Gemengd Nieuws. in standpunt is tusschen hen en den schoolopziener en wat B. en W. aan leiding geeft te volharden bij hen met den schoolopziener verschillend standpunt. Bij volg. 140 komt in behandeling een amendement-V ergouwen om de post, toelagen aan kweekelingen, met f 1000 te verminderen. Ter toelichting zegt de voorsteller, dat uit de rekeningen is ge bleken dat f 1000 voldoende is. Waarom dan meer genoteerd? Velen blijven hier hangen, voor wie het wenschelijk zou zijn, dat zij naar buiten gingen. Wethouder van Hamel zegt, me} een beroep op het advies van den Direc teur van de kweekschool, een bedrag van f 2000 noodig is. Spr. hoopt dat de Raad het amendement zal afstemmen. De heer S ij t s m a zegt, dat als wij de kweekelingen uit Leiden laten gaan, het misschien wel zou kunnen gebeuren, dat wij geen kweekelingen voldoende zouden kunnen krijgen en daardoor tot salaris- verhooging moeten overgaan. Het amandement-Vergouwen, in stem ming gebracht, wordt met 16 tegen 14 stemmen verworpen. Bij volg. 141 bepleit de heer Syts- m a splitsing van het herhalingsonder- wij s teneinde het meer over de stad te verdoelen en er meer leerlingen van te doen profiteeren. Wethouder Van Hamel zegt, dat het geen de heer Sijtsma zegt, spr.'s sym pathie heeft. Alles kan evenwel niet in eens geschieden. Het ter sprake gebrachte punt zal spr. gaarne aan het oordeel van B. en W. onderwerpen. Bij volg. 152 stelt de heer Briet voor, de subsidie aan Schoolkïndervoe- ding te verminderen met f 150 en dus te brengen tot f 500. Wethouder Van der Lip ontraadt aanneming van het amandement, omdat daarin de idéé van Mr. Briët ligt, de subsidie langzamerhand te doen op houden. Wil men uit principieele reden de heele post schrappen, dat moet men weten. De post met f 150 verminderen, brengt de vereeniging in moeilijkheden. De heer Briët, ofschoon tegen sub sidie van schoolkindervoedig, wil de post niet in eens intrekken omdat de ver eeniging reeds 10 jaar het subsidie gehad heeft Spr. ontwikkelt verschillende princi pieele bezwaren tegen schoolkindervoedig, welke niet zooveel waardeering vindt als men wel wil voorgeven. Bovendien bestaat de waarborg niet, dat aan hen gegeven wordt, die het meest noodig hebben. Er be staat geen contract tusschen ^choolkinder- voeding en andere vereenigingen voor ar menzorg, waardoor het werk dezer vereeni ging wellicht onpractischen arbeid verricht. De heer Sytsma verdedigt de post er is f 650 noodig. Door de onderwijzers wordt onderzocht of de kinderen de voeding noodig hebben. Nu de post verminderd, zou getuigen van weinig' liefde voor de volkskinderen getuigen. Als er principieele bezwaren bestaan, moet men niets geven. De heer Fokker betreurt de slappe verdediging van Mr. van der Lip. Waarom moet het contact met andere vereeni gingen komen van Schoolkindervoeding? Een som van f 650 is dringend neodig, terwijl het onderwijs meer vrucht draagt als het kind goed doorvoed ter school komt. Wethouder Van Hamel zegt, dat zoowel hoofden als onderwijzers een zeer consciëntieus onderzoek instellen naar den toestand der ouders, wier kinderen van schoolkindervoeding profiteeren. Zoowel kinderen van de bijzondere als openbare scholen profiteeren van de Vereeniging. Wethouder Van der Lip voelt er niet voor de Vereeniging een duwtje te geven en verdedigt krachtig het geven der subsidie. De heer Briët repliceert. Door School kindervoeding vermindert het verantwoor- delijksgevoel der ouders en elke voeding aan de kinderen buiten het gezin ont wricht het gezin. De liefde voor het volkskind is bij spr. niet minder dan bij de heer Sijtsma. Het onderzoek der onder wijzers is zeer oppervlakkig. Ieder, die bekend is met Armenzorg, weet hoe moei lijk onderzoek naar de behoefte der ge zinnen is. Door deze vermindering wil spr. in voor uitzicht stellen, dat de subsidies zou kunnen ophouden. Wethouder van der Lip zegt, dat de voeding staat in het verband met het onderwijs. Als men aan de ouders geeft, zou men het doel kunnen missen. Het amendement-Briët wordt bij stem ming met 24 tegen 6 stemmen ver worpen. Alleen de A.-R. leden stemden vóór. De heer Fokker wil aan de subsidie de bepaling verbinden dat een lid van den Raad in het bestuur van de ver eeniging zitting neemt. De Voorzitter antwoordt, dat het bestuur dit misschien zelf wel zal ver zoeken naar aanleiding van de discussie. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenavond 8 uur. Avondvergadering. 'Aanwezig 29 leden. Afwezig de heeren Aalberse en Pera. Aan de orde is; voortzetting van de behandeling der Gemeentebegrooting dienst 1910. Het eerst komt aan de orde herstem ming over het amendement van Hoeken. Dit wordt verworpen, met 15 tegen 14 stemmen. Voor stemden de heeren Bosch, Bots, v. d. Eist, v. Hoeken, Meuleman, A. Mulder P. J. Mulder, Roem, Sijtsma, Timp, van Tol, Vergouwen, de Vries en Zwiers. Het amendement-Fokker wordt bij her stemming aangenomen met 15 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de heeren Bots, Briët, Driessen, v. d. Eist, Fokker, v. Hoeken, Meuleman, A. Mulder, P. J. Mulder, Rei- meringer, Sijtsma, Timp, v. Tol, Vergou wen en Zwiers. De heer Fokker zegt, bij de subsidie van Mathesis zich bij verandering dier instelling zijn stem over de subsidie voor te behouden. Daarna wordt het volgnummer goed gekeurd. Bij volg. 167 zegt de heer v. d. H o e- ken, dat het hem gebleken is, dat de financiën der 3 October-vcreeniging in den laatsten tijd vooruit gaan. Groot misbruik wordt er gemaakt van de uitdee- ling op dien dag. Spr. stelt voor de sub sidie te verminderen van f 1000 op f500. De heer Fokker vraagt het oordeel van B. en W. over het amendement. De heer A. M u 1 d e r zal voor het amen dement stemmen, 't Is de bedoeling niet de 3 October-vereeniging te fnuiken, maar boven de f 1000 subsidie wordt aan die vereeniging een groot bedrag geschon ken door het aantal werklieden, dat ter harer beschikking wordt gesteld. Dit moet ook bij de subsidie in aanmerking worden genomen. De vereeniging is krach tig genoeg die subsidie te missen. Weth. v. d. Lip zegt, dat B. en W. tegen vermindering van subsidie zijn. Bij het verleenen der subsidie is bepaald, dat eerst als het reservefonds boven f 1500 is, de subsidie zal worden verminderd. De gemeente heeft belang bij eenige ruime tegemoetkoming. Als de vereeniging haar werk eens neer lag, wie zou dan een feest organiseeren Deed de gemeente het zelf, dan koste het veel meer. Personeel wordt er door de gemeente niet meer verstrekt. Hierin vergist de heer Mulder zich. De heer Vergouwen vraagt, of bij vermindering van subsidie aan de 3 Oct.- Vereeniging de gemeente direct reeds zou moeten inspringen. Dit argument geldt niet Het amendement-v. Hoeken wordt ver worpen met 20 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren Bosch, Briët, v. Koeken, A. Mulder, P. J. Mulder, Sijts ma, Timp, v. Tol, Vergouwen. De heer Briët vraagt krachtens welk raadsbesluit de groote Stadszaal voor de 3 Oct.-vereeniging wordt gereserveerd. Aan de Christ. Oranjevereeniging is de zaal geweigerd. Weth. v. d. Lip zegt, dat steeds de stadszaal voor de 3 Oct.-vereeniging open gehouden is, teneinde bij slecht weer in de zaal feest te kunnen vieren. De heer .Briët zegt, dat dit niet in overeenstemming is met de condities der verpachting. De Voorvitter zegt, dat de heer Briët formeel misschien gelijk heeft, 'tis evenwel een gewoonterecht. De heer Vergouwen vraagt hoe slecht het weer moet zijn om 's avonds in de zaal feest te vieren. De Voorzitter zegt, dat het twee maal is voorgekomen. De heer Fokker wenscht de zaal niet meer kosteloos voor de 3 Oct.-vereeniging beschikbaar te stellen, als eene andere ver eeniging voor hetzelfde doel deze wenscht te betalen. Spreker kan zich de ontstem ming bij de Christ. Oranjevereeniging be grijpen. ,Weth. v. d. Lip zegt, dat de 3 Oct.- vereeniging is geworden de officieele ver eeniging vor de feestviering, die allen om vat. De Christelijke Oranje-vcreeniging is slechts voor een deel der burgerij. De heer Roem wil de heeren Briët en v. d. Lip nader bijeenbrengen en bij goed weer de groote Stadszaal beschikbaar stellen voorde Christ Oranje-vereeniging. De Voorzitter zegt, dat de bestuur ders der Oranjevereeniging het meeste succes zullen hebben met een feestavond een dag na 3 Oct. Het volgnummer wordt daarna goedge keurd. De heer v. Hoeken vraagt stemming over de subsidie ad f 1500 aan den schouw burg. De heer W i 1 d e b o e r motiveert zijn zijn stem. Zoo de schouwburg-vereeni- ging voor 't eerst met eene subsidie-aan vrage kwam, dan zou spr. stellig tegen stemmen. Thans staat de zaak anders. Spreker is de begrootings-discussies na gegaan. Het meest trof spr. de standpun ten van mr. v. d. Lip en mr. Aalberse. Eerstgenoemde zag in de toegevoegde f 1500 een garantie; mr. Aalberse noem de het een schenking. Spreker heeft een andere meening. Was het een garantie, dan zou deze reeds voor eenige jaren zijn afgeloopen. 'tls een schenking ge worden. Het lijkt spreker billijk op grond van deze beschouwingen niet meer mët deze schenking voort te gaan. Aan de garantie is voldaan; met de schenking moeten wij ophouden. Spreker zal tegenstemmen. De heer Fockma Andreae deelt een en ander mede, aangaande de tot standkoming der schouwburgsubsidie. Indertijd zijn eischen gesteld betreffende de inrichting van den schouwburg, waar door het bestuur eene leening is aange gaan, steunende op de gemeente-subsidie. Als een Raad in dergelijke omstandig heden een subsidie vaststeld en trekt drie jaar voor expiratie van den termijn de subsi.'.'; in, dan dupeert zij de commissie, die het indertijd voorstelde. Bij intrekking der subsidie zou het zeer twijfelachtig kunnen zijn of de schouwburg zou kunnen blijven bestaan. De heer W i 1 d e b o e r meent, dat voor eene leening van f 8000 een garantie van f 22.000 exorbitant groot is. De leening is nu afgelost; Spr. voelt geen recht om voor die schenking te stemmen. De heer v. d. Lip zegt, dat de heer Wildeboer niet juist spr.'s woorden heeft weergegeven. Spr. heeft altijd gesproken van een subsidie. Men moet rekening hou den met het feit, dat de Raad besloot om gedurende 15 jaren een som van f 1500 te geven. Dit is een individueele verplich ting. De Raad heeft dit eenmaal gezegd. Waar moet het heen, als de Raad met vroegere besluiten geen rekening houdt. Aan de Herv. kerk is er subsidie toege kend van f 1000 gedurende 20 jaar voor restauratie. De minderheid toen, eens de meerderheid wordende, mag nooit die subsidie intrekken. Alle subsidies langer gegeven dan voor 1 jaar, moeten gehand haafd blijven. Ee heer Fockema Andeae ver klaart dat de leening nog niet is afge lost. De heer Fokker zou waarschijnlijk zijn tegen een nieuwe subsidie voor den Schouwburg. Wij staan evenwel voor de uitbetaling van den termijn van de in 1S9S toegekende som van f22.500. Dit is niet onvoorwaardelijk geschied. Al leen gunstige resultaten of onwaardige wijze van exploitatie van den Schouw burg zou reden zijn tot opheffing der subsidie Spr. acht zich gebonden, ook juridisch, om de subsidie uit te betalen. De heer Wildeboer zegt, dat elke zaak, die op elkaar gelijkt, nog niet hetzelfde is. De subsidie van de Pie terskerk dient tot instandhouding van een kostbaar monumentniet voor pu blieke vermakelijkheden. De Voorzitter ziet geen juridi sche verplichting van de gemeente te genover den schouwburg. Wel bestaat er verschil over ethische motieven. Bij stemming wordt de subsidie van den schouwburg goedgekeurd, met 16 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heer de Boer, Car- pentier Alting, Corts, v. d. Eist, Focke ma Andeae, Fokker, van Gruting, van Hamel, Hoogeboom, Korevaar, v. d. Lip, Reimeringer, Roem, Sijtsma, de Vries en Zwiers. Tegen stemden de heeren Bosch, Bots, BriëT, Driessen, v. Hoeken, Kerstens, Meuleman, A. Mulder, P. J. Mulder, Timp, v. Tol, Vergouwen en Wildeboer. De heer At e u 1 e m a n zegt, reeds meermalen er op te hebben gewezen, dat de verpleging van armlastige pa- tienten veel te wenschen overlaat. Tel kens worden patiënten teruggewezen. Het ziekenhuis kan niet voldoen voor de gemeentelijke verpleging. Spr. zal binnenkort een voorstel doen om na te gaan of de gemeente voorloopig kan voorzien in de verpleging van armlas tige patiënten door voor dat doel het St. Ceciliagasthuis in te richten of een contract aan te gaan met particuliere zie kenhuizen voor die verpleging. De Voorzitter geeft toe, dat een leemte bestaat. Het contract met het Acad. Ziekenhuis is voor de gemeen te zeer voordeelig. Het voorstel van dr. Meuleman zullen B. en W. met be langstelling ontvangen.. Volg. 195 wordt met f1800 ver laagd, zijnde de eerste termijn van de kosten der electrische verlichting van het Raadhuis. Ingevoegd wordt een nieuw art. 195A voor uitkeering aan het Rijk voor den bouw van werkmanswoningen, groot f 6232. ingevolge een vroeger raadsbesluit, wordt als volgn. 204A uitgetrokken f 100 als subsidie aan plaatselijk drank bestrijding -vergund. Inkomsten. Bij volgn. 2 stglt de heer A. Mulder voor de Gehoorzaal des Zondags niet meer open te stellen voor publieke ver makelijkheden. De verpachting eindigt 30 April 1910. De Voorzitter zegt, dat het beter is dit voorstel te doen, zoodra de ver- pachtingsvoorwaarden in den Raad ter sprake komen. De heer Mulder trekt daarop zijn voorstel in. Bij volg. 15 geeft de heer Fokker in overweging of voor de exploitatie van stofzuigmachines geen recognitie kan wor den betaald. Zij gebruiken gemeente grond. De Voorzitter zegt, dat dit moei- lizal gaan. Het geldt slechts een tijde lijk gebruik. De heer Fokker zegt, dat het de uitoefening van een bedrijf geldt, waar voor gemeentegrond benoodigd is. Ook voor het leggen van bouwmateriaal, dat eveneens tijdelijk is, wordt betaald. Spr. wenscht dat B. en W. de zaak zullen over wegen. De Voorzitter zegt dat B. en W. er over zullen denken. De heer Briët verklaart hier mede na mens eenige andere leden, binnenkort tc zulle nkomen met een voorstel tot afschaf fing van de kermis. Spreker meent, dat bij de begrooting daarover moeilijk gediscussieerd kan wor den. De Voorzitter hoopt, dat spreker dit tijdig zal doen, met het oog op de verpachting. De heer Fokker wenscht bij deze be grooting de afschaffing der kermis in eens af te doen, met het oog op de inkomsten uit dien hoofde. Weth. v. d. Lip merkt op, dat de ker mis eventueel ingaande 1911 kan w.orden afges.chaftj. Bi] volg. 10 dc heer V ergouwen vernomen te hebben, dat de ondernemers een voordceiig bedrijf hebben, indien dit zoo is, kan 't percentage wel verhoogd worden, zoodat de gemeente geen nadeel bij 't lokaal der groenteveilingen heeft. Weth. Kerstens zegt, dat de veilin gen betrekkelijk nog jong zijn. Indien de lasten verhoogd worden, zouden de na- deelen voor de groenten wel grooter kun nen worden, te meer daar de zaken niet zoo florissant gaan, en er concurreentie bestaat met andere gemeenten. Het volgn. wordt goedgekeurd. Bij volg. 29 Gasfabriek zegt de heer Fokker verwonderd tc z!jn, dat nu de steer.kolenprijzen belangrijk gedaald zijn, de gaspr.'Jzen niet zijn verminderd. Hier door zou een toename van het gasverbruik verwacht kunnen worden. Verdient het voorts geen overweging groote verbruikers reductie toe te staan? De heer v. d. Hoeken bepleit ver- hooging van den gasp rijzen voor dege nen, die buiten Leiden wonen, daardoor zouden wij den gasprijs voor Leiden kun nen verlagen. De menschen, die in den omtrek wonen, profiteeren veel van Leiden. De gasprijzen van die plattelands gemeenten, die zelf gas produceeren be draagt 7 a 9 ct. Spr. stelt voor den gas- prijs voor hen, die buiten Leiden wonen, te brengen op 7 cent. De heer Vergouwen zegt, dat bij stichting der Electrische Centrale aanslui ting van de Holl. Spoor en Acad. Zieken huis in vooruitzicht is gesteld. Hoe staat het daarmede. Spr. wenscht over de ver hooging van des gasprijs Voorschoten en Sassen!,_:m niet te beslissen, omdat de ze gemeenten pas in het begin der aan sluitingen zijn. Weth. Korevaar zegt, dat onlangs een contract voor steenkoollevering is ge sloten, -dat gunstige resultaten in vooruit zicht stelt. Het is niet raadzaam den gas prijs te verlagen, omdat ons buitengewone uitgaven te wachten staan aan de gasfa briek door verschillende vernieuwingen. Bovendien in de prijs in Leiden 't laagst in Nederland. Verhooging van den gas prijs voor de buitengemeenten meent spr. te moeten ontraden. Hij kan in het open baar niet alles zeggen. Uitvoerig becij fert spreker dat verhooging van den gas prijs voor Sassenheim en Voorschoten af name van gebruik zou meebrengen. Wij zouden de kip met ^zilveren'eieren slach ten. jOderhandelingen met de Holl. Spoor en het ziekenhuis over de aansluiting aan vde Electrische Centrale zijn gaande. De heer van Hoeken heeft bedoeld voor degenen die vallen buiten de over eenkomsten met Sassenheim en Voorscho ten den gasprijs te verhoogen. De heer Fokker zegi, dat de wet houder van fabricage bijzonder goed iemand met een kluifije in het riet lean sturen en vraagt naar verschillende de tails. De Voorzitter zegt, dat aanslui ting van het ziekenhuis wacht op plan nen van oprichting van een geheel nieuw ziekehuis. Wethouder Korevaar verklaart de door den heer Fokker verlangde bijzon derheden niet in het openbaar te kunnen dedeeien. De heele gemeentebegrooting wordt ten slotte vastgesteld in ontvangsten en uitga ven op f2,624.621. De post hoofd, om slag wordt geraamd op f 399.1 S6, tegen f360.643 het vorig jaar en de post onvoorzien op f 11.430. Daarna sluit de Voorzitter te 10 uur de vergadering. Te Wouw bij Rozen daal is de 14-jarige M. Maalderij bij het eikels schudden uit een boom gevallen, waarbij hij de halswervels brak. De jongen bleef op de plaats dood. Te Londen is iemand, die, zooals tenzent bijna algemeen geschiedt vinken de oogen uitbrandde opdat ze beter zouden zingen tot drie maanden dwang arbeid veroordeeld. De ramp van de „KW38". De Londensche berichtgever van het „Hbld." meldt; De Katwijksche vissc her schuit „KW38", eigenaar Kleen te Katwijk, gezagvoerder Arie van Duyn, met 8 man aan boord is Maandagavond in stormachlig weder, in de nabijheid van Kijkduin in botsing gekomen met het wrak van een groot zeilschip, dat onderstboven dreef en in de duisternis niet kon worden gezien. De schuit was zoo ernstig beschadigd, dat zij binnen twintig minuten zonk. Gelukkig had zij twee booten aan boord, waarvan er een opgepikt was in de nabijheid van Doggersbank. Vijf man gingen in de eene, vi^r man in de andere boot. Zij dreven vijf uur op de storm achtige zee, toen een der booten werd opgepikt door het Dantziger stoomschip „Olivia", kapitein Becker, op reis naar Londen. De „Olivia" zocht toen naar de tweede boot en vond die na eenige uren. De schipbreukelingen werden gastvrij opgenomen en goed behandeld. Gister middag kwam de „Olivia" te Londen aan. Toen de schipbreukelingen werden opgenomen, waren zij bijna uitgeput; zij hadden het meerendeel hunner kleeren verloren in den storm. Na aankomst werden zij naar het Hollandsche consu laat gebracht waar zij van kleeding werden voorzien en toen voor den nacht in een .Sailors home" werden onderge bracht. Heden werden zij door den consul, wiens bemiddeling zjj hooglijk roemden, per Batavierboot naar Nederland terug gezonden. Een onverkwikkelijke qoaestie. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De politieverordening der gemeente Uithuizen was herzien, een commissie van drie raadsleden had het ontwerp nagezien en was daarbij tot de conclusie gekomen, dat de burgemeester had ge snoeid. Er waren door Ged. Staten nl. verschillende aanmerkingen gemaakt, die door Ged. Staten onmogelijk konden zijn gemaakt, naar hare meening. En daar de gemaakte aanmerkingen door den bur gemeester zelf waren geschreven, ver langde de commissie het origineele stuk van Ged. Staten te zien. Aan dat ver langen gaf de burgemeester n:-et toe hij zeide het stuk niet te kunnen vinden, waarop de commissie .afschrift vroeg en kreeg van het provinciehuis. Uit een vergelijking van dit met net later tochdoor den burgemeester vertoon de, meende de commissie te mogen afleiden dat de burgemeester gepoogd heeft om, misbruik makende van het ge zag van Ged. Staten, zijn raeening den raad op de dringen, ten bewijze waar van zij de eerste alinea van art 25 aan haalde, waarbij het verboden ïs in de openbare straat boom en te planten of te hebben. De raad heeft tegen den zin van den burgemeester die drie woorden ge schrapt, terwijl de burgemeester ze er weer in hebben wil. De commissie meende dat de burgemeester de weinige boomen in de gemeente ook nog zou laten op ruimen, terwijl de burgemeester van zijn kant opmerkt, dat hoewel hij volgens art. 46 van de oude verordening het recht had boomen te laten wegruimen, hij daartoe nooit eene poging heeft gedaan. De meerderheid bleef echter van meening, dat de burgemeester het gezag van den raad tracht te ondermijnen, wat zij bewees door de aanneming der volgende motie met 6 tegen 3 stemmen. „De raad der gemeente Uithuizen, gehoord het rapport van de commissie inzake herziening van het politieregle- ment, kennis genomen hebbende van de stukken, is met haar ten volle overtuigd, dat inzake deze herziening door den burge meester ter kwader trouw is gehaddeld; spreekt zijne verontwaardiging uit over de handelingen van den voorzitter en meent dat onder deze omstandigheden, ook in ver band met hetgeen vroeger reeds is voorge vallen, samenwerking met hem, door den burgemeester niet meer te wagen is." Vooraf lichtte de burgemeester zijne houding toe en gaf als zijn besluit te kennen, dat de heeren Mulder, Wiersum c. s. (leden der commissie) kunnen voort gaan met agitatie te verwekken, stof opjagen en slijk doen opspatten naar alle kanten, maar hun doel, een burge meester van zijn stoel te dringen, niet zullen bereiken. De heeren Middendorp en Ellings hebben verklaard als wethouder te zullen aftreden. Tal van Friesche arbeiders, die met of zonder hun gezin naar Duitsch- land trokken om daar te werken, keeren terug. De verhoogde belasting aldaar is daarvan de oorzaak. Alles is er veel duurder geworden, de loonen worden er lager en van overhouden is geen sprake meer. Vandaar het terugtrekken naar het vaderland. Te Dresden is een proces begonnen tegen Bergmann, den directeur van een fabriek, die zich wegens bedrog en bedrieglijke bankbreuk te verant woorden heeft. Bergmann heeft indertijd beweerd, dat de geesten hem zijne fabrieks geheimen hadden medegedeeld en wist zijne geldschieters in den waan te brengen, dat dezelfde geesten van hen verlangden, dat zij nog meer kapitaal in de fabriek zouden steken. Met een schuld van 466,000 mk. werd de onderneming ten slotte failliet verklaard. De schuldeischers kregen 9 pCt. uitgekeerd. Ook gravin Montignoso had 4000 mk. in de onderneming gestoken* Kinderverlamming. Te Kamperland (Noord-Bevéland) doet zich een geval van kinderverlamming voor. Bij het driejarig dochtertje van C. R., te Goedereede, is een geval van kinder verlamming geconstateerd. Gistermiddag is een dame, wandelende in de Frederik Hendrikstraat te Utrecht, door een manspersoon haar taschje ontrukt, inhoudende twee bank biljetten van f25. De dief ontkwam. De trein no.232, die eergiste- ren te 3.52 van het Centraalstation te Amsterdam in de richting Hilversum ver trok, moest tusschen de spoorbrug bij het Merwedekanaal en Weesp plotseling stil houden, omdat er aan de noodrem ge trokken werd. Er was een kind een klein meisje, naar aan het N. v. D. ge meld wordt uit een coupé gevallen. Het meisje werd gelukkig spoedig ge vonden en weer in den trein gedragen. Het had eenige vrij ernstige kwetsuren bekomen en o. a. ook een beentje ge- ebroken. Aan boord van een Franschen kruiser ie Lorient hebben zich zware vergiftigingsverschijnselen voorgedaan bij dertig matrozen, na het eten van varkens- vleescto. De spékslager beweert dat hetvleesch; versch wasook was het door een com missie in ontvangst genomen. Het onderzoek duurt voort.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 8