Met den jachtschut door het winterse bos Voortdurende activiteit aan alle fronten te verwachten Buizerds en bonte kraaien PARLEVLIET'S producten Duitse terugtocht uit Griekenland was moeilijk, maar succesvol DE HOOISCIST IS UW SPAARPOT Churchill: nimmer onderhandelingen Motie van vertrouwen voor Churchill Inboedels geheel in beslaggenomen Straf voor clandestien stroomverbruik Prijsbeheersing verkocht sintels KOOK MET WEINIG WATER Bewaker werd neergeslagen Aanmelding voor de kindervoeding SCHEERMESJES voor alle seizoenen BERN, 18 Jan. Churchill heeft hedenmiddag, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis o.a, verklaard: Den Engelsen is de harde taak ten deel gevallen, de leidende rol te spelen in het, gebied van de Middellandse Zee. In Italië overtroffen de Britse, of onder Britse controle staande divi sies onder veldmaarschalk Alexander drievoudig de sterkte van de troepen der Ver. Staten. In de slag langs het gehele Italiaanse front en achter het front op het zwaar beproefde schier eiland bestaan vele economische en politieke moeilijkheden. Wij hebben geen politieke combinatie in Europa of elders, waarvoor wij Italië als part ner nodig hebben. Wij hebben Italië niet meer nodig dan wij Spanje nodig hebben, omdat wij geen voornemens hebben, die de ondersteuning ener zo danige mogendheid vereisen. Wij zul len er voor zorgen, dat het volk de mogelijkheid heeft, over zijn lot te beslissen, zonder dat het van enigerlei zijde geterroriseerd wordt. Dit is onze politiek ten aanzien van Italië, Joege- slavië en Griekenland. Sprekende over zijn „nauwe vriend schap met Tito" zelde Churchill: „Ik hoop oprecht, dat hij de redder en eenmaker van zijn land zal blijken te zijn. Te Moscou hebben Eden en ik een accoord met Stalin bereikt, om een gemeenschappelijke politiek in dit gebied door permanent contact tot stand te brengen." In het verdere ver loop van zijn Lagerhuisverklaring zei-' de Churchill: „Ik wissel persoonlijk telegrammen met Stalin over de moei lijkheden, die ontstaan over de vraag, wat het beste gedaan kan worden. Wij houden president Roosevelt perma nent op de hoogte. Wij geloven, dat de overeenkomsten tussen Tito en Sjoebasjltsj het beste voor de directe toekomst van Joegoslavië vormen. Een beslissing in deze aangelegenheid moet binnen enkele dagen bereikt worden al of niet met Instemming van koning Peter." Na de middagpauze sprak Churchill over de toestand aan de fronten. In de verschrikkelijke slag aan het wes telijke front hebben de Amerikaanse troepen vrijwel de gehele last van ge vechten en verliezen gedragen. Slechts een enkel Brits legercorps is hier in de strijd geweest. Alle overige 30 of meer divisies waren Amerikaanse. Te gen één Engelsman hadden de Ameri-- "kanen 60 tot 80 man verloren. Dit was, aldus Churchill, de grootste Amerikaanse slag van deze oorlog. Zeker is, dat het gehele oostelijke en westelijke front en het lange front in Italië van nu af voortdurend in vlam zullen staan. Churchill vervolgde: „Tegelijk met de slag in de Ardennen leveren de Amerikanen een andere, biina even grote slag op de Philippijnen. Wij moeten bewondering hebben voor de militaire kracht der Verenigcje Staten die nu uit hun vreedzaam, vrij en com fortabel leven ontwaakt ziin om de grootste militaire mogendheid der we reld te worden." De premier verklaarde voorts: ik ben er van overtuigd, dat niets ons aanleiding mag zijn, het beginsel der onvoorwaardelijke overgave op te ge ven om onderhandelingen van enige soort met Duitsland of Japan aan te knopen. Churchill zeide grote verwachtingen te koesteren van de aanstaande bijeen komst van Roosevelt en Stalin, waar heen Roosevelt, zoals hij openlijk be kend gemaakt heeft, in de meest nabije toekomst zal vertrekken. Eden en hij, Churchill, zullen met hun mili taire en technische raadgevers daarbij aanwezig zijn. STOCKHOLM, 19 Jan. In het La gerhuis is vandaag, naar Reuter meldt, aan het einde van de debatten over Griekenland, met 340 tegen 7 stemmen het vertrouwen in de regering uitge sproken. UTRECHTS NIEUWS Ondanks herhaalde dringende waarschuwingen blijken er nog steeds personen te zijn, die op on rechtmatige wijze stroom verbrui ken. Het is echter zo dikwijls bekend gemaakt en de bepalingen spreken zo duidelijke taal, dat ieder geacht kan worden ervan op de hoogte te zijn, dat stroomverbruik zonder bij zondere vergunning verboden is. Ook dan wanneer de woning of het bedrijf nog toegevoerd krijgt. Derhalve ligt het voor de hand, dat wanneer tijdens de zeer strenge contröle, die wordt toegepast, over tredingen worden geconstateerd geen consideratie wordt betracht, maar integendeel, gelet op de dringende noodzaak van stroom besparing, dras tische straffen worden opgelegd. Een aantal inwoners uit de stad Utrecht en provincie hebben dit reeds onder vonden. Bij deze lieden, die stroom afnamen, werden, zoals aangekon digd, de inboedels gedeeltelijk of in ernstige gevallen geheel in beslag genomen. In enige gevallen werd bovendien een hoge geldboete opge legd. AMSTERDAMS NIEUWS Aan de Duivendrechtsekade, in de buurt van de Zuidergasfabriek, was de laatste maanden een zeer bloeiend bedrijf ontstaan. Enige mannen had den daar nl., ergens op een open stukje terrein, een zeer grote kolen- zeef geplaatst en sjouwden daar voortdurend handkarren vol sintels heen, afval van de gasfabriek, dat daar in de buurt bij hele bergen tegelijk te vinden is. Deze sintels werden gezeefd en aan den gaanden en komenden man als brandstof ver kocht. Een goed zaakje! In November kóstte zoiets twintig gulden per mud, dat bijna twintig gulden verdienste was: inkoop nul, onkosten alleen huur handkar en slijtage zeef. Maar naarmate de barometer daalde, steeg de prijs. Het werd dertig, vijfender tig, veertig gulden het mud. Bij mud den tegelijk werd de zaak wegge sleept, de vennoten van de onderne ming rookten de hele dag clandestie ne Consi en vonden het leven zo gek nog niet. Vrijdag zag het er weer zwart van de mensen die voor vier tienjtes dit afval, dat overigens, mits met beleid gestookt, wel branden wil, begeerden. Toen de verkoop op zijn hoogtepunt was, verschenen er echter enige amb tenaren van de Prijsbeheersing die de verkoop overnamen vooreen kwartje per mud. Meer was dit afval niet waard! Tientallen mensen zijn daar voor een kwartje aan iets brandbaars ge holpen. En met de dikke verdiensten zal het daar nu wel uit zijn. JUBILEA. Op 23 Januari zijn de heren P. L. A. Zijlstra, hoofdcom mies, en P. J. Leiderits, schrijver tweede klasse, veertig jaren aan de Rijksverzekeringsbank verbonden. Op 25 Januari is de heer M. Neyhof, op zichter, aldaar een kwart eeuw in dienst. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUH- RER, 19 Jan. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Half Januari zijn de achterhoeden van de uit Zuld- Grlekenland teruggenomen Duitse for maties het Drlnabruggenhoofd gepas seerd en hebben aldus contact gekre gen met onze in Zuidoost-Kroatlë staande hoofdstrijdkrachten. Daar mede is na een zeer moeilijke mars van vier en een halve maand, die na het verlaten van Griekenland voort durend met gevechten gepaard ging, in een onherbergzaam en nauwelijks voor het verkeer toegankelijk bergland, een bijna hopeloos schijnende distancië- ringsbeweging zonder noemenswaardige verliezen afgesloten. Onder de zekere leiding van den generaal-veldmaar- schalk Freiherr von Weichs en van den generaloberst Leohr hebben troepen van alle waoens van het leger en van de Waffen-// In voorbeeldige strijdge meenschap met formaties van de lucht macht en van de marine eerst bij tro pische hitte en vervolgens in de sneeuwstormen der Kroatische bergen de bijzondere moeilijkheden van deze berg- en bendenoorlog overwonnen en alle tegen de flanken en rug van hun bewegingen gerichte vijandelijke aan vallen met succes afgeslagen. De poging van drie Bulgaarse iRgers, sterke bendengroepen en verscheidene bolsjewistische divisies om de Duitse colonnes voor te komen en te vernie tigen, is mislukt. Herhaaldelijk hebben afgesneden gevechtsgroepen de vijan delijke omsingelingsring verbroken en zich al strijdend een weg gebaand naar de hoofdstrijdkrachten. Bijzonder moeilijke taken moesten de pioniers tot oplossing brengen, in rusteloze ar beid en vaak onder het vijandelijke vuur hebben zij- wegen, bruggen en spoorlijnen hersteld en door versper ringen van allerlei aard de achtervol ging van den vijand opgehouden. Ook de prestaties der ravitailleringstroepen van het leger en van de transporteska ders der luchtmacht waren buitenge woon. Sedert het begin van de dlstan- ciërlngsbewegingen verloor de vijand minstens 20.000 doden, meer dan 7000 gevangenen, waaronder 5500 Bulgaren, 450 stukken geschut van allerlei aard en grote hoeveelheden lichte en zware wapens vielen in onze handen. Babyvoedsel uit Centrale Keuken Zondag (morgen) van 9.30 tot 15 uur kunnen knlpkaarten wroden afgehaald voor babyvoedsel uit de Centrale Keu kens aan de volgende lokalen: 2e Schin kelstraat 30: nso. 1, 2, 17, 18, 20, 23 en 24; Lumeystraat 4749: 3, 4, 5, 6, 7 en 8; le Nassaustraat 5: 9, 10, 11, 12, 13 en 14; le Jac. v. Campenstraat 59: 21, 22 en 25; Pieter Aertzstraat 106: 26, 27, 28 en 29; Burgerweeshuis, Kalverstraat: 15, 16, 19, 30, 31, 32 en 33; 2e Ooster parkstraat 22736, 37 en 40; Soembar wastraat 77: 35, 38, 39, 41 en 42; Alde- baranplein 4: 44; Ribesstraat 13: 45 en 46; Waddendijk 2: 47; Huismans hof 11: 43. Met ingang van 22 Januari zal dit voedsel ter beschikking wroden gesteld van kinderen, geboren na 31 December 1943. Per dag zal 4 liter worden ver strekt in flesjes van i en 4 liter. De voeding is samengesteld uit gestan daardiseerde melk en kindermeel. Per liter melk is 24 gram kindermeel ver werkt. Het gebruik dient te worden geregeld in overleg met den huisarts. Het voedsel dient vóór het gebruik te worden opgewarmd. Tijdens de uit gifte van knipkaarten voor deze soort voeding zal een gebruiksaanwijzing worden uitgereikt. De uitgifte van het babyvoedsel zal geschieden in de volgende uitgifte lokalen: Fl. Versterstraat 10, Beste vaerstraat 42, Zaandijkstraat 13, Ruysdaelstraat 10, Hygiëaplein 810, 2e v. d. Helststraat, Vechtstraat 88, Passeerdersgracht 25, Rechtboomsloot 57, F. Slmonszstraat 45, Polderweg 8, Zeeburgerdijk 112, Copernicusstraat 3840, Huismanshof 11, Zonnehuis (tuindorp Oostzaan), Laanweg 81 en Hoeksewaardweg 38. Voor een periode van veertien dagen moeten worden ingeleverd: zes rant soenen gestandaardiseerde melk, als mede bon 350 B voor kindermeel. De prijs van een kaart, veertien da gen geldig, is 2.80. ZAANDAM Dezer dagen werd ingebroken in een bakkerij in de Oostzijde. De die ven werden blijkbaar gestoord, al thans er werd weinig meegenomen. Men verwachtte echter, dat zij terug zouden komen, teneinde een en an der beter over te doen en daarom sliepen de eigenaars om beurten in de bakkerij. Inderdaad verschaften de dieven zich op een nacht weder om toegang tot het perceel. De eige naar maakte alarm en ging op de in brekers toe. Hij moest zijn overmoed evenwel duur betalen. De heren be werkten den man met een voorwerp zodanig, dat hij-met vrij ernstige hoofdwonden naar het,, ziekenhuis moest worden overgebracht. De die ven kozen hierna het hazenpad. INBREKERS WERDEN GE STOORD. Dezer dagen trachtten inbrekens zich toegang te verschaffen tot een kruidenierswinkel in de Oost zijde. Zij verbraken hiertoe een raam aan de Zaanzijde, doch werden blijkbaar gestoord, althans er wordt niets vermist. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margriet A., d. v. J. Boon en P. Sluis; Peternella A. M., d. v. K. Post en A. M. Langenberg; Guda, d. v. C. Kabel en G. Kok; Aloijsius G. M„ z. v. A. M. z. v. A, M. v. Raaii en L. Kitz; Willy, d. v. C. Lubbes en T. Kluft; Paulus F., z. v. F. Engel en T. C. L. Schoots. Ondertrouwd: E. G. M. Boussen en F. Onrust. Overleden: J. IJskes, 89 j., ongeh.; A. A. v. d. Dungen. 35 J.. ongeh.; J. J. Splunter, 13 j. De belangstelling voor de maaltij den voor kinderen groeit gestadig. Ondervoede kinderen, die aan deze maaltijden willen deelnemen, in de leeftijd van 6 tot 15 jaar, kunnen thans worden opgegeven bij de kas siers van de Centrale Keuken, waar na onderzocht zal worden of de kin deren op medische gronden voor de maaltijden in aanmerking komen. Ook aan de school voor achter lijke kinderen aan het Kalf worden thans maaltijden verstrekt. KOOG-ZAANDIJK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joukje, d. v. A. v. d. Meer en H. Gaastra; Guda W„ d. v. M. Boelens en M. Reek; Annalize, d. v. T. Bak ker en A. Vriendtjes. Getrouwd: J. Woudt en G. Voorn. Overleden: M. W. Tatje, 8 d„ z. v. G. Tatje en J. de Gooijer; M. A. Huljs- man, 1 j„ d. v. J. Hullsenan en A. M. Hooijschuur; M. de Jong, 78 J., echtg. v. J. Vet. ZEIST WAT DE POLITIE MELDDE. Er werden in de afgelopen dagen zes fietsen gestolen en wel uit een kel der aan de Wethlaan, voor een café aan de Hogeweg, uit de Rode Kruis post aan het Zusterplein, achter een schuur aan de Korte Bergweg te Huis ter Heide en van de Steinlaan voor een winkel. Aan de Woudenbergse weg te Aus- terlitz werd een melkgeit uit een schuur gestolen. Uit een schuur aan de Tiendweg verdwenen een zeug en vier konijnen. Drie varkens werden in een schuur op de hoek van de Panweg en Amers- foortse weg geslacht en gestolen. Uit een niet afgesloten hok aan de Bergweg, hebben nachtelijke bezoe kers drie kippen gestolen. Aan de 2e Knitzingerlaan werden uit twee hokken een tweetal konijnen ontvreemd. Ook aan het Broederplein verdween een langoor. Uit een melkhuis aan de Koppel- weg werd een melkbus met 35 liter melk gestolen. Te Austerlitz werd aan de Grem- serweg uit een korenschelf van een aantal garven rogge de koppen afge sneden. De hoeveelheid rogge bedroeg ongeveer 1000 kilo. Op het distributiekantoor werd een portefeuille met ƒ350.ontvreemd. DRIEBERGEN-RIJSENBURG. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes G., z. v. J. L. Pouw en G. Knoop: Hermanus G„ z. v. P. A. Klein en H. J. Janssen; Hendrika P., d. v. P. Rothuizen en H. W. Rozen- boom; Catharina M„ d. v. A. F. Voorn en A. M. Schippers; Berend, z. v. B. Meijenen en W. Melchert, won. te Wageningen; Albertus C. M., z. v. J. v. Doorn en G. v. Mourik; Gijsber- tha, d. v. D. Verbeek en M. v. Rhee- nen. Ondertrouwd: T. v. Daatselaar en J. C. J. Bos; O. A. Spek en M. M. Dui venvoorde. Gehuwd: J. v. Soest en A. v. 't Veld. Overleden: Johannes Cornells Hum- me, 75 J., echt. v. J. M. M. Ammer- laan; Johanna Gerda, 3 J„ d. v. F. J. Blijenberg en W. Hoogeweg; Cornelia Schiedam, 73 j., wed. v. J. C. Riet kerk; Willem JHendricus Meirink, 79 J., wed. v. M. van der Grift. De wind is in één middag geruimd tot een schrale, droge Noordoos terbries ondier een effen grijze lucht. En in het bos wordt meteen het leven anders. De zanglijster die de laatste drie ochtenden zijn helle signalen liet horen en een poging waagde om zich zijn liedje te herinneren, heeft zijn hoge zitplaats in de oude pijn boom voor het jagerhuis er aange geven en scharrelt tussen de dorre bladeren rond. Nu gaan wij er met den jachtschut, den opziener, op uit. Kraaien zijn langslapers, maar toch tornen er al een paar tegen de noord ooster op, als we het eerste stuk hei oversteken, 't Zijn bonte kraaien, win- tergasten dus, de scherpzinnige, zwart grijs gerokte marodeurs, die je in Oc tober hartelijk welkom heet als de herfst goed Invalt. En die je omge keerd aan het eind van de winter, of liever midden April wanneer de kief- ten hun legsel al hebben, in het voor uitzicht van de Meimaand zonder veel verdriet weer ziet verdwijnen. In de stuiving staan de wacholders onder de vlagen van de wind naar één kant iVbogen, somber en grauw onder het weifelend licht van de wintermor gen. Het lijkt of de „bontjes" er ge noegen in scheppen om in de luwte van die „wakels", zoals de jachtschut de wacholders of jeneverbessen noemt, naar voren te roeien op hun trage vlerken, om dan met een laatste op- zwaai in de top te belanden. Vandaar speuren ze links en rechts, over het golvende terrein met zijn dorre hei struiken. We zoeken dekking achter een bij zonder breed uitgegroeide jeneverbes en laten dan als op een afgesproken teken de kijkers het gebied afspeuren, dat voor de bontjes zo'n aantrekkings kracht schijnt te hebben. De jachtschut, nog tienmaal beter speurder dan de beste natuurvriend, heeft als bij Ingeving zijn kijker op het juiste punt gericht en een ogen blik later heb ik dan ook in het vizier waar ik al zo half en half op rekende. Op een scheefgegroeide niet meer dan manshoge vliegden zit de zware, je zou haast zeggen lompe gestalte van een buizerd. Soms kun je de borstveren, nog al licht met donkere lengte-strepen, zien opwaaien in de wind. De klauwen grijpen om het schllverig dennenhout, de korte staart waarop in het gebroken licht nauwe lijks de tekening met dwarsbanden te ontdekken valt, waaiert soms even uit. De vervaarlijke haakbek is echter goed te onderscheiden. Overigens Imponeert die ons naar het schijnt meer dan de bonte kraaien, die de een na de ander de vliegden netjes er omheen gaan bevolken en soms gewaagd dicht, zou je zo zeggen, langs den grauwen rover heen vliegen. Ze weten wat ze wagen kunnen: net dag in dag uit meezwerven met die stoere sinjeur, met geen ander doel dan hem zo mogelijk een behoorlijk deel van zijn bult afhandig te maken, heeft ze ten volle met zijn gewoonten vertrouwd gemaakt. Ze schijnen dan ook maar voor de vorm op te vliegen als de brede, ronde vlerken van Buteo Buteo zich plotseling uitspreiden en de kloeke vogel kennelijk geïrriteerd zijn zitplaats verlaat. Daarmee is voor ons het schouwspel afgelopen, de kijkers worden weer om gehangen en we stevenen de stevige noordooster in de rug op de donker groene dennenzoom af, die de horizont markeert. Machinaal vakkundig slijpen 10 stuks 0.60. Mach. Nat- slijperij „RENA". Depot Klok- steeg 10. Postadres uitslui tend „RENA", Rapenburg 85, Leiden. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Reuzenbl. Excelsior zomerviolierenzaad, elite ras. wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plan tuitjes Primeur, beneden 10 m.m doorsnee en grotere maten Sedert de inundatie in Zeeland de meest lonende uien- cultuur. HES?" Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne door dhr. J. Heemskerk. Cz. Kanaalstraat 39, Rijnsburg In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C v. Pijpen Sassenheim. Telefoon 7182. Parlevllet's Exporthandel Sandtlaan 22 Rijnsburg

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2