als volgt volle pekelharing f 11 h 11.10, ijle f 6.05 a 6.25, steurharing f 11.10 h 12 55, afwijkende soort steurharing f 9, :i reel f 7 a 10 per kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij de R.K. Jongelingen-vereeniging bestaat het voor nemen a.s. jaar een voordrachten avond te geven bij den Heer Fennes. LEIDERDORP. Wegens onvoldoende deelneming zal in den loop dezer week ook hier ter plaatse het voorbereidend militair onderricht eindigen. LISSE. De werkzaamheden aan het Pius-gesticht zijn thans in zooverre ge vorderd dat de schutting reeds gedeeldelijk is ogenomen. groote verbetering zal het zijn wanneer de straat langs het gesticht, weike in verbinding komt met de School straat, zal zijn gelegd. NOORDWIJKERHOUT. Tegen a. s. Donderdag, 21 October des voormiddags len 1 ure is een openbare vergadering belegd door den Raad dezer Gemeente. Als punten van behandeling zijn o. m. aangegeven: lo Mededeelingen, 2o. Vast stelling begrooting dienst 1910. 3o. Be noeming onderwijzers herhalingsonder- wijs. Het herhalingsonderwijs neemt in deze gemeente een aanvang 1 Novem ber a. s. NIEUWKOOP. De kopziekte maakt hier veel slachtoffers onder het rundvee. In één week zijn er zes koeien aan over leden. Van morgen vond de landbouwer W. in den Nieuwkoopschen Polder een zijner beste koeien aan die ziekte ge storven. NOORDWIJK. De gemeenteraad' ver gadert op Woensdag 27 October, 's na middags half twee. NOORDWIJK. Gisteren ontving de heer C. J. L. van der Meer, lidderProv. Staten van Zuid-Holland en Wethouder onzer Gemeente, de aangename tijding, dat hij benoemd is tot Hofleverancier van Z. H. Paus Pius X, voor tuinbouw producten. Het schrijven, waarbij de aan stelling van den betrokkene werd gemeld, was onderteekend door den Kardinaal- Staatssecretaris, Merry del Val. OEGSTGEEST. Gistermiddag tusschen 3 en half vier uur had tijdens het korte doch hevige onweder een ontzeitend on geluk plaats. De arbeider Nicolaas Warmer dam verrichtte werkzaamheden in den Morschbeltpolder; toen het onweder uit brak wilde hij gaan schuilen in het in de nabijheid staande schuurtje van den heer D. den Hollander, waar reeds negen personen beschutting hadden gezocht. Op weg daarheen, op een 40 M. afstand van 't schuurtje, werd hij door een felle bliksemstraal ter aarde geworpen. Dit werd opgemerkt door het zoontje van den Hollander. De ontsteltenis onder de menschen was zeer groot en men huiverde zich naar de getroffene te begeven. De heer den Hol lander en ook de oude heer Hoogervorst, die beide eveneens in den polder bezig waren geweest met bollen planten, her stelden zich spoedig van den schrik en gingen naar de plaats des onheils, waar bleek, dat Warmerdam op slag gedood was. De verslagenheid onder de menschen was zeer groot. Nadat zijne vrouw, Martina Goverts voorbereid was op het droevig lot, dat haar man wedervaren was, werd het lijk door Hoogervorst, Jac. Hus en Joh. de Ruiter naar zijne woning vervoerd. De overledene was getroffen aan den linker schouder en het linker been; zijn Ideederen waren geschroeid; gelaat en handen zijn evenwel ongeschonden ge bleven. RIJNSBURG. D. de M. alhier werd gisteren zoodanig door den bliksem ge troffen dat zijn hoofdhaar en wenkbrauwen schroeiden. Verder bekwam hij geen letsel. STOMPWIJK. Gisterenavond werd al hier op een druk bezochte vergadering overgegaan tot het oprichten van een Fanfarekorps. Als voorloopig bestuur werd gekozen de heeren Van Zanten, voorzitter, Kneij- ber, secretaris, Van Geijlswijk, penning meester. De instrumenten van Fransch fabrikaat zullen geleverd worden door den heer W. F. Schinck, Leiden, die ook als direc teur is benoemd. heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) den WelEerw. heer Th. J. van de Laar; tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart) den WelEerw. heer W. J. Slenders, en tot kapelaan te Spierdijk den WelEerw. heer Th. W. Lotynans, die assistent was te Leiden (H. Petrus). Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel. F. A. DAMEN Wijnhandelaren - Hofleveranciers Kantoor Burgsteeg LEIDEN. Academienleuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candi- daats-ex. in de rechten de heeren P. J. M. Kallen [Sittard] en W. de Gavere [den Haag]; doctoraal ex. in de genees kunde de heer H. J. Meyling [Borne O.] theoretisch geneeskundig examen de heer M. Flohil [Den Haag]. UTRECHT. Propaed. ex. theologie de heer M. W. A. Kalkmancand. theol. (eerste deel)de heer E. V. J. Japchen kerkel. voorber. ex.de heer J. de Bres. AMSTERDAM. De heer W. M. de Vries, in de plaats van prof. Kuhn, be noemd tot hoogleeraar in de patholo gische anatomie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, aanvaardde gister zijn ambt met een rede over „De waarde van het onderzoek der aange boren misvormingen". Onze landgenoot dr. André Jolles, privaat-docent in algemeene kunstge schiedenis aan de Universiteit te Freiburg in Baden, begon Zaterdag zijn voor drachten als privaat-docent aan de Ber- lijnsche Universiteit met een rede over de kunst van het nieuwe rijk in Egypte. (13) Kerknieuws. Pastoor J. P. Hunting f. De ZeerEerw. heer J. P. Hunting, pastoor te Vlissingen, is gisteren in den ouderdom van 54 jaren overleden. De overledene, op 14 Januari 1855 te Haarlem geboren en in 188Ó priester ge wijd, was sedert 4 April 1905 pastoor te Vlissingen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem R. K. Volksbond te Sassenheim. Zondagavond hiekl de afdeeling Sas senheim en Omstreken eene vergadering die ook toegankelijk was voor niet-leden. Na opening der vergadering en voor lezing der notulen, deelde de voorzitter mee, dat zich voor den teekencursus maar 2 deelnemers hadden aangemeld, zoodat door te kleine deelname, deze cursus niet kon doorgaan. Hierna had de installatie plaats van eenige nieuwe leden. Vervolgens hield de geestelijk adviseur der afdeeling zijn aangekondigde lezing. Na met de woorden der jongste circu laire van de Hoogwaardige bisschoppen aangegeven te hebben, welk onderwerp zou worden behandeld, schetste de Eerw. spreker ons in algemeene trekken de werkzaamheid der Katholieke Kerk, ook waar het stoffelijke zaken betreft, gedu rende Haar bestaan van 19 eeuwen. Kort samengevat luidde het aldus: de H. Kerk is de groote weldoenster van het mensch- dom. De eerw. spr. verklaarde eene dusda nige inleiding gehouden te hebben, om te laten zien, dat wc ons veilig in zake sociale kwestie's aan de leiding der H. Kerk kunnen toevertrouwen, ja zelfs, dat we dit moeten, omdat zonder de Kerk geen bevredigende oplossing kan gevon den worden van het maatschappelijke vraagstuk, hetwelk naast andere redenen ontstond, wijl het geloof verdween. Met de Kerk moeten de afzonderlijke personen meewerken in de vereenigingen de Encycliek „Rerum Novarum" zegt ons dit duidelijk. Reeds voor Leo XIII z.g. dit, zijn ver langen, in de genoemde Encycliek open baarde, had de R. K. Volksbond zich ge vormd patroons en werklieden samen vereenigd. De geestelijk adviseur betreurde het, dat er alhier drie groepen waren, in wier sympathie onze Bond zich niet mocht ver heugen. Vooreerst vele patroons en ve len, die later als zoodanig hoopten op te treden. Ten tweede: vele werklieden, vooral jongeren en ongehuwden, die nog onge organiseerd rondliepen, deze allen wekte zijn eerw. op. tot aansluiting, doch voor al wilde hij een derde groep aansporen, n.l. degenen, die zich volgens Leo's ver langen wel vereenigd hadden, doch niet op cene wijze, zooals Leo XIII wenschte; het waren, zoo zeide onze Adviseur, de Katholieken, die zich bij de niet-Roomsche vakvereeniging ,,Een zij ons doel" hadden aangesloten. Leo XIII verlangde, dat Katholieken zich in Katholieke bonden zouden ver eenigen; het blijkt uit de Encycliek. Pius X verlangt hetzelfde, doch in bijzondere gevallen liet Z. H. de beslissing over aan de Bisschoppen. Welnu, onze bisschopepn verklaarden herhaaldelijk„Onze onder- hoorige Katholieken moeten zich* veree- niger. in Katholieke organisation". Voor een Katholiek, die 't kerkelijk ge zag eerbiedigt, dus reden genoeg, om al dus te doen. Doch wij mogen gerust vragen: „Waar om beslisten de bisschoppen aldus?" De Eerwaarde spreker zette de rede nen daarvan uiteen in de weerlegging van twee- tegenwerpingen, n.l. De voorstanders der neutrale vereeni gingen zeggende vragen die wij behan delen zijn slechts van zuiver stoffelijken aard, waarmede de godsdienst niets te maken heeft. Deze opmerking werd weerlegd als volgt 1. Er zijn drie soorten van vragen mo gelijk: le. zuiver geestelijke cn zedelijke vragen, bijv. Is de ziel onsterfelijk? Is stelen geoorloofd; 2e. zuiver vakkundige vragen, bijv.Hoe teelt men het beste hyacinthen? 3e. zuiver economische vra gen, m. a. w. vragen, die den stoffelijken vooruitgang van den persoon betreffen, bijvoorbeeldjHoe kunnen we niet .een korteren werkdag verkrijgen, met behoud van hetzelfde weekloon? Met het eerste soort vragen houdt de vakvereeniging zich niet bezig, wel met de tweede en geheel in 't bijzonder met de derde categorie. Wat nu deze laatste betreft, zijn deze zuiver stoffelijk? Immers neen; omdat men bij de behandeling daarvan dege lijk rekening te houden heeft met recht vaardigheid, met naastenliefde, met Chris telijke voorzichtigheid en hieruit volgt vanzelf, dat de godsdienst een woordje mee te spreken heeft in deze vragen. II. Een vereeniging mag zich niet op een tegenover den godsdienst neutraal punt plaatsen, omdat zij een verzameling is van personen, die ieder op zich ge houden is, God als richtsnoer van al zijn doen -en laten te nemen. III. Het ideaal van een Christen moet zijn alles te doordringen van de Christe lijke beginselen, dus ook de vereeniging. IV. Met een woord van Leo XIII en een verwijzing naar hetgeen wij ook in ons land zien gebeuren, wees de Eerw. spr. er ten laatste op, dat de „neutrale" ver eenigingen, als zij kleur moeten beken nen socialistisch zijn. Dus was de gevolgtrekkingeen Katho liek behoort niet thuis in eene neutrale vereeniging. Met dit alles is de Katholiek, die lid is van een gemengd Christelijke veree niging, het roerend eens: neen, niet in een neutrale vereeniging, maar wij kunnen ge rust lid worden, van eën gemengd Chris telijke vereeniging, omdat we klaar kun nen komen met de beginselen van het Christendom. Deze zijn gelijk van Katho lieken en Protestanten. Hierop antwoordde de geestelijk ad viseur. I. Voor den Katholiek bestaat het volle en eenig ware Christendom in de Ka tholieke Kerk. Zeker, er zijn eenige pun ten van overeenkomst tusschen Katholie ken en protestanten, maar men vergeet dat er groot en in deze alles beslis send onderscheid bestaat, n.l. dat de Ka tholiek een in zake geloof en zeden ver plichtend en bindend kerkelijk gezag er kent, hetgeen de protestant niet doet. Voor ons Katholieken heeft het kerke lijk gezag mee te spreken in vragen van rechtvaardigheid, naastenliefde en Chris telijke voorzichtigheid. Voor den protes tant niet. Als dus Katholieken zich met protestanten vereenigen in bonden, waar deze vragen noodzakelijk ter sprake ko men, dan sluiten zij, tegen hun overtuiging t kerkelijk gezag buiten, daar de pro testanten, volgens hunne overtuiging, har telijk zuilen bedanken, niet alleen voor inmengingen, medezeggingschap van het Roomsche kerkelijk gezag, maar zelfs voor het toezicht bij hunne vergaderingen. Nog op verschillende andere manieren en ook met verwijzing naar de „Rerum Novarum" lichtte de Eerw. spreker dit zelfde toe. II. Het ideaal van een Katholiek moet. zijn, alles te doordringen van de Katho lieke beginselen, dus ook de vereeniging'. In aansluiting met de vermaning van St. Paulus„Neemt in alles het schild des- geioofs", wekte hij de Katholieken op, voor dat ideaal te strijden. Het Geloof zij de drijfkracht van ons aller leven. Het Geloof naast ons, om ons te verdedigen het Geloof in ons, om ons te bewaren; het Geloof vóór ons, om ons te leidenhet Geloof achter ons, om ons te bewaken; het Geloof over ons, om ons te zegenen. Omdat 't Katholiek geloof met zijn licht, met zijn gloed en warmte, met zijn vrede- lach, met zijn blijde hoop, met zijn innige liefde, alleen in staat is, de onrust der volken weg te nemen. Ten slotte verklaarde de Eerw. Advi seur nog met de woorden van een circu laire der Hoogw. Bisschoppen, den len Juli 1906 uitgegeven, dat het volkomen geoorloofd was federatief, dat wil zeggen verbonden, samen te werken met andere vereenigingen voor bepaalde wenschelijk geachte doeleinden, inzooverre de Katho lieke beginselen dit toelaten, om te be sluiten, dat uit al de aangehaalde rede nen blijkt, dat hei een bewijs is van kin derlijke eerbied en gehoorzaamheid, een bewijs vau een gezond Katholiek verstand, als Katholieken zich vereenigen in Katho lieke bonden, die strijden onder de banier des kruises. Zoo moet het zijn, want: Het kruis in topy Zoo varen wij Door 's werelds tij, Ten hoogen hemel op. De eerw. spreker werd door allen har telijk toegejuicht en de voorziitcr was aller tolk, toen hij zijn Eerw. hartelijk dankte voor zijne schoone lezing. Tevens wekte hij de aanwezigen op, door hen te wijzen op de vele werkzaamheden der afdeeling en hare onderaldeclingcn, lid van den N. R. K. Volksbond te worden. Kinderverlamming. In de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" schrijft Dr. X. een artikel ovct deze ziekte, waaraan het volgende wordt ontleend Wijl er bij velen een - zeer ver klaarbare behoefte schijnt te bestaa om van deze ziekte, die den laagten tijd zooveel van zich doet spreken, wat meer te weten, en, ook ter geruststelling van al te zeer verontruste gemoederen, wil ik er een en ander over mededee- r», dat wetenswaard geacht'kan wor den, Aard en wezen van de ziekte. De z.g. „kinderverlamming" (polio myelitis anterior acuta) is een echte infectie-ziekte, d.w.z. in haar wijze van optreden en verloop, en niet 't minst ook" door het voorkomen van kleinere of grootere epidemiën, kenmerkt zij zich duidelijk als een aandoening die door levende ziekte-kiemen (meestal met den algemeenen naam: bacteriën of micro ben aangeduid) wordt verwekt. Dat mag wel als vaststaand worden aangenomen, hoewel de ziekte-verwekker zelf nog niet bekend is. Toch is met dit in zicht reeds iets verkregen. In de eer ste plaats immers is daarmee de weg min of meer aangewezen om de ziekte geheel te doorgronden, wat steeds een eerste eisch is voor eene rationeele behandelingen in de tweede plaats is de hoop niet al te ijdel dat men er in zal slagen om; ook vóórdat de ver wekkende microbe gevonden is, met be hulp van de methode der serum- of inentings-behandeling de riekte te be strijden. Op 't oogenblik' schijnt slechts zoo veel vast te staan, dat aan een ver band met de, ook1 in de laatste jaren zooveel genoemde hersen-ruggemerg- vlies-ontsteking (meningitis cerebro-spi- nalis epidemica), niet bëho'eft gedacht te worden. Langs welken weg de bacteriën in het menschelijk lichaam binnendringen is ook niet bekend. Er is aanleiding om de neus-keelholte als y.porte d'entrée" te signaleeren, terwijl anderen het maag darm-kanaal en weer andere beide we gen aansprakelijk stellen. De binnengedrongen bacteriën ver oorzaken, naast meer algemeene ver schijnselen (als koorts, gevoel van ziek- zijn, e. a.) een ontsteking op de plaats waar zij zich bijzonderlijk nestelen dat gedeelte van het ruggemerg van waaruit de spieren in hoofdzaak van armen en beenen ,tot bewegjng geprikkeld wor den. Van de hevigheid der ontsteking- hangt de toekomst af: is het proces hevig en intensief dan wordt het zenuw weefsel er plaatselijk door te gronde gericht, en het gevolg is dat de bijbe- hoorende spieren, daar zij zich niet uit eigen kracht samentrekken, maar slechts wanneer ze langs de uit het ruggemerg tredende zenuwdraden daartoe het be vel ontvangen, voortaan verlamd blij ven. Vandaar de naam. In lich.tere ge vallen kan een tijdelijke verlamming, na genezing van het ziekteproces dat dan bruikbaar zenuwweefsel achterlaat, zich weer restitueeren. Het epidemisch optreden. Een voor de hand liggende vraag is dezehoe komt het, dat deze ziekte waarvan men kort geleden uiterst zel den iets vernam, nu plotseling heele epidemietjes veroorzaakt? In 1905 wa in zweden ruim 1000 gevallen; in 1907 had New-York er 3000! Óok hierin tas ten wij helaas weer vrijwel in 't duister. Over 't algemeen mogen wij zeggen, dat de infectie-ziekten neiging hebben zich aan vals-gewijs sterker te versprei den, en dan weer, min of meer plotse ling, geheel of bijna geheel te verdwij nen. Ook meent men te hebben opge merkt, dat de meeste infectie-ziekten neiging hebben om gaandeweg minder frequent en minder hevig te worden. Voor een ander-deel echter staan wij hier voor even raadselachtige natuur wetten, als die welke het plotselinge en onverwachte optreden van grootere of kleinere epidemiën beheerschen. Hoe de ziekte tegen te gaan. Onwillekeurig dringt zich aldus de schrijver aan ieder de meening op dat „de een liet van den ander over- krijgt" En men heeft kunnen lezen, dat deze vrees te Leiden tot een ware paniek heeft geleid onder de ouders van (voornamelijk de gegoede) school kinderen. Zij namen in grooten getale eenvoudig hun kinderen tijdelijk van school, zoodat er geen ander middel op zat dan de scholen te sluiten, bij gebrek aan leerlingen! Tegen een dergelijke rigoureuse, en het moet er dadelijk bijgevoegd, misplaatste self-help mag gerust en met eenige klem worden ge waarschuwd. Niet alleen dat zij een noo- delooze consternatie onder de bevolking verwekt, maar bovendien heeft het nauwkeurigste onderzoek nog geen ge val kunnen vinden waarin zulk een ge vreesde infectie op school zelfs waar schijnlijk was. Daar komt bij, dat de ziekte slechts uiterst zelden optreedt bij kinderen, die ouder zijn dan ongeveer vijf jaren. Te Leiden e. o. zijn nu bijv. van de 23 aangetaste kinderen slechts 2 ouder dan zes jaar. Niettemin worden voor alle zekerheid en ter ge ruststelling de schoollokalen gedesinfec teerd en mag men hopen dat hierna de meer ontwikkelde ouders zullen me dewerken om de bestaande ongerustheid niet noodeloos te vermeerderen, waar er immers van overheidswege geen aan leiding wgrdt gevonden om de scho len te sluiten. Gelijk zoo vaak staan wij ook hier voor liet pijnlijke feit, dat ernstige lie den tot nadenken stemmen moet, dat bijna uitsluitend kinderen uit behoef tige kringen worden aangetast. Tegen ever de zelfs overdreven bezorgdheid der hoogere maatschappelijke kringen met hun spontaan en al te voorbarig separatie-systeem, staan hier helaas een betrekkelijke zorgeloosheid cn hygiëni sche wanverhoudingen, die door onkun- kunde en onvermogen worden gevoed terwijl de doeltreffendheid van voor lichting en aansporing tot voorzichtig-; heid het blijkt immers zelfs on der meer ontwikkeld publiek tot on gerustheid en angst dreigen aanleiding! te geven, die tot het gevaar in oneven redige verhouding staan, en dus af te keuren, betreurenswaard en schadelijk zijn. Te Leiden zijn nu uiterst doel treffende maatregelen genomen om, zon der noodeloozen angst te wekken, toch j alle eenigszins verdachte gevallen on middellijk op het spoor te komen en nauwkeurig te kunnen nagaan (o.a. heb ben alle hoofden van scholen aanschrij ving gekregen om van ieder geval van vvillekeurig onwelzijn van een der leer-, lingen onmiddellijk aangifte te doen, j waarop onderzoek volgt van den huis- medicus met den schoolarts.) Het 1 ij k t m ij onmogelijk' da fy met de ervaring, ten opzichte van de zeer goede voorzorgs-' maatregelen bij het onlangs "oorkoraen van cholera, nog oo versch in het geheugen, men zich niet ook thans op de daarvoor gestelde autoritei-, en rustig zou willen verlaten, vertuigd dat men wel hooren al wat en wanneer er gedaan moetworden. Dit neemt intusschen niet weg, dat men, ook nu reeds, eens een keertje eerder den dokter kan laten halen dan anders zou geschieden, vooral als men weet dat van deskundige zijde wordt ermoed, dat zich af en toe z.g. abor- tief-vormen van de ziekte voordoen, die, verigens vrijwel onschuldig op zich zelf, onder een gering onwelzijn een uiterst zachtaardige vorin van de ziekte zijn. Niet alleen kan voor de kennis van de verspreiding der ziekte het nagaan van zulke gevallen van on berekenbaar nut zijn, maar bovendien geldt de regel, dat, al zijn onze mid delen om de ziekte rechtstreeks te be-' strijden vrij gering, een spoedige behan deling van een infectie-ziekte als deze ongetwijfeld kan meewerken om het ver loop der infectie te verzachten. Ten slotte nog een enkel woord over het verloop van de ziekte. Daar is al dadelijk één. gunstig feit te vermelden: dat zij bijna nooit dood el ijk is. In de overgroote meer derheid der gevallen heeft herstel in zooverre plaats, als de verschijnselen van oogeublifckelijk ziek-zijn verdwijnen dan zijn het de nabh/fr-vde verlammin gen gewoonlijk in <-en meer lede maten, die verder de jOo.ne patientjes een dringende behoefte aan medische behandeling geven. Het ware nutteloos, en ook verkeerd, te verbloemen dat deze verlammingen inderdaad een heel droevig merkteeken zijn, dat de ziek te achterlaat. Maar gelukkig zijn daarin wel eenige gunstige punten op te mer ken. Vooreerst gaat de verlamming ge durende de eerste maanden na de ziek te meestal aanmerkelijk terug, zoodat het blijvende zich ten slotte vaak tot enkele spieren beperkt. Voorts staan ons in massage electriciteit, heilgym nastiek enz. verschillende middelen ten dienste, die een gunstigen invloed kun nen uitoefenen. En ten slotte mag dank baar worden vermeld, dat de chirurgie ons in de laatste jaren een in menige gevallen uiterst heilzame operatie heeft doen kennen die ook hier tegenwoordig, veel en met succes wordt toegepast: het z.g. overplanten van pezen (spier- uiteinden). Zij bestaat daarin, dat het einde van een verlamde spier wordt doorgesneden en verbonden met dat van een gezonde, bij voorkeur natuur lijk van een die of zq^f een onderge schikte functie heeft te verrichten, of een functie die zooveel mogelijk met die van de verlamde overeenkomt. Op deze wijze is men er in geslaagd menige verloren functie weer geheel of althans grootendeels te herstellen, en daarmede ook aan hen die aan de gevolgen der kinderverlamming" lijden een onschat- baren dienst te bewijzen. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Kantonrechter Mr. Kloppenburg. Griffier Mr. Fokker. Voor heden stonden op de rol 141 za: ken, waarvan 133 geschikt voor behande ling in het openbaar. In de zaak van N. v. O., de vorige week gedagvaard wegens het vïsschen zon der vergunning, werd heden gehoord de verbalisant Witteman. Ondanks, misschien tengevolge diens brecde uitlegging der zaak, kwam den ambtenaar v. O.'s schuld niet bewezen voor, waarom hij vrijspraak vroeg. In de zaak van J. H. Th. B., de vorige week uitgesteld, werd gehoord de onbe zoldigd rijksveldwachter van Hazerswou- de. Hij had, zeide hij, bij de verbalisatie de mazen van de schakels gemeten, dez$ waren 10 m.M. te kort. Eisch 2 maal 4 gulden of 2 maal 2 d. met vernietiging der inbeslag genomen schakels. G. de J., 34 jaar, koopman te Woubrug-, ge, had zich te verantwoorden wegens het rijden met een rijwiel zonder licht onder Zouterwoude. Volgens proces-verbaal had hij aan verbalisant een valschen naam op gegeven. j Bekl. beweerde gedurende de week waarin 't procesverbaal plaats had, op de tentqpnsklüjig te Gpuda tf rijn g

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2