AU BON GOUT. Duitsland verkiest de oorlog boven een opgedrongen vrede Beter laat dan nooit! Studio Koopman Leert nu Engels' kinderfoto's H. P. H. KEEREWEER TELEURSTELLING „WIENER HAUS" 10 STUKS VOOR 60 CENT PARLEVLIET'S producten bezorger(-ster) bezorgers(-sters) Cöbbels in Das Reich Zii houden zich koest Suikerbietenjam op bon 326 Officiëele Mededeelingen haarschoonmakers en borstelmakers HET HUWELIJK Koffergrammofoons BEGRAFENISSEN - CREMATIES TRANSPORTEN TELEF. 20861 - Sedert 1871 - AALMARKT 16 uitgesloten, wanneer U Uw oude scheermesjes laat slijpen in het BREESTRAAT 32 LEIDEN. Postzendingen boven 50 stuks portovrij retour. voo/ alle seizoenen aa. Voor direct gevraagd voor de bezorging van het Dagblad van Leiden en Omstreken te Alphen ^an de Rijn. Aanmelden bij den heer B. Oosterman, Willem straat 37, Alphen a.d. Rijn. Voor direct gevraagd enige voor de bezorging van het Dagblad van Leiden Omstreken. Aanmelden Hooigracht 31» Leiden, BERLIJN, 16 Febr. De ergste oorlog is nog altijd beter en verdraaglijker dan een door onze vijanden ons opgedrongen vrede aldus dr. Göbbels in zijn wekelijks artikel in Das Reich. Onder het op schrift „Onze kans'" schrijft hij o.m.: De ontwikkeling van de oorlog blijft mobiel en zal dat blijven tot een oorlog voerende natie de wapens strekt. Wii zelf hebben alleen te beslissen of wij of onze vijanden dat zullen zijn. Op welke plaats men op dit ogenblik strlld geeft daarbij niet alleen de doorslag. Stellig beschikt het vijandelijke kamp ook en in het bijzonder thans over een omvangrijker oorlogspotentieel dan wij, maar alleen in materieel, niet in moreel opzicht. De wereld, die de vijand verdedigt, is een chaotische Wirwar van haat. prunitieve wraakgierigheid, wederzijds bedrog of kapi- talistisch-bolsjewistische roof- en winzucht. De bedrogen volken beginnen dat ook langzaam in te zien, de tegenstelling tus sen de beloften van dén viiand en de har de werkelijkheid zijn zo kras, dat ook de domste ze opmerkt. Zij" hebben geen oor logsdoel, waarvoor het lonend is te strijden en te sterven. Wii echter bezitten zo'n doel. Het is ons als het ware door onze vijanden opgedrongen en het bestaat in de verdedi ging van onze meest elementaire bestaans rechten. Een volk, dat besloten is tot ver dediging van zijn leven, ieder middel, ook het stoutmoedigste toe te passen, is niet te verslaan. Het kan de oorlog onbeperkt voort zetten, doch minstens zo lang tot zijn vijanden moeten inzien, dat zij hun doel niet kunnen bereiken zonder het terstond weer in gevaar te brengen, evenals hun eigen bestaan. Hier ligt een Belangrijke kans voor onze overwinning, afgezien van alle reëlere en tastbaardere, die ons ook in de huidige oorlogstoestand ter beschikking blijven staan. De vijandelijke volken zijn uitge- foed op een wijze, waarvan wij ons meestal in het geheel geen voorstelling maken. Dat kunnen zij, zoals men ons zal toegeven, op de duur niet verder verdra gen. Men zal ons tegenwerpen, dat hetzelf de ook voor ons het geval is. Maar met dit verschil, dat wij, zoals ontleend kan worden uit de dreigementen van onze vijanden, ingeval van een toegeven aan onze kant, toch al niets meer te verliezen zouden hebben en daarom zonder reserve en radicaler staan tegenover het oorlogs doel dan zij. Er is geen van haat vervulde straf, die de vijand ons niet heeft toege dacht. Wanneer iedere oorlog zou verlopen, zo als het dagelijkse verstand dat vooruit kan berekenen, zouden er in de geschiedenis geen verrassingen maar ook geen opwin dende wijzigingen meer voorkomen. Het zou dan een laffe en domme aaneenscha keling zijn van gemakkelijk te voorziene gebeurtenissen. Het tegendeel is het geval. En er is in onze toestand maar één red ding, dat is de dapperheid. In ieder geval. Zij bevecht tenslotte niet alleen de lauwer krans, maar ook de overwinning. UTRECHTS NIEUWS Sluiting van levens- middelenzaken bil diefstal en inbraak Maandenlang hebben de - leden van het gilde van dieven en inbrekers hun slag kunnen slaan in de levensmid- delenbedrijven en kruidenierszaken in de Domstad, maandenlang hebben zij de toch al schaarse levensmiddelenvoorra- den geplunderd, daarmede de moeilijk heden op voedingsgebied in Utrecht aan zienlijk vergrotend. Diverse malen hebben wij aangedron gen op beveiligingsmaatregelen, te ne men door de eigenaren van opslagplaat sen van levensmiddelen. De lijst van dief stallen en inbraken groeide echter steeds aan: afdoende beveiliging en bewaking leek een utopie. De toestand werd echter meer en meer zo, dat er ondanks de activiteit van de Utrechtse recherche iets gebeuren moest. Thans, nu er even een weldadige adempauze is gekomen in de reeks dief stallen, mede ook dank zij het feit, dat een groot aantal dieven en helers de laatste weken gearresteerd is, heeft de Provinciale Voedselcommisaris een ingrij pend besluit genomen. Wij publiceerden dit reeds in een vorige editie. Het komt hierop neer, dat alle levensmiddelen zaken, waarin geen afdoende beveiliging van de daarin opgeslagen voorraden mo gelijk is, gesloten zullen worden, wanneer dieven en inbrekers daar hun slag slaan. "Volgens den Voedselcommissaris zullen, in de toekomst, alleen die bedrijven in geschakeld kunnen blijven, welke prac- tisch bliik geven, verliezen te kunnen De pauze in het grote aantal diefstallen blijft in Utrecht nog steeds aanhouden. Woensdag jl. was er op het politierapport niets dat de moeite van het vermelden waard was. Een enkele fiets veranderde van eigenaar, uit een schuur verdween wat gereedschap: dat was alles. En Don derdag? Ook op deze dag waren er geen aangiften gedaan van belangrijke dief stallen. Stellig mag deze pauze volledig op rekening van de recherche geschreven worden, dank zij de grote successen, wel ke in de strijd tegen de dieven en inbre kers geboekt zijn. De zeventien dieven en helers, welke Maandagochtend jl. in de kraag gevat zijn, hebben klaarblijkelijk als afschrikwekkend voorbeeld gewerkt. Waar nu ook door den Provincialen Voedselcommissaris de maatregel is afge kondigd dat levensmiddelenzaken, waarin' dieven en inbrekers hun slag slaan, voor taan uitgesloten zullen zijn, mag aange nomen worden dat de radicale vermin dering in het aantal diefstallen zal blij ven aanhouden. voorkomen, verliezen welke uiteindelijk ten laste van de bevolking komen. De voedselcommissaris spreekt in de toelichting op dit besluit de hoop uit, dat een en ander zal leiden tot een scherpe bewaking. Waarom niet eerder? Het is, naar onze mening, heel erg jam mer, dat dit,besluit van den provincialen voedselcommissaris voor Utrecht zo 1 a a t is afgekomen. Op 27 November van het vorig jaar signaleerde ons blad reeds de steeds in omvang toenemende pakhuis- diefstallen. Sindsdien hebben wij, zowel in December 1944, in Januari van dit jaar en nog maar kort geleden, opnieuw onze stem verheven om te waarschuwen tegen het ontbreken van een afdoende bewaking. Uiteindelijk is op 13 Februari 1945 dus twee en een halve maand nadat de plaatselijke pers voor het eerst een beroep deed op de goede wil van eigenaars, huur ders, filiaalbeheerders enz. enz. van pak huizen, kruideniers- en levensmiddelen- HAARLEM Bon 326 geeft recht op het kopen van een rantsoen vervangingsmiddelen of voor de kringen Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal op 450 gram suikerbietenjam. Stetl men prijs op vervangingsmiddelen, dan moet de bon voor 24 Februari worden ingeleverd. De bon voor suikerbietenjam, welke ook ingeleverd moet worden, heeft een -geldigheidsduur van zes weken. BOMMEN OP LANDGENOTEN. Als er nog een bewijs nodig was voor de bewering, dat de Anglo-Amerikanen hun bommen lukraak neergooien, dan is dit geleverd bij het bombardement van het krijgsgevangenenkamp bij Dies op de 13 December 1944. Bij deze aanval werden 81 Amerikaanse officieren en manschap- pen gedood en meer dan honderd ge wond. Foto Roeder (Sch—H.) zaken ter bewaking van de zo kostbare voorraden, het vrij ingrijpende besluit af gekomen, dat die zaken, welke verliezen lijden, uitgeschakeld zullen worden. Wij onderstrepen van harte de wens van den voedselcommissaris, dat dit dreigen met uitsluiting het gewenste resultaat zal opleveren. Beter laat dan nooit, gaat ook in dit geval op. Alleen blijft het te betreu ren, dat niet reeds twee maanden eerder een dergelijke maatregel is afgekondigd. Wellicht waren dan grote voorraden levensmiddelen aan de Stichtóe buigerij ten goede gekomen! HAAGS NIEUWS KEURINGEN DUITSE RODE KRUIS. Nederlandse vrijwilligsters voor het Duitse Rode Kruis kunnen op 20 Febr van 14 tot 17 uur in Den Haag, Korte Vijverberg 5, en Rotterdam, Deutuhes Haus, West-Zeedijk 145, gekeurd worden. Nadere inlichtingen omtrent ondersteuning, extra-levensmidde len enz. verstrekken eveneens de boven staande adressen. KEURINGEN. Op 20 en 21 Februari kunnen gezonde Nederlanders, in de leef tijd van 1745 jaar, gekeurd worden voor de Waffen-g en de Landstorm „Nederland". 20 Febr. van 10 tot 12 uur in Den Haag. Korte Vijverberg 5; 21 Febr. van 10 tot 12 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, West- Zeedijk 145. Nadere inlichtingen omtrent ondersteuning, extra-levensmiddelen enz. verstrekken eveneens bovenstaande adres sen. GOEDEREN ZWEEDSE RODE KRUIS. Zodra de goederen in de winkels aan wezig- zijn, moet op aanwijzing van de plaatselijke distributiediensten op raam biljetten in de winkels worden bekend ge maakt, op welke dagen de houders van be paalde volgnummers de goederen kunnen afhalen. Er dient op gelet te worden, dat het aantal ingeleverde koopbonnen over eenstemt met de bestelbonnen. Aflevering mag uitsluitend in overeenstemming met de bestelbonnen geschieden. Bij onregel matigheden verwijze men de betrokkenen naar de distributiedienst. Zij, die zich na de voorgeschreven dag van uitgifte bij den winkelier vervoegen, mogen alsnog worden bediend, voor zoverre de werkzaamheden in de winkel dit toelaten. Na de termijn van uitgifte mag niets meer worden afge leverd. Zij, die zich dan nog bij den winke lier vervoegen, moeten worden verwezen naar de distributiedienst. Gedurende de voorgeschreven dagen van uitgifte mag in de winkels, die hiermede belast zijn, niet worden verkocht. Ook voorinleveringsbor.- nen mogen in die dagen niet worden inge nomen. Bezorging aan huis is eveneens verboden. Na afloop van de termijn van uitgifte der goederen moeten de winkeliers de koop bonnen bij de plaatselijke distributiedienst inleveren, tezamen met de staten, waarop de inlevering geboekt en de handtekenin gen voor ontvangst geplaatst zijn. De winkelier moet deze staten totaliseren, na dat de niet algehaalde posten zijn doorge streept met rood potlood. De totalen moeten derhalve overeenkomen met het aantal in geleverde koopbonnen. Voor eventuele restant-voorraden dienen de winkeliers zich te vervoegen bij den plaatselijken ver tegenwoordiger van het A.V.A. INLEVERING GROENTEBONNEN Handelaren~ln groenten en fruit dienen de bonnen 327 uiterlijk op Dinsdag 27 Febr. in te leveren. INLEVERING BONNEN DOOR DETAILLISTEN De detaillisten dienen de bonnen 330 (aardappelen), 326 (vervangingsmiddelen) en b 357 (kindermeel, enz,) uiterlijk Zater dag 24 Febr. 1945 bij de plaatselijke distri butiediensten in te leveren. Zij ontvangen hiervoor toewijzingen in overeenstemming met de bij afzonderlijke publicatie bekend, gemaakt bepalingen ten aanzien van ver koop uit winkelvoorraad of op bestelling. De handelaren dienen de artikelen af te leveren in de week van 25 Febr. t.m. 3 Maart 1945. DE VOOR-INLEVERINGSBONNEN De detaillisten dienen bij inlevering van de voor voor-inlevering aangewezen bonnen .bij de plaatselijke distributiediensten op de ontvangstbewijzen, behalve het aantal in te leveren bonnen, uitgedrukt in rantsoenen, te vermelden, hoeveel rantsoenen hiervan uit de aanwezige werkvoorraad reeds aan afnemers zijn afgeleverd of kunnen worden afgeleverd. Heeft een winkelier b.v. reeds 100 rantsoenen afgeleverd en heeft hij nog 50 rantsoenen in voorraad, dan vermeldt hij op het ontvangstbewijs: „uit eigen voorraad 150 rantsoen". Hiervoor ontvangt hii toewij zingen met afgeknipte linkerbovenhoek, welke tot nader order geen recht geven op het kopen van de afgeleverde artikelen. Voorzover hij niet uit eigen voorraad kan afleveren (dus aantal ingenomen rantsoenen minus eigen voorraadontvangt hii toewij zingen. die wel recht geven op het kopTn van de artikelen. Foutieve opgaven van eigein voorraden, zoowel ills weigering tot levering uit eigen voorraad, zal ten streng ste worden bestraft. Voor direct gevraagd enige liefst ongehuwd. Genegen papieren te verschaffen, om de IJsel te passeren. Aanb. N.V. Borstel- en Kwastenfa- briek v.h. J. M. BOS, Poele- straat 47. Groningen. en een gezellig tehuis maken Uw leven rijker en gelukkiger BUREAU „DISCRETIA" heeft ook voor U beschaafde rela ties van Uw eigen geloofs overtuiging. Fr. v. Mieris- straat 62. A'dam-Z. Spr.u. 912, 78 uur. Voornaamste betaling eerst na Uw huwe lijk. Vraagt direct kosteloos inlicht, in blanco enveloppe Het speciaal adres voor goede ls steeds: Hooigracht 96, Leiden. Gevraagd prima series klassieke platen, series dans- en popu laire platen. H. G. VAN L UI J KEN, Br eestraat 97, beiden. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantultjes Primeur, beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten. Sedert de inundatie in Zeeland de meest lonende uien- cultuur. Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk, Cz.. Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: O. v. Pijpen, Sassenhelm. Telefoon 7182. Parlevliet's E.xporthandel Sandtlaan 22 Rijnsburg volgens de ideale schriftel. ïmethode. Cond. 4 per mnd„ w vraagt proefles bij de Academie v. Handelswetensch., N. Rijn 78, Leiden. xmiód/ WINKELGALERIJ GANGETJE 8 LEIDEN

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2