3^ BUITENLAND. BINNENLAND. Uit stad en omgeving. Ie Jaargang. No. 25. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/8 cent. Vrijdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De economische toestand der landbouwarbeiders. Gisterenavond zijn verschenen de rap porten en voorstellen betreffende den eco- nomischen toestand van de landbouwar beiders, ingediend door de Staatscommis sie voor den Landbouw. Aan de conclusiën der Commissie wordt het volgende ontleend: Trek van de plattelandsbe volking: De bevolking" in de landbou wende gemeenten neemt minder toe dan het geboorte-overschot bedraagt, en ook het aantal personen, in het landbouwbe drijf werkzaam,- neemt in verhouding tot de geheele bevolking en tot de in andere beroepen werkzame personen af. Abso luut stijgt evenwel de landbouwende be volking in het algemeen en in het bij zonder het aantal landarbeiders. Zij,- die wegtrekken, zijn meestal de meer jeug dige e» energieke personen. In vele stre ken heeft de trek vooral aan vrouwelijke dienstboden in den landbouw, gebrek doen ontstaan. Ondanks de Physische toestand der bevolking ten plattelande in de laatste kwarteeuw is vooruit gegaard- dienen maatregelen getroffen te worden, om deze vooruitgang gelijken tred te doen houden met de steden. Meer aandacht moet de overheid schenken aan goed drinkwater, door zoonóodig subsidie te verleenen voor drinkwaterleiding, verbe tering van de bodemverontreiniging; ge neeskundige hulp; oprichting en in stand houding van ziekeninrichtingenbevorde ring der ziekenfondsen. De werking der Woningwet. Door wijziging en verstandige uitvoering der Woningwet kan aan de juiste klach ten worden tegemoet gekomen en de op ruiming van slechte woningen worden be vorderd. Aan de gemeentebesturen be hoort meer vrijheid te worden gegeven aangaande de termijnen van ontruiming eener onbewoonbaarverklaarde woning en van de voorwaarden waaronder zij steun tot den bouw van nieuwe wonin gen of tot het aanbrengen van verbeterin gen in bestaande woningen willen ver leenen. De bouw van goedkoope, doel matige en aantrekkelijke arbeiderswonin gen ware door het uitschrijven van prijs vragen met rijkssteun te bevorderen. Vakontwik keling der landar beiders. Het herhalingsonderwijs moet meer met de eischen van het practisch leven rekening houden. Uitbreiding van de bestaande organisatie van het lager landbouwonderwijs is naar gelang der ge bleken behoefte wenschelijk, evenals het geven van onderricht aan arbeidersdoch ters en -vrouwen iri hetgeen in het arbei dershuishouding te pas komt De be voegdheid der gemeentebesturen en het verleenen van het z.g. landbouwverlof moet in eene verplichting worden omge zet, met dien verstande, dat het aantal perioden, waarin verlof kan worden ver leend, wordt beperkt. De verstrekking van grond en van grondcrédiet aan arbeiders behoort wettelijk en onder Staatstoezicht te wor den geregeld, daar grondgebruik een be langrijk middel is tot verbetering van den economischen toestand der landarbeiders en de gelegenheid voor zoodanig gebruik den landarbeiders veelal in onvoldoende mate of slechts op voor hen te bezwarende voorwaarden is geboden. De Staat moet hier hulp bieden, als het particulier initia tief of de gemeente te kort schieten. De ze hulp moet er op gericht zijn om de landarbeiders in staat te stellen zich een arbeidersplaatsje te verschaffen, dat hun niet verhinderd hun arbeid in loondienst te besteden. Aan den eigendom moet bo ven pacht de voorkeur worden gegeven, zoo noodig met financieele hulp. Aan het arbeidersgrondgebruik behooren zoo weinig mogelijk kosten te worden ver bonden. De Bescherming van den landarbeid behoort wettelijk te worden geregeld en wel in af zonderlijke wetten. De regeling be hoort alleen te omvatten de werk zaamheden verricht in een bedrijf van landbouw, tuinbouw, boschbouvv, veehou ding en veenderij en niet die, welke daar mede middellijk in verband staan. Een wettelijke algemeene maximale arbeids dag van b.v. 10 of 8 uur is evenmin als eene veranderlijke maximale arbeidsdag in den landbouw, in te voeren. Verbod van nachtarbeid is niet noodig, omdat de ze zoo goed als niet voorkomt. Beper king van den arbeidsduur dienen voor elke categorie afzonderlijk geregeld, waarbij in het bijzonder de aandacht verdient de re geling van nachtrust en schafttijden. De arbeid in eigen bedrijf van vrouwen en kinderen behoort te worden vrijgelaten. Sommige werkzaamheden zouden kunnen Worden verboden. Een verbod van allen loonarbeid dei- gehuwde vrouw en meer in het bijzonder der moeder ware te rechtvaardigeneven wel zou daaruit geldelijk verlies van het gezin in sommige tijden gevaar voor een tekort aan arbeidskrachten komen te staan. In elk geval is het wenschelijk, den loonarbeid der vrouw eenigen tijd vóór en na het einde der zwangerschap te verbieden. Voorts is het wenschelijk, den loonarbeid van het kind beneden den 12- jarigen leeftijd te verbieden. Bijzondere bepalingen zijn noodig voor bescherming van den koppelarbeidaf zonderlijk verbod van Zondagsarbeid niet. De bestaande Zondagswet behoort even wel streng te worden gehandhaafd. Vei ligheids- en andere beschermende voor schriften nopens den omgang met dieren alsmede met machines mogen niet ont breken. Voorschriften moeten worden ge geven betreffende de bescherming van stofverwekk enden arbeid in besloten ruimten en de ventilatie der stallen. Landbouwverzekering. De land- bouwongevallen-verzekering behoort* zoo dra mogelijk bij afzonderlijke wet te wor den geregeld. Een gedwongen ziekteverzekering is niet geschikt voor den landbouw, omdat te veel arbeiders buiten den verzekerings- dwang zouden moeten vallen, in vele ge vallen de werkgevers de wet zouden kun nen ontduiken en ten slotte omdat een dwangverzekering onnoodig kostbaar zou worden. Vrijwillige verzekering, onder controle van Overheidswege is voor den landbouw aangewezen. Het verzekeren van geneeskundige behandeling en ver pleging geschiede niet door dezelfde or ganisaties als dat van een uitkeering. De overheid bevordere fondsen tot genees kundige behandeling bij verpleging bij ziekte, alsmede uitkeeringskassen, door het particulier initiatief opgericht. Voorziening in de behoeften van oude en invalide landarbeiders is dringend noodzakelijk. BeSgië. Onder het opcchrift „De Flater" schrijft het „Hbld. v. Antw." aldus over het besluit van den gemeenteraad van Antwer.pen om een straat naar Ferrer te doopen „De Cartellisten van den gemeente raad hebben met hunne inotie-Ferrer een van die flaters begaan, die iemand voor zijn leven lang belachelijk maken. Ziedaar nu vertegenwoordigers van eene groote handelsstad, die zich eene les laten geven door den gemeen teraad van het revolutiannaire Parijs. Daar ten minste was er een verstan dig mensch, de prefekt der Seine, die den raad verzocht zich te stellen op een hoog politiek standpunt en enkel op de belangen van Frankrijk te 1 etten. En vond men een meerderheid die meende dat Parijs verstandiger handel de, met aan zijne stoffelijke belangen te denken, dan door zich in het zweet te stellen voor eenen anarchist, die ver moedelijk zijn lot niet had gestolen. Want men moet het personagie doen kennen, dat hier door onze Logegasten wordt opgehemeld als een martelaar, als een held, als een denker. M. Ryckmans las Ferrer's ophemeling van den man, die een aanslag plaagde op Maura, en waarin betreurde, dat de moordenaar zijn wapen niet vergiftigd had. Hij las de zinsnede voor waarin Fer rer. aanraadt de wezens, die achterlijk, onnuttig, ongeschikt blijken, om het le ven te brengen. Maar die man, de vriend van Morral, die de bom wierp naar den bruidstoet van koning Alfonso, was ook als huis- y,ade£ .eejn inodei, waardig om zijn paam door een straat te zien verheerlijken. Ferrer scheidde van zijne vrouw in 't begin zijner betrekkingen met juffer Meun ié, een oude jonge dochter, die hem hare fortuin achterliet. De schei ding was luidruchtig. Op 12 Juni 1894 loste Mevr. Ferrer revolverschoten op haren man en werd voorwaardelijk ver oordeeld tot een jaar gevang. Voor..de rechtbank* werd uitgemaakt dat vrouw Ferrer met haar man een leven als een hel had geleid, een mar- telie van alle dagen, dat hare kinderen haar werden ontnomen en dat haar man haar verbood ze te zien. Toen Ferrer de centen der oude jonge dochter beet had, spande hij aan met de jonge Soledad Villafranca. Vindt men het stichtend genoeg? De „Matin" die de stemming van den Parijzer gemeenteraad goedkeurt, vraagt wie er binnen 5 jaar nog zal spreken van Ferrer. Niemand, dat is zoo, maar wij hopen dat de straat er zal komen, om aan het nageslacht de kolossale kwasterij te doen kennen, in den jare 1909, door zich verstandig noemende menschen, in den Antwerpschen gemeenteraad ge- pleegdA' Frankrijk. Ook een „Neutrale". De onderwijzer van Conchey (Frankrijk) is een echt neutraal leermeester der jeugd. Hij vond in zijn school een handboek, waarin de plichten jegens Ood werden aangegeven. Het boek hield hij in ge bruik maar om te voorkomen, dat de kinderen zouden lezen, dat ze jegens God plichten hébben, gomde hij de bladzijden, waarop daarvan sprake was, tegen elkaar.. Hij ontraadt aan de kinderen naar de christelijke leering te gaan. Hij ver biedt hun den pastoor te groeten. Als er van dezen priester sprake is, dan duidt hij Z.Eerw. aan met: „die man". „Ik houd zooveel van de pastoor," zegt hij, „dat ik er van één vier zou willen maken." Over kranten sprekend zegt hij,- dat de Katholieke bladen geschreven zijn door de pastoors en uitgevonden om het volk te bedriegen. Natuurlijk heeft hij de kinde ren ook onthaald op een lofrede op Fer rer. Niet de propagandist van de anarchis tische ideeën verdiende den dood, maari de monniken en de bisschoppen, zei hij. Bij die gelegenheid betreurde hij het zijn krant niet bij zich te hebben. *,ik zou er jullie belangrijke aanhalingen uit hebben kunnen voorlezen." Een der kinderen glimlacht. „Lach niet" zegt hij. „Het is zeer ernstig. Er zal een dag komen, en die dag is misschien niet ver, dat alle sta ten van Europa gezamelijk tegen het moordende Spanje zullen optrekken, en het voor zijn misdaad zullen doen boe ten." Enz. Enz. (Geld.) Engeland. Terwijl bij gelegol.eid der herstem ming voor het Lagerhuis in een Lon- densch district door de bureaux het op nemen der stemmen werd bewerkstel ligd, werd op een tweetal der stembu- reaux door kiesrechtvrouwen een aan val gedaan. Zij bedierven de stembiljet ten door er de inktkokers over te gooien, en smeeten flesschen met een bij tende vloeistof over de tafels. De voorzitter van een der stembu- reaux werd er door in het gelaat ge laat getroffen en moest naar een gast huis worden overgebracht. Een der vrou wen werd in hechtenis genomen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot subs, off. v. just, bij de Arr.-Rechtbank te Hee renveen mr. W. W. Visscher, thans ambten, van het Openb. Min. bij de kanton gerechten in het Arrondissement Breda, ter standplaats Bredaen tot ambt van het Openb. Min. bij de kantongerechten in het Arrondissiment Breda ter standplaats Breda jhr. mr. W. H. Nahuys adv. en proc. te Arnhem, tevens werkzaam ten parkette van de ambtenaren van het Openb. Min. bij de kantongerechten in het Arr. Arnhem. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot subs, off. v. justitie bij de Arr.-Rechtbank te Am sterdam mr. R. Del Campo genaamd Camp, thans ambtenaar van het Openb, Ministerie bij de kantongerechten in het Arr. 's Gravenhage voor de kantons 's Gra- venhage en Delft, ter standplaats 'sGraven- hage, tot subst. off. v. justitie bij de Arr.- Rechtbank te Maastricht: mr. A. J. A. A. baron Van Heemstra, thans ambtenaar van het Openb. Ministerie bij de kantonge rechten in het Arr. Roermond ter stand plaats Roermondtot subst. off. v. just, bij de Arr.-Rechtbank te Groningenmr. J. W. A. M. baron Van Lamsweerde, thans subs, officier van justitie bij de Arr.-Rechtbank te Winschoten; tot subs.-officier v. justitie bij de Arr.-Rechtbank te Winschoten, mr. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten in het Arr. Leeu warden ter standplaats Leeuwarden. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de Arr.-Rechtbank te Assen: jhr. mr. D. J. Den Beer Poortugael, thans subs.- off. v. justitie bij de Arr.-Rechtbank te Heerenveen. Bij Kon. besluit is te rekenen van 20 Sept., aan dr. J. H. Wilterdink, op zijn ver zoek, ontslag verleend als lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks Universiteit te Leiden. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Nov. tot en met 31 Aug. 1910, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. school te 's Hertogenbosch H. F. Gron dijs, te Utrecht. Bij Kon. besluit is voor het tijd vak van 1 Nov. tot en met 31 Aug. 1910, benoemd tot leeraar aan R. H. B. School te Zierikzee, A. Verhage, aldaar. Bij Kon. besluit is: lo. Met 1 November a.s. eervol ont slag verleend onder toekenning van pensioenaan den inspecteur van ad ministratie M. C. de Jong, wegens lang- durigen dienst, en aan den officier van administratie der 2e klasse Z. J. van der Vegte, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst, tengevolge van lichaams gebreken. 2o. Aan den inspecteur van admini stratie, M. C. de Jong, met den datum van zijne pensionneering verleend de titulaire rang van hoofdinspecteur van administratie 3o. Met ingang van 1 November a.s. bij de zeemacht bevorderd tot officier van administratie der le klasse, de offi cier van administratie der 2e klasse, Mr. G. J. Jutte. Middenstandsbond. Het hoofdbestuur van den Midden standsbond heeft besloten in 1910 de 7e algemeene vergadering te Arnhem te houden. Op het 7e nationaal congres zal slechts één onderwerp worden be handeld „De wettelijke bestrijding van oneerlijke praktijken in handel en be drijf." De boom en de vruchten. De Nederlandsche Protestantenbond die zooals men weet, uitsluitend door moderne protestanten wordt gevormd, houdt deze week haar jaarlijksche vergadering. Onder de sprekers en klagers behoor de de heer P. van der Meulen van Leeu warden die als onderwerp behandelde „Onze godsdienst in de practijk.' Hij zeide volgens het verslag in de „N. R. Ct." o.m. dit: „Aan de vruchten kent men den boom. Wat blijkt er van onzen godsdienst in 't leven? Waarom ge tuigen vrijzinnigen niet evenals Ka tholieken en rechtzinnigen op con gressen en vergadering steeds ge meenschappelijk van het geloof dat hen drijft? Hoeveel practisch werk doen andersdenkenden niet! Spr. wijst o.a. op de enorme hoeveelheid arbeid door het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie verricht, en op wetenschappelijk werk van Ka tholieken. Ook in eigen kring wordt veel tot stand gebracht, maar de modernen zijn daarbij vaak neutraal. .Hun godsdienst blijkt wel in hun dagelijkschen vertrouwelijken kring, maar ook daar buiten wacht hen een taak, want dit is een ernstige tijd, waarin een echte vrome geen rust vindt voor lyj zijn kracht zijn geloof dienstbaar heeft gemaakt aan de misdeelden, de zwakken, de ver drukten, de ellendigen." Het doet goed, hier uit den mond van een andeidenkende zulk een lof te jtt pver ka,thojleken arbeid, die... niet eens altijd door eigen gelo■risge- nooten wordt gewaardeerd. Maar men vraagt zich onwillekeurig af, waarom deze spreker niet uit de Evangelische waarheid welke hij voor opstelt zelf de voor de hand liggende conclusie trekt: wanneer andere boo- men wel vruchten dragen, en de plan ting van het moderne protestantisme: maar niet wil gedijen, wat volgt dan daaruit? (Centr.) LEIDEN, 29 October. Mej. A. A. J. Rudolph, alhier, is te Haarlem' geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. De Kapitein P. J. L. B. Batenburg van het 4e Bataljon 4e Regiment-Infanterie alhier is bij beschikking van den om- mandant der le Divisie overgeplaatst bij het le Bataljon van dat Regiment te Delft. De Kapitein G. Snel, die op 1 Nov. a. s. in activiteit wordt hersteld en in gedeeld bij het 4e Reg.-Infanterie, komt te Leiden in garnizoen. In onderscheidene garnizoenen van het Leger waaronder ook Leiden, zal aan de miliciens, behoorende tot de land bouwenden stand, die zulks wenschen, landbouwonderricht worden gegeven. Dit onderricht vangt aan op 1 December a. s., heeft plaats tijdens de winterman; den en wordt gegeven door een landbouw- leeraar, die daartoe vanwege het Departe ment van Oorlog is aangewezen. AARLANDERVEEN. Met 3 Nov. zal alhier een hulptelephoonkantoor voor het algemeene verkeer worden opengesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. ALPHEN. Gisterenavond, had er op het Perron der Staatsspoor een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgefloopen. Wachtende op den trein van half elf uit de richting Utrecht om haar zuster af te halen liep Mej. de V. op de Bazalt laag langs de lijn toen zij plotseling onwel werd en voorover op de rails kwam te vallen, gelukkig dat de koopman B. het ongeval bemerkte anders ware zij door den aankomenden trein vermorzeld geworden. Hevig bloedend en bewusteloos werd zij opgenomen, waarna spoedig een dokter werd gehaald, twee groote sneden in 't voorhoofd constateerde. Vandaag was de toestand nog -niet buiten gevaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. D.v. L. alhier had, terwijl hij op een rijwfel door de Groote Steeg reed het ongeluk te slippen, waardoor hij met zijn schouder door de ruiten der comstibleswinkel van G. v. B. viel. Behoudens eenige schrammen aan zijn handen en een „greep in z'n portemonnaie" kwam hij er verder zonder letsel af. LISSE. Vrijdag 5 November a.s. zal op het landgoed „Wassergeest" wederom de eerste groote drijfjacht op klein wild worden gehouden. Door den jachtopziener Hooboo is proces-verbaal opgemaakt tegen W. S. en A. H. alhie-, wegens het visschen met boden vischtuig. LEIMUIDEN. De Raad onzer gemeente vergadert Zaterdag 30 November, des voormiddags 91/* uur. Punt van behandeling: Onderzoek be grooting. Het raadsbesluit van 28 September 11., behelzende in te gaan op het ver zoek van G. Bernard om niet tot ont eigening van zijn grond over te gaan, tegen betaling eener som van duizend gulden, is bij Koninklijk besluit voor een half jaar geschorst in zijn uitvoering* NIEUWKOOP. Gisteren had hier een niet alledaagsch voorval plaats. De werk man J. v. L. kwam met zijn zoon op het raadhuis om ieder de geboorte van een dochter aan te geven. Van den vader was dit het 16e kind, waarvan 14 in leven; van de zoon het eerste. N1EUWVEEN. Wegens onvoldoende deelname, zal het voorbereidend militaire onderricht te dezer plaatse niet doorgaan.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1