No. 2. De Erfgenamen van Judas. Uit Stad en Omgeving, Gemengd Nieuws. Ie Jaargang. Bureau OUDE SSrtJGEIv 54, LEIDEN. Jnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezeti 'en mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanziet;! jke korting. Groofe letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een opwekkend woord. Van geachte zijde ontvangen wij onder staand stuk, dat wij naast ons eigen inleidend artikel hier plaats verleenen. Bij het verschijnen van ons Roomsch Katholiek Dagblad zeggen wij aan allen, die medegewerkt hebben aan de oprich ting er van, onzen hartelijken dank, een oprecht „God loone u." Voor de toekomst vragen wij uwe medewerking en steun. Deze zijn er. blijven nu meer noodzakelijk dan ooit. Anders wordt het weer: een Roomsche poging een mislukte poging. Derhalve lezers, houdt voet bij stuk. Zet voort, wat gij begonnen hebt. Dan zult gij vruchten plukken van uwe onder- neming. De sterken in het geloof zullen nog sterker worden, de zwakken zullen moed scheppen en versterkt worden. Wij moeten het blad ons blad steunen door abonnementen en adver tentiën en dien steun onthouden aan neutrale en andere niet-Katholieke biaden. Dit is onze plicht als mensch, als Christen en als Katholiek. 1. Wij zijn mensch, d. i. redeiijk schep sel Gods. Wat wij door redelijk verstaan, begrijpen wij beter, dan wij dikwijls kunnen zeggen. Iedereen vindt het on redelijk, onverstandig, iets te doen, waar door wij niet beter, maar zeker slechter worden. Raadijlegen wij nu onze dage- lijksche ondervinding, dan zien we, dat de neutrale bladen, die velen onzer jaren steunden, zich, als zij kleur moeten be kennen, keeren tegen ons. Dat zij hoonen en bespotten, alles wat ons heilig en dierbaar is op aarde. Waar de onder vinding ons dit kwaad leerde kennen, past het ons, als redelijke schepselen, de neutrale lectuur geld en aandacht op te zeggen. 2. Een Christen erkent, huldigt en bemint in Christus den Zoon Gods; hij ziet in Christus den Godmcnskh, neemt Zijn leven en leer van een onfeilbaren God'aan. En wat lezen we in neutrale en slechte bladen dagelijks van Christus, denZoon van God? Als Hij nog om den geloo- vige niet al te zeer te stooten als den Zoon van God erkend wordt, dan ge beurt dit met het grootste voorbehoud. Van hulde aan den Godmensch is geen sprake en nog veel minder van liefde, Hem verschuldigd. Zijne leer wordt gelijk gesteld aan die der wijsgeeren uit de Oudheid, als zij niet onder de fabels en legenden gerangschikt wordt. Dit, Christenen, leest en herleest gij in de neutrale bladen, aan zulke leugen en bedrog besteedt gij aandacht en geld. Wilt gij inderdaad den naam van Christen waardig zijn, heult dan niet met Zijne vijanden. Hij zegt ons uit drukkelijk en onze ervaring leert het ons, dat, ahvie niet met Christus is, tegen Hem is. FEUILLETON. 3. Opdat omtrent Christus' ieer goe-i dwaling zou insluipen, heeft Hij zich verpersoonlijkt en vereeuwigd hier op aarde in Zijne Kerk op aarde, die wij de Katholieke noemen, waarvan wij God zij dank leden zijn. [a, laten wij God danken voor de wel daad, in de Katholieke Kerk geboren en opgevoed te zijn: er zijn duizenden en duizenden Christenen zonder zekerheid omtrent Zijn leer en leven, omdat zij buiten Christus' Kerk zijn. Ons zou geen beter lot beschoren zijn, waren wij buiten de Kerk geboren en opgevoed. Om ons te vrijwaren voor het ongeluk der dwaling, heeft Christus aan die Kerk een hoofd gegeven, dat wij Christus' plaatsvervanger op aarde en het zicht baar hoofd Zijner Kerk op aarde noemen. Christus beveelt ons, naar dien plaats bekleder te luisteren, als naar Hein zelf „Die u hoort, hoort mijdie u versmaadt, versmaadt mij", m. a. w. als wij de stem des pausen vernemen, vernemen wij de stem van den Godmensch; versmaden wij 's pausen woord, d2n versmaden wij het woord van God en zal Zijne straf niet uitblijven. Herhaaldelijk en op de dringendste wijze waarschuwen ons paus en bisschop tegen de neutrale en vijandige bladen en wekken ons op, de Katholieke pers op alle mogelijke wijzen te steunen. Wij zijn slechts naam-Katholiek, als wij de vaderlijke vermaningen van Paus en Bisschop in den wind slaan. We maken ons daardoor zelf de roede om door onze vijanden gegeeseld te worden. Dikwijls zuchten wii over de verregaan de driestheid, waarmede andersdenkenden over de Kerk, haar Hoofd en haar in stellingen schrijven, maar helaas! tot onze eigen schande moeten wij beken- kennen, daaraan schuldig te zijn. Wij slaan de vermaningen der Kerk in den wind, wij betalen voor dien hoon en spot. De neutrale biaden zouden weldra te Iewijnen, waren wij zoo dom niet, ze Dizen. wookwijls moeten wij de grievende achtrden hooren: „De Katholieken zijn Derlijk en minderwaardig". Vaneze beleeaiging wijzen wij fier terug, dan nature zijn wij niet minder bedeeld wij anderen; in zaken van leer staan oneindig ver boven anderen. "ÏÏn handelen evenwel zijn wij dikwijls <ealhterlijk en minderwaardig. Zoo dik— 'cijls wij een neutraal blad aannemen, aenkt onwillekeurig de uitgever: „Wat wen dom schepsel! Hij betaalt voor de beleed iging en krenking, hem aangedaan din alles, wat hem dierbaar s". Door ons onverstandig handelen ver dienen wij dien schimp. Willen wij geacht worden, achten wij dan ons zelf op de eerste plaats, dan mogen wij het pas van anderen eischen. Dan zullen wij de plaats in de maat schappij innemen, die God ons heeft toegedacht. Zonder twijfel zullen wij dan met Christus medewerken en alles in Christus herstellen tot eer en glorie van God en tot heil van den medemensch. Men begrijpt dat Marie-Angelina, na drie uren studie des 's morgens, behoef te gevoelde te wandelen met de jonge hinde, te spreken met Morse, het stom- ime onderhoud van het gordeldier en de schildpad te verstoren en te lachen jmet de papegaaien, die haar antwoord- jden met hun geschreeuw, schommelend t>P grooter ingen. 's Middags studeerde Marie-Angelina 'de geschiedenis. Wanneer er over den godsdienst sprake was, kregen de afge trokken gelaatstrekken van de Iersdie plotseling een opgewekter aanzien. C; het spreken over haar land, dat opge komen was 'in een ander land, van haar geloof, zoo lang verboden, vond zij eenc [ware welsprekendheid. Daardoor kende iMaria-Ar.gelina al de bekoorlijkheden Van de godsvrucht, al de groote leer stukken van het geloof. Het arme oude meisej had in het huis. biet een vijand, maar een verklaarder, tegenstander in Lucien Lavergne, leer- Jmeester van Cyrillus. Deze oefende altijd critiek' uit op ha&r fi^arkrulleq, lachte om haar bjuyenrnatl- LEIDEN, 2 October. D r a n v; at. Door F. A. de Kcu- ning alhier is verlof verzocht voor den verkoop van uitsluitend alcolvrije dranken, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel en de achterkamer van het peerceel N. Beestenmarkt 9. Zonder licht. Door een storing in een deel van het kabelnet der electri- citeitsfabriek zijn gisterenavond verschei dene winkeliers in de omgeving van Aal markt, Vischmarkt enz. gedurende ruim vijf kwartier onder iclht geewezs.t In de transformator aan de Aalmarkt, bleek een defect te zi n. Direct werd van de zijde der directie personeel voor herstelling ge zonden en om kwart voor tien was dan ook het gebrek veerholpen.. Een groote menschenmassa was op de been, die van vlammen en vonken uit het kabelhuisje dikwijls de meest fabelachtige verklaringen gaf, doch met het oog op het groote gevaar,- door de politie op een cerbiedi gerijafstand werd gehouden. Ver schillende winkeliers moesten ondertus- scheri ir.et primitieve hulpmiddelen hunne zaken verlichten. Een g o u de n feest. In de Mon- Pèrckerk werd Woensdagmorgen ter her denking van het gouden huwelijksfeest van den heer J. de Graaff en eclitgenoote bene plechtige H.. Mis door den Zeereervv. Deken opgedragen. Onzen geachten stadgenoot, die op het gebied van Katholiek leven niet alleen in Leiden, maar ook daarbuiten een goed klinkenden naam verwierf en wiens ge- waardeerden steun als lid van 't ersco- ïnité aan onze Katholieke courant wij met dankbaarheid aanstippen, zal het morgen op den dag zijner receptie ongetwijefld niet aan blijken van vriendschap en hoog achting ontbreken. Brokken, 2 Onder dit opschrift ontvingen we van een geachten inzender een stuk, dat te lang is, om het te kunnen plaatsen in onze kolommen. De goede bedoeling ten zeerste waar- deerend, zullen we in 't kort weergeven, wat de inzender beoogt. De winter staat voor de deur, en daar mede voor velen, helaas I armoede en gebrek. De ellende, zooal niet te voor komen, dan toch verlichting te brengen in veler armen nood is het mooie doel, dat door het Brokkenhuis wordt nagestreefd. Men tracht dit doel te bereiken door hetgeen de meergegoeden te veel hebben aan kleeding, schoeisel en zooveel andere zaken, te geven aan de armen door middel van het Brokkenhuis. Door „de mannen van het Brokken huis" worden de voor de armen bestemde goederen afgehaald. Zij weten dan wel de juiste plaats, waar de een of andere gTc te brengen. Het gaat nu tegen den winter; welnu, laat men nu ook terdege helpener wordt meer armoede geleden, dan men wel denkt. ge lengte of om hare groote gchoenen. Lavergne "legde dikwijls op de piano van Marie-Angelina een zeer vroolijk, populair muziekstuk1, in plaats van de droevige mijmeringen, waarmee zij haar leerling bedroefdeof wel een jong, enthousiast boek, bij de werken van Young en het,, Het Verlaten Dorp" van een Engelschen dichter. De onderwijze res maakte zich boos, werd verontwaar digd en het gevolg van deze zeer on schuld igeplagerijen was een twistge sprek, waarin Miss Emily den onder wijzer bitter verweet Cyrillus in ge vaarlijke ideeën op te voeden. Gij zijt een enthousiast, zeide zij en het enthousiasme is een leugen, een ling, een dwaasheid. Het leven is droe vig, zeer droevig, een' tranendal, en de definitie is niet van mij. Maar gij brengt de kindsheid In een droeve stemming, riep Lavergne uit. Gij brengt haar op verkeerde pa den. Neen', geenszins. Ik' zeg tot Cyril lus aldus het Heelal is een bewonde- rendswaardig boek, waarvan elke blad zijde uit de hand van den Heer is geko men; lees het met eerbied, met vieugdé. Dat uwe ziel zich verheffe in 't gezicht van de wonderwerken van hemel en van aarde, en deze edele verheffing; dit god vruchtig enthousiasme zullen een gebed zijn. Sidderde David niet van vreugde en bewondering, toen hij, met de harp in de Vv'e laten hier volgen het besluit vau den irizender: „Brokken, Brokken, die roep schalt nu door Leiden om ens Brokkenhuis weer voor den naderenden winter te voorzien van alles wat noodig is. Die roep, zij verschafïe ons vele klee deren, ondergoed vooral; zij siere ons groot lokaal met vele nog brnikbare kachels; die roep zij oorzaak, dat bij hunne vraag, wij onze koopers kunnen helpen aan het noodige beddegoed. Aan U, Leidenaars en huismoeders te toonen, dat ge wat gevoelt voor het lenigen der vele ellende, die geleden wordt. Wij vertrouwen het, ge zult zorgen, dat onze roep om Brokken beantwoord wordt op eene wijze, die een duidelijk bewijs geeft, dat ge gaarne uw deel be draagt om uwe arme medemenschen bestaan te verlichten". (Van harte gaarne steunen we dit schoone liefdewerk. Red.) EIcctfiscEeverlichting van het SemenarieWartTioad Ia aansluiting met het berichtje, wat we reeds gaven over de electrische verlich- we heden nog de volgende technische bij ting van het Seminari Warmond,- kunnen zonderheden mededeelen. De dynamo is voor 123 ampère 110 Volt, daarenboven is er een opjaagdyna- mo aangebracht voor het laden der bat terij tot 160 Volt. De batterij-accumula toren zijn geleverd door A. G. Hagen te Hagen in Westfalen. De dynamo wordt gedreven door een gasmotor van maximum 33 en normaal 30 paardekracht. De gasmotor wordt aan gezet door de dynamo, weeike dan tij delijk als motor dienst doet en stroom krijgt van de batterij (groot I. 20 in de bakken I. 22). Het stellen der gasmotor duurde vier weken (zuiggasinstallatie). Gedurende de vijf maanden, dat men aan de leidingen heeft gewerkt, is pi.m. 20.000 M. draad verbruikt. Dat alles is gelegd in stalen buizen. Verder heeft men 200 M. grondkabel noodig gehad. Da ka pel wordt verlicht door 36 metaaldraad- lmpena van 32 kaarsen en 14 lampen van 100 normaalkaarsen, waarvan er 12 van 100 dienen om het altaar te vellichten. Behalve de blaasbalg van het kaepiorgel worden twee ventilatoren in de recreac- tiezaal,- door electriciteit gedreven. Deze zaal wordt verlicht door 17 lampen van 32 normaalkaarsen. In de reften zijn 12 lampen aangebracht. In de bibliotheek vindt men 24 stop contacten voor het aansluiten van loop lampen; waarmee proefssoren en studen ten naar hartelust kunnen zoeken en snuf felen in boeken en paperassen. Zooals wij reeds zeiden is het geheele ewrk uitge voerd door Siemens en Halske-Werke, te Berlijn, filiaal Den Haag. Deze firma heeft niet minder dan 42.000 werklieden, over geheel Europe en Amerika verspreid. Zoo is dan het tweede moderne werk hier op het Seminarie tot stand gekomen, het cers-e, de verwarmingstoestellen, heek .1 ie danken dan de zorgen van wijten ..ions. Lans, Warmonds ouden rpet sident. Wanneer wij 's avonds door het geboomte heen dat hel-verlichte ge bouw zien liggen, bekruipt ons onwille keurig het verlangen, dat ook het dorp .Warmond eenmaal zulk licht hebbe. hand, zijne goddelijke gezangen improvi seerde? Dit belet niet dat de profeet Jeremias heeft geweend. En toch kon miss Emily niet anders dan ten zeerste de kennis, de eerlijkheid en het verstand van Lucien waardeeren, en hij liet alle recht toekomen aan de deug den van Emily; op één punt waren ze het beiden volmaakt eens: hun opoffering voor Pont-Joubert en zijne kinderen. Het uur van ontspanning was voor de zen gekomen, toen de bel een bezoeker aankondigde; de deur naar den tuin open de zich en Cyrillus, een vreugdekreet la tende hooren, richtte zich naar een man van midelbaren leeftijd, die een ziekenwa- gentje voortduwde. De jongen, die in het wagentje gelegen was, kon denzelfden leeftijd hebben als de zoon van Pont-Joubert, maar bij net eerste aanzien zou men hem niet hooger dan twaalf jaar geschat hebben. Zijn niü- gere gestalte mei ingevallen wangen droeg het zegel van onuitsprekelijke droef heid; zijn mond, in de hoeken droevig weggterokken, moest zonder twijefl nooit het leven leeren kennen, zijn magere, blee- ke handen, neergelegd op het leder van wagentje, konden slechts teedere dingen aanraken, en zich bezig houden met wer ken, die geen kracht vereischen. Toen hij.Cyrillus zag toeloopen, lachte de kleine zieke. Hoe aardig vam u om te komen! riep <1§ JPfig YM üiti Wij spre- LEIDSCHE SPAARBANK LTÏtiïsaö 1909. Inleggersrekening. 1909 Saldo aanvang der maand 2.326.733.79 IngelegdS4.826.90H Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 325.80 ƒ2.421 -886.49H 75.226.77 Terugbetaald Saldp van het tegoed einde der maand ƒ2.346.659.7214 Aantal inleggers. 1909 Aanvang der maand12307 Nieuwe inleggers73 12380 Inleggers waarmede is afgerekend 55 Einde der maand12325 MesSeeSeeltagl. Door de enorme drukte verbonden aan de inrichting van een dagblad drukkerij komt de Courant heden iets later en met niet alle rubrieken uit. Daardoor zullen eenige lezers hun courant iets later ontvangen. Er zijn evenwel maatregelen getroffen, waar door dit euvel de volgende week verholpen is. ken over ji elk uur. Marïe-AngeHen en ik' dachten bij het zien van het mooie we der dat de lucht van den tuin zoo goed yoor u zou zijn. Ach, zeide Coelio, indien mijn vader niet verplicht was alle dagen op zijn bu reau te zijn, zou ik hem verzoeken dikwijls mij hierheen te brengen. Het schijnt mij toe in het aardsche paradijs te zijn. Dierbare Coelio, zeide Marie-Ange lina wat hebt gij gedaan, sedert den an deren dag? Ik heb boeken gebonden; gii weet wel dat dit mijn uitspanning Is. Waar mee zou ik anders mijn tijd doorbrengen gedurende de afwezigheid van mijn va der? Ik heb reeds een talrijke clientèle; a! de arme kinderen brengen mij hun schoolboeken, ik herstel ze, ik geef hun een net bandje, en dan moet men de vreugde van de schoolkinderen zien. La ter hoon ik van het inbinden een ernstige kunst te maken, maar eerst moet ik .1 leergang vervolgen, dan zal ik veel din gen van hooge waarde moeten hebben om meesterwerkeen te maken en zoover ben ik nog ntet. Dus het beoefenen van dit vak geeft u vermaak? Veel. Voor mijn tafel gezeten breng ik er al de uren mee door, dat mijn va der werkt bij den bankier Molsein, dik wijls indien het boekje, dat ik aangrijp, belangrijk is, lees ik het voordat ik het inbind. En waarlijk, daar mijn clientèle Jijt arme menschen" bestaat, heb ik dik- Ongelukken. Donderdagmiddag ongeveer 1 uur, gk.g D. Slingerland, zanéschipper te Alfchsserdam, met zijn drie zoons in een s mouwtje gezeten de Noord op om naar hun werk te gaan,- toen zij een sleep zagen aankomen en vroegen om mede te sleepen. Dit werd toegestaan en zij grepen het touw. Dat gaf door de felle vaart van de sleep zoo'11 schok/ dat het schou vtje omsloeg cn al len te water gingen. De vader verdronk. De voerman L. van der Wielen te 'sHertogenbosch sloeg door het op hol gaan van het paard van een molenaarskar en geraakte daaronder, met den noodlot- tigen afloop dat hi den volgenden dag aan de gevolgen Is overleden. Brutaal. Naar de „Limburger Koerier'- meldt,- is Donderdagnacht te Heerlen linnengoed gestolen uit het tuin- jtje van... den politieagent. Liefdesdrama. Een jor.g- mënsch vervoegde zich gisterenmiddag aan de woning Van het meisje zijner keuze, in de Palmstraat te Amsterdam. Het meisje wilde echter niets van hem weten, waarop hij een pistool te voor schijn haalde en zich tegen 't hoofd schöot. Wel nog le and, maar zwaar ge- Wond en hevig bk edend werd hij door den automobiel vaar den gemeentelijk 1 geneeskundigen 'dienst naar het Binnen gasthuis vervoerd. Tramongeluk. Een zeer ern- stig tramongeval greep gisternamiddag wijls treffende en godvruchtige boeken wier bladzijden mijne ziel troosten en ver- ldwkken. 's Avonds alleen kan mijn vader zich bezig hóuden met mijn onderricht. Maar, Coelio. zeide Marie-Angelien,- gij zilt reegis zeer geleerd. Neen,- mijn lieveling, antwoordde de kleine zieke, maar daar mijn leven kort zal zijn, heb ik r.iets anders te leeren dan de onderworpenheid,- omdat ik lijd* en de hoop, omdat Ik jong zal sterven.. O, dat is zeer goed, zeide Miss Emi ly levendig de vermagerde handen druk kend van Coelio, de mensch leeft wei nige dagen, zijn leven gaat voorbij evenals de schaduw verdwijnt op de muren. Deze aarde is een tranendal. Miss! Miss! rep Lavergne uit, maak Coelio nu niet zwaarmoediger. De gedachte an den dood bedroeft mij niet, mijnheer, hernam de zieke met een welluidende stem; gelooft gij, dat het niet veel aange amer is te denken dat men een schoone, evallige engel zal wor den, als Raphael e hemelsche reiziger,- dan te gelooven d men tachtig jaren zal leven, onmachtig, niet in staat te loo- pen zonder kruikken,- en dat men een gids noodig heeft als een kind? Alsof hij gerac n had dat zijn zoon juist over hem sp .ak, naderde mijnheer Jude Maloeuvre den rollenden leuning stoel 1 Wfitdi wfypigd*

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1