ao BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 17 S)c S^idóclie Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Woensdag October 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Leerzaam, 'Men kan de wijze waarop de Spaansche janarchist Ferrer is gevonnist en ge- fusileerd streng veroordeelen en toch jmet afkeer vervuld zijn over de manier, [waarop deze vrijdenker in de pers zijner geestverwanten en bij meetings wordt verheerlijkt. Ook wij hadden het meer met het recht in overeenstemming geacht, indien niet een krijgsraad, maar de burgerlijke rechter, na minutieus onderzoek, hadde recht gesproken. Maar het feit dat Ferrer door een [krijgsraad gevonnist is, kan in geenen .deele als argument worden aangevoerd Voor zijn onschuld. Laten wij in het midden, of deze jSpaansche vrijdenker zich al of niet 'direct heeft schuldig gemaakt aan een [misdrijf, waarop de doodstraf staat. Daarover zal in de Spaansche Kamer [het licht wel opgaan. Wat meer bijzonder de aandacht boeit, is de treffende eensgezindheid, waar mede de „anti-clericalen", de vrijden kers, de vrijmetselaars, de socialisten ;en tutti quanti de schuld van Ferrer's executie werpen op de Katholieke Kerk. De algemeenheid~van dien onzinnigen aanval is teekenend en leerzaam. Het gaat niet meer om Ferrer; het gaat er niet meer om, of die man on schuldig was neen, het gilde der vrijdenkers heeft op Ferrer beslag ge legd om hem tegen Rome te kunnen uit spelen. Ferrer martelaar van Rome 't Is niet de Spaansche krijgsraad, die dezen revolutionair, die de auctor intellectualis van zooveel bloedige aan slagen is geweest gevonnist heeft, 't is eenvoudig Rome... Dat het Vaticaan ook maar voor 't minst in de zaak-Ferrer zou betrokken zijn geweest, is officieel tegengespro ken. Maar gesteld nu, dat de H. Stoel zich tot de Spaansche regeering hadde gewend ten gunste van Ferrer Zou de mogelijkheid uitgesloten zijn geweest, dat de vijanden van den H. Stoel en die zijn er! insinueer den, dat niet de Koning souverein was in Spanje, maar dat de Paus het Spaan sche land regeerde Bij de vindingrijk heid, waarvan de vijanden der I<atho- lieke kerk blijk gaven te bezitten, lijkt ons deze mogelijkheid niet buitenge sloten. Wij begrijpen overigens zeer goed de algemeenheid van den aanbal op de Ka tholieke Kerk. Zij die de handhaafster is van Orde, Gezag en Recht vindt in revolutionairen en vrijdenkers haar vinnigste vijanden. Op haar moeten de felste slagen val len. En het is daarom zoo leerzaam te zien, hoe alles, wat „anti-clericaal" is één lijn trekt tégen ons. Uit cSe Pers. „De zwarte kruisspin". De federatie der S. D. A. P., in de hoofdstad heeft een vergadering ge houden om te protesteeren tegen „de (Spaansche gruwelen in het algemeen en den moord op Ferrer in het bijzon der." Mr. M e n d e 1 s was over dit onder werp als spreker uitgenoodigd, hij schijnt dan ook te behooren "tot hen, die langs een of anderen geheimzinni- gen weg bijzonderheden hebben weten te vernemen omtrent het proces-F er- re r, waaruit diens onschuld duidelijk imoet zijn. Maar het bleek reeds spoedig, dat het den S. D. A. P.-mannen niet in de eerste plaats te doen was om een aan val tegen de Spaansche justitie of re geering, maar dat ze deze gelegenheid vooral hadden gezocht om uiting te ge- Ven aan hun haat tegen de Kerk. Reeds de voorzitter sprak in zijn in leidingswoord over „de klauwen van het gemijterd barbarendom." En mr. Mend els noemde Ferrer feen „offer van de Kerkelijke macht, de zwarte kruisspin, die reeds eeuwen zijn vieze pooten over Spanje heeft uitge breid." Een zwarte kruisspin. Aldus noemt Mrv Mendels Christus '"Heilige Kerk. Aldi^s gaf deze spreker uiting van zijn haat tegen het Kruis. En deze door de S. D.. A. P. belegde vergadering protesteerde daartegen niet, maar nam een motie in den geest van sprekers rede bij acclamatie aan. Zóó worden ten slotte de diepste ge dachten openbaar. Zoo valt dan geheel het masker waarachter het socialisme zich ten onzent nog telkens trachtte te vermom men de schijn van godsdienstige neutra liteit. Zoo {zal dan toch nu ook voor den meest kortzichtige wel duidelijk worden, wat hij doet wanneer hij zich in dat gezélschap begeeft of met die denkbeelden sympathi seert. Het zal j,de Zwarte Kruisspin" niet deren, dat mr. Mendels haar belastert. Maar wij zullen niet vergeten, dat hij ge sproken heeft in verband met Gods Kerk van vieze pooten". En dat de mannen S. D. A. P. daarmee hebben ingestemd. (Centrum). Spanje. Het lid der Kamer Moret heeft den mi nisterpresident Maura beschuldigd niet genoeg voorziende te zijn geweest. Maura wijst Moret's beschuldiging af. De rechtbanken te Barcelona handelden in overeenstemming met de wet. De ernst der gebeurtenissen en de indruk veroor zaakt in alle lagen der bevolking, verhin derden de Regeering den Koning te .ra den gratie te verleenen aan de schuldigen. Het is onjuist, dat honderden schuldigen doodgeschoten werden. De republikein Sorriano houdt een hef tige interpellatie en aangezien de regee- ringspartij applaudiseert wordt de verga dering geschorst. Bij heropening zegt Maura, dat het gerucht der onrechtvaar dige terechtstellingen gemeene laster is. De heer Moret, aldus de premier, zegt, dat de openbare meening mij weg wil heb ben. Anderen beweren het tegenoverge stelde. De volgende verkiezingen zullen in dit opzicht zekerheid verschaffen. Maura eindigt met te zeggen: Er was te Barcelona niets anders dan een poging tot sociale of anarchistische revolutie. Wij hebben die poging bestreden en bestrijden haar nog. Als gij ons vraagt ons terug te trekken, neem ik daarvan voor de toekomst nota. (Applaus der ministrieelen). Italië. De reis van den Tsaar. Over de reis naar Italië meldt een Romeinsche correspondent van de „Ti mes" Het is thans zoo goed als zeker dat de Tsaar Zaterdagmorden, heel in de vroegte te Racconigi zal aankomen, Van de reisroute is, volgens de „Times" nog niets bekend. Men is op 't oogen- blik in Racconigi druk bezig om de noodige maatregelen te nemen. Een macht van politie, soldaten en detecti ves bevindt zich reeds daar ter plaatse. Sinds langen tijd loopen er geruchten dat de Oostenrijksche en Duitsche diplo matie alle pogingen in 't werk zal stellen tijdens de reis van den Russischen mo narch naar Italië om een ontmoeting te bewerken tusschen den Tsaar en den Oostenrijkschen keizer. Het reis-program van tsaar Nicolaas geeft echter weinig hoop dat deze po gingen met succes zullen worden be kroond. Wel zal, zoo wordt cr bericht, de ïtaliaansche minister Tittoni nog een laatste poging doen om een verzoe ning tusschen OostenrijkHongarije en Rusland te bewerken, maar men meent dat ook die stap nutteloos zal zijn, want in Rusland schijnt men nog heel weinig voor zoo'n ommekeer in de buitenland sche politiek te voelen. Het Parijsche „Journal" verneemt, dat de Tsaar op weg naar Italië den 22- sten dezer uit Duitschland in Frank rijk zal aankomen. Een bijzondere trein zal hein met zijn gevolg van Belfort naar Modane brengen, waar hij den 23sten dezer tegen negen uur 's ochtends aan komt. Na zijne ontmoeting met den ko ning van Italië zal hij denzelfden weg terugnemen. Een bijzondere trein zal hem den 25sten van Modane naar Bel fort brengen, waar hij den 26sten aan komt. Er worden zeer strenge voor zorgsmaatregelen langs de heele lijn ge- nomen. Naar men uit Turijn meldt is gister morgen de bekende professor in de psy chiatrie Lombroso onverwacht gestorven. Zweden. De bekende Zweedsche scheikundige dr. Martin Ekenberg werd gistermorgen te Londen gedagvaard wegens poging tot moord in Zweden, met bevel tot voorloo- pige inhechtenisneming. Hij wordt verdacht betrokken te zijn bij verzending van bommen over de post naar Zweden. Amerika. Gisterenmiddag zou, zoodra de klok twaalf had geslagen, het raderwerk van de nijverheid over het geheele gebied van de Vereenigde Staten een oogenblik stil staan, bij wijze van nationale hulde aan den wakkeren geest van de bevol king van San Francisco, die hare stad drie en half jaar na de groote ver woesting opnieuw heeft opgebouwd. Er is meer dan 500 millioen gulden ten koste gelegd aan den wederhouw sedert de groote aardbeving in April 1906 naar schatting een schade van 1250 millioen gulden aangerichtte. Gisteren was het dan San Francisco-dag. Om twaalf uur zouden de treinen op hun reis door het land stil staan, zouden stoomschepen midden in de Stille Zee de machines stil zetten, terwijl de reizigers hun glas ophieven en zouden millioenen school kinderen in gejuich uitbarsten. Vroeg in den ochtend zou Don Gasper de Portalo, die in 1769 de baai van San Francisco ontdekte, aan het hoofd van een prach- tigen militairen optocht naar de nieuwe stad trekken en de sleutels van de poorten uit de handen van den burge meester in ontvangst nemen. Daarop zouden herauten rondgaan, om de be volking tot feestviering op te wekken. De oorlogsschepen zouden saluutscho ten lossen en de kerklokken luiden. Donderdag is er een optocht met 200 levende beelden, die de bedrijven van het Westen zullen vertoonen, Zaterdag een historische optocht met voorstellin gen uit den Indiaanschen en den Spaan- schen tijd, den tijd van de ontdekking- van de goudvelden en van den aanleg van den eersten spoorweg. De Chinee- zen zullen in den stoet loopen met een draak ter lengte van 300 voet, die vuur en zwavel zal spuwen. Marokko. Uit Melilla wordt gemeld De kruiser „Carlos Quinto" en een torpedojager hebben Maandag de dor pen gebombardeerd, die liggen tusschen de Kapen Negro en Aldane. Van de Spanjaarden werden 19 man buiten 'ge vecht gesteldvan de Mooren meer dan 300. De strijdmacht der Mooren in die streek loopt over de 10.000 man. Koninklijke Besluiten. Aan Mr. E. Oosting, lid van het Col lege van Regenten, over de Rijkswerk inrichtingen Veenhuizen, is uit die be trekking eervol ontslag verleend, en benoemd tot lid aan gemeld college: Mr. C. Tetrode, president der Arr.- Rechtbank te Assen. De bij Kon. besluit van 17 Oct. 1899 aan T. Boekholt, concierge, tevens bode, bij het Gerechtshof te 's Graven- hage, verleende eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nasseau, in zilver, is bij bevordering vervangen door de eere-medaille in goud. Jhr. W. F. van Raab van Canstein, ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Wijhe, is met ingang van 1 December ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld bij het Depar tement van Financiën. Aan H. E. Plenker is met ingang van 1 Januari 1910 eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hoofd commies bij het Departement van Fi nanciën. Aan den commies bij het Departe ment van Oorlog, J. K. Oosterman, is, uithoofde van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend met ingang van 1 Jan. 1910. LEIDEN, 20 October. Gemeentebegrooting dienst 1910. I. Verschenen is het algemeen verslag van het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-gemeentebegrooting dienst 1910, met de memorie van antwoord van B. en Weth. De vergadering der 1ste Sectie werd bijgewoond door de heeren: Mr. J. C. v. d. Lip, wethouder-voorzitter. J. Roem, Fabricage, A. L. Reimeringer, Financiën, S. de Boer, C. J. v. Tol, Dr. C. F. Th. J. Meuleman, en P. Hoogenboom, Rap porteur; die der 2e Sectie door de heeren: Mr.. L. M. J. H. Kerstens, Wethouder-Voorzit ter, A. Mulder, Fabricage, J. P. Vergou wen, Financiën, J. J. van Hoeken, J. P. J. Driessen, Dr. H. J. Zwiers en Mr. P. E. Briët, Rapporteur. die der 3de Sectie door de Heeren: J. Korevaar P.Azn., Wethouder-Voor zitter, J. Bosch, Financiën, P. J. Mulder, K. Sijtsma, A. Corts en Mr. J. H. Car- pentier Al ting, Rapporteur. Algemeene beschouwingen. Bij de Algemeene beschouwingen wees een der leden op den ongewenschten toe stand dat meerdere technische zaken niet aan het oordeel der Commissie van Fabricage worden onderworpen. Dit doet zich o.a. voor bij technische aangelegenheden betreffende Endegeest en Rhijngeest, de lichtfabrieken en het slachthuis. B. en W. meenen, voor zooveel de hier gemaakte opmerking de gestichten „En degeest" en „Rhijngeest" en de lichtfa brieken betreft, te mogen verwijzen naar het door hen ten vorigen jare gegeven antwoord. En voor zooveel zij op het Openbaar Slachthuis betrekking heeft, is de opmerking minder juist, aangezien nieuwe werken steeds aan het oor deel der commissie worden onderworpen. Deze ook in het gewoon onderhoud dier inrichting te kennen, schijnt minder aan bevelenswaardig. Overigens heeft de gemeente zich bij den bestaanden gang van zaken steeds wel bevonden en termen om daarin verande ring te brengen zijn dan ook h. i. niet aanwezig. Door een der leden wordt de vraag gesteld of B. en W. voornemens zijn te rug te komen op een voorstel tot invoe ring van een belasting op publie- ke vermakelijkheden. Met het oog op het lot, dat aan een voor eenige jaren door B. en W. inge diend voorstel ten deel viel, bestaat zulk een voornemen bij B. en W. niet. Verdere algemeene beschouwingen werden niet gevoerd. Inkomsten. Bij de afdeeling Inkomsten werden o.a. de volgende opmerkingen gemaakt: Op een vraag van een lid of het niet mogelijk is te geraken tot opheffing der tollen aan de Spanjaardsbrug en aan de brug te Leiderdorp, antwoorden B. en W., dat onder de tegenwoordige finantieele omstandigheden de gemeente deze inkomsten niet kan missen. Een overzicht wordt gegeven van de kermisverpachtingenn gedurende de laatste 5 jaren n.l. in 1905 f4523.60, in 1906 f 5192.23, in 1907 f 4832.29, in 1908 f 6636.20 en in 1909 f 5356. Een lid vraagt of de opbrengst voor het gebruik van het lokaal voor de groenteveilingen voldoende de uit gaven dekt, en of er geen aanleiding is om de tarieven te verhoogen. B. en W. merken naar aanleiding daar- ontkennend. Zij ontraden verhooging van het marktgeld, omdat de omzet nagenoeg stationair blijft en ook wijl in de omlig gende gemeenten reeds pogingen zijn aan gewend met aanvankelijk succes om daar groenteveilingen in het leven te roepen. Eenige leden wenschen verhooging der gasprijzen voor de naast omlig gende gemeenten. B. en W. merken, naar aanleiding daar van op, dat ingezetenen van Leiderdorp, Zoeterwoude en Oegstgeest alleen wor den aangesloten, indien alle onkosten aan de aansluiting verbonden, vooraf worden voldaan. Deze zijn dikwijls vrij aanzien lijk. En desniettegenstaande neemt het gasverbruik er gestadig toe. Gaat men nu evenwel de gasprijs verhoogen, dan zal dit verbruik niet alleen niet meer toene men, maar misschien zelfs eenigszins ach teruit gaan. Hierbij zij opgemerkt, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen, om ook door de electriciteitsfabriek stroom in de buitengemeenten te leveren. Indien nu Leiden den gasprijs voor de verbrui kers in Leiderdorp, Zoeterwoude en Oegstgeest ging verhoogen, dan zou dit zeker niet bevorderlijk zijn om electrici- teitsafnemers (fabrikanten, winkeliers), in die gemeenten te winnen. Op een vraag van een der leden of het beslist noodig is, dat Zondags kolen voor de gasfabriek per trein worden aan- voerd, zeggen B. en W., dat de kolen, die op Vrijdag door de mijnen worden afge zonden,- Zondagmorgen in Leiden aanko men. Het emplacement van de Holl. Spoor is niet groot genoeg om den kolentrein des Zondags aan het station te laten staan vandaar dat op Zondagmiddag kolen in ontvangst moeten worden genomen. Een der leden vraagt waarom Ende geest niet is aangesloten bij de Elec- trische Centrale. B. en W. antwoorden, dat de groote kosten hiervan oorzaak zijn. Van deze aan sluiting is voor Leiden geen vermeerde ring van inkomsten te verwachten. Wel zou eene besparing kunnen worden ver kregen als de hydraulische liften door electrische werden vervangen. Gevraagd wordt of de afschrijving ad f 16330 voldoende is voor de electriciteits fabriek. Commissarissen achten deze afschrij ving niet voldoende en hebben daarom nog een extra afschrijving van 1 pCt. of f 5900 op de begrooting gebracht. In aan merking nemende, dat 1910 het 3e be- drijfsjaar der electriciteitsfabriek zal zijn,- mag eene afschrijving van 33/a pCt. zeer voldoende werden genoemd. Zoodra de exploitatie-rekening zulks toelaat, zal voor de afschrijving op de gebouwen en toe stellen 5 pCt. van de boekwaarde wor den aangenomen. Voor de electriciteitsmeters is f 4500 (15 pCt.) en voor de huurleidingen f400 als afschrijving aangenomen; deze cijfers stemmen overeen met de jaarlijksche waardevermindering dezer toestellen en leidingen. Door een lid wordt de vraag gesteld of uit de verhoogde raming van de op brengst va nde Plaatselijke Direc te belasting moet worden geconclu deerd, dat het percentage zal wor den verhoogd. Tenzij het bedrag van het belastbaar inkomen zelf mocht stijgen, zeggen B. en W. in hun antwoord, volgt uit het feit, dat uit de Plaatselijke Directe Belasting een hoogere opbrengst moet worden ver kregen, uit den aard der zaak, dat het heffingspercentage moet worden verhoogd Eenige leden achten het wenschelijlq- dat de aftrek van f 400 althans voor de laagste drie klassen op f 500 wordt gesteld. B. en W. antwoorden hierop, dat om trent het inmiddels ingekomen adres van de Afdeeling Leiden van den N e d R. K.: Volksbond, waarin op een aftrek van f 600 wegens noodzakelijk levensonder houd wordt aangedrongen, advies is in gewonnen van de Commissie van Finan ciën. B. en W. meenen dus voorloopig hun oordeel omtrent deze aangelegenheid te mogen opschorten, totdat de Commis sie van Financiën van haar gevoelen heeft blijk gegeven. Op een desbetreffende vraag, bemer ken B. en W., dat op dit oogenblik aller minst aanleiding bestaat tot het vragen van verhooging der Rijkssubsidie voor het Middelbaar Onderwijs nu juist een voorstel door de regeering is inge diend om aan de gemeentelijke H. B. S. subsidie te verleenen voor buitenleerlin gen. Uitgaven. Bij de behandeling der uitgaven achten eenige leden de verhooging der wed de van den Archivaris niet voldoende ge motiveerd. De vorige titularis had slechts f 800 en met f 2000 zijn de werkzaamhe den voldoende beloond. Andere leden achten de voorgestelde verhooging billijk met het oog op den ijver en bekwaamheid van den tegenwoor- digen titularis; bij welke opinie B. en W. zich aansluiten. Voor het overige ver wijzen zij naar het rapport van de com missie voor het oud-archief. De voor het eerst op deze begrooting uitgetrokken bijdrage in de kosten yaq

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1