26 De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 22. Bureau OUDE SINGEL. 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/1 cent. Dinsdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Pers. De Landbonwbegrooting voor 1910. Het sutrechtsch Dagblad" wijdt een hoofdartikel aan de begrooting voor Land bouw. van Minister .Talma's departement, jvelke ook dit jaar aldus het blad een gunstigen indruk maakt. Ambtelijke sleur wijkt voor frisschen ondernemings geest, de vroeger opgenomen taak wordt onderhouden en afgewerkt en daarnaast opent het departementaal beleid nieuwe vergezichten van nieuwe uitnemende werkzaamheid. 't Is waar, de kosten der staatsbemoei ing met den landbouw klimmen voortdu rend. Maar tegenover deze schaduwzijde staat veel, heel veel licht. En gelet op de goede uitkomsten is de hooge reke ning der landbouwbegrooting zeker niet te hoog. De Regeering geeft blijkt, meent het blad, op het bereikte te willen voortbou- ;wen. Ze ontsluit nieuwe wegen voor nieu- jve werkzaamheid. Ze toont ook toegan kelijk te zijn voor wenken en adviezen van buiten het departement. En dit gemis aan ambtelijke eigenwijsheid verdient jvaardeering. Uit dit getuigenis volgt niet, dat het landbouwbeleid onder alle omstandighe den en ten alle tijde vlekkeloos zou zijn. Het blad noemt enkele maatregelen op, fcooals export-vieeschhouwerij,- waarmede het zich niet goed kan vereenigen en ver volgt dan Een uitstekend plan is de in deze be grooting aangekondigde landbouw telling, omdat ze de onmisbare grond slag zal blijken van toekomstige sociaal- agrarische politiek. De onmiddellijke ambtsvoorganger van minister Talma, (de Vrijz.-dein. mr. Vee- gens, Red. L. C.) is in dat opzicht heel ernstig te kort geschoten. Toen de instel ling eener landbouw-enquête-commissie in de Tweede Kamer werd gewraakt en de. vrees werd uitgesproken dat bij zoo uitgebreid vooronderzoek in de eerste tij den niets van sociaal-agrarische staatkun de terecht zou komen, gaf minister Vee- gens daarop slechts het snauwend be scheid dat men, zóó redeneerend, blijk gaf den minister niet te kennen. De jaren zijn nu voorbijgegaan, de sociaal-agrari sche staatkunde toeft nog altijd in de cou veuse, enquête-commissie genaamd, en de zelfoverschatting van minister Veegens is voor ieder duidelijk aan den dag getre den. De beteekenis der nu voorgestelde landbouwtentoonstelling is geen andere dan een poging om alvast zelf de hand uit te steken en niet noodeloos te blijven wachten op het lang uitblijvend commisso riaal rapport (naar verluidt zal dit rap port binnen enkele dagen verschijnen. Red. L. C.) Groot is de onzekerheid over aantal en omvang der land- en tuinbouw bedrijven, over de verspreiding van het pachtstelsel, als ook over de sterkte van den veestapel. De tot nu toe gebezigde opgaven der landbouwstatistiek zijn bij FEUILLETON. 22) Van toen af, betuigde de grijsaard Zijn ijVerigen büur een toenemende sym pathie en eens, toen beiden zich sa- !men in de vestibule bevonden, zeide 'mijnheer Gensenne tot zijnen jeugdigen Ibjuur Het verheugt mij, mijnheer, 'te [kunnen danken voor de zorg, waarmee Igij mij eene dagelijksche vermoeienis [bespaart. Geloof, mijnheer, antwoordde de [Jonge man, dat ik het een groot ge noegen vind u een dienst te bewijzen, leder ander als ik zou het ook gedaan hebben. Dat is niet zeker, antwoordde [Mijnheer Gensenne, het hoofd schud dend de eerbied voor de witte haren [verdwijnt meer en meer, en wij zijn ver van den tijd, waarop de jongelie den opstonden voor den ouderdom. Ik Jcom regelmatig sedert veertig jaar op de Bibliotheek en nooit heeft iemand Voor mij deze beminnelijke voorkomend heid gehad. m Het spijt mij yoor. hen, die jbij m herhaling oiul»:» eikend en onbetrouwbaar gebleken. De urgentie van haar aanvul ling en verbetering is herhaaldelijk reeds bepleit. En een werkelijk beeld van den landbouwtoestand zal eerst bij een goede landbouwtelling te verkrijgen zijn. Ook in menig ander opzicht, getuigt de landbomv-begrooting van ruimte in den blik. Het blad maakt achtereenvolgens mel ding van de voorgenomen verbetering in de opleiding van vee-verloskundigen, als ook de beoogde uitbreiding en wijziging van het subsidie stelsel voor de veefok kerij. Belangrijk is de aangekondigde waarschijnlijke opheffing der landbouw- winterschool te Dordrecht, welke kwijnt, ja zelfs afstervende is. Langer staat het blad stil bij de t u i n- bouw winterschool voor de b 1 o e m bollenstreek. Het meent, dat eenige onze kerheid de voorgenomen vestiging om sluit. De mededeeling, dat nog in het tweede halfjaar van 1910 die school geopend zal worden, heeft stellig velen verblijd. De bloembollenteelt is een wereldcultuur en goed middelbaar vakonderwijs vindt er een uitgebreiden akker te bewerken. Op de begrooting wordt nu een som uitgetrokken niet alleen voor personeel en voor inrichting der school, maar ook voor meubileering. Hoeveel banken, stoe len, borden, etc. er dus benoodigd zullen zijn, is klaarblijkelijk dus al nauwkeurig becijferd. Doch waar de school zelve ver rijzen zal is nog een vraagteeken. In de bollenstreek, zegt de memorie van toelichting, maar heel erg duidelijk is zulk 'n plaatsbepaling niet. De bloembollencul tuur strekt zich uit van Schiermonnikoog tot Renesse op Schouwen. Wat beperkter genomen is toch de geheele duinzoom van Wasseneer tot Heiloo als bollenstreek te beschouwen. Waar zal de school nu komen? Verle den jaar was de Regeering nog in aar zeling. Bij de bollenkweekers werd toen een verwoede strijd gevoerd of Haa r- lem dan wel Lisse of Hillegom de plaats der vestiging zou zijn. En de vraag mag wel gesteld worden of bij de Regee ring de aarzeling van verleden jaar nu beëindigd is. Alvorens de Tweede Kamer gelden voor deze nieuwe tuinbouw-winterschool toestaat, meent het blad, behoort er ze kerheid te zijn aangaande de plaats der vestiging. Wordt deze onderwijsinrichting geves tigd in Hillegom of Lisse, met an dere woorden dusin een der plattelands gemeenten van het Z.-H. bollendistrict, dan zal ze een onderwijsinrichting blijven, vrijwel alleen voor die enkele bloeiende dorpen in de naaste omgeving. De afge zonderde ligging zal een beletsel zijn en blijven voor de leerlingen uit andere dee- len van de duinstreek. Het plaatselijk on derwijs verkrijgt dan haast noodwendig een plaatselijk karakter, het zal geheel zicb gaan richten op de behoeften en belangen der streek en een werkelijke inrichting voor middelbaar tuinbouwonderwijs zal de school dan vrij zeker niet kunnen zijn. Haarlem of Leiden zijn voor de stichting der nieuwe onderwijsinrichting als van zelve aangewezen. Daar zullen ook leerlingen uit andere gedeelten van het bloembollendistrict ter school kun nen gaan. Die leerlingen zullen allicht ko men (althans voor een belangrijk deel) uit andere kringen dan met eene plaatse- selijke onderwijsinrichting worden be reikt. En omdat het karakter der school nauw samenhangt met de plaats der ves tiging dient de Minister zijn aarzeling en zijn onzekerheid toch eindelijk te over winnen. Zoo dit niet geschiedt zal de Tweede Kamer voorzichtig handelen, als ze het toestaan der gelden naar een suppletoire iling verwijst". i&elgie. De socialistische meerderheid in den gemeenteraad van Seraing heeft beslo ten al de namen van heiligen, of van zaken die naar „clericalisme" rieken, en aan straten der gemeente gegeven zijn, te ver vangen door den naam Ferrer en van an dere „anti-clericale" helden. Dezelfde meerderheid heeft ook besloten dat, te re kenen van 1 November a.s. al de kruisen en heiligenbeelden uit de lagere en be waarscholen der gemeente zullen verwij derd worden. En dat allemaal om Ferrer te wreken! FVasrakriJSc. De Parijsche Raad verwierp het voor stel van het gemeentebestuur om aan een straat te Parijs den naam Ferrer te ge ven en de kleinkinderen van Ferrer te adopteeren. Het geheele gemeentebestuur heeft zijn ontslag ingediend. Italië. Tijdens zijn bezoek in Italië verlangde de Czaar als zijn lijfadjudant den Burge meester van Rome, Nathan. Het is te begrijpen, dat hij zich het liefst toever trouwde aan den lieveling en geestelijken leider van het Canaille, daar de regee ring niet bij machte is het in bedwang te houden. Voor de Italiaansche regeering dus een aardige oplossing van de kwestie. Alzoo wordt Nathan wellicht redder des vaderlands en ridder van St. Andreas. Op het Vaticaan ziet men zonder de minste ongerustheid in Spanje de liberalen! aan het bewind komen. Men is er vast van overtuigd dat de nieuwe minister-presi dent Moret niets ondernemen zal tegen de rechten en vrijheden der Kerk in Span je, en trachten zal, evenals hij deed on der zijn vorig bestuur, om de vriendschap pelijke betrekkingen met den H. Stoel te bewaren. dag 17 November spreken over: „De Middenstandsorganisatie in Nederland" en prof. mr. Jos. Jitta Donderdag 18 Nov. over: De kredietorganisatie voor den Middenstand". Op het Middenstandscongres te Parijs zal Dr. J. Nouwens uit Heeswijk Woens- werkten, mijnheer. De jonge man groette Mijnheer Gen senne eerbiedig en verwijderde zich. De grootvader van Juliana, hernam zich de handen .wrijvend, den weg naar huis. Gedurende den avond, scheen hij op gewekter dan gewoonlijk en toen zijn kleindochter de oorzaak daarvan vroe, antwoordde hij: Gij vergist u niet, Julianaik ben over mijn dag verrukt, ik heb! u reeds over mijn tafelbuur gesproken. Ja, grootvader. Welnu verbeeld u dat ik heden een zaak ondekt heb1, die mij verrukt. Aan zijn onderwerp. Ja, aan zijn onderwerp. Welk, grootvader? Hij kent Hebreeuwscfh. Welnu, vroeg Juliana. Gist gij het niet? Neen grootvader. Ik zal mijne vertrouwen voltooien. Ik heb u gesproken over zijne dienst vaardigheid, over de sympathie die hij mij inboezemt en ziehier mijn plan. Het ijs is tusschen ons gebroken, ik heb besloten hem tot mijn vriend te mken. Volg mijne redeneering. Een vriend die Hebreeuwsch kent! In plaats van mij te houden aan de vertaling van de Sep tuagint &n de. yulgaaj, zal ik /iy het boek der Heiligen en der Profeten van de oude wet, vers voor vers kunnen kennen, dit boek, dat slechts overtrof fen is door het evangelie. Ik' zal aan de bron zelf putten van de oostersche poezië, ik zal in oorspronkelijken vorm vinden de prachtige schilderingen der schepping, die Mozes ons naliet, ik zal de verteederen of vertoornde klanken van David en Jeremias" hooren, ik zal in gewijd worden in de boeken van Es ter, Ruth en Judith. 1 Ja, gij hebt gelijk, mijn vader, dit zal voor u een groote vreugde zijn. Echter, indien de tegenwoordigheid van mijn vertaler u zou hinderenin dien gij u 's avonds van mij verwij derde, onder het voorwendsel van mij aan mijne dierbare studiën te laten, dan zou ik van mijn verlangen de Bijbel naar de Hebreeuwsche tekst te leeren ken nen liever afstand willen doen. Vrees zulks niet, dierbare groot vader, antwoordde Juliana, Mijnheer Gensenne omhelzenddaar gij het wenscht zal ik blijven. Het zal voor mij een genot zijn, minstens gelijk aan het uwe en ik zal op geen enkele der bijeenkomsten ontbreken. r— Dan ben ik volmaakt gelukkig, zei- de mijnheer Gensenne. 5—' Toch is er nog een bezwaar te LEIDEN, 26 October. Rijnland. Ingediend is door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland aan de Ver- eenigde vergadering van dat Hoogheem raadschap de begrooting voor den dienst 1910 in ontvangst op f323948, in uitgaaf op f322794,. sluitende alzoo met een batig saldo van f1154. Bij de uitgaven zijn geraamd o. a. kosten van huishoudelijk lectuur f 51801 openbare werken f 181832; waarnemingen en toezicht f6622; buitengewone uitgave f68124. De ontvangsten vermelden: Wegens vroegere diensten f62869 in komsten van bezittingen f35655; op brengsten van sluizen en bruggen f14615; aanslagen over landerijen f137307; buiten gewoon f 50800. De Maskerade in 1910. Thans is definitief bepaald, dat de hoofdpersoon bij de Leidsche maskerade het volgend jaar zal zijn de heer W. T. Tromp Meesters. Te Apeldoorn is in den ouderdom van 81 jaar overleden de gepens. diri- geerend officier van gezondheid le klas (kolonel) J. M. .Engelhard, die van 1880 tot 1884 chef was van het Militair Hospitaal te dezer stede. In den ouderdom van 58 jaar is alhier overleden dr. J. G. Kramers, chef der 9e afdeeling van 's Lands planten tuin te Buitenzorg. De le luitenant J. M. Sluijs van het 4e regiment infanterie „alhier wordt ingevolge beschikking van den Minister van Oorlog met ingang van 1 November a. s. bij het departement van oorlog ge detacheerd. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn de reserve-serganten P. A. Kouwenhoven, A. W. Tapper en D. van Mullem, van het 4e regiment infan terie, benoemd tot vaandrig. Bij het gehouden examen voor ser geant le klasse, waaraan 13 adspiranten van het 4e regiment infanterie alhier deelnamen, zijn er 9 afgewezen. Voldaan hebben de sergeanten G. van der Maar, C. L. Orthel, J. de Kok en J. Pieterse. BOSKOOP. Door een der boomkwee kers. alhier werd een reuzenorder ont vangen voor 35,000 stuks blauwe sparren, van de conifeer Picea pungens glauca Kosterii, welke voor eenige jaren door den heer A. Koster Mzn. voor het eerst in handel zijn gebracht. Deze planten zijn bestemd voor Amerika en moeten dienen ter beplanting van een park en een grooten heuvel, toebehoorende, Welk bezwaar? De toestemming van den jongen man te krijgen. Ik heb een voorgevoel dat hij het zal aannemen. Laten wij het hopen, dierbare va der, en tracht het zoo vroeg mogelijk te weten. Den volgenden dag, Jna veel nage dacht te hebben over zijn plan, dat voor hem een soort van idéefixe werd; stond mijnheer Gensenne een kwartier voor de opening, voor de deur van de bibliotheek. Hij keer naar eenige kinderendie aan het spelen waren, vouwde een krant open, die hij niet las, toen de groote klok sloeg, trad hij binnen. 'Zoo- als gewoonlijk bracht men hem zijne boeken maar mijnheer Gensenne wacht te tevergeefs op zijn buurman, de jon ge man verscheen niet. Den volgenden dag zag de grijsaard hem ook niet meer. Een dubbele ongerustheid maak te zich van hem meester. Hij vroeg zich eerst af, of hij misschien met zijn werk gereed was. In dat geval zou hij in langen tijd niet meer op de Biblio theek komen. Of wel hij kon ziek zijn bij deze gedachte gevoelde hij zich droevig en zijn hart klopte. Hij had zich niet bepaald rekenschap kunnen geyen van de§e vriendelijke sym£athie. naar uit goede bron vernomen werd, aan denAmerikaanschenmilliardairRockefeller. Bij benadering kan eenigszins berekend worden het bedrag van deze enorme order, wanneer men weet, dat deze planten per stuk kosten, naar gelang der grootte, f3 tot f 15, waarbij bovendien komen in komende rechten, assurantie, vracht en emballage, deze laatste niet te vergeten, want nadat de wortels der planten met mos zijn omwoeld en in linnen zijn inge naaid, worden ze verpakt in houten kisten, welke alleen een uitgave van f 5000 zullen vorderen. HAZERSWOUDE. Aan de gisteren door den gemeenteraad vastgestelde begroo ting voor het dienstjaar 1910 worden de volgende cijfers ontleend. Het batig saldo der gewone ontvangsten volgens de laatst vastgestelde rekening bedraagt f 1117,16. De renten aan kapitalen, inschrijving op de grootboeken der Nationale Schuld worden geraamd op f 772,50; de op brengst van den tol aan den gemeente weg is f 400.De schoolgelden worden geraamd op f 450, d. i. f 105 minder dan ten vorig jare tengevolge van het verminderd aantal leerlingen op de open bare scholen. De ontvangsten en uitgaven ter zake der waterleiding worden ge raamd op f 6000. De opbrengst der be lastingen is als volgt vastgesteld40 opcenten op de gebouwde eigendommen f 1804,44; 10 opcenten op de onge bouwde eigendommen f 1335,72 en 20 opcenten op het personeel f 1278,75, totaal f 4418,91. De hoofdelijke omsiag is geraamd op f 5200; de hondenbe lasting op f 300.en het vergunnings recht op f 250. De gewone rijksuitleenin- gen in verband met de wet van 24 Mei 1895 toonen eene vermeerdering aan van 50 tengevolge van de verminderde subsidie krachtens de wet op het lager onderwijs en* zal f5692.bedragen. De ondervvijs-subsidie is geschat op f 3360. Onder de uitgaven komen voorkosten voor de 9e tienjarige volkstelling f 200; kosten der politie f 1425; premiën aan brandspuitlieden f 300 en onderhoud van van brandbluschmiddelen f 250; kosten der verlichting f 325; onderhoud van wegen en voetpaden f 1200; jaarwedden van onderwijzers f 4100; overige kosten van het lager onderwijs f 1515; kosten van krankzinnigenverpleging f 1350 (waar van f 420 door Rijk en Provincie als subsidie wordt terugbetaald); rente van geldleeningen f 227,50; aankoop van 214 pCt. grootboekinschrijving f 1150 en onvoorziene uitgaven f 507,18s. HAARLEMMERMEER. Eenige brieven bestellers te Hoofddorp, die gezamenlijk een lot hadden gekocht in de verloting, gehouden vanwege de afd. Haarlemmer meer van de Holl. Maatschappij van Landbouw, hadden het buitenkansje daarop een paard te trekken. Tot brugwachter aan de brug bij Vijfhuizen is door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder benoemd de heer G. Walbrink, alhier. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der haring waren op den publieken afslag De kleine diensten door den jongen' man bewezen waren niet voldoende om hette verklaren. Zeker is het, dat Mijnheer Gensenne nog meer vreesde dat zijn oude buur ziek was, dan dat hij dacht, met hem zijn droom van arbeid en bijbelsche poësie niet te kunnen verwezenlijken.' Acht dagen gingen zoo voorbij. Mijnheer1 Gensenne informeerde bij een beambte, of men den naam van deze jongen ge leerde wist. Niemand kende hem. Welnu, zeide 's avonds Mijnheer Gensenne tot Juliana, ik' moet van mijn plan afzien. Hoe groot was den volgenden dag, zijn vreugde en zijne verrassing toen hij hem, waarover hij zich zoo ongerust gemaakt had bemerkte. Met een gevoel van vreugde, die hij niet poogde te ontveinzen, stak hij zijn hand uit, zeggende Ach, mijn beste jongen, wat ben ik blij u te zien. Ik ben zeer ziek geweest, ant woordde de jonge man, zijne bijbel openend, iHebt gij nog familie? iNeen, mijnheer, ik ben wees. Een diepe stilte yolgde op deze woorf den en beide werkers bogen zich over hyn boek. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1