No. 16. BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Ie Jaargang. 9e£cicbeJve ©otvtcmlJ Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De „denker" Ferrer. Men heeft ten huize van Ferrer stukken van proclamaties gevonden aanzettend tot opstand en moord. De beschuldigde echter en zijn verdediger gaven voor dat deze van jaren her waren. Toch is het zoolang nog niet geleden dat een anarchist mininster Maura trachtte te doodendat was kort voor het huwe lijk van Alphonso. Ferrer gaf in een brief zijn gevoelen over dien aanslag te kennen. Deze brief gepubliceerd tijdens het proces van Ferrer na den aanslag op den koning en de koningin door Morral, bevat o.m. het volgende: „Nu wil ik een revolutie ontke tenen; wij willen de tegenwoordige maatschappij verwoesten tot in haar grondslagenlaten we, voor het oogenblik ons tevreden stellen die verwoestings ideëen in de hersenen te planten; later zullen we zien. Tegen gendarmen en foltering is het eenige middel bom en vergif. De onvoorzichtige van Artal (Mor ral) heeft zijn offer nutteloos gemaakt door zijn wapen niet te vergiftigen. Laten zij die in de toekomst zijn daad zullen nadoen er wel voor zor gen hun dolken en "bommen te ver giftigen. Door- „Siciliaansche Ves pers" komt men tot de vrijheid. Welk een vreugd zal het zijn om bij het ontwaken de Alphonso's en Maura's vernietigd te zier.l" Dat is nu de rustige denker en kamer geleerde België. Ook! te Luik hebben socialisten en an archisten zich verdienstelijk weten te Smaken. We lezen in het L v. Antw, „Eene bende schoeljes, die naar de Ferrerbetoogi.ng trok, kwam in de rue iMathieu Polain twee priesters tegen. Onmiddellijk werden de twee geestelij ken omringd, ten gronde, geworpen, On genadig geslagen en het feit dat een der priesters een grijsaard was, weer hield de schoeltcn niet, die enkel op de vlucht gingen als een politieagent kwam' opdagen. „Deze kon niemand aanhouden, doch bracht de twee priesters, die uit ver scheidene wonden bloed verloren, naar hunne woning. „Een dergelijk feit viel ook voor in de rue du Vert-Bois, waar een priester Werd omringd door eene bende jongelin gen, die echter op de vlucht gingen toen de politie kwam aansnellen. Zulke bandietenstreken kunnen niet genoeg af gekeurd worden. „Ook gisteravond, zegt de „Etoile", Zijn er erge feiten voorgevallen te Luik. „Een bende „apachen" heeft in de Quartier des Vennes allerlei geweldda den gepleegd aan de geestelijke gestich ten. „Zij hebben een onderpastoor der pa- FEUILLETON. 16) Ik' neem geen geld aan, mijnheer, als bêlooning van eene beleediging. Eene beleediging! Wie denkt er iaan u er een aan te doen Gij ontrukt mij Cyrillus, mijn leer- leerling, mijn vriend, mijn kind en gij schijnt mij te beschuldigen Van onvoorzichtigheid, hoogstens: 'gij hebt 'niet geloofd dat de erfelijkheid van de krankzinnigheid een kwaad is, dat elk uur moet bestreden worden. Maar, mijnheer! riep Lucien uit. Cyrillus bezit al zijn helderheid van geest, zijn verstand gaat het peil van zijn leef tijd te boven. Niets heeft tot nu toe angst kunnen veroorzaken. Hij wist zelfs niet, welk een ramp drukt op zijn familie, tot op den dag, waarop gij het hem op een onvoorzichtige wijze hebt medegedeeld De schitterende oogen van Maloeuvre onderzochten het gelaat van Lavergne, .waarop een levendige verontwaardiging Je lezen was. Gij zijt vrij, mijnheer, hernam Ma loeuvre, in het hotel te blijven, totdat... Ik zal het terzelfder tijd verlaten als CyriÜMS, antwoordde Lavergne, rochie van Fetinne aangerand, doch de ze kon ontkomen in zijne Woning, waar de bandieten al de "ruiten ingooiden. „Op de quai Mativa wierpen zij de ruiten in bij de Franciscanen qn bij de zusters der Providence. Daarna trok ken zij naar de kerk van Fetinne, waar zij in de sacristij binnendrongen en alles kort en klein sloegen. In de kerk ge raakten zij niet, waarop zij al de geschil derde glasramen ingooiden en met de misgewaden de vlucht namen. „Wat wil men anders verwachten wanneer in de openbare meetings libe rale en socialistische redenaars straffe loos het gepeupel aanhitsen tegen de geestelijkheid Italië. Verbanning der Jezuïten uit Italië. Men meldt uit Rome aan de „Temps": Volgens inlichtingen, te Monte Citorio ontvangen, zou de uiterste linkerzijde van plan zijn, aan de Kamer een motie voor te stellen, waarin wordt gevraagd de verbanning van de Jezuïten en scherpe toepassing van de wet op de gods dienstige vereenigingen. En waarom Omdat in Spanje de krijgsraad den arnarchist Ferrer heeft terechtgesteld Wat hebben de Italiaansche Jezuïten te maken met de berechting van een Spaanschen revolutionair Het blijkt al meer en meer, dat de internationale vrijmetselarij zich duchtig weert. Rome had Zaterdag weer zijn gewone aanzien na de Ferrer-betoogingen. De bladen zijn Zaterdagochtend, na twee dagen niet verschenen te zijn, weer uit gekomen. Zij klagen over het eigenmach tige optreden van de Kamer van arbeid, die, om aan haar verontwaardiging over Ferrer's lot lucht te geven, geen ander middel wist te bedenken den een alge- meene staking die aan talloos velen erns tige schade heeft berokkend. Volgens het Giornale d'Italia zouden onbekenden ver geefs beproefd hebben twee kleine kerken te Rome in brand te steken. In eert telegram van Zaterdag aan de New York World, wordt beweerd dat het te Pisa tot ernstige gebeurtenissen zou zijn gekomen. De beroemde St. Paulus- katheraal zou in brand gestoken zijn en door de vlammen vernield zijn. Omtrent de ontmoeting tusschen den Czaar en den Koning van Italië vernemen wij nog dat deze op voorstel derltaliaansche regeering zal plaats hebben teRacconigi Bajae of Bari. Dinsdag of Woensdag zal de Czaar zijn beslissing daaromtrent te kennen geven. De Italiaansche socialisten zullen op den dag der samenkomst overal meetings houden. Worden deze verboden, dan zal voor dien dag de algemeene staking geproclameerd worden. De ontmoeting zal een beslist politiek karakter hebben. Te Rome is in een vergadering der Wat de honderd duizend franc be treft Ik wil ze niet! riep Lucien uit, ik wil ze niet! Deze som, hernam Maloeuvre zon der zich te bekommeren om de onder breking van den leeraar, zal op uw naam geplaatst worden bij Mozes Molsein. Zij zal u ter hand worden gesteld tegen een eenvoudige quitantie. Jude Maloeuvre stond op, alsof hij La vergne te kennen wilde geven dat alles tusschen hen beiden geëindigd was,- en de leeraar ging heen met een gebroken hart, herhalend: Arme Cyrillus, arme Cyrillus Wat zal ik vermogen om de groote gevaren, die u bedreigen af te wenden? .Hoe u te ver dedigen? Welke steun te vinden? En ik ben onmachtig. Ik ben weggejaagd door dezen man. En ik kan noch weigeren hem te verlaten, die zijn vader mij heeft toever trouwd, noch een man beschuldigen, in wien ik een ongelukkige zie. En ik ben alleen, geheel alleen. Hij bleef een oogenblik met een gebo gen hoofd staan, toen hief hij het op fen zeide Ik vergis mij, ik ben niet alleen, God is met mij. X. AFGEZONDERD. Den volgenden dag zocht Lavergne zijn vereeniging „Giordano Bruno" besloten het hoofdwerk van Ferrer de „Ecole Moderne" voort te zetten. Er zal een nationale inschrijving gehouden worden om een „moderne" school, welke vlak tegenover het Vaticaan zal worden opge richt, te bekostigen. Het comité beschikt reeds over 40,000 francs. Spanje. Ook in Spanje begint men stemming voor Ferrer te maken. Op verschillende plaatsen zullen meetings en betoogingen gehouden worden, zoodat dezelfde on regelmatigheden di l dezer dagen in andere landen hebben plaats gehad, nu mis schien in hooger mate in Spanje te ver wachten zijn. In Madrid is h :t garnizoen door troepen uit de provincie versterkt. Zweden. Dat de arbeiders besloten de staking te concentreeren op het ijzerbedrijf, heeft tot dusver de uitwerking gehad, dat die fabrieken bedreigd worden door gebrek aan grondstof. Het bestuur der Vereeniging van fabrie ken heeft nu besloten een onderzoek in te stellen naar de vraag, wanneer dit gebrek de fabrieken nopen zal haar arbeid te beperken of te doen ophouden. Wordt dit conflict niet bijgelegd, dan kan men dus een nieuwe uitbreiding van de staking verwachten. Koninklijke Besluiten. Aan J. Versluijs is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ieeraar bij de Normaalschool voor Teekenonderwijs en bij de School voor Kunstnijverheid. Aan G. R. Zeppenfeldt, gezaghebber van Aruba, is op zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Aan mr. P. I. Du Pui is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Helder, en benoemd tot plaatsvervangend voor zitter dier commissie mr. A. N. L. Otten, benoemd griffier tbij het Kantongerecht te Helder, Aan H. G. Nieuwenhuis te Delft is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als opzichter van den Rijkswaterstaat der 4e klasse. Directeur-generaal van den Landbouw Men meldt uit Haarlem: Naar aanleiding van het uit het U. D. overgenomen bericht, deelde de heer E. H. Krelage mede, dat men hem over het directeur-generaalschap van landbouw geen woord is gesproken. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. J. Poels, directeur der Rijks- Seruminrichting te Rotterdamb. tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. Th. G. Den Houter, inspecteur der papieren en boeken bij elkaar, pakte ze in zijn koffer, en trad vervolgens in de bibliotheek, waar Cyrillus werkte, zonder te denken aan de smartelijke verrassing die hem wachtte. Lucien nam in zijne beide handen de handen van den leerling, dien hij be schouwde als een jongeren broeder, en hem aanziende met eene uitdrukking van bescherming en teederheid, vermengd met een spijt,- waarvan hij met moeite de diepte kon peilen, zeide hij hem: Ik heb beproefd, dierbaar kind, uw geest krachtig genoeg te maken om te kunnen oordeelen over alle hooge zaken, ik heb uw hart willen harden tegen de be proevingen van het leven. Mij niet kun nende plaatsen tusschen^haar en u, zou ik, indien dit mogelijk was óp mij willen ne men een last te zwaar voor uwe schou ders maar ik ben noch meester over uw leven,- noch vrij de gebeurtenissen, er van te leiden; beloof mij indien het uur van een onverwachte smartelijke beproe ving komt, haar zoo te ondergaan, dat gij mij bewijst, dat ik mij niet vergis in mijn geloof dat gij een braaf en waardig hart hebt. Bij het luisteren naar Lucien werd Cy rillus steeds bleeker, een uitdrukking van schrik kwam op z'n gelaat, zijn lippen trilden en geheel zijn lichaam werd van angst bewogen. Echter bemoedigd door Volksgezondheid te 's-Gravenhagedr. A. A. Hijmans van den Bergh, eerste- geneesheer aan het gemeente-ziekenhuis te Rotterdam en M. A. Van der Perk, directeur der gemeentereiniging en van den gemeentelijken ontsmettingsdienst te Rotterdam. Deze onderscheidingen staan in ver band met de bemoeiingen ter bestrijding van de cholera te Rotterdam, die zoo krachtdadig door het flink optreden der geridderden is onderdrukt. Muntbiljetten. Niettegenstaande het publiek in. de Staatscourant en door middel van aan plakbiljetten in alle gemeenten des lands opmerkzaam is gemaakt, dat de munt biljetten, die reeds sinds 1904 geen be taalmiddel meer waren, n& 1 October 1909 niet meer zouden kunnen worden ingewisseld (een maatregel welke wen- schelijk schijnt voor de orde in het be heer van 's lands financiën) schijnen toch enkele personen dien datum te hebben laten voorbijgaan zonder hun muntbil jetten in te wisselen. Naar wij vernemen, wordt aan het departement van Financiën overwogen, op welke wijze de schade, welke deze personen door hun onachtzaamheid zou den lijden, hun alsnog kan worden ver goed. Het verdient dus voor hen, die in het geval verkeeren, aanbeveling, daarvan mededeeling te doen aan het departement van Financiën, met opgave van bedrag, serieletter en nummer van hun biljetten. Ten overvloede zij er aan herinnerd, dat het slechts de muntbiljetten van f 50 en f 10 geldt, welke vóór 1904 zijn uitge geven (niet de blauwe bankbiljetten van f 10, welke de Nederlandsche Bank sinds October 1904 uitgeeft). Naar de papiermand. Onder dit opschrift publiceert „De Maasbode" een treffend staaltje van jour nalistieke partijdigheid. Het betreft de ^Nieuwe Rotterdamsche Courant". ï,De Maasbode" schrijft: Vrijdagmiddag j.l. ontvingen wij van Reuter het volgende telegram, dat wij nog dien eigen avond plaatsten: FERRER. MADRID, 15 Oct. (R. O.) De mi nister van buitenlandsche zaken ver klaarde aan den correspondent van Reuter, dat Ferrer niet veroordeeld is wegens het verspreiden van op roerige ideeën, maar wegens het deelnemen als directeur van de mo derne school aan feiten en daden van opstand. De openbare meerling in Spanje, beter op de hoogte dan in het bui tenland, heeft zich dadelijk bij het vonnis neergelegd, overtuigd, dat de regeering niets anders kon doen". Dit telegram, dat ook aan de „N. R. Ct." als bij Reuter aangesloten, verzon den werd, kwam natuurlijk bij de redac tie, die juist dien dag de internationale Hetze tegen het Katholieke Spanje hevig de medelijdende goedheid, die straalde in de oogen van Lavergne, beproefde hij zijn eerste aandoeningen te overwinnen, herstelde .zich met jeugdigen moed en zeide, met versterkte stem: r-. Spreek mijn vriend, ik kan u aan- hooren. Wij gaan scheiden, Cyrillus. Niettegenstaande zijp belofte, was de ontroering van den jongeling sterker dan zijn energie, en tranen kwamen in zijn oogen; desniettemin deed hij poging om de standvastigheid te bewaren, aangera den door den meester, aan wien hij ge woon was te gehoorzamen, en hij voegde er bij Gaat gij mij verlaten, mijnheer La vergne. Ik moest deze smart verwachten. Gij hebt te veel talent om bij een kind al de jaren te besteden, die mij nog schei den van mijne meerderjarigheid. Ik dank u, voor uwe zorgen, waarvan ik al de waar de gevoeld heb, en ik zal mijne krachten inspannen om.... De arme Cyrillus kon niet meer spre ken; hij brak in snikken uit en verborg zijn gelaat in zijne handen. Lavergne, diep verteederd, drukte den jongen man aan zijn borst. Ween, arm kind, zeide hij, en ween zonder schaamte, want bij de gedachte u te yerlaten, schieten de tranen mij ook in de oogen, en dan ben ik een man. Dier- zat aan te blazen, op dat oogenblik erg ongelegen. Met zoo'n dépêche gooit een redactie nu toch zijn eigen glazen in derhalve werd ze in haar geheel naar de snipper- mand verwezen. De lezers van de N. R. Ct. hebben tof op heden van dat lastige telegram niets vernomen. Zuidhollandsche IJsvereenigpng. In de Zaterdagmiddag te 's Graven- hage gehouden algemeene vergadering van de Zuidhollandsche IJsvereenigdingi onder Voorzitterschap van den heer Wv R. Margadant werd door den waarne- menden secretaris, mr. J. P. Coops, een. uitvoerig jaarverslag uitgebracht. De toestand was in 't afgeloopen vereeni- gingsjaar gunstig; het aantal afdeelin- gen steeg tot 41. De stappen bij Delf land en Gedep. Staten om de hinder lijke gevolgen van het spuien en open breken van ijs tegen te gaan, leverden; geen resultaat op. De rekening, sluitende met een batig saldo van f 665.50, werd goedgekeurd. Dit gunstig financieel resultaat is voor een goed deel hieraan te danken, dat sommige afdeelingen hare achterstallige schuld hebben betaald. Bij acclamatie werden de heeren W, F. Margadant,- P. van Duyvendijke en mr. J. P. Coops als leden van het hoofd bestuur gekozen. Besloten werd tot het drukken van een nieuwe terrein-ijskaart, waarvoor een crediet van f160.gedurende 5 jaar werd toegestaan. Verschillende aangelegenheden wer den besproken. Onder meer gingen er klachten over op, dat er zoovele schaat senrijders niet-leden van de Z. H. IJ. zijn, die, zonder er iets voor te offeren, gebruik maken van hetgeen de vereeniging biedt. Middelen ter verbe tering hierin wist men echter niet aan te geven. Een der aanwezigen meende, dat het stopzetten van het werk der vereeniging voor één jaar bijv. het beste resultaat zou hebben. Wel zou dit een paarden middel zijn, maar het zou den schaat senrijders leeren, den arbeid der Z. H. IJ. beter te waardeeren. De vergadering werd hierop geslo ten. LEGER EN VLOOT. Bij de Infanterie worden aan de miliciens der jongste lichting bij wijze van proef rijgschoenen van blank leder verstrekt, in plaate van de z.g. model schoenen. Onderwij s. Afrikaanders op onze scholen. Niet zoo algemeen bekend is het, dat er hier te lande een vrij talrijke Afri- kaansche kolonie is. Te Amsterdam zijn niet minder dan 31 Afrikaners, van wie er twee of drie dit jaar afgestudeerd naar huis hopen te gaantegen welk bare Cyrillus, indien het mij mogelijk was geweest nog vijf jaren aan u te wij den, ik had het met vreugde gedaan. Ik zou een zwaarder offer gebracht hebben om af te zien van het publiceeren van mijne werken, zoolang uw opvoeding niet geëindigd zou zijn. De edele vriendschap pen zijn gezegend van den hemel, mijn kind. Gij zult nog wel eens de brieven le zen van de H. Basilius en Gregorius van Nazianze,- en gij zult leeren hoe deze groo te zielen dit zuiver gevoel hebben geacht Indien ik mij verwijder, dan is dit omdat men u van mij scheidt, gij gaat naar het Lyceum. Naar het Lycéum! riep Cyrillus ver wonderd uit. Gij zult er de studie der talen vol tooien, vergelijkende taalstudie onderne- men. Op 21-jarigen leeftijd zult gij vrij zijn., ~|J Heeft mijn voogd dat besloten?, Ja Ja, mijn kind. Kan ik niet tegen hem strijden? j Op geene wijze. Zal hij mij veroorlooven in het col lege van de Jezuïten te treden? Ik geloof het niet. Dus hij beperkt niet alleen mijn vrij- heid^ maar hij grieft oc!: mijn ziel. (Wordt Y£ryolgd),

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1