Wolvenjachten in het Sticht AU B0MG0UT. Om de militaire en geestelijke zege Crote slag ten z.o. van Bastogne AN6STVRIJ EN GOED SPREKEN INSTITUUT „REDEVO" PARLEVLIET'S producten Artikel van Göbbels KOOK MET WEINIG WATER Radiodistributie weer in werking^ Nog geen rantsoenverhoging levensmiddelen Suikerbieten op bon 301 Handelar beroofd Dames-wintermantel Verloren Winter-Lathyrus TH. A. HIJDRA REPAREREN en VULCANISEREN in 't openbaar ÏÏftotrniL WINKELGALERIJiANGETJE 8 LEIDEN voor hlte seizoenen STUDEERT SCHRIFTELIJK ENGELS' volgens onze nieuwe methode Inst. „HomersAdmin. Vliet Z.Z. 53, Rijnsburg BERLIJN, 12 Jan. Het natio- naal-socialistische Duitsland zal niet alleen de militaire, maar ook de geestelijke overwinnaar zijn in de huidige volkenworsteling. Tot deze conclusie komt rijksminister dr. Göb bels in zijn artikel van deze week in „Das Reich". Onder het opschrift: .De Idee als fundament der oorlogvoering" schrijft hij o.a.Meer dan aan de meeste vorige oorlogen liggen aan deze oorlog politieke denkbeelden, opvattingen en begrippen ten grondslag. En hoezeer zij soms ook worden overschaduwd door zijn militaire gebeurtenissen, zij handhaven toch steeds en zonder af dwalen hun dynamische kracht. Onze eigen oorlogvoerende kant kan voor zich l^et voordeel boeken een volkomen eenheid te hebben in ziin doelstelling en daarom nauwelijks meningsverschil len aan de dag te leggen, ja in het geheel niet te bezitten. Dat is'in het obrlogskamp van den vijand geenszins het geval. Dit blijkt uit vele politlek-milltalre gebeurtenissen in het vijandelijke kamp, die anders in het geheel niet te verklaren zouden ziin. Men mag deze tegenstellingen natuurlijk -niet overschatten, aangezien de wil tot ver woesting van Duitsland en tot vernie tiging van ons volk bii onze vijanden zo overheersend is, dat hi1 alle andere doelstellingen volkomen overschaduwt. Maar voorhanden zijn deze tegenstel lingen. Niemand zal geloven, dat bilv. de politieke gebeurtenissen In de door den vijand bezette westelijke gebieden of in de door de bolsjewieken verover de landen van het zuidoosten geen ontwikkelingsmogelijkheden meer zou den hebben. Zij zijn slechts tijdelijk gestuit, maar uitstel betékent hier geen afstel. De botsing in deze landen tussen de revolutionnalre en de con servatieve krachten heeft nog tot geen beslissing geleid. Maar deze beslissing heeft zijn vervaltermijn en zal der halve steeds w%er nagestreefd en ten slotte ook gevonden worden. Niets is naïever dan wanneer de Anglo-Amerlkaanse oorlogvoering ge looft, dat zij deze beslissing met wapengeweld zou kunnen verhinderen. Zoveel wapenen zijn er op de gehele wereld niet, dat zij een werelddeel er van zouden kunnen afhouden zich op eeh of andere wijze een uitweg te zoe ken uit het dilemma van de oorlog. Dat achter al deze activiteit het bols jewisme als drijvende factor staat, maakt de toestand nog slechts gecom pliceerder. De komende vrede zal in de- landen, welker volken geen duidelijke politieke wereldopvatting bezitten en daarom in deze reusachtige worstelingen het geheel geen zin meer kunnen Zien, een ware aardverschuiving met zich medebrengen van de politieke menings- en wilsvorming. Het tijdperk der plu tocratie is definitief voorbil, ook in de staten, die- volgeris haar klassieke model zijn opgebouwd en worden ge regeerd. De trek naar de socialistische gemeenschap binnen de volken gaat door de gehele wereld. Hij zal na <je oorlog met oergeweld in alle landen uitbreken, het sterkst in de landen, welker leiding hem het langst heeft onderdrukt. Wij zullen dan niets meer erbij be hoeven te /leren. Want tenslotte heb ben wij ons in deze Oorlog begeven ter bescherming van al de idealen, die thans in zijn bloedige veldslagen lang zaam maar zeker naar boven dringen. Dat wij niet alleen de militaire, maar ook de geesteliike overwinnaars van deze volkenworsteling zullen ziin, zal liggen aan het feit, dat wU in deze oorlog geen wereldbeschouwing te ver overen, maar een wereldbeschouwing te verdedigen hebben. Wij zijn verscheidene stappen op de overige wereld vooruit. Hier ligt ook de reden voor de bewonderenswaardige standvastigheid en het politieke mo reel van het Duitse volk in deze oor log. tLEIDS NIEUWS Het was Vrijdag een goede dag voor de Leidse radiodistributieluisteraars. Na twee maanden gezwegen te heb ben, begonnen des middags om vier uur de luidsprekers, aangesloten op het distributienet, weer tie spelen en eerst om twaalf uur, de tijd, waarop de Nederlandse Omroep zijn uitzen dingen staakt, zwegen ook de radio's in de huiskamer. Naar wij thans ver nemen, betekent deze aansluiting het begin van hernieuwde werkzaam heden van de Leidse radiodistributie, welke tot nader order zal worden voortgezet. De uitzending-is dagelijks van des morgens 6.45 uur tot des avonds 12 uur,; waarbij men echter slechts één station, n.l. dat van de Nederlandse Omroep, heeft ingescha keld. De aanvoer van het eerste convooi levensmiddelen zal voor de Leide- naars nog niet tot een directe rant soenverhoging kunnen leiden. Eerst wanneer de weersgesteldheden enige tijd zo blijven, zodat de Centrale Rederij Maatschappij haar werk DEN HAAG, 12 Jan. In de pro vincies Noord-Holland en Zuid-Hol land zal op de bonnen 301 van de derde noodkaart 3 kg. suikerbieten (3 rantsoenen) tèr beschikking gesteld worden. Deze bonnen moeten vóór Donder dag 18 Januari bij den groentenhan- delaar worden ingeleverd, desgewenst tegen ontvangstbewijs. Degenen, die op 17 Januari nog niet in het bezit zijn van de derde noodkaart, kunnen hun bonnen alsnog uiterlijk 24 Jan. bij den handelaar inleveren. Nadat de handelaren op de bonnen bevoor raad zijn, zal zonder nadere aankon diging tot aflevering worden overge gaan. v Vroeger, toen het platteland van dit géweSt veel minder dicht be volkt was dan thans, werd de bevol king van het Sticht vaak' verontrust door wolven, vossen en ander schade lijk groot-wild. In harde en langdurige winters werd vooral de landman door de wol ven gekweld, die niet alleen het vee en de beesten, paarden,- koeiep, kal veren en schapen verscheurden, maar in hun razende honger zelfs de mensen; in het bijzonder de kin deren, verslonden. Ongeacht nog de schade, welke zij aan de wildstand berokkenden. Dit schijnt vooral in het jaar 1481 het geval geweest te zijn. althans de Raad van de stad Utrecht richtte in de maand Maart van dat jaar oproepen tot de edelen van dit gewest om „den wolff te jagen". De lastige en gevaarlijke dieren hielden zich destijds op in de bossen en in het struikgewas en vonden voornamelijk een schuilplaats in het beruchte bos, eertijds het „Jonkers hout" genaamd, bij het dorp Loenen gelegen. De klachten over de schade, welke deze dieren toen aanrichtten, waren zo ernstig, dat er-- van over heidswege premlën op het vangen van wolven gesteld werden. Dat gebeurde nadien nog wel .eens meer. Zo lezen wij in oude kronieken, dat de graaf van Neyennaar en Menza, Stadhouder van Utrecht, bij placaat van 31 Mei 1588 een premie van f30 stelde op het vangen van dergelijke roofdieren. Vier jaren later, op 29 Maart 1592, vaardigde 'prins Maurits to overleg met Gedeputeerde Staten van dit ge west een publicatie uit, waarbij een, algemene wolvenjacht in dit gewest werd verordend, teneinde het land „promptelick" - te zuiveren van wol ven „dy emen verstaat van dage tot dage te vermeerderen". Bij genoemd placaat werden alle landslieden van dit gewest eii tevens alle bewoners van de stad Utrecht opgeroepen om zich tot het houden ener razzia op 14 April te verzamelen onder hun respectievelijke schouten en rotmees ters. ZIJ, die niet opkwamen, dan wel ontijdig de gelederen verlieten of de bevelen der Jaehtlelders niet opvolg den, zouden een boete van 26 ver beuren. Men kon zich echter wel door een weerbaar man laten ver vangen. Alleen behoeftige personen boven de zestig jaar en kinderen be neden de veertien waren van deze wolvenjacht vrijgesteld. Bovendien wa ren ook de molenaars van de daad werkelijke Jacht uitgesloten; hun was echter de taak toegewezen de wacht te houden en toe te zien waarheen de voortgedreven wolven hunloop na men om de jagers van hpn hoge uitkijkpost af het spoor te wijzen. De wapens, welke de Jagers voerden, bestonden uit kaatsbalgen, verreja gers, vorken (gaffels) en verdere in strumenten, tot de wolvenjacht dien stig. Het was hun echter uitdrukke lijk verboden „vuurroeren" (Jachtge weren) te gebruiken; „ten eynde daardoor onder de huysluyden gheen ongelucken (souden) gebeuren". Het was dan ook niet zozeer de bedoeling dat de Jagers de wolven zelf doodden, maar om ze In drijfjacht op te jagen naar bepaalde plaatsen, waar ze in netten werden opgevangen en door speciaal voor dit doel aangewezen personen meestal edellieden wer den afgemaakt. Het gebeurde dan ook dikwijls, dat zo'n wolvenjacht het Sticht Wel van roofdieren zuiverde, maar de aangrenzende provincies, vooral Gelderland, metde verdreven vrijbuiters belast werden. Dan orga niseerde men daar ook maar weer zo'n klopjacht om de lastige logé's kwijt te raken. Om enig denkbeeld te geven van de stoutmoedigheid van deze door de honger gedreven dieren zij hier nog vermeld, dat zij 1 zelfs tot aan de stadspoorten van Utrecht doordron gen. Op 23 December 1598 werd n.l, door zekeren Claes Sweersz en zijn makker onder de brug van de Catha- rijnepooft een wolf levend gevangen, waarvoor hij een premie van 30 genoot. De toename van de bevolking to.de provincie deed de wolven allengs 'verminderen; na 1680 zijn er geen meer in dit gewest waargenomen. Wel had men nadien nogal eens last van vossen, maar deze sluwe viervoeters komen tegenwoordig In net Sticht nog slechts sporadisch voor. voorlopig kan voortzetten, zal dit waarschijnlijk aanleiding kunnen zijn tot een herziening van de rant soenen. HAARLEM Bakkerskarren geplunderd Verschillende bakkersbedrijven zijn zo verstandig de wagens der brood- bezorgérs van stevige sloten te voor zien. Dat dit nodig is, blijkt uit de brooddiefstallen, die zijn gepleegd. Uit een broodwagen in de Wioher- straat zijn 90 broden weggehaald. Uit een wagen, die op de Hazepaterslaan stond, verdwenen 12 broden. Bij een broodwinkel in de Brouwerstraat heeft men de Winkelruit ingedrukt en 9 broden gestolen. In de Thorbeckestraat heeft een aantal vrouwen een georganiseerde overval gepleegd op eenbakkers wagen. Er werden negen broden ge stolen. Twintig personen waren be trokken bij een overval op een bak kerskar in de Teylerstraat, waar 19 broden zijn ontvreemd. Dertig, personen overvielen een broodwagen in de Kinkerstraat. Er werden 45 broden gestolen. Een recheircheur slaagde er in een der daders aan te houden. Bij een over val op een bakkerswagen nabij de" Amsterdamse Poort werden 70 broden weggenomen. Tenslotte hebben onbe kenden uit een bakkerskar in de Sant poorterstraat acht broden gestolen. De recherché wijst er op, dat tegen dit soort diefstallen zeer streng wordt opgetreden. De daders zullen bij aan houding voor den officier van justitie worden geleid. Een dezer avonden vervoegden zich drie personen bij een handelaar in tweede-hands artikelen in de Lange Veerstraat. Toen de eigenaar de deur had geopend, gelastten zij hem zijn zaklantaarn te doven, waarna zij het huis binnendrongen. De handelaar werd onder bewaking van een man, die met een pistool gewapend was, gesteld, waarna de overigen de woning doorzochten. Zij verdwenen met een portefeuille, inhoudende 8000, en epn aantal goederen ter waarde van f 5000. BERLIJN, 12 Jan. De winterslag in de Ardennen, aldus Interlnf, nam op 11 Januari ln het gebied ten zuid oosten van Bastogne in hevigheid toe en werd weer een grote slag. Het Zwaartepunt ligt nog steeds op ondub belzinnige wijze aan de zuidelijke flank van de Ardennen-driehoek, waar de Amerikanen opnieuw met nieuw aangevoerde pantserinfanteriestri j d- krachten ter sterkte van meer dan drie divisies op een betrekkelijk smal ge-, bied een beslissende doorbraak poog den te verkrijgen. Na een voorbereiding van verscheidene uren door de zwaar ste artillerie liepen hun vooruitgescho ven pantserafdelingen weer op de Duit se stellingen in en hielden dit ondanks aanzienlijke verliezen vol. Zij drongen tenslotte ook pp verscheidene plaatsen de Duitse lmies binnen. Hun pogingen echter om door het laten oprukken van hun infanterieformatles de pene traties te verdiepen, mislukten. De Dultsestellingstroepen boden buiten gewoon taai verzet. De verliezen van den viiand, die ongeacht alle moeilijk heden, die de lage temperatuur en de hoge sneeuw met zich mede brachten, meedogenloos in de strüd geworpen werd, waren buitengewoon zwaar. Over het geheel genomen kon het plan der Amerikanen om het op een zak ge lijkende vooruitspringende deel van het Duitse front af te snijden, op nieuw verijdeld worden, waarbij vol gens de totdusver ontvangen onvol ledige rapporten reeds 29 Sherman- tanks vernietigd werden. Aan de noordelijke flank ontstonden weliswaar op verscheidene plaatsen hevige gevechten, doch deze zijn, ver geleken met de worsteling bii Bas togne, slechts Als gevechtshandelingen van plaatselijke betekenis te beschou wen. Alle pogingen om de Duitse Unies binnen te dringen of te doorstoten, mislukten opnieuw, waarbij een onbe tekenende oppervlakte werd ontruimd. Zo werd o.a. het plaatsje Langllere,^5ï>- waarom sedert verscheidene dagerv hevig gevochten is, ontruimd. Van welke betekenis de gevechten ln de Ardennen-driehoek voor de Ame rikanen zijn en hoe weinig de nieuwe opperbevelhebber ln dit gebied, Mont gomery, er voor voelt om ook maar enige risico te nemen, blijkt uit het feit, dat het Britse stootleger ln het 'centrum van de westelijke flank nog een Canadese ankbrigade er bli heeft gekregen. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze" Man en zorgzame Vader, Zoon, Behuwdbroeder en Oom menno hoexum, Un de leeftijd van 37 jr. M. M. A. HOEXUM— WARNAR. ARNOLD. FERDINAND.. BERNHARD. MARGARETHA. Leiden, 9 Jan. 1945. Hooigracht 111. Geen bezoek. De begrafenis heeft plaats gehad Vrijdag 12 Jan. op de begraafplaats „Rhijn- hof". Heden overleed tot onze diepe droefheid nog vrij onverwachts onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante jacoba brugman Geboren VERHOEVEN in de ouderdom van 61 j. Leiden: J. BRUGMAN E. J. LOEDER BRUGMAN Duitsland A. LOEBER Lelden: J. BRUGMAN J. G. BRUGMAN— KOP Kleinkinderen en' ver dere familie. Lelden, 10 Jan. 1946. Timorstraat 20A. Geen bloemen. De begrafenis heeft plaats gehad Maandag op de -be graafplaats „Rhijnhóf". Heden overleed tot mijn diepe droefheid geheel onverwachts mijn lieve en beste zorgzame Man, de Heer Johannes jacobus van bostelen, ln de ouderdom van bijna 72 Jaar. CH. VAN BOSTELEN— KANAAiR. Lelden, 9 Jan. 1945. Uiterstegracht 161. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder,Be- huwdhroede* en Oom simon johannes anneeze, in de leeftijd van ruim 80 jaar. Uit aller naam: Wed. M. ANNEEZE— TEGELAAR. Lelden, 9 Jan. 1945. Sophiastraat 16. De begrafenis heeft plaats gehad op Zaterdag 13 Jan. op de begraafplaats „Rhijnhóf". Voor de vele blijken van be langstelling ons betuigd na het overlijden van onzen: besten Broeder, Behuwdbroe der, Oom en Neef 'JACOBUS GEENJAAR betuigen wij onz.e hartelijke) dank ln het- bijzonder aan de Directie en het Personeel der T.B.N.A., Herengracht. Namens dé iamille: WrfJ. GEENJAAR. Lelden, 15 Jan. 1945. Herman Costerstraat 1. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de deelneming ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwdbroeder en Oom GERRIT HEMER1K, ln het bijzonder aan den WelEdel. Zeergeleerden Heer. Dr. P. M. de Plangue en dl begrafenisassociatie Gebrs. v. d. Lult voor de onder moei lijke omstandigheden uitge voerde begrafenis. Uit aller naam: We'd. C. HEMERIK— WAGEMANS. Lelden, 15 Jan. 1945. Janvossensteeg 36,^ van prima Engelse wollen stof met grote Chenotte-bont- kraag te, koop aangeboden, slechts enkele malen gedra gen f 260. Te bevragen bij F. J. v. OVOST, Rapenburg 47 nabij Hazerswoude (Rijn dijk), een bruine porte feuille, inhoudende onge veer 400 en Bescheini- gung voor fiets, ten name van P. J. van Katwijk te Lun teren. Tegen ruime beloning terug te bezor gen' bij J. van Katwijk, Leliestraat 57, Leiden. Wederom kunnen wij O aan bieden Winter Lathyrus-zaden in de beste handelssoorten en gemengd. Beleefd aanbevelend Tel. 34. Langeraar Ver. Firma A. Zwaan Jnz. Voor het van overschoenen en gummi-waterlaarzen. „DE CONCURRENT", Voorhout IMPORTEUR FRANS ROPBE BREDA kunt II leren door het volgen van een cursus in WELSPREKENDHEID. De cursus behandelt o.a.: Overwinning van spreek angst. De vorming van het geheugen. Instelling op het publiek. Goede uitspraak en de hoofd punten der voordracht. De spraaktechnische les sen zijn op de praktijk ingesteld. Aanmelden dagel. JOHAN DE WITTSTRAAT 34 - LEIDEN Verbetering van alle spraakstoringen. Voor directe levering: prima N.-H. strogele sjalotten, door de NAKG, klasse A. Reuzenbl. Excelsior zomerviolierenzaad, elite ras, wit en rood. Voor levering begin Maart: geprepareerde plantuitjes Primeur,beneden 10 m.m. doorsnee en grotere maten. Sedert de "inundatie in Zeeland de meest lonende uien- cultuur. Ëïfie* Inlichtingen over cultuur en opbrengst gaarne doör dhr. J. Heemskerk, Cz.. Kanaalstraat 39, Rijnsburg. In de Bollenstreek vertegenwoordigd door: C. v. Pijpen, Sassenheim. Telefoon 7182. Parlevllet's Exporthandel Sandtlaan 22 Rijnsburg Ar onder leiding van bevoegde leraren. PROSPECTUS OP AANVRAAG. ,£R ge t>, w. Me 9

Dagblad voor Leiden en Omstreken | 1945 | | pagina 2