Langezaa! Zoon, Bedden- en Matrassenmaker, Gez. Ekwi HET BROKKENHUIS, j. L. CREYGHTON, Aalmarkt 25. ADVERTS N TI NL Haarden en Kachels Fornuizen' en Tegelplaten, Gas- en Petroleumkachels, Gashaarden, .Jaarsma's insluit haarden. in de Assendelftstraat te 's Gravenhage plaats. Een 4-jarig meisje, wonende Korte Greenewegje, was al spelende riceloos de tramb- :i overgeloopen op oogenblik dat de wagen aankwam, ronder dat de wagenbestuurder 't zoo snel kon voorkomen, geraakte het arme kind ónder den motorwagen. Door de zorgen van een politie-agent opgenomen, bleek 't dat het kind de .beide beenen v.a ~~;reden. Zóó, deerlijk vermink;, \vc;_ meisje naar hei Gemeentelijk Ziekenhuis overge bracht. Eenige uren later is bet aldaar overleden. I n ,t ootje genomen. Te Am sterdam werd gisteren iemand telefo ri::- gefeliciteerd, daar op zijn num- - de i 100.000 was gevallen, helaas echter op zijn telefoonnummer. Voor den grappenmaker was 7t maar goed dat hij aan het andere eind van< de tele foon stond! Gasontploffing. Donderdag avond kwam er een geweldige slag uit Ge werkplaats van den loodgieter T., te Voorburg. Het deksel van een kleinen acyteleen-gashouder werd door den druk van het zich ontwikkelende gas weggeslagen met het ongelukkig ge volg dat de scherpe kant togen het ge laat van den daarover gebogen 19-jari gen knecht sloeg en dit oj> vreeselijlee wijze verwondde. wij Na een voorloopig verband werd hij naar Den Haag gevoerd. Een groote gapende wond ging van het voorhoofd 'tot de kin over een der cogciio Dit OiOg zal de patient moeten missc.1. i lij is Van de laatste Sacramenten voorzien. Een bankroof. Een Central- News-telegram uit New-York maakt- weer eens mealding van een echt-Ame- baanschen bandieten-streek, gisteren te Cicnwood-Springs bedreven. Op klaarlichten dag maar op 'n stil oogenblik i drongen drie (gemaskerde mannen een bankgebouw binnen. Ze overweldigden den kassier en maakten zich meester van al het geld, dat ze in handen konden krijgen, een goede 2-303 dollars. Toen verlieten ze heel een voudig het gebouw en waren allang bui ten de stad, voor de politie vanjdiun ge welddaad kennis kreeg. Een pastoor-notaris. .Naar het Hbtd. van Antw. vertelt is dezer dagen te Mishawaka, Indiana de pas toor der Vlaamsche parochie in die stad, vader Steur notaris benoemd door Gou verneur Mapsal van Indiana. Een paar dagen je voren, zoo ver telt het Vlaamsche blad, was de prie ster verschenen voor rechter Tunk van het „Circuit Couri' te.passeerde er het exaam door 'den Staat van Indian voorgeschreven. Een vermakelijke historie.— In de groote Kerkstraat te Hoogeveen heeft zich niet een onvermakelijk voorval afgespeeld. Een zekere jongejuffrouw S., leerlinge der Rijksnormaalschool, be viel het niet langer in haar kosthuis, zag. Haar kleeren en eenige andere be- noodigdheden liet zij evenwel achter, omdat zij nog een paar gulden moest betalen. Vrijdag bracht zij, volgens haar be weren, het geld en legde dit op de tafel (volgens de juffrouw moest dit eerst koud worden). Zij ging naar bb- ven, in gezelschap van haar vroegere kostjuffrouw, om het een en ander af te halendoch toen zij beneden was, weigerde de juffrouw haar vroegere kostleerlinge met het goed te laten ver trekken, met de bemerking dat zij eerst het geld moect hebben. Het geld had zij niet ontvangen en het lag niet} meer op de tafel. Dc kostleerlinge naar de marechaus see, waarvan dan ock ai spoedig iemand op het terrein verscheen. Daar evenwel de kostbaas niet thuis was, kón deze niet handelend optreden. Nu bleek even wel, dat vrienden in den nood veel tot stand kunnen brengen. Zooals te begrijpen is, bracht deze geschiedenis v::l volk cp de been, on der wie natuurlijk verschillende mede leerlingen der normaalschool. Een paar der mannelijke scholieren haalden vlug een ladder plaatsten deze tegen den muur en kl a oen naar bóven, om zoo doende i:i cc kamer te komen vair hun medeleerlinge e:i daadwerkelijke hulp te verleenen. Dit gelukte wonderwel, want, niettegenstaande het krachtig protest der juffrouw en het willen verhinde ren van deze practische hulp, kwamen de bestormers al spoedig in triumf, ón der het hoerageroep der omstanders, in het bezit van den buit naar beneden; en stelden de eigenares in het bezit van haar eigendom. v Toen de juffrouw zag, hoe de zaak in het voordeel harer vroegere kostleer- ten over het verlies met de opmerking: linge afliep, scheen zij zich te troos- „Die twee gulden schenk ik haar." Bran d. Te Helmond heeft een groote brand gewoed in de drukkerij Plantiin, eigenaar onze vroegere stadge- genoof de heer S.., aan de Noord-Konin- ginnewal. Het inwendige van 't gebouw is geheel uitgebrand. Door het actief optreden der brand weer zijn de aangrenzende'gebouwen ge spaard gebleven. Een moedige daad.. Een acht jarig knaapje bij de inundaiiesluis te Bre da viel in het water. HIet ongeluk werd opgemerkt door den luitenant der Veld artillerie Highly, die zich onmiddellijk ge kleed te water begaf, en het genoegen mocht smaken het knaapje te redden. Gevat. Ten 19-jarig meisje A. K., staande onder voogdij van de vcree- ging voor kinderbescherming te Arn hem en door deze in een gezin "te Di- dam geplaatst ,wist heimelijk haar te huis te verlaten. Na onderzoek met be hulp der politie, bleek, dat zij de rich ting Zutphen had genomen, waar zij dan ook ten huize harer moeder werd aangetroffen. Het meisje is gistermid dag weer naar haar pleegouders te Di- dam teruggebracht. „Het doel van den priester is zijn landgenooten last, tijdveriet en kosten te sparen. Geene week gaat er immers vootbij zonder dat zij bij hem gaan met alle soorten van officieele stukken en papieren, die moeten vóór eenen no taris geteekend worden. Onnoodig te zeggen dat vader Steur kosteloos die diensten bewijst aan zijne Vlamingen." Een groote bende Zigeuners, bestaan de uit een kleine honderd man, met 31 beren en een 30-tal woonwagens, maakt bij voortduring de oostelijke grenzen van ons land onveilig en vereischt een nauwlettend, onafgebroken politietoe zicht van Winterswijk tot Gendringen, zoowel des daags als des nachts. Rijks- en gemeentepolitie zijn in alle plaatsen verstrekt, om de Zigeuners het binnenkomen van ons land te beletten, want zij zijn eenmaal op Hollandsen grondgebied, dan neemt Duitschland hen weer niet gemakkelijk over, terwijl zij het vaste voornemen' hebben toch Hoand binnen te komen. .Weervoorspelling voor O c to- ber. 't Is geen gunstig weer, dat ons in October te wachten staat, indien we tenminste de voorspelling kunnen geloo- veen. Van 1 tot 10 October: talrijkestor- buien. Van 11 tot 17 October: koude tem peratuur, gepaard met sterken wind, stort buien en heldere dagen. Van is tot 25 October: koud, doch mooi weer. .V.an 26 tot 31 October: overvloedig regenbuien, milde temperatuur.. Hopen we maar op beter. Trappisten te Tilburg. Dc Tijd schrijft: De ijverige en zeer goed ingelichte correspondent, die ons van al den be ginne trouw op de hoogte hield van het verloop der Trappisten-geschiede nis te Tilburg, schrijft ons thans gedee- telijk in aanvulling, gedeeltelijk' i:i cor rectie van ons bericht van gisteren Het zal u verwonderd hebben, dat ik zoo lang gewacht heb' u over tie zaak der Trappisten te schrijven. Ik heb' dit niet gedaan, omdat er met zekerheid niets tc melden viel. Nu echter .zooveel berichten k'ome die half waar e.i "half onwaar zijn, wil ik u mededeelen, wat op clit cogenbiik zek'e ris. Zeker is het, dat de zaak der Trappisten nog niet in orde is. W,el worden pogingen aange kend, die kans van slagen hebben, om haar in orde te maken. De ex-abt' heeft gisterenavond de noodige volmachten geteekend, en met de „Caisse hypafhé- caire Anversoise" is men tot een ver gelijk gekomen. Met de overige schuld- eischers is echter nog niets geregeld en zou er met hen geen overeenkomst kunnen getroffen worden, hetgeen nog in het geheel niet zeker schijnt, dan, zal het een groote vraag blijven, of de Trap pisten zullen terugkeerezi. Keeren zij terug, dan zal de prior van Ghimay voorloopig overste te Tilburg worden. De abt zal eerst gekozen worden, als de zaak geheel geregeld is, en zeker niet vóór liet eerstvolgende jaar. Allidit'zou men besluiten, dat de te rugkomst zeker is, omdat .zich op het oogenblik eenige Trappisten in de ab- bij bevinden. Deze zijn echter gekomen op uitdrukkelijke aanvrage van de be windvoerders, omdat zij noodig waren, daar. het voorhanden zijnde bier anders bederven zou, en onder voorwaarde, dat zij na enkele dagen zouden terugkeeren naar Westmalle, en dat hun -komst niet het minst van invloed zou zijn opj.het al of niet terugkeeren der kloosterlingen. Als men het in et de; crediteuren kan eens worden, zal er een vereenigïngf worden gesticht, die de goederen en schulden van den ex-abt overneemtkan men het niet eens worden ,dan is er op het oogenblik nog niet te voorzeggen wat gebeuren zal. Ongelukken. Te Nieuwenhagen in Limburg is het driejarig kind van den arbeider L. in een regenpuit gevallen en verdronken. Het vierjarig zoontje van den conducteur der brievenmalen 'Scholten, te Enschedé, dat met zijn" grootvader een kar zand ging halen, viel van den wagen met het noodlottig gevolg, dat het wiel hem over het hoofd ging en het knaapje dood werd opgenomen. V Een duiste re.zaak. Voor eeni- gen tijd deeelde de „Zivolsche Courant mede, dat de achttienjarige Louis Meijer aldaar, via Brussel naar Parijs was ver trokken om daar eene betrekking te zoe ken en dat hij sedert vermist werd. Po gingen door de politie in het werk gesteld hadden geen resultaat. Toen er nu dezer dagen bericht kwam van den Nederland- schen consul te Parijs aan de politie te Zwolle, dat men meende den jongen man gfcezicn te hebben, besloot een broeder van den vermiste, de heer G. M., zich naar Parijs ,te begeven.. .Hij begaf zich terstond naar den consul, den beer Viru- ly. Toevallig meldde zich daar juist een Hollandsch jongmensch aan om onden- stand, dat later bleek degene te zijn dien die politie te Parijs voor den vermiste had gehouden. Ook de consul, die hem voor 't eerst zag, meende in hém Louis Meijer te zien, helaas ten onrechte, naar bij con frontatie met den heer G. M. bleek. Een paar clagen voordat de heer M. naar Parijs vertrok, had de familie den koffer van den vermiste terug ontvangen. Op de heenreis 's nachts te twee uur te Brussel arriveer .nde en daar eeni ge uren oponthoud hebbende, ontmoette G. M. daar Zwolsehe bekende, die overal portretten van Louis Meijer had den aangeplakt gezien. Zij waren van oordeel dat men z in verdwijnen te laat vernomen had. Zij vreesden, dat hij te Brussel in een verdachte btiurt ^gelokt was en daar omgekomen zou zijn. Het onderzoek naar het spoorweg kaartje is nog niet afgelcopen, waaruit dan zou blijken i hij al dan niet te Parijs was omgekomen. Spoorwegongeluk. Over het ongeluk, dat Donderdagavond op een overweg bij Antwerpen is gebeurd, lezen wij nog in de Nieuwe Gazet: De trein 437, vertrekkende uit Gent- Zuid, om S uur, en die te Antwerpen (Midden-station) om 9.42 aankomt, heeft het rijtuig omgeworpen, op de hoogte van blok 2, op het grondgebied Hove. De ramp gebeurde om half tien, het rijtuig kwam van Contich en keerde naar Mortsel weer. Het rijtuig werd in het midden door den trein aangeredeh. Door de hevigheid van den schok, werd de zit- bak van het rijtuig van het voorste deel afgerukt, en het paard viel zonder zich te bezeeren, maar de inzittenden werden letterlijk door de locomotief opgepakt.. De machinist had dadelijk maatregelen ge nomen, zoodra hij zich van het gevaar beewust was, maar 't was te laat, de on- gelukkigen werden op een lengte van hon derdvijftig meters ver meegesleurd.. Door de hevigheid van den schok, ge volg van het plotseling stilhouden van den trein, kwamen al de reizigers den trein uit. Men ging dadelijk zien wat er gebeurd was. Het eerst werd het paard gevondeen, dat alleen op het spoor geble ven was.. Daarna ging men op zoek naai^ de gekwetsten. De heer .Jan Gevers alleen stond op; hij had een lichte wonde aan het hoofd en had talrijke kneuzingen. Wat de an deren betreft, die gaven geen teeken van leven meer. De heer Iwan Gevers was pen arm afgerukt en hij had talrijke won den. Mevr. Gevers had insgelijks het li chaam met wonden overdekt. De koetsier insgelijks, ernstig gewond, lag daar roer loos. Alom -lagen stukken Van het rijtuig. De gekwetste werden met al de mo gelijke voorzorgen jn den trein ge plaatst, waar de geneesheeren Geerts en Laenen hen verzorgden tot Ouden God. De mins; zwaar gekwetsten werden aan de statie van Ouden-God uit den trein gehaald. Alleen de heer Iwan Gevers en de koetsier reden naar Antwerpen terug. De.anderen werden naar hun wo ning overgebracht. De trein kwam met aanzienlijke ver traging te Antwerpen aan. De heer De Bève, geneesheer van het spoorwegbe1- heer, stelde vast dat twee der slacht offers dood waren. De koetsier was op^ den slag dood gebleven en deheer Ge vers was onderweg gestorven. Beide 1 ij-, ken, volgens overeenkomst 'tusschen het spoorwegb'eheer en het departement van .oorlog, werden naar "het krijgs-. gasthus gebriacht. De draagberries die langs de De Key« zerlei, de Vestingstraat en de Annees- senstraat door vier man gedragen wer den, brachten heel wat ontroering te weeg. Het nieuws werd in de stad ver spreid door de reizigers van den trein' Gent-Antwerpen. Mevrouw Gevers is denzelfden avond nog op haar kasteel overleden. Haar man verkeertir. een zorgwekkenden toe-' stand. .TELEGRAFISCH .WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor gen van 2 October 1909, medegeedeeld door het Kon. Ned. Metereorologisch In stituut te De .Bildt. Hoogste barometerstand f765.5 te. -Co- runa. Laagste .barometerstand 730.7 te Seijdisfjord. Verwachting (tot den avond van 3 October 1909): veranderlijke later toenemende Zuidwestelijke wind, toene mende bewolking, mogelijk regen of on weer, dezelfde temperatuur. luaatéütie HESerlcfateii. Het volgende -wordt nog aan het Oran- jeboek ontleend: Invoer van vee in België, Frankrijk, Ita lië is toegestaan terwijl JDuitschland in den laatsten tijd den doorvoer toestond van veezehdingen naar Rusland, Oosten rijk en Hongarije. Stappen in het belang van den invoer van vcTSch vkcsch uit Nederland vonden een gunstig onthaal bij Italië en -Groot- i Brittannië. De nieuwe .phase, welke het vraagstuk der 'heffing van tollen op den Rijn in Duitschland sedert de indiening van het desbetrefefnde wetsontwerp is ingetreden zal -onze. Regeering in geenen deele in op dat punt gevestigde -overtuiging aan het wankeelen brengen. Op wijzigingen, die worden voorgesteld in -de tariefswetgeving in het buitenland,- houden onze vertegenwoordigers in den vreemde bij voortduring hunne aandacht gevestigd. In overleg met het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Han del en nadat zooveel mogelijk belangheb benden hier te Jande zijn gehoord, wordt nagegaan in hoeverre Nederlandsche be langen door -de ontwórpen wijzigingen knuncn worden geschaad. Vervolgens wordt door de Regcering overwogen wat door tussc'nenkomst van onze vertegenwoordigers kan worden ge daan om gevaren voor den Nederland- sclien handel af te wenden. Door pressie iri de gewenschten rich ting langs indirecten weg zijn van tijd tot tijd belangrijke .successen voor onzen handel en scheepvaart bereikt.. Reclit- streeksche-stappen bij vreeemde Regee ringen, leverden slechts zelden resultaten op- BERICHT. li. li. Correspondenten worden ver zocht hunne berichten niet te adresseeren aan het adres van den hoofdredacteur, maaraan de redactie „Leidsche Courant", Oude Singel Leiden. Al onze abonné's zijn GRATIS verzekerd tegen ongevallen. De uitkeeringen bedragen; f 1000.- bij blijvende invaliditeit f 600.- Ingeval van overlijden. f 300.- bij verlies van één hand of voet f 150.- bij totaal gezichtsverlies van één oog. f 100." bij verlies van één duim. f 60.- bij verlies van één wijsvinger. f 15." bij verlies van eiken anderen vinger. 1851 i October 1909 Heden, 1 October 1909, her denken onze geliefde Ouders GERARDUS W. CASTELE1N en CAROLINA H. SCHIPPER den dag hunner 55-jarige Echt- vereeniging. Uit aller naam, (61) J. CASTELEIN. 1854 1 October 1909 Haarlemmerstraat tegenover de JaflVOSSeflSteeg. GOEDKOOPST EN MEEST UIT GEBREID MAGAZIJN VAN Hoeden en Petten. ONTVANGEN DE NOUVEAU- TÉ'S IN HEEREN-HOEDEN, KINDERHOEDEN en MUTSEN. Grootste sorteering PETTEN. Groote keuze DAMESBONT-MUTSEN. Zie Etalage's. (44) NIEUWSTRAAT 44. haalt gaarne op Uwe aanvrage af -alle onnutte on gebroken voor werpen in de huishouding, ais kïeedingstukken, meubelen enz. enz. Aanvraagkaarten steeds gaarne-verkrijgbaar; aan bovxn^noemd adres. (95) HET BESTUUR. IJZERMAGAZIJNEN HOOIGRACHT 112—114. Opgericht 1844 Telephoon 110 Ontvangen cc^e feiaii-©oSSo -cto VOOR GAS, PETROLEUM EN KOLENVUUR. (78) uitsluitend solide qualiteit en lage prijzen. SMEDEN. Beleefde aanbeveling van J, C, -Campfens, (97) Oude Rijn 24, Kuipersieeg 6, Het beste adres voor Reparanën van alles wat tot het vak behoort. Telefoon 789. MODE-ARTIKELEN en MANUFACTUREN. Ontvangen deJaatste Nouveautés in: JAPONSTOFFEN en FLANELLEN, W1NTERROKKEN, WINTERROKKEN, KINDERMANTELS, JURKJES, HOEDJES, MOFJES en BONTJES. Speciaal adres voor soliede DAMES- en KINDERONDERGOEDEREN. FU. <J. SAND9RS (Szn. (85) H AAGbEMMEB8THAAT 131, LEIDEN DAMES-MODEMAGAZIJN 125 HAARLEMMESTRAAT 126 Schuin over de Donkersteeg VOORHEEN „DE STAD PARIJS" ESiBJCMTEN DE OIWVANGST esel» Mödeïhoeden en Nouveauté's l/OOR MIST A-S. SE3ZOSN. fooote sorteering Gegarn. floeden in alle prijzen. Aanbevelend, !25 HAAHL'EMfflESSTKAAT 22<S JL.EEDEPJ. Fabriek en Magazijn van BADEN en KACHELS. Geregeld voorraad van Zinken en Email Baden, Badkachels in tiea soorten. Sponsbaden in elke verlangde maat. (84)

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2