BUITENLAND. De Erfgenamen van Judas. BINNENLAND. Uit stad en omgeving, Ie Jaargang. No. 10. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Lelden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent Dinsdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Neutraliteit. Men signaleert aan de y,XXe Siède"- een recent voorbeeld van neutraliteit en godsdienstigheid* zooals men die verstaat in de openbare Brusseisehe scholen. Gedurende de vacantia werd een be langrijk aantal meisjes der openbare Brus seisehe scholen naar het strand te West- ende gezonden. Tijdens hun verblijf aan zee waren er twee Zondagen. De pa rochiekerk was slechts 10 minuten van de villa der school verwijderd. Een groot aantal kinderen, onder wie yelen zich tot hunne le M. Communie voorbereidden, vroegen met klem verlof om de H. Mis bij te wonen. Maar ondanks hun verzoek, werd de toestemming ge weigerd. Tusschen twee Zondagen was er na tuurlijk een Vrijdag. Bij het middagmaal >verd visch opgediend. Maar dat was eigenlijk al te mooi. 's Avonds werd dan yleesch voorgezet. En aan de kleinen, die de onthoudingswet niet wilden overtre den, werd eenvoudig meegedeeld, dat zij die geen vleesch wilden eten, niets anders zouden krijgen. Wat is toch mooi, die neutraliteit der Belgische school. Het permanente vredesbu reau te Brussel, heeft zich Zaterdag namiddag met de Kongo-kwestie bezig gehouden. De heer Alexander, lid van het Engelsche Lagerhuis, sprak over de tegenóver de inooorlingen gepleegde wreedheden. Hij zeide, dat men in En geland vindt; dat de door de Belgische regeering beloofde hervormingen zich lang laten wachten. De vergadering nam ten slotte de yolgende motie aan liet vradesbureau doet een beroep op de Begische natie, onder wier hoede de inboorlingen van de Kongo voortaan zijn geplaatst, om zonder dralen de ra dicale hervormingen te doen aannemen ,en uitvoeren, welke noodzakelijk zijn om .een einde te maken aan de geconstateer de misbruiken. Deze hervormingen moe ten voornamelijk bestaan in het afschaf fen van den dwangarbeid en teruggave aan de inboorlingen van hun gronden en van het recht op de producten dier gronden. Tevens hernieuwt het bureau het ver zoek door het vredescongres van 1906 gedaan, om namelijk een internationale conferentie bijeen te roepen, ten doel hebbende de algeheele uitvoering van de convention van Berlijn en Brussel ten gunste van de. inboorlingen van den Kongo genomen. Het congres nam met eenparig heid van stemmen het voorstel aan, Waarbij het werpen van ontploffings- 'middelen uit ballons en luchtschepen verboden worden. FEUILLETON. 10) Marie-Angelina sliep niet. Gezeten op een fauteuil, de handen sa- hien gevouwen op hare knieën, wekte zij de gedachtenis op van hem, die niet meer .was. Terwijl haar geheugen haar duizend .Verschillende tableaux voor hare oogen plaatste, sprak zij van Martinique, van den moedj waarmee hij haar moeder ge red had, van zijn toewijding voor de fa milie, zij verweet zich hem niet genoeg gelukkig gemaakt te hebben, hem niet genoeg omhelsd te hebben vóór zijn ver trek. Haar harmonieuse, zachte stem en hare verLten eentoonigheid, drong door In het hart van miss Emily, die snikte, ge zeten op bet tapijt, zonder de kracht te hebben om op te staan, of te antwoorden. Ik zai hem nooit meer terug zien, imiss Em.;y* is dat dan mogelijk. Geheel mijn leven en ik smeek God het niet lang te maken zal ik voor de oogen van mijn hart dit dierbaar gelaat zien, dat ik niet meer zal terug zien. Nooit, nooit meer, zal ik hem zien lachen. Zijn stem Zal niet meer tot mijn oor doordringen. 'Qi wa£ 2el*s Üej&Q^end feij zijn£ beknor- Spanje. De Imparcial geeït een overzicht van de bomontploffingen, die in de laatste maanden te Barcelona zijn voorgekomen, ten bewijze dat het in die stad nog geenszins rustig is, hoewel men argwaant, dat vele van die bom men in de arbeiderswijken neergelegd zijn; door menschen, die met de anar chisten niets te maken hebben. Op 7 Mei ontplofte een bom in de Boqueria- straat, op 8 Mei een in de Alta de San Pedro-straat, op den 9den een in de Al- dama-straat, op den 11 den een in de San Pablo-straat, op 23 Juni twee in den Soriano-en in den Principal-schouwburg, op 29 Juni twee in het koffiehuis del Circo Espanol, op 2 Juli een in de Marques del Duero-straat. Daarmee ein digde het bewind van den gouverneur Ossorio, wien men, wegens ziine on macht om het kwaad tegen te gaan, de bijnamen van slaapwandelaar en slaap muts gaf. Onder Zijn opvolger Crespo Azorin is het intusschen niet beter geworden. Op 21 Augustus sprong een bom in de Ronda de San Plabo, op 22 een bij de Puerta de Santa Madrona, op 25 een in de Conde del Asalto-straat, op 28 een in de Marques del Duero-straat, op 29 Augustus weer een in de Conde del Asalto-straat, op 13 September een in de Huerta de Santa Madrona, op 27 in de Conde del Asaltostraat, op 28 een op de Plaza de Palacio. Dit zijn de officieel erkende aansla gen. Van andere zijde beweert men, dat er nog veel meer aanslagen zijn ge pleegd. Servië. Bij de administratie der Servische spoorwegen zijn 'ernstige misbruiken ont dekt. Een Servische maatschappij heeft in plaats van nieuwe locomotieven, ver sleten en door andere maatschappijen ge weigerde machines kunnen leveren. Even- zoo ging het met de wagons. De verliezen voor de spoorweg-maat schappij bedragen ongeveer een millioen. Amerika. Een verbijsterend staaltje van rassen vooroordeel wordt uit de Vereenigde Sta ten gemeld: Te Harrisburg, in den staat Pennsyl- vanië, zit een blanke gevangen, die ter dood veroordeeld is; en in dezelfde ge vangenis wacht een neger den dag af waarop het over hem gevelde doodvonnis zal worden voltrokken. Beiden zouden op denzelfden dag worden geëxecuteerd. Maar dat vond de blanke ter doodver- oordeelde zoo'n hoon en schande, dat hij aan de autoriteiten verzocht, dan maar liever een dag eerder te worden terecht gesteld. Het verzoek is toegestaan. Hofberichten. Naar j,De Telegraaf" verneemt, zal het Hof hoogstwaarschijnlijk dezen winter op ringen. O miss Emily, zou het wel kwaad zijn God te vragen om te sterven? De arme Iersche snikte nog meer. Indien dat den Heer niet beleedig- de, ofschoon het mij veel zou kosten mijn broeder te verlaten, zou ik mij met mijne moeder en vader willen verbinden. Ik zou en heen gaan, geheel blank, geheel zui ver, want ik herinner mij niet God be- leedigd te hebben en ik zou daar hen, in eeuwige vreugde terugvinden, die ik beween. De aarde is een tranendal, zeide de Iersche, haar gezwollen oogen afdrogend. Ja, mijne dierbare, voegde de stem van Juliana er bij, die juist zonder ge- druisch de kamer binnentrad, en die de laatste woorden van het kind had gehoord, ja, het zou kwaad zijn aan God te vragen om te sterven. Cyrillus is een mensch, echter,- Marie-Angelina, het is uw taak als zuster, als vrouw, de grootste moree- le energie te bewaren. Het is de eeuwige rol van ons geslacht, mijn kind. Mannen of kinderen, onze vaders, onze broeders, verwachten van ons een geheime kracht. Deze kracht moeten wij bewaren als een schat. Indien deze ons ontbreekt, dan moeten wij ze vragen als een genade. Bewaar de energie van uw hart, om Cy rillus te versterken. Hij verheelt zijne in drukken tot het lijden, gij zult zijn ver- dóst ïaüihjsn hes is spje- Het Loo verblijf houden en slechts voor enkele dagen naar Den Haag gaan. Dit in verband met 't gunstig resultaat wat betreft de gezondheid van prinses Ju liana en de neiging van ,H- M. de Ko ningin, om ook met betrekking daartoe een rustig verblijf te hebben. H.M. de Koningin kwam gisteren om tien uur per auto aan het station Apel doorn om Haar Moeder af te halen. Na een hartelijke begroeting stegen JH.H. M.M. in het gereedstaande rijtuig met vierspan a la Dumont, en reden naar Het Loo. De menschen buiten het station juichten en met den marktdag, waren langs den geheelen weg veel nieuwsgierigen.. De Koningin-Moeder vertrok te 1.46 weder naar Soestdijk. Door H. M. de Koningin is aan den burgemeester van Breda een bedrag van f 100 toegezonden, ter verdeeling onder de gezinnen, welke door de ramp in de Burgstraat zijn getroffen. De verdeeling heeft terstond plaats gehad. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Zooals de Indische bladen mededee- len, heeft H.M. de Koningin telegrafisch haar groote instemming betuigd met het voorstel van het dames-comité, om de gelden, als blijk van trouw en aanhan kelijkheid aan H. M. en H. D. stam huis door de ingezetenen van Ned. Indië bijeengebracht, te bestemmen tot het in richten van een kolonie voor melaat- schen aan de Noord-kust van Midden- Java waar bereids een aan alle eischen voor zulk een kolonie beant woordend terrein ter beschikking is volgens het stelsel, door Amerika met zooveel succes in toepassing gebracht op de Philippijusche eilanden. Tot 8 September was reeds ingeko men f 31.961,56, terwijl nog eenige lijs ten in omloop Zijn. H. J. Lovlnk. Naar wij vernemen, zal het huldeblijk, aan te bieden aan den heer H. J. Lovink, secretaris-generaal van den landbouw, be staan in een plaquette met zijn beeltenis. Het huldeblijk zal in het laatst dezer maand worden aangeboden. LEIDEN, 12 October. Mathesis Scientiarum Genitrix. Gisteren werd het theoretisch mon teurs- en theoretisch leerling-monteurs examen afgenomen ten overstaan van de heeren G. J. van de Well w. I. en A. J. Roelofsz w. I., gedelegeerden van de vak- afdeeling voor Electrotechniek van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs,- bene vens het Bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Aan het theoretisch monteurs-examen namen deel 12 leerlingen,- waarvan wer den toegelaten 12. A. F. J. Bredesteijn, te AmsterdamH. van Eek, te 's Gravenhage; A. F. H. Geer- ken. Leef voor de anderen, Marie-Ange lina, het is een plicht en iedere plicht draagt troost in zich. Pampy had zich neergeworpen voor Ju liana en Marie-Angelinahij beschouwde beiden door de tranen, die over zijn wan gen liepen. Hij herhaalde zacht als een echo: Ja, leef, jonge jufrfouw,- voor Cy rillus, voor den armen neger, die u zou volgen, indien gij heen zoudt gaan. Gij bemindet mijn vader wel, zeide Marie-Angelina, gij waart hem toegewijd. Ik zou voor hem gestorven zijn, gelijk ik voor u zou sterven. Gij zult hen verdedigen, bescher men, Pampy, zeide Juliana, met een ge accentueerde stem, weezen zijn altijd ver laten, wij zullen ons meer aaneen slui ten gij moet eiken dag waken, elk luur, zonder rust en ophoudenindien een gevaar een der kinderen bedreigt, dan moet gij tusschenbeiden komen. Dat zal ik doen 1 dat zal ik doen 1 herhaalde de zwarte. Juliana bleef lang: toen zij Marie-An- gelina en de Iersche verliet, was er een weinig kalmte in deze beide harten ge komen. Pampy scheen te begrijpen dat het slecht zou zijn zich over te geven aan de wanhoop van zijn verlies. Zonder zich rekenschap te geven van des indruk^ djifi zij juist gevoelde, fee ling,- te 'sGravenhage; H. F. Groens, tq .Heerenveen (Leeuwarden)R. J. M. v. d. Heijden,- te 's GravenhageS. Jansen, alhier; K. Jonker,- te Arnhem; J. Later- veer, alhier, J. Th. v. Lodensteijn, te Heen- vliet; J. G. Roeske,- te Antwerpen; Stoeller, te Arnhem en O. Verschoor,- te Scheveningen. Aan het theoretisch leerling-monteurs examen namen deel 17 leerlingen, waar van werden toegelaten 15,- n.l. B. .Casemier,- 'te Groningen; E. jSplt- houd, te Rotterdam; Th. v. Duuren, al hier; St. G. Parmentier? te Leiderdorp; Abr. B. Breebaart, Joh.. Jac. van Buuren, L. Ouwerkerk,- allen alhier; H. J. Evers, te Apeldoorn; P. D. Holswilder,- alhier; H. M. J. Roetje,- te 'sGravenhage; H. Th. v. d. Starre,- alhier; A. Hakkert, te Assen; J. C, M. Carapfens,- J. P. J. Jan sen en C. v. d. Hoogt,- allen alhier. Met ingang van 1 November is eer vol ontslag verleend an O. G. de Gooyer, hulp-telefonist alhier. De klerk der posterijen en telegrafie le klasse, G. P. v. d. Waart van Gulik is overgeplaatst van het hoofdtelegraaf kantoor naar het bijpost- en telegraaf kantoor aan het Utrechtsch Veer alhier. Aan de telefoon alhier zijn aange sloten onder de nummers 9CO, A. de Koster Jr. Noordeindsplein 6; 935, De Leidsche Courant; 936, W. Brakel, con cierge Stadhuis en 937, A. E. J. Bertling, Witte Singel. Op het Cpncours Hippique te Vaals behaalde' onze stadgenoot, luit. Trap man, in het nationaal concours voor springpaarden, den 2den prijs, ad f 150. Het detachement van het 4e Reg, Infanterie, ter sterkte van 1 kapitein, 2 luitenants en 80 onderofficieren en min deren,- dat belast is geweest met het op ruimen van tentmateriee], keert op 14 de zer uit de Legerplaats bij Zeist in het garnizoen alhier terug. De 2e luit. J. van Loo,- van het 4e Reg. Inf., die aan een ernstige ziekte heeft geleden, heeft gister hersteld het hospitaal te Utrecht verlaten en is in het garnizoen alhier teruggekeerd, De 2e luit. J. ,W. F. Bakhuis van het 2e reg. Infanterie te 's .Hertogenbosch,- is overgeplaatst bij het 4e reg. alhier. De le luitenant J. C. M. Simon Tho- mes van het 4e Reg. Infanterie is na een verblijf van vijf maanden in de Legerplaats bij Harskamp gisteren alhier in garnizoen teruggekeerd. Men verzoekt ons het volgende ver slag te plaatsen: Zondag hield de bakkersafdeeling j,St. Hubrecht" in het gebouw van den R. K, Volksbond haar aangekondigde vergade ring, welke goed bezocht was. Echter mankeerde er nog een groot aantal brood- en vooral koekbakkers, die daar present hadden moeten zijn. Mogen wij een volgende maal op hen rekenen? De tijdelijke voorzitter opende de ver greep Juliana, dat er een dag zou ko men, waarop Cyrillus en zijne zuster de toewijding noodig zouden hebben van allen en zij besloot zich bereid te hou- om de weezen te hulp te komen. Dezen zelfden dag werd een treffende overeenkomst gesloten tusschen Lucien Lavergne en miss Emily, Pampy, de dienstwillige dienaar, de nederige vriend wiens moed zich kon verheffen tot heroïs me, werd toegelaten tot het verbond van deze nobele harten. Toen Juliana het huis van de rue Mon- cey verliet, had zij hare gewone opgewekt heid niet teruggekregenzwaar voorge voel drukte op haar, het vertrouwen op God verzachtte de bitterheid er van, maar vóór den slaap te vatten, herhaalde Julia na verscheidene malen: Arme weezen, arme weezen. Drie dagen later vereenigde een plech tige uitvaart, met een ongekende weelde, in de kerk van de H- Drievuldigheid, de kinderen van Pont-Joubert en zijne vrien den. Om de ledige katafalk brandden kaar sen, verspreidend een doodskleurig licht; op de groote drageperiën die het priester koor dekten, was in groote witte letters, de ouderdom van Pont-Joubert zichtbaar. Het orgelspel wisselde met het gezang van de priesters, en het gesnik der kinde ren onderscheidde zich te midden van deze dubbele jammerklacht yaq d£ stem- gadering met gebed en heette allen wel kom en verzocht den secretaris de notu len van de vorige vergadering voor tq lezen,- waarna eenige besprekingen volg-i den over het Al of niet toetreden tot d<^ vakafdeeling, waarop alle aanwezigen zich opgaven als lid en ieder voor zich propa gandist zou wezen voor de vakaf deeling1* Een persoon verwijderde zich, op grond dat hij naar hij meende als meesterknecht daar niet in thuis behoorde; echter belo vende er alsnog over te denken, om daq later nog toe te treden. Alsnu volgde de bestuursverkiezing! waarbij het voorloopige bestuur gehand-, haafd werd met bijvoeging van 2 leden uit de vergadering, zoodat het bestuur nq bestaat uit de volgende leden: W. J. def Oooijer,- voorzitter; A. v. d, Aar, secre taris, B. W. J. Swaanenburg, penning meester,- S. Xuishoff, le commissaris, IJ4 Schouten Jr. 2e commissaris. Alsnu was de contributievraag aan dq orde. Besloten werd die te bepalen op 15 cent in de maand, welke later zoo men. tot het vaksecretariaat mocht toetreden^ verhoogd kan worden. Na verder eenige. huishoudelijke besprekingen,- waaronder besloten werd de volgende vergadering te houden op den la<ftsten Zondag vaU Octoberj wegens den Novembermaand,- sloot; na eenige dankwoorden voor de opkomst de voorzitter de vergadering met gebed. Een collecte,- welke gehouden werd voor de yoorloopig gedane uitga ven, bracht genoeg op om die kosten tq dekken. Ook werd nog besloten te zor gen dat Ons Vakblad steeds op de lees tafel in de conversatiezaal te vinden zal zijn. ALFEN AAN DEN RIJN. Aan de fir ma Oosthoek ,8* Zn. is vergunning ver leend tot 't uitbreiden harer pannen- en ce- mentsteenfabriek in den Hoorn, door het bijplaatsen van een gebouwtje, waarin een stoomketel,- stoommachine en smidse. De aanbesteding van het traject Al- fenOude Wetering der jüoll. Elects Spoorweg-Maatsch. kan begin 1910 wor den tegemoet gezien. OUD-ADE* Op Woensdag, 27 October 1909, zal door het Bestuur van den Blauwen Polder, onder Alkemade en Woubrugge, schouw worden gedreven over de kade, bochten, slooten, hekken, overtrede, omloopen en overige polder- werken. Door het Bestuur van den Rooden Polder, onder Woubrugge en Alkemade, schouw gedreven worden over alle polder- werken, als: kaden, wateringen, zwetten, slooten, enz. Op Maandag, 25 October 1909. Door het Bestuur van den Beterhuis Polder, onder Warmond, Leiderdorp en Oegstgeest zal op Woensdag, 27 October 1909 schouw gedreven worden over alle polderwerken, als: bochten, slooten, dijken, kaden, hekken, duikers enz. HAZERSWOUDE. Morgen, 13 October, zal er schouw gedreven worden over de Dijkagiën van 9 tot 12 uur, behoorende men en het orgel. Men bracht Marie-Angelina half bewus teloos weg, wat Cyrillus betreft, zijn wan hoop was verschrikkelijk. Zijne vreemde bleekheid, zijne wangen als marmer, zijne oogen met blauwe kringen bewezen dq verwoesting in drie dagen aangebracht door de droefheid bij een josg ssese*. Hij scheen slechts moed terug te vinden bij Lavergne; wanneer Jude Maloeuvrq hem toesprak,- zag men hem sidderen en scheen hij zich geweld aan te doen orq hem te antwoorden. Den avond van dezen zelfden dag vroeg Cyrillus aan zijn leeraar hem den dood van zijn vader te vertellen. Lavergne las aan den jongeling en zijn. zusters het verhaal voor van Henri Vildien en meer dan eens, bij het luisteren daar naar, liet Marie-Angelina haar hoofd steu nen op den schouder van haar broeder* Den volgenden dag had in der door de wet vereischten vorm de opening plaats van het testament van René Pont-Joubert Volgens den wil van den doode werd Jude Maloeuvre benoemd tot voogd dec weezen. (W.ordt Kryolgd.)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1