Geldige bonnen Op jacht naar tanks in het Rijnland Eenleege flesck is een dief! NUTRI V/ICKS GROENTEN-PLANTEN Volksgrenadiers 'weren zich voortreffelijk Zware strijd in gebied van de Sieg Richtlijnen van de Engelse Communistische Partij Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend Moscou zegt verdrag van 1925 met Turkije op Moeder doodde haar zoontje electr. apparaten Ter ruiling aangeboden Herencostyum en winterjas Kantoorbediende gevraagd Brandkast Kennel „Peterburcht Ruiling Kennel „Peterburcht" HALLO! HALLO! COOS BOBIJN Ter ruiling aangeboden Studeert schriftelijk Te huur gevraagd Privé-secretaresse flinke eerlijke boerenknecht Te koop z.g.a.n. driehoekstoel ZAAIERS H LEIDS NIEUWS Voor de week van 25 t.e.m. 31 Maart zijn voor Zuid-Holland de volgende bon nen geldig verklaard. Brood: A 384, A 385, B 384, B 385 4 rants, brood. Vlees: A 386, B 386 IJ rants, vlees, tot 31 Mrt. Inleveren vóór Woensdag 28 Maart: Aardappelen: A 390, B 390 1 kg. aard appelen. Groente: A 391, B 391 2 weken groenten. Suikerbieten: A 392, B 392 3 kg. suiker bieten. Kaas: A 393, B 393 100 gr. kaas. Kindervoeding: B 366 250 gr. kindermeel, voed.suiker of 210 gr. bloem. Aflevering op deze bonnen mag eerst met ingang van Maandag 2 April a.s. ge schieden, uitgezonderd A 392 en B 392 voor suikerbieten waarop aflevering reeds mag geschieden, zodra de voorraad dit mogelijk maakt. Voorts zijn geldig: Aardappelen: A 380, B 380 1 kg. aard appelen. Suikerbieten: A 381, B 381 3 kg. suiker bieten. Gerstemoutbloem: A 382, B 382 250 gr. gerstemoutbloem. Kindervoeding: B 364 250 gr. kinder meel, voed.suiker of 210 gr. bloem (te: 7 April). Geldig bli.iven: A 373, B 373 1 kg aard appelen; A 374, B 374 2 weken groenten; A 375, B 375 100 gr. kaas; B 362 250 gr. kindermeel, voed.suiker of 210 gr. bloem; B 363 250 gr. suiker; E 07 (inlegvel) 10 1. merk; D 05 (Inlegvel) 400 gr. taptemelk- poeder of 4 1. taptemelk (tot 31 Mrt.); 45 (tabak) 45 gr. scheerzeep (tot 12 Mei). Verlengd: A 372. B 372, A 378, B 378 1-1 rants, vlees; 330, 331, 341 1 kg. aard appelen; 337 3 kg. suikerbleten; 326 1 rants, vervangingsmiddelen; R 04 125 gr. boter; 278, R 02 360 gr. of 4 dl. spijsolie; R 07 en C 412 (inlegvel) 1 rants, eenh.zeep. waspoeder of zeepverv. wasmidd.; 259 2 rants, zeep enz.; 333 125 gr jam of stroop. De met gemerkte bonnen zijn reeds vóór een daarvoor bepaalde en bekend gemaakte datum bij winkeliers ingeleverd. INLICHTINGEN VERZOCHT. De hoofdinspecteur der recherche te Den Haag, (Zuidwal 47), verzoekt inlichtin gen omtrent P. G. J. M. v. d. Vijver, ge boren 11 Juli 1879, gewoond hebbende Cornelis Houtmanstraat 64. WAARSCHUWING. De burgemeester maakt in opdracht van de Wehrmachts- Kommandantur nader bekend, dat bin nen de kring van 200 meter van mili taire plannen geen bomen en struiken gekapt mogen worden. Voorts wijst hi.i er nogmaals op, dat in het algemeen het kappen van bomen en struiken langs we gen en straten en tot op een afstand van 15 meter uit de weg is verboden. Over treders zullen zeer streng worden ge straft. Op personen, die betrapt worden, zal worden geschoten, BURGERLIJKE STAND. Geboren* Maatje, d. v. W. P. Mostert en A. J. Zaal berg; Hyacintha M. C., d. v. Q. J. v. Nie- kerk en C. C. Snelderwaard; Petje, d. v. M. C. Paauw en W. van Weeren; Catharina M Vinkestijn en P. Feitsma; Christiaan, z. v. d.a v. C. L. van Kempen en C. M. Loos: An- tonius G., z. V. H. A. Rijnbeek en H. C. Schoorl; Jacoba M., d. v. K. M. Verkuylen en M. H. Rietveld. Overleden: N. Onderwater, 59 j.; A. A v d. Slot, 1 mud.; J. F. A. v. d. Griendt, 22 j. Ondertrouwd: M. E. C. Zitman en E. P. T. Wielinga; J. B. de Jong en B. Paarde- kooper. Directeur: H. J. Kerkmeester. Bussiun. hoofdredacteur: Hendrik Llndt, Amsterdam, plv hoofdredacteur: lr. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem: binnenland* J. v. Grie ken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscultuur en kunst: M. Wolters; sport: J J. Liber; advertenties: A. H. Lammers allen te Amsterdam. K 113 r«PK Een ijskoude wind blaast langs de Rijn, doet de poedersneeuw van de aardkluiten der akkers in alle windrich tingen stuiven en drijft ze den tankcom mandant in het gezicht. Voor de zoveelste maal veegt hij zijn verrekijker schoon en strijkt met zijn ve:tige leren handschoen over zijn blauwrode wangen. Zijn gezicht is al helemaal vuil en ijskristallen zetten zich steeds weer in baard en wenkbrau wen, neus en oren vast. Afwisselend stopt hij één hand in zijn broekzak, terwijl hij met de andere, ofschoon die verkleumd en gevoelloos geworden is, de verrekijker vasthoudt. Tanks over het ijs „Rijden!" beveelt de commandant. Van het eentonige geklop van de vrij lopende motor wordt in de versnelling overg scha- keld. De grond is zo hard. dat de malende rupskettingen nauwelijks sporen achter laten. In snelle vaart rijden we over een van de bevroren zijtakken van de Rijn. Uit het ijs rijzen bossen afgestorven riet op. Met een ruk gaan we de dijk op. De rupskettingen doen en krom gegroeide boom met gemak afknappen. „Pantser halt". Bliksemsnel wordt het doel aange geven, dan komt het bevel: „Vuren" De stalen wanden dreunen van de knal. Lang zaam trekt de kruitdamp op. We spieden naar buiten, maar 'voordat we iets kunnen ontdekken, worden er verbeteringen van het richten doorgegeven. Dan dreunt weer een knal. Waar de eerste huizen tussen de donkere, kale vruchtbomen schemeren, schiet een steekvlam omhoog: een Sher- man-tank, die zich achter een schuur ver scholen had. ging in vlammen op. Dit was, sinds het alarmsignaal ons een uur geleden uit onze verblijfplaats joeg, al de derde tank, die de compagnie te pakken kreeg. Het gaat vandaag ln het bruggenhoofd ten noorden van Straatsburg net zo als alle vorige dagen: door middel van heftig artillerievuur is het den vijand gelukt een bres te schieten. In deze opening drijft hij een wig van tanks, laat enige gevechtswa gens met infanterie volgen en slaagt er zo in, de toch al onvaste frontlinie weer in beweging te brengen. Wij moeten deze doorbraak te niet doen. Ofschoon de toestand niet zeer overzich telijk is, stoten we toch verder door. Wie kan precies zeggen, waar voor en waar achter is. De vijandelijke artillerie begint te schieten. We rollen verder. Links en rechts duiken groepen kameraden op, Volks- grenadieren met stoppelbaarden, die al meer dan veertien dagen onder de vrije hemel leven. Ze verdedigen het bruggen hoofd en vermijden onze nabijheid, omdat we het vuur van tankafweerkanonnen en granaatwerpers aantrekken. Snelvuur brandt los We staan nu voor de eerste huizen en overwegen wat te doen, want achter iedere dekking kunnen Amerikanen op de loer liggen. Eindelijk klimmen enkele voiksgre- nadiers op onze tank. Zij houden hun snel vuurgeweren gereed. Aanvankelijk gaat alles goed, maar plotseling knettert uit het wjtte huis met het ooievaarsnest erop ma- inegeweervuur. De grenadiers springen stig- van de tank en gaan daaraenter in king. Onze commandant beveelt: Henggranaten". Ons vuur spat tegen de gevel, driemaal achter elkaar. De mitrail leur zwijgt. De linkerwang van een grena- OEGSTGEEST NIEUWE AANPLANT. Ook Oegst- geest heeft veel van het natuurschoon verloren door het kappen en rooien van bomen. Het gemeentebestuur maakt ech ter reeds thans op de Terweeweg een be gin met 4e aanplant van jonge bomen. Het.is te hopen, dat het gemeentebestuur in zijn vertrouwen dat men deze aan plant ongemoeid zal laten, niet zal wor den beschaamd. dier is door een kogel opengereten. Zijn kameraden drukken verband op ae wond en rollen een breed windsel om zijn mond en neus. zonder op zijn protesten te let ten. „Met een litteken heb je .beslist meer kans bij de meisjes", zo troosten ze hem bij het afscheid nemen. Voorzichtig waagt iemand een blik om de volgende hoek en wenkt dan opgewon den in onze richting. Enkële meters ver der zien we, dat een Sherman bij een groep bomen staat en op de tanks schiet van ons tweede peloton, die de omgéving van een beek doorzoeken. Koel en rustig meet de richtschutter de afstand... de eer ste granaat blaast men tegenstander het levenslicht uit. Op het veld rijden twee van zijn collega's heen en weer. Ze hebben geen idee van het gevaar, dat hen bedreigt. Als we ons op* hen inschieten, kiezen -*e het hazen pad, tot hun ongeluk in richting van de spoorlijn, waar ons tankaiw/eergeschut op hen staat te wachten. We trekken ons achter de beschuttende .huizen terug. Mis schien is het jagersgeluk ons gunstig en komt er nog meer wild voor de loop van onze tank. ff -oorlogscorrespondent R. Oeder. BERLIJN, 22 Maart. Uit het brug genhoofd Remagen wordt gemeld: Door een drastische concentratie van alle strijdkrachten en door een ononderbro ken activiteit van vliegende formaties zette het eerste Amerikaanse leger zijn doorbraakpogingen verder voort met het zwaartepunt in het noordelijke deel van het bruggenhoofd. Met verscheidene divisies streefden de Amerikanen naar een doorbraak tot de Sieg, waardoor in de sector van Beul en in het noordoosten bij Stieldorf zware ge vechten ontstonden. In de beide genoem de plaatsen duren op het ogenblik nog hevige straat- en huizengevechten voort. Ook ten oosten van de rijksautoweg ontstonden opnieuw hevige gevechten, tijdens welke Oberpleis verloren ging. In hetzelfde gebied konden de Duitse troepen daarentegen in een tegenaanval verscheidene plaatsen, waaronder Sand en Eisbach heroveren. Alle pogingen der Amerikanen om het bruggenhoofd ten oosten van Linz uit te breiden, werden verhinderd. Ook aan de zuidelijke flank van het bruggenhoofd deden de Duitsers krach tige tegenaanvallen. Tijdens de nacnt duurden de gevechten met nauwelijks verminderde hevigheid voort, zonder dat de Amerikanen in d'ze sector terrein ver mochten 4e veroveren. LISSABON, 21 Maart. Het bestuur van de Britse communistische partij heeft een verklaring gepubliceerd over de ver- kiezingspolitiek der communistische par tij in Groot-Britannië. Daarin wordt gezegd, dat de handhaving ter nationale eenheid, ook in de kritieke tijden na de algemene verkiezingen noodzakelijk zal zijn. De huidige Tory-meerderheid stemt niet overeen met de openbare mening en moet derhalve vervangen worden door een meerderheid, die uit de Labourpartij en de vooruitstrevender) bestaan moet. De nieuwe nationale regering moet be staan uit vertegenwoordigers van alle partijen, die met de besluiten van Jalta instemmen en een minimumprogramma van economische en sociale maatregelen bepleiten, als bijv. de nationalisatie van bepaalde sleutelindustrieën. De commu nistische partij zal ook verder ijveren voor een aaneensluiting der Labourpartij en de vooruitstrevende partijen. Het zou een ramp zijn in een'Nutricia- winkel te moeten hooren, dat er niets meer was voor Uw kleine. Dat hoeft ook nog niet gelukkig! Er ls nu nog genoeg! Mits U er maar voor zorgt, dat al Uw leege flesschen zoo spoedig mogelijk worden terugbezorgd. Dan helpt U mede een gezonde jeugd te kweeken. STOCKHOLM, 22 Maart. De Sowjet- regering- heeft het verdrag van vriend schap en neutraliteit met Turkije van 17 December 1925 opgezegd, aldus een offi ciële mededeling van het commissariaat van buitenlandse zaken te Moscou. AMSTERDAM, 21 Maart. Gisteren is uit het water van de Heren gracht een zak. opgevist, waarin zich het lijk bevond van een tweejarig jongetje, dat kennelijk door mishandeling om het leven was gekomen. De recherche is er bereids in geslaagd, deze zaak tot klaarheid te bren gen. Het kind was nl. door ziin moeder, een in Zuid woonachtige vrouw, in een driftbui doodgeslagen. De vrouw is in arrest gesteld. Heden ontving ik het treurige bericht van het plotseling overlijden door een noodlottig ongeval op 8 Maart 1945 van mijn innig geliefden Man en der Kinderen zorgzamen Vader, onzen lieven Zoon. Broer. Zwager Oom en Neef J. C. L. K. V. WELI.J. in de ouderdom van 38 jr. Leiden Wed. A. M. v. WELIJ— ECK. ALEX. MARIE-LOUISE. HELLA en TONNY. Ned. O.-Indië: E. A. v. WELIJ. H. L. V. WELIJ— SCHOETTLE. P. E. V. WELIJ. W. V. WELIJv. DAM en Kinderen. Duitsland Familie J. ECK en Kinderen. Den Haag: H. A. HANNEMA ECK en Zoon. Epse/Gorssel-Gld. M. P. SCHOETTLE. Leiden, 14 Maart 1945. Vondellaan 22. Wij vragen zoals electr. fornuis, slede stofzuiger, dubb. kookplaat, strijkijzers, electr. wasmachine enz., benevens gasfornuis en koffergramm. met platen. .Aanb. DE JONG, Zeemanlaan 12A, Leiden. 1 paar z.g.a.n. hoge kin derschoentjes, m. 21 ,v. lage br. k.-schoentjes, m. 23, moet ook z.g.a.n. zijn. P. DE RUIJTER, Com mandeurslaan 13, Kat wijk a. d. Rijn. voor flink persoon, lengte 1.85 M. te koop gevraagd. W. Velberg, Hoofdstr. 351, Sassenheim. flinke jongeman 1518 jaar, die aan wil pakken. Brieven met gegevens en verlangd salaris aan Kunsthandel Adr. v. Ooy Jr., Breestraat 9, Léiden. ter overname aangeboden f 1000.Langeraal, Stille Rijn 7. Laat Uw hond trimmen, knippen, toiletteren, uit sluitend volgens af spraak bij ii Essenlaan 5, Voorscho ten. Bespreekt U vooral tijdig. Kalk en lever traan verkrijgbaar. van een i.g.st.z. heren rijwiel voor een ook i.g. st. z. damesrijwiel, zon der banden. Te zien na 5 uur bij L. SCHUITEN MAKER, Pepersteeg 14, Katwijk a. d. Rijn. Essenlaan 5, Voorschoten heeft binnenkort te koop R. H. foxterrier, Schotse terr., Spaniels, Bouviers en Herders honden, Pups en andere dieren. Zoekt U een hond wij geven gaarne alle gewenste inlichtingen. Schrijft U even of komt U even persoonlijk met Hier ls de van ouds beken de stoelenmatter en rietvlech- ter. Geen paplerenmatten, ook niet door gewerkt, goed mate riaal. Reparatie aan alle meu belen, biezen tassen. Zend briefkaart. v.h. Gem. Alkemade, Pelikaan straat 7 geen 5. ons praten. 2 1-pers. divanbedjes voor 2 pers. opklapbed m. ombouw met bijbet. of 1 divanbed voor een 1 pers. opklapbed met bij bet. of te koop gevraagd. BLANSJAAR, Plantage 10, Leiden. Van heden af leverbaar: Slaplanten, Meikoningin en aardbeiplanten, Mad. Matod en Roem v. Charlois. Tot onze spijt kunnen wij dit jaar geen planten ver zenden of thuisbezorgen. Beleefd aanbevelend: TH. A. HIJDRA, Plantenkweker en -handel, Langeraar, telefoon 34, dag en nacht. Ned., Engelse en Duitse Han- delscorresp., Engels voor be ginners, Algemene Ontwikke ling bij: INST. „HOMERS", admin. Vliet Z.Z. 53, Rijnsburg. Prospecti op aanvraag. kleine woning of 2 kamers en keuken op goede stand. Brie en onder no. 2724 bur. v. d. blad. gevraagd. Moderne talen vlot kunnen spreken en schrijven. Administratieve kennis gewenst. Leeftijd omstr. 30 jr. Br. met vol ledige inlichtingen onder no. 2723 bur. v. d. blad. Wegens teleurstelling "ge vraagd een zelfstandig kunnende wer ken en g. k. melken. Zich te vervoegen bij G. Berg man, Oosteinde A lS8,War- mond. t 25.—. P. C. KEYZFR, Stationsweg 40, Hillegom. XE KOOP modern theémeu- bel 150, pracht jacquet flin ke maat 100 of ruilen voor herencostuum of jongenscos- tuum .met plusfours. M, van Berkel, Coornhertstraat 7. JONG ECHTPAAR met 1 kindje vraagt zit- en slaapk. met stookgelegenheid. Aanb. 2e Groenesteeg 30. JONG ECHTPAAR waarvan, mail schipper vraagt woon- scheepje te huur of te koop. Aanb. 2e Groenesteeg 30. ONGEM. ÉIJAGE te huur ge vraagd voor echtpaar te Oegst- geest. Br. no. 2721. bur, v. d. blad. NET ECHTPAAR z. kind. zoekt ongem. étage of kamers, zonzijde op nette stand. Br. no. 2722, 'bür. v. d. blëd. D.SCHOENEN d.bl. m. 381 h. hak ter ruil. aangeb. voor k.- sch. m. 22 hoge of lage. L. C. v. Velsen, Herengracht 3. D.SCHOENEN m. 39 te koop gevr. of ruil. voor swagger of 2 pers. laken. J. Burgerhout, Bakh. Rozeboomstraat 3.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2