BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ende en bevattelijke wijze aan zijn oorders mee te deel en', een onverdeeld succes gehad. Nog eens, het Katholieke Leiden gaat hard vooruit. EEN TOESCHOUWER. Frankrijk. Bij al het nut, dat statistieken bezitten, hebben ze ook haar schaduwkant, n.l. dat ze geregeld zoo laat komen. Zoo is er nu een crimineele statistiek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het aan tal misdaden in Frankrijk over het jaar 1907 aanmerkelijk is toegenomen. Vooral zijn toegenomen de gevallen van doodslag en van mishandeling met doodelijken afloop. Ook de misdrijven te gen de zeden nemen toe. Het kan kwalijk anders in een land, waar alle godsdienstig en zedelijk begrip stelselmatig wordt ondermijnd. De „Temps" meent de toename van deze misdrijven te moeten toeschrijven aan het overmatig gebruik van alcohol. Spanje. Gistermorgen is te Barcelona een aan voerder der anarchisten gefusilleerd, ze kere Ferrer; die verdacht werd de hoofd- aanleider te zijn van verschillende bom aanslagen. Allentwege zijn van socialistische en anarchistische zijde rekesten aan den ko ning gezonden om gratie. Maar het heeft niet geholpen. Manifestaties zullen wel niet uitblijven. Je Parijs is het reeds begonnen. Een zeer heftige manifestatie heeft gis- teravond bij de Spaansche ambassade plaats gehad. Er is geschoten en gevoch ten, trams zijn vernield, het asphalt is in brand gestoken. Men zegt dat een agent gedood is. Te half twaalf duurde de ma- infestatie nog voort In de fantastische ver lichting van de brandende vuren ziet men telkens politie en manifestanten nog slaags. In den omtrek van het Spaansche ge zantschap zijn op de poltie-agenten scho- ten gelost. Een agent werd gedood, een ernstig gekwetst Ook een man van de garde municipale werd gewond. Er zijn verscheidene kloppartijen tus- schen betoogers en de politie voorgeval len. jaurès en Renaudel werden door de agenten geslagen. De betoogers staken twee auto-bussen in brand, die naar het huis van bewaring reden. De republikeinsche garde voerde een charge uit. Er vielen tal van gekwetsten. Een officier van de republikeinsche garde kreeg een revolverkogel in het ge zicht, op het oogenblik dat hij de menigte trachtte te verhinderen, een gasbuis in brand te steken. Italië. De ontmoeting 'van den Czaar en den koning van Italië zal te Bari plaats vin den, of wellicht op de reede van Bari, daar het twijfelachtig is of de Czaar aan land zal gaan. De arbeiders van Bari drei gen met algemeene staking, als Nicolaas II in hun stad komt. Zweden. Men verdenkt den Ingenieur Martin Ekenberg van de bommenaanslagen op Hammar en Sjocholm. Hij bezit in Lon den een labaratorium. Door H. en S. moet hij in zaken tegengewerkt zijn. Ekenberg promoveerde in 1893 aan de JCönigsberger universiteit tot Dr. phil. De Zaak-Lovink. Naar „Het Vaderland" verneemt, zijn door den heer Roessingh de volgende vragen tot de Regeering gericht: lo. is het bericht juist, dat de direc teur-generaal van Landbouw, de heer Lovink, binnenkort zal benoemd worden voor een betrekking in Ned.-Indië 2o. Indien dit zoo is, zijn er door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, pogingen aangewend, om dien uitnemenden hoofdambtenaar, in het be lang van den landbouw in Nederland, hier te behouden? Voorts meldt het blad, „moet het niet in de bedoeling liggen onmiddellijk weder een directeur-generaal (van Land bouw) te benoemen". Als chef van de directie van den Landbouw zal weet het blad te vertellen waarschijnlijk optreden de tegenwoordige administrateur mr. dr. Roest. Trekhonden. Door de regeering is ingediend een wetsontwerp op het gebruik van trek honden. In het „Vad." hebben onlangs staaltjes gestaan van de behandeling, waaraan deze dieren dikwerf bloot staan, niet zoozeer uit wreedheid dan wel uit on kunde of onverschilligheid. Een regeling op het gebruik en mis bruik van trekhonden lijkt ons niet over bodig. Vacantiekolonies. Het gehuurd koloniehuis te Egmond aan den Hoef, dat 4 zomers bewoond is door kolonies van het Centraal Genoot schap, is door den eigenaar verkocht aan de Roomsch Katolieke vereeniging voor Vacantie-kolonies. Het Centraal Ge nootschap mist daardoor nog een 110 plaatsen. Koninklijke Besluiten. Aan jhr. dr. J. M. van Haersma de .With, is op rijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn beterekking van gezaiit- schapsattaché. Benoemd zijn tot burgemeester der gemeente Dommelen H. Bijnen, secre taris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Someren W. A. J. Mi- chelstot burgemeester der gemeente Soerendonk, Herkzel en Gassel, J. Da- men, secretaris dier gemeentetot bur gemeester der gemeente Warmenhuizen K. Blom, tot burgemeester der gemeen te Ursum, K. Laantot burgemeester der gemeente Baarn, F. F. baron d'Aul- nis de Bourouilltot burgemeester der gemeente Midwolda, P. Dijkhuistot burgemeester der gemeente Maasbree, F. J. J. M. Van der Knaap; tot burge meester der gemeente Meerlo, A. P. J. H. Van Haeff. Aan C. Ripping, is op zijn ver zoek ontslag verleend als burgemeester der gemeente Brouwershaven. De sergeant der infanterie van het leger in Nedèrl.-Indië H. M. Beelt is ter zake van zijn gedrag bij de krijgs verrichtingen op Celebes, gedurende het eerste half jaar 1907 en bij die op Soem- bawa van 16 Februari tot 9 Mei 1908, alsnog benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde en dit met intrekking van de hem bij Kon. besluit van 20 Juli 1908 no. 63 en van 2 Sept. 1909 no. 41 toegekende eervolle ver melding. Aan den heer J. K. Bottema, is op zijn daartoe s'trekkend verzoek, een eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid der Permanente Militaire Spoor- wègcommissiën. Benoemd tot lid van genoemde com missie de heer J. A. Kal ff, lid "van den Raad van Administratie, belast met de leiding van den dienst van vervoer bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. Propaganda voor het Neo- Malthusianisme. Een ergerlijk staaltje van propaganda voor de beperking van het kindertal vindt men in het avondblad van de „N. R. C." van Dinsdag jl. 12 October. De redactie van dat blad is slim ge noeg om niet met eigen opinie voor den dag te komen, maar voert een paar auteurs op, welke het zonder commen taar hun vieze ideeën laat verkondigen. De eerste is de Noordsche schrijver Bsjornsterne Bjoernson, die een arti kel in de „Matin" schreef en nummer twee de fransche dramaschrijver Brieux. Het lust ons niet de drogredenen te weerleggen, die beide schrijvers aanvoe ren voor de verdediging van hun ver derfelijke moraal. De eerste beschouwd den mensch blijkbaar als een dier, waar hij spreekt „over de teugels van het instinct los te laten" en de ander noemt den man die arm is en „een eter neerzet aan „een reeds schraal voorzienen disch.... „een dierlijk wezen." Als de lering van dergelijke lectuur, als wij hier signaleerden, nu nog niet de katholieken doet inzien, dat 'de libe rale pers verboden lectuur is voor ka tholieke huisgezinnen, dan is het be wijs geleverd, dat hun moraliteitsge voel al heel veel geleden heeft. (Nbr.) TWEEDE KAMER. Supptetoire Landbouwbegrooting voor 1909. V Vs s ch e r ij-i n s p e c ti e. Door den minister van landbouw, nij verheid en handel is een wetsontwerp in gediend tot aanvulling en verhooging van het Xe hoofdstuk der Staatsbegrooting. Een der wijzigingen betreft het uittrek ken van een post voor jaarwedde en toe lage-van een inspecteur voor de visscherij en een voor reis-, verblijf- en bureelkos- ten van dien inspecteur. Het komt den minister thans gewenscht voor, dat in afwachting dat de Visscherij- wet in werking zal kunnen treden, aan zijn departement een inspecteur voor de visscherij zal worden verbonden, aan wien, wanneer de behoefte hieraan blijkt, een of meer adjunct-inspecteurs zullen zijn toe te voegen. .H u i si n d u s t r i e. Bij deze suppletoire begrooting wordt voorts een bedrag uitgetrokken van f 8740 als subsidie aan de Vereeniging voor de Nederlandsche tentoonstelling van Huis industrie. Het komt n.l. den minister alleszins aan bevelenswaardig voor in te gaan op het voorstel van genoemde vereeniging, ojn van haar tegen vergoeding van de daar voor gedane uitgaven over te nemen het reeds door deze vereeniging verkregen enquête-materiaal betrekkelijk de huisin dustrie in de verschillende vakken en in de verschillende deelen des lands. LEIDEN, 14 October. Den 20sten October a.s. is het 50 jaren geleden, dat het Chemisch Labora torium alhier geopend 'werd. Prof. van Bemmelen hoopt hen, die er in werkten en andere belangstellenden, dien dag daar toe te spreken. Een tentoonstelling van foto's, platen, boeken, toestellen, brieven enz., op dit en de vorige Chem. Labora toria betrekking hebbende, wordt dan gehouden, terwijl tevens een gedenk schrift betreffende de Chem. Laboratoria alhier vanaf het eerste (Aug. 1669 ge opend) bij de firma A. W. Sijthoff zal verschijnen (door W. P. Jorissen samen gesteld). Inzendingen voor de tentoon stelling zijn zeer welkom. Tot prosector bij het onderwijs van den hoogleeraar dr. L. Bolk, aan het anatomisch laboratorium aan de Univer siteit van Amsterdam, is voor het loopende studiejaar benoemd de heer G. P. Frets, arts alhier. Het practisch gedeelte van het examen voor den rang van sergeant- raajoor-instructeur zal alhier bij het 4e Regiment Infanterie op den 21 October a.s. aanvangen. „Staatscourant" no. 240 bevat de gewijzigde statuten van den Verhuurders- bond van Huiseigenaren voor Leiden en Omstreken, gevestigd alhier. Door de Nederlandsche Maatschap pij tot redding van Drenkelingen te Am sterdam is toegekend de gouden medaille aan den heer Joh. Dekker, sigarenhan delaar aan de Haarlemmerstraat alhier, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit de Haarlemmer Trekvaart op 15 Augustus jl. Gedurende het derde kwartaal van 1909 werd het Rijksmuseum van Oud heden alhier bezocht door 3771, het Rijks Ethnografisch Museum alhier door 1251 en het museum van Natuurlijke Hisforie alhier door 3412 personen. Hedenavond zal na afloop der plechtige inauguratie van de jonge leden van het Leidsch Studentencorps een op tocht met fakkels en muziek worden ge houden langs Oude Vest, Turfmarkt, Prinsessekade, Rapenburg, Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Haarlemmer straat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Water- steeg, Hoogewoerd en Breestraat naar de Sociëteit „Minerva". ALFEN A. D. RIJN. Het bestuur en de leden van het Zangkoor „St. Caecilia" kwamen deze week bijeen, om in eene buitengewone vergadering een nieuwen Directeur te benoemen. Door den voorzitter den Heer B. Ro zenstraten werden eerst eenige waardee- rende woorden gesproken en hulde ge bracht aan den ijverigen en kundigen koordirigent den heer F. A. Nijpels, die na zooveel jaren' van toewijding dezen zo mer aan het zangkoor ontrukt werd. Daarna tot stemming overgaande werd met bijna algemeene stemmen benoemd de heer A.. -J. Markx, muziekleeraar al hier en reeds vele jaren koorlid.. Na korte bedenkingen verklaarde de heer A. J. Markx deze benoeming aan te nemen, hopende op de welwillende medewerking van alle leden.. Nu volgden de gebruikelijke gelukwen- schen en werden nog eenige besprekin gen gehouden, waarna de heer voorzitter de vergadering sloot. Wij mogen met grond verwachten, dat de nieuwbenoemde directeur den lof over en reputatie van ons zangkoor zal hand haven en veel zal bijbrengen tot luister van den gewijden kerkzang. De heer A. J. Markx heeft ook als di recteur van het R.. K. Symphonie-gezel- schap reeds geruimen tijd eene tactvolle leiding getoond, ^oodat wij gerust kun nen verzekeren, dat hij .de aangewezen koordirecteur voor de zangers zal zijn. HAZERSWOUDE. Gistermiddag tus- schen 12 en 1 uur is het 10-jarig zoontje van Jac. v. d. Poel spelende in de punt van een hek terecht gekomen, waarmede hij zich ernstig aan het onderlijf ver wondde. Als gevolg daarvan is hij heden middag naar het St. Elisabethgasthuis te Leiden vervoerd. LEIDERDORP. In verband met ons bericht van gister in zake den inbraak alhier, kan nog gemeld, dat door den burgemeester aan den veldwachter te Noordwijk is opgedragen met een speurhond de vermoedelijke daders op te sporen. Hei resultaat was, dat de hond eerst de kerk in en uit liep en daarna aan de vaart in den polder is blijven staan op de plek, waar de pin van een schuit in den grond had vastgezeten. Daarom vermoedt men, dat stroopers de hand in het spel hebben gehad. Dezen morgen is zekere. G. v. L. uit Leiden door den rijksveldwachter L. ter verhoor naar Leiderdorp overgebracht. LISSE. De uitslag der gisteren^ gehou den keuring van stieren, kuiskalyeren en pinken is als volgt: Kuispinken, twee inzendingen van twee stuks: le pr. G. Hartveld van Warmond, 2e pr. J. van Noort, Lissc. Kuiskalveren 10 inzendingen van 2 stuks: le pr. A. v. d. Viugt, Lisse; 2e pr. W. Heemskerk, Lisse; 3e pr. van de Graven, Lisse, ter wijl G. Hartveld, van Warmond en J. v. Grave en W. Heemskerk van Lisse ieder een eervolle vermelding verwierven.. Stierkalveren, S inzendingen: le pr. v. d. Graven, Lisse; 2e pr. J. v. d. Geest, Warmond; 3e pr. A. v. d. Vlugt, Lisse. Bovendien verwierven A. v. d. Vlugt al hier en A. Breedijk van Oegstgeest ieder een eervolle vermelding. Gisteren is alhier in het hotel van Ruiten, de 3e droge bollenyeiling gehou den, waarop veel was ingekomen. De ca talogus vermelde 276 nummers. De han del was iets vlugger als voorheen. De volgende prijzen werden besteed: Grand Due f 14.50, Thomas Moore f 17 tot f 13. Vermillion Brillant f 75, Lacandeur f 9. Lareine f 14, Couleur Cardinaal f 48, Ro ss grucujia, f 18, Murillo f 50.—t Du sart f 17, Pouebakker f 12, Frederick-Moore f 34, Laprecieuse f 17, Cryselora f 7, Belle Alliance f 35 en Montresor f 47, alles per H.L. Thomas JVtoore per 100 f 0.75, Et La Grandeur f 2.40 per 100. Koningin der Nederlanden per 100 f 3. Lord Becons field p. 100 f2.50. D. N. van Sion bracht op f 3 per H.L. De vijf navolgende lotelingen zijn gisteren voor den militairen dienst afge keurd: H. de Ree, G. v. d. Drift, A. Aal- bersberg, M. Bruijne en J. Felius. NOORDWIJK. Gisterenavond verga; derde de reciteerclub „Utile Dulci", on- derafdeeling van het Sint Jeroensgilde. De vergadering werd bijgewoond door den W.Eerw. Heer Kapelaan, en door het Eere-lid, (Oud-Voorzitter) den Heer C. Westgeest. Besloten- werd na ampele bespreking, evenals andere jaren twee uitvoeringen te geven: de eerste in de laatste helft van November en de tweede in den Vastenavond. Voor dien eersten avond zal een flink blijspel en eenige kleinere stukken woi> den ingestudeerd, op de tweede uitvoe ring zal een drama de hoofdschotel zijn. Die tweede uitvoering wordt gegeven vanwege het Sint Jeroensgilde, dat tel ken jare in den Vastenavond den leden een paar gezellige avonden aanbiedt. Het doel, waarvoor de Novemberuit- voering zal gegeven worden, werd nog niet vastgesteldongetwijfeld zal dit wel voor een liefdadig doel zijn. De club, die uit 11 leden bestaat, ver liest binnen zeer korten tijd weer twee leden, die het dorp voor korteren of langeren tijd verlaten. Wanneer er dus R. K. jongelui zijn, die neiging en aan leg hebben als dilettant-tooneelspeler op te treden, dan zullen zij goed doen, zich bij „Utile Dulci" op te geven. De jongelui bleken weer vol Jjver. Besloten werd, om zoo spoedig mogelijk met het instudeeren der nieuwe stukken te begipnen en den gang er goed in te houden. Waar wij den ijver kennen èn van den eerw. regisseur, èn van de leden der club, daar twijfelen wij er niet aan, of „Utile Ducci" zal dezen winter weer kranig uit den hoek komen. Naar de „Noordwijker,, mededeelt, zijn er door het Gemeentebestuur en door de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" adres sen verzonden aan de directie van de Holl. IJzeren .Spoorweg Maatschappij, waarin gewezen wordt op de slechte re geling van den Winterdienst van onzen tram. (In ons blad ook besproken), 't Is te hopen, dat de H. IJ. S. M. dit verzoek een gunstig oor leent. Nog meer te hopen is 't, dat het vermoeden on juist is, als zou het „overstappen te Rijns- burg" een voorproefje zijn van de rege ling met de electrische tram. Dit ver moeden uitte dezer dagen iemand tegen ons. NOORDWIJKERHOUT. De loteling G. van den Berg, alhier, die in September j.l. bij het 4e Regiment-Infanterie te Leiden was ingedeeld is door Gedeputeerde Staten van Zuidholland voorden militairen dienst afgekeurd en naar zijn woonplaats teruggekeerd. NIEUWVEEN. De milicien-verlofgan ger W. J. Rijlaarsdam van de lichting 1902, behoorende tot het le Reg. Ves ting-artillerie is opgeroepen om gedu rende het tijdvak 112 November 1909 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te komen. De lotelingen der lichting 1910 en de lotelingen bestemd ter aanvulling der lichting 1909 van deze Gemeente, die bij de Zeemilitie wenschen te dienen, behooren zich vóór 1 November a. s. ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Gelegenheid daartoe eiken werkdag van 9121/2 uur en meer bijzonder op Dins dag, 26 October e. k. des voormiddags te elf uur. Slechts zij, die een der aan gewezen beroepen uitoefenen o.a. schip pers, smeden, bakkers, enz. komen voor indeeliiig bij de Zeemilitie in aanmer king. VOORSCHOTEN. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente wor den gehouden op Woensdag 20 October, 's morgens 10 uur, in het gebouw Wagen straat 119. WOUBRUGQE: De wegen hier liggen bijna alle langs het water, en in donker rijden blijft, vooral voor den fietsrijder, gevaarlijk. Dat bleek dezer dagen weder. De vee- kooper V. reed des morgens vroeg in een wegstoot en schipper V. des avonds in een tocht, beiden geraakten kopje onder, doch konden zonder hulp zelf nog weder op het drooge komen. ZOETERWOUDE. De heer C. van Oeffelen, alhier, is bij resolutie van den Minister van Koloniën ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Nederiandseii-Indtë gesteld om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar le lande. A<s&cIeairiii@2'2lei-3 w s. LEIDEN. Geslaagd voor het Propae- deutents examen i:i de geneeskunde, de heeren P. C. R. Mingeien en L. C. C. Ouwerkerk, (beiden Leiden), J. W. Lely en C. A. van Leeuwen (beiden den Haag.) Bevorderd tot doctor in de taal- en let terkunde van den O. I. Archipel de heer Dou,we Adolf Rinkes, O. I. ambtenaar geboren en thans verblijf houdende té Joure (Fr.). Deze promotie geschiedde na verdediging van een- academisch proef- schrift, getiteld: j.Abdoerracoef van Sing-; kei. Bijdrage tot de kennis van de mystiek op Sumatra en Java"-. Evenals het vorige jaar zal prof. cfr." J. J. .Hartman, ook dit jaar een achttal: voordrachten houden voor studenten, die hun Latijnsche studiën niet geheel willen vergeten. De voordrachten zullen bande-' len over populaire Latijnsche literatuur en gehouden worden op cfe volgende Dins dag- en Donderdagavonden26 en 28 Oc-1 tober, 9 en 11 November, 23 en 25 Nov, en 7 en 9 December. De voordrachten! worden gegeven in een der collegezalen - in het Academiegebouw aan het Rapen burg alhier en nemen telkens om 7 uur een aanvang. UTRECHT. Geslaagd voor het candi-' daats-ex. theologie I, de heeren P. A* Tichelaar en G. Tichelaar. AMSTERDAM. Geslaagd voor het le natuurkundig examen de heeren S. Swa- uenburg en P. ,C. v. d. Slikke en het'; propaedeutisch examen door den heer Af P. van Stolk. VRIJE UNIVERSITEIT. Benoemd zijn tot Curatoren der Vrije Universiteit de heeren mr. S. de Vries Czn. te Amster dam dr. D. Schermers te Zeist en dr. H. Franssen, te Zwolle. Voor den nieuwen cursus zijn voor het eerst ingeschreven 13 studenten; waarvan voor de theologische faculteit 3, voor de rechtsgeleerde faculteit 8; voor de lette-' rerf 1 en voor de letteren en wijsbegeerte I. Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (i3) KUNST EN WETENSCHAP. Wie heeft de Noordpool ontdekt? Men weet, dat er twee mannen zijn, die elkaar de ontdekking der Noordpool betwisten, Cook en Peary. De Amerikaan dr. Cook beweert het, eerst de vlag met de sterren en strepen geplant te hebben op de Noordelijke as van onzen aarboi. Peary zegt, dat Cook's beweringen onwaar zijn. Eerlijk gezegd, het laat ons eigenlijk vrij koud, wie.van de twee de Noordpool 't eerst heeft be reikt. Maar nu de strijd eenmaal is ont brand, melden we nog, dat Londensche bladen uitvoerige telegrammen uit New- York publiceeren, waarin tot in bijzonder heden dë vernietigende ontleding wordt weergegeven, aan welke Peary de aan spraken en beweringen van Coolc heeft onderworpen. De beschouwingen van Peary zijn voornamelijk gebaseerd op uit latingen van de beide Eskimo's die Cook op zijn tocht hebben vergezeld. Die ver klaringen der Eskimo's (zij zijn gedaan aan Peary, kapitein Bartlett, prof. Millan, - Borup en den neger Hansen, en het proces-verbaal is door al deze lieden onderteekend. Red.) zijn naar Londen overgeseind en in de Engelsche bladen opgenomen tegelijk met' een vanwege de Peary Arctic Club uitgegeven gedetail leerde kaart van de Noordpoolstreken, van welke reeds 10 dagen geleden exem plaren door de P. A. Club naar Engeland waren gezonden. Kaart en verklaringen hebben de strekking, het bewijs te leveren, dat Cook nooit verder noordelijk is ge weest dan 81J-S0 N.B., zoodat Cooks be wering, dat hij de Pool- zou hebben be reikt, volkomen onwaar is. De Daily Chronicle, het bovenstaande samenvattende, komt tot de slotsom, dat het met wat er van Cook's roem nog over was, nu voor goed gedaan is. .Die roem is definitief vernietigd; en zelfs de inwoners van Brooklyn moeten nu wel verlegen zijn over hun Cook-vergoding." Wat moet men nu gelooven? Heeft Cook de Noordpool ontdekt of Peary? Of geen van beiden? Caruso. De grootste tenorzanger der wereld, Caruso, die ook nog op ander gebied dan de zangkunst een zekere vermaard heid bezit, is te Berlijn. Ongeloofelijke voorvallen hebben daar plaats gehad bij den verkoop van kaarten voor de gastvoorstelling van Caruso in de Hofopera. Reeds twaalf uur vddr het begin van den verkoop verzamelden zich lieihebbers voor de schouwburgdeuren; de meesten hunner hadden een flinke hoeveelheid eetwaren en de noodige flesschen bier mee gebracht om het halve etmaal zoo genceg'elijk mogelijk te kunnen doorbrengen. Toen kwam echter de politie de schoone plannen verstoren; de menigte moest uiteen gaan en niemand mocht voor de deuren postvatten. Eerst den volgenden morgen om 8 uur, toen er ruim duizenden wachtenden waren, werd het postvatten toegestaan en nu ont brandde een hevige strijd om de voorste piaatsen te bezetten, aan welken strijd vele dames krachtig deelnamen. Vertrapte hoeden, gebroken regenschermen, ver scheurde voiles, deerlijk gehavende rij wielen, bebloede koppenEen dame kreog zelfs een vlaag van waanzin, voer hevig uit tegen de politieagenten die de orde trachtten te handhaven, greep een

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2