal vlam men en glimmende lichtjes, die ziele- lichtjes, eentonig geel tusschen en boven de weelderig-afwisselende kleuren der geurende bioemen en kransen. En menig een ziet 's avonds met koortsige verbeel ding in de stille huiskamers een schim rijzen uit het bloemenbedekte graf en met een weemoedigen tranenlach vriendelijk danken. Marokko. De correspondent van de Daily Mail te Ees schrijft, dat de sultan van Marok ko zijwreedheden niet aflegt. Onlangs in -vc hij een boek. Toen het niet dade- lij., uitkwam wie het had weggemaakt, liel de s-iiltan zijn bedienden en slaven gceselen tot de bekentenis verkregen .werd, dat een dertienjarige slaaf het boek had gestolen. De sultan liet hem de rechterhand afkappen. Volgens dezen correspondent heeft de Wreedheid van den sultan de stammen in Teza tot opstand gebracht. Zij erken nen den sultan niet en hebben tot hun bestuurders een raad van aanzienlijken gekozen. Het is daar nu feitelijk een onafhankelijke republiek. Te Tandzjer gaat het gerucht, dat die stammen van Teza Abd-el-Azis tot sul tan hebben uitgeroepen, en Moelai Ke- bir als zijn chalief. Korea. Aan de Star wordt uit Kobe geseind, fdat het bericht omtrent den moord van pU.is Ito de gemoederen in Korea in ho v; v. p gewon den maakt. Er heet FEUILLETON. De komst van den jongen man bracht eenige afwisseling in hun eentonig le ven. Mijnheer Gensenne bemerkte spoedig, dat verlangen naar kennis niet de eeni- 'ge reden van zijn bezoek was. Sedert twee jaren vleide Ephraïm zich met de hoop Juliana te huwen. Hij wist wel dat hij vele moeilijkhe den te overwinnen zou hebben, maar, om zich moed in te spreken, bracht hij zich een groot aantal huwelijken in her innering, die onder de zelfde omstandigr heden gesloten waren. Hij kende Juli ana genoeg, dat zij zijn geloof zou eer biedigen; van zijn kant zou hij haar vrij laten in haar goddienst, en zoo zouden zij gelukkig kunnnen leven. Ephraïm dweepte niet; zijn geloof had een zuiver en oprecht karakter. In het tijdvak der Machabeeën zou hij voor zijn geloof gestorven zijn,- maar de redetwisten, in de XIXde eeuw sche nen iiem onvruchtbaar: hij geloofde en b acht zijn geloof in praktijk zonder dat hij beproefde pros:' eten te maken. ,\Vjat heip overal onderscheidde was daar een algemeene tegen Japan gerich- ten volksopstand op handen te zijn. De stand van zaken op Korea moet zoo dreigend zijn, dat generaal Okoero, de opperbevelhebber van de Japansche troe pen in Korea, besloten heeft van zïjn voorgenomen bezoek aan Tokio af te zien. Z. K. H. de Prins komt Woensdag voormiddag van het Loo in de stad tot het presideeren der Hoofdbestuursverga dering van het Roode Kruis. Des namiddags zal Z. K. H. een ge deelte van het jachtfeest van St. Hubert op Raaphorst bijwonen. Het pantserdekschip Noordbrabant is van San Francisco vertrokken teneinde via Japan de terugreis naar Ned. Indie aan te nemen. De Minister Talma bezocht gister te Amsterdam de Rijksverzekeringsbank. De Minister was vergezeld van mr. W. A. van Emden, hoofd der afdeeling Arbei dersverzekering aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. LEGER EN VLOOT. Op den 15 November a.s. zullen van elk regiment infanterie 10 miliciens der lichting 1909 die behooren tot de najaars- ploeg, worden overgeplaatst bij de com pagnieën Hospitaalsoldaten ten einde in de Militaire Hospitalen opleiding tot ziekenverpleger te ontvangen. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de reserve-officieren (afkomstig van het Reservekader), die militieplichtig zijn en zich na 1 December 1909 bij dat Reserve kader hebben verbonden, geen jaarlijksche toelage meer zullen genieten. LEIDEN, 2 November. Diocesane Bond van R.K Drank- bestrijdersvereenigingen in het Bisdom Haarlem. Nadat ter vervulling van een wensch geuit op de vorige algemeene vergadering, gistermorgen in de Kerk van O. L. Vr., Onb. Ontv. te halfelf de plechtige hoog mis was opgedragen ter intentie van de leden van den Diocesanen Bond door den geestel. adviseur van 't Leidsch Kruis- verbond, den W.Eerw. pater Klüken, werd gistermiddag in het gebouw van den Neder!. R.K. Volksbond de5ealgemeene vergadering gehouden. Op het podium was aangebracht de nieuwe banier der Leidsche afdeeling te midden van planten-versieringen. Onder de aanwezigen behoorden, behalve de afgevaardigden, eenige Eerw. heeren geestelijken en verschillende leden der afdeelingen. De heer Jac. P. Creyghton, voorzitter van het "Leidsch Kruisverbond, heette de een (groote zuiverheid van zeden. Hij geleek op de bekoorlijke figuren van de jonge mannen uit den BijbelIsaac, Jacob, David, den jongen Tobias. Aan deze zeldzame overeenkomst van zijne overtuiging en zijn leven moest hij de welwillendheid van Juliana toeschrij ven. Misschien schijnt het vreemd, dat het jong ineisej, dat ieder uur een Evan- jong meisje, dat ieder uur een Evan gelische raad, een Christelijke deugd schap gebruik maakte om Ephraïm tot het katholiek geloof te brengen. Acht te zij zich niet in staat, deze overwin ning te behalen? Wachtte zij op een gunstige gelegenheid? Neen zij meen de, het uur van God te moeten afwach ten. Zij wist dat dit uur zou slaan daarvan had zij een voorgevoel, en de zekerheid. Zij bad voor Ephraïm, ge lijk zij voor haar grootvader bad, ter wijl zij het aan God overliet haar gebed te verhoore'n. Men had haar dikwijls gezegd, dat het gebed den hemel geweld aandoet, en zij hief hare armen smee- kend op, gelijk de profeet op de top van den berg, en zij wachtte af. Haar vurig verlangen veroorzaakte haar geen ongeduld zij onderwierp zich aan den wil van Hem, die alles vermag. Ofschoon zij in haar ziel een diepe smart verborg, lag er joch altijd een aanwezigen hartelijk welkom. Spr. hoopte, dat de beraadslagingen vruchtbaar zullen zijn en dat zij zullen bijdragen het volk het slechte van 't drankmisbruik te doen inzien en zoodoende tot zijn opheffing medewerken om het te maken, naar het devies van den Volksbond, tot strijders voor God en Kerk, Vorstin en Land (ap plaus). De voorzitter van den Bond, de heer A. W. H. Ludwig, ('s-Gravenhage) dankte voor het hartelijk welkomstwoord van den heer Creyghton. Spr. drukt zijn vreugde uit te vergaderen in een zaal van den R. K. Volksbond, die tot de weinige behoort waar geen „vergunning" is. (ap plaus). Sociale actie en drankbestrijding moeten samengaan. Spr. herdacht in waardeerende bewoordingen den afge storven geestelijk-adviseur, den WEerw. rector Willeman en installeerde met een sympatieke toespraak den nieuwbenoem- den adviseur, den WelEerw, heer Beysens van Haarlem. Spr. verklaarde dat het bestuur zijn adviezen trouw zou volgen, hopende, dat deze zouden strekken tot bloei van den Bond, waardoor wij zullen bewerken ons eigen hejl en de meerdere eere Gods (applaus). Daarna riep ook deze spr. allen het welkom toe, wenschend dat de beraadslaging zich door kalmte en zakelijkheid zullen onderscheiden. De W.Eerw. heer Beysens dankt voor het sympathieke woord van den Voor zitter en beloofde het werk, dat ge vraagd zal worden, zoo goed mogelijk te zullen doen. De notulen van de 4e algemeene ver gadering werden ongewijzigd goedge keurd. Daarna kwam het jaarverslag over 1908/9 aan de orde. Reeds hebben wij hiervan een uittreksel gegeven. Bij den Bond zijn op 't oogenblik aangesloten 31 Kruisverbonden en 1 Maria-Vereeni- ging. Het ledental bedroeg bij het einde van het vereenigingsjaar 685 geheel-ont houders, lc07 afschaffers en 132 matigen, eene vooruitgang van 152 drankbestrijders. Hun aantal bedraagt thans 2325 totaal. Het verslag maakt uitvoerig melding van de gevoerde actiede commissie tot bestrijding van het alcoholisme in en door de school verkeert evenwel in zoete ruste. De oplage van het bondsorgaan is nu 3300. Hillegom (de heer Bulten) doet eenige mededeelingen aangaande de schoolcom - missie, waarna het jaarverslag onder dankzegging aan den secretaris wordt goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer J. G. Potharst (Gou da) bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 591.60i/2, waaronder f 192,95 rijkssubsi die over 1908 en f205,08 over 1909. De uitgaven beliepen f271.46,' zoodat het kas saldo f 320,141/2 groot is. De penning meester wijst er op, dat het groot batig saldo voortspruit uit het tweemaal ontvan gen der rijkssubsidie en doordien verschil lende uitgaven niet geschied zijn. Tot leden der commissie van verifica teurs worden benoemd de heeren J. van Roosendaal,- (Beverwijk) H. W-. van de liefelijk lachje op haar lippen. Juliana was het volmaakte type van eene chris tin die zonder haast en overijling, maar ook zonder besluiteloosheid haar weg ver volgt. Was het dan te verwonderen, dat Ephraïm, die eiken dag met dit meisje in aanraking kwam, zich onweerstaan baar tot haar getrokken gevoelde Eerst gaf hij er zich geen rekenschap van, en schreef het toe aan de weteny- schap van den geleefde. Want voor de wetenschap offerde Ephraïm alles op. Maar hij kon niet altijd blijven geloo- ven, dat de vriendschap van mijnheer Gensenne zijn jeugd bevredigde. Hoewel hij begreep j dat zijn omgang met een jong katholiek meisje moeilijkheden met zich mee zou brengen, trachtte hij zich wijs te maken, dat Juliana een waarachtige sympathie voor hem ge voelde en zij hem misschien niet zou afwijzen. Hij'aarzelde lang, hield fneer dan drie jaren het geheim' van zijn hart ver borgen en besloot eindelijk het aan mijnheer Gensenne, toe te vertrouwen. De grijsaard bood hem zelf de gele genheid aan. t Gedreven kioor zijn vurig verlangen om dikwijls over Juliana te spreken, be gon de jonge man zijn lofspraak, toen mijnheer Gc.nsenne jggi zuchtend zeide Hast (Assendelft) en N. P. Palmboom (Krommenie), die na onderzoek rappor teert tot goedkeuring der rekening, waar toe de vergadering zonder hoofdelijke stemming besluit. Namens de commissie, belast met het nazien der geloofsbrieven, rapporteert de heer Molkenboer (Leiden), dat 23 afdee- meester, den heer J. G. Potharst, (Gou- lingen vertegenwoordigd zijn door 29 af gevaardigden. Het besluit van den Dioc. Mariabond heeft mededeeling gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te woneneven eens is bericht van belet ontvangen van Maassluis. Goedgevonden wordt den secretaris voor het volgend vereenigingsjaar weder om een toelage te geven van f 50 en de bijdragen voor de aangesloten vereenigin- gen te bepalen op 5 cents per lid. Alvorens tot de verkiezing van be stuursleden over te gaan, stelt Haarlem (dr. G. Boom) voor, daarmede te wach ten tot afloop der statuten-wijziging. Spr. vindt het een fout, dat het bestuur bijna uitsluitend bestaat uit onderwijzers. Ón ze beweging is een maatschappelijke en in het bestuur moeten personen uit de verschillende categoriën der samenleving zitting hebben. Daarom zag spr., die candidaat is gesteld voor het bestuur, zich zelf liever niet gekozen. De voorzitter zegt, dat de bestuurs verkiezing niet kan worden uitgesteld; thans moet, overeenkomstig de geldende statuten, in de vacature worden voor zien. Voorts deelt spreker mede, dat de heer J. G. Potharst als voorzitter van de Goudsche afdeeling is afgetreden, zoodat hij niet herkiesbaar is. Wat door den heer Boom ter zake de samenstelling van het bestuur is ter sprake gebracht, kan later aan de orde komen. Na goedkeuring der gewijzigde statu ten treedt het bestuur en bloc af, zoodat dan daarover ampel kan worden gedis cussieerd. Na eene langdurige gedachtenwisseling wordt besloten de heer Potharst herkies baar te verklaren. De uitslag der be stuursverkiezing is, dat de heeren J. P. Creyghton (Leiden) en J. G. Potharst (Gouda) met resp. 23 en 19 stemmen worden herkozen en in de vacature F. Ursse (Rotterdam), die opgehouden heeft voorzitter der R'damsche afdeeling te zijn, wordt benoemd de heer dr. G. Boom (Haarlem) met 24 stemmen, terwijl op den heer H. Stulemeijer (Rotterdam) 10 stemmen waren uitgebracht. Dr. Boom neemt zijn benoeming aan. In verband met het voorstel 's-Graven- hage om het bestuur het onderzoek van de wenschelijkheid en de mogelijkheid op te dragen van de uitgifte door Sobriëtas van een drankbestrijders-scheurkalender, zegt pater Ermann,- dat Sobriëtas reeds in die richting werkzaam is. Het tweede voorstel-'s-Hage om het bestuur op te dragen pogingen in het werk te stellen, die de oprichting van fruitcafé's zouden kunnen bevorderen wordt aangehouden om de resultaten in Den Haag eerst af te wachten. „Mijn kleindochter heeft een groot gebrek." Welk? vroeg Ephraïm. Zij is te volmaakt. Indien het verwijt vleierij is, dan is haar dit gebrek nog wel te verge ven. - Gij begint mij te begrijpen Juliana heeft haar leven gewijd aan mijn ge luk,'ik dank haar de rust van mijne laatste levensjaren.... De liefkoozingen en het afscheid van haar moeder.... Dit, mijn vriend, is het geheim van een droe vig familiedrama, dab ik u wel eens zal vertellen.... Seder haar intrede in dit huis, heeft zij er het geluk gebracht, waarvan gij mij ziet genieten. Om mij heeft zij de kinderspelen laten varen, en, op een leeftijd waarop kleine meis jes met poppen speler begon Juliana de episode van Nausicaa bij de fontein te vertalen. Sedert lang iet gij haar eiken dag en altijd vindt gi; haar bevallig en opgewekt. Ja, altijd, zeide Ephraïm met een bewogen stem. Wejnu sedert twee jaren maak ik mij over haar bezorg t= Ik beivzeer oud, r ijn vriend en mijne dagen zijn geteld; en evenals ik eiken dag het licht met dankbaarheid begroet, vraag ik mij eiken avmd af, of ik het daglicht nog zal weerzi jn... Wat zal gr van Aangenomen worden een 5-tal voor- stellen-Beverwijk, lo. om het hoofdbe stuur te verzoeken de noodige stappen te doen om een bijblad voor de jon gensbonden bij de Kruisbanier te voegen 2o. aan Sobriëtas te verzoeken een prijs vraag uit te schrijven voor een Katholieke handleiding voor alcohol-cursussen met beknopt leerplan; 3o. de mogelijk! te overwegen van het oprichten van cursus sen voor leiders van een alcoholcursus 4o. aan het bestuur van R. K. Kweek en Normaalscholen in het bisdom Haar lem te verzoeken onder de vakken van onderwijs ook kennis van het alcoholis me op te nemen en 5o. om het hoofd bestuur eens te laten nagaan, welke mid delen zouden kunnen worden aang v ind om zooveel mogelijk alle afdeelingen op een goedkoope wijze van de noodlgste natuurkundige instrumenten voor hei: hou den van een alcohol-cursus tijof blijvend te voorzien. Deze besluiten Hen aan de schoolcommissie werden ^ge zonden. Daarna kwam aan de orde herziening van de statuten en het huishoudelijk Re glement. Langdurige en langdradige discussies zijn over deze voorstellen gevoerd. Verworpen werd een amendement om in den 'titel der vereeniging in plaats van Dioc. Bond van „Drankbestrijdersver- eenigingen" te lezen: „Kruisverbonden". Men achtte de eerste omschrijving een beletsel. De amendementen van Ouderkerk, Be verwijk, de Egmonden en 's Graven Hage, die beoogden nie-Koninkl. goedgekeurde vereenigingen tot den Bond toe te laten,-> konden niet in behandeling komen, wijl de Bond zelf dan geen Kom 1 lce goed keuring op zijn statuten kon verkrijgen. Aangenomen werd een toevoeging aan art. 2, omschrijvende de door den Bond aan te wenden middelen ter bereiking van haar doel. Art 6 werd aldus gewijzigd, dat voortaa.. het hoofdbestuur gekozen zal worden uit de leden (vroeger uit de voor zitters) der aangesloten vereenigingen. Verworpen werd een voorstel-Rotterdam om de bestuursleden slechts eenmaal her kiesbaar te verklaren. Het amendement-Beverwijk om tenmin ste tweemaal per jaar te vertraderen, werd verworpen. Aangenomen werd een voui^icl-Kotter- dam om in art. 13 der statuten op te ne men, dat de contributie der aangesloten .vereenigingen bedraagt vijf cent per lid en per jaar. Ter verduidelijking van de redactie werd in art. 17 bepaald, dat een voorstel tot wijziging van de statuien slechts in behandeling kan komen als 2/j der aanwezige stemgerechtigde-afgevaar digden zich daarvoor verklaren; de wij zigingen zelf kunnen bij gewone meerder heid worden aangebracht. In het huishoudelijk reglement werd o.a. wijziging gebracht in het artikel re gelende de wijze van verkiezing van net bestuur; aangedrongen werd bij voorkeur op Zondag te vergaderen met het oog op de velen, die door de week verhinderd zijn. Juliana worden, wanneer ik er niet meer zal zijn. Ik zal haar wel een groot for tuin nalaten, niet alleen voor haar le vensonderhoud, maar ook kan haar in de gelegenheid te stellen de liefdadigheid te beoefenen. Of zij in een klooster zal treden? ik ben er bang voor. Ik hej geen vurig geloof als zij: en mijn geest strijdt tegen den twijfel het raadsel van den doöd is voor mij nog niet op gelost. Ik had gewenscht de toe.'mn'st van mijn kleindochter te verzekeren, c. or haar een levensgezel te geve* voor mi in dood. Welnu? vroeg Ephraïm. Steeds heeft zij alle huwelijkscan- didaten afgewezen, zonder hen nauwe lijks aan te hooren. Toen ik nog jon ger was, heb ik mij over deze beslissing verheugd. Alaar nu zou ik Juliana gaarne gehuwd zien en ik zou niets meer deze wereld verlangen, indien haar eerst geborene mij toelachte. Wien zoudt gij als schoonzoon wil len hebben? vroeg de jonge man met eene trillende stem. O, ik stel geen hooge eischen, ik hecht meer waarde aan een man met zedelijke eigenschappen dan aan een inaq met geld. Ik heb door ondervinding ge leerd dat geld niet noodig is om geluk* kig te zijn. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1