No. 13. De Erfgenamen van Judas. BUITENLAND. BINNENLAND. te Jaargang. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ferrer, De terechtstelling van Ferrer,- den anar- Êhistischen vrijdenker te Barcelona heeft alom bij zijn geestverwanten groote ver ontwaardiging gewekt. Hij was onschuldig,- beweert men; hij jyjel als slachtoffer zijner ideeën. Wij weten het niet. De krijgsraad hield zitting met gesloten 'deuren. Maar wat we wel weten is, dat liberale en socialistische bladen de schuld van den dood van Ferrer werpen op de ;,Zwartjas- (gen", en zelf9 het Pausdom er bij halen. Schreef niet ?,fciet Volk": itDe ten volle weder herleefde Spaansche inkwisitie, het onzalig ver bond van kerkelijke vervolgingszucht en wereldlijke justitie heeft weder haar doel bereikt. Den man naar wiens dood de clerus zoo lang en zoo vurig verlangde, heeft Zij in haar klau wen gekregen en die prooi niet los gelaten vóór hij een lijk was". En toch laat „Het Volk" er op volgen: 5,Wij weten niets van het proces",, Het beruchte Fransche vrijdenkersblad de „Lanterne", .schrijft naar aanleiding van de executie van den Spaanschen anar chist: „Wij hopen dat hij gewroken zal worden. Hoe en op .wie? Op de wer kelijk schuldigen aan den moord, op die Spaansche" monniken, dis in de 20ste eeuw voortgaan met hua hate lijke Inquisitie. Het zou ons een groote vreugde zijn, te vernemen, dat de Spaansche vrijdenkers, om den dood van hun chef te wieken dezelfde middelen ge bruikten en met het geweer in de hand dat monnikengebroed slachtten. Wanneer men met wilde beesten te doen heeft, verdedigt men zich, zoo als men kan". De „Nieuwe Rott. Ct." brengt het oor deel der „Vossische Zeitung" „De vrijzinnige Vossische Zeitung betoogt, dat de terdoodbrenging van Ferrer de wraakoefening is van de Spaansche geestelijkheid, het schoot kind van het pausdom. Wraak! zoo klonk het gillend door de gelederen van de geestelijkheid, die door de be storming van de kloosters verrast was, maar zich niet afvroeg, of zij niet zelve de woede van het volk had uitgelokt. En het was geenszins voldoende, dat al degenen, die eenig- zins met de bestorming van de kloos ters te maken hadden gehad, opge pakt en achter de afschuwelijke mu ren van Monjuich gebracht werden. Men moest ook den man verpletteren die den moed had gehad, een mo dernen geest in Spanje te brengen en die de bloeiende clericale onderwijs- nering de ergste afbreuk deed". En zoo gaat het voort. Uit den dood van Ferrer moet een wa pen gesmeed worden tegen de geeste lijkheid en tegen de Katholieke Kerk. En dat is niet te verwonderen, als men .weet dat Ferrer behoorde tot de vrijmet- FEUILLETON. selaars,- en dat Spanje Is een Katholiek land. De algemeenheid van den aanval doet vermoeden, dat de vrijmetselarij hier aan het werk is. 13) Maloeuvre kruiste zijne beide armen over de tafel en vroeg lachende: Indien dit dan zoo is, waarom blijft fij dan leeraar tegen twee duizend vier onderd francs salaris per jaar? flet betreft een andere ernstige Zaak, want zij raakt mijn hart zelf. Ik doe aan Cyrillus het offer van eenige ja ren van mijn leven, omdat ik hem zeer bemin. ^Wanneer hij den leeftijd heeft van een man,- dan zullen wij elkaar zonder twijfel vaarwel zeggen: hij zal beginnen 'te genieten van een ontzaggelijk fortuin, ik zal tot het uur van de meerderajrig- heid van Cyrillus, het mandaat bewaren, dat zijn vader mij heeft toevertrouwd en 'jaan dezen plicht zal ik alles opofferen: voldoening van trots en geldelijke voor deden. Dit is zeer groot en zeer schoonzei de Maloeuvre; ik had u tot nog toe niet yoldoende gewaardeerd en indien ik .vasthoud aan mijn verzoek om u hier iniet bezig te hóuden m*i iets, wat de [werken en studiën van Cyrillus kali ver- W^rren.. dfln is.cjjj: omdat het arme en FERRER. De terechtstelling van Ferrer heeft aanleiding gegeven tot verschillende ma nifestaties. Een Reuter-telegram meldt dat te Barcelona een blom is ontploft Het is niet gezegd, dat deze bom het onmid dellijk gevolg is van de voltrekking van Ferrers doodvonnis. Er ontploften de laatste tijden herhaaldelijk bommen te Barcelona, het gist er nog altijd; maar het is moeilijk te berekenen of en wan neer het tot een nieuwe uitbarsting zal komen. Telegrammen uit Parijs hebben reeds doen weten, dat daar de betoogingen een ernstiger karakter droegen. Over de gebeurtenissen die daar Woensdag avond plaats hadden seint de Parijsche correspondent van de „Köln. Ztg." d.d. 14 dezer het volgende: „Het bericht, dat Ferrer werd doodgeschoten heeft hier de opwinding van de republikein- sche en socialistische gemoederen, wel ke reeds door het doodvonnis zeer wa ren verhit, tot het uiterste gebracht en tot een verbittering geleid, welke zich moesten luchten in het optreden tegen het Spaansche gezantschap. Voorteeke nen der opwinding waren reeds de voor zorgsmaatregelen van eenige magazijnen op de groote boulevards, die vroeg slo ten. Andere heschen de Spaansche vlag halfstoks. .Tegen 10 Uur hadden zich, zonder bepaald wachtwoord, ongeveer 3000 socialisten en ariti-clericalen op de Place Clichy vereenigd, die onder het zingen van de Internationale oprukten naar het Spaansche gezantschap. De po litie had in verwachting van hetgeen zou plaats hebben de gendarmes te voet en te paard opgeroepen en met hen en een drievoudige politieketen de toegan gen tot het gezantschap afgezet. De aan rukkende colonne "maakte halt op de plaats waar de boulevard Courcelles uitloopt op den Boulevard Malesherbes. Plotseling knallen schoten, de politie vliegen de kogels om de ooren. Een agent valt neer, er volgen sch0_ ten. De politie trekt de blanke sabel en rukt op de menigte in. De menschen gillen: „Moordenaars, weg met den moordenaar Alfonsus." De prefect van politie Lépine tracht met de menigte te onderhandelen. Plot seling springt uit hun midden een man op Lépine toe en vuurt een revolver op hem af. Achter den prefect valt een po litieagent doodelijk getroffen neer. Nu houdt niets meer de politie terug. Ter wijl zij op de menigte inslaat, regent het steenen. Weer knalt een schot en weer 'zinkt een politieagent naar. Ten slotte houdt de politie de overhand en het gelukt haar de menigte in de nabu rige straten te verspreiden." Nog verneemt het blad uit Parijs dat in de woning van de anarchisten Dela- torre en Petit, die werden gearresteerd, huiszoeking zal worden gehouden. In de zuidelijke provincies is de op winding eveneens groot. De burgemees ter van Toulon liet de vlag van het stad huis halfstoks hijschen. De gemeentebe sturen van Aix en Marseille hieven ten teeken van rouw hun zittingen op. In talrijke steden van Frankrijk hadden ver gaderingen plaats, waar Ferrer werd ver heerlijkt en de Spaansche regeering aan gevallen. Te Livorno besloten de vertegenwoor digers der arbeidersvereeniging tot den boycot van Spaansche koopwaren. Te Buenos-Ay res heeft eveneens de tij ding een pijnlijken indruk gemaakt. De bladen gelooven, dat zij het begin zal zijn van een gevaarlijken tijd voor Spanje en sporen aan tot een boycot van Spaansche schepen en Spaansche koopwaren. Ook in Zuid-Amerika heeft de terecht stelling van Ferrer groote betoogingen uitgelokt. Op uitnoodiging van de vakvereenigin- gen legden de gilden te Montevideo Woensdag het werk neer. Op straat wer den groote optochten gehouden. Men zong de Marseillaise en het plan, om een internationaal revolutionair comité te vor men, vond veel instemming. .Het Spaan sche gezantschap, het Spaansche consul- taat en de kerken worden bewaakt. De lijst van de slachtoffers, die bij de opstootjes te Parijs zijn gevallen, vermeldt een doode (den agent Dufresne, gehuwd en vader van verscheidene kinderen), 2 doodelijk gewonden (een politie-wielrij- der en een man van de republikeinsche garde), 5 gewonden (Lépine, die een schampschot van een Spaansch afiartliisi langs het gezicht kreeg, een commissa ris van politie, een luitenant van de repu blikeinsche garde en een hoog ambtenaar van de gemeentepolitie).. Over betoogingen, die Woensdagavond in Brussel zijn gehouden, meldt het H. van Antwerpen: De betooging ingericht door de socialis tische jonge wacht, gisterenavond, werd door een regen tegengewerkt. Toen om kwart over 8 uur de stoet, die zoowat een 1000 man telde, zich in beweging stelde, werden de sluizen des hemels wagewijd- opengezet. Tusschen twee transparanten waarop men las „Weg met de inkwisi- tors" en ,..Wii draffpn-.rö*"" tot hij zal gewroken zijn stapte, onder een natte paraplu, citoyen Furnémont, gevolgd door zingende, huilende, schreeu wende manifesteerders. Voor de school der Xaverianen, werd er geschreeuwd van A bas la calotte! en A bas les assassins. Onder het zingen der Carmagnole trok men verder tot men kwam voorbij den winkel van een Spaanschen juwelier, in wiens vitrien een portret stond van koning Alfonso. Dit was voldoende om er de ruiten in te gooien en de achtbare cito- yens gingen den winkel bestormen, toen de winkelier met een revolver gewapend, vooruitsprong. Een der citoyens wist den man te ontwapenen en deze werd nu geweldig afgerammeld. Het bureau van den Parijschen gemeen teraad maakt bekend, dat het met alge- meene stemmen besloten heeft, op de eerstvolgende raadsverga.dering, 25 Oc tober a.s., voor te stellen, dat de naam Francisco Ferrer aan een straat van Pa rijs zal worden gegeven, en dat de stad Parijs de opvoeding van de te Parijs gebo ren arme kleinkinderen van Ferrer .voor haar rekening zal nemen. Bij de betoogingen te Lyon gehouden ten gunste van Ferrer, zijn vechtpartijen voorgekomen. De gendarmes en agenten hebben charges uitgevoerd.. Twee per sonen zijn door revolverschoten gewond. In een meeting te Brussel stelde een sprek r voor de Spaansche producten te boycotten. „Laten wij ze boycotten, omdat dit het eenige middel is waarover wij beschikken om alle verbinding met een land waar marteling en politieke moord heerschen te verbreken. Men heeft gezegd dat er geen Pyre neeën meer waren. Opgestapeld door domheid en fanatisme, worden ze steeds hooger, Spanje scheidend van de be schaafde wereld. Laat ons hopen, dat ze in komende tijden, zullen ineenstor ten als een nieuwe muur van Jericho op den luidopklinkenden naam van den martelaar Ferrer, die het wachtwoord geworden is van het Spaansche libera lisme." Een der Spaansche ministers heeft Woensdagavond verklaard, dat, wanneer de veroordeeling en terechtstelling van Ferrer in de Kamer ter sprake zal ko men, de regeering dan de onweerleg bare bewijzen zou leveren, dat Ferrer niet alleen de leider, maar ook de aan stichter van de onlusten in Barcelona Ta gewwei De Presse Associée meldt, dat te Bar celona ook drie Franschen, die zich niet goed in het Spaansch konden uitdruk ken, na een kort verhoor op last van den krijgsraad dood zijn geschoten. Uit Rome wordt aan de „Köln. Volksz." geseindWijl de vrees bestaat, dat er onlusten in de stad zullen uit breken, heeft de FI. Vader alle open bare audiënties tot lateren datum uitge steld. Op meerdere scholen van Triest is als protest tegen de terechtstelling van Fer rer een scholierenstakiaa Toen Ho -x-ircnoenscnoheren van de stu denten der zeevaartacademie vorderde, mee te doen, dwong de directeur der in richting, met de revolver-in de hand, hen het gebouw te verlaten. De arbeiders van werven en havensr hebben algemeen gestaakt. Uit vele ver- eenigingsgebouwen hangen omfloerste vlaggen. Het geheele garnizoen staat ge reed, daar een reuzenbetooging zal plaats hebben. De Kamer van Arbeid te Rome heeft de bevolking opgeroepen zich Woensdag avond op de Piazza Colonna te verzame len. De manifestanten werden door politie uit elkaar gedreven. Het Spaansche ge zantschap wordt streng bewaakt. Op alle gebouwen der socialistische vereenigin- gen wapperen rouwvlaggen. In Genua hebben gisteravond de lan taarnopstekers allen het werk gestaakt Groote gedeelten der stad liggen in het donker. Ook de letterzetters hebben ge staakt. Er verschijnen geen couranten.» Ook te Genua is voor het Spaansche con sulaat geprotesteerd. De menigte werd uiteengedreven. De havenarbeiders zijn ook in staking. Te Bologna en Turijn zijn ook protest- betoogingen gehouden. De metaalarbei ders, zetters en metselaars hebben als protest den arbeid neergelegd. In Milaan waren Woensdagavond alle winkels gesloten. Ook te Napels, Genua en Spezzia hebben groote betoogingen plaats gevonden. De Kamer van Arbeid te Rome heeft als protest tegen de terechtstelling van Ferrer de algemeene werkstaking afge kondigd. De meeste zaken staan stil. Men vordert den boycot van alle Spaansche schepen. De burgemeester van Rome, Nathan, heeft een manifest in rouwrand doen aan plakken, waarin gezegd wordt, dat Rome protesteert tegen de terechtstelling. Verschillende buitenlandsche bladen melden, dat Spanje staat aan den voor avond van zeer ernstige gebeurtenissen. Duitschland. Om vrouwen aan te moedigen het be roep van tuinierster uit te oefenen, heeft het Pruisische ministerie van landbouw een verordening uitgevaardigd, bepalen de dat vrouwen, die tot nu toe aan de ko ninklijke scholen voor tuin- en fruitbouw te Geisenheim, Proska*i en Dahlem alleen als toehoorderessen werden toegelaten,- ook het eind-examen mogen afleggen. Italic. Terwijl Mgr. Venga in de omstreken van Viterbo met zijn broeder op jacht was, werd hij door een rooversbende overvallen. Zij werden geheel uus-^cj1ucjv terwijl de bandieten voor hun vrijlating 50.000 Lire eischten. Toen de familie ech ter 5000 Lire zond, werden Mgr. Verga en zijn broeder vrijgelaten. Nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos. dierbare kind helaas al te zeer vervalt tot litteraire enthousiasme, die voor hem even gevaarlijk zoude zijn als hevig verdriet of buitengewone hartstocht. Wij begrijpen elkander niet vol maakt, mijnheer, zeide Lavergne. Ik ben er blijde om, zeide Maloeu vre. Hij voegde er op een toon bij: Overigens uwe toewijding zal eens hare belooning krijgengij weet dat gij op den dag, waarop gij van Cyril lus zult scheiden, eene schadeloosstel ling zult krijgen van honderd duizend franc. Dat. is een aardig sommetje en bijna een fortuin voor een toekomstig schrijver. Ik heb dien dag niet afgewacht om dankbaar te zijn aan Mijnheer Pont-Jou- bert voor zijne edelmoedige gedachte, antwoordde Lucien met waardigheid. Vervolgens ziende dat Maloeuvre er niets aan toevoegde, groette Lavergne hem en ging heen. Dit zal moeilijk zijnzeide Ma loeuvre hem ziende verdwijnendeze jongen heeft een ijzeren hoofd! Terwijl Maloeuvre verzonken bleef in zijne gedachten, vereênigde Lavergne zich weder met de Iersche in den tuin. Welnuzeide hij haar, de oorlog is verklaard. Tusschen u en mijnheer Maloeuvre. Ja, miss Emily, Bij welk onderwerp? Bij het onderwerp van dit artikel, gepubliceerd in de „Revue Generale" en dat gij gewaardigd hebt zoo goed te vinden. Waarlijk', ja, waarlijk, deze blad zijden zijn welsprekend. En vervolgens zij doen zien, dat vurige en overtuigen de jongelieden zich in den strijd werpen, gewapend met alle stukken om te Strij den tegen het kwaad. Ik begrijp niet hoe Maloeuvre het als misdaad heeft kunnen aanrekenen. Dat heeft hij niet gedaan, een wei nig meer, en op het einde van de con versatie, heb' ik1 geloofd, dat hij ging zeggen dat ik talent hadmaar hij vindt dat de leeraar een soort slaaf is, wiens uren van den dag en den nacht genoeg betaald zijn voor twee honderd franc per maand. Op dien titel van slaaf, van iets, dat niets persoonlijks meer heeft, heeft de voogd mij verboden iets te publiceer en. En hebt gij het beloofd? Ik heb het beloofd. Edel hart! riep miss Emily uit. Indien ik het geweigerd had, had Maloeuvre mij mijn vrijheid gegeven. Gij gelooft dat hij het zou dur- Ven. Alles om mij te scheiden van Cy- riliqs, vya^neef ik vertrokken zou zijn, Koninklijke besluiten. De heer Dr. M. Grechen is benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Lu xemburg, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Totbwrgcmt-Fster der gemeente Zaandijk is benoemd D. J. J. lieflema met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groote- gast. Aan W. A. Schroder is op sjs v«* zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan R. H. B. School te Meppel. Bij Kon. Besluit zijn lo. bevorderd: tot schout-bij-nacht de kapitein ter zee F. C. E. L. Koster; tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter dan zou uw beurt komen, arm, dierbaar meisje, die, dezen keer, wel reden zoudt hebben aquarellen te schilderen, voor stellende donkere nachten, treurige me- lodiën te zingen en te meenen, dat dit leven een tranendal is. Gij spot met mij, zeide miss Emi ly, met zachtheid, dat is niet goed, want ik beklaag u met geheel mijn ziel. Neen, ik spot niet, ik beproef al leen een weinig vroolijkheid te brengen in een toestand, die mij verschrikt, zon der mij te verrassen. Wij zijn te veel in dit huis. Maar welke misdaad hebben wij begaan Ik bemin Cyrillus gelijk gij Marie- Angelina bemint. En .Maloeuvre houdt slechts van Coelio, ziedaar wat gij wilt zeggen. Justina, de huishoudster, Cham pion, de koetsier, Hubert, de chef van het hotel zijn successievelijk vertrok ken. Onze beurt zal komen, laten wij het uur afwachten, laten wij het afweren tegen den prijs van alle offers. Arme miss, de slechte dagen breken aan, ver eenigen wij in een zelfde gevoel moed en opoffering. Een maand ongeveer nadat Maloeuvre aan Lucien zijn verbod had te kennen ge geven om in de revue's en dagbladen te schrijven, vereenigde gen intiem diner in het hotel van Pont-Joubert een zeker aantal oude vrienden van de familie Het was koud weer, alles werd opge- vroolijkt door het maanlicht, verspreid over de straten van Parijs en de paden van den tuin van het hotel. De eetzaal, wel verwarmd, met bloe men versierd, bood een goed aanzien. Het zilver schitterde op tafel. Miss Emily was verzocht bijzondere zorg te beste den aan de schoone regeling van het cou vert. Voor de eerste maal dineerde Mo- zes Malsein in het hotel Pont-Joubert en Maloeuvre zorgde er voor dat de bankier millionair geen al te gevoelig verschil vond tusschen zijn woning en dat der weezen. Deze droegen een buitengewone rouwmiss Emily volgde hen na, mee- nende daardoor aan Marie-Angelina de meest teedere vriendschap te bewijzen, Sedert zes maanden had Maloeuvre zijn toestand veel verbeterd. Een geluk aan de Beurs, waarvan het gewicht zijn cre- diet veel deed toenemen, veroorloofde hem zich met meer stoutmoedigheid aan wel gevaarlijke ondernemingen te wageiq maar waarvan het toeval wilde,- dat hij zich met groot ongeluk aan onttrok. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1