AU BOM GOUT. Van aarden hol tot moderne kluis DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT PARLEVLIET'S producten TELEURSTELLING „WIENER HAUS" 10 STUKS VOOR 60 CENT H. P. H. KEEREWEER kinderfoto's Studio Koopman Sparen - deugd van alle eeuwen Extra keuringen voor Waffen-ff en Landstorm Brigade Nederland Keuringen voor het Deutsche Rote Kreuz Suikerbieten in het brood? Nederlanders naar de Sowjet- Unïe? Mevr. A. baronesse Röell overleden Brood wordt niet meer Bezorgd Socialistische ministers uit regering Pierlot? Vroegere Bulgaarse regenten ter dood veroordeeld Arabische staten bijeen? Officiëele Mededeelingen te Koffergrammofoons 250.- BELONING NED. HERV. BEGR. ASSOCIATIE „DE LAATSTE EER" Ons instituut leidt op voor: Examenopleiding H. G. L. v. d. Reijden voor alle seizoenen uitgesloten, wanneer U Uw oude scheermesjes laat slijpen in het BREESTRAAT 32 LEIDEN. Postzendingen boven 50 stuks portovrij retour. WINKEL6ALERIJ6ANGET0E8 LEIDEN BEGRAFENISSEN - CREMATIES TRANSPORTEN TELEF. 20861 Sedert 1871 - AALMARKT 16 De deugd van het sparen is van alle eeuwen. In overoude tijden verstond de mens reeds de zin van het sparen, het bewaren en vermeerderen van geld en goed voor kwade dagen. En was een gene ratie zo gelukkig, die niet te kennen, dan aanvaardde het nageslacht de vruchten der spaarzaamheid om zelf te trachten het bezit te vergroten. Ons volk heeft altijd de betekenis van het sparen begrepen. Het bewijs hiervoor vinden we mede in de vele zegswijzen in onze spregktaal, die op het sparen betrek king hebben Spaarpotten zijn steeds het hulpmiddel geweest voor hen. die spaarden. Zonder spaarpot was sparen een vaag begrip. Hoe wel de spaarpot van de grijze oudheid tot in het moderne heden vele gedaantever wisselingen heeft ondergaan, is het prin cipe van de spaarpot onaangetast gebleven. De bewoner van het stenen tiidperk, die weinig te sparen had, spaarde reeds. Hij verzamelde z'n geringe bezit aan steen, been en dierenhuid in een gat in de grond en bedekte dit met een zware kei. Ziehier de safe in de oertijd. De Egyptische pyramiden, waarin de schatkamers der pharao's waren gebouwd, Zijn in Zfkere zin de grootste spaarpotten der wereld, al zullen de oude bewoners van het Nijldal ze niet in de eerste plaats als zodanig hebben bedoeld. De Romeinen hadden grote kamers in de rotswanden gehouwen, waarin zij geldtrom- mels bewaarden. Een soldaat fungeerde als klulsbewaarder. De Turken maakten ge bruik van dierlijke safe-bewaarders, name lijk krokodillen, die de schatten, welke on der water werden bewaard, bewaakten. Trof men reeds in de oudste tijden spaarpotten in verscheidene vormen aan, ook de sloten ondergingen gedaanteverwis selingen. Zeer primitief was de sluiting van geldkisten door middel van een touw, waarin men allerlei knopen legde, die niet gemakkelijk te ontwarren waren. Een beter principe was dat van het stiftenslot, een voorloper van de moderne sloten. Het stiftenslot van een geldkist bestond uit drie delen, waarvan een de sleutel vormde, die de pennetjes, die in de beide andere stiften balkjes zaten, in elkaar liet grijpen. De oude geldkist Lange jaren is de met koper of ijzer be slagen geldkist in gebruik geweest. Men vond deze in de steden, op het platteland en op de schepen. Bij meer eenvoudige lieden gebruikte men de kous en later de blikken trommel, doch de oude geldkis ten vormden toch de aangewezen spaarpot. Grote instellingen, als nationale banken, gebruikten nog in de vorige eeuw kisten met ijzer beslagen. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de bank van Engeland haar bezit in geldkisten bewaarde. Door de eeuwen heen heeft men zich Wegens de zeer vele aanmeldingen vinden op het jj-Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5 Den Haag op Dinsdag 6 Februari des morgens van tien tot twaalf uur en in Rotterdam in het „Deutsches Haus" Westzeedijk op 7 Februari des mor gens van tien tot twaalf uur extra keurin gen plaats. Op 6 Februari van twee tot vijf uur vin den op het ff -Ersatzkommando Niederlande ln Den Haag, Korte Vijverberg 5, keurin gen plaats voor meisjes die zich melden willen voor het Deutsche Rote Kreuz. Dit zelfde geldt voor Rotterdam op Woensdag 7 Februari van twee tot vijf uur ln het „Deutsches Haus" op de Westzeedijk. echter moeten beveiligen tegen dieven in de samenleving, die altijd en met alle middelen, die hun ten dienste stonden, aanslagen op andermans bezit pleegden. En naarmate de techniek voortschreed, werd de strijd tussen spaarder en d.ef spannen der en wederzijds listiger. De geldkisten werden -ervangen door speciaal gebouwde kamers, die met ijzeren deuren werden afgesloten, doch waarvan de wanden al spoedig met pantserplaten moesten worden bedekt Weldra vond men schatkamers uit, die aan vuur en natuur rampen weerstand kunnen bieden, de on aantastbare kluis. Wanden van staalplaten, die bekleed zijn met beton en sloten met lettercombinaties, waarvoor meer dan éën sleutel nodig is, volgden. Kluizen met alarmsystemen en deuren, die alleen open kunnen, wanneer de klok een bepaald Uur aanwijst. Men kent reeds kluizen, die van een groot waterreservoir voorzien zijn. Poogt een onbevoegde de deur te openen, dan stroomt het water over hem heen en loopt hij kans te verdrinken. Van de aarden bewaarplaats ln het ste nen tijdperk heeft de spaarpot zich ont wikkeld tot de kluis van hypermoderne makelij. Voor de modernste schatkamers zijn staalplaten gebruikt, die 65.000 kg. per stuk wegen en 46 c.m. dik zijn. De betonwand heeft een dikte van bijna vier meter. De grote, ronde deuren wegen elk 25.000 kg. Dit zijn de spaarpotten ln net groot. Die ln het klein zijn niet minder producten van de twintigste eeuw. Spaarvarkentjes, busjes, doosjes, sierlijk bewerkt, kunstig van vorm, zijn de spaarpotten, die onze jeugd bezit en aanmerkelijk verschillen, van die, waarin onze grootouders in hun jeugdjaren het dubbeltje van oom en tante lieten glijden. DEN HAAG, 30 Jan. Er zijn korte tijd geleden in de pers verschillende be schouwingen verschenen over de verwer king van suikerbieten in het brood, waar door het mogelijk zou zijn het rantsoen te verhogen. Naar aanleiding daarvan heeft het A.N.P. zich tot bevoegde autori teiten op het gebied der voedselvoorzie ning gewend. Men wees op enkele der moeilijkheden. Er zijn in de onmiddel lijke omtrek der steden geen voldoende Voorraden suikerbieten. Er is bijna geen vervoer. Ook de verwerking der suiker bieten in grote hoeveelheid is verre van eenvoudig. Rauw verwerken in het brood is geen groot succes gebleken. Wil men de biete neerst koken, dan kost dat veel kolen, waaraan gebrek is. Ook staan b.v. in Den Haag nog-niet voldoende machi nes ter beschikking. Het mengen van suikerbietenpulp door het meel zou nog extra toezicht op de bakkerij vereisen, want de voedingswaarde van de pulp ligt beneden die van een gelijke hoeveelheid broodgraan. Bovengenoemde .moeilijkheden zijn in elk geval voor het ogenblik beslissend, zo dat men vooralsnog geen rantsoenverho ging kan verwachten door het verwerken van suikerbieten in het brood. Hoezeer men dit in verantwoordelijke kringen ook betreurt, het is beter, dat men dit feit kent, dan dat men ongegronde verwach tingen koestert. DEN HAAG, 1 Febr. -Radio Oranje heeft dezer dagen de Nederlandse arbeiders, die zich in Duitsland bevinden, opgeroepen, zich naar het Oosten te begeven en zich daar ter beschikking te stellen van de Sow- Jetrussische autoriteiten. HAARLEM Te Den Haag is in de ouderdom van 69 jaar overleden mevrouw A. baronesse Röell-baronesse De Vos van Steenwijk. Mevrouw Röell, die 31 Augustus 1875 te Zwolle geboren is, toonde tijdens haar verblijf van Januari 1914, toen haar echt genoot het ambt van commissaris der provincie aanvaardde, tot 1940 in Haar lem steeds veel belangstelling voor het geen zich in deze gemeente op verschil lend gebied voordeed, vooral op dat van ontwikkeling en kunst. Vaak trad zij op als beschermvrouwe of ere-voorzitster van comité's of organisaties met een liefda dig doel. In verband met de bijzondere omstan digheden hebben de Haarlemse bakkerijen besloten het brood niet meer bij de klan ten aan huis te bezorgen. Niet aile bak kerijen beschikken echter over eigen zaken en daarom hebben deze bakkers zich tot een aantal winkeliers gewend, die medewerking verlenen bij de verkoop. BUITENLAND STOCKHOLM, 1 Febr. Het bestuur der Belgische socialistische partij heeft besloten tot terugtrekking der socialisti sche leden uit het kabinet, zo meldt Reuter uit Brussel. Veertien leden van het bestuur stemden voor deze maatregel, twee brachten een blanco stém uit. Het be stuur heeft de socialistische ministers uit genodigd minister-president Pierlot hun ontslag aan te bieden. WENEN, 1 Febr. In het proces voor het Volksgerechtshof te Sofia zijn de von nissen geveld. De vroegere drie regenten prins Cyrill, prof. Filoff en generaal Mi- choff werden ter dood veroordeeld. Even eens zijn doodvonnissen uitgesproken tegen 22 vroegere ministers, o.m. de vroegere premiers Bosjilof en Bagrianoff. Twee ministers werden tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. GENEVE, 1 Febr. Volgens Reuter zal de Egyptische regering de Arabische staten uitnodigen tot een voor medio Februari voorgenomen samenkomst, waarin men zich zal bezighouden met de plannen voor een liga der Arabische unie. In Cairo verwacht men, dat het bezoek van koning Faroek bij koning Ibn Saoed de moeilijkheden heeft weggenomen. Behalve de vertegenwoordigers van Saoedie, Arabië, Yemen. Libanon, Syrië en Irak zouden ook de Arabieren uit Palestina als waarnemers hieraan deel nemen. De uitgeweken Poolse regering te Lon den heeft bekendgemaakt, zo meldt de Britse berichtendienst, dat zij de diploma tieke betrekkingen met de „Tsjecho-Slo- waakse regering", die de voorlopige Poolse regering te Loeblln heeft erkend, heeft ver broken. GARANTIEPRIJZEN GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. Voor pootaardappelen, geteeld op klei grond en goedgekeurd in de klassen aa en a, zullen de bekendgemaakte maximum telersprijzen worden gegarandeerd, d.w.z. dat, indien het niet mogelijk is deze poot- aardappelen op de toegestane wijze voor pootdoelelnden af te zetten t.z.t. aflevering aan de V.B.N.A. kan plaats vinden tegen de vastgestelde maximum telersprijzen, even tueel verminderd met de gemiddelde sor teer- en plombeerkosten. mm BEVOORRADING GROSSIERS MET GRUTTERSWAREN. Het bedrijfschap voor granen, zaden ei peulvruchten maakt bekend dat de gros1 siers zich kunnen bevoorraden met grut terswaren. b estemd voor aflevering o; noodrantsoenbonnen, door zich met de vat detaillisten ontvangen toewijzingen t: wenden tot het Aan- en Verkoopbureau vac Akkerbouw»w»ducten. Voor Amsterdam;, AVA, Prinsengracht 858; voor N oord-Hol! land benoorden het IJ; p.a. fa C Keg] Zaandam; voor Haarlem; p.a. Coöp. Dj Volharding. Haarlem; voor het Gooi: p.i, fa. J. F. Pastoors, Herenstraat 27, Hilver| sum; voor Lelden: p.a. G. H. Dekking, Wit tesingel 88, Lelden; voor Den Haag: AVA: Bezuidenhout 15; voor Delft: p.a. J. Bo gaard, Verwersdijk 65; voor Ritterdam:| AVA, Beurs. Kamer 211. HANDELSMARGES POOTAARDAPPELEN| Bij het verhandelen van pootgoed van den oogst 1944 mogent en hoogste de na-I volgende handelsmarges worden berekend; bij levering aan verbruikers van hoeveel heden van: 10.000 kg. en meer 1.90; per 100 kg.; 1.000 kg. tot 10.000 kg. ƒ2.10 peri 100 kg.; 250 kg. tot 1.000 kg. 2.60 per 10 kg.; 50 kg. tot 250 kg. ƒ3.10 per lOOj kg., minder dan 50 kg. 4.50 per 100 kg. Deze marges mogen ten hoogste liggen tus- f schen den werkelijk betaalden telersprijs en den prijs, welken de uiteindelijke ver bruiker betaalt, ongeacht het aantal han delaren, commissionnairs en andere tus- schenpersonen, dat bij het verhandelen is betrokken. Zijm ogen worden berekend over de noeveelheia, welke aan een teler verbruiker per soort wordt afgeleverd, on geacht of ln de hoeveelheid van een en de zelfde soort meer maten of klassen voor komen. In gevallen, waarbij door den teler- verbruiker een soort wordt besteld doch meer soorten worden afgeleverd, dient de totale aflevering als een geheel te worden beschouwd en de handelsmarges dienover eenkomstig te worden berekend. De totale marge, welke berekend mag worden bij onderlingen verkoop door haldelaren, be draagt ten hoogste 1 per ICO kg. onge acht de verkochte hoeveelheid en het aan tal ingeschakelde handelaren Indien dus b.v. een verkoop plaats vindt door een eer sten handelaar aan een detaillist via twee tusschenhandelaren, is voor de eerste drie handelaren tezamen ook slechts de marge van 1 per 100 kg. beschikbaar Genoemde marges gelden lncl. omzet belasting, doch excl. zakken en werkelijke kosten van in komende en uitgaande vracht Zoolang niet anders lsb epaald, geldt dezelfde zakken- regeling als vorig jaar. Voor inkomende vracht mag een gemiddelde worden geno men hetwelk kan worden berekend uit den totaalomzet en het totaal van de inkomen de vrachten voor pootgoed van den oogst 1943. De maximumprovisie, welke aan een commissionair, bij aankoop van een teler* aan denh andelaar mag berekenen, is vast gesteld op 0.25 per 100 kg en is bij bovenstaande marges inbegrepen. Indien bij den verkoop aan teler-verbruikers, agen ten of depothouders, worden t-esc'iakeid, mag, voor hoeveelheden van 50 kg. of meer een provisie van hoogstens 1 per 100 kg. worden toegekend terwijl voor hoeveelheden beneden 60 kg. de provisie ten hoogste 10 pet. van het verkoopbedrag mag bedragen tot een maximum van 50 cent. Ook deze vergoeding is bij de hiervoorgenoemde han delsmarges inbegrepen. Bij verkoop van pootgoed door een teler rechtstreeks aan een teler-verbruiker mag door den teler- verkooper ten hoogste de telersprijs in rekening worden gebracht vermeerderd met een bedrag van f 1.50 per 100 kg. als marge voord en teler-verkooper. Het toe passen van koppelverkoop t.a.v. pootgoed van verschillende rassen is ten strengste verboden. Gevraagd prima series klassieke platen, series dans- en popu laire platen. H. G. VAN LU1JKEN, Breestraat 97, Leiden. Het speciaal adres voor goede is steeds: Hooigracht 96, Leiden. inl. die leiden tot opsporing v. ond.st. crème dames mantel, lichtgr. d.-schoenen, zw. nieuwe 1. herensch., m. 42, nieuwe smoking, donkergeruite windjack, dikke voor-oorl. stof met ritssl., 2 pers. filetkanten- bedsprei, lichtgroen gew. deken, 2 pers. wollen deken, wit m. rode fig„ crème handgebr. kabel slipover en dito sportkousen, flan. pyama's jaeger en lichtblauw woll. h.-onderg., nieuwe lederen handkoffer enz. enz., afk. v. d. inbraak 7 Jan., Zoeterw. Singel 106. Dir. P. J. v. d. LINDEN, Heemskerkstraat 69, Telefoon 25228 Leiden. Begr. vanaf 95 tot en met 185 en hoger. Boven genoemde Associatie maakt bekend dat hij geen bij kantoren heeft, dus bij sterfgevallen alleen melden aan bovengenoemd adres of tel. te bereiken 25228. Voor leden en niet-leden. Middenstandsdiploma, Praktijkdiploma. Boekhouden, Staatspractijkdiplonia, Akten Boekhouden M.O., A en B, Moderne Talen (Conversatie en Practijkdiploma). Volgt onze schr. cursus Engels, volgens geheel nieuwe methode. Vraagt inlichtingen omtrent de studie Uwer keuze. VERTROUW UW OPLEIDING TOE AAN EEN ERVAREN INSTITUUT Studeer daarom bij: RIJN- EN SCHIEKADE 91 LEIDEN Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Reuzenbl. Excelsior zomerriolleraszaad, elite ras. wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantultjes Primeur, beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten. Sedert de inundatie ln Zeeland de meest lonende uien- cultuur. gSSP" Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk, Cz„ Kanaalstraat 39, Rijnsburg In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C. v. Pijpen. Sassenhelm. Telefoon 7182. Parlevllet's Exportbandel Sandtlaan 23 Rijnsburg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2