Laatste week OPRUIMING. J. C. CAMPFENS Stalstaken. Bedden, Matrassen, Ledikanten A O V ERTENT Gemengd Nieuws. IEN. Veevoeder= f ornuizen. Langezaal en Zoon, Droog Kachelhout, Heeren Smeden! Hoogewoerd 29 - A. VAN DE KAMP. Katholieken, Groote Feestavond Oude Rijn 24. Kuipersteeg 6. „De Stad Maastricht" Gemeenteraad van Hazerswoude. (Slot.) Volgnummer 86, onderhoud van hui zen, torens enz. geeft den heer Fran ken aanleiding op het schilderen van den toren der Herv. Kerk (dorp) aan te dringen. Spr. heeft nagezien, dat dit 'in 2S jaren niet is geschied. Bovendien klaagt spr. over het onderhoud der ge meente eigendommen. De Voorzitter meent,- dat het onder houd over het ;algemeen goed is. Wat den dorpstoren betreft, weet spr. niet dat deze verfloos is. De opzichter zal het na- zién. Bij volgnummer SS,- onderhoud van we gen en voetpaden,- zegt de heer Fran ken, dat de toestand der wegen over 't 'algemeen veel te wenschen overlaat; de klachten zijn tamelijk algemeen. De Voorzitter betwist den heer Franken,- dat de wegen zich in desolaten (toestand bevinden. Er is geen weg in de .gemeente, waarop veel aanmerking valt ':te maken. Door het slechte weer van den laatsten winter,- hebben de wegen veel geleden en met een paar gemeentewerk lieden zijn zij niet in enkele weken in orde te brengen. De heer .Veelenturf beaamt, dat de klachten meer den langen duur van het in orde brengen betroffen. Op 't oogen- blik zijn de wegen zelfs bijzonder goed. Het volgnummer wordt daarna goed gekeurd. De heer Franken vindt de f 10 wel ke is uitgetrokken .voor de kosten der schoolbibliotheken, wel wat te laag. De Voorzitter antwoordt, dat deze som dient voor onderhoud. Nieuwe boe ken worden niet aangeschaft. Trouwens, de schoolbibliotheek is een luxe instel ling. Daarna wordt de post goedgekeurd. De ontvangsten geven geen aanleiding .tot orpmerkingen. De opbrengst hoofde lijk en omslag is geraamd op f 5200 en het percentage e-rvan wordt evenals vo rige jaren vastgesteld op l1/*- De begrooting in zijn geheel wordt vastgesteld op: gewone ontvangsten en uitgaven f 30.145,03, met een post „on- •voorziene" ad f 507,181/2 J buitengewone ontvangsten en uitgaven f 1012,48. Daarna niets meer te behandelen zijn de, sluit de .Voorzitter de vergade ring. Gemeenteraad van Wassenaar. Vergadering van gisteren Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer L. Broeksmit. Op verzoek van den heer Hooft Graaf land deelt de Voorzitter mede, dat nog geen bericht is ingekomen omtrent het onderzoek van het water uit de dorps pomp. Voorgesteld wordt aan het Burger lijk Armbestuur een subsidie te verleenen van f 250 met het oog op de verpleging van H. v. d. Heijden in 't gesticht te Nieuwveen. Moest het Burg. Armbestuur dit bedrag betalen, dan zouden de gewone uitkeeringen aan de armen niet kunnen plaats hebben. De subsidie wordt ver leend. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f2156.33i/2 Raderbaar en ontsmettingsmiddelen zijn aangekocht. De kosten hiervan zullen worden afgeschreven van buitengewone inkomsten. Medegedeeld wordt, dat is aangekocht een jonge politiehond voor f 25. Een ge dresseerde zou f 300 hebben gekost. De heer v. P a 11 a n d t vraagt of de Jong dien hond kan africhten. De Voorzitter meent, dat dit zeer goed zal gaan, en dat het beter is dit niet door anderen te laten doen. De heer v. P a 11 a n d t vraagt wie het voeder voor den hond betaalt. De Voorzitter zegt, dat de Jong daarvoor niets in rekening brengt. La ter als de hond eenmaal is afgericht, kan een gratificatie worden gegeven. Aan de orde komt de Begrooting voor 1910. Bij de algemeene beraadslagingen zegt de heer v. d. Hulst dat het voorstel om den nachtwaker af te schaffen, thans zeker ontijdig is. Vooral met het oog op de vele diefstallen. De heer C. Burger wenscht zoo niet aan dezen dan aan een anderen nacht waker een salaris te geven, waarvan de man kan bestaan en geen half weekgeld. De heer J. H ooft G raaf la nd vindt 3 gulden pensioen in de week voor de werklieden bitter weinig. Reken daar af 1 gulden huishuur, wat blijft er dan over om van te leven? De Voorzitter zegt, dat de werk lieden geen recht op pensioen hebben. Vroeger waren het maar losse werklieden, later zijn ze vaste arebiders geworden. Ze zijn voistrekt nog niet afgeleefd. Ze kun nen zeker nog wat bij anderen verdienen. Ze worden hoofdzakelijk ontslagen, om dat de gemeente-opzichter van meening is, dat het werk thans door vier werklie den kan geschieden. Mocht later blijken, dat ze niet in staat zijn iets bij te verdie nen, dan kan misschien verhooging plaats hebben. De heer Hooft Graafland zou de menschen niet met 1 Januari willen ont slaan; hij zou ze willen houden tot de winter uit is. Vooral met het oog op de 3 gulden. De heer Ruijgrok vindt het vreemd, dat zoo in eens drie personen minder het werk kunnen doen. .Hij wilde er liever twee ontslaan. Bovendien vreest hij, dat die pensioneering duur zal worden. Nu werklieden afschaffen en van den zomer weder werklieden aanstellen voor f 9 of f 10. De heer v. Pallandt had liever een afzonderiijken post op de begrooting ge zien voor de loonen. Nu heeft de Raad niets te zeggen omtrent het aanstellen van werklieden. De Voorzitter herhaalt, dat het voorstel geschiedt op advies van den gemeente-opzichter. Deze kan het met 4 werklieden doen, zegt hij, waarvoor cr dus 7 in dienst te houden? De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij de post van politie komt de nacht wacht weder ter sprake. De heeren v. d. Hulst en Hooft Graafland zijn be slist tegen afschaffen. De heer R u ij g r o k weet niet wat er op dezen persoon is aan te merken. Se dert de invoering der klokjes is hij toch gedwongen op den weg te zijn. De Voorzitter durft de verantwoor delijkheid met dezen man niet dragen. Zoolang hij in dienst is, heeft hij geen bekeuringen gehad. Hij wil liever de 2 politieagenten opdragen 's nachts nu en dan de ronde te doen. Niet iederen nacht maar van tijd tot tijd. Het voorstel tot afschaffen wordt in stemming gebracht, alleen de heer v. d. Hulst blijkt een nacht wacht te willen houden. Een voorstel wordt gedaan om het bouwkundig teekenen af te schaffen, nu er in het patronaat gelegenheid is. De heer Ruijgrok vindt het toch een behoefte voor de gemeente. De heer v. d. Hulst wil den Voor zitter in herinnering brengen, dat de Bruijn indertijd belast werd met dit on derwijs, om hem te gemoet te komen in zijn salaris, dat niet te hoog was. De Voorzitter zegt, dat de Bruijn f 100 opslag heeft gekregen. De heer R u ij g r o k herinnert zich ook wel, dat dit is gepasseerd. De heer v. d. Hulst zou 't billijk vin den de post van f 100 op 't salaris van den gemeente-opzichter over te brengen. De cursus wordt afgeschaft. De heer v. d. Hulst stelt voor den post 200 gulden voor 't onderwijs in de Fransche taal te schrappen. Dit onderwijs beantwoordt niet aan het doel, waarvoor 't is ingesteld. Bedoeld was, dat allen er van konden genieten en men geeft het onderwijs op een tijd, dat andere kin deren nog in de school zijn. Grootere jongens, die reeds werken kunnen er niet aan deel nemen. Een airsus in de avond uren is gewenschter. Het resultaat der dis cussie is, dat het onderwijs blijft zooals 't is en dat er een avondcursus komt bij genoegzame deelneming. De heer Hooft Graafland blijft er op aandringen, dat de drie werklieden midden in den winter niet aan den dijk zullen worden gezet. De heer Ruijgrok meent, dat de heer Hooft Graafland er zich niet zooveel van behoeft aan te trekken. Ze zullen er nog wel werk bij vinden. De begrooting wordt vastgesteld in ont vangst op f 34727.56i/-> en in uitgaaf van f 31297.56i/2. In een volgende vergadering zullen voorstellen worden gedaan omtrent het verdiepen der Zijlwatering. Gelezen wordt een request van de hee ren J. Th. Wouters en D. J. Baron Pal- landt. Ze vragen vergunning den brug aan den schouwweg te mogen verbree- den en de weg af te sluiten in de maand Februari. De weg naar Den Haag zal dan zijn over de Spelderslaan en door den Hertenkamp. De Raad kan zich hiermee best vereenigen. Het Onweder. Te Krommenie is gisternacht de bliksem ingeslagen bij den burgemeester, den heer P. Lammerschaag. ïn de woning werd zeer veel schade aangericht. Te Harderwijk ontstond gisternacht tijdens het hevig onweder brand in den molen, gelegen tusschen de haven en gasfabriek, De schepen in de haven lie pen aanvankelijk gevaar. Men sleepte ze weg, zoodat, toen legen vier de molen instortte, de vaartuigen er niet door leden. De molen, die laag verzekerd was, be vatte een groote hoeveelheid graan. Op de Zuiderzee nabij Wieringen heeft Zaterdagnacht bij een onverwacht onweder het schip van den visscherman Nan Baijs getroffen. De straal sloeg boven in den top van den mast en verbrijzelde dien geheel; verder ging hij langs de stag neer in het binnenschip en richtte aldaar heel wat schade aan. Ook ging hij door de bedstede, waarin de schipper sliep, en toen den voorboeg uit. Brand werd niet veroorzaakt. De schip per zelf, hoewel hevig geschrikt, was echter niet gedeerd. Te Hilversum trof de bliksem een ge- leiddraad van de Electrische Centrale en ging door tot in de electrische drukkerij van den heer M. Blommestein, in de Kerkstraat. Doordien de bewoners op waren, kon men een begin van brand terstond blusschen. In de Egmonder meer, bij Alkmaar, is de bliksem ingeslagen bij den landbouwer W. Sch., nabij de tramhalte. De bewoners konden zich bijtijds redden. De plaats brandde tot den grond af; van den in boedel werden alleen de kostbaarheden gered. Het was eene voor vier jaar opnieuw gebouwde landbouwerswoning. Te Harderwijk is om halfvier de bliksem geslagen in den molen van A. van den Bor, welke onmiddelijk daarna in brand stond en geheel vernield werd. De vrij willige brandweer, die terstond aanwezig was, kon er niet in slagen het vuur te beperken. Verzekering dekt de schade. Een der deurwaarders bij een der kantongerechten in de provincie Gro ningen had dezer dagen iemand te dag vaarden, die... reeds in 1905 overleden was. Ongeveer een jaar geleden 'werd te Daarlerveen, bij Vroomshoop, onder het veen een soort ring gevonden, welke door den koopman M. Bromet te Hardenburg voor een kleinen prijs werd gekocht. Door bemiddeling van Jr. Schot aldaar werd dit stuk opgezonden aan het rijksmuseum van oudheden te Lei den voor een goeden prijs aangekocht. Het stuk bleek te wezen een bronzen armband uit den voorhistorischen tijd, misschien meer clan duizend jaar voor onze jaartelling. De armband was nog geheel gaaf gebleven. „Zw. Ct." In de Doelenstraat te Amster dam gebeurde Zaterdag een droevig on geval. De meubelmaker H., het hótel Pays Bas passeerende, kreeg een stuk van een der bloembakken, welke aan den gevel bevestigd zijn, op het hoofd. De man zakte bewusteloos in elkaar. In het Binnen-Gasthuis, waarin de ge troffene ter verpleging werd opgenomen, is hij Zondagmiddag overleden. Het lijk vanden bij deramp in zee bij Katwijk ongekomen sergeant-schipper Smits is gisteren aangespoeld binnen de hoofden van hetNoorderstrandteIJmuiden.' ,Te Daarlerveen (O.) is de land-' bouwer J. Ploegman, die aan toevallen', leed, in de Nonkeswijk verdronken. Dé! ongelukkige laat eene jonge vrouw, éif drie kleine kinderen achter. Vr ij dag morgen 5 uur wilde brigadier Willems der Kon. Maréchaussée, te Heerlen (L.), een Duitschen mijnwerker, Fox genaamd, arresteeren. Deze loste toen op zijn huishoudster twee schoten en joeg zichzelf daarna twee schoten door het hoofd. De vrouw werd door twee schampschoten aan hand en nek geraakt; Fox zelf was onmiddellijk dood. Men meldt nog, dat toen de maré chaussée kwam, hij de deur van de kamer, waar zich de mijnwerker bevond, ge sloten vond, zoodat de politie de misdaad niet kon voorkomen. Te Sliedrecht is, volgens de „Dord. Ct.", een ongeveer tweejarig kind gestorven aan kinderverlamming. Tijdens vliegend stormweer is te IJmuiden door de sleepboot „Cycloop, van de firma Zur Mühlen, binnengebracht de zeelichter „Unterweser", en de daarbij behooi cnde Duitsche sleepboot, welke ter hoogte van Egmond vrijwel hulpeloos werden aangetroffen. De trossen braken van de Duitsche sleepboot welke ook gebrek aan kolen kreeg. Een man op de lichter werd gewond. Onder hevige buien werd dezwaarge- laden lichter, welke bovendien nog slag zijde had, naar binnen gesleept. Uit het station Bilt straat te Utrecht- der H. IJ. S. M. is de brandkast gestolen. De dieven hebben de kast ver voerd op een wagen van het station naar den Ezeldijk, alwaar zij die hebben ge opend. De inhoud was ongeveer f 500* De Koning van Engeland heeft een sanatorium voor tuberculose patiënten te Montreal (Canada) op 4800 K.M. afstand langs electrischen weg geopend. De koning vertoefde op West Dean Park, Om negen uur 's avonds begaf hij zich uit de eetkamer naar het vertrek waar liet toestel klaar stond. Het was toen te Mont real ongeveer 4 uur 's middags. De koning drukte op den knop en 'n geestdriftige- schare, voor het gebouw te Montreai ver zameld, zag de deuren van zelf openen en de Union Jack in de mast klimmen, en door deuren en vensters scheen 't electri sche licht eensklaps naar buiten. Een paar seconden nadat de koning het sein had gegeven, kwam een teeken terug.meldende dat hij in de verte zijn werk had volvoerd. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ADRIANA VAN DER ZON in den ouderdom van bijna 55 jaren. Rijnzaterwoude, 25 Oct. 1909. C. LANGESLAG. M. LANGESLAG. P. LANGESLAG. j. M. LANGESLAG— Visser. H. J. VISSER 436) en Kleinkind. (443) Hooigracht 110, AANGEBODEN door J. DE GROOT Zonen, Noordwiik. (393) De Vereeniging „Liefdewerk voor Kinderbescherming" te Leiden, zoekt voor één R. K. JONGEN, oud 16 jaar, ruim één jaar in het vak werk zaam, plaatsing bij een Smids patroon met kost en inwoning. Zij die hierop reflecteeren wor den verzocht zich met opgave van referentiën en verlangde ver goeding, schriftelijk te wenden tot den SECRETARIS, Hooigracht No. 40 te Leiden. (412) Drie en een kleintje. Doesburgs Speculaas per 5 ons 19 ct., per ons 4 ct.Dames warme met vilt en pluche geboorde en leeren zooien Pantoffels 15 ct. en 80 ct.; Jongens en Mans Jek kers van ratinée en floconée f 2.50, f 2.75, f3.00 en hooger; duizende moderne Kindertruien 48 en 55 ct.; Molton Dekens, de aller grootste soorten 85 ct., f 1.00, f 1.50, en 2 els breede 50 en 60 ct.; echte Zweedsche Carbid 20 ct; 32 houtvuurmakers 5 ct. v. d. Werf straat 60. (438) Maatknippen en Kostuumnaaien. Gelegenheid om bovengenoemde vakken grondig te leeren door cursus of privaatlessen. (442 E. HALDERIET Gedipt Leerares. Garenmarkt 6. VAN DE Beleefd aanbevelend, (144) koopt niet in winkels, waar zede- kwetsende artikelen uitgestald en voorhanden zijn. Koopt aan stations-boekenkasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert. o si 31 October 1909, in het Bondsgebouw Rapenburg 10, door de Harmonie „St. GREGORIUS" Directeur den Heer JAC. KROON, en welwillende medewerking van de Rederijkerskamer „VONDEL, onderafdeelingen der Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden en Omstr. OnthuSling van liet Vaandel, door het Dames Comité. Bondsleden op vertoon der contributiekaart, verplicht programma 5 cent, niet leden persoonlijke kaart 15 cent, Heer en Dame 25 cent, verkrijgbaar Bondsgebouw Rapenburg 10, Zondagmiddag van 2 tot 4 uur en 's avonds aan de zaal. (434) Opening zaal 8 uur. Aanvang 8V2 uur. Beleefde aanbeveling van MAGAZIJN VAN en alles wat tot het vak behoort. Speciale Inrichting voor het repareeren en desinfecteeren van Bedden, Matrassen, Dekens enz. 445 MAGAZIJN Haarlemmerstraat 130 LEIDEN. Gloeilichtkousjes van 10, 1272, 15, 1772, 20 en 25 cents per stuks. Bij 12 stuks 2l/a cents per stuk minder. Lilliput Kousjes f 0.10 Sterk licht Kousjes - 0.20 Kousjes voor hangend licht - 0.20 Krist. Gloeilichtglazen per dozijn - 0.60 Gaatjes-glazen per dozijn - 1.— Sterk licht glazen per dozijn - 2.10 Stiften per dozijn - 0.10 Verder alle soorten Kapjes "en Bolletjes voor staand en hangend Gloeilicht en als Reclame: Gas brander, Afsluitdop, Kousje, Stift, Ballon en Kaprand, dus compleet Gloeilichtstel, alles te zamen voor één Gulden. (437) Beleefd aanbevelend, J. v. d. STOK. Adverteert in De Leidsche Courant Gevraagde betrekkingen van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, a contant. C. P. SCHINCK, Pianostemmer, beveelt zich beleefd aan. (402) Adres: HOOGEWOERD 16. Kleine Advertentiën. Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, a contant. Te Koop Een groot huis. met schuur en erf en grooten tuin, welke door zijne ligging ook als bouwgrond geschikt is, even buiten Leiden, alsook een niet te groot winkelhuis, op netten stand te Leiden. Brieven onder nr. 403 Bureau v. d. Blad. TE KOOP aangeboden 450bossehen bladriet Als u.r „Leiusc... ^mant voor Voorhout beveelt ondergeteekende zich beleefd aan tot het plaatsen van Advertentiën in dit blad. (430) A. Heer3ns«s HUISHOUDT Een juffrouw r. k., m.uu-joare leef tijd, vraagt tegen half November eene betrekking als huishoudster, bij een heer of zeer net gezin, goed kunnende koken en van zeer goede getuigen voorzien. Br. fr. nr. 435, bur. v. d. Blad. JPiasïiirao te fiioop aan geboden, solied Fabrieksmerk, prijs f125. Nieuwsteeg 16, hoek Zonneveld straat. (441) Gedroogde Pulp te koop ge vraagd. Aanbiedingen, met opgaaf van prijs onder no. 440 aan het Bureau v. d. Blad. TE KOOP een goed bij den v/eg loopend bruin Mersriepaard. Te bevr-igen bij P. J. v. d. SALM, Zoeterwoude, Noord-Buurt (439)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 4