PAANAKKER Co. Dames-Hoedenmaf azijn Dames- en kinderhoeden 3 Maarsmanssteeg 3. „De Kroon". Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. Haarlemmerstraat 151 Groote keuze Eiken Porte=rnanteaux, Kapstokken, Parapluie=standaards. Speciaal adres IJzersterke ScfiooSlaarasera, L. J. Castelein, M. van Kijn, 139 Haarlemmerstraat. Laée Prijzen. Btalaée. WOLTER8 (65) J. J. POLLMANN J. J. POLLMANN MAGAZIJN „ST. JOSEPH". J. J. POLLMANN. „ELECTRA". plaatsen van lantaarns in de Kerkbuurt of Poelgeest; de heer Boon aan den Morschweg. De Voorzitter oppert evenwel vele bezwaren. Daarna wordt tot den verkoop besloten. Ie. Adres Fanfarekorps „Crescendo", om vrijstelling lokaal. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken, omdat zij moeielijkheden vree zen met andere vereenigingen. De huur bedraagt thans circa f 39. B. en W. stellen evenwel, in verband met het adres voor f 50 uit te trekken voor volksconcerten. Zij zullen dan met beide bestaande vcreeniging in overleg kunnen treden en voor elk concert f 10 uitbetalen. Zonder discussie keurt de Raad deze voorstellen goed. 2e. Comptabiliteit. In verband met de aanstelling van een [4en gemeentewerkman is f 157,40 op den desbeireffenden begrootingspost te kort. Het plaatsen van de standpijp kostte f 24,69voor den aankoop van den grond van Iioogeveen is wegens notarieelc acte verschuldigd f 26.60 en aan Iioogeveen zal f 10 voor extra kosten worden toege kend. Deze gelden zijn te vinden uit de post onvoorzien, waaruit B. en W. voor stellen over te schrijven. Aldus besloten. 3e. Vaststelling gemeentc-begrooling, dienst 1910. Alvorens tot de behandeling over te gaan, leest de Voorzitter het rap port voor van de commissie belast met het nazien.der begrooting en bestaande uit de heeren Boon, v. d. Spek en v. d. Ameele. Hieruit blijkt, dat de Commissie geen op- of aanmerkingen heeft te ma ken en B. en W. iof toezwaait voor de roj ale wijze, waarop de begroeting slui tend is gemaakt, zonder dat belasting- verhooging noodig is. Zij wijst evenwel op een vijftal zaken: le. op het wensche- lijke van bestrating van, of het leggen van een paardenspoor in den weg vanaf den Jiaagschen straatweg tot aan de Groene- steeg; 2e. een deel der commissie (als hoedanig zich later de heer Boon ontpop te) vindt het bedrag, dat aan schoolgeld .wordt ontvangen, zeer laag; als van de gemeente goed onderwijs verlangd wordt is het redelijk dat een billijk schoolgeld .wordt geheven3e. de salarissen der wet houders hebben geen gelijken tred gehou den met de uitbreiding hunner werkzaam heden en wordt daarom voorgesteld de ze met f 50 te verhoogen4e het schil derstuk in het Raadhuis, ofschoon door oordedkundigen een kunststuk genoemd, bevindt zich in desolaten toestand en wenschf de commissie dat het gerestau reerd zal worden, zoodra de gemeentekas dit toelaat; en 5e. de begrooting met de memorie van toelichting jaarlijks gedrukt aan de leden toe te zenden. De Voorzitter zegt naar aanleiding van deze laatste bemerking, dat de kos ten veel te groot zullen zijn. Trouwens hebben de leden niet zooveel belang bij het bezit van deze stukken. Aan den Raad evenwel de beslissing. Nadat over dit punt verschillende leden van hunne opinie heb ben blijk gegeven, wordt besloten dat voor de raadsleden een afschrift tegen be taling der kosten verkrijgbaar zal zijn. Thans wordt de begrooting artikelsge- wijze behandeld. De salarisverhooging der wethouders van f 100 tot f 150 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. In be ginsel besluit de Raad tot restauratie van het schilderstuk; B. en W. zullen een na der voorstel indienen, zoodra geld hier voor beschikbaar is. Een post van f210 in ontvangsten en uitgaaf wordt uitgetrok ken voor kosten van de 10e jaarlijksche volkstelling. De heer L u b b e brengt vervolgens de verlichting ter sprake en wil de lantaarn bij den vijver in het Wilhelminapark ook des winters .bij z.g. lichte maan doen branden, met het oog op het gevaar voor verkeer. De Voorzitter beaamt de wensche- lijkheid hiervan; bij lichte maan is het soms duisterder dan bij donkere maan. De heer Schuitemaker vraagt voor een lantaarn aan den Morschweg hetzelf de; de heer Bakker wil B. en W. doen overwegen of het soms elders ook noo dig is de lantaarns te laten doorbranden. Besloten wordt voorloopig een lantaarn in het ïinelminapark bij lichte maan te laten doorbranden, terwijl B. en W. zul len beslissen of het die aan den vijver, dan dan wel die bij den burgemeester zal zijn. Wat de verbetering van den door de Commissie bedoelden weg aangaat, merk te de voorzitter op, dat de wenschen dien aangaande dit jaar niet verwezenlijkt kun nen worden; er is bij het opmaken der begrooting niet op gerekend. Spr. heeft goede verwachtingen van hei werken met basalt in den weg, waarmede men bezig is. De heer Boon zegt, dat het hoofd doel der Commissie was op den tréuri- gen toestand te wijzen. De heer L u b b e meent, dat de paar- densporen in onze gemeente veel slech ter zijn dan elders. De heer v. d. S p e k zegt,- dat de wegen hier vernield worden en de heer De Haan geeft als oorzaak aan, dat door het bouwland de wegen veel te lijden hebben. Bij den post schoolgelden, zegt de Voorzitter, dat de door den heer Boon gewenschte verhooging bij afzonderlijk voorstel bij den Raad moet worden in gediend. Daarna wordt de begrootiag goedge- .keurd in ontvang en uitgaaf op f 29.365,24 met een post onvoorziene uitgaven ad f 525.35. 4e. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. Aangezien sinds de in 1901 getroffen regeling de scholen in deze gemeente met twee zijn toegenomen, stellen B. en W. voor de Commissie met twee leden (een onderwijzer en een burgerlid) uit te brei den. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Alleen de heer Lubbe en Schui- temaker stemden tegen. Herbenoemd worden de aftredende le den, de heeren L. J. v. Dauveren, voorz., J. Schoneveld, vice-voorzitter, P. W. de Jong, le secretaris, P. L. den Ouden, 2e secretaris, C. Duivenvoorden, A. v. d. Hulst en N. v. d. Spek. Tot nieuwe leden worden benoemd de heeren E. G. Broekstra met 6 en N. Bree- dijk met 9 stemmen, tegen ,4 st. op den heer J. v. d. Stam en 1 st. op den heer T. van Egmond. Ter behandeling van punt 5 der agenda, verzoek van den directeur der Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden tot het leggen van een electrischen kabel in den Morschweg tot aan, de fabrieken der N. V. Wernink's Betonfabriek, gaat de Raad in ge! hue vergadering, welke 20 minuten duiut. Na heropening leest de Voor zit ter het verzoek voor. B. en W. adviseeren gunstig te beschikken, mits een aantal door hen opgemaakte voorwaarden door de Electriciteitsfabriek in acht worden ge nomen. Aldus besluit de Raad zonder discussie of hoofdelijke stemming. 6e. Rioleering. Van de Noord-Zuidhollandsche Tram weg-Maatschappij te Amsterdam is een verzoek ingekomen om tot demping van de Zandsloot langs den Rijksstraatweg, de sloot langs de Schoolsteeg en die langs den Vaartweg te mogen overgaan en daar voor eene rioleering te mogen aanleggen. B. en W. zijn met de Maatschappij in correspondentie geweest en stellen voor de gevraagde vergunning te verleenen on der een 22-tal door hen gestelde voor waarden. De bedoeling is, dat de riool komt, ter plaatse van de bestaande rails, terwijl op de gedempte sloot nieuwe rails zullen worden aangelegd. Mochten door B. en W. grootere riool buizen worden verlangd, dan is met de maatschappij overeengekomen, zullen de extra-kosten hiervan door de gemeente tot een maximum uitgave van f 800 wor den gedragen. De vergunning vfrvalt als de werken niet zijn voltooid voor 1 Ja nuari 1912. De maatschappij zal geen elec- trische beweegkracht mogen gebruiken, alvorens alles ten genoege der gemeente is opgeleverd. Het hoogste punt der rio leering zal komen voor de .Wilhelmina- brug. De Raad besluit conform het voorstel van B. en V/. de gevraagde vergunning te verleenen. De Voorzitter deelt nog mede, dat in 1871 bij de overdracht der ambach ten, de gemeente tegenover het hoog heemraadschap Rijnland de verplichting van onderhoud op zich nam. Er zal dus met Rijnland «en overeenkomst tot ont heffing van onderhoud moeten worden aangegaan, waartegen in beginsel geen bezwaren bestaan. Besloten wordt als opzichter van Ge meentewege bij de uittevoeren werken de gemeente-opzichter te benoemen, te gen eene vergoeding, welke noodig zal blijken, in verband met den duur der wer ken. 7e. Rioleering Leidsche buurt. Door het dempen der sloot, is veran dering noodig in de gebrekkige rioleering in de Leidsche Buurt. B. en W. stellen voor de bestaande rio leering door tc trekken tot aan de Pas toorswatering, waardoor de uitloozing aan de Groenesteeg vervalt en de benoodigde straatgrond, lang 450 M. en breed 3 M. aan te koopen van H. C. Juffermans voor f 1000, welk bedrag gevonden moet wor den uit een tijdelijke geldieening. Van Rijnland is de benoodigde vergunning ver kregen. Zonder discussie keurt de Raad dit voorstel goed. Daarna sluit de Voórzitter te cir ca half tien de vergadering. CHOLERA. In de gemeente Jaarsveld nabij Lopik, waar onlangs twee gevallen voorkwamen, is thans een 16-jarig meisje door cholera aangetast en na eenige uren overleden. Uit het ingestelde bac teriologische onderzoek is gebleken, dat het inderdaad Aziatische cholera was. Op last van den geneeskundigen inspec teur, dr. Hamburger te Utrecht, zijn in overleg met den burgemeester en dr. De Weerd te Lopik strenge maatregelen genomen. Het besmette gezin is geïsoleerd, terwijl nog andere gezinnen, die met het eerste in aanraking zijn geweest, eveneens onder bewaking zijn gesteld. Even voorbij het station Oudewater werden van een sneltrein twee ruiten met steenen verbrijzeld, waardoor een der reizigers een bloedende wonde aan het hoofd kreeg. Bij nader onder-' zoek is gebleken, dat een paar jongens deze baldadigheid hebben bedreven. Het gebeurde is aan de politie medegeeld. Te W a a 1 w ij k is een A m s t e r- damsche werklooze, van honger en ver moeienis langs de weg neergevallen. Door voorbijgangers werd hij naar het ziekenhuis gebracht, alwaar bleek, dat de levensgeesten nog niet waren ge weken. Wel werd zijn toestand zeer i ernstig bevonden. Het is gebleken, dat de man sinds Zondag niets had genuttigd. In Hótel l'Europe hebben voor een week gelogeerd de bekende Fransche staatslieden Clemenceau en Pi- card. Zij hebben alles gedaan om hun incognito te bewaren, om te Amsterdam rustig te kunnen verblijven. Het is hun uitnemend geiukt. „N. v. d. D". De landbouwer A. K., te Eerde (bij Vechel) bracht Woensdagnamiddag de koeien naar het veld. Eensklaps werd een koe wild en woest en begon uit alle macht te stooten, met het treurig gevolg, dat de landman overmeesterd werd en vijf ribben brak. Dadelijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Zijn .toestand is redelijk. Een solddaat, te Gent, die we gens militair vergrijp in het cachot) zat, b'egon zich daar blijkbaar te verve len en brak gistermorgen, na alles kort en klein te hebben geslagen, een ijze ren tralie uit het venster en klom door die opening, uit zijn gevangenis. Ge wapend met zijn tralie klauterde hij op, een laag huisje. Tot groote vreugde der omstanders verklaarde hij er niet af te zullen komen en niemand durfde naderen uit vrees voor zijn wapen. Een medelijdende ziel wierp hem een jas je toe, (hij had slechts zijn werkbroek aan) waarin een brood, pijp en tabak verstopt waren. Op zijn gemak gebruikte hij zijn ont bijt waarop hij kalmpjes een pijp be gon te rooken. Om half twaalf 's avonds zat hij er nog. Men wachtte nu af tot hij in slaap zou vallen om zich van hem meester te maken. De belangstelling in de lucht vaart kan blijken uit de volgende cijfers over het bezoek van Zondag aan de wed strijden in Budapest. Er zijn in het geheel 220.000 zit -en staanplaatsen verkocht, en de politie schat dat te zamen genomen, niet minder dan 300.000 menschen aanwezig waren om Blériot te zien vliegen; meer dan 3000. rijtuigen en 500 automobielen passeerden- de Ulloërstraat, den hoofdtocgang tot het: terrein, terwijl 50 omnibussen van 12 tot half vier op en neer reden fussche.n het eind station van de electrische tram en den ingang. Om de orde te handhaven waren buiten het terrein 1200 agenten van politie te voet en te paard noodig en op het terrein 300 agenten te voet en 80 te paard. Bleriot ontving voor 3 vluchten, die te- tezamen ongeveer 25 minuten duurden,- 80.000 kronen; zijn impressario heeft bijr de zaak meer dan 200.000 kronen ver diend. s^eciat over de Janvossensteeg. Lage prijzen. (129) Uitsluitend soliede Kwaliteit. (292) Brood- en Beschaitbakker, Lage Rijndijk 9. Specialiteit in zuiver ROG GEBROOD Prijs 17 cent. Echt Zeeuwsch TARWE BROOD a 14 cent perkiio. Wordt dagelijks 't HUIS BEZORGD. (135) Firma VAN DER LINDEN. (L. P. VAN DER DRIFT.) OUDE RIJN 76. Telefoon 227. LOOD-ien ZINDWERKEN. Aanleg van Gas- en Waterleiding. Lei-, Houtcement- en Cement-Mastix- Dakbedekking met veeljarige garantie. (100) HORLOGERIE. Zeer voordeelig adres voor het leveren van alle soorten UURWERKEN. (410) Reparatiën worden spoedig, solied en goedkoop uitgevoerd. Beleefd aanbevelend, P. KLUIVERS, 275, HAARLEMMERSTRAAT 275, LEIDEN. Roelofarendsveen en Omst. Verkrijgbaar alle soorten UURWERKEN. Reparatie aan alle uurwerken zeer voor deelig, solied, spoedig en goedkoop alsmede Goud en Zilverwerken. Beleefde aanbeveling. M. VAN RIJN, (4i.) ROELOFARENDSVEEN. Vanaf heden dagelijks versch, het van ouds bekende Prima fijn gekruid St. Nlcolaas met amandelen en DORDSCHE ST. N1COLAAS zonder amandele (313) Banketbakker. Aanbevelend, J. H. V. D. WERF. Noordwijk-Binnen. 3e huis van de Donkersteeg. CSroote collectie GEGARNEERDE steeds voorradig. fijn gekruide „St. Nicolaas" is weder verkrijgbaar. Hoogstraat f Hoogstraat 4 Luxe-artikelen, Lederwaren, Byouterieën, Kunstbloemen, Nikkel Thee- en Koffieserviezen, Koperwerk, Bloempotten, Barometers enz Zeer groote keuze en ongekende prijzen. Nieuwe Rijn Nieuwe Rijn 1 Hanglampen, Ganglantaarns, Tafelserviezen, Theeserviezen, Wasch- Steen-, Cristal-, Glas- en Aardewerk, Spiegels en Sch ilderijen Messen, Lepels en Vorken enz. enz. Beslist grootste keuze en goedkoopste prijzen. Hoogstraat 3 J. J. POLLMANN Hoogstraat i Religieuze Beelden van alle bekende Heiligen, Kerkboeken in grootste keuze, Stolpen, Rozenkranzen, Hang- en staande Kruisen. Kandelaars, Wijwaterbakjes en alle artikelen tot een religieuze zaak behoorende. Prijzen onnavolgbaar. Zeer beleefd aanbevelend HOOGSTRAAT. NIEUWE RIJN, Sigarenhandel P. J. A. DE NIJS, HOOGEWOERD 8. TELEFOON. 335. Vraagt de 2 Cents Sigaar: (39i) (Eigendomsmerk). (Smakelijk en geurig).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 6