Sowjets bereiden grote aanval voor op de Rijkshoofdstad Knock-out vóór de wedstrijd begon Houtkonger Schokkerosauriis Zwaartepunt ter weers zijden van Frankfort Ambtenaren uit Bromberg voor een standgerecht Drie kilogram suikerbieten Oud-Lombokkers moeten geholpen worden Past op voor pseudo- C.CD.-controleurs! Zware straf op ongeoorloofd onttrekken van stroom Vijf doden bij het slopen van een schuur BERLIJN, 9 IPebr. Het Intern. In- formatiebüro meldt: Aan de benedenloop van de Oder heb ben de bolsjewieken, nadat alle frontale aanvallen op het bruggenhoofd ten oosten van Frankfort ineengestort waren, hun tactiek gewijzigd en het zwaartepunt van hun aanvankelijk nog plaatselijke aan vallen verplaatst naar het gebied ter weerszijden van Frankfort. Deze acties, waarvoor nog steeds uitsluitend infante rie gebruikt is, hebben ten doel een brede terreinstrook te winnen op de westelijke oevr van de Oder, teneinde bruggen te slaan over de rivier om de gereedstaande pantserformaties voor de voorgenomen grote aanval op de rijkshoofdstad naar de voorgenomen uitgangsstellingen te bren gen. Terwijl het sterke Duitse afweervuur vlak te nzuiden van Frankfort het ge bruik van vrij grot bolsjewistische strijd krachten op de westelijke oever der rivier verhinderde, is het de bolsjewistisch ba taljons ten zuiden daarvan, aan weerszij den van het stadje Fiirstenberg gelukt terrein te winnen. Het voornemen Fiir stenberg te veroveren mislukte echter, het bolsjwistische bruggenhoofd werd inge drukt en vernauwd. Ten westen van Küstrin hebben sterke Duitse gevechtstroepen de Sowj et-Rus sische tegenstand gebroken, de omsinge ling verbroken en daarmee de verbinding met het garnizoen van Küstrin hersteld. Ten noordwesten van Küstrin moesten de bolsjewieken het noordelijkste deel van bun bruggenhoofd opgeven. Pyritz gezuiverd Een ander brandpunt der gevechten was gelegen ten zuiden van Settin, waar de bolsjewieken een nederlaag moesten in casseren. Een pantserbrigadedie Pyritz wilde passeren, werd voor het grootste gedeelte vernietigd en de restanten naar net zuiden teruggedreven. Verscheidene dorpen werden daarbij door de Duitse troepen bevrijd. Pyritz zelf werd van bol sjewieken gezuiverd. Ten noorden van Deutsch Krone heb ben de Duitse troepen den in beide flan ken aangevallen tegenstanders bijna om singeld en de concentrische aanval met groot succes ingezet. In het zuiden der provincie West-Prui sen zijn de gevechten belangrijk minder geworden. Twee plaatselijke aanvallen ten noorden van het beveiligingsgebied van Schnedemühl werden door de Duitse ver dedigers zonder moeite afgeslagen. Het Als u of ik het souden doen, dan trok ken wij een hoed diep over de oren en deden wij de kraag van onze jas op, zodat alleen de ogen zichtbaar ivaren en we zouden wachten, tot het donker xoas geworden. En na de onder hartkloppingen volvoerde daad zouden we zorgvuldig rondkijken naar onraad en hard leeg lopen. Niet aldus de jev,gd van de Blasius- buurt in Amsterdam Oost. Die doet het anders, Of het nu kwam, omdat de „witte" handel niet meer ging, of omdat de zwarte handel te weinig opbracht, op zekere dag trok een winkelier uit zijn winkel en op het winkelhuis kwam een bordje: „Te huur, te verbouwen in overleg met huur der," Die „verbouwing" is inmiddels zonder overleg met den huurder geschied. Op een middag stapten een paar jongens van een jaar of twaalf naar het winkel huis en bekeken het raam. Opeens een slag en de ruit viel in diggelen. De jon gens stapten doodkalm binnen. Een uur tje later was de winkelvloer ér al uit. Nog een uurtje later verdwenen kozijnen en balken. De buren één hoog, opge schrikt door het gieren van de wind en de roestige zagen, zoeken ijlings een an dere woning en verhuizen de volgende dag. Terwijl de meubeltjes er aan de voorkant uitgehesen worden, is ,men" (een troep kinderen tot ongeveer veertien jaar) reeds bezig aan.de achterkant-de woning houtvrij te maken. Twee hoog zoekt ijlings een andere woning en de volgende dag verhuizen ze. Terwijl de meubelen er aan de ene kant worden uit gehesen, is men aan de andere kant reeds bezig om alles ivat hout is te verwijde ren Reeds dagenlang gaat het afbreken van een hele buurt rustig door, huis na huis, woning na woning, zodat de openingen die eens vensters waren als gapende mon den de voorbijgangers aanstaren en de buurtgenoten provoceren tot een nog gro tere houthonger. En het kan nog erger! In de Spaarn- dammerbuurt zijn op een ochtend de be woners van een derde étage door de brandweer per Magirusladder uit hun -wo ning gehaald, omdat onverlaten des nachts de trappen van eerste en tweede étage, hadden weggezaagd garnizoen van Posen heeft na dagenlange verdediging het slot opgegeven en zich teruggetrokken op voorbereide bastions in de noordelijke wijk van de stad. Van het noordelijk deel van het ooste lijk front meldt Interinf het volgende: Nadat de Duitse verdediging van Mariënburg enige straten had veroverd, verzwakten de gevechten weer. Bestorming 'van Elbing De gevechten om Elbing zijn tot de grootste felheid gestegen. Met geconcen treerde infanterie- en tankformaties en door voortdurend geschutsvuur gesteund, bestormden de bolsjewieken van alle kan ten de Duitse verdedigingszöne en konden op een plaats tot het centrum der stad doordringen, waar zij in woeste huizenge vechten tegengehouden werden. Gebruikmakende van de dikke mist -boven Oost-Pruisen zeten de bolsjewieken met sterke strijdkrachten hun offensieven naar het westen, zuiden en dosten voort. Nabij de kust werden zij met zware verliezen teruggeworpen. Ook zijn alle doorbraakpo gingen tussen Wormditt en Heinsberg mis lukt. Buitengewoon bloedig waren de gevechten tussen Bartenstein en Landsberg, waar de bolsjewieken trachtten hun in het gebied van Landsberg ingesloten formaties te ont lasten. Nadat de aanvalstoppen door de Duitse omsingeling heengebroken waren, sloten de Duitse troepen de bres in het front opnieuw en verdeelden de omsingel de groep in twee delen. In het gebied van Kreuzberg werd een diepe bolsjewistische penetratie afgegrendeld. Bij de gevechten aan de Duitse corridor naar Koningsbergen moesten de Sowjets ook zeer zware verlie zen incasseren zonder de verbinding te kunnen verstoren. BERLIJN, 7 Febr. De Reichsführer ff Heinrich Himmler heeft enige plichtver- geten en eerloze ambtenaren, die zich dezer dagen de beproeving onwaardig be wezen hebben, in handen gegeven van een standgericht om veroordeeld te worden. Zlo is de vroegere ff Standartenführer polltie- president van Bromberg von Salisch we gens lafheid en plichtsverzuim gedegra deerd en ter dood veroordeeld. Het von nis is door een kogel voltrokken. De Vroe gere regeringspresident Kühn van Brom berg en de vroegere burgemeester Ernst- van Bromberg zijn om dezelfde redenen ont heven van hun waardigheden en ambten, gedegradeerd en ingedeeld bij een beproe vingsbataljon. De door den leider der par tijkanselarij uitgesloten en gedegradeer de districtsleider van Bromberg. Rampf, werd eveneens bij het beproevingsbataljon ingedeeld. DEN HAAG, 8 Febr. In de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zijn de bonnen 320 van de derde nood- kaart geldig verklaard voor het kopen van 3 kg. suikerbieten. Deze bonnen moe ten vóór Donderdag 15 Febr. a.s. bij den kleinhandelaar in aardappelen worden in geleverd, desverlangd tegen ontvangstbe wijs. Nadat de handelaren op de bonnen be voorraad zijn, zal zonder nadere aankon diging op deze bonnen tot aflevering wor den overgegaan De zon gaat op 10 Febr. onder om 17.43 uur, op 11 Febr. op om 8.05 uur en onder om 17.45 uur en op 12 Febr. op om 8.03 uur. Maan op 10 Febr. op om 6.49 uur en onder om 14.51 uur; op 11 Febr. op om 7.38 uur en onder om 16.03 uur. N.M. 12 Febr., E.K. 19 Febr., V.M. 27 Febr., L.K. 6 Mrt. AMSTERDAM, 8 Febr. Daar zaten zij Dinsdagmiddag in de raadzaal, de tachtig oud-Lombokkers, die binnen Amsterdams muren nog leven. Tachtig veteranen, knapen tussen 69 en 93 jaar. Oude snorrebaarden, de borst ge sierd met koperen, zilveren en gouden medailles en kruisen, van de wereld, die streden voor de groot- making van Nederlands koloniaal rijk. Zij spraken over de dagen van 1894: over de aanval op Tjakranegara, de ont scheping op de rede van Ampenam en de gevaarvolle tochten over het eiland. En zij spraken over hun leven nu: hoe zij rond moeten komen van een al te karig pensioentje, hoe zij, op hun hoge leeftijd, nog hard en lang moeten wer ken om aan de kost te komen. Naast mij zat een oud-marineman van 71 jaar, die expeditieknecht is en nog geregeld met een bakfiets vol goederen naar... Lands meer trekt!. Nederland heeft deze oud-strijders niet goed behandeld. Zij zijn naar huis ge stuurd, sómmigen met een karig pensioen, anderen met een handjevol geld als gra tificatie. Zij, die hun leven in de waag schaal stelden voor ons allen, leven thans, nu zij oud en moe zijn, in kommervolle omstandigheden. De gemeente Amsterdam heeft voor de oud-Lombokkers die hier wonen, reeds veel gedaan. Maar... er kan, er moet nog veel meer gedaan worden! Deze mensen, van wie 'het merendeel niets meer kan bijverdienen, die zelf niet meer op voed sel uit kunnen gaan, die koude en gebrek lijden, moeten gesteund worden. De ge meente alleen kan ook niet alles! En daarom wekken wij gaarne hen, die wat geld te missen hebben voor deze oud strijders op: Stuur dat geld naar wethou der Strak! Hij is de man, die de belan gen der oud-Lombokkers van gemeente wege behartigt. Hij weet, met den oud- Lombokker Eekhof, het bast, hoe dat geld nuttig kan worden aangewend ten behoeve van deze oud-militairen, die thans steun zo bitter nodig hebben. DEN HAAG, 8 Febr. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat onbe voegden zich als opsporingsambtenaar van de Centrale Contróle-dienst uitgeven en onrechtmatige handelingen verrich ten door misbruik te maken van de be voegdheden der C.C.D.-controleurs. In het belan. van het publiek moge daarom nog maals tegen dergelijk optreden worden gewaarschuwd. Men dient in gevallen van aanhouding, vordering, inbeslagneming enz. legitimatie van den ambtenaar te eisen. In het bijzonder wordt de aandacht erop gevestigd, dat" inbeslagneming uit sluitend tegen afgifte van recu geschiedt. Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat het ongeoorloofde onttrekken van elec- trische stroom aan afgesloten leidingen op grond van de beschikking van den Riiks- commissaris over de uitzonderingstoestand als het in gevaar brengen van de verzor ging vervolgd zal worden. Slechts de autoriteiten, bureau's, inrich tingen, bedrijven en personen die daartoe van bevoegde zijde uitdrukkelijk gemach tigd zijn mogen stroom gebruiken. Ieder optreden, dat de voorziening in ge vaar brengt, wordt op grond van het dekreet van den Riikscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied betreffende de uitzonderingstoestand van 12 Mei 1944 met de dood gestraft. Poging en deelneming zijn op geliike wijze strafbaar als het vol tooide strafbare feit. Vandaag wil ik de droeve werkelijkheid van alle dag ontvluchten. Ik vlucht in het verleden en denk aan dingen, die kolossaal lang geleden zijn. Ik denk aan vorige vredes en aan vorige oorR-'en Ik vaar met Napoleon naar Egypte en rijd met Alexander naar de Indus, met Toet- ankahmen dwaal ik door de Sak ara en vervolgens betreed ik een wonderlijk mooi landschap, ivaar nog geen mensenvoet ge zet is en waar dus ook nog nooit oorlog geweest is en ik beiveeg mij vrij en onge dwongen tussen Struthiomimussen, Tra- chodantidae, Bronto- en Ichthuosaurussen. Ik ben in de Prae-historie of voorgeschie denis, honderdduizenden jaren geleden. En daar vind ik een stuk van een krant het is De Telegraaf van 3 Februari 1945 en die bericht mij tot mijn grote vreugde over de Schokkerosaurus oftewel over den directeur van de Prijsbeheer-~ sing, een instituut uit het grijze verleden, dat mensen, die veel studie hebben ge maakt van die oertijd zich misschien nog wel kunnen herinneren. Dat instituut bestond eeuwen, voor de aarde omhuld werd door de diepe neve len van de ijstijd, toen de mensen te Am sterdam kachels van trottoirtegels be gonnen te bouwen en daar schuilkelders en het huis van hun buurman begonnen op te stoken, als de goede man twee dagen weg was om eten te halen van daar het instituut „Burenhulp"waar we nog heel veel moois van mogen verwach ten). De Schokkerosaurus teelde zich voort door inspecties en sub-inspecties en ver menigvuldigde zich, tot er duizenden ambtenaren door Nederland snelden, die allemaal maar prijzennoteerden en prij zen noteerden en die het laatst van zich deden spreken, toen ze allerlei prullaria 'in beslag gingen nemen, die tienmaal te duur waren geprijsd en die dus van eeuivigheid tot amen onverkocht in de etalages zouden blijven liggen. Wat deed toen de prijsbeheer sing met al die rus tieke asbakken, boekensteuners, onder leggers en andere vitale kitschproducten? Ze versierde de étalages met grote bil jetten: „lp, beslag genomen door de Prijs- beheersing" en liet alles verkopen tegen een prijs, die niet tienmaalmaar bijv. slechts zeven- oi achtmaal te duur was. De Schokkerosaurus krijgt na de oorlog voor dat moedig beleid een standbeeld van de gezamenlijke kitsch-fabrikanten! Want na die biljetten vloog alles de win- wel uit en onenig **ud vrouwtje nam bijv. een dozijn tegeltjes „Hoop doet leven" f3.50 (vroeger f4.50) mee naar huts. TIJL Abonné J. de B. te Amsterdam, wilde ■graag snoep op -zijn snoepbonnen en is afgunstig op de gelukkigen, die hem een week vóór waren en bij bepaalde zaken zelfs suiker er op kregen. De winkeliers die dat deden handelden onjuist, zegt de distributie en krijgen geen suiker terug. Boterhamstrooisel mocht wel. De ervaring leert, dat de secretaris generaal Hirschfeld snoepbonnen aan heeft laten wijzen zonder zich voldoende verzekerd te hebben, dat er voldoende snoep was. Kortom, er is niet (meer). T. DEN HAAG, 8 Febr. Hoe gevaar lijk het slopen van huizen en schuren door het publiek is, bleek toen enige bewoners van het Laakkwartier een grote loods in Spoorwijk als slachtoffer uit gekozen hadden. Op een gegeven moment stortte de loods ineen en werden ver scheidene personen bedolven. Vijf werden er gedood en twee gewond. Weet je het nog? Hoe vaak worden met deze woorden herinneringen opgehaaldHerinneringen aan lang vervlogen tijden en aan dagen, die niet eens zo heel ver achter ons liggen: de dagen, waarop wij met volle teugen van de sportbeoefening genoten kon worden. Sedert de Septemberdagen ligt ook de sport stil, maar al zijn er dan geen wedstrijden meer, de sportvrienden, de clubgenoten komen toch altijd nog bij elkaar. Soms om wat te trainen als dat mogelijk is, soms om een genoeglijk klaverjasje te spelen of alleen maar om bij elkaar te zijn en herinnerin gen aan onvergetelijke momenten in de sport op te halen. Weet je het nog... van die gekke knock out van Westbroek te- gen Breitenstrater, van die zeven glazen karne melk van Bep van Kla veren. van die vergeten kiksen van Kick Smit, van die rondgeslepen Noren van Teun Hooft- man, van die hands van Kees van Dijke in die BelgiëHollandwed- strijd, van die... W ij weten het nog maar misschien zijn ei onder onze lezers, voor: onder de jongeren, die het niet weten, die misschien niet eens we ten, wie Wim Westbroek of Teun Hooftman was. We willen daarom een paar van die herinneringen ophalen en als er onder de lezers misschien zijn, die ook nog aardige WESTBROEK (Cliché-archief) sportherinneringen heben, laten ze er dan maar eens mee voor de dag komen. Wenvil- len ze dan graag in de krant nog eens na vertellen. We beginnen dan met Wim Westbroek, die. eens knock-out ging, voordat de wed strijd begonnen was. Westbroek was in de jaren tussen 1918 en 1925 stellig de popu lairste bokser van Nederland Westbroek was Rotterdammer en het Rotterdamse pu bliek, dat in oe loop der jaren zijn gun sten aan talloze be faamde boksers heeft geschonken kent u Piet van der Veer nog en Arie van Vliet en Herman van 't Hof en Bep van Klaveren om er maar een paar te noemen? droeg hem op de handen. In die dagen was de bokssport in ons land nog in opkomst. De verfijnde techniek, zoals men die later bij een Huib Huizenaar, feen Robert Disch. een Arnold Lagrand en een Jan Nicolaas zou vinden, was toen nog ver te zoeken. Het publiek kwam uitsluitend voor boksers met een harde ,,knoer" zoals dat heette en West broek, die in de moderne tijd stellig tot de middelmatigen zou hebben behoord, had een harde knoer. Zijn linkse hoek was iets vreselijks. Hij won er het kampioen schap van Nederland in het middengewicht, en het halfzwaargewicht mee. Maar goed, in de ogen van de Rotterdammers bestond er in die dagen geen beter bokser dan „hun" Wim Westbroek, Men had hem maar een enkele keer zien verliezen, o.a. van dien raren neger Battling Siki, die nu ook al twintig jaar dood is. De verwachtingen der Rotterdammers waren enerm hoog ge spannen, toen Westbroek op 27 Februari 1921 in de oude nu afgebrande Circus Schouwburg op het Stationsplein in de ring trad tegen den Duitser Hanz Brei tenstrater. De zaal was afgestampt en het publiek zat met gerekte halzen en inge houden adem, toen de eerste gongslag ge klonken had. Op hetzelfde moment stortte de popu laire Willem, de held van Rotterdam, de lieveling van het publiek ter aarde en hij lag daar bewegingloos. Wat was er gebeurd? In Nederland was het gewoonte, dat de boksers bij het begin van de eerste ronde elkaar de hand drukken. Bij internatiouale wedstrijden (tegenwoordig ook bij alle prof wedstrijden) drukken de boksers elkaar de hand, nadat de scheidsrechter hu* In het midden van de ring zijn aanwijzingen ge geven heeft eh boksen dan «nmlddellijk na de gongslag. Breitenstrater had zich aan dat voorschrift geheuden. de uitge stoken hand van Westbroek genegeerd en hem dadelijk zo'n rake mep gegeven, dat de arme Willem in elkaar zeeg. Toen hij weer een beetje op zijn verhaal gekomen wa6, vroeg de scheidsrechter, of hij mis schien bereid was van voren af aan te be ginnen, want Breitenstrater had heel spor tief aangeboden, die eerste k.o. maar niet te tellen en het nog eens over te doen, maar Willem voelde er niets voor, hij had aan die ene k.o. al'genoeg. Zo verloor Westbroek dus door knock out voordat de strijd begonnen vas. En het publiek? Ach. het is nog altijd een wonder, dat er toen van de Circus Schouw burg nog één steen op de andere bleef.

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2