BUITENLAND. BINNENLAND. Uit 't dorp van Sint Jeroen. [Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 6 October. k België. tjUBeralisme en Gewetensvrijheid. Het «preekt vart relt, dat na een 25- Sarigw „clericale" overheerschlng de ge wetensvrijheid overal wreed is geschon den. j Maar iri afwachting lntusschen, dat Maarvan het bewijs wordt geleverd, kan kvorden geconstateerd, dat de vrijheid ■ran geweten op onwaardige wijze mis kend wordt door zekere liberale instel lingen. I (Ziehier wat gebeurd is aan de admi nistratie der Openbare weldadigheid te pstende: iEen ongelukkige ging hulp inroepen .Voor zlijn gezin, dat buiten schuld tot jfcrmoede was vervallen. Hij werd ontvangen door een ambte naar en nu ontspon zich het volgend ge sprek: Op welke scholen gaan uwe Mn-* 'Beren? w Bij de Broeders en Zusters. Als ge uwe kinderen naar andere Scholen wilt sturen, kunt ge alles krij gen, wat ge verlangt. r— Ik zou liever antwoordde moedig ide Werkman, hen naar het kerkhof zien jdragen', dan ze naar uw scholen te zen- Iden Door dit antwoord werd hij wegge- Xonderi zonder onderstand ontvangen te jhebben. Hij herhaalde zijn stappen bij den Voorzitter van het .bureau, maar naar Veertien dagen had hij nog geen ant woord bekomen. Men wilde hem' zeker tijd ter overwe ging laten Dat is nu je ware gewetensvrijheid. Frankrijk, In verschillende deelen van Frankrijk 'dreigen weer stakingen. De dokwerkers te Havre bijv. hebben de staking officieel geproclameerd. Za terdagnamiddag liepen zij langs de kaden om de werkwilligen toi staken aan te zetten. De schepen konden evenwel ver trekken zonder incidenten. Voorts zijn Zondagnamiddag 46 afge vaardigden, 17 syndicaten vertegenwoor digend, die 20.000 werklieden tellen, te Armentières bijeengekomen. Zij hebben de weigering der linnenfabrikanten van Rijsel tot unificatie der tarieven onder zocht. De vergadering heeft de volgende dagorde gestemd: „De werklieden en werksters van de weverijen te Rijsel, moeten 'het op alge- meene staking dér weverijen aansturen, overal waar de patroons de unificatie wei geren. Het werk zal echter moeten voort gezet worden in de fabrieken, waar het syndicaal tarief wordt aangenomen, op voorwaarde, dat de werklieden een franc en de werksters 50 centimes per week geven voor de stakers". De afgevaardigden zullen tegen Zondag a.s. te Rijsel een groote vergadering be leggen voor liet personeel der weverijen van die stad. Men denkt algemeen, dat ingevolge die vergadering de werkstaking zal worden uitgeroepen. Zaterdagnamiddag hebben ernstige in cidenten piaats gehad op twee werkplaat sen van Parijs, uitgelokt door de stakers van het gilde der „charpentiers en fer" In de rue Louis David ontmoetten de stakers de werklieden, welke zij tot staken wilden overhalen. Drie agenten, belast met het handhav.en der orde, waren spoe dig overweldigd. De stakers bestookten Ze met een hagel van stukken ijzer. Een agent werd gekwetst. Zijn kameraden trokken toen de sabel, om de aanvallers achteruit te drijven. Veertien man werden aangehouden, waarvan er 7 In hechtenis bleven. In de rue Oambetta speeelde zich een dergelijk tooneel af, maar hier bleef de politie gemakkelijker de baas. Er werden ■ook verscheidene personen aangehouden. (Vad.) Oud voorbeeld. ïn een verslag van de Parijsche acade mie van inscripties leest men het vol gende: „De heer Oppert geeft een ver taling van een Chaldeeschen tekst uit de 12e eeuw vóór Christus. Die tekst maakt melding van de annexa tie van een 'domein, dat koning Cui- kisor acht honderd jaar te voren had gewijd aan een god, wiens ver eering in onbruik was geraakt De prefect van het land kende er de inkomsten van toe aan het provin ciale domein. Maar een priester van de godin Nira protesteerde en dc koning beval de teruggave van het domein aan den eeredienst" Briand en de mannen van den Fran- schen „vooruitgang" konden een lesje van eerlijkheid krijgen bij de souverci- tien uit het Babylonische tijdperk! OiaffecMaursitS. Voor eenige dagen zoo meldt het j,Hbl." werd door een grootfabrikant te Frankfort een schrijven ontvangen, waarin hem tegtn betaling van 80.0G0 Mark den titel ^Koninklijk ib'Lzisisch han- delsraad" werd aangeboden. De man vloog er natuurlijk niet in, doch stelde een onderzoek In naar den schrijver van dit edelmoedig aanbod. En al spoedig, had hij ontdekt, dat een obscuur geldspecu- lant, Schlittersmann genaamd, dien brief geschreven had. H.oe is het dat Schlittersmann een titel van Handelsraad kan aanbieden tegen betaling? was de vraag die het „Berk Ta- geblatt" stelde. En de man, die den brief schreef verhaalde, als antwoord op die vraag een geschiedenis, die de dolste fan tasie overtreft in vindingrijkheid. Schlittersmann dan zou niet voor eigen rekening handelen in titels, maar in op dracht van het „Landwirtschaftiiches Bankinstitut" te Berlijn. Die instelling had hem opgedragen iemand op te sporen, die tegen betaling van 80.000 Mark den titel van Handelsraad koopen wilde. Reeds waren onderhandelingen met ver- schiliende groote kooplieden en fabrikan ten gevoerd, doch zonder resultaat. De reden waarom 80.000 Mark voor dien titel betaald moeten worden is dezer Een In Berlijn levend Fransch kunste naar kreeg van zijn vrienden in Parijs het aanbod eener jaarlijksche rente, zoo hij zich weder in Frankrijk vestigen wilde; dat kwam ter oore van den Duitschen keizer, die den wensch uitsprak den kun stenaar in Berlijn te houden. Een invloed rijk persoon is toen op het denkbeeld ge komen den man te helpen. Het Landwirt- schaftllche Bankinstitut kreeg de opdracht drie personen te zoeken, die elk 80.000 Mark zouden betalen; zij zouden daar voor in ruil den titel van Kon. Pr. Han delsraad krijgende Fransche kunstenaar zou van de ontvangen gelden 150.000 M. krijgen, om in Berlijn te blijven, de res- teerende ,90.000 Mark zouden bestemd zijn voor onkosten en provisie. Twee he ren hadden reeds 80.000 Mark betaald en den titel gekregen. Aan Schlittersmann werd nu opgedragen den derden man te zoeken. Dit verhaal van den handelaar in titels zou, zoo het waar was, een vreemd licht werpen op de wijze, waarop titels worden verleend. Italië. De vierde Sociale Week. In Italië is dezer dagen de vierde sociale week gehouden. Het succes nam van dag tot dag toe. De groote zaal van het paleis Picci werd te klein om de groote menigte deelnemers te kun nen bevatten. De lessen van pater Ge- melli en de andere sprekers werden met buitengewone belangstelling gevolgd. Bijzondere belangstelling genoot het referaat van den Milaanschen Franzis- kaan Gemelli over „Zorg voor gezond heid der arbeiders." P. Gemelli was vroeger arts en was als zoodanig goed in de geledenheid deze zaak te bestu- deeren. Een tijdlang was hij Sociaal- Democraat, doch toen hij zag den ver keerden weg te hebben ingeslagen, trad hij in de Franziskanerorde. Hij is nu professor in de Histologie te Milaan. Oedurende de heele week heerschte er een bijzondere geest van eenheid en ijver om het gehoorde in daden om te zetten. De congressisten hebben hun solidari teit betuigd met de Katholieken "der andere landen. Spanje. De koning van Spanje heeft van den Paus een telegram ontvangen met een gelukwensch naar aanleiding van de over winningen der Spanjaarden op de Marok kanen in 't Noorden van Marokko. De Paus uit zijn blijdschap over de overwinning en spreekt de hoop uit, dat het eenmaal gelukken zal, de Rif bewoners tot het christendom te brengen. Sweden. De staking in Zweden kwijnt welis waar, doch. geëindigd is zij niet. Door de Zweedsche landorganisatie van arbeiders is van de mislukking der onderhandelin gen over een einde van den arbeidsstrijd aan buitenlandscne arbeidersverenigin gen kennis gegeven. De voorwaarden der patroons waren onaannemelijk, zoo heet het. De vakverenigingen zijn nu bereid den strijd met alle inacht voort te zetten, indien zij claarbij den steun van de ar beiders in den vreemde blijven genieten. In dat geval zijn zij voor niets bang. Al leen de honger zou hen doen capituleeren. Marokko. Hoe staat nu wel Marokko tegenover Europa De Europeesche. mogendheden hebben de oogen gevestigd op Spanje, waarvan ze niet weten, wat nu eigenlijk zijn be doelingen zijn. Het gouvernement te Ma drid ontveinst zich niet het gewicht van zijn missie in de bergen van het Riff. Door zijn overwinningen gevoelt Spanje zich geplaatst als de vertegenwoordiger van Europa tegenover de Marokkaansche anarchie. Evenals Frankrijk, heeft Spanje 't meest brede mandaat der mogendheden ont vangen voor de meest spoedige actie. Het behoeft alzoo voor de bedreigingen van den Sultan niet te wijken. De troepen- versterkingen, die het zond, zijn bewijzen voor 't verlangen om tot een deflnltlcven vrede te geraken. De Europeesche mogendheden kunnen niet anders dan deze houding toejuichen. De meeste mogendheden hebben ove rigens reed* uit de Marokkaansche ver wikkelingen kostbare voordeden be held- _Pütl«chJa,nd is ju Marokko toege laten met dezelfde, economische rechten als Frankrijk. Het kan slechts Winst ha len uit de jndustrieele en' comfnercieeie voordeden, welke Spanje wil toekennen. Engeland heeft sinds lang voordeel ge trokken door aan Frankrijk slechts de vrijheid van onderneming in Marokko toe te staan tegen afstand der Fransche pre rogatieven hl Egypte en van den eigen dom van Terre-N euve. Italië heeft mede voordeel behaald. En -de overige naties hebben zoo wei nig belang bij Marokko, dat de politiek van Moulay-Hafid haar keiid laat. Spanje is alzoo geheel vrij in zijn plannen. Het is te hopen, dat hetj den Marok- kaanschen tiurhaard weet te dooven. Kateo iek leven Sn Siberië en den Oeral. De Peter^biirgsc'ne correspondent der „Corrispondenza romana" heeft gele genheid gehad getuigen van het pasto rale bezoek van Mgr. Cieplak aan Sibe rië te spreken. Hij schrijft: Het is de eerste maal dat aan een katholieken bisschop door de regeering is toegestaan, een officieel bezoek aan Siberië en den Oeral te brengen: dit bezoek is afgelegd door Mgr. Cieplak, wijbisschop van het onmetelijke aarts bisdom Mohelen (Sint-Petersburg) dat zich uitstrekt van de Baltische Zee tot den Stillen Oceaan; van de kusten van Finland tot het midden van Siberië en het eiland Sakhalin. Reeds sedert langen tijd hadden ver schillende bisschoppen dezen reis voor genomen. Mgr. verliet Petersburg den 17den April met de E.E. H.H. Lidzinski in specteur van het Groot Seminarie van het bisdom Mohilew, Skrinda, professor van dat Seminarie en Ve-ntzlaw .pastoor van Riga. Gedurende zijn lange reis heeft de prelaat het H. Vormsel toegediend aan meer dan 20.000 volwassenen en kinde ren, tot aan Dessa, en het was niet ten einde. Hij heeft den eersten steen legd voor verschillende kerken (Petro- pavlosk, Nviii Oudinsk, Bagatoll, Taïga, Tchéliabinsk)hij heeft comité's ge vormd om er te Stretiensk, Noronikolaï- ewsk, Nikoisk en Tomsk te stichten. Hij heeft houten kerken ingezegend te Khar- bin, Verchneoudmsk, Houdianska en Hans kaja, en kerken ingewijd te Viatka, Omsk, Tobolsk, Ilatonst, Sainara. Te Post-Alexandrowsk, hoofdstad van het russische gedeelte van Sakhalin (het andere is Japansch) waar een houten kerk is heeft hij plechtig een groot kruis opgericht ter herinnering aan zijn pasto raal bezoek aan de meest oostelijke punt. Gedurende zijn bezoek, heeft de pre laat per spoor, boot en rijtuig onge veer 25.000 wersten afgelegd. Z.E. heeft overal van de autoriteiten en de bevolking een hartelijk onthaal ohtvangenvooral is hij zeer vriend schap pel;jk ontvangen door den gouver neur van Sakhalin die hem, met de prie sters van z jn gevolg, te dineeren vroeg. Ook de gouverneur-generaal van Chaba- rowsk en de chineesche gouverneur Schéké hebben Mgr. en zijn gevolg een zeer sympathieke ontvangst bereid. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 October naar het buitenland. H. M. zal een kort oponthoud hebben bij den Prins en de Prinses von Erbach, te ICönig; daarna zal H. M. eenigen tijd in noordelijk Italië doorbrengen. Na de reis, en vóór Haren terugkeer naar Den Haag, zal H. M. gelijk reeds gemeld is nog korten tijd op Het Loo verblijven. Z. K. H. de Prins denkt tot 30 Oei in Mecklenburg te verblijven en dan naar het'Loo terug te keeren. Oudheidkundige Opgravingen. De opgravingen in het Aamsveen, op den Höiterhof, in het zuid-oosten van Overijsel, zijn geleid dóór dr. M. A. Eve- lein, assistent aan het Rijks-Museum voor Oudheden te Leiden. De gevon den voorwerpen bestaande o.a. uit een steenen pijlspits, een ijzeren rulter- spoor, platte gebakken schijven, welke voor molensteenen dienst deden, scher ven van ruw gebakken, ongeglazuurde potten enz. zijn ter onderzoek naar Leiden opgezonden. Als vrij zeker kan worden aangeno men, dat de Höiterhof van de7e tot de 10e eeuw bewoond is geweest en iets dergelijks Is geweest als de Hunen- schans bij het Uddelermeer. Koninklijke besluiten. Met ingang van 1 dezer zijn benoemd .A. tot tijdelijk voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart mr. Taco Henny, raadsheer in het Gerechtshof te A'dam. B. benoemd tot 1 Januari 1911: I. tot plaatsvervangend voorzitter mr. C. van der Zweep, Amsterdam; II. tot secretaris mr. R. R. W. Janssen, te Amsterdam III. tot plaatsvervangend secretaris mr. C. Henrty, te Amsterdam; IV. tot vaste leden W. AlHrol, te 'sOra- venhage, J. Luytjes, te Ginneken en H. C. Haacke, te Amsterdam V. tot plaatsvervangende leden voor de vaste leden H. de Booyé te Amsterdam, J. Brouwer, te Rotterdam j H, Ümlo- pen. te Amsterdam en F. T. Schneyder, te Amsterdam VI. tot buitengewone leden: als ree- der van de groote vaart: C. M. van Rijn, te Amsterdam als schipper van de groote vaart: E. Deddes, te Rotterdam; als ree der van de kleine vaart: D. F. Rasker, te Groningen. Als schipper van de kleine vaart: Jan Mooi, te Groningen; als ree der van de zeevisscherij: G. J. T. Broek- in eijer, te IJmuiden; als schipper van de zeevisscherij: C. Z. Jol, te Scheveningen als werktuigkundige: W. Fenenga, te Amsterdam; als electrotechnicus: C. J. Kniphorst, te Amsterdamals scheeps bouwkundige voor de groote vaart: J. T. J. de Bruyn Kops, als scheepsbouwkun dige voor de kleine vaart: P. H. Bos, te Groningen; VIL tot plaatsvervangende leden voor de buitengewone leden: als reeder van de groote vaart: Z. VV. C. Dekkers,- te Rotterdam; H. de Jonge, te Rotterdam; en jhr. L. P. D. Op ten Noort, te Am sterdam als schipper van de groote vaart: P. de Boer en A. Smits, te 's Gravenhage als reeder van de kleine vaart: G. H. Bakker, te Wildervank; als schipper van de kleine vaart: B. Jonker, te Wildervank; als reeder van de zeevisscherijJac. Den Duik V/zn. te Scheveningen; als schipper van cc zeevisscherij: J. Prins, te IJmui den; als werktuigkundige: C. J. A. Haak man, gepensioneerd officier-machinist-tit. te Warmond en H. van Helden, te Rot terdamals electrotechnicus: A. J. Roe- lofsz, te 's Gravenhage; ais scheepsbouw kundige voor de groote" vaart: A. van Gelder, te Rotterdam; en A. A. Cornelis- sen te Amsterdam; als scheepsbouwkun dige voor de kleine vaart: F. Smit, te Hoogezand en J. Th. Wilmink, te Gronin gen; als scheepsbouwkundige voor de zeevisscherij: D. Taat, scheepsbouwkun dige te Katwijk aan zee, en W. Sebbe- lee, te Amsterdam; als machinist: F. R. K. Erfmann, te Rotterdam. Tot consul der Nederlanden te Berlijn is bevorderd de heer J. H. A. Oeorge, vice-consul. Aan S. van Hasselt, bankier te Rozen- daal is verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van Ridder in de Orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de president-commis saris der „Landbouw-Maatschappij „Oud Djeinber", G. D. Birnie, te Rotterdam. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau is benoemd de te Galela op Halma- heira werkzame zendeling M. J. van Baarda. Met ingang van 1 Oct. is HL Timmer te Dordrecht benoemd tot gezagvoerder op een der directievaartuigen van den Rijkswaterstaat. (NOORDWIJK). De winter staat voor de deur. In dien tijd heeft men vooral in de bloembollen streek weinig werk. Afgezien daarvan, biedt zoo'n winter lange avonden, die vervelend worden, als men ze niet weet te besteden, die vaak voor jongelieden verderfelijk worden, als ze worden door gebracht buitenshuis, op hoeken van de straten, slenterend langs den weg. Wij willen vooral met het oog op de jongelieden in 't kort even mededee- len, hoe die lange winteravonden, deels nuttig, deels aangenaam kunnen doorge bracht worden. Wij melden reeds, dat half October de lessen van den Rijkstuinbouwwintercur- sus geopend worden. De besturen der afdeelingen Noordwijk van het H. B. G. en de Aig. Ver. voor Bloembollencultuur blijken met hun tijd mee te gaan, onzen tijd, die uit de schoone combinatie van theorie practijk de prachtigste resultaten weeet te verkrijgen. De Commissie van Toezicht op den cursus heeft echter moe ten besluiten, geen jonge.lui beneden den 16-jarigen leeftijd toe te laten. Zeker de ervaring opgedaan, dat al te jeugdig bloed die cursusavonden gebruikte, eens echt op te bruisen? Helaas ja, vele jongelui beschouwen zulke avonden als 'n „uitje". Voor aanstaande bloemisten, hetzij men zelfstandig zal kunnen optreden of in ondergeschikte betrekking komt te staan, valt er op zoo'n Rijkstuinbouwwintercur- sus veel te leeren, waarvan men in 't la ter leven ongetwijfeld pleizier zal heb ben. Wien op rijperen leeftijd een eigen zaak heeft te drijven, brengt het genoten onderwijs schijven in de kast, wien als knecht zal werkzaam zijn, bezorgt het de achting en het vertrouwen van den pa troon. Wij hopen dan ook velen bij de openingsles op de banken te zien. Verleden jaar was er aan de jong.ver. „Geloof en Wetenschap" een herhalings cursus verbonden, en zal naar wij ver nemen die cursus dit jaar wederom worden geopend, doch hiervan kunnen zij, die een, twee of drie jaar de gewone la gere school achter den rug hebben, niet profiteeren. De kapitale leeftijd van 16 jaar speelt toch hier dezelfde rol als op den tuinbouwcui s. o i'ervinding leert, dat juist de eei^e jaren na het verlaten der gewone dagschool herhalen en bijhouden hoogst noodzakelijk is. De toekomstige ambachtsman kan plaats nemen op de banken van de Ara- bachts-, Teekcn- en Rekenschool van het departement Noordwijk van de Maatsch. van Nijverheid. Deze cursus heeft reeds jaren lang zeer veel nut gesticht, getuige telken jare dc tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde teekeningen? enz.? die bij het afloopen van den cursus door het bestuur georganiseerd wordt* Bovendien bestaan er nog een paar par* ticuliere gelegenheden, om teekenonder- wijs te ontvangen bij de heeren HL Me- demblik en H. Liefferlnk.- de laatste ar chitect. Of nog anderen teekenonderwljs geven aan toekomstige ambachtslieden, is ons onbekend. Wèl weten wij en 't kan geen kwaad? dit hier te vermeiden, dat uitsluitend mannen van de practijk (C. G. J. Alkemade en L. Zijp) les geven, aan de Ambachts- en Teekenschool, bo ven genoemd. Ten slotte maken wij nog melding van den cursus in Duitsche conversatie, (sys teem Berlitz) verleden jaar opgericht op initiatief van Vreemdelingenverkeer, juist de aangewezen organisatie, om zoo'n cursus tot stand te brengen, want iedere Noordwijker? die 's zomers met de badgasten in aanraking komt? kail we ten, dat een weinig Duitsch dan onmis baar is. De badplaats toch wordt telken jare door een groot aantal Duitschers be zocht. Vooral leveranciers en anderen, die om den broode geïnteresseerd zijn bij het toenemend vreemdelingenverkeer op on ze badplaats, zullen het op prijs weten t«f stelten, dat de gelegenheid, om wat Duit sche conversatie te leeren, wederom is opengesteld. Men geeft zich op bij den heer H. Osterman. Ten slotte wijzen wij de Katholieken met zeer veel genoegen op de Sint Je- roensleesbibliotheek? het troetelkindje zooals wij reeds meldden van den Zeer- Eerw. Heer Pastoor en alle goede Katho lieken. Die boekerij bevat een schat goede lectuur, waarmee men de lange avonden genoegelijk en tevens nuttig kan door brengen. Ook het bezoeken der vergaderingen? die vooral in den wintertij'd worden ge houden, is nuttig en ontwikkelend. Wij meenen erop gewezen te hebben? hoe te Noordwijk jong en oud de win teravonden nuttig kan doorbrengen. Onze wensch is dan ook,- dat 't huiselijk leven moge bloeien, terwijl daarnaast het opko mende geslacht weinig baldadig zif, doch zich beijvere door naarstigheid toe komst te verzekeren. Ons laatste woord zij een opwekking? om in de lange winteravonden eens ern stig kennis te maken met onze Katholieke Pers door een abonnement te nemen p. al is 't maar voor de zes wintermaanden op een Katholiek Dagblad; 't mes snijdt dan van twee kantende Katholieke Pers wordt dan gesteund en de lezers ontwikkelen zich door gezonde en goede lectuur. E. Sport. De Nederlandsche Vliegmachine. Zelfs op vlieggebied zullen wij niet achterblijven. De eerste Nederlandsche zwaarder- dan-de-lucht is in aanbouw. De N.Crt. die deze vinding van den Luit Gordijn mocht zien, zegt dat de machine al is er nog niet mede gevlogen, zoo ingenieus geconstrueerd is, dat zij hierin niet alleen het volste vertrouwen voor de toekomst heeft maar ook zelfs meent, dat zij een omwenteling in de tot nu verkregen oplossing van het vliegvraagstuk zal brengen. Bijzonderheden mogen hier nog niet medegedeeld wordenechter kan volstaan worden met te zeggen, dat onze uitvinder de toepassing van de vleugelbeweging, waarnaar men nog steeds zocht, op hoogst eenvoudige wij ze heeft gevonden. Door de bereidwilligheid van de heer C. De Mooy, die werkplaatsen, perso neel en materieel beschikbaar stelde lean luit. Gordijn zijn proefnemingen voort» zetten. De Vliegmachine der toekomst. De Parijsche corr. der „Zw. Ct." ver telt van de luchtvaarttentoonstelling. Van alle mogelijke typen vliegmachines staan hier in het rond. Gewone en bestuur bare luchtballons hangen aan den zolder. Maar het meeste bekijks van alles heeft de kleine monoplan van Santos-Dumont, de Demoiselle, die er te kijk staat als een kleine musch te midden van reigers en adelaars. Het is dezelfde machlns waarop hij te Saint-Cyr z'n interessants vliegproeven gedaan heeft, een paar weken geleden. Bij het zien van dit minuscule vogeltje, dat een jong van „Blériot" kon zijn, staan we werkelijk sprakeloos van bewondering. Dit is zonder twijfel de machine van de toekomst, de machine, die iedereen op z'n zolder bergen kan. Dit is de werkelijke „vogel", de kleine, practische machine, die we eerlang alle maal zullen hebben, zooals nu een fiets. De Demoiselle heeft een vlucht van naar mijn schatting hoogstens vier meter. Midden tusschen de vleugels, op een zitplaats van een lap sterk leer, zit de bestuurder. De motor bevindt zich boven z'n hoofd, de tweebladige schroef zit midden voor de vleugels. In de rechter hand houdt hij een hefboom, in de linker een wieltje die belde hun bewegingen overbrenger liet staartstuk achter hem. Die staart -gelijkertijd richting- en hoogtestuur. Hij bestaat uit een horizon taal en een verticaal vlak, die elkaar in het midden kruisen. De rechterhand kan dezen staart links of rechts, de linkerhand op of neer bewegen. Met z'n rug beweegt de bestuurder eea hefboompje, dat dient voor de gauchis- sement van de vleugels, die daardoor .n uiin-of-meer hellenden stand gewrongen worden, noodig bij bet zwenken avit

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5