KerSmieaws. Gemengd Nieuws. December de volgende wedstrijden hou den nationalen personeelen wedstrijd in oefeningen aan rek en brug voor heeren nationalen wedstrijd in vrije oefeningen voor damesvereenigingenvereenigings- wedstrijd aan rek en brug en vereenigings wedstrijd in vrije oefeningen, de laatste beide alleen open voor vereenigingen uit het Gewest Zuid-Holland. Begrafenis Overste Boonacker. Op de begraafplaats aan het Groene kerkje onder de gemeente Oegstgeest, werd heden voormiddag ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer L. A. Boonacker, in leven Lui tenant-Kolonel van het 4de Regiment Infanterie en Garnizoens-Commandant te Gouda, in het Militair hospitaal te Utrecht, dezer dagen op 53 jarigen leef tijd na een kort maar hevig lijden aan den kring der zijnen en het leger door den dood ontruktsierlijke en kostbare kransen en bloemstukken dekten de lijk baar. Hoezeer de begrafenis plaats vond, op wensch der familie.' zonder eigen lijke militaire eerbewijzing, bevond zich aan de groeve eene deputatie van 't corps waarvan de overledene deel had uitgemaakt. Die deputatie bestond uit Kolonel-Commandant van Roon, den Majoor Kist en de Kapiteins Hinrichs en Reijers. Van de gelegenheid waartoe h. h. officieren en mindere militairen in de gelegenheid waren gesteld desver- langd de plechtigheid bij te wonen, was in ruime-mate gebruik gemaakt. Ook uit de Leidsche burgermaatschappij, waarin de ontslapene, wiens woonplaats vele jaren te Leiden was, vele vrienden had, waren vele opgekomen om Overste Boonacker een laatste getuigenis te brengen van vriendschap of sympathie. Kolonel van Roon schetste aan de geopende groeve de verdiensten van den ontslapene als militair en als mensch, roemde zijn plichtsbetrachting en stelde hem ter voorbeeld in zijne deugden als militair en burger. Namens de officieren van het 4e Regiment was een krans op de lijkbaar gelegd. Met het strooien van een handvol bloemen in den grafkuil was de droeve plechtigheid ten einde gebracht De inspectie voor de verlofgangers der landweer in het 28e District zal plaats hebben te Leiden op 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30 November en 1, 2 en 3 December a.s., aanvangende om 9 uur v.m. ie Noordwijk 18 en 19 November om 10 uur v.m., te Sassenheim 16 en 17 November om 10 uur v.m., te Hille- gom 13 en 15 November om 9 uur v.m., te Lisse 11 en 12 November om 9.30 v.m., te Oegstgeest 8, 9 en 10 No vember om 9.30 v.m., te Katwijk 5 en 6 November om 10 uur v.m., te Alke made 3 en 4 November om 10 uur v.m., te Ooudshoorn 1 en 2 November om 10 uur v.m. ALKEMADE. Dinsdag, 12 October des namiddags van half drie tot half vier zal de Rentmeester van Rijnland in het Raadhuis te Roelofarendsveen zit ting houden tot ontvangst van Rijn land^ Bundergeld. BODEGRAVEN. Met ingang van 1 Jan. 1910 is aan de R. K. School alhier be noemd mej. A. C. Shaver thans tijdelijk werkzaam aan de O. L. School teMont- foort. HAZERSWOUDE. Zaterdag j.l. ge raakte het vijfjarig zoontje van den heer iZ. spelende te water, maar zijn inmiddels toegeschoten broeder, mocht het spoedig gelukken den knaap op het droge te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gedu rende het derde kwartaal van 1909 ïijh aan het centraaltelephoonbureau alhier 24026 gesprekken gevoerd, ongerekend de gevoerde gesprekken in de publieke cel. In het zelfde gebouw is het hulp- telegraafkantoor gevestigd alwaar be handeld werden 801 telegrammen, waar- yan .verzonden 320 en ontvangen 481. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag werd heden besteed voor: volle haring, f 11.50 f 12.25, ijleharing f6.90 a f 7.25, steurharing f 12 a f 13.15, ma kreel f 6 a f 8 per kantje. LEIMUiDEN. De lotelingen van de lichting 1910, die ingedeeld wenschen te worden bij de zeemilitie, kunnen zich daartoe bij voorkeur aanmelden ter Ge meentesecretarie op Maandag 18 October tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Bij voldoende deelname zal dezen winter in de Openbare school herhalings- onderwijs worden gegeven. Aanmelding vóór 15 October ter Gemeentesecretarie. LISSE. Bij genoegzame deelname zal er in den a.s. winter in de R. K. Jongens school herhalingsonderwijs worden ge geven. A.s. Dinsdag- en Donderdagavond bestaat er gelegenheid zich daarvoor aan te melden. Donderdag 14 October, 's avonds 7 uur, zal er in het café Thijssen een vergadering gehouden worden, uitgeschre ven door het politiecorps alhier, waarop alle politieagenten uit den omtrek zijn genoodigd, waar alsdan getrachtzal worden een schietvereeniging op te richten. A.s. Zondag zal de R. K. Leesbiblio theek wederom worden geopend. Het boeken halen en ruilen zal plaats hebben des Zondags na de Vespers. De bibliotheek is geplaatst in den R. K. Jongensschool en bevat circa 800 nummers, waaronder een groot aantal sociale werken. Zaterdagavond had de vrouw van T., alhier, het ongeluk in het kermis- gewoel een bloedkoralen armband, op welke wijze weet zij niet, kwijt te raken. Deze ontdekking zal de vreugde wel eenigszins getemperd hebben. NOORDWIJK. Bij beschikking van den Minister van Oorlog, is aan den milicien verlofganger P. van der Meer alhier vergunning verleend zich tot 1 Januari 1911 in Noord-Amerika op te houden, met vrijstelling van het jaar lijks onderzoek en van opkomst voor herhalingsoefeningen. NOORDWIjK. Dat het zelfs dit jaar iemand nog kan meeloopen bij den ver koop van tulpenbollen, bleek cp een der laatste veilingavonden der afd. Noordwijk van H. B. G. Daar verkocht iemand 4000 Proserpine-bollen, verpakt in zakken van 250 stuks, voor f 9 den zak, dat is dus ruim 3H cent per bol. Aanstaanden Dinsdag, 12 October, komen de studenten van hetklein-seminari „Hageveld" hun j'aarlijksche bedevaart houden naar de relekwieën en het martel veld van Sint-Jeroen, eerste pastoor en patroon der parochie Noordwijk. Met deze processie is de rij dit jaar wederom gesloten. Naar wij vernemen, zal de droge jaarveiling van bol- en knolgewassen, uitgaande van de afd. Noordwijk van het „HollandschBJoembollenkweekersgenoot- schap" (H. B. G.), waartoe den 8 Sept. op de afdeelingsvergadering besloten werd, gehouden worden op Donderdag 28 October in Café „Flora". Directeuren, door de afdeeling benoemd, zijn de Heeren H. de Groot en W. van Rhijn, NOORDWIJK AAN ZEE. In „De Noordwijker" van 9 dezer wordt ons bericht over het nieuw te bouwen hótel- café-restaurant-pension als onjuist tegen gesproken. Wij zijn echter in staat, te verklaren, dat ons bericht juist was. Het nieuwe restaurant zal worden gebouwd aan den Zuid-boulevard op het terrein naast „Haus Winckler", en v/el voor rekening van den heer Saur, die jaren lang chef is geweest in Kurhaus „Huis ter Duin". De teekening is gereed en de aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. ROELOFARENDSVEEN. Door den Minister van Oorlog is aan den vader van den milicien H. van Klink een ver goeding van f 0.50 per dag toegekend, voor den tijd, welken genoemden mili cien onder de wapenen heeft doorge bracht. SASSENHEIM. De R. K. Tooneel- vereeniging „Genot door Samenwer king" alhier zal op Dinsdag 16 Novem ber a.s. in de zaal van den heer Wou denberg eene uitvoering geven voor ha re donateurs en kunstlievende leden. VOORHOUT. De levering van brand stoffen voor de verwarring van het ge meentehuis en de schoollokalen gedurende het seizoen 1909—'10 is opgedragen aan de laagste inschrijvers zijnde voor: petro leum ad 8H cent per Liter, lange turf ad 57 cent per 100 en geklopte cokes ad 70 cent per H.L. Cornell's van Werk hoven, voor Anthraciet ad f 1.75 per H.L. en zware turf ad 60 cents per lOO.Lodewijk Heijstek, beiden ingezetenen der gemeente. VALKENBURG. Uit baldadigheid heb ben Zondagnacht een of meer personen de prachtige spiegelruiten van de in aan bouw zijnde muziekzaal van den heer J. v. Steijn alhier waarschijnlijk met een diamant middendoor gesneden. Ook zijn voor den eigenaar en den bouwer be- leedigende biljetten aangeplakt. De politie heeft de zaak in handen. WOUBRUGGE. Een rund van den land bouwer Ch. B. N. alhier, is als lijdende aan clinische tuberculose, overgenomen door het rijk en naar Rotterdam vervoerd. De schadeloosstelling is bepaald op f 110. De verlofgangers E. Elsgest, T. van Rijn, G. van Geer en J. A. Meiman zijn dit jaar naar de Landweer overgegaan. De drie eerste van het 4e Reg. Infanterie, de laatste van het korps genietroepen. Het aantal der in deze gemeente zich bevindende verlofgangers van de Landweer bedraagt elf. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de luit.-generaal van den ge- neralen staf F. H. A. Sabron, adjudant in, buitengewonen dienst van Hare Maje steit de Koningin, op zijn verzoek met ingang van 1 November op nonactivi teit gesteld. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het proprae- deutisch examen godgeleerdheid de heer F. L. Castelein, Arnhem. Candidaats-examen godgeleerdheid 2e ged. de heer M. W. J. van Linschoten, Vlissingen. Ie natuurkundig-examen de heeren: H. Cohen en C. Naessens (beiden Den Haag). GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer W. R. Rosingh, geboren te Exloo. Ie natuurkundig-examen de heer Ph. A. de Levie. De R.K. Studenlenvereeniging „Alberius Magnus" te Groningen heeft zich opnieuw geconstitueerd en tot voorzitter geko zen den heer H. Holtmann. Ab actis is de heer J. Peutz en penningmeester de heer J. Schulte. DELFT. Propaedeutische examens: civiel-ingenieur de heeren P. Valkenburg, C. Giltjens, M. G. M. Kaulbach, W. Z. Marcella, H. G. B. Rissink, H. Salo- monson, A. H. Sweijs en H. Versteeg. AMSTERDAM. Met gunstig gevolg is afgelegd het 2e candidaats-examen in de theologie door den heer P. v. Gen- deren Storthet candidaats-examen in de rechten cum laude door den heer J. Westhoff; het-le natuurkundig examen door de heeren J. A. N. Ballintijn en J. P. Hofstee; het theoretisch geneeskun dig examen door den heer E. J. Bok liet doctoraal examen in de geneeskun de door den heer H. J. Kloosterman. Steun aan de Katholieke Missiën. Uit de nu reeds verschenen „Almanach des Missions" voor het jaar 1910, uit gegeven door het Genootschap tot voort planting des Geloofs, te Lyon, blijkt, dat ook verleden jaar wederom het bedrag, door de Katholieken bijeengebracht tot steun der missiën, ver beneden het cijfer is gebleven van andere, meer bijzonder protestantsche zendingsvereenigingen. Terwijl de Katholieken nauwelijks 6V3 millioen francs bijeenbrachten, ontving de centrale Commissie voor protestantsche zendingen de kapitale som van 107 millioen francs. De geringheid van de som door Katho lieken bijeengebracht, komt nog duidelijker aan het licht, wanneer men de enkele miilioenen verdeelt over de 54.000 Kath. missionarissen, die aan het zieleheil der ongeloovigen arbeiden. Dan blijkt, dat voor ieder slechts 120 francs (of f60) per jaar beschikbaar is, welk onbeduidend bedrag bestemd is voor voeding, kleeding, onderhoud van scholen, weeshuizen, ker ken, seminariën, ziekenhuizen, enz. Zeer opmerkelijk is het, dat Frankrijk, waar de Kath. Kerk in de laatste jaren zoo hardnekkig en hevig vervolgd wordt, nog altijd aan het hoofd van alle bij dragende landen staat, en wel in dier voege, dat het alleen meer bijdraagt, dan alle overige landen te zamen, nl. 3.426.000 francs. Daarop volgen, en dan nog van zeer verre, de Ver. Staten, met bijna één millioen francs. Onder de diocesen staat Lyon vooraan met 487.902 fr.daarop volgen New-York met 348,074 fr.Metz met 200.000 fr. en Boston met 150.328 fr. v Volgens de landen neemt België, na Frankrijk en de Ver. Staten, de derde plaats in met 384.187 francs, DuitschWind de vierde met 317.799, en Italië de vijfde met 241.130 Daarentegen moet tot eer van Duitsch- lands Katholieken gezegd worden, dat zij bovenaan staan op de lijst van hen, die bijgedragen hebben lot het Genoot schap der H. Kindsheid, n.l. voor meer dan een derde van het totaal-bedrag ad. 3.009.566 francs, terwijl Frankrijk slechts 681.675 fr. bijdroeg. Duitschland steunt tevens op kracht dadige wijze den St. Petrus-Claver-Bond. Bovendien worden door de Ludwig- Missions-Verein. In Beieren ieder jaar gelden ingezameld voor de missiën in het H. Land. Sinds 1895 heeft de Deutsche Verein. vom Heiligen Lande ongeveer 6H millioen francs bijeengebracht, terwijl de Afrika- Verein. steun verleent aan 593 Duitsche missionarissen, verdeeld over Afrika en Oceanië. Eindelijk besteden de Duitsche Katholieken nog aanzienlijke sommen aan het onderhoud van arme missiëninDuitsch- land zelf, waar de Katholieken te arm en te zeer verspreid zijn om in hun geeste lijke behoefte te voorzien. Nieuwe Klok. Zooals de Z.Eerw. Pastoor der parochie Airlanderveen den geloovigen meedeelde, zal a.s. Vrijdag, 15 October, een plech tige H. Mis tot dankbaarheid worden op gedragen, waarna door den Hoogeerw. Deken van Alfen de nieuwe klok wordt gewijd. Daar deze plechtigheid buiten het kerk gebouw moet plaats hebben, is het te hopen, dat het najaarszonnetje er het zijne toe zal bijdragen, om de feestelijk heid te verhoogen. Pastoor Verhoeven. Hedenmorgen is den Zeereerw. Heer J. Verhoeven, Pastoor van 'tZwaantje, onder Zaterwoude, naar het St. Elizabeth- gesticht te Leiden gebracht, ten einde daa^r een operatie te ondergaan. Dat deze Her der weer spoedig in zijn taakvolle werk kring terugkeert, is zeker de \tfensch van alle parochianen. De hoogeerw. heer Mgr. Nottebaum, deken der stad Aken, die een jaar ge leden zijn diamanten priesterjubileum vierde, heeft wegens hoogen leeftijd ont slag gevraagd. Kardinaal Fischer heeft het ontslag toegestaan en benoemde Mgr. Nottebaum toteere-deken. Sinds 1863 was mgr. pastoor der Adalbertskerk, welk heer- fijkgodshuis aan hem zijn ontstaan dankt. Land- en Tuinbouw. Bloembollencultuur. De 119e Algemeene Vergadering van de Vereeniging yoor Bloembollencultuur wordt in begin December te Haarlem gehouden. Wolkandel. De Frïesche boeren, die* dezen zomer 1 hun scheerwol niet verkochten, wijl hun de prijs te laag was, zijn nu goed af. De prijs is sinds opgeloopen en nu beu ren zij per kilo 20 cent meer. Ook uit Gaasterland (Fr.) wordt gemeld, dat er meer beweging in dén wolhandel begint te komen. Belangrijke partijen, ook van ouden datum, worden thans in den handel gebracht. Er wordt 75 a 80 cent per K.G. be taald en de prijzen schijnen-nog stijgende te zijn. Aardappelgewas. In Duitschland schijnt zich en nog wel in de richting van ons land een ziekte onder het aardappelgewas uit te breiden, die bestaat uit woekeringen, v/elkeals „bloemkoolacntig"indeDuitsche bladen worden omschreven. Het eten van zulke aardappelen maakt ook ziek, ja kan levensgevaar opleveren voor den gebruiker. Veemarkt te Leeuwarden. De Kamer van Koophaneel en Fa brieken heeft te Leeuwarden aan den gemeenteraad aldaar een verzoek inge zonden, om over. te gaan tot uitbreiding van de veemarkt, daar deze in de laatste tijden herhaaldelijk is gebleken niet meer groot genoeg te zijn voor den aanvoer van 7000 a 8000 stuks vee. Adressen van gelijken inhoud zijn in gediend door een 100-tal veehandelaren en personen bij den veehandel betrokken. Omtrent den toestand van den landbouw en veeteelt in België in het jaar 1909 vernemen wij, dat de koren oogst aldaar wordt geschat op 30 H.L. per hectare, haver 40 H.L. en aardap pelen 22,100 kilogr. De prijzen zijn per 100 K.G. voor de rogge 17 francs, de haver 17 en de aardappelen 5 francs. Het vee, dat voor een groot gedeelte, van het jaar duur was, is in de laatste maanden merkelijk afgeslagen; alleen de varkens worden nog voor goede prijzen verkocht. De boter bleef het geheele jaar duur. De gemiddelde prijs was 3 francs per kilo. Eieren werden steeds verkocht voor den gemiddelden prijs van 10 centiem per stuk. „N. R. C." Terwijl Vrijdagavond 11 wagons vee van Leeuwarden naar Oostenrijk via Nieu we Schans werden gezonden, gingen Za terdagmiddag weer S wagons via Visé naar Italië. Bij den landbouwer R. Bak- ker, wonende op „De Barn", onder de gemeente Barneveld, is de vorige week op 58-jarigen leeftijd overleden zekere Lammert Gelderman. Na G.'s dood vond de kantonrechter van Amersfoort, die aanstonds gewaar schuwd was, in zijn koffer, die bij een oud-vriend, den landbouwer R. Bakker, stond, bij wien Gelderman inwoonde, een spaarbankboekje, waarop bij de spaar bank te Barneveld, te zijnen name, f 5000 was ingeschreven, terwijl hij heeft mede gedeeld, dat hij van de stadsbank te Düsseldorf (Duitschlend) nog f4000 te vorderen had. Hoewel door den burgemeester te Barneveld reeds alle pogingen zijn aan gewend, familieleden van den overledene op te sporen, is hij hierin nog niet ge slaagd. Een troepje fuivende studen ten uit Utrecht brachten Vrijdagavond een ongewenscht bezoek aan de jonge dames-kostschool van de Broedergemeente te Zeist. De wijze, waarop zij zich toegang verschaften, (door inklimrning in een der ramen) viel nu juist niet in den smaak van de wakende dienaars der Hermandad, zoodat zij door deze beschermers van de kostschoolmeisjes werden verwijderd, bij welke gelegenheid de noodige ruiten het moesten ontgelden. Het eenig resultaat voor onze Muzen zonen was een verbaaltje op het bureau van politie. Te Naarden is in de Buiten- gracht het achtjarig zoontje van schipper David Visser van de tjalk Maria bij het bootjevaren verdronken. Verleden jaar verloor Visser in de Maas voor Rotter dam een jongetje van 5 jaar. Uit Finsterwolde schijft men aan de „N. R. Ct. Zaterdagnacht en Zon. dagmorgen liepen zeer zware vloeden in de Dollard en des middags stond het wa ter nog zoo hoog aan den dijk, dat ver wacht mag worden, dat het blijft tot den volgenden vloed, om dan nog hooger te stijgen. De dieren op de aanwassen heb ben zich niet alle binnen den dijk weten te redden. Een enkel schaap ligt dood aan den dijk en eenige paarden en koeien staan thans vrij ver van den dijk af in het water en kunnen niet worden gered. Als de vloed des avonds zeer hoog loopt en ze den grond onder hunne voeten niet meer voelen, zullen ze ongetwijfeld trach ten zwemmende aan den dijk te komen. Door ingezetenen van Haar lem wordt de vader van het jongmensch tegen wien de doodstraf is geëischt, in staat gesteld naar Kleef te vertrekken met ^en rechtsgeleerd raadsman, Naar het „H. D." meldt, zou mr. An- dreae met den vader spreken over de wen- schelijkheid daarheen met hem te ver-* trekken en zoo noodig bijstand van een Duitschen advokaat in te foepen. Voor enkele dagen viel te O i r- schot een oude vrouw, alleen thuis zijnde, in het turfvuur. Na eenigen tijd kwam de zoon thuis en vond zijn arme moeder in den allerellcn- digsten toestand. De vrouw had zich niet meer kunnen oprichten en zat nog ge heel met brandwonden overdekt in het gloeiende vuur. Toen de zoon haar uit het vuur wegnam, vielen de kleederen in stukken haar van het lichaam. Geheel het lichaam zag bruin en zwart van de brand wonden. Gisteren is de ongelukkige, na .enkele dagen van vreeselijk lijden, overleden. ('sH. Ct.) H. M. de Koningin h e e f t f 25 ge schonken aan mej. Straver-v. d. Zwalm te Gouda, voor het aanschaffen van een invalidenrijwiel voor haar gebrekkigen echtgenoot. Donderdagmiddag na afloop der paardenmarkt te Osch werd op 't po litiebureau door middel van een valsehen sleutel een kistje geopend en daaruit het marktgeld, zijnde f 48.65 ontvreemd. Een paartje, in een gemeente bij Alkmaar, zou Donderdag in den echt verbonden worden. De gemeente-secre taris kort geleden nog onderwijzer, die ook benoemd was tot ambtenaar van den burgerlijken stand, maar nog niet als zoo danig beëedigd, trouwde het paar en gaf een huwelijksacte af. In de R. K. kerk werd daarna het huwelijk kerkelijk vol trokken. Eenige uren later vernam de burge meester het gebeurde. Wetend dat de burgerlijke huwelijksvoltrekking onwettig was en liet gewenscht achtend ter voor koming van onaangename gevolgen, ebt de jongelui nog eens werden over ge trouwd, liet hij hen met de getuigen nog eens ter secretarie te komen, om huwe lijk nu wettig te voltrekken. Daarop heeft de R.K. geestelijke 't huwelijk nogmaals kerkelijk voltrokken. A. Ct. Te R i m k e, in W e s ta 1 e n, werd b'ruiloft gehouden in een restaurant, toen plotseling* een verschrikkcl: ke ont ploffing plaats vond. Acht personen werden ernstig verwond. Een dynamietbom was op den rand van het venster gelegd en uit elkaar gesprongen. Men vermoedt, dat deze misdadige aanslag liet werk is van een vroegeren vriend der b»uid. Te Budel werd de gemeente veldwachter V., terwijl hij bezig was met jagen zonder vergunning, mef 2 jachthonden en een dubbel-loops-jacht- geweer, door den brigadier der Rijks- veldwacht te Weert bekeurd. Te Roermond is een Duitsche acrobaat, gesignaleerd in verband met een aantal rijwieldiefstallen uit arrest «ontvlucht. Hij wist met een stuk hout een tralievenster te forceeren en slaag de er in, een vinnige achtervolging door een kreupelbosch te ontkomen, waar schijnlijk naar Duitschland. De inhoud van het chemiea- liënpakhuis aan de Nieuwe Gracht te Utrecht, dat Woensdagavond doorbrand, verwoest werd was voor f 230.000 ver zekerd bij de firma M. Van Marle te Rotterdam. De schade is circa 60 pCt. Vrijdag is te Agram een zware, zware aardbeving waargenomen die 200 kilometër in omtrek werd gevoeld. Men maakt eveneens melding van een schok in Slavonië en Hongarije. Geen ernstige schade werd toegebracht. In Triest en omstreken is eveneens een hevige aardbeving gevoeld, die ernstige schade veroorzaakte. Vrijdag heeft in Antwerpen 'n afschuwelijke misdaad plaats gehad. Een dronkaard overgoot zijn vrouw met pe troleum waarna hij haar in brand stak'. Daarna deed hij de deur op slot en ging heen. Buren op het geschreeuw der on gelukkige toegesneld, moesten de deur, intrappen waarna men met wollen dekens de vlammen doofde. De ongelukkige is vreeselijk verbrand. De dader is nog niet gevonden. De politie te Verviers heeft vrouw, van Duitsche oorsprong, gevangen genomen, die hare kinderen van 5 jaar en 10 maanden de armen en beenen had gebroken. Naar hare verstandelijke verr mogens wordt onderzoek gedaan. De stakende sardinenvisschers te Douarnenez hielden Vrijdagmiddag ten getale van 5000 een betooging en trok ken in optocht rond om de werklieden! in de fabrieken het werk te doen sta ken. De politieprefect Giraud gaf bevel uiteen te gaan, waaraan zij niet volclc-; den. Daarop commandeerde hij de gen darmen de straat schoon te vegen, het geen de stakers beantwoordden met een steeoi en regen. Een ijlings ontboden de-, tachement cavallerie werd door een bar ricade van planken en steenen teruggcr houden. De gendarmen konden zich'^ slechts door een charge met den blanken' sabel uit de menigte los maken. Hierbij werden 15 visschers gewond, waarvan 3. zeer ernstig. Men, verwacht meer fifls.' lusten.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2