Gevechten in het Westen gaan hun eindfaze tegemoet Küsfrin, symbool van heldhaftig verzet RL C.Y. KAS 1929 leidster en kinderverzorgsters bezorgers(-sters) zoeken wi| een agent Duiders hergroeperen zich od O. Rijnoever Londense havenstaking breidt zich nog uit Polen niet naar San Francisco Pim Mul ier 80 jaar Officiëele Mededeelingen ADVERTENTIËN TABAKSPLANTEN ZAAIERS Kleuterverblijf Nederl. Volksdienst, Leiden WIJ ZOEKEN EEN ARTIKEL OP HUISHOUDELIJK GEBIED Voor direct gevraagd enige voor de bezorging van het Dagblad voor Leiden Omstreken. Aanmelden Hooigracht 31Leiden. Een Spaarbrief van de 'n uiterst soliede belegging BERLIJN, 6 Maart. De militaire medewerker van het DNB, dr. Max Krull, schrijft omtrent de toestand aan de fron ten: De gevechten tussen Maas en Beneden-Rijn naderen de Rijnlinie en gaan de eindfaze tegemoet. Overeenkom stig de fundamentele zienswijze der Duitse leiding, dat de beslissing van deze oorlog in het oosten valt, doch onder de dwang de strijd aan twee fronten te voeren, heeft deze leiding met een minimum hoeveelheid troepen het EritsAmeri kaanse offensief opgevangen en den op- dringenden vijand zo lang tegengehouden, tot de zware wapens en alle ontbeerlijke formaties naar de oostelijke oever van de Rijn waren teruggebracht, waar zij zich intussengroeperen voor de nieuwe af weer. Tussen Xanten en Keulen stromen de achterhoedeformaties thans naar de kleinere en grotere Duitse bruggenhoof den op de westelijke oever. Of de overige bruggenhoofden nog verder gehandhaafd GENËVE, 6 Maart. De Londense haven- arbeidersstaking breidt zich nog steeds uit. Gisteren zijn nog meer werklieden in sta king gegaan, voornamelijk in Tilbury, waar de havenarbeiders tot dusver niet met sta king accoord gingen. Op het ogenblik be vinden zich 2000 soldaten in de havens, die zich allen bemoeien met het materiaal, dat voor mUitaire operaties nodig is. Men ver wacht, dat de havenarbeiders niet voor Donderdag, de dag waarop weer loon moet worden uitbetaald, aan het werk zullen gaan De staking omvat ongeveer 10.000 arbeiders. STOCKHOLM, 6 Maart. De voorwaar den en de namen van de landen, die een uitnodiging hebben ontvangen voor de con ferentie te San Francisco, zijn gisteren ge- publtceerd. Alle leden der geallieerde naties met uitzondering van Polen zijn uitgeno digd. Uit de uitnodiging blijkt, dat de confe rentie de voorstellen voor het oprichten van een algemene internationale organisatie ge daan na de conferentie van Dumbarton Oaks in October 1944 als basis beschouwt. Met betrekking tot Polen is men het op de Krimconferentie er over eens geworden, een „Poolse regering der nationale eenheid" op te richten door reorganisatie van de op het ogenblik in functie zijnde Poolse rege ring op een brede democratische basis. Wanneer deze nieuwe Poolse voorlopige re gering der nationale eenheid in overeen stemming met de op de conferentie ge schetste voorwaarden is gevormd, zullen de diplomatieke betrekkingen met deze 'rege ring door de Ver. Staten, Groot-Brlttannië en de Sowjet-Unie worden aangeknoopt. Directeur: H. J. Kerkmeester, Bussum, hoofdredacteur: Hendrik Lindt, Amsterdam, plv. hoofdredacteur: ir. A. H. de Haas van Dorsser, Haarlem: binnenland: J. v. Grie ken; illustratie en opmaak: R. Kampstra; volkscultuur en kunst: M. Wolters; sport; J. J. Liber; advertenties: A. H. Lammers, allen te Amsterdam. K 113 zullen worden of, nadat zij hun taak vervuld hebben opgegeven zullen worden, is van geen beslissende betekenis meer bij de beoordeling van deze terugtcchts- beweging tot achter de natte muur van de Rijn, Het nabije gevaar voor het vitale Roergebied wordt niet ontkend, doch Eisenhower staat thans voor het probleem van een nieuwe opmars, als hij met suc ces de Rijnlinie wil aanvallen, nu de stra tegie van Rundstedt hem heeft verhin derd, met vliegende start over de Rijn te trekken. De Duitse leiding heeft niet slechts tijd gewonnen, dcch beheerst neg de flankstellingen enerzijds aan de mond van Maas en Rijn en anderzijds in de Eifel, terwijl de tegenstander geen an dere keuze heeft dan de frontale aanval. In het oosten domineert het Pommerse oorlogstoneel. Terwijl den Sowjets ten oosten van Rummelsburg een verder op dringen werd belet, hebben zij naar het westen bij Cammin een arm van de Oder- mond bereikt. Er tekent zich thans reeds duidelijk een groot bruggenhoofd West- Pruisen af, dat in het oosten door de No- gat wordt begrensd, ten zuiden van Dir- schau en Pruisisch-Stargard loopt en bij Schlawe de Oostzee bereikt. Het steunt op de beide grote havens Dantzig en Go- tenhafen en heeft een straal van onge veer zeventig km. Bij Lauban zijn grote gevechten ontstaan, die tot dusver met Duitse terreinwinst eindigden. Aan onze abonné's Wij maken er onze lezers op attent, dat het abonnementsgeld onzerzijds uitsluitend per week wordt geïnd. Men betale dus niet meer dan één week abonnementsgeld tegelijk. Doet men dit toch, dan geschiedt zulks voor eigen risico. De Administratie. DEN HAAG, 7 Maart. Willem Muller, de pionier op voetbal- en athletiekgebied hier te lande, wordt Zaterdag 10 Maart tachtig jaar. De heer W. J. H. Mulier werd als zoon van een der laatste Friese grietmannen te Witmarsum geboren. Hij kan terugzien op een merkwaardige levensloojp. In 1877 be gon hij met enige jongelui de athletiek te beoefenen en twee jaar later stichtte hij de eerste Nederlandse Voetbalclub, zodat gezet kan worden, dat hij in deze takken van sport de pionier in Nederland is ge weest. Ook bracht hij het hockey en bandy in ons land 'en hij gaf de stoot tot de op richting van andere organisaties op het gebied der lichamelijke opvoeding. Van vel schillende sportbonden is hij voorzitter ge weest, terwijl hij ere-voorzitter is van de N.V.B. Kalk is een noodza kelijke bouwstof die dagelijks door het li chaam moet worden opgenomen Neem DAGRAVIT, als de dokter kalk voor» schrijft! Kalk, phosi phor en Vitamine D als Ideale „samen- werkers"! Voor toe komstige moeders en groeiende kinderen! Bij Apothekers en erkende Drogisten. De Engelse minister-president, Chur chill, heeft aan het einde der vorige week volgens Reuter een bezoek gebracht aan Eisenhower en Montgomery in hun hoofd kwartier. If.PK Aan het Westfront kijken de manschappen eerst naar de hemel. Een bewolkte, grijze of een heldere, blauwe lucht bepaalt wat er die dag gebeuren gaat. Toen wij naar Küstrin reisden, viel er een lichte motregen. Goed. Luchtob- servatie was dus niet nodig. Nochtans snorden vier vliegtuigen voorbij, laag bo ven d'e straat. Daar nog twee, zes, een hele zwerm. Altijd kwamen er weer nieu we bij. Moesten we dekking zoeken? Wel neen. Het waren toestellen ju.87 en me- 109 en de schrik maakte heel snel voor vreugde plaats. Dat vliegtuigen zonder onderbreken in de strijd voor Küstrin ge worpen werden, dat was wat ons in de eerste ogenblikken het meest opviel. Van een vooruitgeschoven observatie post uit hebben we vier uur lang aan val op aanval gevolgd, 's Morgens mot regende het, 's middags straalde het ijs van de Oder een verblindend licht uit, in de avondnevel waren de torens van de Slot- en de Marlakerk niet meer in het vage stadsbeeld te herkennen, onze vliegtuigen vlogen. Niet het dreunen hunner motoren, maar de minuten, van stilte vielen op. Men kan zich voorstellen, welk een gunstige invloed de activiteit van ons luchtwapen op de aan de aarde gebonden strijders heeft. Hier doorstaat de Duitse soldaat, die al zijn krachten ter beschik king moet stellen, een zeer zware strijd. Hier voor Küstrin kon de vijand nog geen enkele brug over de Oder slaan. Dat mag ook beslist niet. De bolsjewiek! doen hun uiterste best. dat het wel gelukt: vele batterijen van granaatwerpers en pantser- afweerkanonnen, alsmede geweren en ma chinegeweren zenden ons hun geconcen treerd vuur toe. Tegenstanders, wien het gelukt is, naar deze zijde door te breken, worden teruggeslagen. De huizen, waarin ze dekking gevonden hebben, worden, net zo lang onder vuur genomen, tot ze vrij van vijanden zijn. Ze proberen het telkens weer, als de mist over bet water zweeft, als het nacht is, als de zon op het water schijnt, driemaal, tienmaal, honderdmaal, als het noodzakelijk is, want ze willen hier een bruggenhoofd hebben. Hoe dan ook. Over die denkbeeldige brug zouden de tanks rollen naar het Westen. Maar de commandant van Küstrin is geen jonker van Ingersleben, die de le November 18C6 de vesting overgaf, zonder een poging te hebben ondernomen, ze te verdedigen. De tegenwoordige bevelhebber en zijn grena- dieren, die de bolsjewiki telkens weer te rugdringen, zijn dappere, verbeten strij dende kerels, die hun verantwoordelijke post bezet houden en de eerbied verdienen van allen, die gespannen naar dit slagveld kijken Kaarsendistributie Van heden af bestaat weer de mogelijk heid voor bepaalde groepen van personen en/of instellingen voor een toewijzing kaarsen in aanmerking te komen. In volg orde van urgentie komen in aanmerking: a. medici, vroedvrouwen, apothekers, tand artsen, b. ziekenhuizen (indien geen an dere noodverlichting aanwezig is), c. waak- patiënten en bevallingen, die thuis plaats vinden, d. moeders met pasgeboren baby's, stalverllchting, levensmiddelenindustrie, e. verzorgingshuizen voor wezen, ouden van dagen e.d. (als noodverlichting, indien geen andere noodverlichting aanwezig is). Aanvragen ter bekoming van toewijzingen moeten ingediend worden bij de gemach tigden voor de voedselvoorziening. Volkstuinregeling 1945 en bedrijfs- tuinen. Het verhuren en/of exploiteren van zoge- mum: D A dcG'ddt t nar»aol mdwstfi* ÖAPRA C.v Pottö 60V A dam*. naamde bedrijfstuinen is voor het jaar 1945 niet toegestaan. Teil aanzien ran volkstuinen gelden onderstaande bepalin gen. De verhuur van volkstuinen is evenals vorige jaren normaal toegelaten. Een ieder, particulier zowel als gemeente-instelling of anderszins, die grond ter beschikking wil stellen voor volkstuinen, moet hiervoor schriftelijk toestemming vragen aan de afd. Bodèmproductie, onderafd. Volkstui nen van het Bureau van den Provincialen Voedselcommissaris. Is geen toestemming gevraagd, of -is deze niet verstrekt, dan moeien alle op het betreffende perceel ge teelde producten ter beschikking van de daarvoor in aanmerking komende instan ties worden gehouden. Bij iedere aanvrage moet de verhuurder een lijst van huurders bijvoegen vermeldende namen, adressen en aantal gezinsleden van de huurders, bene vens de grootte van ieders perceel In m2. ►Nieuw uit te geven volkstuinen mogen in geen geval groter zijn dan 225 m2. Het is voorts niet toegestaan een volkstuin te verhuren c.q. te exploiteren, waarop uit sluitend aardappelen worden verbouwde Voor hetjaar 1945 wordt aan hen, die in het bezit zijn van een bewijs van inschrij ving voor het jaar 1944, geen nieuwe in- schrijvingskaart verstrekt. De kaart wordt voor dit jaar gèldig verklaard door afstem peling. Hiertoe moeten verhuurders tegelijk met hun verzoek om te mogen verhuren, van huurders, die in 1944 bij hen een volks tuin huurden en deze ook thans voor 1945 weer inhuren, de bewijzen van inschrij ving opzenden. Nieuwe huurders op de in te dienen lijst apart houden. Slechts aan gezinshoofden of kostwinners wordt een bewijs van inschrijving afgegeven, terwijl door een gezin maar een volkstuin mag worden geëxploiteerd. De tuin mag door verhuurder zaaiklaar worden verhuurd. Alle overige arbeid moet door den volks- tuinder en e.v. gezinsleden worden ver richt. Voorlopig kunnen aan volkstuinhou ders nog geen bestelbonnen voor pootaard- appelen en/of kunstmest worden ver strekt. Nadere publicaties - verschijnen hierover. Verzoeken om grond voor volks tuinen te mogen verhuren kunnen wor den ingediend tot uiterlijk 16 April a.s. Persoonlijk bezoek op de afd. Volkstuinen is alleen mogelijk op Dinsdag en Donder dag van 9.30 tot 15.30 uur en op Zater dag van 9.30 tot 12.30 uur. In plaats van kaarten. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondige ziekte onze zeer geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante JANSJE WINTERS, in de ouderdom van 77 jr. Haar stil vertrouwen is ons tot grote troost. Fam. A. HOGEWONING Fam. v. EGMOND. Rijnsburg. 5 Maart '45. Vliét N.3 59 De begrafenis heeft plaats Vrijdag 9 Maart 2 uur op de Nederl. Herv, Begraaf plaats te Rijns burg. Prima planten 12.50 per 100 stuks. Levering April-Mei. Stort nog heden op giro 313672 of zendt postwissel. Alleen bij vooruitbetaling is verzending mogelijk, daar rembourszendingen niet bij de P.T.T worden aangenomen WALRAVEN—DEN DEKKER. Hillegom. PD 617. TE KOOP aangeb. z.g.a.n. wieg m. nieuw wiegenbedje, 75.—. Brussee, Pr. Steynstr. 19. GEVRAAGD 10 a 15 kg. Eer stelingen in ruil v. dito poot- aardappelen Bevelanders of consumptie-aardappelen. Ma- tray, Zoeterw. Singel 106. TE KOOP gqvr. een traplo per en gangloper en matten. Ruigrok, Coornhertstraat 48. WIE HEEFT Bon 328 van de 3e Noodkaart gevonden? Tegen bel. ter. bez. Zitman, Bakker- korf straat 14a. TE HUUR gevr. door a.s. echtpaar een boven- of bene den- of heel huis op goede st. Tevens 2-pers. opklapbed of ge woon bed te koop 'gevraagd. Schoonderwoerd, Roodtoorst- straat 49. WINTERMANTEL o.kw. ter mil aangeboden v. lakentjes en sloopjes. Hogeboom, Pr. Frederikstr. 22a. DAMES-PUMPS l.g.st.z. m. 3637 ter mil aangeb. voor sportschoen, of doorl.hak. m. 3637, v. Hoeyen, Sitterlaan 10a. De Nederl. Volksdienst roept sollicitanten op voor de betrekking van van het Kleuterverblijf, Langebrug 87. Diploma Voorb. Lager Onderwijs of kinderverzorging vereist. Aanmelding: schriftelijk aan den Kringleider, Lange brug 87, Leiden, voor latere" levering, geschikt voor colpertage door verkoop organisatie (stofzuiger, electr. apparaten enz.). Uitvoerige inlichtingen aan ADR VAN OOY Jr., Breestraat 9, Leiden. kwam in 1944 ter verdeeling Voor een volgestorte spaarbrief vanf 500.— f 1000.— 2500.— betaalde men bij toetreding 390.— 780.— 1950.— Uitkeering Kas 1929 Hoogste uitkeering 878.60 1.757.20 4.393.— Laagste uitkeering 651.11 1.302.22 3.255.56 Looptijd 14 jaar. Storting vanaf 8.- per maand Nadere Inlichtingen verstrekt de N.C.V. Spaar- verzekering, Zeestraat 88, 's-Gravenhage. Voor de waarneming van ons agentschap Benthuizen Men wende zich tot de Administratie van het Dag blad'voor Leiden en Omstreken, Hekelveld 15, Am sterdam of tot het filiaal Hooigracht 31 te Leiden. Ieder heeft de gelegenheid, ook de jaarklassen 1905 tct 1928. in het Oosten des lands te werken, waar de arbeids voorwaarden zijn: IEDERE ARBEIDSDAG f 5— LOON, ZONDER AFTREK VAN BELASTING Kosteloze inwoning Kosteloze verpleging. Verplegingsvoorvvaarden 1. voor warme maaltijden wordt per week beschikbaar gesteld: 4500 gram aardappelen. 70 gram spijsolie 350 gram vlees met - been pl.m. 2200 gram groente plm. 215 gram peulvruchten (of meel en dergelijke,. 2 voor broodmaaltijden wordt per dag beschikb. gesteld: 25 gram boter of margarine 75 gram worst of kaas 500 gram brood 3. bovendien wordt per week nog gezorgd voor: 200 gram koffiesurrogaat 50 gram suiker 125 gram jam, kunsthoning of stroop Al naar gelang van de aanwezigheid van vervoersmoge lijkheden wort om de zes weken de gelegenheid open gesteld met verlof naar huis te gaan, waarbij- voor elke vol gewerkte arbeidsweek 1012 kg. aardappelen voor huisgenoten kan worden meegenomen. De noodkaart blijft in liet bezit van de huisgenoten. Ziehier de voorwaarden, tegen welke een werkwillige Nederlander werk, in hoofdzaak grondwerk, in het Oosten des lands krijgen kan. Hij kan zich hiervoor aanmelden bij het voor zijn woonplaats aangewezen. Gewestelijk Arbeidsbureau (Douzastraat 2A) en het Adviesbureau voor Arbeid (Breestraat 177). Hij moet zich dan gedu rende zes maanden vrijwUlig ter beschikking stellen. Mannen "Beneden de leeftijd van 40 jaar worden voor de duur van hun werkzaamheden in het Oosten des lands vrijgesteld van de Voorschriften van den Algemeen Gemachtigde voor de totale Oorlogsinspanning in het bezette Nederlandse Gebied, welke afgekondigd zijn op 14 December 1944. e*

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2