WARME HAP Waar eeuwenoude bomen pralen EEN die zit W. A. SCHOLTEN'S Nieuwe bonnen PARLEYLilY'S producten F. MASTRIGT'S Bouwbedrijf bedrijf I AARDAPPELMEELFABRIEKEN Mensenhanden hielpen de natuur Oude klanken van de Haarlemmerhout Diefstallen duren voort Ds. C. Veen overleden Aardappelbon 315 inleveren Broodverlcoop alleen in winkels Prof. Huiziriga overleden A. J. van der Hoek overleden voor alle seLzoenen ///SMi mmm. m HAARLEM Winterkost met een pittige saus van Butaroma, of een krui dige jus van Albumona. Voedzaam en smake lijk! Hfet past om van de Hout te gewagen in een sfeer van historische romantiek, in een taak die spreekt van oude bomen, over wier kruinen veel stormen gingen en met een eerbied, die men aan een ver maard bos, als de Haarlemmer Hout, ver schuldigd is. Doch met dit alles geeft men dit markante bos toch te veel eer, want de Hout is niet zo oud, als algemeen ver ondersteld wordt. De boomgroepen tussen Haarlem's zuidrand en Heemstede vor men de „nieuwe" Haarlemmer Hout. De tegenwoordige bomen vormen de derde, of misschien wel vierde generatie van de Hout-bomen. Vast staat, dat lang voordat zij er stonden, woudreuzen Waren ver rezen, die deel uitmaakten van het oer woud, dat zich vele eeuwen her langs de duinzoom uitstrekte en welker herinne ring levendig wordt gehouden door de Alkmaarder Hout, de Haarlemmer Hout en het Haagse Bos. Hoewel bomen een eerbiedwaardige ouderdom kunnen bereiken, zijn de groe ne wachters van de twintigste eeuw, hoe kras en fors hun verschijning ook moge zijn, hun jeugd niet in de vroegste ge schiedenis begonnen. De bomen van onze Hout zijn alle door mensenhanden geplant en de wijze, waarop de bomen gerangschikt zijn, wijst op kunstmatige beplanting. Het oudste gedeelte is als bos ruim drie eeuwen oud, dus aanmerkelijk jonger dan b.v. het voormalige grafelijk slot op de Grote Markt. Indien wij ons een ogenblik met het ontstaan en de ontwikkeling van de Hout, zoals wij die kennen, bezig houden, dan schuilt een typerende actualiteit in het feit, dat de Hout meermalen bij krijgsbe drijf betrokken is geweest. Vergeelde geschriften verhalen, dat het oude Haarlemmer Bos, dat een onderdeel was van de strook bos aan de binnenzijde van de duinrand, bij het beleg van Haar lem door Jacoba van Beieren, in 1428, is verwoest. Deze gravin, die het hoofd was van de partij der Hoeksen men zou dit de partij der aristocraten kunnen noe men belegerde Haarlem, dat Kabel- jOuws, vooruitstrevend, was. De geschied schrijver Ampeing vermeldt, dat de be legerden de Hout tijdig hadden vernie tigd, „Die van Haarlem hadden af doen houwen alle dat boschage en de boom- gaerden, die omtrent haer steden ston den, opdat zij daer wyt geen schade zou den lijden van die van buyten", schrijft hij. Toen het krijgsbedrijf in Kennemer- land verstomd was, plantte men weer spoedig jonge bomen op de plaats, waar eens het „Haerlemsche Bosch" de streek had gesierd. Spaanse rooiers Algemeen bekend is, dat de Hout in de donkerste maanden van Haarlem's geschie denis het Spaanse beleg, 15721573 opnieuw aan Mars geofferd werd, thans door de Spanjolen. Er bleef geen boom over. Men kan veilig aannemen, dat er ook veel boomhout als brandstof in het Spaanse legerkamp is gebruikt. In de laatste maand van 1583 verzoch ten burgemeester en regeerders van de Stad Haarlem aan de Staten van Holland tot herplanting te mogen overgaan. Hun verzoek, dat wij in de taal van die dagen laten volgen, had vérstrekkende betekenis, want het bracht de Hout onder beheer van het stadsbestuur. „dat tot beplantinge van de plaetse, daar het Haerlemmer bosch heeft gestaen. Uit de kelder van het Gemeentelijk Concertgebouw zijn zestig flessen wijn gestolen. Bij een kapper aan het Stationsplein werd het complete kappersgereedschap gestolen. In verband met de inbraken in een op slagplaats alhier, waar spijsolie lag op geslagen, zijn tien personen aangehouden, van wie er reeds vijf een bekentenis heb ben afgelegd. Zoals gemeld waren in totaal negen en dertig vaten gestolen. Vier onbekende mannen hebben een be zoek gebracht aan een tijdelijk verlaten woning aan het Pretoriaplein. Bij de komst van buren zij'n zij echter op de vlucht geslagen. Onderzoek heeft uitge wezen, dat de daders er in geslaagd zijn te stelen: vijf kg. rijst, een kg. cacao, 15 kg. bruine bonen, 7 kg. groene- en 24 kg. grauwe erwten, 20 paar damesschoenen, tien stukjes zeep, een postzegelverzame ling en kinderkleertjes. Een kaashandelaar aan de Houtmarkt heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van honderdacht Edammer ka zen uit zijn pakhuis. Uit een pakhuis van een brandstoffen- handelaar aan het Leidseplein zijn veer tig hl. cokes en negen hL anthraciet ge- Stolen. streckende tot chiragie en verlustingen van den lande van Hollant, heurluyden dezelve plaetze in erfpacht, voor 300 gul den jaarlicx, vergundt zoude moge wor den, enz." Voordat de Hout in de zestiende eeuw ten gronde ging, had Meester Pieter „gheswoeren lantmeetter van Koennicks weghen" een situatietekening van het bos gemaakt. De Hout moet vóór het beleg, dat men had verwacht, zijn opgemeten. Het besloeg toen een oppervlakte van 69 Rijnlandse morgen (een morgen is ruim 85 are) en 32 roeden (een Rijnlandse roe de is ruim 3.75 meter). Het is niet bekend hoe groot de*Hout was, toen het als alle bosgrond in Hol land, grafelijk eigendom was. In 1261 werd het bos reeds als afzonderlijk deel genoemd. Sinds 1330 was de toegang tot De Hout omheind. Het Plein was met slagbomen afgesloten en heette: het Hee renhek. Alleen de voorname Heeren uit de stad, mochten er met hun koetsen passeren. Het pad, langs de oude rijweg, droeg jarenlang de naam „gangpad door de Hout". Nu kennen we slechts de Dreef. In de ouderdom van 92 jaar is te Huls horst op de Veluwe overleden ds. C. Veen, em. predikant van de Ned. Herv. Ge meente van Haarlem, welke hij 35 jaar tot zijn emeritaat in 1926 heeft gediend. In het bijzonder werkte hij voor de jeugd door zijn functie van directeur van de Haarlemse Jongemannenvereniging en voor de gevangenen. Vele jaren was hij prediktnt van de strafgevangenissen te Haarlem. Toen ds. Veen emeritaat werd verleend, was hij vijftig jaar perdikant geweest. OPENSTELLING DISTRIBUTIEKAN TOREN. Ter besparing van brand stoffen zijn de distributiekantoren aan de Zijlstraat, Steenbokstraat en Lorentz- straat alleen geopend op Maandag, Woens dag en Vrijdag van negen tot één uur. RANTSOENEN VOOR JONGE MOE DERS. In verband met de wijziging in de kantooruren van de Haarlemse Distributiedienst zal de uitreiking van de extra-rantsoenen aan de a.s. en jonge moeders voor de periode van 18 Febr. tot 17 Maart verdeeld worden over de weken van 5 tot en met 16 Februari. De uitrei king geschiedt op Maandag. Woensdag en Vrijdag. GEMEENTESECRETARIE. De ge meentesecretarie zal voortaan op de eer ste vijf werkdagen der week voor het publiek alleen geopend zijn van 911.30 u. Des Zaterdags is de secretarie gesloten met uitzondering van het bureau van de Burgerlijke Stand, dat voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden ge opend zal zijn van 1011 uur. BURGERLIJKE STAND. Overleden: A. F. H., 1 m., d. v. F. H. v. Campen; C. D. v. Katwijk, 35 J.; E. Bangma-v. Waart, 64 j.; H Mooij, 54 j D., 2 j., z. v. P. B. Be- hage; I. H. J. Hocgeb<x>m-Prins 79 j.r W. J. H. Torley Duwel-Jorissen, 65 j.; C. E. Ascherinan. 34 j.; A. J. Nijland, 71 j:; J. J. van der Steeg, 69 j.; J. Meijer, 13 j.; J. Mazurel-Kwestroo, 85 j.", M. G. Nijman-Du- dink, 40 i.; M. G. Agelink, 85 j.; C. G. Vol- mer-v. Dijk, 76 J,; J. de Rijcke, 81 j.: A. Zonneveld-Zwetsloot, 79 j.; A. G. M. M. 7 d., d. v. W. A. v. d. Linden; A. M.. 12 d., d. v. A. J. v. d. Wakker; IJ. Smit-Huijsman, 77 j.; A. M. Ferron, 19 j.; M. B. Knape, 73 j.; J. P. Martens, 65 j.; A. C. Neltissen, 78 j.T A. M. v. Veen-Reuther, 91 j.; A. v. Wijk, 36 j.; A. Beukers, 80 j.; J. Martens, 81 j.; P. Kusters-v. t Gein, 91 J.; J. Braakenburg, 78 j.; P. M. v. d. Goes-v. Poorten, 62 j.; J. v. d. Eijkbof-Smit. 73 j.; M. J. Snijders- Noordzij, 43 J.", L. A. C. M., 5 m., d. v. J. M. Samson; J. Hazevoet, 89 J.; C. H. L. v. d. Lelij, 72 B. B. Pieters. 58 j.; A. E., 7 d d. v. J. T. Buijs; J. T. Bontjema. 70 J. E. Ranneft, 83 j.: P. B. Zanders, 79 j.; H. E. Jung, 85 j.; H. Schuurman, 72 j.; J. Mul der, 23 j.: R. A. v. d. Werlf, 85 j.; A. de Vries-Bosma, 79 j.; B., 5 w., z. v. P. v. Os, J. E. J. Reimeringer-Schoeler, 61 j.; A M. J. Brom, 71 j.; E. Wïedijk. 80 j.; A F. Auerbach. 78 J.; L. H. M., 16 d., z. v.- H. H. J. v. d. Broek: G. F. Hellema, 84 j. steiner, d.; T. A. Warmerdam-v. Bakel, d.; G. W. J. Tesselaar-Kooij, z_; C. Pielage-Rech- Geboren: M. H. Pardon-v. d. Krolt, d.; W. C. Duyverman-Andrë, z.; A. E. C. Ver- gaij-Ploeg, z.; H. C. Rutgers-Smid, d.; M. P. v. d. Berg-Molenaar, d.; W. A. Wijkliuizen- Sterkenburg, z.: A. B. v. Heijningen-v. d. Hoeven, d.; L. Bokhorst-Bouterse, d.; H. C. Dinkla-v. Oers, d.; C. Kröner-Fris, z.; W. E. de Bruin-v. Brugge, d.r L. Meijer-de Rooij, z.; C. E. v. Galen-Heltlager, z.; A. P. M. Uttien-Voorvelt, z.; C. H. M. Spijkers- Valk, z.; C. J. M. Coesel-Adriaansz, d.; C. Boon-Kuin, z.; J. Moone-Draaisma, z.; M. A. v. Daelen-Conen, d.; M. M. Alkemade- Bergin^ki, z.; K. J. Brouwer-v.d. Glas, d.; A. E. M. Nottet-v. Leeuwen, d.: A. Horsman- Knikker, z.; J. M. W. de Hek-Vijfwinkel, d.: A. A. Vogel-v. Dijkman, z.; E. A. v. Raaij- Jurgens, z.; A. J. de Graaff-Labeur, z.; L. J. Hooft-v. d. Weïjden, z.; J. G. Willemse- Spigt. d.; M. J. v. Egmond-Buijs, d.; T. M. v. Hoff-Pesoon, z.; J. P. Wïtte-Goorden, z.; E. G. M. H. Burghard-Bos, d.; J. Wijtkamp- Luiting, d.; M. C. v. Kampen-Winter, z.; W. v. d. Aar-v. d. Veldt, d., E. v. d. Hilst- Stewense, z.; W. Bakker-de Roode, z.; A. S. Brave-v. Zaanen, d.; M. A. Verharen-de Wolf, z. Ondertrouwd: T. J. Hordan en E Ruif- rok; J. Bolland en E. P. J. van Herwaarde. Gehuwd: J. Giling en A. P. Vosse; E. Holtslag en C. Driesten; J. T. Schenk, en C. Q. M. Feperkorn; D. G Ubbels en D. v. d. Sluis; J. Visser en P. H. de Jong. DEN HAAG, 5 Febr. In de provin cies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht moet voor de week van 11 tot en met 17 Februari de bon 315 van de derde nood- kaart vóór Donderdag 8 Februari worden ingeleverd, voorzover niet van de Cen trale Keuken of dieetkeuken gebruik zal worden gemaakt. Groente en fruit In de gemeenten in het westen des lands waar de zg. klantenbinding voor groente is ingevoerd, wordt voor de derde periode in plaats van een bon van de groentekaart een bon van de derde nood- kaart aangewezen voor het kopen van groente. Voor het tijdvak van 18 Febr. t.m. 3 Maart is de bon 314 van de derde noodkaart aangewezen. Het publiek dient deze bon vóór Donderdag 8 Febr. in te leveren bij den handelaar van wien het van 18 Febr. t.m. Maart groente en fruit wenst te kopen. Bij deelneming aan de Centrale keuken of de dieetkeuken dient men bij de kaartverkoop voor het tijdvak van 18 Febr. t.m. 3 Maart deze bon in zijn geheel bij de Centrale keuken of de dieetkeuken in te leveren. Nieuwe kaasbon 321 Van 18 Febr. t.m. 3 Maart zal bon 321 van de derde noodkaart in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht recht geven op het kopen van 100 gram kaas. Het publiek dient deze bonnen vóór Don derdag 8 Febr. bij den handelaar in te leveren. De aflevering van de kaas zal na de bevoorrading der detaillisten zonder nadere aankondiging geschieden in het tijdvak van 18 Febr. t.m. 3 Maart. Kindermeel enz. In de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht dient het publiek de bonnen B 352 van de derde noodkaart, welke voor de week van 11 t.m. 17 Febr. zullen worden aangewezen voor het kopen van 250 gram kindermeel, voedingssuiker of tarwebloem, vóór Woensdag 7 Febr. bij zijn leverancier in te leveren, desver- Iangd tegen ontvangstbewijs. Aflevering door handelaren zal zonder nadere aan kondiging geschieden. De gezamenlijke Haarlemse bakkers hebben besloten, niet meer met brood karren langs de huizen te gaan, zulks om brooddiefstal te voorkomen. Er zal nu alleen nog in de winkels worden verkocht. Brood, bestemd voor ziekenhuizen wordt onder politiebewaking vervoerd. H1LLEGOM BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes A., z. v. J. van Rooden en M. P. Dekker; Ronald W., 2. v. P. Kreeft en J. M. v. d. Berg; Hubertus H. J., z. v. P. C. Korte- kaas en A. G. Weiiers; Simon P., z. v. P. C. van Lierop en C. J. Thtlen; Wïlhelmina M.. d. v. L. P. v. d. Lans en M. van Rooden; Elisabeth W. H., d. v. H. J Warmerdam en M. J. van der Reep; Tom, z. v. C. M. Dol en G. Kreeft; Johannes H. P., z. v. J. v. d. Lans en J. C. Pijpers. Ondertrouwd; M. Vermeere en P. M. Speelman. Overleden: A. M. E. Lommerse, v.. 54 j.; J. Knipmeijer, wed. v. G. J. van Waveren, vr.. 69 j.; L. L. Strötbaum, m„ 3 w.; J. M. Rozendaal, wed. v. W. Monteban, vr.. 66 J.; A. M. ter Horst, wed. v. A v. Beaumont, vr., 89 j. UITREIKING VITAMINE-TABLET TEN. De maandelijkse uitreiking van Vitamine-D-tabletten zal geschieden op Woensdag 7 Februari van half drie tot vier uur in het Nutsgebouw aan de Van den Endelaan. ZAANDAM RIJWIELDIEVEN WAREN ACTIEF. De afgelopen week zijn de rijwieldie- ven zeer actief geweest. In eén week werden niet minder dan zestien fietsen gestolen. De Zaandamse recherche heeft echter enkele daders gearresteerd en een aantal van de gestolen karretjes achter haald. Ook werd een flinke voorraad on derdelen van reeds uit elkaar genomen rijwielen gevonden. BINNENLAND DEN HAAG, 3 Febr. Prof. dr. Johan Hulzlnga, voorzitter van. de afdeling Let terkunde van de Nederlandse Akademie van. Wetenschappen, is overleden. Johan Huizinga werd te Groningen ge boren op 7 December 1872. In 1905 werd hij benoemd tot hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Groningen. Tien jaar later ging prof. Huizinga naar de Leid- se universiteit om er de algemene geschie denis te doceren. Tot zijn voornaamste publicaties beho ren Mens en menigte In Amerika (1918), Herfsttij der Middeleeuwen (1919), Eras mus (1924), Tien studiën (1926), Amerika levend en denkend (1926). Leven en wer ken van Jan Veth (1927), Cultuurhistori sche verkenningen (1929), Nederlands gees tesmerk (1935) en In de schaduwen van morgen (1935). Prof. Huizinga was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, com mandeur in de Huisorde van Oranje en eredoctor van de universiteit van Oxford. AMSTERDAM, 5 Febr. Vandaag is hier ter stede bericht ontvangen, dat op 14 Januari in Duitsland, waar hij al ge ruime tijd werkzaam was, is overleden de schaakspeler A. J. van der Hoek, die zich vooral bekendheid verwierf door zijn wedstrijd om het kampioenschap van Ne derland tegen dr. Max Euwe in het na jaar van 1942 in Den Haag gespeeld. Van der Hoek verloor die wedstrijd toen met 8—2, maar algemeen werd erkend, dat een zeer veel belovend speler in hem school. Ondanks zijn jeugdige leeftijd had Van der Hoek reeds vele opmerke lijke successen geboekt en voor de toe komst mceht men nog zeer veel van dezen speler, die lid was van de schaakclub „Max Euwe", verwachten. De schaakwe reld lijdt door dit heengaan stellig een gevoelig verlies. Voor directe levering: prima X.-H. strogele sjalotten, door de NAKG. klasse A. Reuzenbl. Excelsior roniervlollerenzaad. elite ras. wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plan tuitjes Primeur, berieden 10 m.m doorsnee en grotere maten. Sedert de Inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur. inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J Heemskerk. Cz Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C v. Pijpen. Sassenheim Telefoon 7182. Parlevliet's Exporthandel Sandtlaan 22 RIJnsbur» Het gr«8 in 1 ttaar verdwijnt, waar Alndin verschijnt want Aladin hergeeft Uw haren hun oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs f 2.25 per flacon. HOOFDDÉPÖT ALAD1N - HAVENSTRAAT 183 - ROTTERDAM I VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Haarlemmerstraat 173, Leiden, telefoon JERHOUD I oon 21412 H

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2