i 30 De Kinderwetten. BUITENLAND. Uit stad en omgeving. Ie Jaargang. No. 26. Bureau OUDE* SINGB1* 54. LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/j cent. Zaterdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den Feestdag van ALLER HEILIGEN zal „De Leidsche Courant" Maandag niet verschijnen. Kon vroeger de ontzetting uit de ou derlijke macht of de voogdij slechts als een tijdel ijken maatregel en als een bijkomende straf voor den misdadiger, door den strafrechter worden uitgespro ken, thans kan, en wel uitsluitend, de burgerlijke rechter,- hetzij op verzoek van den anderen ouder, hetzij op verzoek van een der bloedverwanten tot den vier den graad ingesloten, hetzij op verzoek van den voogdijraad, hetzij op vordering van het openbaar ministerie enken ouder of voogd over alle of over een of meer der kinderen uit de ouderlijke macht of voogdij ontzetten, indien daartoe gewichtige redepen bestaan. De ontzetting geschiedt echter thans niet meer als een straf voor den misdadi- gen ouder of voogd, doch uitsluitend en enkel en alléén in het belang van het kind. Op dat belang alleen zal de rech-i ter hebben te letten en op niets ari- ders, zoodat, wanneer hij de omstan digheden daartoe in aanmerking geno men, het in het belang van het kind beter acht, dat het blijft onder de macht van den slechten of nalatigen ouder of voogd, dan dat het daaraan wordt ont trokken, hij de ontzetting niet zal mo gen uitspreken, al is de reden daartoe overigens nog zoo gewichtig. De redenen die bestaan om een ouder uit de ouderlijke macht te ontzetten en welke de wet opsomt kunnen wij in twee rubrieken onderverdeelen en wij zouden die rubrieken kunnen noemen a. algemeene gronden. b. speciale gronden. Onder a zouden wij dan kunnen rang schikken le. misbruik van de ouderlijke macht of grove verwaarloozing van de ver plichtingen tot onderhoud en opvoeding van een of meer der kinderen: 2e. slecht levensgedrag. Deze gronden zijn „elastiek ",de rech ter zal in ieder speciaal geval moeten nagaan of dit onder een dezer alge-j meene regels te rangschikken valt, hij zal daartoe de feiten omstandig moe ten beoordeelen. Onder b kunnen wij rangschikken: le. onherroepelijke veroordeeling we gens het opzettelijk deelnemen aan eenig misdrijf mei een aan zijn gezag om- derworpen minderjarige 2e. onherroepelijke veroordeeling we gens eenig misdrijf omschreven in de ti tels 13, 14, 15, 19 en 20 van het tweede boek van het wetboek van strafrecht 'misdrijven tegen de zeden gepleegd tegen een aan zijn macht onderworpen minderjarige 3e. Onherroepelijke veroordeeling tot een vrijheidsstraf van twee jaren of lan ger. Onder misdrijven wordt hier ook ver staan de medeplichtigheid aan of de poging tot misdrijf. Deze gronden zijn zooals wij zeiden speciaal, d.w.z. voor geen uitbreiding) vatbaar. Heeft een der genoemde ge vallen zich voorgedaan, dan kan de rechter, zoo hem daartoe door een der bevoegden het verzoek wordt gedaan de ontzetting uitspreken. Ook- kan men, hetzij op verzoek van den voogdijraad, hetzij op vordering van het openbaar ministerie van de ouder lijke macht ontheven worden. Behalve de hierboven aangehaalde ver schilpunten tusschen ontzetting en ont heffing, meenen wij hier nog even te moeten meinoreeren, dat het, wil men van de ouderlijke macht ontheven kun nen worden, in den regel 'noodig is, dat men die uitoefent. Wij zeggen in den regel, omdat hier op eene uitzondering bestaat n.l. deze, dat bij hetzelfde-vonnis, waarbij een der ouders uit de ouderlijke macht wordt ontzet, de andere zelfs al heeft hij die macht nooit uitgeoefend, zooals in ide normale gevallen met de mó'eder liet geval is de andere daarvan kan wor den ontheven. Het verzoek daartoe moet in dit ge val uitgaan vaiujiet openbaar ministe rie of den voogdijraad. Ook de rech ter kan in casu ambtshalve de onthef fing juitspreken. Ook uit de voogdij is ontheffing en ontzetting mogelijk, terwijl men uit de toeziende voogdij kan worden ontzet. Engeland. Door de Britsche pers heeft een ver haal de ronde gedaan, dat een suffragette in de vrouwengevangenis te Manchester, bij wijze van straf, een uur lang bespoten zou zijn met een brandslang. De heer Keir Hardie heeft naar aanleiding van dit bericht in het Lagerhuis aan minister Gladstone inlichtingen gevraagd. Deze antwoordde, dat tot zijn spijt het bericht in hoofdzaak waarheid bevatte, het was alleen wat overdreven. De minister heeft dadelijk een inspecteur gezonden om een nader onderzoek in te stellen en inmid dels de mishandelde suffragette in vrij heid gesteld. Frankrijk. Het Havas-agentschap heeft aan de Fransche bladen een nota medegedeeld van het departement van openbaar onder wijs, die als het eerste antwoord te be schouwen is van de regeering op den bekenden brief ner bisschoppen. Wij laten het stuk, dat genoeg voor zich zelf spreekt om er nog veel woorden van commentaar aan toe te voegen, hier volgen. „Met het oog op de moeilijkheden, die in enkele scholen ontstaan waren door het manifest der bisschoppen, heeft de minister van openbaar onderwijs, Gaston Doumergue de onderwijzers, door tus- schenkomst van de inspecteurs, er op meeven te moeten wijzen, dat zij in het minst geen rekening te houden hebben met protesten door leden der geestelijk heid of vereenigingen van huisvaders tot heri gericht, om uit de handen der leer lingen leesboeken, in dat manifest der bisschoppen aangewezen en die regel matig op de departements-lijsten zijn ingeschreven, te doen verdwijnen. „De meesters hebben in dit opzicht geen instructies af te wachten dan van hun meerderen of van den minister. Zij moeten dus, zonder hun gematigde en correcte houding, waarin zij een voor beeld geven moeten, te laten varen, zich krachtig verzetten tegen iedere tusschen- komst, die, voortkomend aan een gezag, dat buiten de school staat, een niet te dulden aanslag zou uitmaken op de onaf hankelijkheid van het onderwijs en de waardigheid van hen, die het geven. „Op de kinderen, die systematich zou den weigeren eenig onderricht te entvan- gen of gebruik te maken van de recht matig gekozen boeken, moeten de disci plinaire straffen worden toegepast, die de school-reglementen aangeven." Dit stuk staat dus gelijk met een nieuwe formeele oorlogsverklaring. Met een haast ongeloofelijke brutaliteit wordt hier dus beweerd, dat de bisschoppen en huis vaders niet de minste rechten kunnen doen gelden op het onderwijs en op de ziel dus van het kind. De „Croix", die het stuk op het laatste oogenblik ontving, voegf er dan alleen als commentaar bij, dat het een „zeer ernstige inbreuk maakt op de gewetens vrijheid der Katholieken en het recht op de opvoeders der ouders" De „Univers" schrijft o. m. onder den titel „de uiterste strijd"„Op het oogen blik gaat de strijd om de lagere school en de ziel van het kind Is de inzet ervan. De atheïstische staat wil zich ten koste van alles meester maken van de school zelf, van geheel het onderwijs, zoodat er geen andere lagere scholen zijn dan die van den staat en dat op die monopolie- scholen geen andere controle en geen an der gezag is dan die van den staat. Daarna zal men hetzelfde doen met het middelbaar en later met het hooger onderwijs. Alle vrijheid zal worden on derdrukt. Het gezag van den staat' zal overal heerschen. En dan zal de heele Fransche jeugd van 7—21 jaren in dezelf de intellectueele holen zijn bijeen gebracht en zal men in Frankrijk slechts een en hetzelfde vrijdenkers-onderwijs genieten, alleen jn yersclijiiend| gr^en, Dat js het ideaal van het maconnieke en revolution- naire regeeringsstelsel'Ui. (Msb.) Volgens de ambtelijke statistiek van ge boorte en sterfte is de bevolking van Frankrijk in het eerste halfjaar van 1909. achteruitgegaan. Het aantal sterfgevallen over het halfjaar is 28.203 hooger dan het aantal geboorten. Het eerste halfjaar van 1909 steekt* in menig opzicht ongunstig af bij het eerste halfjaar,van 1908: minder geboorten, meer sterfgevallen, minder hu welijken, meer echtscheidingen. Men vergelijke de getallen. In het eer ste halfjaar van 1909 werden er 398.710 kinderen geboren (tegen 411.402, in het overeenkomstige tijdvak van 1908), er stierven ,426.913 personen (tegen verle den jaar 401.894). Het aantal huwelijken is voor het verloopen halfjaar 156.294 (te gen 162.495 in het eerste halfjaar van 1908), het aantal echtscheidingen is 6148 (tegen 5605 in het eerste halfjaar van 1908). Spanje* De Spaansche regeering heeft verklaard, dat voortaan geen doodvonnis door den krijgsraad te Barcelona uitgesproken zal worden voordat zij, na de stukken te heb ben onderzocht, er haar goedkeurig aan heeft gehecht. Uit Barcelona wordt aan de Matin ge meld, dat Ferrer zijne kinderen zoo goed als onterfd heeft. Hij laat hun elk niet meer na dan de 2000 pesetas, waartoe hij volgens de wet verplicht is en ver bindt er het verzoek aan, de som niet aan te nemen. Het leeuwenaandeel van Fer rer's fortuin komt aan een bekend anar chist, die te Liverpool woont, en aan zijne minnares Sok-^.d Villafranca. Ferrer laat urie dochters na: Trinidad, Paz en Sol. Van de twee eersten is in den laatsten tijd herhaaldelijk sprake geweest, De derde Sol is door Ferrer, volgens den correspondent van de Matin, sedert ha re prilste jeugd aan haar lot overgelaten. Italië. De „Awenire d'Italia", melding ma kend van het werk van den Paus te Reg- gio en Messina, zegt, dat de grootste hulp gekomen is van de zijde van den H. Va der. En opdat zijn hulp nog grooter zou zijn, heeft de Paus de geheele Katholieke wereld aangespoord, hem in zijn edelmoe dig werk behulpzaam te zijn. Ontelbaar zijn de middelen, die door tusschenkomst van den pauselijken legaat aan de slacht offers zijn uitgedeeld. Als bij tooverslag zijn in alle parochies kerkjes opgericht en scholen gebouwd. De Paus heeft honder- de huisjes uit Engeland laten komen. Is de hulp, die de _H. Vader aan de arme slachtoffers heeft geschonken groot, groot is ook de dankbaarheid van de arme menschen jegens den Paus. Dat bewij zen de talrijke telegrammen van dankbaar heid, die in het Vaticaan zijn aangekomen. Rusland. Toen Donderdagavond een politie- afdeeling te Tiflis een drietal verdachte personen wilde arresteeren, schoten deze laatsten op de politie en doodden een agent. Zij namen daarop de vlucht en zich achtervolgd ziende, verwondden zij nog een ander agent, schoten een soldaat dood en verwondden ten slotte nog twee voor bijgangers. Het drietal wist te ontkomen. Donderdagavond is te Petersburg op straat een bom ontploft, Een man is ern stig gewond, terwijl een huis werd be schadigd. Venezuela. De regeling van 't bestuur in Vene- zuela, dat tengevolge van het wanbe heer van Castro dringende herziening behoefde, zoo schrijft „Onze West", heeft haar beslag gekregen. Generaal Gomez is de vorige maand definitief bevestigd, in het Presidentschap. Dësniettegenstaan- de heerscht er te Caracas nogal gisting, daar de eerste daad van den President was het schorsen van alle regeerings- ambtenaren, die niets onbeproefd laten om de oude zetels te heroveren. Het ministerie stelde zijn portefeuille ter be schikking van den President. Voorloopig zijn slechts drie titularissen benoemd, nl. de min. van Financiën, van Buiten- landsche Zaken en van Openbare Werken. Oostenrijk-Hongarije. iVolgens een bericht git Boedapest zijn de vóór eenige jaren uit Frankrijk ver dreven Karthuizers van plan hun huidige verblijfplaats Tarragona te verlaten en zich in Hongarije in de buurt van Boeda pest te vestigen. Er moeten reeds bespre kingen zijn aangeknoopt jmet JHongaar- sche staatslieden. Ook de bekende char treuse-fabriek zou naar Hongarije worden verplaatst. Griekenland. In Athene zijn militaire troebelen uitge^ broken, die een ernstig karakter beginnen aan te nemen. De marineofficier Typaldos met eenige onderofficieren en minderen deden een poging om zich van het Arsenaal meester maken. Het gouvernement beval zijn ar restatie, door het militair verbond Lwerd hij als verrader aangeduid. Het militair Verbond heeft een mede- deeling openbaar gemaakt, volgens welke Typaldos eischt tot minister van Marine te worden benoemd, om krachtig aan de verbetering van het zeewezen te kunnen werken, en hij bij zijn eisch de bedreiging stelt, de vloot te zullen aanvallen met tor pedo's. De houding van Typaldos wordt aan krankzinnigheid geweten en aan in vloeden van buiten het leger. Het Militair Verbond heeft besloten, hem van zijn le denlijst te schrappen en hem wegens hoog verraad voor een krijgsraad te dagen. .Typaldos heeft zich meester gemaakt van het tuighuis. De vloot blijkt nog on besloten. Vele lagere officieren keeren zich af van de beweging. Troepen be waken het ministerie van marine. Typaldos beschikt thans over de gan- sche torpedovloot. Hij is meester van het munitiedepot. Een regiment infanterie met kanonnen is op hem afgezonden. Volgens een bericht van 't Militair Verbond heeft Typaldos verklaard, dat, indien zijn voor waarden niet binnen 24 uren worden aan vaard, hij de vloot met onderzeesche mij nen zal vernietigen. Het leger en de pantserschepen hebben op de torpedobooten geschoten, die het vuur beantwoord hebben. Eén torpedo boot is geraakt Het tuighuis is in handen van de regeering, die hoopt, dat de be manning der torpedobooten zich zal over geven. De stad is rustig. De eerste schoten der revolutie zijn in den namiddag gewisseld tusschen veldbat- terijen en de torpedobooten. Dit heeft 20 minuten geduurd. Hierna zijn de on derhandelingen hervat. West-Indië. Het plan Idenburg. Onder dit woord verstaat men in Suri name het voornemen van den heer Iden burg om het er toe te brengen, dat deze kolonie haar eigen huishouding zal betalen en niet meer behoeft te steunen op de hulp van Nederland. Om dit te bereiken moet er bezuinigd worden op de uitgaven en tegelijk om gezien naar vermeerdering van inkomsten. Langzamerhand begint dit denkbeeld meer en meer ingang te vinden, en hoort men spreken over verschillende wijzen, waarop die versterking moet worden ver kregen. Er zijn er die koopmans- of winkeliers patent weer ingevoerd willen zien, anderen willen een belasting op rij-, voer- en vaartuigen; een derde groep vraagt ver hooging van invoerrechten, als zijnde de» belasting die, naar haar meening, het meest gelijkmatig drukt. Een verblijdend verschijnsel is het dat men ook in deze kolonie op dezen ge zonden, door Idenburg aangegeven grond slag wenscht voort te bouwen en zich financieel los wil maken van het moeder land. LEIDEN, 30 October. Kath. Soc. Actie. De wintercursus door het PI. Comité van de K. S. A. georganiseerd, zal be staan qit een serie van 6 lezingen, te geven in de maanden November, Decem ber, Januari, Februari, Maart en April. Het program is samengesteld als volgt: Arbeiderswetgeving, door den Heer A. H. J. Engels. Een sociaal onderwerp, "door Mr. A. Tepe, Spiritisme, door den W.Eerw. Heer J. F. v. d. Meer. 'Volkshygiëne, en Drankmisbruik, door Dr. C. Meuleman. Kunst en beschaving, door den Heer P, J. Perquin. Proeven met vloeibare lucht, door Dr. W. H. Keesom. Voor leden van bij het PL Com. aan gesloten vereenigingen zijn kaarten ver krijgbaar, geldig voor den geheelen cur sus a 25 cent bij den Secretaris hun ner vereeniging. Andere personen kunnen deze kaarten bekomen, tegen betaling van 50 cent bij den Secretaris van het PI. Comité. (Utr. Jaagpad 13). Maatschappij van Nijverheid. Gisteravond werd in het Nutsgebouw de eerste vergadering in dezen winter ge houden door het departement Leiden der Maatschappij van Nijverheid. De voorzitter, de heer J. Hartevelt Azn. herinnerde in zijn openingswoord aan het succes van de algemeene vergadering der Maatschappij, welke dit jaar te Leiden ge houden werd. Deze zou zoo goed niet zijn geslaagd, als de kas van het depar tement tengevolge van het saldo der elec- triciteits tentoonstelling niet ruim was ge vuld geweest, want een bedrag van rond rond f 800 is uitgegeven. Het speet spr. dat de excursie naar Limburg's steenko lenmijnen in September niet is doorge gaan. Spr. hoopt dat dit uitstel geen afstel zal zijn. Spr. acht den tijd gekome als voorzitter van het departement afscheid te nemen, dankzeggend voor de metlev. er- king, welke hij tot dusverre van de 1 j Jen ontving. In de volgende vergadering zal dus een nieuw, bestuurslid moeten wor den gekozen. Hierna verkreeg dr. J. J. v. Eek, direc teur van den gemeentelijken keurings dienst van levensmiddelen alhier, het woord tot het houden zijner lezing over „vervalsching van voedingsmiddelen." Spreker hoopte daarin zijn auditorium eenigszins een denkbeeld te geven van de vele knoeierijen, welke voorkomen en hoe moeilijk het is deze te bestrijden, niet zoo zeer wat het ontdekken der fraude betreft, dan wel door de gebrekkige bepalingen van onze wetgeving, waardoor de knoe iers als 't ware in het wetboek van straf recht een schild gegeven wordt, ter be scherming hunner fraudileuze handelin gen. Na een inleiding over voedingsmiddelen in het algemeen, zegt spr. dat de pro ducten vervalscht worden om ze goed- kooper te kunnen leveren. Vervalschte voedingsmiddelen zijn daar door niet schadelijk voor de gezondheid evenmin als het omgekeerde waar is, zoo als spreker met voorbeelden aantoont. Daarom moet de vervalsching niet aller eerst bestreden worden op hygiënische,- maar op economische gronden. Elke kunstproduct is geen vervalsching,- sommige surrogaten zijn niet af te keuren,- als bijv. margarine. Bedrog is het evenwel als men, deze surrogaten voor echt wil verkoopen. Dik wijls schuilt het bedrog niet in de waar zelf, maar in den naam, waaronder het in den handel komt. Spreker toont daarna aan dat de defi nitie van art. 330 van het wetboek van strafrecht verkeerd is, waar dit artikel strafbaar stelt het toevoegen van vreemde bestanddeelendoor toevoeging van z.g. normale bestanddeelen kunnen vele ver- valschingen geschieden. Ook belet art. 330 niet het niet-verwijderen van nomale scha delijke bestanddeelen. Als men nu nog ia aanmerking neemt, dat art. 330 alleen strafbaar stelt dengene, die vervalschte waren verkoopt, wetende dat zij vervalscht zijn, dat deskundigen het voor de recht bank vaak oneens en sommigen r oneerlijk zijn, begrijpt men, n knoeier zelden te vangen is, tenzij hij betrapt wordt. Geen wonder,- dat Nederland den naam heeft een vrijplaats van allerlei knoeie rijen te zijn en de vuilnisbak vrn ■■ro- pa genoemd wordt. Vele vervalschte voe dingsmiddelen, welke elders niet verkocht mogen worden, vinden hier een afgezet gebied. Vooral met saffraan wordt op velerlei wijze geknoeid; spreker deed hiervnn vele interessante mededeelingen, ook aangaan de vervalschingen, die te dezer stede ge constateerd werden. Het ontdekken van vervalschingen in poedervormige voedingsmiddelen is moei lijk, pmdaj_jdeze pp Jiet eerste gezicht

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1