x/icks j Landelijke laan ontvangt haar naam DE HOOKIST IS UW SPAARPOT WC PARLEVLIET'S producten Hulp voor de jeugd Ds. A. J. Montijn overleden Rijke buit voor inbrekers Ondeskundig slopen eiste één dode en twee gewonden De jeugd helpt! Gemeente leent tien millioen Stand van de voedselpositie in het bevrijde gebied Verkoudheids Preparaten Suikerbonnen en kindervoedsel Officiëele Mededeelingen vooi alle seizoenen. LEWS NIEUWE Bonnen voor kindervoedsel In de distributiekringen in Zuid-Hol- land, waar kindervoedsel verkrijgbaar wordt gesteld, behoeft bij wijze van uit zondering bon B 352, aangewezen voor kin dermeel, voedingssuiker of tarwebloem, deze week niet bij de melkleveranciers voor het betrekken van zuigelingenvoedsel te worden ingeleverd. In verband hiermede is bepaald, dat deze bonnen alsnog uiterlijk op Dinsdag 13 Februari bij den winkelier kunnen wor den vooringeleverd ter verkrijging van kindermeel, voedingssuiker of tarwebloem. SCHENKING AAN „DE LAKENHAL". Door wijlen mej. H. C. M. Sanders, al hier, werd aan de gemeente Leiden, ten behoeve van het stedelijk museum „De Lakenhal" gelegateerd een antieke pen dule met coupes en twee antieke kastjes. Het gemeentebestuur heeft deze schen king, die een belangrijke aanwinst voor het museum betekent, in dank aanvaard. GEBOREN: Cornelia, dr. v. H. Klein en C. Klein; Axel, z. v. J. M. van den Berg en M. Ehm; Jan Thomas, z. v. H. C. Boot en C. C. van der Kwartel; Neeltje, dr. v. I. Pouw en M. van Wijngaarden; Christinus Jacobus Wilhelmus Johannes, z. v. J. A. Tacx en C. A. van der Linden; Adrianus Wilhelmus Jozef, z. v. A. W. J. van der Heijden en G. W. Kromwijk; Wilhelmina Maria, d. v. H. J. Orth en G. H. Stouten: Jacobus Cornells, z. v. J. van der Steen en E. Smit; Jeacques, z. v. A. H. Wirtz en N. A. Hannaart; Klazina Maria Cornelia, d. v. A. G. van den Berg en M. J. van den Berg; Yvonne Marianne, d. v. C. Griffioen en J. C. Wallaard; Johannes, z. v. C. P. Kriek en A. M. Hogenes; Johan Nicolaas, z. v. G. Ro sier en C. Dobbe; Alida, d. v. A. du' Prie en E. Rozier; Bartholomeus Gabriel Maria, z. v. W. A. B. Oostdam en A. de Frankrijker; Geertriuda Theodora Maria, d. v. J. van Rijn en P. C. M. de Groot; Louis Karel, z. v. W. K. van Katwijk en L. van Harskamp: Hendrikus Theodorus Nicolaas Jozef, z. v. H. T. Seisveld en M. G. J. Lamboo; Jannie Alida, d. v. N. H. van Leeuwen en F. Reijne- veld; Anne Elizabeth, d. v. A. H. Moonen en J. R. van der Blom; Arendina Geeske, d. v. A. van der Kruk en D. de Graaf; Yda Jan netje. d. v. L. van Grol en M. van Peet; Wil lem, z. v. M. 't Hart en J. van Egmond. OVERLEDEN: J. J. Toussaint, z„ 20 j.; H. Gordijn, vr., 81 j.; G. C. Molenaar, d., 4 m.; J. Henzen, z., 1 m.; G. G. de Wit, d„ 3 j.; G. van der Wilk, wed. v. B. van Leeuwen, 88 j.; W. van Leeuwen, vr., 79 j.; L. G. Dozy, wed. v. H. J. Labree, 80 j.; B. Ouwehand, z., 22 j.; P. de Meij, z., 10 m.; K. J. Dekker, wed. v. H. ten Braak, 53 j.; D. Buitendijk, m., 72 j.; J. J. J- van Beek, m., 77 j.; D. Kloots, m„ 77 j.; A. Landman, wed. v. A. Klinkenberg, 85 j.; P. de Graaf, m., 47 j.; T. M. Vreeburg, vr. v. F. Meijer, 48 j., A. A. Hofman, vr., 74 j.; W. E. van der Leeuw, wed. v. J. J. Neuman de Loos, 70 j.; A. M. Gieske, d., 21 J.; J. C. Gijp, wedn., 80 j.; J. Mens, m., 51 j.; J. Klinkenberg, vr. v. K. Kuijt, 34 je.; J. BrouWer, m., 74 j.; L. Klink hamer, m., 74 j.; M. Zwets, vr., 72 j.; M. C. van der Vijver, z„ 8 d.; J. G. van Eijk, vr., 92 j.; G. Varkevisser, vr. v. J. Guijt, 38 j.; J. A. Schouls, z., 1 m.; W. de Tombe, d., 10 m.; H. C. M. Noort, vr. v. A. R. Stijlaart, 24 j. ONDERTROUWD: A. van Kan en P. So- merwil; J. Missaar en J- Seijn. SASSENHEIM BURGERLIJKE STAND. Geboren Hendrika Margaretha, d. v. W. J. v. d. Voorn, en H. A. v. d. Zwaan; Theresia Eli sabeth Maria, d. v. C. J. v. d. Lans en W. Z. G. Zwetsloot; Gerda Maria, d. v. H. J. M. Eldering en M. J. Chabot; Hendrikus Jacobus Pancratius, z. v. J. A. Rotteveel en M. F. Witteman; Louise, d. v. L. Ockerse en C. J. Antonissen; Joseph Franciscus, z. v. B. L. Jonkman en M. M. van Zelst; Jo hanna Geertruida Catharina, d. v. C. A. Uphoff en E. M. Schrama; Dirk Willem, z. v. C. Oudshoorn en H. Oomsen; Johannes Joseph Jacobus Wilhelmus, z. v. J. M. Wes ten en M. C. H. Montanus; Adriana, d. v. J. v. Dijk en D. Parlevliet; Nicolaas Jaco bus Maria, z. v. A. C. v. d. Veer en M. C. v. Kesteren. Willem R., z. v. W. R. Snijders en J. L. de Reus; Johanna A. M., d. v. B. Langeveld en C. A. J. Rijken; Antonius M.. z. v. W. Mosseveld en P. v. d. Lans; Willem, z. v. C. v. d. Zwart en W. H. de Rooy. Overleden: P. M. L. de Graaff, 55 J.: J. Burgers, 81 j., wed. v. K. Stelma; M. M. Jonkheer, 52 j,, d. v. C. Jonkheer en H. M. de Wildt; E. P. Teerlink, 81 j., weduwn. v. J. J. Rietmeijer. Overleden: A. Kuijper, 37 j., echtg. v. E. Molnar; J. P. Lagerberg, 72 j., wedn. v. C. Dolle. Gehuwd: H. Broer en A. van Noort; G. Geerling en C. Kuyt. Getrouwd: H. L. Booij en J. J. van Sta veren. Ondertrouwd: C. Beijk en W. Waasdorp, B. S. Maathuis en C. E. A. Weterings. HAAGS NIEUWS KAARTVERKOOP CENTRALE KEUKEN. -Voor de verstrekking van warme maal tijden in de centrale keukens zullen voor de periode van 16 tot en met 22 Februari kaarten worden verkocht op Zaterdag 10 Februari, van 10 tot 15 uur en tegen 1.60 per kaart en inneming van bon 315 en de talon van de weekkaart van 9 tot en met 15 Februari. De portie bedraagt J liter. De tijd der ochtenduitdeling is voortaan van 10.30 tot 12.30, de middaguitdeling blijft van 15 tot 17 uur. De post Minckelerstraat vervalt en de post Weissenbrucnstraat wordt vervangen door post Bildersstraat. O.V.V. BOEKT SUCCES. Van de zijde der Organisatie Vrijwillige Voedselvoorzie ning deelt men ons mede, dat met de drie vrijwillige dagtransporten met handwagens van Zoetermeer naar Den Haag ruim 75.000 kg. suikerbieten zijn aangevoerd. De geschiedenis van de Spanjaardslaan. een der markantste wegen van de Haarlemmer Hout, strjjokt niet met de al gemeen geldende veronderstelling, dat de Spanjaarden aan deze weg gelegerd waren en onbewust aanleiding heben gegeven tot de naamaanduiding Spanjaardslaan. De tuinarchitect Leonard A. Springer zegt in zijn studie over De Hout over dit onder werp: „Eerst in 1664 schijnt het plan voor de aanleg van die laan te zijn gemaakt, altha »-> in dat jaar is blijkens een archief stuk door het St. Elisabeth's Gasthuis aan de stad Haarlem een smalle strook gronds Oude klanken van de Haarlemmerhout {III) ter grootte van plm. 355 roede oppervlakte verkocht, grenzende langs de zuidzijde van de Hout. De Haarlemse geschiedschrijver Allan be toogt, dat de laan haar naam te danken heeft aan een wapenfeit tijdens het beleg. Op 25 Maart 1573 werd een afdeling van het Spaanse leger overrompeld, waarbij de belegerden 800 man verloren. De doden werden aan de Zuidkant van de Hout be graven. Sedert die tijd draagt de plek de naam Spanjaardsveld. Deze naam is later overgegaan op de laan, die gedeeltelijk over dit veld is aangelegd. Volgens het kadaster heette de laan Lindelaan. Het is alleszins verklaarbaar, dat het Spanjaardsveld in de volksmond al spoedig tot Spanjaardslaan werd vervormd. „Het kan verkeren", zei Bredero, die in Haarlem heeft gewoond, doch bij deze uit spraak heeft hij stellig niet aan de her berg „Het Dronkemans huisje gedacht, dat op de plek heeft gestaan, waar zich thans „Eindenhout" bevindt. Het Dronke- of Dronkemanshuisje komt reeds voor op de kaarten van 1635. Volgens de overlevering passeerden een paar wandelaars de herberg, toen die nog in aanbouw was. Zij zagen toen, dat zowel de baas als de knechts stevig aan Bacchus hadden geofferd, waar op een der wandelaars uitriep: „Dat is met recht een dronckemanshuisje". De waard was hierover niet gebelgd. Integendeel, hij waardeerde deze uitroep, want hij noemde z'n herberg prompt „Het Dronckemanshuis je". ZAANDAM De noodorganisatie voor het geven van maaltijden aan ondervoede kinderen, ver strekte thans reeds aan ruim zevenhonderd kinderen dagelijks een warme hap. Drie maal per dag komt er een groep kinderen, welke van de maaltijden gebruik maakt. Het is thans de bedoeling, dat ook in het noordelijk deel der gemeente gelegenheid tot het nuttigen der maaltijden wordt ge geven. Men wil ook trachten de kinderen, die er het ergst aan toe zijn, uit te zenden naar boeren in het noordelijk deel der pro vincie. CENTRALE KEUKEN. Voor de volgen de week moet voor de keuken worden in geleverd aardappelenbon 315. Het menu, zowel voorde gewone als voor de diëet- keuken is gelijk aan verleden week. GEEN VLEES OVER DE VRIJBANK. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat er deze week geen vlees over de vriibank zal worden verkocht. DIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Zaandam: Artsen, uitsluitend voor spoed gevallen: Van Zaterdag 10 Febr., des mid dags 2 uur tot Zondag 16 Febr., des avonds 12 uur, J. S. Bax. Hogendiik 16. tel. 3763 en Th. van Berkest.iin, Oostzijde 44c, tel. 4661. Apotheken: Van Heijnsbergen. Hogendam 6, tel. 3195. Avond- en nachtdienst. Romi.in, Westzijde, hoek Pakstr., tel. 3373. Koog-Zaandijk. Artsen: H. Hagtingius, Lagedijk 30. Apotheek: J. Groesbeek, Hoogstraat 58, Koog a. d. Zaan, tel. 81906. Wormerveer. Artsen: Th. R. de Wit, Sta tionsstraat 5, tel. 82273. Apotheken: dr. O. P. A. H. Schaap. Zaanweg 112, tel. 81206. ZAANDIJK WAAR IS JAN MOL? De opperwacht meester der marechaussée vernoekt namens de ouders inlichtingen over Jan Gerrit Mol, 16 jaar, die op Donderdag 18 Jan. zonder bekende bestemming zijn woning heeft verlaten en tot op heden niet is terugge keerd. Signalement: lang ong. 1 meter 65, blo zend jongensachtig uiterlijk, gekleed in donkerblauwe plus-four, bruin colbertjasje, donkerblauwe regenjas, zwarte lage schoe nen, blootshoofds, vermoedelijk in het be zit van een transportriiwiel met bagage drager aan de voorzijde en het achterwiel zonder banden. HAARLEM Te Utrecht is in de ouderdom van 75 jaar overleden ds. A. J. Montijn, die van 1902 tot 1921 predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem is geweest. Ge zondheidsredenen dwongen hem emeri taat aan te vragen, waarna hij zich in Utrecht vestigde. De overledene was een vooraanstaande figuur in geheelonthou derskringen. Ingebroken is in de R.K. pastorie aan de Paul Krugerstraat. De buit der in brekers bestond uit drie hectoliter aard appelen, zestig pond tarwe, een pond bo ter, twee kazen, drie pond suiker, tien pond peulvruchten, elf busjes tomaten puree, twintig huishouddoeken, een zeem leren lap, drie paar damesschoenen, vijf paar dameskousen, een herenfiets, een zilveren tabaksdoos en voorts een aantal damasten tafelkleden en een aantal fles sen wijn. JUBILEUM. Zaterdag 10 Febr. a.s. herdenkt de heer P. M. v. d. Sluijs, be- drijfsadministrateur van het Gemeente Waterbedrijf, de dag, dat hij voor veer tig jaar in dienst der gemeente trad. Ter gelegenheid hiervan zal die dag des v.m. 11 uur een huldiging plaats vinden ten kantore van het bedrijf. Kampersin gel 4 AMSTERDAMS NIEUWS KANTOORUREN ARBEIDSFRONT. Het Stedelijk kantoor van het Nederlandse Arbeidsfront in de Plantage Franselaan 9 is des Zaterdags gesloten. De afdeling Kas is op de overige dagen van 10 tot 3 uur voor het publiek geopend en de afdeling Rechtsbescherming is des Maandags, Woens dags en Vrijdags van 10 tot 4 uur geopend. Wederom is tengevolge van het slopen van huizen een zeer ernstig ongeval ge beurd. Dinsdagmiddag waren in de Ra penburgerstraat enige mensen bezig het binnenwerk van een leegstaande woning te slopesn, toen een der buitenmuren in stortte. Enige mannen en kinderen wer den onder het puin bedolven. De G.G.D. vervoerde drie ernstig ge wonde slachtoffers naar de ziekenhuizen. Een huv<* er, een 14-jarige jongen over leed onderweg tengevolge van een sche delbreuk. Een jongen van tien jaar brak armen en benen; een man van 44 jaar kreeg op vele plaatsen vleeswonden. Een aantal Jongeren, uit alle bevolkings groepen van de hoofdstad, gedreven door denoodtoestand, waarin het grootste deel van de Amsterdamse bevolking thans ver keert. heeft zich vrijwillig ter beschikking van de Nederlandse Volksdienst gesteld. Het ligt in het voornemen de werkzaam heden van de N.V.D., die momenteel o.a. met de uitzending van kinderen en het hulpwerk „Moeder en Kind" overstelpend zijn, te verlichten en te helpen daar, waar hulp van node is. Amsterdamse jongeren, stelt uw Jeugdige krachten ter beschikking van de ouderen. Geeft u. nu de ouderen vaak de kracht ontbreken, metterdaad aan dit hulpwerk. Meisjes van 1621 en jongens van 1516 jaar kunnen zich voor deze hulpactie, uit sluitend in Amsterdam, melden van 1012 en van 24 uur aan het Sted. kantoor van de N.V.D., Raamgracht 4, waar tevens alle gewenste inlichtingen worden verstrekt. De burgemeester besloot ten laste van de gemeente Amsterdam bij de Rijkspost spaarbank op onderhandse schuldbekente nissen een geldlening aan te gaan tot een bedr< g van 10.000.000 nominaal kapitaal. KINDERUITZENDING N.V.D. De toeloop van ouders, die door tussenkomst van de Nederlandse Volksdienst hun kin deren naar de oostelijke en noordelijke provincies willen doen uitsturen, is de af gelopen weken dermate groot geweest, dat de Stedelijke leiding van de N.V.D. voor lopig de lijst heeft moeten afsluiten. Zo dra er weer gelegenheid voor nieuwe aan vragen is zal zulks worden bekend ge maakt. BUITENLAND DEN HAAG. 8 Jan. De voedselvoor ziening in het bevrijde gebied wordt steeds slechter, zodat het militair gezag zich ge dwongen heeft gezien tot scherpe bedrei gingen. In een mededeling aan de bevolking wordt gezegd, dat de aanvoer van melk de laatste tijd tot de helft is gedaald en dat daardoor de kindersterfte is verdubbeld. Niet alleen melk verdwijnt geleidelijk van de markt, maar ook graan, aardappelen enz. komen steeds minder op de markt. Boeren voldoen niet aan hun leveringsplicht, bur gers zien voor zich zelf in de wacht te slepen, wat zij kunnen en kopen zoveel mogelijk op de zwarte markt. Beide groe pen worden door het militair gezag verant woordelijk gesteld voor de achteruitgang van de volksgezondheid. Er wordt nu met straffen gedreigd tot zes jaar gevangenis, onbeperkte geldboete, internering voor tien jaar en verbeurdverklaring van vermogen. SCHEERCRÊME over heel de wereld bekend BINNENLAND Mr, H. J. Kist overleden DEN HAAG, 8 Febr. Op 69-jarige leef tijd is hier ter stede overleden mr.- H. J. Kist, oud-griffier van de Hoge Raad der Nederlanden. Na de rechterlijke macht te hebben gediend als griffier van de kanton gerechten te Bergen op Zoom en Gouda werd mr. Kist in 1915 tot substituut-grif fier bij de Hoge Raad benoemd. Op 2 Augustus 1927 volgde zijn benoeming tot griffier. Deze laatste functie vervulde hij tot zijn 65ste jaar. DEN HAAG, 7 Febr. Het blijkt, dat sommige melkleveranciers voor de verstrek king van het zuigelingenvoedsel inlevering van de onlangs voor suiker aangewezen bon E 03 van het inlegvel verlangen. Het is evenwel niet de bedoeling, ditmaal voor de verstrekking van het zuigelingenvoedsel de bon voor suiker in te nemen. Zij, die bon E 03 bij de melkleveranciers hebben ingeleverd, dienen deze alsnog terug te vragen. ONTVANGSTBEWIJZEN BOTERBONNEN De detaillisten in boter dienen ln het ver volg op het ontvangstbewijs voor de door hen in te leveren boterbonnen te vermelden hoeveel rantsoenen zij van elk bonnummer inleveren, benevens het aantal rantsoenbon nen en noodrantsoenbonnen. Deze opgave dient geplaatst te worden op de onderste regels van het ontvangstbewijs De ont vangstbewijzen moeten tegelijk met de van den distributiedienst ontvangen toewijzin gen aan het bedrijfschap avoor zuivel of zijn plaatselijke afdeehngen worden over handigd. GEEN KAAS OP VLEESCIITOEWUZINGEN Den handelaren is niet toegestaan, de toewijzingen voor vleeschwaren. ook al kun nen zij daarop geen vleeschwaren betrek ken, bij den plaatselijken distributiedienst in te wisselen tegen toewijzingen voor kaas. TOEWIJZINGEN IN DEN VORM VAN COUPURES Met Ingang van 6 Febr. '45 geven toewij zingen, voorzover deze in de vorm van cou pures worden uitgereikt, slecht recht op het kopen van goederen, indien de coupures zijn voorzien van een distributiestempel zowel op voor- als achterzijde. Deze aldus gewaarmerkte coupures zullen in het ver volg uitsluitend worden uitgereikt bij in levering van noodrantsoenbonnen, voorin- leveringsbonnen. rantsoenbonnen en pun- tenbonnen voor vergoeding van han- delsverlies. Aangewezen bonnen voor melk en taptemelk worden in dit verband gelijkgesteld met voorinleve- i ringsbonnen. De grossiers dienen zich op deze toewijzingen, zonder omwisseling in verzameltoewijzingen, rechtstreeks te be- voorraden. De detaillisten moeten de hier- boven genoemde bonnen in veelvouden van 10 rantsoenen inleveren. Zij dienen even- tueele restantbonnen (minder dan 10 rant soenen), geplakt op afzonderlijke opplak- vellen. bij de plaatselijke distributied.enst ovër te leggen, alwaar het distributiestem pel wordt geplaatst onder de laatste bon. De aldus gewaarmerkte opplakvellen geven recht op kopen bij de grossiers en fabrikan- ten. De coupures, welke niet voorzien zijn van distributiestempel zowel op voor- als achterzijde, welke nog in het bezit zijn of komen van detaillisten, moeten bij de eerst volgende voorraadopgave (No. 6) bij de distributiediensten worden ingeleverd. Op deze toewijzingen worden de handelaren derhalve tot nader order niet bevoorraad. Voor directe levering prima N.-H strogele sjalotten, door de NAKG klasse A. Reir/.enbl. Excelsior /.omervlollerenzaarJ elite ras. wit en rood. Voor levering Degin Maart: geprepareerde plan luitjes Primeur, beneden 10 m m doorsnee en grotere maten Sedert de Inundatie in Zeeland- de meest lonende uien- cultuur Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr J Heemskerk. Cz Kanaalstraat 39 Riinsburg In de Bollenstreek vertegenwoordigd door C v Pijpen Sassenheim Teletoon 7182 Parlevliet's Exporthandel San Uil aan l'i Rijnsburg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 3