NOORDWiJKhRHOUT. Gistermorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden met uitzonde ring van den heer C. Bouwmeester. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld le het proces verbaal der opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, 2e de defini tieve vaststelling der Gemeente-rekening over 1938. Aan de orde is de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1910. Be ginnende met de uitgaven worden alle posten door denVoorzitter voorgelezen en voor zoovee! noodig toegelicht. Bij volgn. 77 vraagt de heer Vos, of deze post in verband met de voorgenomen uitdieping der Schippersloot niet te laag geraamd is. De Voorzitter antwoordt dat de kosten van dat werk nu moeilijk te ramen zijn, dorii u.u dit later bij suppletoire be- groc. zai geschieden. - posten te hebben behandeld, w\ e Begrooting in haar geheel in re. ..g gebracht en zonder hoofdelijke sur.-.rr.ng vastgesteld in ontvangst op f 21797.60 en in uitgaaf óp gelijk bedrag. Tot onderwijzers belast met het geven van herhalingsonderwijs worden aan gewezen in het Dorp de heer Fritsma en in de Zilk de heer Bulten en voor het onderwijs in de nutiige handwerken mej. Koek. Den houder van het hulprijkstele graafkantoor wordt eene gratifcatie van f 10 toegekend voor de buitengewone diensten gepresteerd bij gelegenheid der geboorte van de Prinses. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer Vos op het gevaar van de veiligheid van het Harde Pad: le wegens de over brugging door de firma Guldemond; 2e wegens het rijden door wielrijders in den avond zonder van licht voorzien te zijn. De Burgemeester antwoordt dat de brug slechts een tijdelijke maatregel is. Daartoe is vergunning verleend welke 31 Decem ber 1909 vervalt. Tegen dien tijd zullen maatregelen genomen worden. Wat betreft de 2e opmerking, zegt de Burgemeester, dat dit ook zijne aandacht heeft getrokken, daarom zijn in de laatste 14 dagen 10 processen-verbaal opgemaakt. Verder wijst de heer Vos op de wenschelijkheid, dat 's avonds een lantaarn zou branden aan Pkt-Gijzenbrug aan den Vlasoven. De voorzitter antwoordt dat hij zal trachten om in de verlichting van den Vlasoven te voorzien. OUDE WETERING. Dindagavond is er ledenvergadering gehouden van onze af- deeling „Het Groene Kruis". Er werd tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering benoemd, de heer P. du Pon en tot zijn plaatsvervanger de heèr J. S. de Ren. Tot bestuursleden werden gekozen in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. van der Voet, den heer W. Veenstra, en die der heeren Klaver en Drop wegens vertrek naar elders, de heeren P. Roeloffs en C. Straathof. ROELOFARENDSVEEN. 4 November a.s. zal het R. K. Leesgezelschap „Nut en genoegen" alhier 30 [aar hebben be staan. Ter voorbereiding van de feeste lijkheden, die in de eerste helft van November zullen plaats hebben, is inde laatste vergadering een commissie be noemd, bestaande uit de heeren J. J. de Koning, P. du Paü, P. van Rijn en G. V. Vergeer. RIJNSBURG. De uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad, vaca ture H. Hogewoning Cz., is als volgt: Aantal kiezers 513. Uitgebracht 507 stemmen waarvan 6 van onwaarde. Hiervan verkreeg Dr, H. G. Jonker Christ. Historisch 254 stemmen, N. van Egmond Jr. 247 stemmen. Gekozen Dr. H. G. Jonker. WOUBRUGGE. Het rund van de land bouwster Wed. J. B. alhier is na her- schatting overgenomen door het rijk voor f 149 en van den landbouwer J. M. v. d. V. te Hoogmade na schatting voor f175. In de bestuursvergadering der bij zondere school alhier ziju uitgeloot de nummers 2, 26, 42 en 53 der rentelooze aandeelen. Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoor óarpteeg LEIDEN. (i3) Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van „Stellingen" de heer Albertus Marinus Fak Brouwer, geb. te Nieuw- en St. Joosland (Zeeland), wonende te Bloemen- daal, bij Haarlem. Na verdediging van een academisch proefschrift over „De oorzaken van dwars- ligging" werd heden bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer Joannes Wilhelmus Willebrordus Coebergh, geb. en wonende te Leiden. AMSTERDAM. Candidaats-examen wis- en natuurkunde mejuffrouw E. Th. Lieve- goedcandidaatsexamen in de chemie cum laude de heer S. C. Bokhorst. De heer W. E. J. Kuiper, die gisteren promoveerde tot doctor in de klassieke letteren, verkreeg daarbij het praedicaat cum laude. UTRECHT. Doet. ex. rechten de heer J. J. van Gelderen. GRONINGEN, le gedeelte van het artsexamen de heeren E. Venema en P. Thoden van Velzen. Gemeenteraad van Alten. Vergadering van gisteren. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer C. van der Linden met kennisgeving. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en goedgekeurd. Mededeelingen Afschrift van den Minister van Bin- nenl. Zaken dat door de gemeente over 1907 te veel aan onderwijs-subsidie is ontvangen f 152.241/2. Dat de Heer F. van Hofwegen zijn benoeming tot lid der Schoolcommissie heeft aangenomen. Dat tot lid der gascommissie is be noemd de Heer C. v. Egmond en dat de Gemeente rekening over 1909 is goedgekeurd en het gratis verstrekken van leidingwater is gestaakt. Dan is aan de orde punt 1 der agenda. Adres van bewoners van den Groene- weg, om uitbreiding der straatverlich ting. B. en W. stellen voor op advies van den Gemeente-Architect het aantal lantaarns uit te breiden met 5: waar van de kosten bedragen f27.50 per lan taarn terwijl de kosten van bediening f 14.50 zullen zijn. Den heer Bes doet het genoegen, dat 't dagelijksch bestuur goedgunstig daar op heeft beschikt. Wordt aangenomen. Punt 2. Adres van eenige bewoners langs het Jaagpad te Gouwsluis om aansluiting bij de waterleiding. B. en W. stellen voor, het buizennet der wa terleiding 350 meter uit te breiden, tot aan de spoorbrug waarvan de kosten zullen bedragen f690, wordt aangeno men. Punt 3 en 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gewijzigde overeenkomst inzake beplanting stati onsweg en wijziging van de verordening tot regeling van het herhalingsonderwijs in verband met opmerkingen van de Gedeput. Staten. Punt 5. Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverorde ningen tot wijziging en aanvulling poli tie verordening. De Heer Bes betuigt instemming met art 30, 't is verboden melk te. venten niet anders dan in gedekte emmers of vaten maar wenschte 't woord melk te schrappen en daarvoor Consumptie te lezen. De Voorzitter zegt, dat de Ge meenteverordening alleen bedoeld ven ten van Melk, maar wanneer de Heer Bes daar een voorstel van maken wil, moet hij dat schriftelijk indienen.... Ge wijzigd goedgekeurd. Punt 6. Adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente over eventueelen afstand van de onder het beheer der Gemeente berustende legaten, ten be hoeve van een te stichten Ned. Herv. Diaconie, Wees- ai Armhuis. De Voorzitter zegt, dat de legaten bestemd zijn om van de rente, de wee zen te onthalen. Daar het weeshuis is opgeheven en op 't oogenblik er geen weeshuis is, zijn de kapitalen afgestaan aan de Gemeenten ten behoeven voor de armen en verpleegden der Gemeente, en zoo lang er geen Wees-en armenhuis bestaat kan er geen beschikking over gegeven worden, stelt voor afwijzend te beschikken. De heer S pre ij stelt voor te lezen; dat, zoodra er een wees- en armenhuis bestaat, nogmaals een verzoekschrift in te dienen, ten einde te kunnen bevorde ren, dat de kapitalen hun bestemming erlangen naar den wil der erflaters. De Voorzitter merkt op, dat een Wees en armenhuis niet bestaat. Wij weten niet wanneer dat zal komen, en wie het besturen zullen. Het is moeilijk voor den thans zittenden raad en wij mogen den volgenden raad geen moeilijkheden opleggen. De Heer Spreij zegt dat de Ker- keraaead nu vraagt om een eventuee len afstand van de legaten en bezig is een wees en armenhuis te stichten. Indien de Kerkeraad slaagt in het oprichten van een W en A. huis, kunnen zij dan hun bestemming krijgen. De Voorzitter zegt, dat er eerst een armenhuis moet wezen ontijdig be schikken over de gelden gaat niet. 't Kan en mag niet in verband gebracht worden met de oprichting van een W. en A. huis daar kunnen later moeilijk heden uit ontstaan. De Heer Herngreen kon wel be grijpen wie dat W. en A. zal bestieren nl. de Kerkeraad. Er staat, dat het is vermaakt voor de Weezen der Nedl. Herv. Kerk. De Heer Streng zegt, dat hét niet mag gegeven worden aan den armen kas. De heer Vlasman betoogt, dat alles op de rechtvaardigheid aan komt als er een Weeshuis bestaat moet de raad de gelden geven. Spr. gaat mede met de wijziging van den Heer Spreij. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdeiijke stemming aan genomen. Punt 7. Adres van den Heer J. H. D. van K om va i de Zuid zijde der Oranjestraat verbinding te ver krijgen door middel van een brug over de sloot, tot zoolang het ander gedeel te ook bebouwd is... en door te dem pen met duinzand tot een breedte van 8 meter. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken en adressant tot dempen en rioleering te verplichten, alvorens vergunning te verleenen tot bebouwing. De Heer Los was bij dit onderwerp niet aanwezig. De Heer Vlasman kon zich met het voorstel van B. en W. geheel veree nigen. De Heer O ver es zegt, dat geheel dempen zeer moeilijk zal gaan. Het voorstel B. en W. wordt met 6 stemmen tegen en 4 voor verworpen. Over een voorstel van den heer O v e- r e s om een brug te maken en zoodra aan de overzijde word gebouwd, te dem pen en daardoor een schriftelijke over eenkomst te sluiten, staken de stemmen, zpodat de beslissing tot eene vólgende vergadering wordt verdaagd. Begrooting dienst 1909 wordt na en kele wijzigingen goed gekeurd. Daar niemand meer iets in 't midden heeft te brengen sluit de voorzitter de vergadering. Land- en Tuinbouw. In verschillende Friesche dorpen gaan de boeren zich vereenigen, om de kal veren, die in hunne stallen van 1 Nov. T909 tot 1 November 1910 geboren wor den, op voordeelige en solide wijze te verkoopen. Ze verkoopen ze aan een exportslager, die ze per kilo betaalt. Besteed wordt de eerste drie maanden 20 cent per kilo, de tweede zes maan den 18 cent en de derde drie maanden weer 20 cent. De boeren zijn dan tevens gevrijwaard tegen het lastige bezoek van allerlei kalverkoopmannetjes, die vaak den boer uit zijn bed klopt, om te onder handelen over den verkoop der kal veren, in den vorigen nacht geboren. Nu men in Friesland de aardappelen gaat inkuilen of in den kelder brengen, blijkt, dat oogenschijnlijk gave aardappelen heel spoedig gaan rotten. Deze „nutte rot" wordt toegeschreven aan de om standigheid, dat de grond tijdens den groei van de vrucht steeds te vochtig geweest is. Uit de Leidsche Vroedschap. De hoofdschotel in de raadzitting van gisteren was natuurlijk de begrooting. De enkele punten, die als hors. d'oeuvre voor af gingen, waren van zeer weinig belang, zoodat ze gerust onbesproken kunnen blij ven. <- Bij de algemeene beschouwingen wa ren het weer de beroemde Leidsche grachten, die in het geding werden ge bracht. De heer Fockemae Andreae sprak n.1. over de wenschelijkheid, dat onze goede stad: Leiden zoo aantrekkelijk mo gelijk zou worden gemaakt, opdat er zoo veel mogelijk menschen hunne woning zouden kiezen. En hij constateerde, dat we vooruit gingen. De universiteit bloeit, het aantal studenten neemt gestadig toe. Ook onze onderwijsinrichtingen zijn een aantrekkingskracht, moge toch onze H. B. S. voor Meisjes gespaard blijven. Maar helaas, er is eene zaak waardoor Leiden een treurige vermaardheid heeft de Leidsche grachten. En nu zocht de heer Fockema Andreae de oorzaak van dit euvel in de houding van Rijnland. De hoogheemraadschappen trekken zich niets aan van de belangen der steden, die in haar gebied liggen. Misschien ware een betere regling der rechtspositie van de steden tegenover de hoogheemraadschappen een middel ter verbetering. Het verwonderde ons niet dat de heer de Vries, Rijnland's dijk graaf, tegen deze bescherming met kracht opkwam. De houding van Rijnland tegenover Ler- den bewijst wel anders. Als het ons mo gelijk was, zonder andere belangen te schaden, kwamen wij Leiden altijd te ge- moet. Ook. Haarlem en Gouda kennen on ze houding tegenover de steden. Maar het ligt niet aan Rijnland, dat de Leidsche grachten zulk een stank ver spreiden. De oorzaak ligt hierin dat Lei den zijn grachten misbruikt, dat het geen rioolstelsel heeft en al zijn vuil en afval maar loost in de de grachten. Maar vroeger dan, repliceerde de heer Fockema Andreae, toen had Leiden ook geen rioolstelsel en toen stonken de grach ten niet. Maar hoe is het dan mogelijk, vroeg de heer de Vries, dat ongeveer in 1660 of daaromtrent de opdracht werd gegeven door de geneeskundige faculteit der Leidsche Universiteit, om te onderzoe ken waaraan de stank der Leidsche grach ten te wijten is. De Voorzitter gaf als zijne meening dat er twee middelen waren, om de water- verversching te verbeteren, demping van een groot gedeelte der grachten en ge regelde spuiing van 'de overblijvende of rioleering. Maar deze laatste zou de ge meente komen op U/4 mill., en daaraan 'is dus geen denken, tenzij de Rijkswetge ver in dezen bemiddelend optrede. Ove rigens meende ook de voorzitter dat de verhouding tusschen hoogheemraadschap en de steden in zijn gebied gelegen, dien de geregeld te worden, desnoods met ver plichting tot betaling van belasting door de stad aan het waterschap. De heer Hoo- genboom besprak ook nog even dc ooi zaak, warrom een enkele maal het ver- zoek om te .spuien moest worden afge wezen en daarmede was ^*;ze zaak van de baan. .Waarschijnlijk zullen de grachten het volgende jaar bij de begrooting voor 1911 wel weer ter sprake komen, tenzij het on derzoek, dat door een particulier voor eigen rekening wordt verricht, waarop de heer Sijtsma even wees middelen aan de hand zou doen die bij de tegenwoordigen stand van de gemeentefinanciën voor ver- weeznlijking vatbaar zijn. De heer Sijtsma vroeg, hoe B. en W. zouden staan tegenover een voorstel uit den boezem van den Raad, tot het hef fen van belasting op de publieke verma kelijkheden. Van ons is zulk een voorstel niet te verwachten. Ons voorstel van voor eenige jaren is toen dood geamendeerd, maar waarschijnlijk zal de meerderheid van het Dag. Bestuur een voorstel uit den Raad niet sympathie begroeten. Aldus de Voorzitter. De heer Fokker sprak enkele woorden over de bevordering van handel en nij verheid. Is er kans dat te Leiden wordt gevestigd de tuinbouwwinterschool voor de bloembollenstreek? In het algemeen is het wenschelijk zooveel mogelijk in de gemeente handel en nijverheid te bevor deren. De Voorzitter beaamde dit ten vol le, doch over de tuinbouwwinterschool had hij geen zeggingschap en kon aan de vestiging te Leiden niet veel doen. Daarmede waren de algemeene be schouwingen geëindigd en werd begon nen aan de artikelen. Deze gingen nog al vlot onder den hamer van den voorzitter door. Bij p. 78 waar wordt voorgesteld den archivaris f400 salarisverh. te geven kwam een amendement van den heer Ver gouwen, om die f 400 niet toe te staan. Het werd verworpen met 16 tegen 14 st., naar onze meening terecht, waar het hier geldt een zeer verdienstelijk amb tenaar, wiens salaris werkelijk niet even redig is aan den arbeid, die door hem wordt geleverd. Daarna weer eentonige opsomming van de nummers door den Voorzitter, afge wisseld door hamertikjes, totdat we kwa men aan 101, waar wordt voorgesteld 4 nieuwe politieagenten aan te stellen. Daar kwamen plotseling de tongen los. Eerst de heer Fockema Andreae. Deze had heel wat af te dingen op de orga nisatie van de politie. Hij had den moed niet om voor te stellen, de verhooging van dezen post niet toe te staan, maar, vraagt hij, zijn die nieuwe politieagenten wel noodig? Bereikt men er mede, wat men meent te zullen bereiken? Balda: digheid van de straatjeugd wordt er door niet beteugeld, daarvoor is maar één mid- cfel, en dat is dat den agenten wordt toe gestaan met beleid gebruik te maken van de gummistok. Maar bovendien, het ge beurde op den avond van de inauguratie der nieuwe corpsleden, waar door een bende gepeupel schandelijk is opgetre den bij den Leidschen Schouwburg, de inbraken in den iaatsten tijd, wijzen er voldoende op, dat er iets niet in orde is bij de politie. De heer v. d. Eist vindt het voorkomen van onze politieagenten niet heldhaftig genoeg en acht dit een der oorzaken, dat de baldadige straatjeugd zoo moeilijk te beteugelen is. Hij wil ook de adjunct inspecteurs laten vervallen, en zoo de agenten meer promotie laten maken. Ook de heer Sijtsma sloot zich bij die sprekers aan, en keurde het stelsel vol gens hetwelk hier gewerkt wordt, af. Ein delijk kwam ook nog de heer Fokker met een vraag: hoe het kwam dat terwijl op de begrooting geld wordt toegestaan voor 2 adj.-inspecteurs er 3 bezoldigde amb tenaren zijn. Alleen de heer Briët verdedigde de post en wees op de ergerlijke baldadigheid in de buitenwijken: ook zou hij bij recidive van dergelijke feiten, opzending naar de tuchtschool meer toegepast willen zien. De Voorzitter beantwoordde de ver schillende sprekers met de juiste opmer king, dat iedereen meent verstand te heb ben van politie en hare organisatie. Hij beschikte over 31 jaar ervaring en vond den toestand hier nog zoo slecht niet. Het stelsel deugt niet zegt men, maar zoolang men hem geen ander stelsel aan de hand doet, dat hij dan gaarne in studie wil ne men, kan hij zich aan die afbrekende kri tiek niet storen. Ch er benoeming en bevordering laaf de Voorzitter zich niet uit. Hij handhaaft zijn standpunt, dat het hoofd van de po litie niet door den Raad ter verantwoor ding mag worden geroepen. Den heer Fokker merkte hij op, dat nog nooit den voorz. een grief ervan is gemaakt dat de toegestane post niet geheel is gebruikt zooals dit jaar het geval was. De opsom ming der ambtenaren is slechts toelich ting, doch het hoofd der politie mag ge bruik maken van de toegestane som, naar het hem noodzakelijk voorkomt. De heer Sijtsma, die een amendement had ingediend tot verlaging van de post, waardoor geen nieuwe agenten zouden worden aangesteld, trok dit wijselijk in, want hij zag dat er geen kans was voor aanneming. Toen kwamen dc politiehonden. De heer Fockema Andreae deed zich als een ijverig bewonderaar kennen en wilde f 300 daarvoor uittrekken. Een kort debat daar over volgde, waaraan deelgenomen werd door den Voorzitter, de heeren Aalberse, Roem en Fokker, ging de verweripng van het amendement met 22 tegen 8 stemmen vooraf. Daarmede was het politiehoofdstuk af gehandeld. - 1 Z het weer ongestoord ver- L c ;.r ing van den heer Meulc- niaii over de Siations.vveg, werd heiaas doch op wijze geihustceerd door het ongeluk vermeld in ons blad van gis teravond, waarbij den korporaal der artil lerie Nieuwenhuizen,- die met zijn fiets slipte, de rechtervoet werd afgereden.. De heer Korevaar wil klaarblijkelijk niet veel hooren over bestratingsklachten, ofschoon hij wel een en ander moest toegeven. De heer van Hoeken diende een amen dement in om f 1630 te schrappen,- die waren aangevraagd voor bestrating van de Veemarkt. De stemmen staakten. Daarover moest dus in de volgende ver- dering worden beslist. Die zal van avond plaats hebben, verklaarde de Voorzitter,- en om alle informaliteiten te voorkomen,- zullen de heeren hier straks een schrif telijke oproeping en agenda voor die vergadering vinden. De heer van Hoeken wilde ook nog een brug over de Haarlemmer trekvaart,- doch de heer Korevaar verduidelijkte,- waarom daar allerminst behoefte aan was. Eenzelfde lot als het amendement van den heer v. Hoeken, trof dat van den heer Fokker, om geen nieuwe derde sproei wagen aan te schaffen. Daarover zou kus worden beslist in de volgende ve; - ring. Slechts met zeer geringe meerderheid,- 16 tegen 14 stemmen, werd verworpen het amendement-Vergouwen, om f 1000 te schrappen op de post toelagen aan kwee- kelingen. Eindelijk nog een kort debat over een principieele kwestie. De heer. Briët wilde de subsidie voor schoolkinder voeding met f150 verminderen, daardoor aan de vereeniging willende duidelijk ma ken, dat de Raad te eeniger tijd de sub sidie geheel zou terug nemen. Hiertegen kwam in verzet de heer v. d. Lip, die de post verdedigde en het ra- tioneeler gevonden had van den heer Briët de geheele post te laten vervallen. Aan de bestrijding namen nog deel de heeren Fokker, v. Hamel en Sijtsma. De laatste maakte de opmerking dat de heer Briët terecht a faire nam. Dergelijke op merkingen komen in den Raad niet te pas. Men zou de heer Sijtsma de vraag kunnen stellen, of het geen erge goedkoo- pe liefde voor het volkskind is, die men door de gemeentekas laat betalen. Het amendement-Briët haalde slechts 6 stemmen, die van de anti-rev., principi eele tegenstanders van schoolkindervoe ding. En daarna konden de heeren gaan tafelen. Om 8 uur kwamen ze opnieuw bij el kaar, en opende de Voorzitter de volgen de vergadering, waarin het amendement van Hoeken wefd verworpen, het amen dement Fokker aangenomen, beide met 16 tegen 15 stemmen. Toen sloot de Voor- ap apusdojaq uo 3ui.iepExl.iOA ap dagvergadering. Dit alles geschiedde om de zaak volgens wettelijk voorschrift te behandelen. Allereerst kwam nu de 3 Oct.-vereeni- ging in het debat. De heer v. Hoeken wilde de subsidie brengen van f 1000 op f 500, doch had ook nu geen succes, met 20 tegen 9 stemmen werd zijn voorstel daartoe verworpen. De heer Briët vroeg, krachtens welk; Raadsbesluit de gehoorzaal op 3 Octo ber kosteloos ter beschikking werd ge houden voor de 3 Oct.-vereeniging, die er bijna nooit van proiiteert, terwijl de zaal dit jaar werd geweigerd aan de Christ. Oranje-vereeniging, die er voor wilde be talen. Dat is volgens gewoonterecht, verklaar de de heer v. d. Lip, namens het Dag. Bestuur, het is al 23 jaar zoo geewest. Terecht kwam hiertegen de heer Briët gesteund door de heeren Fokker en Ver gouwen in verzet. Ons scheen het toe dat de redeneering van den heer v. d. Lip niet bijzonder sterk stond, doch dat hei gelijk was aan de zijde van de heeren Briët en Fokker. Misschien zal een 'volgend jaar daar over nog wel wat gezegd worden. Als de aanvrage komt van de 3 October ver-, eeniging ,want nu bleef de zaak on beslist. De voorzitter gaf het bestuur der Christelijke Oranjevereeniging in overweging niet op 3 October te ver-; gaderen dan zou ze meer succes heb- ben. Bij de Schouwburg-subsidie kwam' waarlijk een niet onbelangrijk debat, in geleid door prof. .Wildeboer, die zijn,; stem tegen de subsidie motiveerde. Hij- meende, dat het niet aanging, waar de' schuld, die in 1893 was aangegaan door, het Schouwburgbestuur reeds lang kon;j zijn afgelost nu nog subsidie te ge-ij ven: Natuurlijk kwam hiertegen prof. Fockema Andreae pp, die zijn troetel kind de Schouwburg bedreigd zag. Dezg scheen ook te meenen, dat juridisch eene; afstemming der subsidie er wel door zou kunnen maar op ethische gronden be toogde hij evenals de heer v. d. Lip,- dat het niet aanging de subsidie nu irf te trekken. Een man, een man, een woord een woord. Terecht merkte de heer .Wildeboer op, dat dan een Raad wel voor honderd jaar zijne opvolgers zou kunnen vast leggen. De heer Fokker betoogde met kracht zijne gewone kracht zegde de Voorzit ter, dat ook juridisch de gemeente; vastzit aan de subsidie, maar hij zweeg wijselijk, toen de voorzitter hem met be scheidenheid terecht zette. Enfin, de sub!-: sidie ging er door met 16 tegen 13j stemmen. Nog twee jaar en dan zijn! de 15 jaar om, en men hoeft niet ee'q profeet te zijn, om te kunnen voorspeld len, dat een nieuwe subsidie geen kans heeft wat ons gelukkig toeschijnt, waaïj een groot deel van o.nze bevolking meest}j al feitelijk van de Schouwburg niet ka*

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2